ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Mo 16 Woensdag 98 December ItSÏ 7® J&afgaMg Aboinmeitepr^s i fl.per 3 maanden, Iraaco per poBt f 1,86 Abonnementen worden aangenomen aan bet Bureau en bjj de Agenten. Tot plaatsing van advertentifin van Buiten de gemeente V8LSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd bet Adveit#»tie- bureau P. F. C. R O E L S E, IJMUIBEN. |Advertentx6n uiterlijk in te zenden W0ENS9AG tot 9 uur v.m. Int VRIJtAG tot 4 uur n.m. Verschijnt Woensdags en Zat®rdags Uitgave van de Naaral. Ysan. Uitgevers Mg, „Ilas-sttésa'' A9RES VOOR RE9ACT1E EN ADMINISTRATIE N. V. Drukker^ Sinjewel, "Willemspleia 11, IJmaids» Telefoon 153 VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 nar Ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bi VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. In ons nummer van 31 December a.s. worden nieuwjaarsgroeten opgenomen tegen 50 ets. per annonce van niet meer dan 4 REPELS (alleen bij vooruitbetaling. DE ADMINISTRATIE. OFFICIEEL HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlage van de N. V. Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken, 's-Gravenhage, om vergunning tot het oprichten van twee loskranen met electrische beweegkracht, op de perceelen kadastraal bekend Ge meente Velsen, Sectie B No. 2009 en 2010; de N. V. Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken, te 's-Gravenhage, om vergunning tot het oprichten van een weegbrug met electrische beweegkracht, op het ^perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sectie B No 1807 Op Donderdag, den 5 Januari 1922. des voormiddags te elf uren, zal ten Ge meentehuize gelegenheid bestaan om bezwa ren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. W. C. Spiers, te IJmuiden, om vergun ning tot het oprichten van een slachterij, op het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, afd. IJmuiden Sectie I No. 2278; plaatselijk bekend Bloemstraat, Wijk C no. 43 zwart. Op Vrijdag, den Januari 1922, des voormiddags te elf uren, zal ten Oemeente- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Oemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot i beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen- komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 22 December 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, Rijkens De Secretaris, Th. J. Wijnoldy Daniëis. TAN DEN WACHTTOREN. Tegen het einde van het jaar. Oude kranten gebruikt men, om er de kachel mee aan te maken, of als pak- materiaal of op de plaats, die dagelijks bezocht maar niet genoemd wordt. Maar niemand herleest oude kranten. Misschien dat een enkele pluizer voor historisch onderzoek eens in oude kran ten snuffelt, maar ze zijn zeer onzuive re bronnen voor historisch onderzoek. Immers ze zijn vol van gissingen en te genspraak. Voor den journalist is het uiterst nut tig, om eens. in oude kranten te gaan lezen. Het leert hem, om voorzichtig met zijn oordeel en bovenal met zijn voorspellingen te zijn. Hij heeft al in het tweede jaar van den oorlog voorspelt, dat het nu niet lang meer zal duren. In geen geval zou men de legers nog een derden winter doen ingaan en Duitschland, hoewel militair nog niet aan het eind van zijn kracht, zou de wapens moeten strekken door de hongerblokkade. De oorlog duurde nog een jaar in volle verschrikking. Het Bolsjewisme zou niet lang stand kunnen houden, zoo schreven we al in 19'. Geen volk laat zich lang zoo tyrani- seeren. Lenin zou bezwijken door den sterken druk van het buitenland en al len, die hij in zijn eigen land arm en on gelukkig maakte, zouden wel spoedig tegen hem opstaan. Het Bolsjewisme is er nog, het is wat soepeler en plooibaarder geworden. Maar Lenin zit nog stevig op zijn troon De malaise zou niet lang duren; in het laatst van het vorige jaar ontdekten we al teekenen van herstel. Na heftige schommelingen begon de wereld im mers haar evenwicht te herkrijgen. Als we de problemen van duurte, koop kracht, productie goed bekeken, kregen we de overtuiging, dat de misere nu wel spoedig achter den rug zou zijn. En nu zijn er knappe economen van meening, dat we pas in het begin der crisis zijn! Zoo weinig weten we er van! De toe standen zijn op ieder gebied zoo ontzet tend verward, dat we geen klaren blik op het heden kunnen krijgen, laat staan dat we met eenige zekerheid zouden kunnen zeggen, wat de toekomst zal brengen. Herhaaldelijk is terecht gezegd, dat de economen en financiers thans niet alleen moesten adviseeren maar ook beslissen. De staatsmannen en mili taire autoriteiten deelen nog altijd de lakens uit en onder die lakens worden we niet warm. Het komt ons voor, dat Frankrijk tegenwoordig een groot ge vaar is voor Europa en ,de heele wereld. Het wordt niet alleen beheerscht door vrees voor een herlevend Duitschland, maar dient als geen andere staat ter wereld imperialisme en militairisme uit nationalen hoogmoed en heerschzucht. Het heeft Duitschland overwonnen, maar het Pruisische militairisme heeft thans Frankrijk overwonnen. Het is ruzieachtig, opvliegend, wantrouwend en ijdel in zijn internationale politiek. Het wil nog altijd de koe melken en er biefstuk van eten. Zijn schulden door Duitschland doen betalen en tevens Duitschland machteloos houden. Bri- and heeft te Washington elke kans, dat het militairisme te land door onderlin ge overeenkomst beperkt zou worden, geheel bedorven. Telkens is er herrie met Engeland, dat ten minste redelijk wil zijn tegen de verslagenen en het oorlogsgevaar in heel de wereld ver standig wil verminderen. Frankrijk hangt den sterke uit, maar is allerminst sterk. Als het doorgaat zich ieder tot vijand te maken, althans zich zelf van zijn beste vrienden te vervreemden, zal het in de toekomst ondervinden, dat ook voor een natie geldt: Eea man is geen man. Over het algemeen is in dit jaar het inzicht, hoe gevaarlijk de toestand over de geheele wereld is, toegenomen ook bij de diplomaten. In Engeland begrijpt men nu wel zeer goed, dat men Duitsch land kan ;uineeren, maar dat daarbij geheel Europa zal ineenstorten. Dit is een der weinige lichtpunten van dit donkere jaar. De eerste jaren na den oorlog brachten een zekexen sehijnbJoei Thans is de werkelijkheid luidelijk aan het licht gekomen en dat 's al eenige vooruitgang. Het ergste is, ziek te wezen en zich te verbeelden, dat er weinig of niets aan mankeert. Overigens is 21' een echt malaise-jaar geweest. Er is ook in de historie een wet van vergelding. Wij hebben brandnetels gezaaid, zouden we dan nu tarwe oogsten? Aan voorspellingen voor '22 wagen we ons niet. Iedere dag heeft genoeg aan eigen kwaad en onze tijd heeft daaraan zelfs meer dan genoeg. UIT DE GEMEENTE. De gemeente-begrooting. V erschenen is de Memorie van Ant woord van Burg. en Weth. op het rap pe t van het verhandelde in de afdee- lingen van den raad, betreffende het onderzoek der begrootingen voor 1922. Wij ontleenen er het volgende aan. Algemeene Beschouwingen. De omstandigheid, dat één der leden van de eerste afd. in hare vergadering geen algemeene beschouwingen wenschte te houden, doch daarmede niet te kennen wilde geven, die ook niet te zullen houden bij de behandeling der begrootingen in den gemeenteraad, zal het noodzakelijk gevolg met zich bren gen, dat daarop door B. en W. niet zal kunnen worden geantwoord; immers voorafgaande besprej-ing der te behan delen punten heeft clan niet in het col lege kunnen plaats vinden. De vraag in hoeverre de beantwoor ding door B. en W. van het rapport der afd. inzake de begrootingen voor 1921 niet voldoende was, kan thans moeilijk aan de orde worden geacht. Bevredigde één der leden de toen ingediende me morie van antwoord niet, dan had dit lid daarop kunnen wijzen bij de open bare behandeling van de begrooting in December 1920. Zonder nadere aanduiding van be paalde feiten, kan bezwaarlijk worden ingegaan op de bemerking, dat het col lege van B. en W. zich over het alge meen gemakkelijk afmaakt van ver schillende zaken. Worden die feiten genoemd, dan is het college in staat .zich te verantwoor den. Thans geeft de bovenbedoelde aan merking op het beleid van B. en W. slechts aanleiding tot misvatting. De eenige toelichting terzake is deze, dat herhaalde malen in den gemeenteraad is geklaagd, over de late toezending van raadsstukken. Nu kan men toch moei lijk een conclusie, als bovenaangehaald trekken, uit het niet tijdig verschijnen van raadsstukken, dat deels oen gevolg is van omstandigheden, die ook B. en W. niet te regelen hebben, deels voort vloeit uit den wensch om de zaken zoo spoedig mogelijk af te wikkelen. Wanneer de leden geen voldoende tijd hebben gehad om zich in oen be paalde zaak in té werken, dan heeft de raad vrijheid om te besluiten het daar op betrekking hebbende punt aan te houden tot een volgende vergadering. Het college van B. en W. heeft dan echter gedaan wat het in het belang van de zaak meende te moeten doen. Intusschen kan hierbij worden opge merkt, dat in den laatsten tijd, juist om zooveel mogelijk aan de bezwaren van den raad tegemoet te komen, als regel geen andere punten op de raadsagenda worden geplaatst dan die, waaromtrent de voorstellen den leden hebben bereikt Toen in September van dit jaar de wettelijke verplichting om het aantal wethouders te vermeerderen tot 3 of 4, en de raad een derde wethouder be noemde, lag het voor de hand, dat die wethouder een taak op zich zou nemen, welke eertijds één der andere leden van het college voor zijn rekening had ge nomen. In verband met de noodige sta biliteit bleek het niet wenschelijk, een algeheele omzetting van functiën te doen plaats hebben. Daar toen de burgemeester, ook in verhand' met zijn wettelijke taak als voorzitter der vergaderingen van den raad en van B. en W., hoofd van de po litie en van de brandweer en vooral als orgaan van het rijks gezag, reeds werk te over had om de gemeentebelangen, - in den ruimsten zin genomen, te behartigen, besloot het college, de por tefeuille van financiën van den burge meester over te brengen bij den pas be noemden wethouder. B. en W. kunnen niet inzien, dat deze wethouder niet de geschikte persoon is voor dien tak van dienst. Dat hij, staande aan het hoofd van het thans opgeheven levensmiddelenbedrijf bijna cle dupe is geworden van het voeren van een niet eerlijke en goede administra tie door een ambtenaar, is een zaak die in het verleden ligt en op zichzelf geen grond geeft om te veronderstellen, dat bedoelde wethouder geen juist oordeel in financiëele zaken zou hebben. Hoezeer op prijs wordt gesteld het blijk van gunstige beoordeeling der werkzaamheden van den burgemeester ten aanzien der gemeente-financiën, van welke appreciatie intusschen wei nig is gebleken kan het college geen aanleiding vinden om de verdeeling der bestuursfunctiën, die als maatregel tot voorbereiding der besluiten alleen tot zijn bevoegdheid behoort, alsnog te wij zigen. Daartoe bestaat te minder aan leiding, wijl de collegiale behandeling van alle financiëele zaken voldoenden waarborg biedt voor een goed beheer der gemeentelijke geldmiddelen. Omtrent den uitslag der laatstgehou den wethouders-verkiezing meenen B. en W. zich niet te moeten uitlaten. Het geldt hier een zaak, waarbij het beleid van het college als zoodanig niet be trokken is, doch die geheel tot de com petentie van den raad en de politieke partijen behoort. Niet-rendabele werken. De uitvoering van niet-rendabele wer ken, o.a. het leggen van gas- en water leidingbuizen in wegen, waaraan bijna nog geen woningen zijn gebouwd, kan soms geboden zijn om gedeelten der gemeente te bereiken, waar groote be hoefte aan gas of water bestaat. Ook uit een oogpunt van braiidblus- sching kan het noodzakelijk zijn om waterleiding aan te leggen ter plaatse waar de werken voorloopig niet renda bel zullen zijn.. De zorg voor de openbare veiligheid spreekt dan echter mee. Trouwens, nog bij de stichting van het gasbedrijf, noch bij den aanleg der waterleiding is angstvallig nagegaan, waar de werken bevredigende exploita tieinkomsten zouden geven. Men heeft zich toen op het, naar de meening van B. en W. juiste standpunt geplaatst, dat alle ingezetenen zooveel mogelijk van de economische en hygiënische voordeelen van gas- en waterleiding moeten kunnen profiteeren. Grenzen zijn hiervoor niet gesteld. Het spreekt echter vanzelf, dat niet overal buizen kunnen worden gelegd. Elk geval zal afzonderlijk moeien wor den beoordeeld; dit standpunt wordt ook gedeeld door de commissie voor gas en water, blijkens haar advies om trent de begrootingon voor de betrok ken bedrijven. Volkshuisvesting. B. en W. meenen steeds hun volle aandacht aan het belangrijke vraag stuk der volkshuisvesting te schenken, hoewel de financiëele en economische toekomst der gemeente hen tot voor zichtigheid dwingt. Dat door B. en W. de zaken die daarop betrekking hebben systematisch naar beneden worden ge drukt, meenen zij met alle beslistheid te moeten ontkennen. Liquidatie van de woningbouwver- eenigingen zal niet kunnen plaats vin den tegen den wil dier vereenigmgen. De vraag of het naastingsrecht reeds thans zou behooren te worden toeg 1 past, betreft zulk een diepgaande i menging in de zaken, dat een ari woord daarop moeilijk aanstonds kf worden gegeven. Wel is door B. en W. met inster ming van de Regeering getracht, ee heid te verkrijgen in de administrat van de verschillende woningbouwve eenigingen en den gemeentelijken w ningraad, die daardoor een inbreu meenden te zien op hunne bevoogdh den en niet overtuigd waren van h nut en de kostenbesparing der conce tratie. Wanneer de nog loopende aanvu lingsvoorschotten zijn verwerkt, z door B. en W. worden getracht een oi lossing te vinden. Daarbij kan dan t vens worden overwogen of de aanste ling van personeel voor gezamenlijk rekening wenschelijk is. Dat de woningbouwvereeniginge door enkele politieke partijen worde gebruikt als propagandamiddel, is I en W. niet bekend. Zij zullen gaarne o de hoogte worden gesteld van feite terzake, zoo die zich hebben voorg< daan. Dat door gemeentebeheer over de w< ningen corruptie zal worden voorki men, is een stelling, die zou doen vei moeden dat deze uitwas zich thans w< voordoet. B. en W. is daarvan uit d rapporten van den verificateur der g( meentefinanciën niets gebleken. Wt heeft genoemde ambtenaar dikwijl met moeite zijn taak van controle o het financiëel beheer der woningbouw vereenigingen te vervullen, omdat er kele van hen, die met het voeren de administratie belast zijn, óf niet he hoorlijk onderlegd zijn, óf geen vol doenden tijd daarvoor beschikbaar stel len. Dat bij de toewijzing van woninge fooien zouden worden gegeven, is B. e W. niet bekend. Zonder nadere aandui ding van speciale gevallen kaA op he gerucht niet worden ingegaan; ook tei vorige jare werd door een lid dei heer Schilling een dergelijke opmer king gemaakt, met name, dat verschil lende woningen van de R.K. Woning bouwvereeniging zich in handen var derden zouden bevinden, die daarmed* speculatieve doeleinden beoogen. He gehouden onderzoek, waarvan het ver slag den 10 Augustus 1920 ter kenni: van den raad werd gebracht, heeft toei niets bijzonders opgeleverd. Omtrent de voorziening in de behoef te aan woningen, in verband met he- verdwijnen van een honderdtal huizcr in den Breesaap, als gevolg van hei maken van den derden schutsluis, is reeds door den raad een besluit geno men in de vergadering van 29 Novem ber j.l. Het doet den burgemeester na tuurlijk buitengewoon leed, dat een lid der tweede afd. verklaard heeft dit jaai over hem geen woorden van waardee ring te kunnen uitspreken, zooals ver leden jaar. Hij zal hierin echter hebben te berusten; zulke zaken laten zich nu eenmaal niet afdwingen. Beleid Burgemeester. Wat betreft de opmerking, dat de burgemeester niet voldoende rekening zou houden met de leden in de raads vergaderingen, hieruit blijkbaar, dat hij, terwijl een lid het woord voert, een bespreking houdt aan de bestuurstafel, zij opgemerkt, dat zulks niet geschiedt, omdat hij niet genoeg zou zijn inge werkt in de zaken, maar enkel, omdat door voorstellen, uitingen of amende menten van de leden, het soms noodig is, dat de wetten of verordeningen wor den geraadpleegd. Men ziet dit trou wens in alle colleges gebeuren. Als de leden hiervoor zoo gevoelig zijn, zullen deze samensprekingen tot hei hoog noo dige worden beperkt, maar beloofd kan niet worden dat het ten eenemale niet meer zal voorkomen. De commissiën, welke bij de reorga nisatie der politie werden ingesteld, zijn; IJMUIDER COURANT Ingezonde mededeelingen CO ets. per regel Advertenties van 11. en m. 6 regel f 1.—, iedere regel meer SO ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. I regels f 1.86, iedere regel meer 35 ets.Kleine advertenties en familieberichte) zoomede vereeniginge advertenties nit de gemeente, nitelnitend bij vooruitbe taling, van 1 t. en m. 6 regele f0.7S, iedere regel meer 15 cte.Bi] niet contant* betaling worden de gewone prflzen berekend. Advertenties „adree bur. v, d blad" 10 ets. extra; voor bezorging van ep advertenties ingekomen brievei wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprjjzen worden me 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsei Kieuw jaarsadvertenties

IJmuider Courant | 1921 | | pagina 1