SPORT. SCHEEPVAART Faillissementen in Nederland. PLAATSELIJK NIEUWS ia. een commissie van overleg voor I politie-ambtenaren; Ib. een commissie van beroep bij liet «leggen van straffen aan de dienaven In politie. jDe noodzakelijkheid van het bijeon- Iepen eener' vergadering van de onder genoemde commissie is nog niet ge leken. Trouwens de daarin vertegen- oordigde vakorganisatie heett het echt eene vergadering te doen uit- fchrijven, van welk recht tot nog toe een gebruik is gemaakt. De wensch, dat meer zaken door de jide commissiën worden behandeld, jan zeker geen betrekking hebben op p tunctionneering van de onder b be- oelde commissie. Het is te hopen, dat it instituut zoo weinig in actie zal loeten komen. Wat betreft de bewering, dat de burge- ïeester wel eens streng optreedt, diene at hij zulks helaas wel eens moet doen lij doet dit heusch niet voor zijn ge- oegen, maar hij kan moeilijk toelaten, at de leiding berust bij eenig lid, dat ventueel den grootsten mond blij kt te ezitten. Dat zou de raad in zijn geheel iet recht kwalijk kunnen nemen. Het •are den burgemeester liever, dat men em terstond over vermeende te groote trengheid interpelleerde; dan kon de aad zelf beslissen of dit juist was. De uiting dat de burgemeester be taalde leden van den raad zou intimi- Leeren, vindt vermoedelijk haar oor aak in het feit, dat hij eenmaal en ïog wel op een vraag van een der leden - gezegd heeft in een bepaald geval irt. 70 van de de Gemeentewet te zullen oepassen. Toepassing van dat art. kan ïem tot plicht worden en als hij vooraf vaarschuwt, is intimideeren daarvoor Volgens hem niet de juiste term. In elk *eval is intimideeren allerminst de be- pedoeling geweest. Homogeniteit in het college van B. en W. omtrent alle principieele zaken, die jij den raad in behandeling komen, kan liet worden verwacht, omdat het colle ge als zoodanig zelf geen invloed op zijne samenstelling kan uitoefenen en de raad het noodig heeft geacht daarin vertegenwoordigers van onderscheide ne politieke groepen te benoemen. De opvoering van Allerzielen. Wat de vraag betreft naar aanleiding van een bericht in een der plaatselijke bladen inzake de opvoering van „Aller zielen", merkt de burgemeester op, dat hij niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor mededeelingen in dagbla den. Eenigerlei verklaring omtrent zijn houding in de toekomst met betrekking tot art. 188 van de Gemeentewet is niet van hem te verwachten. Onderwijs. B. en W. zijn van oordeel, dat belang rijke onderwijsaangelegenheden, val lende buiten de Lager Onderwijswet en niet een bepaalde school betreffende, waarvoor een commissie van toezicht bestaat, zooveel mogelijk door daar voor in ieder speciaal geval door den gemeenteraad in te stellen commissiën behooren te worden voorbereid. Met be trekking tot het nijverheidsonderwijs aan meisjes werd bij raadsbesluit van 7 Juni 1921 zoodanige commissie met speciale opdracht ingesteld. Over onderwijsaangelegenheden, voortvloeiende uit de Lager Onderwijs wet 1920 dient naar de meening van B. en W. de commissie van toezicht op het lager onderwijs te worden gehoord. In de memorie van antwoord van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, met betrekking tot de L. O. wet zegt deze toch, dat voor de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs niet meer de hoofdtaak kan zijn het bezoeken van scholen, maar dat dit beperkt moet zijn tot die geval len waarin dit noodig is voor het uit brengen van een bepaald rapport of ad vies. Hieruit blijkt dan ook, dat deze com missie, welke ingevolge de wet is sa mengesteld uit een gelijk aantal voor standers van het openbaar en van het bijzonder onderwijs, meer een advisee- rend karakter heeft gekregen. Le commissie werd dan ook reeds ge hoord over de plannen van den bouw eener nieuwe openbare lagere school te IJmuiden, de schoolgeldheffing, de ver ordening op het vervolgonderwijs, etc. Om naast deze commissie nog een tweede in te stellen, achten B. en W. niet gewenscht. 1-Iet belang, dat bij de samenstelling van commissiën alle partijen daarin vertegenwoordigd zijn, zien ook B. <*n in. Het is gewenscht, dat de leden bij het uitbrengen van hun stem, daar mede rekening houden. Voor het plegen van voorafgaand overleg inzake de be noeming van commissieleden, tussclien de verschillende groepsvertegenwoor- digers, bestaat voldoende gelegenheid. B. en W. waardeeren het streven van de bijzondere schoolbesturen, om de a kosten van het Lager Onderwijs niet duurder te doen zijn dan strikt noodza kelijk is. Een adres van de uit de be sturen der Protestantsche Christelijke scholen, genoemde commissie, teneinde samenwerking te verkrijgen, is bij hun college nimmer ingekomen en mitsdien onbekend. Zij verklaren zich bereid, zoodanig verzoek in overweging te nemen, wan neer dit alsnog kenbaar mocht worden gemaakt. B. en W. deelen mede, dat de raming van de begrootingsposten zoo nauwkeu rig mogelijk zijn geschied. Het behoeft echter naar de meening van hun college geen betoog, dat het in de tegenwoordige omstandigheden niet gemakkelijk is om juiste ramingen te maken, daar nog geen stabiliteit is ver kregen in de prijzen van materialen e.d. Er is naar gestreefd, de ramingen zoo danig te doen zijn, dat in den loop van het jaar de posten niet bij suppletoire begrooting behoeven te worden ver hoogd, behoudens onvoorziene omstan digheden. Bij het opmaken der begrooting is niet uit het oog verloren, dat hooge ra mingen van de posten in uitgaaf, ook die in ontvang naar boven voeren en wel voornamelijk den post „Plaatselij ke uitkomstenbelasting". Ten slotte deelen B. en W. nog mede, dat alle uitgaven en ontvangsten de volle aandacht hebben van het college en dat steeds controle wordt uitge oefend. Belastingen. Of het gewenscht is een ophaaldienst voor de belastingen in te stellen, is een vraag, die onder de oogen kan worden gezien, wanneer door de Kroon een be slissing is genomen op het verzoek om zelf voor de inning van de plaatselijke inkomsten te mogen zorgdragen. Gaat die inning over aan het Rijk, dan bestaat er naar de meening van B. en W. geen voldoende aanleiding om de bovenbedoelde vraag bevestigend te be antwoorden. Sportterreinen. In het nieuwe uitbreidingsplan is met den aanleg van sportterreinen rekening gehouden. B. en W. zijn van meening dat de aan koop van sportterreinen een groote uit gaaf zal vorderen, waarbij dan nog ko men de kosten voor het in orde maken van de terreinen. Hun college kan de meening van eeni- ge leden niet deelen, dat waarschijnlijk een goede bron van inkomsten uit de sportterreinen zal worden verkregen. De inkomsten zullen geenszins opwe gen tegen de uitgaven. Arbeidsbeurs. Het vestigen van een arbeidsbeurs te IJmuiden heeft sinds langen tijd de aandacht van B. en W. Naar alle waarschijnlijkheid zal zeer spoedig aan den raad kunnen worden medegedeeld of een voorstel tot organi satie van de arbeidsbemiddeling en wat daarmede verband houdt met het oog op de kosten kan worden tegemoet ge zien. Thans is het college nog in correspon dentie over deze aangelegenheid met de regeering. Burgerlijke Stand Velsen Bevallen: B. C. DalmeijerTijssen d., E. LubbersBourgonje d., E. Goes Prins d., C. E. Mijzen—Dik dL. van Vuurende Roon d., J. van Schooien Lodewijks z. Overleden J. van den Nieuwendijk, 9 maanden, d. van H. van den Nieuwendijk en A. v. d. Steen. A. Jenninga, 5 maanden, d. van B. Jenninga en C. Menke. VOETBAL R. C. H.—Stormvogels 1—2. Men meldt ons Dat Stormvogels in Haarlem een schitte renden indruk heeft achtergelaten. Dat door de Stormvogels-verdediging zeer consequent het tegen Quick toegepaste systeem de back den buitenspeler en de half-back den binnenspeler werd toegepast. Dat de verdediging in het geheel niet onbeholpen speelde. Dat er keurig geplaatst werd. Dat de Stormvogels center-half opvallend veel naar de wingspelers plaatste. Dat Visser in het geheel niet pingelde. Dat BlinkhoffSr. in het geheel niet naar Van Hemert, maar alles naar den invaller Heilig speelde. Dat deze jeugdige speler zooveel kreeg toegespeeld, dat hij geen tijd had om op adem te komen. Dat men zich niet kon begrijpen, dat Stormvogels, mits zóó gespeeld hebbend, tegen Excelsior heeft verloren. Thans Haten we onzen gewonen sport- medewerker aan het woord. 7 Na een zeer slecht gespeelden wedstrijd heeft Stormvogels de overwinning behaald. Voorop zij echter gesteld, dat Stormvogels slechts één, R. C. H. daarentegen meerdere invallers telde. Wie Stormvogels tegen Quick en tegen R. C. H. heeft zien spelen, zou niet gelooven met hetzelfde elftal te doen gehad te hebben. Sloot tegen de Hagenaars de verdediging als een bus, thans waren er weer openingen als tegen Excelsior, een gevolg van het weer toepassen van het oude systeem. Bovendien was mis of half-raak trappen aan de orde van den dag, waarschijnlijk een gevolg van het gladde terrein en bij Koster van een onwillige enkel. Ook het plaatsen liet weer zeer veel te wenschen over. De wingspelers vooral de kleine rechts buiten Heilig, kregen zoo goed als niets te doen. Visser had daarbij nog de gewoonte vaak buitenspel te staan en te lang te wach ten met voorzetten. Gelukkig speelde R.C.H. niet veel beter, alhoewel we haar spel toch nog tactischer vonden dan van Stormvogels vooral voor rust. Daarna begon ook in het R. C. H.-kamp de knoeipartij. Scheidsrechter Luyken moet de buitenspel regels nog eens bestudeeren, R.C.H. begon met al spoedig de leiding te nemen door een ver schot van haar links-binnen. Daarna gaat het spel weer gelijk op. Door slecht plaatsen is Storm vogels niet bijster gevaarlijk. Vergeefs wach ten we op één der gevaarlijke doorbraken van BlinkhoffSr. Alleen Visser en Heilig doen een paar gevaarlijke voorzetten. Juist als BlinkhoffSr. een zijner aanvallen wil beginnen fluit Luyken verkeerd voor buiten spel. Na de rust schijnt het Stormvogels wat meer ernst te worden en binnen korten tijd wordt de gelijkmaker door Visser gescoord. Dan zakt het spelpeil weer onrustbarend Wanhopig wordt er soms voor de beide doelen geknoeid. Het spel is nauwelijks het aanzien waard en velen verlaten reeds een kwartier voor time het terrein. Met een mooi schot maar ietwat fortuinlijk weet Van Hemert Stormvogels de leiding le geven. Vrij spoedig hierna kondigt Luyken het einde van deze minder interessante ont moeting aan. Uitslag wedstrijden V. V. „Kinheim" op Zondag 17 December: Schoten 3—Kinheim 1 3 0. Kinheim 3Kennemers 6 72. Een penalty. Bij den onlange door Stormvogels ge speelden voetbalwedstrijd tegen Quick uil 's-Gravenhage werd wegens een overtreding in het strafschopgebied door scheidsrechter Boekman aan Stormvogels een penalty toegekend, welke opzettelijk door Snoeks niet benut werd. Het kan met het oog op de reputatie van Stormvogels, die o.i. zeer ten onrechte voor een ruw spelende club wordt uitgemaakt, dunkt ons geen kwaad eens weer te geven, wat anderen, die men toch niet van overvloeiende van liefde voor de Stormvogels kan verdenken, over dezen wedstrijd en deze penalty schrijven. Het groote Haagsche dagblad „Het Vaderland" neemt van haar sportcorrespondent die uit den Haag was medegekoinen het onder- slaande verslag op Stormvogels—Quick 10. De Stormvogels waren volledig, terwijl Quick invallers voor Bosschart en Jonkheid. Eerstgenoemde is heel goed vervangen door Vismanjr., doch het gemis van Jonkheid die de laatste wedstrijden als midden-voor hoe langer hoe beter was gaan spelen is danig gevoeld. Het verband in de voor hoede was meestal hopeloos zoek en toen ten slotte Pino Post Sr. den brui er van gaf, was het duidelijk dat de Haantjes meteen nederlaag zouden huiswaarts keeren. Gedurende de eerste drie kwartier zijn de IJmuidenaren met den storm in den rug voortdurend in de meerderheid. Talrijke harde scholen worden op het Quickdoel gelost, doch Brederode houdt er alle ballen meesterlijk uit. Eindelijk belandt de bal in het doel, doch op hetzelfde oogenblik fluit de scheidsrechter voor buitenspel. Toch is het duidelijk, dat de Quickverdediging, die slechts sporadisch door de voorhoede op luchting wordt gebracht, ten slotte onder den voortdurende druk moet bezwijken. Het pleit voor haar, dat de gastheeren slechts één doelpunt konden maken. De weinigen Quick-supporters zijn vol goeden moed en verwachten na de her vatting een aanhoudende bestorming van het vijandelijk doel. Hun verwachting is echter niet in vervulling gegaan, integen deel, tallooze malen braken de gastheeren gevaarlijk door, maar de Haagsche ver dediging was steeds op haar post. Kort voor het einde geeft de scheidsrechter, de heer Boekman, die overigens op verdien stelijke wijze leiddeeen strafschop tegen Quick, wegens een naar zijn meening door Claasz gemaakte hands in het beruchte ge bied. Plotseling zien we dezen twee vingers van de rechterhand opsteken, een vermake lijk gezicht, die zwerende Claasz. Dat ook de IJmuidenaren de meening waren toege daan, dat de strafschop ten onrechte werd toegekend, bleek uit hun zeer sympathieke daad om dezen niet te benutten. Hulde voor deze sportieve opvatting, waaraan vele ver- eenigingen een lesje kunnen nemen. Een minuut voor het einde denken wij de IJmuidenaren nog een tweede doelpunt te zien maken, maar Brederode ziet vallende nog kans den bal weg te trappen. Dan fluit de heer Boekman tijd en de Stormvogels hebben welverdiend gewonnen. Tot zoover het Vaderland, dat met gun stige uitzondering van andere groote bladen ook wel aandacht schenkt aan de wedstrij den van de Overgangsklasse. Wij willen in waardeering voor het sportieve gevoel van onze Stormvogels niet achterblijven. Integendeel, hoe hooger hetsportgevoei, hoe sympathieker de clubs en hoe aangenamer de wedstrijden. We willen dit vooropstellen, wanneer we des niettemin willen verklaren, dat we het er niet mede eens zijn, dat deze, penalty niet benut werd en wel om verschillende rede nen. Ten eerste om de stand van de partij. Het was aan Stormvogels slechts gelukt in de helft van den wedstrijd één punt te maken, ondanks het enorme voordeel van den wind. De normale verwachting was dan ook ook, dat Stormvogels vóór rust haar positie zou hebben versterkt door meer dan een doelpunt en, even normaal was de verwachting dat Quick met den sterken wind mee fortuinlijker dan Storm vogels zou zijn en wellicht twee of meer doelpunten zou maken. Doch indien ook Quick na rust slechts eenmaal scoorde, zou het niet benutten van de penalty aan Storm vogels een kostbaar punt gekost hebben, wat ze in deze competitie niet te verspelen hebben. Had Quick slechts twee punten gemaakt, de wedstrijd ware door het niet nemen van de penalty verloren en Storm vogels zou een paar plaatsen op de rang lijst zijn gezakt. Ten tweede uit respect voor den scheids rechter. Wanneer deze een vergrijp tegen de spelregels zóó ernstig meent te moeten straffen, is 't niet aan de spelers, diens opvatting als het ware te logenstraffen, door het niet in toepassing van de straf. Meent de tegenpartij, dat de straf te zwaar is, dan kan zij protesteeren. Ten derde, omdat het niet benutten van de penalty van overwegenden invloed kan zijn voor de promotie naar de eerste klasse direct door het puntenaanlal en indirect door het doelgemiddelde. En we mogen toch aannemen, dat het Stormvogels ernst is te pogen te promoveeren. En ten slotte omdat het niet nemen van de penalty indirect van groot voordeel kan zijn voor tegenstanders, die geheel buiten den wed strijd staan en de grootste concurrenten voor het kampioenschap. Veel grooter soms aan voor de tegenpartij voor wie men uit sporlief gevoel de strafschop ongebruikt laat. Met alle hulde voor de sportiviteit van onze Stormvogels achten wij de handelwijze van Zondag, hoe nobel ook onverstandig en onberekend. Bij een zoo spannenden toestand als in de overgangsklasse is het nemen van een penally te beschouwen als een voorzorgsmaatregel. De man builen de lijn. K e n n e m e r Kegelbond. Uitslag van de Wedstrijden op 22 en 23 Dec. te Santpoort. le prijs, hoogste hout in 20 ballen: A. W. C. v/d Eem, IJmuiden 163; 2e prijs, hoogste hout in 20 ballenJ. Klauwers, Santpoort 146; 3e prijs, hoogste hout in 20 ballen: J. Aalderink, IJmuiden 140; le prijs, hoogste hout in 10 ballen: v. d. Kolk, Beverwijk 74 2e prijs, hoogste hout in 10 ballen: H. Lichtendahl IJmuiden 74; le prijs, meeste treffers in 20 ballen: j. Koevoels, Santpoort2e prijs, meeste treffers in 20 ballen H. G. Vriend, IJmuiden meeste negens in 20 ballen, hoogste hout: J. C. Verwer, IJmuiden, 6; meeste negens in 20 ballen, laagste hout: C. Cassée, Bloemendaal, 5; meeste achten in 20 ballen, hoogste hout: N, C. Hin, IJmuiden, 6; meeste achten in 20 ballen, laagste hout: J. de Groot, IJmuiden, 4; meeste koekoeken: J. Wessels, Haarlem; acht om de lange: G. Scholts, Velsen. Verrassingswedstrijd. le prijs: D. Meyer, Santpoort; 2e prijs: R. Fischer, Velsen; 3e prijs: O. Thijssen, Santpoort; 4e prijs: J. Coppens, Beverwijk. Vrije baan wedstrijd. le prijs: A. W. C. v. d. Eem, IJmuiden, 45; 2e prijs: J. Klauwers, Santpoort, 44; 3e prijs: J. Aalderink, IJmuiden, 434e prijs. C. Cassée, Bloemendaal, 42; 5e prijs: H. G. Vriend, IJmuiden, 41, 41; 6e prijs: J. A: Welsink, Velsen, 41,40; 7e prijs: H. Lich tendahl, IJmuiden, 41, 39; 8e prijsJ. Verwer, IJmuiden, 41, 38. POSTER IJ EN. IJMUIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le heft der Maand December 1921. Brieven Binnenland. Mej. M. Hoeing, Haarlem; Anna Sachs, Amsterdam. Briefkaarten Binnenland. Celosse, AmsterdamPlonastoker, Amster dam D. en C. Rieff, Den HeerTh. ter Werne, Amsterdam; Familie deBeir, A'dam. Brieven Buitenland. Betty Scheele, Hamburg; Bettie Meier, Altona Hamburg Redaction Nachrichten, DresdenVerband Deutschen Fishgross- handier, HamburgRedaktion Stettiner Tageblatt, Stettin; Redaktion Neue Würz- burger Ztg., WürzburgZonder adres Redaktion, Berliner Ztg., Berlin; Verband der Deutschen Fishgroshandler, Altona Hellesbach, Berlin. Briefkaarten Buitenland. Knobbe, Hamburg; S. H. de Boer Schuk- king, Paris Mark Sierus, Altona Hamburg M. Haase, Hamburg; Onbekend, Hamb rg A. Hartz, Hamburg; Tobin, Woodlawn Mass; B. Muller, Aalsgaarde, Duitschland; Bettie Meier, Altona, HamburgAnnie Praukoling, HamburgEckstein, Hamburg. YlfSCHKRIJ. Gedurende de week van 15 t./m. 21 December 1921, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen: 61 Hollandsche-, 3 Duitsche- en 1 Engel- sche stoomtrawlers, 1 Motor- en 20 Zeil- loggers, 3 Stoombeugers, 5 Sloepen, 1 Engelsche haringdrifter en 24 Kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche Stoomtrawlers van f 1359.tot f6904.— Duitsche Stoomtrawlers f 1287.— f 3240.- Engelsche Stoomtrawlers ft f f 3465.— Motorloggers ff f f 530.— Zeilloggers tf f 195.- f1093 Stoombeugers ff f1824,- f 3310. Sloepen ft f 1385.— f 2085. Engelsche Haringdrifters ft f f 1095.— terwijl de Kustvisschers totaal f 1395 besomden. De aanvoer bestond uit 625.000 K.G. trawlvisch, 27.103 K.G. beugvisch en 178 manden drijfnetvisch. De totaal opbrengst bedroeg f 297873.40. Zaterdagavond is het Zweedsche stoomschip Dicido met een lading hout van Söderhamn tusschen den zuidpier en den zuiderstrekdam aan den grond geloopen. Sleepbooten van Bureau Wijsmuller trach ten het stoomschip vlot te krijgen. In de week van 19 tot 26 December kwamen alhier uit zee binnen 53 stoom schepen en vertrokken naar zee 68 stoom schepen. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF 8r Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 23 Dec. in Nederland uitgesproken 42 faillissemen ten tegen 39 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 23 Dec. 1921 2124 faillissementen tegenover 1389 over hetzelde tijdperk van het vorige jaar. IJMUIDEN. Tot ouderlingen der Geref. Kerk alhier zijn gekozen de heeren J. van Beelen, A.J. Gerritsen en L. de Neef en tot diakenen de heeren S. Ras en P. Toornvliet. De loge „In veilige haven" der I. O. G. T. N. (Neutrale Goede Tempelieren), belegt op Dinsdag 10 Januari a.s. een groote propaganda-avond, die gehouden wordt in het gebouw Thalia. Als sprekers hopen op te treden Prof. Dr. J. van Rees van Hilversum, Internat, leider der I. O. G. T. N. en T. Vleeming, leider van het Consultatie-bureau te Rot terdam, terwijl Mej. Jannie Kruger, altzange res en de Kamermuziekvereeniging Kunst kring alhier hun medewerking verleenen. De Haarlemsche rechtbank heeft deze week weer een zaak betreffende! het wegbrengen van schepen behan deld. Thans stond terecht J. Sch., ma chinist alhier, beschuldigd in Juni 1920 in de Noordzee de „Adriana IJM. 345", buiten de territoriale wateren te heb ben laten zinken. Bekl., die bekende, zeide dat II. K. hem tot het misdrijf had aangezet. K. had hem eerst f 750 en daarna f 1500 beloofd. T enslotte had bekl. toegegeven Volgens hem had de „Adriana", daal de machine en de ketel heel slecht wa ren, weinig waarde. Het scheepsvolk had zich weten te redden. Het was in de boot gegaan en geroeid naar een in de nabijheid liggen de botter. Daar was het aan boord opge nomen. H. K. indertijd mede-eigenaar van de „Adriana", verklaarde dat door Jiem

IJmuider Courant | 1921 | | pagina 2