ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd OFFICIEEL VAN DEN WACHTTOREN. Een jaar vol knoopen. De vrome ziet in de geschiedenis de voltrekking van een opvoedingsplan. Iedere idealist vertrouwt, dat in den strijd tusschen de duistere machten en de machten van het licht, de laatsten allen tegenstand eindelijk overwinnen zullen. En iederen mensch is aangebo ren het geloof, dat er uit alle kleine en groote moeilijkheden een uitweg is. Het kwade moet de vlag strijken voor het goede, ja wordt gedwongen, om het goede te dienen. Wanneer we denken bij eeuwen, dan vinden we deze verwachtingen ver sterkt, maar wanneer we denken bij ja ren, dan schijnt alle geloof in vooruit gang ijdel te zijn. Zag de wereld er 31 December anders en beter uit dan een jaar geleden? Heeft ze uit het groote leed van den oorlog de les geleerd en ook toegepast? Is er meer gemeen schapszin, meer internationale geest, krachtiger besef, dat wij leden zijn van een lichaam? Zien we in huis, school, gemeenteraden, parlementen, interna tionale conferenties, dat ernst met deze waarheid wordt gemaakt en de conse quenties daaruit getrokken? In plaats van eenheid, verdeeldheid, in plaats van solidariteit, egoisme van individu, groepen en staten, in plaats v*n ernst de aanbidding van den afgod Pleizier, in plaats van besef van verant woordelijkheid, onverschilligheid. Dat zijn de teekenen, die wij overal opmer ken. En daardoor is de wereld als een touw vol knoopen. Onontwarbaar schij nen de toestanden op ieder gebied. Zelfs de natuur is in de war. Droge slooten in December zijn wel een hooge uitzonde ring. De hemel is dagenlang dichtbe- wolkt, het stormt ook uit den regen- hoek, maar het blijft bij een paar drup peltjes. Ieder heeft de mond vol van den nood, de ontreddering, de verwarring der tijden de buitengewone tijdsom standigheden, die tijdens den oorlog ontstaan zijn, schijnen normaal te worden. Het is de dood in den pot dezer we reld. Bezuiniging is de dringende bood schap. Iedere minister zet een ernstig en welwillend gezicht, als hij het woord hoort. Maar dat het ook een bood schap en eisch beteekent aan hen, moet nog blijken. Men merkt van bezuini ging nog niets. Ontwapening, althans beperking. Het is niet alleen het gebod der mensche- lijkheid en rechtvaardigheid. Maar de grootmeesters der wereldfinanciën heb ben al dadelijk na den oorlog gewaar schuwd, dat men niet tegelijk de verar ming van den oorlog zou kunnen te hoven komen en millioenen en milliar- den blijven uitgeven voor militaire doeleinden. Men zie de militaire begroo tingen en plannen ook van ons landje! Industrieelen en koopmannen, die verder zien dan de nationale grenzen, hebben geleerd, dat geen land meer in en door zichzelf bestaan kan, dat het eene land afhangt van de productie en welvaart van het andere, dat de staten als kegels zijn, waarvan met den eene ook de anderen vallen en dat daarom het vrije ruilverkeer alleen de wereld weer op de been kan helpen. Wij vinden hier in schoone harmonie economische met zedelijke argumenten. Toch heeft de internationale handels- concurrentie weer den strijd begonnen en woedt er een nieuwe oorlog in Euro pa, zij het in de latente vormen van don vrede. In het maatschappelijk leven lieer- schen strijd en malaise. De arbeidende klasse heeft begrijpelijk geen lust, om de lasten der malaise te dragen, waar zij slecht met moeite een klein deel der buitengewone oorlogswinsten in den vorm van loonsverhooging voor zich kon bedingen. Na een sterke en alge- meene aandrang tot productieverhoo- ging is een ontzettende werkloosheid gekomen. Wie de kranten aandachtig leest en veel onder de menschen verkeert, merkt op, dat het moreele peil evenals het waterpeil bijzonder laag staat. De kiezentrekker op de markt had vroeger een harmonicaspeler bij zich, die een lustig mopje speelde, opdat het ge schreeuw der patiënten niet gehoord zou worden. Zoo schijnt men tegen woordig het noodgevoel te overstem men door de stemmen van vermaak Nooit moest zoozeer de ernst op den voorgrond staan als thtns en men leeft, alsof het leven een bruiloft is. Wij zijn niet blind voor de sterren, die er tegen den nachthemel van onzen tijd zijn, maar donker zijn de teekenen van den tijd en de sterren kunnen den nacht niet verdrijven. Een jaar vol moeilijkheden, conflic ten, onopgeloste problemen, nood, ligt achter ons. Het nieuwe jaar zal daar van een voortzetting zijn. De knoopen blijven! En daarmee blijft ook de taak van iederen mensch, om te helpen be redderen en redden wat ontredderd en vast en recht tezetten, wat ontwricht is. Wij kunnen elkander niets nuttigers toewenschen bij het begin van het nieuwe jaar dan veel karakter en veel toewijding. Wijsheid en geduld zullen noodig zijn, om de vele, kleine en groote knoopen te ontwarren. En daarbij wil len we, hoe pessimistisch ook tegenover het heden, behouden het optimisme te genover de toekomst en blijven vertrou wen, dat goed zal zijn het eind van ieder kwaad. Vervolg GEMEENTEBEGROOTING. Malariabestrijding. De malariabestrijding gaat niet uit van de gemeente, doch van het Rijk door bemiddeling der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten afd. Noord- Holland. Vermoedelijk zal, indien de gemeente geen subsidie verleert, de bestrijding toch doorgaan. De mogelijkheid, de malaria in onze provincie te overwinnen, is zeker dit offer waard. Onderwijs. Sedert de inwerkingtreding der „La ger Onderwijswet 1920" zijn B. en W. bezig om de bestaande toestanden, voorzooveel zulks nog niet het geval was, te brengen in overeenstemming met de bepalingen der genoemde wet. In verhand hiermede kan worden ge memoreerd de verbouw van school F te Santpoort, mede met het oog op de in voering van het 7e leerjaar, de vaststel ling der schoolgeldregelingen, de veror dening op het vervolgonderwijs, de in stelling der commissie van toezicht en der oudercommissiën. De aandacht wordt verder geschonken aan de toe komstige splitsing van de meer uitge breid lagere school in een school voor uitgebreid en lager onderwijs en gewoon lager onderwijs, doch de plan nen daartoe zijn nog niet in zoo'n ver gevorderd stadium, dat ze rijp zijn voor behandeling in den gemeenteraad. De op dit volgnummer vernielde cij fers zijn juist, terwijl de meening van een lid, als zouden voor de berekening der Rijksvergoeding de laagst bezoldig den, ofschoon niet het laatst aange steld, in aanmerking zijn gebracht, niet juist is, hetgeen blijkt uit het volgende: Aan school A geniet Mej. Z. Sieffers hooger salaris dan Mej II. de Boer, doch eerstgenoemde trad 1 September 1920, laatstgenoemde 3 April 1917 in functie, zoodat de gedachte verwisse ling daar niet mogelijk is. Evenzoo is het met Mej. E. J. Broek en P. J. Hilvers aan school B; eerstge noemde met het hoogst salaris trad in functie '23 Januari 1919, laatstgenoem de 1 September 1918. Aan school C het zelfde; E. Zandstra in functie getreden 8 December 1920, Mej. A. H. Broek, met minder salaris, 1 October 1914. Voorts geniet de onderwijzer J. Rijp- ma aan school H meer salaris dan de onderwijzeressen D. M. Reimus, T. Troost en de onderwijzer D. de Wilde, doch Rijpma trad in functie 1 Mei 1921, terwijl laatstgenoemden respectievelijk in functie traden 1 September 19J9, 10 Augustus 1920 en 1 Maart 1918. Verwacht mag worden dat door het voortdurend stijgen van het zielenaan tal dezer gemeente de klassensterkt.e der scholen zal toenemen en dat de thans nog aan sommige scholen aanwe zige boventallige onderwijskrachten ge- leidelij zullen verdwijnen. Overigens heeft deze aangelegenheid de volle aan dacht van het college en zal zoo moge lijk op andere wijze de vermindering van het aantal surnumiraire krachten worden bevorderd. Met betrekking tot het antwoord op de vraag om een overzicht van het aan tal klassen van iedere school en het ge tal leerlingen van ieder dier klassen, wordt verwezen naar den bij de stuk ken gevoegden staat, waaruit tevens blijkt, hoeveel leerkrachten aan iedere school verbonden zijn met aanduiding van de surnumeraire krachten. Opgemerkt wordt, dat uit de memorie van toelichting bij de begrooting reeds voldoende blijkt, hoeveel boventallige krachten aan iedere school verhonden zijn, zoodat beantwoording der betrek kelijke vraag hier eigenlijk overbodig is Verder zijn bij de stukken opgaven WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat Li te Velseroord. gevoegd, aangevende de verzuimen, welke onder het personeel der scholen hebben plaats gehad, duur en reden dier verzuimen, zoomede op welke wijze in het onderwijs werd voorzien. B. en W. zijn voorts van meening, dat zooveel mogelijk bezuiniging op onder wijsgebied plaats vindt. Verwacht wordt, dat de bevolking van school B zich in de naaste toe komst zal uitbreiden, in verband met de ontwikkeling van het stadskwartier in welker nabijheid deze school is ge legen. Het toezicht op het gebruik van schoollokalen wordt door de opzichters van den algemeenen dienst uitgeoefend Dit gebruik geeft geen aanleiding tot klachten. De toestand van de speelplaats bij school A is van dien aard, dat voorzie ning noodzakelijk moet worden geacht. De hierop betrekking hebbende post van f 1000 kan dus door B. en W niet worden teruggenomen. De post van tegelbezetting in de W. C.'s kan niet vervallen, daar het hier een rijksvoorschrift geldt. Omtrent den post „beplanting speel plaatsen scholen A en H meenen B. en W. zich aan het oordeel van den raad te moeten refereeren. Over de afscheiding tusschen school A en de villa „Tosari" wordt onderhan deld. Door den gemeenteraad werd, ach tereenvolgens hij besluiten van 6 No vember 1918 en 28 September 1920, ver gunning verleend aan de afd. IJmdiden van den Nederlandschen Protestanten bond en aan de Hersteld Apostolische Gemeente tot het gebruik van lokalen van de openbare lagere school D te Vel seroord voor Zondagschool, terwijl hij raadsbesluit van 30 November 1920 een vergunning werd verleend aan het be stuur der Arbeiders-Jeugd-Centrale tot het houden van diverse cursussen in een lokaal van school H te Velseroord o.a. op Zondag en van des voormiddags 10—12 uur. Er zijn evenwel geen vergunningen verleend voor het gebruik van gymna stieklokalen der openbare lagere scho len op Zondag. Visscherijschool. Naar aanleiding van een op 8 Sep tember 1921 door den gemeenteraad in handen van B. en W. gesteld adres, houdende verzoek om uitbreiding van het programma der visscherijschool in verband met vooropleiding voor de groote vaart, is in overleg met de com missie van toezicht op die school een onderzoek gaande, terwijl een bespre king met den Inspecteur den heer M. J. van Alphen de Veer te 's Gravenhage, zal plaats vinden. Omtrent deze zaak zal den gemeenteraad te zijner tijd praeadvies worden uitgebracht. Bij de stukken is gevoegd een over zicht van het aantal leerlingen dei- school, alsmede een staatje van het aantal leerlingen dat een diploma be haalde, met vermelding van den tijd ge durende welke zij de school bezochten. Medegedeeld kan worden, dat de N.V. Visscherij Exploitatie Maatschappij ten behoeve van het onderwijs aan de school een donkeyketel en machine ai- stond, zoodat de daarvoor op de be grooting van 1921 uitgetrokken bedra gen voor dat doel niet behoefden te worden uitgegeven. Kosten krankzinnigenverpleging Aangaande de vraag of de personen, opgenomen in de gestichten nog krank zinnig zijn, kan door B. en W. geen me- dedeeling worden gedaan. Volgens art. 6 der Krankzinnigenwet, bezoeken de Officieren van Justitie, vergezeld van den Hoofdinspecteur van de Volksgezondheid of, zoo deze verhin derd is, van een door hem aan te wijze» inspecteur of niet met den geneeskun digen dienst van eenig gesticht belast lid van de voor de gemeente ingestelde gezondheidscommissie, op onbepaalde tijden, tenminste eenmaal in de drie maanden, de gestichten in hun arron dissement, om zich te verzekeren, dat memand wederrechtelijk daarin ge plaatst of teruggehouden wordt en dat de verpleegden behoorlijk worden be handeld. De besturen der gestichten zenden aan de Officieren van Justitie in het arrondissement, waarin het ge sticht gelegen is, en in dat, waar de machtiging tot verpleging is gegeven, binnen vier en twintig uren een schrif telijke kennisgeving van elke opne ming, verplaatsing, verlof, ontslag en overlijden van een verpleegde, met ver melding van de redenen van de ver plaatsing, het verlof, of het ontslag on met opgave van den persoon die de aan vraag daartoe mocht hebben gedaan. Door de familieleden die zelf niet in staat zijn de kosten te betalen, wordt zooveel mogelijk bijgedragen. De beantwoording van de vraag of alle verpleegden nog in leven zijn, kan worden nagegaan aan de hand van de opgaven, die door de directeuren dei- gestichten worden gedaan. Indien een aanvrage wordt gedaan om opname van een patiënt in een ge sticht, wordt hiervan mededeeling ge daan aan de Provinciale Griffie, die het gesticht aanwijst waarin de patiënt kan worden geplaatst. De verpleegkosten zijn voor bijna alle gestichten meer dan f 600 per jaar. In dien het verpleeggeld na aftrek der rijksbijdrage ad f 40 het bedrag van f 600 te boven gaat, komt het meerdere ten laste der provincie. Ingaande 1 Ja nuari 1922 is deze limiet verhoogd tot f 800 terwijl tevens de kosten van ver pleging in de beide provinciale zieken huizen, voor rekening der gemeenten, op f 840 zijn gebracht. De opname geschiedt niet dan na af gifte van verklaringen van twee genees kundigen, waaruit den staat van krankzinnigheid moet blijken. Voor zoover de. opname geheel of ge deeltelijk voor rekening der gemeente geschiedt, wordt een onderzoek inge steld door den gemeentelijke genees kundige. Armbesturen. Aangaande de vraag van één der le den van de tweede afd. of de armbestu ren tegenwoordig wel handelen in de lijn van de Armenwet, deelen B. en W. mede, dat het tegendeel hun college niet is gebleken. De stijging der subsidiën heeft de aan dacht van B. cn W. getroken. Inlichtin gen zijn daarom ingewonnen bij de bur gerlijke armbesturen, teneinde de gel dende tarieven van bedeeling na te gaan. Van deze inlichtingen zal afhangen, de noodzakelijkheid al of niet om te bevorderen, dat voor deze gemeente een armenraad wordt ingesteld. Thans heeft er voldoende overleg plaats tusschen de verschillende instel lingen van weldadigheid onderling. Verpleging in ziekenhuizen. Met het bestuur der afd. Velsen van de N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis" is overleg geopend omtrent de verple ging en zoo noodig behandeling van zieken of gewonden, in spoedgeval- Ren. Hierbij is het oog gevestigd op het jaan genoemde afd. toebehoorende red- jdingsstation voor schipbreukelingen te j IJmuiden. No 18 Woensdag 4 Januari 1922 7® Jaargang IJMUIDER COURANT AbointnemtsprQs i fl.per 8 maanden, traaeo per poet f1.36 Abomiementen worde» aangeaome» aa» ket Bureau en bij de Ageiten. Tot plaatsing va» advertentië» van Buite» de geneest» VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd ket Adverteatie- bureau P. F. C.ROEL8E, UMUI1EN. Advertentiën uiterl|k i» te zenden WOENSSAG tot 9 uur v.m. en VRIJBAG tot 4 uur a.m. Verschijnt Woensdags Zaterdags Uitgave va» de Na&sal, Vesa. Uitgevers Mg. gïlmaidea" ABRES VOOR REBACTIE EN ABMINISTRATIE N. V. Srskkerg Siajewei, Willeaaspleia 11, IJmuiie» Telefoon 1§3 Ingezonde mededeelingen 40 ets. per regelAdvertentie» van 11. en m. 6 regels f 1.—, iedere regel meer 30 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 6 regels f 1.86, iedere regel meer 36 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend by vooruitbe taling, van 1 t. en m. 6 regels f 0.76, iedere regel meer 16 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prQzen berekend. Advertentie» „adres bur. v. d blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven woidt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprflzen worden met 5 etc. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen AANOIFTE ter INSCHRIJV1NO VOOR DE MILITIE. De Burgemeester van Velsen brengt ter kennis van wie het aangaat, inzonderheid van de in het jaar 1903 geboren mannelijke personen, dat zij verplicht zijn zich in de maand januari a.s. op te geven ter inschrij ving voor de militie. Voor het doen dezer aangifte zal op de hieronder vermelde plaatsen, dagen en uren zitting worden gehouden. 6 Januari 1922 van 9 1 en 2—4 uur, in het dienstgebouw te Santpoort. 10 Januari 1922 van 91/j—1 en 2—4 uur, in het dienstgebouw aan het Willemsplein te IJmuiden. 11 Januari 1922 van 9'/,— 1 uur in het dienstgebouw aan het Willemsplein te IJmuiden. 13 Januari 1922 van 9' ,—1 en 2—4 uur, te Velseroord in de Burgeravondschool. 16 Januari 1922 van 9'/21 uur, te Velseroord in de Burgeravondschol. 17 Januari 1922 van 9—1 uur, te Velsen ter secretarie. 18 Januari 1922 van 91 uur te Velsen ter secretarie. De inschrijvingsplichtigen worden drin gend verzocht zich op een der hierboven vermelde dagen aan te melden. Trouwboekjes van de ouders mede te nemen. Belanghebbenden worden er opmerkzaam op gemaakt, dat geen persoonlijke oproe pingen worden uitgereikt. Velsen, 31 December 1921. De Burgemeester van Velsen, RIJKENS. Schoolgebouwen.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1