INGEZONDEN we er dan grint op gooien. De heer Netscher vraagt of de weg naar Spaarndam op ons gedeelte nog wat op te knappen is. De heer Dunnebier zegt dat de bestra ting van den Hagelingerweg wacht op het plaatsen van een leening. De heer Vermeulen gelooft dat een uitgave van f 650 voor graszoden langs de Wilhelminakade weggegooid geld is Als we naar 't veldje om de muziektent op het Willemsplein zien, moet dit ons afschrikken. Dan vraagt spr. spoedig maatregelen tegen do vernieling der straten door zware vrachtautomobielen. De heer Wardenaar vraagt verhar ding der trottoirs in de Corverslaan en de Burgemeester Weertsstraat. De heer Langendijk bepleit voor de zooveelste maal verbetering van den Ouden Schulpweg. De heer Dunnebier betreurt dat de heer Vermeulen tegen de graszoden aan de Wilhelminakade is. Spr. geeft toe dat het met 't plantsoentje op het Willemsplein treurig gesteld is. 't Is treurig dat de jongens er zoo huis hou den en al is de politiepost er vlak bij, de politie schijnt het niet te zien. Maar spr. zou gaarne het entree van IJmuiden bij het station wat willen verfraaien. Een voorstel van den heer Peek om dezen post van f 650 te schrappen wordt met 116 stemmen aangenomen. Een voorstel van den heer Dunnebier om deze f 650 op den post bestrating te brengen, wordt met 116 stemmen aan genomen. Bij post 110 vraagt de heer Vermeulen wat B. en W.zullen doen met het plant soen om de begraafplaats te IJmuiden. Het is daar een havelooze bende. Spr. vraagt meer onderhoud van het plantsoen op het Konngsplein en om wat te doen aan het plantsoen om den toren van de Waterleiding. Bij post 129 vraagt de heer Schiling of het aantal agenten niet verminderd kan worden. Spr. meende dat dit te Velseroord en Wijkeroog best kon. De Voorzitter zegt dat we dan de nachtsurveilance zouden moeten af schaffen. Spr. wijst op de vele diefstal len in de landelijke deelen. Verminde ring is niet gewenscht. Bij post 132 zegt de Voorzitter dat de kosten van kleedinggeld voor de politie verminderd kunnen worden, maar spr. raadt aan den post zoo te laten, omdat we daaromtrent nog geen zekerheid hebben. Hierna wordt de vergadering ge schorst. Te half acht wordt de vergadering heropend. Afwezig zijn de heeren Dalmeijer en Netscher. Bij post 158 vraagt de heer Baarda of er wellicht iets bekend is omtrent de mogelijkheid van de Tuchtschool te krijgen voor een ziekenhuis. De Voorzitter zegt dat er nog geen antwoord uit. den Haag is, maar wij zijn in correspondentie. De heer Tusenius bepleit aanschaffing van een auto voor ziekenvervoer. Bij post 160, kosten van toezicht op Woningbouw voor volkshuisvesting, vraagt de heer Peek of 't niet goed zou zijn een raadscommissie in te stellen in verband met de stukken in de Pers over de Woningbouwverenigingen. De heer v. d. Meer b.v. heeft geschreven dat het nu maar eens uit moet zijn. De Voorzitter wil dit gaarne doen, als zich een nieuw geval voordoet. Maar laten we niet terugkrabbelen naar oude zaken, daar hebben we hier al heel wat ellende van gezien. Bij post 161, bijdrage aan de afd. Kennemerland van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en vacantiekolonies te Velsen bepleit de heer Baarda om het gevraagde subsidie van f 1000 te verleenen. (B. en W. stellen voor f 250). De heer Baarda wijst er op dat er van daag bezuiniging is en dat we meer ge kregen hebben uit de O.W.-belasting. De tijden zijn slecht, er zijn veel werk- loozen en de eersteji, die er onder lijden, zijn de bleekneusjes, de kinderen. De Voorzitter zegt er veel voor te voe- icn, maar het kan niet. Er zijn ook an dere nuttige vereenigingen. De heer Schilling zegt dat deze f 1000 n Atig zullen werken. Dit is geld, dat er moet komen. Als we dit niet geven, zul len we 't straks toch moeten uitgeven .oor ziekenhuisverpleging enz. De heer Vermeulen gelooft dat hier meest 't gevoel spreekt. Maar hoe meer subsidie uit de openbare kassen wordt gogavcn, hoe minder particulieren hier voor zullen bijdragen. Spr. zou willen dat B. en W. 't volgend jaar eens een onderzoek instelden, wat particulieren a n deze vereenigingen bijdroegen en dan daarnaar met een voorstel tot sub- sidiëering kwamen. De heer Landeweert zegt dat deze kinderen frissche buitenlucht noodig hebben en die is hier overal. Spr. vraagt of niet onderzocht kan worden dat de kinderen hier verpleegd worden, wat zeker veel kosten zou besparen. Het voorstel van den heer Baarda wordt met 87 stemmen verworpen. Tegen de heeren Diependaal, Langen dijk, Wardenaar, Nijssen, Handgraaf, Dunnebier, Vermeulen en Tusenius. De heer Tusenius stelt voor het sub sidie op f 500 te bepalen. Dit wordt aan genomen met 8-7 stemmen. Tegen bovengenoemde heeren, behalve de heer Tusenius. Bij post 164 stelt de heer Sluiters voor de f 500 subsidie aan de afd. Noord- Holland van de Vereen, van Nederl. Ge meenten voor Malariabestrijding te schrappen. Spr. zegt dat de bestrijders bij de boeren komen vragen: „Baas, heb ie nog muggen?" Dan zegt de boer „Ikke nei hoor, ik heb geen mugge." Dan zegt de bestrijder „Jao, baos, ik kom voor de Malariabestrijding en ik moet oew mugge hebbe." De boer zegt dan: „Oe bent te laat, kom van 't zomer maar terug." Spr. zegt dat de muggenverdelging geen zin heeft, laten we die f 500 dan liever geven aan de vacantiekolonies. De heer Dunnebier (zeer boos). Ik pro testeer tegen zulk een bestrijding van de ambtenaren, dat is geen manier. Verschillende leden steunen het voor stel van den heer Sluiters. De heer Nijssen zegt verscheidene boe ren te kennen, die de muggenverdelging gaarne hebben toegelaten en waar ook heel wat muggen verdelgd zijn. Op Santpoort kwamen vroeger heel wat gevallen voor. Spr. zal echter vóór het voorstel stemmen, omdat verscheidene gemeenten, o.a. Assendelft, geen subsi die willen geven. Het voorstel van den heer Sluiters wordt aangenomen met 104 stemmen Tegen de heeren Langendijk, Hand- graaf, Landeweert en Dunnebier. Bij post 168 bepleit de heer Tusenius de instelling van een Onderwijscommis sie. De heer Vermeulen zegt dat het onder wijs ons aan jaarwedden kost f 248000, waarvan o.g. f 50000 voor rekening der gemeente komt. Trekken wij de gym- nastiekonderwijzers enz. er af, dan bij ft er nog f 37000 over. Spr. vraagt of B. en W. nu geen oplossing kunnen vin den dat we van deze boventallige onder wijzers af komen en dit bedrag niet meer op de begrooting drukt. De heer Landeweert zegt dat deze kwestie niet gemakkelijk is. Wij hebben er al over gedacht. Wij zouden klassen kunnen contineeren, of de kinderen van school B op de scholen A en C onder brengen. Maar met den groei van IJmuiden mogen we toch verwachten dat bedoelde klassen straks het ver- eischte getal leerlingen zullen hebben en dan is het een overgangstoestand. Wij kunnen de overtollige onderwij zers ook op wachtgeld stellen, maar ook al komen ze dan voor rekening van 't Rijk, ze moeten toch worden betaald. De heeren Schilling, Sluiters en Tu senius zeggen dat deze zaak niet opge lost mag worden tot schade van het on derwijs. De heer Sluiters zou willen dat als in Santpoort een leerkracht ziek was, een overcompleet onderwijzer uit IJmuiden daar dienst zou doen, opdat de kinderen niet naar huis gezonden behoeven te worden. De heer Vermeulen zegt dat als het bijzonder onderwijs evenveel bovental lige leerkrachten hadden, de kosten totaal f 110000 zouden bedragen. Spr. zegt dat er wel een oplossing te vinden is, n.l. nieuwe vacaturen niet te doen vervullen. Spr. vindt het niet zoo erg als een klas 40 of 43 kinderen telt. Men zou kleine klassen kunnen combineeren en dan de kinderen in twee groepen lesgeven. De heer Landeweert zegt dat dit een desorganisatie van ons onderwijs zou beteekenen. Spr. zegt dat bijzondere scholen wel niet uit jalouzie ook om boventallige leerkrachten zullen komen en dus winnen we dan al f 45000 uit. Tegen deze laatste opmerking komt de heer Vermeulen op. Spr. stelt voor dezen post met f 1000 te verminderen, alleen om het beginsel uit te spreken dat B. en W. in deze richting werkzaam zullen zijn. Er is f 8000 reserve in dezen post, dus treft het niemand. De heeren Dunnebier en Nijssen vra gen den heer Vermeulen dit voorstel terug te nemen, nu van de tafel van B. en W. is toegezegd dat naar bezuiniging zal worden gestreeft. Het voorstel van den heer Vermeulen wordt wel alleen met de stem van den voorsteller voor verworpen. Bij post 171 wordt f 175 teruggenomen voor beplanting der speelplatsen bij de scholen A en H. Post 175, verlichting en verwarming der schoollokalen wordt op aandrang van den heer Vermeulen met f 2500 ver minderd. Bij post 180 komt in behandeling het voorstel van den heer Tusenius om een raadscommissie voor het onderwijs in te stellen. De heer Landeweert zegt er het nut niet van in te zien. Iedereen wil tegen woordig adviseeren. Spr. krijgt ook wel de bestuurders van de onderwijzers bonden bij zich en nu ook van de Ver- eeniging van hoofden van Openbare Scholen. Spr. mocht wel naast het raad huis gaan wonen om al die vergaderin gen bij te wonen. Misschien is 't nog be ter alle gemeentenaren te laten beslis sen en een referendum uit te schrijven. De heer Tusenius: Een sovjet. Spr. zegt de tegenstand van den wethouder niet te kunnen begrijpen. Zoo vaak is een voorstel verworpen, waarvan men de strekking niet kende. Spr. vindt zulk een commissie werkelijk in 't belang van 't onderwijs. De heer Dunnebier zegt niets te ver wachten van een commissie, waarvoor de betrokken wethouder niet te vin den is. De heer Vermeulen zegt er veel voor te voelen, maar raadt den heer Tusenius zijn voorstel te wijzigen in een motie. De heer Tusenius doet dit. In deze motie worden B. en W. uitgenoodigd om te zijner tijd met een voorstel te ko men om een Commissie van bijstand voor het onderwijs in te stellen. Dit voorstel wordt angenomen. Tegen de heer Baarda. De heer Landeweert stemt zelf voor. De heer Vermeulen zegt dat van deze zaak wel een grapje gemaakt kan wor den, maar spr. betreurt toch dat B. en W. niet willen medewerken om te ko men tot een goede samenwerking met den raad inzake een der belangrijkste dingen. De Voorzitter zegt dat dit toch al te zwaartillend is, spr. ziet dit er niet in. Post 183, kosten licht en verwarming der bijzondere scholen, wordt eveneens met f 2500 verminderd. Bij post 187 wordt een voorstel van den heer Tusenius om deze post van f 50 voor den schooltuin bij school A verworpen. Vóór Mevr. Kerrebijn en de heer Tusenius. Een voorstel van den heer Vermeulen om de bijdrage van f 50 aan de Vereen, voor M.U.L.O. te schrappen wordt ver worpen. Mede stemde voor de heer Tu senius. Bij post 195 zegt de heer Vermeulen te betreuren dat men van de Visscherij- school telkens een Zeevaartsch. wil ma ken. Aan deze school zit toch een stuk geschiedenis en ook een stuk economie vast. Deze school voorziet in een plaat selijke behoefte. Er zijn niet minder dan 11 zeevaartscholen in ons land, toch werkelijk wel genoeg. Wij hebben geen zeevloot in onze plaats, alleen wen- schen eenige ouders op gemakkelijke wijze onderwijs voor hunne kinderen. De Weth. van Onderwijs heeft er al op gewezen dat de school tot nu toe nog net aan haar doel heeft beantwoord. Maar als de diploma's verplichtend wor den, zal dit anders worden. Spr. hoopt dan ook .dat de Visscherijschool behou den zal blijven. De heer Schilling zegt dat als hij de groote kosten van deze school ziet, hij ook wel eens de resultaten zou willen zien. Spr. is het niet eens met den heer Vermeulen. Wij hebben nog wel geen zeevloot, maar wel veel zeevarenden en hun getal zou nog zeer toenemen, als de opleiding daarvoor in IJmuiden gevolgd kon worden. Spr. wijst er op dat Ter schelling ook geen zeeschepen heeft en daar is toch een Visscherijschool. Spr. ziet de toekomst van de visscherij zoo donker in, dat andere bazen wellicht zeer noodig zullen zijn. De heer Tusenius vindt de kosten ook veel te hoog. Wij zouden degenen, die geleerd hebben, nog beter een abonne ment le klasse naar Amsterdam heb ben kunnen geven. Spr. voelt ook veel voor het geven van zeevaart-onderwijs. De heer Landeweert zegt dat van de Visscherijschool geen volledige Zee vaartschool is te maken. Wel zou er zonder meerdere kosten vooropleiding kunnen worden gegeven, ter verkrijging van den rang van derden stuurman. Daarover zijn nog onderhandelingen gaande. De heer Schilling zegt dat hij daar mede al heel tevreden zou zijn. Met zoo'n diploma zouden de jongelui ook in aanmerking kunnen komen voor loodskweekeling. Bij post 198 vraagt de heer Vermeulen of nu de Rijks H. B. S. onze Bewaar school gebruikt, wij nog geld toe moeten geven. Kan de H. B. S. niet tijdelijk in de tuchtschool worden ondergebracht. De Voorzitter: Dat hebben wij ge vraagd. Bij post 204 stelt de heer Sluiters voor aan de Ver. Volksonderwijs te Sant poort f 150 subsidie te geven voor een cursus in de Fransche taal. Dit wordt met 78 stemmen verworpen. Bij post 239 zegt de heer Wardenaar dat het er treurig uitziet voor de werk- loozen, gezien ook de laatste misieven van den Minister van Arbeid. Spr. vraagt of B. en W. niet evenals in Am sterdam een commissie in 't leven kan roepen, om de gelegenheid van werk verruiming te overwegen. De heer Schilling bepleit ook het ma ken van productief werk. En dan moet men geen luilakken nemen, maar men- schen, die met lust willen arbeiden en die blij zijn Zaterdagsavonds een ver diend weekloon te kunnen thuisbren gen. De heer Vermeulen onderschrijft dit, maar dan moet niet iedereen evenveel rechten hebben en wij. de zaak in han den houden. Spr. hoorde juist dezen avond nog van een gezin, waar de man zenuwziek is, omdat hij geen werk kan vinden. De Voorzitter: Wij willen dit gaarne, maar dan zal men ons productief werk moeten opgeven. Genoemd worden de ophooging van de begraafplaats van De Biezen en het weghalen van de vuilnisbelt bij de Vis- schershaven te IJmuiden. De Voorzitter is er voor een commissie te benoemen. Dit zal in de volgende ver gadering geschieden. Bij post 244 bepleit de heer Davidson om het gevraagde subsidie van f 500 aan het Centraal Drankweer Comité toe te staan. De heer Wardenaar steunt dit volko men, het geld kan niet beter besteed worden. De heer Dunnebier zegt dat er veel nuttige vereenigingen zijn, maar laten we nu toch voorzichtig zijn. De heeren Baarda en Schilling pleiten voor het verhoogde subsidie. Laatstge noemde zegt dat het tegengaan van drankmisbruik ook de politie-uitgaven vermindert. Het voorstel van den heer Davidson om f 500 subsidie te geven wordt met 8-6 stemmen verworpen. Vóór de heeren Landeweert, Schilling, Baarda, David son, Peek en Wardenaar. De heer Peek stelt voor de gevraagde subside van f 2000 aan het Centraal Bu reau voor het Visscherijbedrijf en aan verwante vakken te IJmuiden te ver leenen. De heer Vermeulen zegt dat dit het eenige subsidie is, dat directe voordee- len oplevert door de vele belasting-ad viezen. Het voorstel van den heer Peek wordt verworpen met alleen de stem van den voorsteller voor. De heer Vermeulen bleef buiten stemming. Bij post 272 bepleit de heer Vermeulen dezen post onvoorzien f 10000 lager te brengen, opdat de hoofdelijke omslagen beneden de f 700.000 te brengen. De heer Bunnebier en ook de Voorzit ter zijn hier tegen. De heer Vermeulen trekt zijn voorstel in. Aan de orde zijn de Ontvangsten. Besloten wordt post 20, zakelijke lie- lasting op het bedrijf, geraamd op f 16000, pro memorie te ramen en de Hoofdelijke Omslag met dit bedrag te verhoogen. De andere ontvangst-posten geven geen aanleiding tot opmerkingen. De eindcijfers der begrooting zullen nader worden vastgesteld. Te ruim 11 uur wordt de vergadering gesloten. VELSEROORD. Het is de politie onder leiding van den commissaris na een streng onder zoek gelukt den dader van de aanran ding op het 5-jarig meisje te arrestee ren. Het is de 30-jarige M. te Velseroord, die een volledige bekentenis heeft afge legd. POSTER IJ EN. IJMUIDEN. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand December 1921. brieven binnenland. 1. Ontvanger belastingen, IJmuiden. 2. Dr. Tj. Winsma, Amsterdam. 3. Mevrouw Jansen, IJmuiden. 4. Wilhelm v. d. Berg, IJmuiden. briefkaarten binnenland. 5. R. v. Es, Amsterdam. 6. A. Muller, 's-Gravenhage. 7. Flora Langh, Heemstede. 8. D. v. Dam, Rotterdam. 9. Mej. H. v. d. Plas, Hoek v. Holland. 10. Mej. Else Kleine, Haag. 11. Fam. Cohen, Amsterdam. 12. 13 en 14 zonder adres. brieven buitenland. 15. John Kallmes, Detroit (Mich) VELSEN. brieven binnnenland 1 Alg. Spaarkas den Haag 2 Inspecteur lichamelijke opvoeding den Haag 3 W. van der Kolk Zwijndrecht 4 Westerone v. Meeteren Haarlem brieven buitenland 5 B. van Dijk Antwerpen. briefkaarten binnenland. 6 C. Oroeneveld, Rotterdam. 7 O. Mandjes, Helder. Burgerlijke Stand Velsen B e v a 11 en: A. KlinkenbergJongensd.; M. Verschoor—van Kampen, z. Ondertrouwd: H. J. Krooshof en L. G. Natte. Gehuwd: T. van Hulst en M. Mijzen M. Zwart en A. van der Steen P. Stevense en S. de Back. O v e r 1 e d e nJ. van der Hoek, 6 weken M. E. Veldmeijer, 25 j. vrouw van J. Borst. BURGERLIJKE STAND van de gemeente Egmond aan Zee. Geboren: Matheus, zoon van Cornelis Hopman en Christina Duinmeijer Cornelis, zoon van Leendert Sloot en Dirkje Dekker; Dirk, zoon van Johan Groen en Geertje Prins; Marijtje, d. van Cornelis Broek en Agatha de Graaf. Overleden: Leendert Sloot, 10 maan den, zoon van Engel Sloot en DiikjeGlas; Maarten Blok, 89 jaar, weduwnaar van Aaltje Visser; Arie Wijker, 2 jaar, zoon van wijhn Arie Wijker en Antje Stam. Geachte Redacteur Zoudt u zoo vriendelijk willen zijn, nevensgaande stukje te willen plaatsen, als ingezonden artikel Bij voorbaat mijn dank. Bij den aanvang van 1922, wil ik de menschen er nog eens aan herinneren, dat er onder de vele nuttige instellingen in onze gemeente, ook bestaat: De Afd. Velsen en Omstreken v. d. Vereeniging ter Bescherming van Dieren Hoewel wij veel steun onder vinden, ook uit Bevetwijk en Heemskei k is 't nog te weinig onder de menschen bekend en doorgedrongen, hoe noodig t is voor dit doel te werken Het is etn maatschappelijk belang, voor het weerloo<e dier op te komen. Er is een drang bij de menschen, alles wat lijdt te helpen, en te steunen, maar ook de dieren behoon n daaronder De menschen strijden voor hunne rechte n en hebben hunne vakvereenigingen, o.n zich voor uitbuiting te vrijwaren Het arme, werkende dier, dat sprakeloos en machteloos is, wordt geheel aan i'e willekeur zijns meesters overgelever en slechts weinigen ondervinden een goede behandeling, waar zij recht op hebben, want zij leveren hun werkWie er oog voor heeft ziet de ellende, vooral onder dc paarden, eiken dag weer, en er moet veel gebeuren, vóórdat van hoogerhand op een bekeuring wordt ingegaan Welnu het is onze plicht voor de onge lukkige dieten op te komen Strijdt allen met ons, om deze toestanden te verbeteren Laat ons scheppen een blijde wereld voor rnensch en dier! Lalen wij, naast de beiangen der menschen, ook voor die der dieren strijden. Sluit u bij onze Afdeeling aan, en helpt ons, op groote schaal vooral op de scholen te propageeren Onze middelen zijn nog maar beperkt. Het lidmaatschap bedraagt f 1,25 per jaar, zich op te geven bij Mej. E. A. Korbert Stationsweg 86 Velsen. SCHA-El'VA A UT De directie van de Kon. Holi. Lioyd deelt mede dat zij met machtiging van den Raad van Commissarissen de stoomsche pen „Limburgia", „Brabaniia", „Frisia" in „Hollandia" tot den totalen prijs van f 14.000.000. zijnde ongeveer de boekwaarde heeft verkocht. De schepen worden overgenomen c'.oor de American Schip en Commerce Corpora tion (t iariman), en de Hamburg-Amerika lijn Deze transactie zal de Maatschappij in staat stellen, met het reeds in behandeling zijnde crediet te voorzien in alle verdei e geldbehoefte tot het eiride van 1922, on voorziene omstandigheden voorbehouden. De nieuwgebouwde passagiersschepen „Orania" en „Flandria" en de zeer mode rne schepen „Gelria" en »Zeelandia" stellen de Maatschappij in staat, zij het met belangi ijke beperking van haar Cubadienst, den ge- regelden passagiersdienst op Zuid-Amerika te blijven onderhouden. De geldelijke resultaten zijn over het af- geloopen jaar zeer ongunstig geweesthet verlies kan op het oogenblik nog niet ge leel beoordeeld worden. Omtrent de voor uitzichten voor het thans ingetreden jaar valt weinig te voorspellen, meldt de Diitclie verder. VI* SC HF; KI J„ Gedurende de week van 29 Dec. t./m. 4 Januari 1922, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen: 66 Stoomtrawlers, 6 Zeilloggers, 5 Stooni- :ugers, 5 Sloepen, en 2 Kustvisscheis. De besommingen waren als volgt iollandsche Stoomtrawlers van f 736.tot f5951.-- Zeilloggers f 84.f 702.- - Stoombeugers f1266.f3153.-- Sloepen f 694 f1187.-- terwijl de Kustvisschers totaal f 19.- - besomden. De aanvoer bestond uit 297921 K.G. trawlvisch, en 19299 K.G. beugvisch. De totaal opbrengst bedroeg f218019,50

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 6