horens, begroeid met doomansdui- nen en gedrochtelijk weeke sponsen. - Eindelijk komt des nachts het vuur schip in zicht. Zoodra. het licht is, praaien we die machteloos verankerde schuit met haar vereenzaamde beman ning. Wordt vervolgd. SPORT. Voetbal. Overzicht. De vorige Zondag bracht ons weder om geen voetbal. Weer lagen de velden onder de sneeuw, of waren zóó hard, dat spelen werkelijk gevaarlijk was. Zelfs in Rotterdam, waar het Feyen oord-bestuur het veld had laten bedek ken met zeilen, nadat eerst de sneeuw was weggeruimd, bleek de grond voor voetbal ongeschikt. Wel verschenen nog enkele Feyenoorders in voetbal tenue op het terrein, maar de Haar lemsche roodbroeken hadden in spelen al bitter weinig zin, terwijl ook de scheidsrechter tenslotte vond, dat het terrein wel wat hard was. Voor de Overgangsklas bleek alleen het 't Gooi-terrein bespeelbaar, zoodat de wedstrijd tegen Sparta doorgang kon vinden. De Rotterdammers had den hun doelverdediger Roem weer tusschen de palen. Na een hardnekki gen strijd wisten ze tenslotte één punt je uit het vuur te sleepen. De Korver c.s. hebben nu evenals S.V.V. en Storm vogels 11 wedstrijden gespeeld, doch staan 2 punten ten achter. Morgen staat ons weer een in alle op zichten interessant programma te wachten, 't Is, of de competitie-leider er dezen keer naar gestreefd heeft, vol komen aan elkaar gewaagde partijen tegenover elkaar in het veld te bren gen. Mogelijk, dat op de meeste onzer lezers D.E.C.—S.V.V. niet dien indruk maakt. In theorie mogen dezen gelijk hebben, immers D.E.C. verschilt nog al een paar plaatsen op het ranglijstje met S.V.VWij hebben echter zoo'n idee, dat het verschil in de praktijk niet zoo groot zal zijn. Onze plaatselijke vereeniging gaat naar Zaandam, om daar, vergissen wij ons niet, geduchten tegenstand te ont moeten. Op hun eigen terrein hebben de Z.F.C.'ers tot dusver zeer sucee3Vol gespeeld. Men oordeele: 6 gesp. 4 gew. 1 gel. 1 verl. 9 p. 11 goals voor 7 goals tegen 1.50 gem. En als we dan bedenken,, dat tot bo vengenoemde zes clubs ook Quick Sparta en S.V.V. behooren, dan zal men begrijpen, dat met Z.F.C. in Zaandam niet te spotten valt. Trouwens, zulks hebben ze zelfs op het Stormvogels terrein getoond. Wij van ons zijn er van overtuigd, dat men ook in Storm vogelskringen zich op een zwaron wed strijd voorbereid. En dit stemt hoop vol! Dan hebben we kans, dat er weer gespeeld wordt als tegen Quick, dat Koster en Blinkhoff Jr. de buitenspe lers Lust en Colette op hun huid zitten en onze winghalfs Schoen en Molenaar geen tijd tot schieten geven. En dan kan het weer niet anders, of we moeten wannen. A.D.O. zal zonder haar aanvoerdei Van Roosendaal naar Sparta moeten trekken, wat voor haar een geduchte handicap beteekent. Evenals Stormvo gels zitten de Hagenaars niet te dik in hun reserves. We gelooven dan ook niet, dat uit Rotterdam een Haagsche overwinning zal gemeld worden. Op Nieuw-Hanenburg gaat het tus schen twee clubs uit den middenmoot Quick en 't Gooi. Het lijstje dezer clubs ziet er vrijwel hetzelfde uit: S3 O hjQ Quick 10 5 0 5 10 16 10 1.- 't Gooi 9 3 3 3 9 14 13 1.- Wij voorspellen hier een gelijk spel V.U.C. ontvangt de ex-eersteklasser A.F.C. Met deze Amsterdammers heeft V.U.C. nog een appeltje te schillen. Verloor zij niet in Amsterdam met dikke cijfers? Als A.F.C. het thans tot een gelijk spel brengt, zal ons dit van haar meevallen. Hermes ontvangt een collega, n.l. Ex celsior. Waarin dit collega-schap be staat? Wel, o.i. zijn beide clubs nog ernstige candidaten voor de tweede klasse. Dat er dus gewerkt zal worden, behoeft geen betoog. Ook hier lijkt ons een gelijk spel niet onwaarschijnlijk. Op het V.S.V.-terrein komen de twee het minst productieve voorhoeden te genover elkaar, n.l. die van V.S.V. en E.D.O. Veel bijzonders hebban de V.S. V.'ers -supporters op het V.S.V.-terrein nog niet van hun favorieten gezien. 5 gesp., 1 gew., 3 gel., 1 verloren, 1 voor 2 tegen, 1.00 gem. Dit lijstje spreekt voor zichzelf: De verdediging van V.S.V. is in orde, maar de voorhoede..brr! Bij E.D.O. is het al niet veel beter. Het ligt dus voor de hand een gelijk spel te voorspellen. SCHEEPVAART. De Raad voor de ScheepvaaiT te Amsterdam hëeft uitspraak gedaan be treffende de aanvaring van de Dor drecht IJ.M. 52 met een verlaten schip De Raad is van oordeel, dat de schip per onvoorzichtig heeft gemanoeu vreerd. De vraag of de botsing ware voorkomen, indien de machine dade lijk na de order van den schipper volle kracht vooruit had geslagenkan in het midden blijven. De Raad wil zich ten deze op het standpunt stellen, dat inderdaad de machine heeft geweigerd en dat het ongeval ware voorkomen in dien de machine niet geweigerd had. Maar daarmede is de schipper niet ver ontschuldigd. Immers, juist de ma noeuvre, volle kracht achteruit met het roer aan boord in de richting van de scheepsboot en het drijvende schip was verkeerd en onvoorzichtig en had zeer gemakkelijk tot een ander onheil, namelijk een overvaring van de scheepsboot kunnen leiden. De schip per had om moeten stoomen en zacht jes aan vooruitgaande de boot moeten oppikken. Dan had hij zijn schip beter in zijn macht gehad. Hij had dan zich zelf niet, geheel onnoodig, in den toe stand gebracht dat een kortstondige weigering van de machine tot een aan varing leidde, en ook een manoeuvre met het roer de botsing niet kon af wenden. Waar deze daad het onder voor melde omstandigheden volle kracht achteruit varen mede oorzaak van de aanvaring is geweest, straft de Raad den schipper door het uitspreken van een berisping. De „Brabantia" vertrokken. Dinsdagmorgen ruim half elf is de „Brabantia", die zooals men weet door de Koninklijke Hollandsche Lloyd aan de Hamburg-Amerika-Lijn is ver kocht, van haar ligplaats aan de Han delskade te Amsterdam, vertrokken meldt het „Hbld." Als de valreep is losgegooid trekken de sleepbooten „Jacob Goedkoop" en „Pieter Goedkoop", die haar sleeptros sen aan den achtersteven van het schip hebben bevestigd, het langzaam van de kade. De sleepboot „Cuba' hangt aan den voorsteven. Een fluitstoot van de „Brabantia" is het waarschuwingssein voor het per soneel dat in de loodsen werkt om zich op de kade te verzamelen en een laat ste blik te werpen op het schip. „Daar gaat er weer een bootje" zegt een der mannen berustend. Een oogenblik breekt de zon door den nevel en het schip straalt in den glans van het licht. Na een wijle wordt de lucht weer donker en zwaar. Heel heel langzaam drijf het hulpelooze schip het IJ af. Ter hoogte van het Oosterdok gaat het zwenken. Het duurt lang, maar eindelijk hebben de sleepbooten den kolos zoo ver gekregen dat hij in zijn volle lengte dwars in het vaarwater ligt. Het schip toont zich nu in al zijn majesteit en verspert bijna de scheep vaart. Geruimen tijd ligt het zoo goed als stil, met dén achtersteven naar de stad. Eindelijk krijgen de sleepbooten het „om", doch de „Brabantia" wijkt be denkelijk ver naar bakboord. Eerst als zij het Centraal Station gepasseerd is komt zij in haar vaarwater en laat zich dan door de Cuba willig verder leiden. Het is stil aan boord van het schip, zoo geheel anders als wanneer het vroeger een reis naar Zuid-Amerika aanvaardde. Passagiers zijn er nu niet. Slechts hier en daar ziet men van den wal een lid der bemanning. Het schip vaart onder zijn oude equipage, die het naar Hamburg brengt. Het voert nog de Nederlandsche driekleur. Als het schip genaderd is ter hoogte van het Cen traal Station klimt een matroos in den achtermast en morrelt wat aan de touwen, waaraan de standaard van de Koninklijke Hollandsche Lloyd beves tigt zit. „Die komt niet weerom" zeggen een paar menschen op de De Ruyterkade als het groote schip uit het gezicht verdwijnt dikke zwarte rookwolken uit zijn schoorsteenen stootende. Naar de „Msb." verneemt heeft de minister van Binnenlandsche Zaken behalve de gewone steunregeling voor uitgetrokken Noordzeevisschers, neer gelegd in zijne bekende circulaire van de vorige maand, een speciale steun regeling ontworpen voor de trawlvis- scherij, op de volgende grondslagen: lo. Gemeente en rijk dekken elk voor de helft het tekort, dat het bedrijf mocht opleveren, echter tot een maxi mum van f 1750 per vaartuig. 2o. De bemanning krijgt als vast loon per week het maximum bedrag, dat door gehuwden genoten wordt vol gens de steunregeling voor uitgetrok ken Noordzee-visschers. 3o. Boven dit bedrag wordt de helft vergoed van het gewone matrozenaan- deel in de besomming, over den tijd, dat het bedrijf wordt uitgeoefend. Gedurende de week van 12 t/m. 18 Jan. '22, kwamen de volgende vaar tuigen aan den afslag: 73 Stoomtrawlers, 5 Zeilloggers, 4 Stoombeugers, 2 Sloepen en 6 Kustvis- schers. De besommingen waren als volgt: Stoomtrawlers 5658.319. Zeilloggers 714.123. Stoombeugers 3688.2275.— Sloepen 2631.1947.— terwijl de Ivustvisschers 1513.95 be somden. De aanvoer bestond uit 471.156 K.G. Trawlvisch en 25.047 K.G. Beugvisch. De totaal opbrengst bedroeg f 249081.58 IJMUIDEN. Marion, de Marketentster De Operette-Vereeniging „Apollo" viel weer de eer te beurt, de nieuwe operette van haar directeur 't eerst te mogen uitvoeren. Het nieuwe zangspel is getiteld „Ma rion, de Marketentster" en is een episo de uit de consentie, spelende in 1792. De geschiedenis is in 't kort als volgt. In de Vendée verzetten de monarchis ten zich tegen het volksleger. Sergeant Bourdon blijft met eenige soldaten in een dorp achter, waar een kasteel is, welks bewoner, Graaf de Veaucourt, natuurlijk monarchist is. Marion, de marketentster, is ook bij Bourdon ach tergebleven en met haar Mai'iette, haar pleegkind, die zij als vondelinge opge nomen en steeds verzorgd heeft. De jonge graaf de Veaucourt, neef en erfgenaam van den Slotheer, ziet Ma riette, verlieft op haar en neemt om harentwil dienst bij de troepen der Conventie. Den dag van Mariette's 18en verjaar dag bereidt men haar een groot feest. Marion deelt haar mede dat zij niet haar kind is. De graaf heeft met de dorpsbewo ners saamgezworen om de kleine troep soldaten van Bourdon te over rompelen. De dochter van den kaste lein, die van Jean, den zoon van Bour don, is gaan houden, verklapt de zaak echter aan Bourdon, die den graaf en de mannelijke dorpers gevangen zet. De dorpers krijgen genade, maar de graaf moet ster-ven. Marion ontdekt dat de graaf de vader is van Mariette en wil lrem nu doen vluchten. Dit mislukt en nu moet ook Marion sterven. Alles komt echter goed terecht, want de te genstand in de Vendée is gebroken, allen krijgen genade en de verschillen de geliefden elkaar. Dit gegeven is door den heer Vles- sing op alleraardigste muziek gezet. Als we volledig zijn, moesten we eerst zetten op tekst gezet, want aldus lezen wij het. Maar daarmede kunnen wij den heer Vlessing niet geluk wen- schen, het libretto heeft taalkundig niet de minste verdienste, integendeel is er vaak gezondigd tegen de eenvou digste taalregels. Maar 't gaat hier voornamelijk om de muziek en om de handeling. En bij de muziek zijn aller aardigste wijsjes, zoo trof ons dadelijk al die eerste inzet van het koor om de frischheid. In 't tweede bedrijf zijn 't koor van de dorpers en het drinklied mooie wijsjes. Bij de soli-partijen is ook veel goeds, hoewel men een mees ter moet zijn om zoo te kunnen compo- neeren, dat deze altijd boeien. Er komen aardige tooneeltjes in deze operette voor, al staat het o.i. ten achter bij Rose Marie, de vroegere dooi den heer Vlessing getoondichte operet te. Er werd frisch en flink gezongen en gespeeld en de hoofdpersonen droegen het spel waardig. Marion was de ern stige marketentster, die steeds leefde voor het aangenomen kind. Jammer dat Mariette zoo verkouden was, dit deed veel aan haar succes af. Bourdon was een kostelijk type van een ser geant, zijn zang als zijn spel vielen te roemen. Ook Jean was goed, evenals de graaf de Veauvourt, die echter in hun spel beter waren als in hun zingen Kostelijk waren Georg, de jonge graaf en Julie, de dochter van den kastelein. De eerste heeft een mooie stem en Julie speelde zoo los en bevallig, dat het een lust was te zien. Een levendig en frisch persoontje, dat veel tot het welslagen van het geheel bijdroeg. De koren kweten zich dapper van bun taak. Fantastisch was het ballet met een belichting van schoone kleu ren. Kunstkring had ook geen gemak kelijke taak, een geheelen avond onaf gebroken te moeten spelen zegt heel wat. Maar met liefde vervulde het die taak. Het orchestrale gedeelte was zeer goed bewerkt en fijn-muzikaal is b.v. de inleiding tot het zangspel. Dinsdagavond bij de eerste uitvoe ring waren namens Het gemeentebe stuur wethouder Dunnebier en de waarnemende secretaris, de heer Kos telijk, aanwezig. De directeur en de re gisseur, de heer Jüngbacker, zijn toen met bloemen en kransen gehuldigd en het talrijke publiek was geestdriftig gestemd. Woensdagavond waren ook weer ve len naar Thalia opgegaan, om dii nieuwe werk van den heer Vlessing te zien en ook dezen avond was er veel applaus. Amterdamsch e V i s c h h a n;d elvereeniging! VELSEROORD. Wij merkten de vorige week al op hoe in vele straten op afstanden van o.g. een Meter een steen was los gemaakt. Wij gisten al of men midden in de straten lijntjes zou spannen of boompjes wilde planten. Nu men ech ter ook groote kuilen gaat maken, gingen we op nader onderzoek uit en hoorden we dat men naar een mogelijk lek in de gasleiding zoekt, omdat er op onverklaarbare wijze veel gas verloren gaat. Wij hopen maar dat men 't spoedig vindt, daar 't een strop is, die wij be talen moeten. En onze toch al niet bes te straten worden er leelijk door geha vend. Als een bewijs hoeveel zieken ook hier zijn, kan dienen dat deze week op de repetitie der Zangvereeniging Ho sanna 50 van de 100 leden absent waren. VELSEN. Verkiezing Tweede Kamer. Men schrijft aan de „Tijd" uit Vel- sen: Onder de leden van verschillende kiesverecnigingen behoorende onder het ressort der R.K. Kamercentr. Haar lem heerscht eenige ontstemming daar deze Kamercentrale geen verga dering heeft bijeengeroepen om de voorloopige groslijst van candidaten onderling vast te stellen. Men gist naar de reden van dit opzettelijk ver zuim, omdat men terecht meent, dat de georganiseerde kiezers hierin uit spraak hebben te doen en niet ver wacht, dat deze candidaten van boven af zullen worden aangewezen. SANTPOORT. Burgerlijke Stand Velsen BURGERLIJKE STAND van de gemeente Egmond aan Zee. POSTER IJ EN. IJMUIDEN. SCHEEPVAART. - t-t 3J r-> Kinheim I tegen T. h. B. van 2—4 uur. Wegens ziekte gaat de wedstrijd van D» O. A, Ha tegen Kinheim II niet door. VISSCHERIJ. Een belangrijke vergadering vond Woens dag j.l. plaats van de Amsterdamsche Visch- handelvereeniging, gevestigd te IJmuiden, oorspronkelijk met een ledental van 22, en mag de vereeniging zich thans verheugen, in het bezit te zijn van een aantal van 31 leden. Er twerd besloten om de vereeniging te^herdoopen in een coöperatieve, zoodat zij nu de naam zal dragen van coöp. vereeniging Bvan Amsterdamsche Vischhandelaren. Het voorstel ^van het bestuur om te blijven verzenden per Alkmaar Packet were verworpen, en na gehouden discussie werd besloten zelf als expediteur op te treden en de noodige booten hiervoor te charteren Hierna werd de vergadering gesloten. Inmiddels zijn deze plannen werkelijkheid geworden, en komt de afdeeling expeditie der coöp. vereeniging Maandag 23 Januari 1922 met drie booten in de vaart, welke een geregelden dienst op Amsterdam zullen onderhouden. Deze afdeeling expeditie staat onder afzonderlijke controle, en de administratie hieraan verbonden gaat buiten de vereent gingszaken om. Belangrijke vervoercontracten met parti culieren zijn in wording. Naar wij vernemen, zal binnenkort waarschijnlijk Woensdag 1 Februari a. s alhier een schaakwedstrijd plaats hebben van de IJmuider Schaakclub met leden van de Haarlemsche Schaakvereeniging. Gedurende de afgeloopen week waren van het personeel van school C op het Willemsplein, dat uit 13 personen bestaat, niet minder dan 7 wegens ziekte afwezig Het aantal zieke kinderen van die school bedroeg op sommige dagen 130. In de week van 814 Januari is in deze gemeente één geval van roodvonk voorgekomen. De grenswijziging. Naar wij ver nemen is aan de politieke partijen verzocht om bij de benoeming van de commissie uit de ingezetenen (met het oog op de voor gestelde grenswijziging) samenwerking te jetrachten, opdat de leden dezer commissie bij enkele candidaatstelling gekozen kunnen worden, waardoor het maken van kosten wordt voorkomen. Daartoe zal in een dezer dagen te houden vergadering op het raadhuis overleg worden gepleegd. Het zal ons benieuwen, hoe men dat hier aan legt, n. 1. of men dit zal doen gelijk in Haarlem vroeger is geschied, toen afge sproken werd dat in die commissie zitting zouden nemen een ingenieur, een dokter, een journalist, zooveel middenstanders, ar beiders enz., of dat hier de politiek der personen voorop staat en dat zij al goed genoeg zijn, als zij voor de zendende partij zuiver op de graad zijn. Wij hopen van harte dat het ieder waar lijk ;,om het waarachtig gemeentebelang te doen ^zal zijn. Als men dit voorop stelt, zal men heel gemakkelijk klaar komen. K a me r van^ Koophandel. 4 In Haarlem hebben de vertegenwoordigers van handelszaken deze week vergaderd over de candidaatstelling voor de nieuwe kamer van koophandel. Zooals men weet, zal tot deze kamer t, ook ^nze gemeente behooren. Wij zijn benieuwd te weten of men hier de verkiezing geheel aan de Haarlemsche handelsmenschenzal overlaten. „Gelukkig heeft men in Haarlem gevoeld dat aan het reedersbedrijf ook een plaats behoorde te worden ingeruimd. Wij hopen dat dit reedersbedrijf dan zal beteekenen dat van de IJmuider visscherij. Wij meenen (echterjdat de vischhandel ook wel een plaats „in deze kamer mag hebben. Zouden de vischhandelaars of hun organisatie daar niet voor kunnen zorgen De tijd is nog maar kort, men wilde in Haarlem de candidaten voor het groot bedrijf vóór Woensdag a.s. al opgegeven zien. Van de arbeiders der papierfabaiek zijn er niet minder dan 150 ziek. De vergadering van den Chr. Bestu renbond in het Evangelisatielokaal op Wijkeroog zal niet Woensdag 25 dezer gehouden worden, zooals wij schreven, maar a. s Maandagavond. Donderdagavond vergaderden de Prot. Dragersvereeniging in Hótel de Weijman. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter den overleden penningmeester der vereeniging, wijlen den Heer G. Mulder. In diens plaats werd als penning meester de Heer W. van Leeuwen gekozen. Hierdoor ontstond een vacature voor 2den secretaris. Benoemd werd de Heer G. Rapits. De aftredende bestuursleden, de Heeren J. v. d. Lijn en F. J. Bremerkamp bleven resp. als 2e voorz. en le secretaris gehandhaafd. Bevallen: P. C. Koorn-Peeters z,R. Wagner-Posthumus,d.; H. H.M. Dijkhuizen- Berenbroek z.H. Ph. Hofman-van Es, z.; Th. M. List-Tellier, z.; M. E. Warneke-Berke- veld, d.; J. van Kroonenburg-van der Graaff, d.; J. J. van Tiggelen-Bakker, z.; G. Romkes- Plaatsman, d.; Th. Steenhuizen-Rooker, z.; J. de Haan-Westerveld, d. Ondertrouwd: J. M. Veldhuis en P. Lustig; H. C. Stigter en H. Suijkerbuijk. Gehuwd: H. J. H. Derkx met A. Kops P. Wouda met S. Talma; G. van Zoonen met C. M. EnzerinkA. Paai en D. Zwier. Overleden: J. van Ginneken, 58 j. man van T. ElderhuisI. Baas, 48 j. vrouw van C. van Wachendorff van Rijn, E. Gouda, 43 j. vrouw van G. ZwartJ. Gnodde, 73 j. vrouw van J. Tensen; C. van Oorsprong, 77 j. vrouw van H. Sluiters. Overleden: Neelte Visser, 4 maanden, dochter van Engel Visser en Johanna Groen Hendrik Groen, 1 jaar, zoon van Engel Groen en Dora Dekker. Ondertrouwd: Dirk Visser, en Rachel Stam. Getrouwd: Jan Dirk Gijsbert van Toor en Neelte van der Pol. Lijst van onbestelbare brieven en brief- caarten, van welke de" afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Januari 1922. brieven binnenland. Hans Decker, IJmuidenWed. Willem Groen, EgmondzeeInstituut Koepokstof bereiding, UtrechtWed. Noordberg, Hilversum VisDiepering, IJmuiden, briefkaarten binnenland. L. v. Deventer, Helder; Huismans, AmsterdamAnnie v. d. Reep, Haarlem Mej. D. Reyns, Rotterdam H. C. Ronselaar, Amsterdam Veckel, Rotterdam 4 zonder Adres. brieven buitenland. Frl. E. Schwarzkopf, Hamburg; Gustav Schulz, Berlin L. C. v. d. Zwan, Engeland (Grimsby)L. C. v. d. Zwan, Idem. Velsen. Vertrokken 18Januari: Norma st., Middelburg, restantlading; RiverWera, St., Hartlepool, ledig.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2