PREDIKBEURTEN NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Lekkerkerker, Pred. te Nieuw- GEREF. KERK. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. J. B. O. Croes. 5 uurDezelfde. rOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT.-BOND. GEREF. KERK. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Eggink (Collecte voor Meer GEREF. KERK. NED. HERV. KERK. 10 uur: Dr. G. A. van den Bergh van EVANGELISATIE. OFFICIEEL. Openbare vergadering \an den raad der gemeente Velsen op Dinsdag 24 Januari 1922, des namid dags 7 uur ten raadhuize. KIEZERSLIJST KAMER VAN ARBEID. VAN DEN WACHTTOREN. Het verband tusschen stoffelijke en zedelijke malaise. Treingevaren. Plichtbesef tegenover de Maatschappij. PLAATSELIJK NIEUWS, Z terdag 21 Januari Tweede blad VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. Vennep. 5 uur: Ds. Erdman. Zondag 34. 10 uurDs. Buffinga. 5 uurDezelfde. 7.30 uurDs. H. G. van Wijngaarden, van Amsterdam. Voorganger Vrije Gemeente. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Dr. M. J. A. de Vrijer van Bloemendaal. 5 uurDs. Eggink. 10 uur: Ds. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. en Bosch). 5.30 uur(lokaal Wijkeroog), Ds. Boeke van Schagen en andere sprekers. WIJKEROOG. 10 uurDs. Boerkoel. 5 uurDezefde. SANTPOORT. Eysinga. 10 uur: Dr. O. Norel te Heemstede. Collecte voor de Zending. 6.30 uur. Ds. Germeraad te Heemstede. AGENDA: 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 3. Vaststelling van de gewijzigde bouw- en woningverordening. 4. Onderhoud privaatgebouwtjes bij het stoompontveer te Velsen. 5. Afgraving van zand ten behoeve van de ophooging van de be graafplaats „de Biezen." 6. Niet-aanbrengen van putdeksels in de door de Binnenlandsche Exploitatie Maatschappij van onroerende goederen te Haarlem aan de gemeente overgedragen straten. 7. Crediet voor bestratingswerken en voor het in orde maken van een gelegenheid tot het opber gen van sportmateriaal in ver band met den bouw der Rijks Hoogere Burgerschool. 8. Continuëering der tijdelijke wijzi ging van het contract met het P.E.N. inzake de stroomlevering aan de waterleiding. 9. Tijdelijke waterlevering aan het Provinciaal Waterleidingbedrijf 10. Verkoop van buitenlandsch be vroren vleesch. 11. Uitvoering der verordening op de heffing van eene plaatselijke be lasting naar het inkomen. 12. Advies der commissie ad hoe in zake de subsidie aanvragen ten behoeve van huishoudscholen en van een verzoek van de af- deeling Kennemerland van den bond van Nederlandsclie onder wijzers tot oprichting eener ge meentelijke werk- en leerschool voor meisjes. 13. Verzoeken van vereenigingen, zich ten doel stellende de be oefening van de wereldhulptaal „Esperanto", om gebruik van lo kalen der scholen A en D. 14. Verzoek van het R.K. Parochiaal Schoolbestuur van den H. Engel- mundus te Driehuis om subsidie voor zijne bewaarschool aldaar. 15. Benoeming van een commissie uit den raad inzake het ver schaffen van productieve werk gelegenheid. Volgens de wet op de Kamers van T'beid en de daaruit voortgevloeide besluiten zouden zij, die tot dusver kiesgerechtigd waren voor een Kamer van arbeid, niet op de in 1922 voor die Kamer vast te stellen kiezerslijsten worden geplaatst, wanneer hunne na men (bijvoorbeeld doordat zij in 1921 niet gedurende den vereischten tijd binnen het gebied der Kamer in een vertegenwoordigd bedrijf werkzaam waren) niet voorkomen op de lijsten en formulieren, welke ingevolge de be doelde wettelijke voorschriften vóór 15 Januari 1922 aan Burgemeester en Wethouders behooren te worden toe gezonden. Krachtens de wet van 7 December 1918 (Staatsblad no. 788) kunnen ech ter ook die personen in aanmerking komen om op de in 1922 voor hunne Kamer vast te stellen kiezerslijst van patroons of werklieden te worden ge bracht, mits zij vóór 15 Februari 1922 aan Burgemeester en Wethouders een behoorlijk ingevuld en onderteekend aanmeldingsformulier inzenden, dat door Burgemeester en Wethouders wordt verstrekt. Deze formulieren zijn aan belanghebbenden toegezonden. Aan hen, die aannemelijk maken, dat zij geen aanmeldingsformulier hebben ontvangen, hoewel zij in aanmerking kunnen komen om krachtens de wet van 7 December 1918 (Staatsblad no. 788) op de in 1922 vast te stelleh kie zerslijsten te worden geplaatst, of dat het hun toegezonden formulier in het ongereede is geraakt, wordt op aan vrage alsnog zulk een formulier ver strekt. Zij kunnen zich daartoe aanmelden ten gemeentehuize. In verband met de getroffen regeling is de datum, waarop de kiezerslijsten voor de Kamers van arbeid in 1922 zul len worden vastgesteld, in plaats van op 15 Februari, bepaald op 15 Maart. Velsen, 17 Januari 1922. Burgemeester en Wethouders van Velsen, de secretaris, Th. J. Wijnoldy Daniels, de burgemeester, Rijkens. In de oorlogsjaren steeg in ons land de misdadigheid. Na den oorlog kwam hierin al spoedig verbetering. Jammer, dat door de opheffing der alkoholrant- soeneering en ook door een oplevende welvaart en het gevoel van verade ming en opluchting door den vrede, ook door een slecht gebruik van den meerderen vrijen tijd het alkoholge- bruik weer toenam. Dat er aanvankelijk na den oorlog een zekere welvaart kwam, kan ook blijken uit de cijfers van de armenzorg In het rapport eener commissie over de gevallen voor de Rotterdamsche Ze- den- en Kinderpolitie wordt eraan her innerd, dat bij de ontbinding der Steuncomité's algemeen verwacht werd, dat nu aan de armenzorg bijzon dere eischen zouden worden gesteld, om in tal van gevallen de Steuncomité hulp, die ophield, over te nemen. Toch is dit niet gebeurd. Bij de armenzorg valt zelfs een vermindering van het getal hulpbehoevenden op te merken, al is men nog niet tot den toestand van '13 teruggekeerd. Het is te vreezen, dat hierin door de malaise en de werkeloosheid een om mekeer zal komen. In sommige bedrij ven zal de loonsverlaging sneller gaan dan die der levenskosten. Het is in den landbouw reeds het geval in sommige streken. En vooral de werkeloosheid zal menig gezin doen zinken, ook in ze delijk opzicht. In datzelfde verslag lezen we: „Moet er een nauw verband gezocht worden tusschen den economischen toestand in het algemeen en dien op het gebied der zedelijkheid en wie twijfelt daar aan?, dan is ernstig te vreezen, dat, wanneer de malaise, welke thans nog in hoofdzaak zich bij den groothandel en het grootkapitaal laat gevoelen, ook tot andere kringen zal zijn doorge drongen, dan ook weder ten aanzien van zedeloosheid en misdadigheid zich een toename zal vertoonen, waartegen krachtiger voorziening noodig zal zijn dan die, waarvan de oogenblikkelijke toestand doet blijken." Hier wordt de z.g.n. milieu-theorie geleerd. De omstandigheden hebben zeker op het zedelijk leven van den mensch een zeer grooten invloed. liet is niet toevallig, dat men in de armste streken van ons land de meeste geval len van bekkensnijerij en zatlapperij vindt. Wij zijn niet zooveel eerlijker dan de Duitschers, hoewel trein-dief- stallen in Duitschland veel meer voor komen dan hier, maar de Duitschers zijn veel armer dan wij. Er is groote waarheid in de milieu-theorie, die we wel moeten bedenken bij ons oordeel Maar het wil daarom niet zeggen, dat de mensch is, naar mate hij inkomen heeft. Men mag de omstandigheden niet als een zondebok alle schuld op leggen. Er is nog persoonlijke verant woordelijkheid en iedere mensch heeft in zich krachten, om zich tegen slechte maatschappelijke omstandigheden te verzetten. Het is ook niet waar, dat de mensch automatisch zedelijk stijgt met de toename zijner welvaart. En zeker niet juist, dat grootere welvaart den mensch altijd innerlijk ten goede komt. En eindelijk kan de gemeen schap ook krachtig strijden tegen de slechte invloeden, die uit het maat schappelijke leven voortkomen. Wie het zedelijk leven geheel van de omstandigheden afhankelijk maakt, dwaalt en het is een gevaariijke dwa ling. Maar de waarheid in de milieu theorie gelegen, mogen we niet voorbij zien. De Scheveningsche arts A. Molema vindt het reizen zeer gevaarlijk, niet wegens déraillementen of revolveraan slagen. Die komen zoo hoogst zeld zaam voor, dat hij daarvoor niet be vreesd is. Maar de lucht en de reinheid in de coupé's laat alles te wenschen over. Stapt men in, dan merkt men de gore, vunzige atmosfeer, de nalaten schap van te voren uitgestapte reizi gers. Men zit met zijn zessen tot tienen in een ruimte van niet meer dan 12 M\ De raampjes blijven in den winter ge sloten. Er wordt gehoest en geniesd door neus-, keel-, bronchiaal-, open t.b.c.-, grieplijders en de medereizigers ademen de smetstoffen in. In de derde klasse behoest men elkander, in de tweede en eerste klasse doet men het zelfde wat bescheidener en beschaaf der. Hoe menigeen voelt zich dadelijk na de reis onwel. Men neemt een kaar tje ook naar het ziekbed en soms he laas voor nog verder, van waar geen terugreis mogelijk is. Men loopt gevaar een huid- of haarziekte op te loopen door het trijp, waartegen het achter hoofd rust. Men krijgt luizen en vlooi en als ongewenscht bezit mede. Dage lijks gaan duizenden in deze fuiken, waarin leven en gezondheid honderd voudig meer bedreigd worden dan door revolverkogels. Deze arts houdt van krachtwoorden en overdrijft zeker niet weinig. Toch zou het reizen vrij wat minder gevaar lijk voor de gezondheid zijn, als de rei zigers wat minder bang waren voor frissche lucht en ook beter gezorgd werd voor het reinigen der coupé's. Dat laat inderdaad vaak zeer veel te wenschen over. Men zou vooral in derde klasse-wagens soms een duchti ge schoonmaakbuurt met een brand spuit wenschen. Maar de trijpen kus sens zijn nog gevaarlijker dan de hou ten banken en de matten dan de hou ten vloer. Het heeft ons in de berich ten over den treinmoord getroffen, dat onder de kussens van een eerste klasse coupé twee garnalen gevonden werden Als bewijsstukken konden ze niet die nen, immers ze waren reeds wit van ouderdom. Hoeveel reizigers zullen, zonder het te weten, reeds op die gar nalen gezeten hebben, voordat ze wer den ontdekt. Krijgen de coupé's dan nooit eens een extra schoonmaakbeurt en worden de kussens er niet geregeld uitgehaald? Misschien was er al groote verbete ring, indien het corps treinpoetsers vervangen werd voor poetsters. Een vrouw zou zeker anders aan het boe nen en dweilen en kloppen gaan dan de poetsers, die met een emmertje met water en een lap en bezem wel hun best doen, maar toch de schoonheid der vrouw niet kunnen bereiken. Maar ook de reizigers mochten wel beden ken, dat koud en frisch te verkiezen is boven warm met eenluchie! Een aantal mannen en vrouwen, die tot de bekenden in het land behooren, heeft een genootschap opgericht, dat beoogt het gemeenschapsgevoel tegen over het staatkundige- en maatschap pelijke leven op te wekken in het bij zonder bij de ontwikkelden en de jon geren. Deze oproep gaat o.a. uit van Prof. Blauw, Van Blom, van Embden, Heymans, Krabbe, Horeus de Haas, van Kol, Henri Polak, Ida Heyermans. Het genootschap bedoelt niet een be paalde politiek of maatschappelijk stelsel na te streven. Daarom wordt in den oproep ook den vagen term van ze delijke volkspolitiek gebezigd. Het gaat niet om de rivieren en de richting die zij volgen, maar het gaat om de bronnen, waaruit dezen voortkomen. Er is te weinig gevoel van verantwoor delijkheid tegenover den loop der din gen. Het geloof ontbreekt bij velen, dat de politiek op hoog peil kan staan. De vragen van het nationale en interna tionale gemeenschapsleven worden te weinig bij het licht van geestelijke en zedelijke beginselen bezien. Hierin willen de mannen van het genootschap verandering brengen door onderlinge besprekingen en de ver spreiding van geschriften en alle mid delen, die voorts het maatschappelijk plichtsbesef kunnen versterken. Dit alles klinkt zeer aantrekkelijk. De ontwikkelden, die aangewezen de leidende personen te zijn en de jeugd, waarvan de toekomst afhangt, hebben tegenwoordig weinig public spirit, zooals de Engelschen het kort *en krachtig uitdrukken. Zij leven in een kleine kring van studie, sport, kunst, familie, persoonlijke belangen, maar voelen geen roeping, om te gaan arbei den aan staat en maatschappij. Zij spreken met spot en geringschatting over de politiek. Daar wenschen ze zich buiten te houden. En de maat schappij vinden zij een doolhof, waarin zij toch den weg niet kunnen vinden. Ze moeten het maar uitvechten! Zelf houden ze zich liefst zoo ver mogelijk van den strijd. Deze gedachtengang vindt men inderdaad bij vele ontwik kelde en vele jonge menschen. En het is van groot belang, dat deze belang rijke groepen in de samenleving hun taak tegenover de gemeenschap leeren kennen. Het geldt hier geen liefhebbe rij noch een broodwinning maar het geldt hier een plicht. Men moet niet aan politiejt doen, omdat men er wel aardigheid in heeft of een kans, om vooruit te komen. Men moet, zich te genover de maatschappij een dienaar gevoelen. Het is makkelijk zeggen, dat het tegenwoordig een beroerde boel is en dat de wereld wel gek lijkt en dat het zeker mis loopt. Maar wat doet men, om een anderen geest, een andere orde in de wereld te brengen? Wat doet men, om staat en maatschappij te brengen in een redelijke en zedelijke richting? Met afzondering en hooghar tigheid en onverschilligheid verandert men niets. Moge het aan het Genootschap ge lukkeg, het maatschappelijke geweten in menigeen te wekken en zoo nieuwe strijders en hervormers voort te bren gen, die niet tevreden zijn met een rus tig plekje maar staat en maatschappij helpen tot hoogere ontwikkeling te komen. Het is de oude geschiedenis van de velden, wit, om te oogsten, maar er zijn werkers te weinig. IJMUIDEN. Een goede oude bekende, dien wij langen tijd misten, kwam dezer dagen onze aandacht vragen. Aan ons bureau werd bezorgd de „Simplex" kalender met zijn 12 mooie foto's in passende omlijsting, welke in bescheiden vorm reclame maakt voor de „Simplexrij wielen en motorrijwielen. Aan hen, die een exemplaar van den kalender wen schen te ontvangen wordt, zoolang de voorraad strekt, op aanvrage er een toegezonden. Voor het Mercurius-examen En- gelsche Handelscorrespondentie slaag den o.a. onze plaatsgenöoten Mej. D. Poel en de heer E. Verbeek opgeleid door den heer W. Renes, te IJmuiden. De kommies le kl. der Directe Belastingen P. de Zwart is van Lek- lcerkerk naar hier verplaatst. De Ilooge Raad heeft niet ont vankelijk gevraagd de aanvrage om rivisie van J. P. de J. en L. W.de J., grossiers in koloniale waren te IJmui den, door de Rechtbank te Amsterdam met vernietiging van een vonnis van de Rechtbank te Alkmaar veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf wegens onjuiste opgave voor de belastingen. De opvoering van Allerzielen. Deze week troffen wij in de Nieuwe Haarlemsche Courant het volgende „Damiaatje" aan: „Hét kan nu wel zoo zoetjes aan be kend zijn, zoowel bij de katholieken als bij socialisten, dat wij, Roomsch- Katholieken, ontzaglijk gebrand zijn op voorstellingen van het stuk „Aller zielen", welke voorstellingen even zoo vele kaakslagen zijn, den Katholieken door den Jood Heyermans toegebracht. Het kan bekend zijn dat de Katholie ken 't schandelijk vinden dat er nog altijd burgemeesters zijn, die eener- zijds toestaan dat de Katholieken in hun gemeente op het hart getrapt wor den met de opvoeringen van „Allerzie len" en anderzijds vragen dat diezelfde Katholieken hun handen thuishouden. Dat is inconsequentie in de houding van de burgemeesters. Men kan dus weten dat R. K. heel veel voelen voor opvoering van „Aller zielen". Dat weten ook de socialisten. En ziet nu wat de IJmuider Bestuur- dersbond voor lieflijke woorden tegen de R.K. bezigt. In de „IJmuider Cou rant" lazen wij de volgende adver tentie: IJmuider Bestuurdersbond. Door de lafhartige houding van iemand, die bang is dat hij zich aan koud water brandt, is het bijna niet bekend dat a.s. Vrijdag 13 Januari voor de tweede maal „Allerzielen" wordt opgevoerd in het „Thalia Theater" al hier. Waar het ons bekend is, dat er de vorige opvoering zoovele teleurgesteld zijn doordat zij geen plaats konden be komen, geven wij op deze manier meer bekendheid aan deze opvoering van dit prachtige Tooneelstuk. Het bestuur van den IJ.B.B. Ai mai, lieve, wie heeft ons ook weer onlangs tegengesproken, toen wij be toogden, dat er in Velsen en IJmuiden gloeiende anti-papisten wonen en dat er in die gemeenten menige anti-papis- tische claad wordt gesteld? Ai, IJmui der socialisten, vernamen wij onlangs geen liefelijk bedoeld socialistisch ge kweel, ops R.K. uitnoodigend tot éen politieke vrijage? Wat zal uw hoofd man Troelstra zeggen en hoe boos zal hij zijn dat gij het Roomsche bruidje, waarnaar hij vrijt, zoo onhandig be spuwt? R«K.; kerels van IJmuiden! Kiezers en -kiezeressen van IJmuiden en Vel sen, geeft die rekels, die u zoo op het hart trappen, straks door middel van de stembus een flinke afstraffing, waar zij van beven! R.K. kerels van IJmuiden, ook gij R.K. zeebonken, die zoo dikwijls „Rood" hebt gestemd, zult gij dat nu weer doen? Men mag zeggen van jeluf. wat men wil, maar je hebt een gouden hart.! Uw R.K. Kerk wordt beleedigd. Zult gij uw moeder laten slaan? Laten slaan vlak voor uw deur? Ja? Neen? Gij, kerels met knuisten! Op ter stembus en wreekt u waardig! Ten'slotte nog dit: In den Raad van Beheer is over dé opening gesproken. (Wij vermoeden dat deze zin moet luiden: „In den Raad is over de opvoering gesproken." Red. IJm. Courant.) R.K. Raadsleden heb ben gezegd, dat men in deze rekening moest houden met 2o% van de inwo ners. Op dit gezegde merkte het S.D.A. P. raasdlid Schilling op, dat hij meen de dat ook rekening moest gehouden worden met de 75% overige inwoners. Vraag: Mag men 25% beleeuigen om de andere 75% terwille te zijn? De stationschef riep de hulp der politie in voor een persoon, die met den trein meewilde, maar die danig te keer ging. Na onderzoek bleek de man niet dronken, maar erg luidruchtig. Of hij dat nu geworden was door een lot uit de loterij of door een kop koffie, hebben we niet gehoord. Dinsdag werd hier op de Alg. Be graafplaats in het familiegraf bijgezet het stoffelijk overschot der oudste dochter van Ds. Creutzberg, welk overlijden hier een groote ontroering verwekte, vooral bij de leden der Ned. Herv. Gemeente. Bij de begrafenis bleek hoe men met Ds. Creutz berg meegevoelt in dezen zwaren slag. 't Is ons niet te doen om er een gede tailleerd verslag van te geven. Maar het zal den zwaarbeproefden predikant een troost geweest zijn in zijn groote smart dat zijn gemeente IJmuiden zoo innig met hem meeleeft en medelijdt. A Capellakoor. Gaarne voldoen we aan het verzoek van het bestuur van IJmuidens A Capellekoor om in de redac tiekolommen even de aandacht te vestigen op de in dit nummer namens genoemd koor geplaatste advertentie. Daarin toch wordt medegedeeld, dat bij voldoende deelneming de Heer Henri Pielage bereid is de leiding van het koor opzich te nemen. Ieder zangeres en iederen zanger weet wat dit zeggen wil en welken schitterenden naam de Heer Henri Pielage zich met zijn koren in de Muziekwereld heeft veroverd. IJmuidens A Capellakoor nu heeft een ziekteproces doorgemaakt, waarvan het begint te herstellen. Hoognoodig voor een goede levensvat baarheid is thans nieuw bloed en een krachtige, leidende hand. Welnu dames en heerenzangers, die leidende hand wordt u toegestoken. Zorgt gij voor het nieuwe bloed, door U bij dit naar goede kunst strevende koor aan te sluiten. Vooral de mannenstemmen dienen krachtig aangevuld, om den heer Pielage in staat te stellen IJmuiden te verrijken met een goed A Capellakoor. De advertentie geeft de adressen aan, waar men zich kan aanmelden. Wij hopen dat velen aan dien roepstem gehoor zullen geven om IJmuidens A Capellakoor gelegenheid te geven zich ouder zoo bekwame leiding te herstellen, te ontwikkelen en tot kunstvolle uitvoerin gen te komen. BEVERWIJK. Theosofische Vereeniging Afdeeling Beverwijk. De lezing hedenavond te houden in het Geheel-Onthouders Café gaat wegens ziekte van den spreker niet door.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5