ORGAAN VOOR DE G Mo 84 Woensdag 25 Januari 1922 T© J&argamg Verschijnt Woensdags en Zaterdags Uitgave va» de Hf&anü. Teun. Uitgevers Mij. ,I#EuideE' ABRES VOOR REUACTIE EN ADMINISTRATIE N, V. Drukkerij Sinjewel, Willesaspleis li, IJmaiéw. Telefoon 5 IS DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd De Zeevisscherij film. Vervolg. J. METZELAAR. iJMUIDER AbOHnameatsprjjs t f 1.par 3 maanden, Iraatc per post 11 36 Aboanementen wordem aangeaomea aas bet Bureau *n b|j de Agenten. Tot plaatsing va* advertentiën van Buitel de gemeente VELSEN in dit blad iB uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. R O E L S E, IJMUIBEN. AdvertenKön uiterlijk: in te Benden WOENSBAG tot 9 uur v.m> •n VRIIBAG tot 4 uur a.m. Ingezonde mededeelingen 40 ets. per regel Advertentie van 11. en m. 6 regels f 1.—, iedere regel meer SO ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 6 regels f 1.86, iedere regel meer 35 ets. Eieine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbe taling, van 1 t. en m. 6 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. SQ niet contante betaling worden de gewone prjjzen berekend, Advertenties „adres bur. v. d blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande tegeiprfjzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties *an buiten de gemeente Velsen Er is echter geen draadloos tele gram ontvangen, zoodat we zelf seinen naar IJmuidcn. Na weinig uren reeds hijscht men de vlag, ten teeken, dat het antwoord al is gekomen (geprezen zij "de techniek), hetgeen luidt: „markten .te Grimsby." En dus gaat het dadelijk naar de grootste aller vischhavens, recht in den wind op. Tengevolge daar- ;van geeft onze 250 P.K. machine ons een vaart van nauwelijks 8 mijl in het uur, onder groot gestamp en geslinger, zoodat we na bijna een etmaal stoo- mens de loodsboot van den Humber" praaien, die ons per vlet een jongen loods aan boordt stuurt. Ook van dezen dienst heeft de oorlog de beste krachten geëischt, en onze schipper heeft het op deze „jonkers" niet be grepen. Zij zijn wel zindelijk en zien er gentlemanlike genoeg uit, maar ont zien zich toch niet, brutaalweg om een zoodje visch, met sigaren, enz. te vra gen. Toevallig kregen we nog een staaltje van de lafheid van een dezer "Engelschen te zien. We ankerden op de reede, om het getij af te wachten, en er stond nog al wat bries op de rivier. En daar komt me een uitvarende traw ler praaien, wiens loods verzocht, om met den onzen te mogen ruilen, omdat hij straks niet met de vlet naar de loodsboot durfde tegaan. Een blijk van weinig practischen geest vond ik ook, ciat zij in den regel wel een goede olie- jas, maar een dun witlinnen zomer- petje droegen. Met vloed stoomen we verder op in de richting Grimsby, van waar een vuile rookwalm ons tegemoet slaat. Steeds meer naderen we den onoogelij- ken oever en varen ten slotte door een nauw grachtje een zwarten vijver bin nen. Dadelijk komt een jongmenseh aan boord met een custom-house pet en zwemmende whisky-oogjes, die aan de tafel laveloos in elkaar zakt. Pro for ma controleert hij tabak en spirits en nij lalt iets onverstaanbaars omtrent ?oing ashore. Grimsby, the World's Fischmarket. De visscherlui hadden ons al op désil- usies voorbereid, maar de afzichtelij- te werkelijkheid gaat alle beschrijving e boven. De belanghebbende spoorwegmaat- ichappij heeft hier een complex tot stand gebracht van ondiepe vischdok- cen, nauwe, bochtige sluisjes, wrakke Peigers, havelooze getimmerten en nodderpoelen, ^die een indruk achter aten van jammerlijke verwaarloozing Stel U voor een vischhal, op vele ilaatsen zóó laag, dat men er nauwe- ijks staan kan. Boven Uw hoofd een soldering van stankgeschimmelte. Acht en passage aan den waterkant •ntnomen door vunze kraampjes van 'ischkoopers, aan den anderen kant loor wachtende spoorwagens. In deze lonkere ruimte staan stapels open kis- en visch elkaar te verpersen, bij liet icht van een waslucifer begluurd dooi en graaiend menschelijk vuil. Traw- ws worden gelost en kostelijke vis- schen, die wolven en geschubde ïvof- dieren der zee, neergekwakt in de mod der plassen op de planken vloer, ver treden onder zware laarzen in plek kende ijswatergoorte tot hoopen stin kenden zwabber. Een tierende menigte rijdt met wagens, sjouwt met tonnen rood ijs, trekt met de afslagers mede, rookt; spuwt, vloekt haar van whisky dam pende verwenschingen en beslijmt zich met vischvuil gelijk de visschcn zich bevuilen met menschelijkheid alles dooreen tot 'n bende van Satan. Hoe steekt hierbij af het optreden van hun gezondheids-inspecteurs, die op onze trawlers op het minste vuiltje aanmerking maken. Des avonds worden de hallen verla ten en heerscht er bij die krotten en doorziekte balken een 'vereenzaamde vischstank, bezwangerd met den na- walm van dit door alcohol en tabak vergiftigde havenvolk, waarin de rat ten hoogtij vieren, die bij secties dooi de gooten marcheeren. Spuiters trach ten vergeefs het houtwerk te reinigen; hoopen viezigheid spoelen zij in de ha ven, op het dek der gemeerde schepen en vermeerderen den pestgeur van het. dok. Losstaande manden en kisten worden meegesleurd en vergaan ellen- diglijk in het havendrab. Hier en daar worden gedeelten van de hallen vernieuwd. Maar onmogelijk bereikt men ooit de hygiënische frisch- heid en ruimte van IJmuidcn. O, Hol land, wat waardeer ik je hier! Wel za gen we prachtige groote trawlers lig gen van IJsland. Tot hun eer moet gezegd worden, dat de Engelschen deze vaartuigen beter ónderhouden dan de Hollanders. In- tusschen maakte mij de schipper op merkzaam, dat de vangst der Britten gemiddeld slechts circa half zoo groot was onder overigens gelijke omstan digheden als die van ons. Hij schrijft het toe aan de oorlogsverliezen en aan de toenemende onverschilligheid van het volk, en vreest in de toekomst dan ook de concurrentie der Engelschen niet meerwèl die der Duitschers. Mijn totaal indruk van Grimsby is, dat alles er enorm vlug geschiedt, maar dat in hurry- up en never-mind alle menschelijkheid ten onder gaat. De nacht in de haven was eon riool drama. Opgelucht stoomde wij des Ochtends weer zeewaarts, bereikten na een veel bewogen overtocht onze va- derlandsche kust en voeren Zondag 24 Juli na een afwezigheid van elf da gen weer de onvolprezen pieren van IJmuiden binnen. Overgenomen uit het Tijdschrift „De Visscherij", 1921. VAN DEN WACHTTOREN. Het dure reizen. Alweer een nieuw onderwerp, om te pruttelen en ingezonden stukken Ie schrijven. Onze beide groote spoorweg maatschappijen, Staat en Hollander zijn tegenwoordig Siameesche tweelin gen, innig aan elkaar vereenigd. Zij hebben nog afzonderlijke namen S. S. en H. S. M„ maar door tic tusie zijn ze een geworden. Dat zou meer orde in het spoorwezen brengen en het bedrijf zou ook goedkooper gevoerd kunnen worden. Het is gelukkig, dat de hemellicha men nauwkeuriger en stipter op de tij den letten dan onze treinen; anders bleef de wereld geen seconde meer be staan. Van het goedkooperë bedrijf merkt het publiek niets, integendeel het reizen is met Jan. weer duurder ge worden. Vooral de menschen, die veel tusschen de wielen moeten zitten, merken dat. Het laatste jaar bracht onze Spoorwegmaatschappijen een te kort van ettelijke millioenen en daar mee kan geen maatschappij rollen zoo min als een lokomotief zonder voldoen de water en kool. Ergo de uitgaven moeten kleiner of de inkomsten groo- ter worden of het een of het ander. De directie heeft over het eerste punt WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en lieeft. dan recht op kostelooze hulp van een dei- wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velsei'oord. geconfereerd met de organisaties van het personeel. Het ging vooral over verlenging van den arbeidsduur, om tot besparing van werkkracht en dus loon te koopen. De vertegenwoordiger der Necl. Ver. van Spoor- en Tramweg- persooneel wees erop, dat er nog veel bespaard zou kunnen worden door een meer doelmatige en praktische be drijfsregeling. De directie had daar naar echter geen ooren en noemde 7/10 van de voorbeelden tot bezuiniging op deze wijze onjuist. Fouten erkennen is niet makkelijk, de directie zal de ge vallen van verkwistehd beheer liefst verbloemen. Er valt dus toch minstens in :i/t0 der genoemde gevallen te bezui nigen. Laat men daarmee beginnen. Dat liet personeel niet veel zin heeft, om minder te verdienen of langer te werken, is klaar. Als nien zeli' tot het personeel behoorde, zou men er niet anders over denken. De arbeidsvoor waarden zijn veel verlyterd, maar dat was noodig ook. De iooncn zijn ook volstrekt niet zoo buitensporig hoog als een deel van het publiek het voor stelt. En bij uit bedrijf, waar sleur en vermoeidheid uit den booze zijn meer dan in eenig ander bedrijf, moet men niet beginnen den arbeidsduur w eer te verlengen. Dus de tarieven maar zoo hoog stel len, dat de inkomsten de uitgaven dek ken? Onze ervaring leert, dat er veel minder gereisd wordt, sinds de „kaar tjes" duurder geworden zijn. Menigeen loopt of fietst op kleine afstanden, om dat men zoo al gauw eeu paar kwartjes bespaart. Menigeen blijft thuis, omdat een uitstapje naar de familie of voor plezier zoo duur komt. Menigeen reist tegenwoordig derde klasse, niet van wege de demokratie maar van wege de poi'temoimaie. We moesten onlangs in het Zuiden van ons land zijn en .varen een twintig gulden kw ijt* voor •ie va- ring, dat harde banken hoe langer hoe harder worden. Een kennis reisde dienzelfden tijd uit het Noorden naar Berlijn, wat hem goed tien gulden kostte. Hoewel we niets in Berlijn te maken hebben, denken we er ernstig over daarheen ook eens een snoepreis je te maken, nu het zoo'n beetje kost en alleen, orn zeer dringende redenen zullen we daartegen van het oenc uit einde des lands naar het andere gaan. Vooral nu de kilometerkaarteu zijn af geschaft, zullen er veel minder groote reizen gemaakt worden. De duurdere abonnementen zullen wellicht eenig voordeel brengen, daar een abonne mentskaart gewoonlijk geen weolde- ding maar onmisbaar is. Toch zullen er vooral bij de malaise in zake n wel reizigers zijn, die door den beogen prijs afgeschrikt geen abonnement meer ne men. Groote omzet, kleine winsten, dat is het geheim van vele groote bloeien de zaken. De spoorwegdirectie schijnt deze eenvoudige waarheid niet in te zien. Haar kosten zijn vrijwel gelijk, of er drie dan wel dertig menschen in een coupe zitten, de fceven en twintig, uie er meer zijn, leveren bijna zuivere winst. De prikkel, om te reizen, moet niet ge remd maar aangezet worden. Natuur lijk is er een grens voor de wet: hoe goedkooper, des te meer winst. Maar we zouden durven wedden, dat de maatschappij door een kleine verla ging der tarieven in plaats van verhoo ging betere uitkomsten zou hebben ge kregen dan nu het geval zal blijken te zijn. De vrijhandel in gevaar. De secr. der Ver. voor Vrij Ruilver keer, Mr. H. J. ten Bruggencate heeft in een openbaar schrijven, dat zeer de aandacht heeft getrokken, gewaar schuwd tegen het protectionistische streven, dat den laatsten tijd in ons land veel aan kracht gewonnen heeft. De landen met lage geldkoersen kun nen veel goedkooper produceeren en leveren dan wij; de Dnitsche concur rentie nekt onze industrie. Men moet haar daarom door liooge invoerrech ten belemmeren of de grens er geheel voor sluiten. Eigenbelang gebiedt ons tot dien maatregel, waar we anders ook bezwaar tegen zouden hebben. Wij zijn en blijven vrijhandelaars in ons hart, maar de nood dwingt tot protec tionistische maatregelen. In dezen geest kan men tegenwoordig veel hoo- ï'éh redeneeren. Het schijnt een on weerlegbare redeneering, maar juist daardoor is ze zoo gevaarlijk. Gewoon lijk moet men bij economische be schouwingen oppassen tegen eenvou dige oplossingen en voor de hand lig gende argumenten. Zij houden vaak geen rekening met het zeer samenge stelde dezer kwesties en vergeten, dat elke zaak twee kanten heeft en men dos niet eenzijdig moet zien. Zoo gaat het ook hier en daar protec tionistische maatregenlen thans zoö vanzelfsprekend lijken om, uit de moeilijkheden onzer industrie te ko men, is liet verstandig ook den ande ren kant te beschouwen en naar een der advocaten van den vrijhandel te luisteren. Kort samen gevat zijn de bezwaren van mi', ten Bruggecate tegen protec tionistische maatregelen voor dezen tijd de volgenden. Duitschland voert naar ons land uit maar ons land voert ook uit naar Duitschland. Duitschlands koopkracht is gering en daarom kunnen we thans minder daar heen leveren dan vroeger. Maar Duitschland zal nog minder kun nen koopen, indien w ij d.ior kunstma tige middelen onze producten duur houden. Ons land is voor een groot deel van zijn landbouw en industrie op export aangewezen, vlaken wij den invoer van het buitenland moeilijker, dan zal onze uitvoer daar zeker onder lijden. Protectie werkt trustvorming in de hand. Weert men den buitcnland- sche concurrenten dan zullen de bin- nenlandsche concurrenten gezamen lijk de prijzen vaststellen en blijft de duurte. Protectie veroorzaakt in het eigen land armoede en moeilijkheden of erger te genover het buitenland. Protectionis tische maatregelen kan -men makke lijk nemen maar moeilijk afschaffen. Immers de beschermde industrie zal zich daartegen met hand en tand ver zetten. Bovendien zal de eene tak van industrie ook om bescherming roepen, als de andere die verkeerde hulp ont vangt. Duitschlands concurrentie gaat zoover, als het leveren kan. Het kan onmogelijk in de wereldbehoefte voor zien. iiet kan nu zelfs niet alle bestel lingen meer leveren. De tijdelijke- uit verkoop van Duitsche goederen betee- kent nog geen economischen bloei. Önze tijd heeft bovenal behoefte aan toenadering en samenwerking tus schen alle volkeren, om gemeenschap pelijk de gevolgen van de groote ramp, die in '14 over de wereld gekomen is, te boven te komen. Protectie verbindt niet, maar scheidt de volkeren. De En gelsche schrijver Normann An geil noemt dan ook de drang naar protec tie een blijk van nationalisme en im perialisme. Onwillekeurig wordt het buitenland hierbij als een vijand be schouwd en behandeld in plaats van een verzameling van individuen, waar van wel velen concurrenten maar nog meerderen afnemers zijn van landge- uooten. Zoo blijken er dus wel zeer sterke ar gumenten tegen protectie te zijn. Wat voordeelig en aanbevelenswaardig schijnt, is het daarom nog niet altijd. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Verhoogïng vervolgingskosten van Rijks Directe Belastingen. Met ingang van 26 Januari 1S22 wor den (ie volgende kosten aan de belas tingschuldigen in rekening gebracht: voor de Waarschuwing f 0.15 en voor de Aanmaning' f 0.25; voor het Dwangbevel, zoo de gevor derde som bedraagt: beneden de 5.f 0.40 5.— tot 10,- 0.50 10.— 20.— 0.60 20.~ 40.— 0.75 40.- 70— l— 70— 100— 1.50 J 100.oi meer 2.50, benevens 1. voor elk geheel bedrag van 100. waarmede zij de som van 100.— te boven gaat; voor herhaald bevel 4— beslag op roerend goed (meubelen) 5.40 beteekening van dat beslag 1.80 beslag op het loon3.20 beteekening van dat beslag j :.40 Daar de vervolgingskosten, zooals uit bovenstaande blijkt verhoogd en in enkele gevallen verdubbeld zijn, zoo vermeenen wij goed te doen door dit even onder de aandacht van onze iezers(essen) te brengen. De Haarlemsche oordeelde C. G rechtbank ver- V., huisvrouw van T. S. alhier, wegens eenvoudige beieediging tot f 15— boete of 15 dagen hechtenis. Het maken en inhangen van een paar groen hardhouten ebdeureti in de middenschutsluis der oude Noordzee- sluizen is opgedragen aan den heer J. v. cl. Plas alhier voor f 4620. - Dezer dagen hield liet zieken fonds „Onderling Hulpbetoon" haar jaarlijksche ledenvergadering. De financieelè resultaten over 1921 zijn nog al gunstig. De ontvangsten overtroffen de uitgaven met 1 219.ÏO1/^ zoodat de reserve ook zooveel grooter is dan 1 Jan. 1921. In totaal bedraagt die f 2535.81 V2. De heer J. Linthout werd herkozen in den raad van beheer, le heer A. de Koning als penningmeester. VELSEROORD. Tot onderwijzeres aan de gemeen telijke Bewaarschool alhier is met in gang van 1 Februari a.s. benoemd Mej. H. de Jong te Gouda. Het symphonie-oi'kest Euphonie geeft morgen, Donderdagavond een uitvoering in de Concertzaal Tivoli. Plet programma vermeldt o.a. een viool-solo door den nieuwen directeur, den heer M. Adam en een clarinet-solo door den heer den Hollander. C. B. alhier was beschuldigd op 5 November zijn vrouw met eer-, stuk ijzer op het. hoofd te hebben geslagen. De reden er van was, dat de vrouw, die bij een ander huishoudster was, aan haar man had geweigerd weder niet hem naar zijn woning te gaan. Bekl. was niet verschenen. Het O.M. bij de Haarlemsche recht bank vorderde tegen hem nadat het den bekl. had geschetst als een „ja- loersch echtgenoot", 6 weken gevange nisstraf. VELSEN. - Vrijdagavond zijn wij getuigen geweest van een filmvertooning van de Erven de Wed. J. van Nolle in liet gebouw Concordia der Kon. Ned. Pa- pi erf abr. der firma Van Gelder Zonen De bedoeling der firma, die thee, koffie tabak, enz. verkoopt was, recla-

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1