N.V. Drukkerij Sinjewel. wordt spoedig en net uitgevoerd geleverd door de kelen tot een hooger volksbestaan zon der invoer van beschaving en gods dienst uit West-Europa, dat was het telkens terugkeerende thema in al zijn boeken, wier gezamenlijke omvang een flinke plank in een bibliotheek beslaat Haar hoogtepunt bereikte zijn leven in 1880 toon hij werd uitgenoodigd een rede te houden ter herdenking van een geliefdkoosd dichter. Daar stond hij, do gewonlijk van zwakheid gebogen man, rechtop met overtuiging en gloed zijnen duizenden hoorders te vertellen van de heilige idealen die in Rusland leven. De geestdrift die hij wist te ver wekken was zonder weerga, nu nog gloeit de herinnering er aan na. Dit vuur zou echter spoedig gedoofd worden, binnen een half jaar na dien grooten dag stond zijn familie om zijn sterfbed, dat getuigde van zijn rots vast geloof. Dostojewky is niet gemakkelijk te lezen aan den theetafel. De plotselinge overgangen en de onwaarschijnlijk hoekige karakters maken de boeken moeilijk te begrijpen. Voor die ze lezen wil als een modegril, komt er daarom niet veel van terecht. Maar die ze ern stig doorstudeerd kan er van genieten en loeren. In het kort weidde cle spre ker nog eenigszins uit over 2 van die boeken namelijk over „De Idioot" en „De gebroeders Karamazoff". Dit laat ste werk vooral bevatte alles wat Dos tojewky aan zijn volk te zeggen had en was trouwens ook het laatste dat van zijn hand verscheen. Het was jammer dat deze zeer leer zame lezing niet door een talrijker pu bliek werd bijgewoond. Woensdagavond kwam de afdee- ling „Patrimonium" alhier in de Geref. Kerk in feestelijke jaarvergadering bijeen. De voorzitter, de heer J. Feits- ma, opende het samenzijn op gebruike lijke wijze, en sprak hierna een kort openingswoord, waarin allereerst eoni- ge gevoelvolle woorden werden gewijd aan den juist deze week overleden oud voorzitter C. Mossel, en vervolgons mei dankbaarheid werd gewaagd van het bloeiende leven der afdeeling en van de prettigen samenwerking der Be stuursleden. De secr. G. Homburg bracht vervolgens het jaarverslag uit, waarin o.m. bleek dat de afd. thans 96 leden telt, en geregeld elke maand vergadert ter bespreking van een maatschappelijk vraagstuk. De pen- ningm. E. Dijkhuizen deed rekening en verantwoording. De kas sloot met een batig saldo. Hij ontving in 't bij zonder een woord van dank voor zijn getrouwen arbeid, en de voorz. uitte de wensch, dat deze grijze medebe stuurder nog lang zijn werk als pen- ningm. met denzelfden ijver mocht ver vullen, want Patr., zonder minister Dijkhuizen, is haast niet meer denk baar. M. Dijkhuizen bracht vervolgens ver slag uit namens de Bibliotheek-com missie, terwijl de afgevaardigde van de afd. Beverwijk de afd. alhier harte lijk toesprak. Hierna trad als spreker op de heer E. Kloosterman van Assen, met het on derwerp: „Van Anarchist tot Chris ten". Hij deed verschillende grepen uit zijn eigen leven. De rede werd met veel aandacht gevolgd. De wensch van den voorzitter, dat Kloosterman's werk in Drente nog ten rijke zegen mocht wor den gesteld, vertolkte ongetwijfeld het gevoelen der vergadering. Het laatst kreeg de heer A. Kramer het woord. Hij gaf zijn meeningen ten beste in dichtvorm, zooals we dat van hem reeds lang gewend zijn, Ook nu wisselden ernst en luim elkander af, maar de voorz. vond er ditmaal een leelijk schaduwbeeld in: de dichter meende de bestuurstafel te moeten ver laten en een plaatsje in te moeten ne men in de achterhoede. Ouderdom, grijsheid en veel werk op ander terrein kregen de schuld. De vergadering be wees door applaus het met den voorzit ter eens te zijn, toen deze meende dat het juist zoo goed was, dat ook een paar ouderen zitting hebben in het Be stuur, en dat de leden in geen geval Kramer willen missen, wat ze hem in de e.v. ledenvergadering op hun stem biljet wel duidelijk zullen maken. Hierna w erd, na een kort woord van dank, de vergadering gesloten, waar bij de 2e voorz. A. Kramer, voorging in dankgebed. VELSEROORD. Met het stoomschip Prins der Nederlanden, is naar Indië vertrokken pater S. P. M. Koeken (pater Mansuë- tus), voor een drietal jaren rector van het klooster der Paters Capucijners alhier, die een inspectiereis gaat ma ken naar de missiën in den Oost. Aan den heer A. C. Bakker is ver gunning verleend tot het verbouwen van de perceelen Zeeweg 40 en 42 tot woon- en winkelhuizen. Het Symphonie-orkest Euphonie heeft Donderdagavond voor een geheel bezette zaal in Tivoli een concert gege ven, het eerste onder zijn nieuwe di recteur, den heer M. Adam uit Haar lem. Na een openingswoord van den voor zitter, den heer J. Visser, opende Euphonie met een zeer mooien en mu- zikalen marsch, Patrouillerit van Max Ascheit. De Vereeniging voerde verder nog 7 nummers uit, die we allen niet afzonderlijk kunnen bespreken. Dit kunnen we echter zeggen, dat Eupho nie thans in uitstekende conditie is. ër zijn verscheidene leden bijgekomen, die wij een groote aanwinst voor de Vereeniging achten. In „II Pescatore" trof ons vooral het prachtige spel der blaasinstrumenten. Norma leek ons nog wat zwaar voor het orkest, dit veeleischende werk van Bellini had nog wel eens vlekjes, vooral bij de ver schillende inzetten. Bijzonder mooi werden „Dichter unci Bauer" van Sup- pé en „Mondnacht auf der Alster" van Petras uitgevoerd. Het orkest hebben wij dezen avond met groot genoegen gehoord. Het kan onder dezen bekwamen dirigent, want dat is de heer Adam zeker, een schoo- ne toekomst tegemoet gaan. Het pu bliek toonde zich den geheelen avond zeer dankbaar en applaudiseerde aan 't eind om een toegift, dat het dan ook kreeg. De directeur gaf een viool-solo en speelde daartoe de Romanze van Van Swendsen. Een veeleischend nummer, maar dat schitterend vertolkt werd en waarin de heer Adam zich een waar kunstenaar toonde. Het gehoor was zeer enthousiast. Den heer Adam werd een prachtige mand met bloemen vereerd. Een der leden, de heer den Hollan der, gaf een solo voor clarinet en speelde „La pluie d'Or" van Bouillon. Hij deed dit buitengewoon mooi en ook deze prestatie wist het publiek zeer op prijs te stellen. De solo's wer den op zeer te loven wijze begeleid dooi den heer A. van Tilburg Jr. Het was een zeer mooie avond, die Euphonie ons bereid heeft. V ELS EN. Na een korte ongesteldheid is alhier op 78jarigen léeftijd overleden de heer P. Vermeulen, oud-lioofd der Chr. School te Velseroord, pud-lid der Prov. Staten van Noord-Holland. Mef hem is een der meest bekende mannen uit onze gemeente heengegaan. Vooral voor Velseroord is de heer Vermeulen veel geweest. Daar heeft hij zijn levenswerk verricht, onder zeer moeilijke omstandigheden, waarvan wij ons geen voorbeeld kunnen stellen. In 1867 bestond er vair Velseroord nog niets. Men was toen bezig met het, graven van het Noordzeekanaal. Eelti ge heeren in Amsterdam, o.a. het latere lid der Eerste Kamer, Hovy, meenden dat ze voor de menschen, die hier in hutten en keeten woonden, wat moes ten doen. Zij stichtten toen een Chr. School. Het was een heel primitieve school van een paar lokalen, die stond aan den Zeeweg te Velseroord, waar thans de slagerij van den heer Besse is Tot hoofd der school werd benoemd de heer A. Meier, die het echter geen jaar vol hield. Toen deze bedankte, werd tot zijn opvolger benoemd de heer P. Vermeulen. Deze was toen on derwijzer aan een openbare school te Amsterdam, maar voelde zich geroe pen tot het Chr. onderwijs. In Febr. 1868 kwam de heer Vermeulen hier als hoofd, als jongeman van 25 jaar. Daar behoorde zeker eëh dosis moed en ge loof toe, maar die had hij beide, want met kracht en met lust heeft l>ij het werk volgehouden, 45 jaar lang. De school telde 2 lokalen en de heer Vermeulen woonde er voor, in een heel eenvoudig huisje. Later werd van zijn huis nog een lokaal gemaakt en toen is hij in Velsen gaan wonen. Met groo te trouw heeft de heer Vermeulen aan de opvoeding der jeugd gearbeid. Jaren lang was de Chr. School de eenige school op Velseroord en tot voor eenige jaren hebben ook vele Roomsche kin deren op deze school gegaan. Geen wonder dat de heer Vermeulen als een vader was op Velseroord. Wat al ge slachten heeft hij zien groeien. Al spoe dig verrichtte hij ook anderen geeste lijken arbeid, hij hield des Zondags Zondagschool en evangeliseerde onder de grooten. Van de Geref. Kerk te Vel seroord is hij een der oprichters en steunpilaren geweest, evenals die te Velsen, welke kerk hij vaak met zijn gaven heeft gediend, door in vele gods dienstoefeningen voor te gaan. En niet alleen tot hier, ook tot andere plaatsen strekte hij zijn arbeid uit, zoo heeft hij bijv. wel tot in Krommenie geëvangeli seerd. Meer dan 30 jaar heeft de heer Ver meulen in de oude school op den Zee weg gearbeid, in 1902 mocht hij zelf den eersten steen leggen voor de nieu we, tegenwoordige school aan den Sta tionsweg. Daar heeft hij nog gewerkt tot 29 April 1913, toen hij op 70-jarigen leeftijd eindelijk de welverdiende rust kreeg. Maar op veel breeder terrein des le vens deed de heer Vermeulen zich ken nen. Naar wij meenen in 1908 werd hij door de Ant.-Rev. partij afgevaardigd naar de Prov. Staten van Noord-Hol land en ook daar werden zijn adviezen gaarne gehoord. Tot 1918 is 'hij Staten lid gebleven, een paar jaar later werd hij door 't bedanken van een ander lid weer aangewezen tot Statenlid, maar toen heelt ook hij bedankt. Van de afd. Velsen van het Witte Kruis was hij jarenlang een stuw kracht en haar voorzitter; ook hebben wij hem gekend gedurende jaren als voorzitter der Plaats. Commissie van Schooltoezicht en van het Burgerlijk Armbestuur. Tot bijkans aan zijn dood diende hij de Geref. Kerk van Velsen als ouderling. Naar de laatste Gen. Sy node der Ger. Kerken te Leeuwarden, werd hij door de Part. Synode van Noord-Holland afgevaardigd als licl- ouderling. De heer Vermeulen was een man, die altijd zijn beste krachten heeft gege ven aan de opvoeding der jeugd en ook aan de ontwikkeling onzer gemeente. Hij was een minzaam man, van wien een ieder moest houden. Wat kon hij in alles echt meeleven en hoe herinne ren wij nog zijn enthousiasme, toen men hem bij de geboorte van Prinses Juliana cle leiding gaf van het feest der Velseroorders. Want al woonde hij in Velsen, de Velseroorders hadden steeds zijn hart. Een rijk leven is met het zijne afge sneden, maar het is welbesteed ge weest en waarop de familie en ook wij met groote dankbaarheid mogen te rugzien. De regeering erkende de verdiensten van den heer Vermeulen door hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling zou hedenmid dag plaats hebben op de begraafplaats De Biezen. In de week van 1521 Januari is in deze gemeente één geval van rood vonk voorgekomen. Meenigeen zal zich al wel afge vraagd hebben waarin de winst be staat wanneer Velsen verrijkt zou wor den met den Spaarndammerpolder. Het gemeentebestuur heeft zich ook die vraag gesteld en daarom verschil lende dingen onderzocht. Momenteel wonen, aldus meldt H. Dbl„ in den Spaarndammerpolder 33 gezinnen met samen 212 personen. Die gezinnen vinden bijna allemaal hun bestaan in den polder zelf, hetzij als boer of als boerenarbeider. Ilopge inkomens zijn er weinig, de hoogste zijn nog beneden de f 10.000, alleen de groote boerderijen brengen wgt aap. Het onderwijs zal een rege ling met het vergroote Haarlem 1100- dig maken. Kosten van wegen zijn ge ring, daar de meeste wegen poldervye- gen zijn. De winst voor de gemeente ligt dan ook bijna uitsluitend in de verruiming van haar gebied met een groote uitge strektheid vlak land, die door haar gunstige ligging aan en bij het Noord zeekanaal zich zeer goed leent voor in dustrie-terrein. DRIEHUIS. Inzake cle uitbreiding der R. K. School alhier kunnen wij nog hot vol gende melden. Het verzoek van het be stuur aan den gemeenteraad luidde als volgt: Het R. K. Schoolbestuur van den H. Engelmundus te VelsenDriehuis heeft de eer U Edelachtbaar College, voor te leggen een door den heer In specteur van de Schoolinspectie Haar lem goedgekeurd plan tot verbouwing en vergrooting van de lagere school te Driehuizen. Het aantal leerlingen bedroeg op 15 Jan. 1921, 319. In den loop van 1920 is het aantal leerkrachten van 8 tot 11 gestegen. De acht 9-maandsklassen zijn in zes dubbele jaarklassen omge zet. Door de verlaging van het maxi mum aantal leerlingen, dat per klas wordt toegelaten zijn er nu lokalen te kort. Een noodzakelijke uitbreiding dus zal aan den tegenwoordigen nood toestand van 2 leerkrachten in één lo kaal een einde maken. Aan de hand derhalve van art. 84 dei- Lager Onderwijswet 1920, waarop deze uitbreiding betrekking heeft, verzoekt bovengenoemd bestuur, dat de raad toestemming zal willen geven tot dezen bouw, en na voltooiing een herschat ting van de geheele school zal willen toestaan, om als gevolg daarvan de on misbare vergoeding voor den houw te mogen genieten. B. en W. merken ten aanzien van dit verzoek op, dat de voorgenomen uit breiding een z.g. „ingebouwde" school betreft, zoodat het schoolbestuur zélf voor het kapitaal ten behoeve der uit breiding heeft te zorgen. Van dit stand punt gaat ook het schoolbestuur uit. Overigens zijn aangeteekend, dat in verband met cle imperatieve strekking van art. 84, 4e lid der Lager Onderwijs wet 1920, naar de meening van B. en W. geen toestemming van den raad voor de bovenbedoelde uitbreiding vereischt is. De aangehaalde bepaling toch luidt als volgt: „Bij vermeerdering of vermindering van die lokalen vindt herschatting plaats". liet voorschrift laat dus geen ruimte open om eventueel de medewerking tot herschatting te weigeren, zoodat na voltooiing der uitbreiding het gemeen tebestuur het noodige heeft te verrich ten om tol die herschatting te geraken. Aan de hand daarvan zal dan het be drag der jaarlijksche vergoeding nader moeten worden bepaald. B. en W. stellen den gemeenteraad voor, het adresseerende schoolbestuur in dien zin te berichten. Zij achten het gewenscht dat nog in de vergadering van heden het schrij ven een punt van behandeling uit maakt, omdat, zoo de raad een van hun standpunt afwijkend gevoelen mocht zijn toegedaan, met het oog op (ie art. 75 en 76 der Lager Onderwijs wet 1920 vóór 2 Februari a.s. moet wor den beslist, of de daarin bedoelde me dewerking zal worden verleend. SANTPOORT. In het provinciaal ziekenhuis al hier is met ingang van I Januari liet aantal bestaande klassen van 5 op 3 teruggebracht. In verband hiermede zijn de ver- pleegkosten voor 1922 door Gedepu teerde Staten van Noord-Holland vast gesteld voor de: le klasse op f 3250, 2e klasse op f 2500 (beide klassen uitslui tend gestichtsgedeelte) 3e klasse op i' 840 (bestemd voor armlastigen in ge sticht en sanatorium). In de 3e klasse (gesticht en sanatori um) zijn ook een zeker aantal plaatsen beschikbaar voor lijders, die voor reke ning van hun familie worden ver pleegd. Zij moeten echter afkomstig zijn uit de provincie Noord-IIolland. De verpleegprijzen voor deze patiënten varieeren tusschen de f 840 en f 1500. De Visscherjj-Cqui'ant kwam dezer dagen met de opmerking dat de Vrij heidsbond in zijn program weer heele- maal niets over de visscherij had staan Juist omdat dit niet waar is (wij kun nen niet begrijpen waarom men in IJmuiden dit misselijke blad nog steunj, dat zoo vaak onjuiste of ten- dentieuse berichten lanceert), en de Vrijheidsbond wel een paragraaf pvei de visscherij in zijn program heelt op genomen, plaatsen wij hier gaarne het volgende artikel uit hat visscherijb'ad der N. Vlaardingsche Courant. Het is een in visscherijkringen dik wijls gehoorde en algemeene klacht, dat de politieke partijen, welke de hon derd Tweede- en de vijftig Eerste Ka merleden aanwijzen, zich in haar par tij-programma's en haar verkiezings acties, zoomede bij het aanwijzen van candidaten voor de volksvertegen woordiging, met alle mogelijke zaken bezighouden en zich daarvoor moeite geven, doch dat daarbij de vissche- rijen gewoonlijk geheel vergeten wor den. En gewoonlijk wordt het daaraan ook geweten, dat er in Den Haag voor de visscherijen slechts zelden iets goeds te bereiken valt, en dat de zorg welke deze bestaansbron zoo nu en dan mag ondervinden, als regel van weinig deskundigheid de duidelijke kenteekenen vertoont. Er heerscht om het met één woord te zeggen in de geheele vis- scherijwereld groote onbevredigdheid over het gevoerde regeeringsbeleid, en over de belangstelling voor de vissche rijen in de volksvertegenwoordiging. Eenzijdig wordt in verband daar mee de schuld van zeer veel dat ver keerd loopt, aan de autoriteiten in den Haag geweten, al te vaak en al te zeer verliezen de visscherijmenschen hun eigen aandeel in de verantwoordelijk- leid uit hef gezicht; zij houden zich in 't algemeen te zeer afzijdig van alles, wat „den geest in Den Haag" vormt en kunnen zich daardoor niet te juister plaatse en te juister tijd doen gelden, Als de belangstelling er niet is, moet men die wekken, als de kennis van ons bedrijf ontbreekt, moet die worden aangekweekt. In de gehouden algemeene vergade ring van een der politieke partijen, der. „Vrijheidsbond", is de noodige aan dacht voor het Nederlandsche vissche- rijbedrijf aanwezig geweest. In het ontwerp van het Program van Vctie, dat het hoofdbestuur dier partij opgesteld had. kwam geen visseherij- paragraaf voor. Het lid van den Vrij heidsbond, de heer C. G. Roos, heeft daarin aanleiding gevonden een derge lijke paragraaf voor te stellen, luiden de als volgt: Maatregelen tot opbeuring van de visscherijen uit verval, waarin deze zijn geraakt. Instelling van een vak kundig onderzoekings- en voorlich tingsdienst, en inperking der tegen- woordge inspectie. Krachtige bevorde- i ing van nationale en internationale regelingen in het belang van den vischstand en v. een economische uit oefening van het bedrijf. Het hoofdbestuur der partij heelt dit voorstel overgenomen, en ook de alge meene partijvergadering heeft er zich mee vereenigd, zoodat deze verlangens zijn opgenomen onder datgene, wat de Vrijheidsbond voor de naaste toekomst eischt. liet is thans te hopen, dat het hierbij niet zal blijven, maar dat deze partij zal toonen ernst te maken met baai- belangstelling en haar streven voor de visscherij, en bovendien andere partij en eveneens een visscherijparagraaf zullen opnemen in haar program voor de aanstaande verkiezingen. Het thans getoonde initiatief ver dient in elk geval algemeen toejui ching in de kringen van het Neder landsche visscherijbedrijf. In de vergadering van.den Vrijheids bond is bovendien op voorstel van het zelfde lid besloten tot instelling van een Commissie van Advies voor het Visscherijbedrijf, ter voorlichting van de Kamerleden en cle vergaderingen der partij, deze commissie zal worden samengesteld uit deskundigen uit de verschillende visscherijplaatsen, en de bevoegdheid hebben gevraagd of onge vraagd adviezen uit te brengen ten aanzien van hetgeen de visscherij raakt, en de aandacht, te vestigen op alles, dat van belang is voor het bedrijf en waarmee volksvertegenwoordiging of regeering te maken kan krijgen. Reeds zeer spoedig zal tot de benoe ming van leden dezer commissie wor den overgegaan, welke op de gestie van althans deze partij belangrijken in vloed zal kunnen verkrijgen, indien de benoemden blijk zullen geven hun taak te begrijpen. Laat ons het vertrouwen uitspreken dat door een en ander vruchtdragend werk voor het visscherijbedrijf zal worden verricht! IJMUIDEN. Concert Enphonie. P. Vermeulen, f VISSCHERIJ. Visscherij en Politiek. POSTER IJ EN. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maanc( Januari 1922. brieven binnenland. 1. Burgemeester Velsen 2. Mej. A Freiiks Amste:dam; 3. IJmuider Coitrant JJmyidèn j 4. W, van Ömtnen Velsen; 5|. pepsodent Company Amsterdam 6. Uitg. Mij. Neer- landia Utrecht. briefkaarten binnenland, 1. zonder adres, briefkaarten buitenland. 7. J, Fischer Kerkrade, UIT HET LAND, Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeüng van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 20 Jan. in Nederland uitgesproken 28 faillissemen ten tegen 33 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 20 Jan. 1922 114 faillissementen tegenover 88 over hetzelde tijdperk van het vorige jaar.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2