f Gramophoon-Liefhebbers Algemeen©! Muziekhandel van 20 tot 60 pCt. Moderne vleeschhal Buitoog. woae Prijsdaling Irim** m Stoomt - verf! alles, Steenhouwerij N. J. Groot VERKOOPING iiiiiifl I li ZWARE TABAK, merk E. Z. om te rooken. merk Z. om te pruimen. DE TABAK VOOR ZEELIEDEN DE HAAS Co., Jfassaustraat 7 feit, dat men anders zou vooriritloopon op belangrijke beslissingen der Kamer omtrent de taak der Rijksverzekerings bank, omtrent de decentralisatie van den geneeskundigen dienst en omtrent de vraag, hoe men eenheid zou krijgen in de toepassing der wet. Maar de mi nister bestreed, dat over raden van ar beid of uitvoering der Ziektewet iets beslist werd, omdat men toch altijd plaatselijke organen voor de admini stratieve behandeling van ongevallen noodig zou hebben. Zijn doel was al leen de uitvoering der Ongevallenwet vlotter te doen loopen en te besparen. En de decentralisatie wcnschte hij te beperken tot deze 4 punten: de werk zaamheid tot vaststelling van de pre mies, het onderzoek bij aangiften van ongevallen, de voorbereiding van be slissingen der bank en administratieve werkzaamheden. Deze verklaring scheen den heer Oud min of meer te be vredigen; hij trok althans zijn motie in Naast de Arbeidswet en Ziektewet kwamen nog allerhande sociale aan gelegenheden in bespreking. Zoo drong de heer De Jong aan op meer subsidie voor de woningbouw dan de vastge stelde 80 millioen; de heer Ter Hall op beteugeling der kwakzalverij; de heer Staalman op wijziging der Vleeschkeu- rngswet, die, verzekerde hij, enorme kosten zou veroorzaken en den prijs van het vleesch opdrijven; de heer Bakker op meer toezicht bij den pre- miebouw uit hygiënisch oogpunt, enz. In de Eerste Kamer werden o.a. het dienstplichtonderwerp en de wijziging van het reglement inzake het regee- ringsbeleid in Indië aangenomen. Het eerste werd als te duur en toch niet vol doende voor onze verdediging door Vrijheidsbonders, Vrijzinnig-democra ten en Socialisten bestreden. De eer sten gaven, beweerde de heer Kraus, aan een kleiner maar betere uitgerust leger de voorkeur. De heer Idenburg en de minister verdedigden bet. ont werp uitvoerig en wezen op de nood zakelijkheid van wapeningen nu nóch Volkenbond, nóch arbeidersbeweging voldoende vertrouwen konden wekken in het voorkomen van oorlogen. Het voordeel van het stelsel-Van Dijk, in te genstelling met dat van 's ministers voorganger Pop, bestond in het opleg gen van minder persoonlijke en finan- cieele lasten en in de omstandigheid dat het stelsel-Pop een terugtrekken op de vesting Holland noodzakelijk maakte. De minister wees er nog op, dat het contigent in België 113.000 man bedroeg, bij ons leger maar 19.000 en dat terwijl vroeger 25 pet. der uitgaven voor militaire doeleinden werd besteed dit thans met slecht 16 pet. het geval was. Evangelische Maatschappij. In het laatste nr. schrijft hij over „onder de visschers te IJmuiden" het volgende: Is ile werkkring van colporteur der Evangelische Maatschappij er één van veelzijdigen aard, in onderdeelen ge splitst, de gewone colportage is een ar- UIT HET LAND. ZANTVOORT EN DE VISSCHERIJ. In een brief uit Zantvoort in Haar lems Dagblad, treffen wij het volgende aan over de visscherij: bewijzen hiervan j eens van den goeden ouden tijd, toen IJmuiden. In dejje hier voor een gulden een „snees" Bejaarde Zantvoorters vertellen ons, beid. die getuigt van verscheidenheid ;als ze op hun praatstoel zitten, nog wel en afwisseling. Ten 1i 1 mijne ervaringen te najaars- en wintermaanden wetende schelvisschen kon koopen aan den af- dat, in drie jaargetijden zeer veel vaar- jslag. Wie weet, dat een snees 21 betee- tuigen binnen of op komst waren, trok i kent, rekeht meteen uit, dat zoo'n ik er, wanneer de tijd zulks toeliet, bij i schelvisch, bestonden die goede oude herhaling met een groote voorraad ge- tijden nog, hem nog niet eens op een schriften op. Te IJmuiden aangekomenstuiver zou komen te staan. En sput- kon men mij spoedig onder de flinke jtert wel een beetje, als hij nu ten naas- zeelieden vinden; nu eens op verschil- Itebij voor een visch den prijs moet he iende steigers, waaraan de vaartuigen l talen, dien zijn grootvader destijds gemeerd lagen; dan weêr op het dek i voor een snees neertelde. Daar komt van een Erker botter of anderen bodem |n0g bij. dat die grootvader (al of niet en in den regel's avonds in het Koning zanger) met den visch ook de lever Willemshuis, waar vele mannen na kocht. Maar daar behoef je tegenwoor- volbrachte dagtaak zich kwamen ver- j dig njet meer om te komen. Het is ver- poozen. [bazend tot in welke kleinigheden zich In het Koning Willemshuis nu had ik nu nog de naweeën van den oorlog de vrijheid erlangd, steeds te mogen ;doen gevoelen. U moet niet denken, dat colporteeren en gesprekken aan teju 0oit een geplukte kip kunt koopen, knoopen, waarvan een dankbaar ge-jdie men het hart in het lijf heeft gela- ton. In kippenharten is een heel afzon derlijke handel ontstaan en er is geen bruik gemaakt werd. Wij hadden liet voorrecht in die ja ren ruim. voorzien te zijn van uitne mende volksboekjes, verhalen over kerk-, vaderlandsche- en bijbelsche ge schiedenissen enz., die mot bijbeis en testamenten gaarne werden gekocht, enkele kippenboer, die niet is toegetre den tot de blijkbaar heimelijk gestichte kippenhartentrust. Net zoo gaat het met do schelvischlevers. Een varensge zel, met wien ik op goeden voet sta, aangevuld met gratis verspreide vlug- heeft me onlangs wat schelvischlever schriften en propagandabladen. Honderden exemplaren zijn er op de ze wijze aan den man gebracht, waar van zeker de meeste aan boord zullen gelezen zijn om daarna een plaats te vinden in de visschersgczinnen. Niet altijd waren mijne ervaringen te IJmuiden van vriendelijken aard. Men moet niet vergeten, dat ik daar vogels van verschillende pluimage ontmoette, belangstellenden, maar ook onver schilligen, om nie t van erger te spre ken. Huwe woorden en schampere uit drukkingen bleven mij niet gespaard. Ik had echter het voorrecht steeds kalm te mogen blijven, meermalen door een zachtmoedig woord mijn te genstander zoo al niet geheel het zwij gen op te leggen, dan toch dooi- dat woord te bewerken, dat ik rustig mijn weg kon vervolgen, mijn taak naar be- VISSCHERIJ. Onder de visschers te IJmuiden. In „De Protestant" schrijft de heer G. J. van Woerden feuilletons over zijn arbeid als colporteur in dienst dei- bezorgd, maar dat is dan ook in lang den eenige keer geweest, dat ik mijn sneedje roggebrood op deze door zoo velen gewaardeerde wijze heb kunnen aankleeden. Alle schelvischlever blijft blijkbaar te IJmuiden, waar tegenwoordig zoo wat alle schelvsch schijnt aan te ko men. Hier te Zantvoort heb ik in geen jaren ook maar één schelvischje aan den afslag gezien. De oude Molenaar, ook wel Vader Floor genoemd elk rechtgeaard Zantvoorter heeft zijn bij naam heeft dat nog wel anders ge kend, maar het tegenwoordige geslacht dat meerendeels geïmporteerd en zeker niet „van vreemde smetten vrij" is, kent aan den afslag niet anders dan wat garnalen, scharretjes en een enke le maal een paar partijtjes tong. Onze twee bommen, die den gelieelen winter hooren voortzetten. -zijn opgelegd, brengen nooit anders Wanneer ik dan 's avonds in het Ko- me(jc gn a^s mon eens nagaat, wat ze ning W illemshuis, waar ik bleef over-gewoonlijk besommen, dan is dat zoo'n nachten over mijne ontmoetingen met (mager beetje, dat men zich gerust aan de visschers nadacht, kwamen mij cie voorspelling kan wagen, dat deze 2 meermalen in herinnering de woorden j hommen de laajste der Zandvoortsche van den man die mij de EvangelischeMohikanen zullen zijn. Heijermans mo- Maatschappij gebracht heeft (Ds. K. t.><re gelijk hebben, dat de visch duur Ternooij Apél, te Amsterdam), luidend: Als gij dan arbeidt op het veld Aan de taak, die men u stelt; Zwaaiend het leven en geschreven Woord, Laat de moed u nooit begeven, En waardeert Uw ernstig streven: Zaaier, zaai in Gods naam voort! alduswordt betaald, ik beh hier partijtjes schar, waar wel eens een enkel schol letje of tarbotje tusschon verdwaald is, zien afslaan voor minder stuivers dan ei- piscatorieele individuen waren. In het seizoen, als er soms wat zenuwach tige stadsdames op een koopje komen azen, gebeurt het wel eens een enkele maal, dat er „mijn" geroepen wordt, zoodra Floor de afslager nog maar en kele dubbeltjes lager is gekomen dan zijn inzet. Dan knipoogen wij, vaste omstanders bij den afslag, eens togen elkander en knijpen de lippen toe, als iemand de stralende dame met haar I koopje geluk wenscht. Maar voordat jhet seizoen in volle werking is of bij slecht weer, als wanneer de dame uit |de stad aan haar gemeubileerde ka- ïmers de voorkeur geeft boven het 'strand, staan er gewoonlijk om het kringetje, dat Floor met zijn met het dorpswapen versierden staf om een partijtje visch in het zand heeft getrok ken, een paar opkoopers, die op de zes of zeven manden garnalen beslag leg gen, en een paar pensionhouders, die, in den slappen tijd voor hun eigen huishouden en in het seizoen voor hun gasten, een lekker maaltje trachten op te doen wat hun, in het seizoen al thans, niet al te vaak gelukt, zijnde dan meestal de tongetjes een beetje te overdreven solminuscule. Onze twee bommen dan, die, zooals gezegd, des winters stil liggen en op de warmere dagen zelden verder dan IJmuiden of Katwijk komen, terwijl ze meestal wel zoo dicht bij de kust blij ven, dat, men van het strand af ze met het bloote oog kan waarnemen het lijken wel tweelingen, zoo trouw als ze elkander steeds gezelschap houden schijnen wel te zijn de oude garde van de eenmaal belangrijke Zandvoortsche visschersvloot. En, net als de oude garde van het Napoleontische leger: elle meurt, mais ne se rend pas. Ze le ven hun leventje triestig uit en zullen ongetwijfeld, behoeven ze te een of an deren dag kostbare reparatie, liever zelfmoord plegen. Sic transit gloria.... zoo niet van de wereld, dan van een be drijf, dat Zantvoort in het leven hield, toen het nog niet op het idee was ge komen om de zee als badwater aan te bevelen zelf baadt de Zantvoorter niet Ik vermoed, dat er in den bloeitijd der Zandvoortsche visscherij hier heel wat scheepsbouwmeesters gewoond hebben. Tenminste kan ik alleen uit deze voorouders het bestaan verklaren van zooveel aannemers als Zandvoort tegenwoordig rijk is. Alleen in den Ge meenteraad, die toch uit slechts 11 le den bestaat, hebben er 4 zitting. Maar er zijn er nog een massa bovendien ze ker nog eens 2 maal 4. die niet tot de vroedschap van ons dorp behooren. Bij elke huizenveiling kunt ge ze allen bijeen vinden. Ze zijn er gewoonlijk timmerman bij en ik houd het er voor, dat ze meerendeels van huis uit afkom stig zijn uit het vak, waaraan Czaar Peter zoo grooten naam heeft verleend en te danken. De historische lijn, denk ik nu zoo: scheeps-timmerman-tim- merman-aannemer. En een enkele heeft de lijn verder gevolgd en laat zich architect noemen. Een oplichster. Een dame uit de omgeving van den Overtoom te Amsterdam, was volgens „Hbld." Zaterdagmiddag aan het wan delen met. een kinderwagen. Haar dienstmeisje was aleen thuis. Aan het huis werd gebeld en voor de deur stond een meisje van ongeveei 21 jaar, die aan de dienstbode het volgende ver haal deed: „Mevrouw heeft een ongeluk gehad met den wagen, die bijna onder een tram kwam; toen kantelde hij om en botste tegen mij aan, waardoor ik twee kristallen vaasjes, die iK voor mijn me vrouw moest halen, kapot liet vallen. Ik vertelde mevrouw, die erg geschrok ken was, dat de vaasjes f 6.40 kostten; waarop deze antwoordde: „Ik heb geen klein geld bij me, maar ga naar huis en vraag het meisje f 6.40 zeg maar dat ik je gestuurd heb." Ook vertelde zij ter verduidelijking, dat mevrouw ee lichten wagen had en een groenen mantel droeg. De dienstbode (zij kwam pas van buiten) geloofde ter goeder trouw het opgedischte verhaal, te meer daar de lichte kinderwagen en groene mantel klopte, en haar Dovondmn hot, adres van de andere mevrouw werd opgege ven, en zij gaf ten slotte f 6.40 zoo lang van haar eigen geld. Toen mevrouw met den wagen thuis kwam, bleek dat er heelemaal geen on geluk was gebeurd en dat de 2l-jarige een handige oplichster was geweest. Het opgegeven adres bestond natuur lijk niet. 't Is alweer een waarschuwing voor anderen. Spoorwegklachten. Verschillende bij den Nijverheidsraad ingekomen klachten over bij de Neder- landsche Spoorwegen bestaande rege lingen hadden den Baad aanleiding ge geven, om deze klachten onder de aan dacht van den minister van Landbouw te brengen met verzoek te bevorderen dat de Raad in de gelegenheid zou wor den gesteld daarover met vertegen woordigers der Directie van de Neder], Spoorwegen van gedachten te wisselen Vis gevolg van dit verzoek woonden de heeren T. M. F. C. Jorissen en jhr. mr. P. Elias, chefs van den dienst van het vervoer, der Nederlandsche Spoorwe gen resp. van den dienst van handels zaken en goederentarieven, de iaatste vergadering van den Raad gedeeltelijk bij. Bij deze gelegenheid werden o.m. de navolgende onderwerpen ter sprake gebracht: de in vergelijking met het buitenland zeer hooge tarieven voor goederenvervoer, het transitotarief, de verhooging der abonnementskaarten voor reizigers, de lange vervoerduur van vrachtgoed, de onvoordeeiige ver- rekeningskoersen van vreemd geld, de tijd, wanneer geladen en gelost kan worden, de vergoeding bij diefstal en bij schade door brand, en enkele op het steenkolenvervoer betrekking hebben de regelingen. De Raad besloot zijne in deze aangevangen bemoeiingen voort te zetten. Tot secretaris van den Raad werd benoemd de heer mr. J. H. van Schermbeek, die deze functie reeds ge- ruimen tijd liad waargenomen. HAGMKIP4W TE ROOF TE KOOP Flinke HlftftHTttOOt TE KOOP M. BOS MA IN ASSURANTIËN IJMUIDEN BLOEMENDAAL TEL. 22050 LOS i> AMJSKAPPER8 Z AAM Profes 15 cent per half ons, Telefoon 3684 HAARLEM Telefoon 3684 van W. Alpheuaar, Kruisweg 49, Tel. 1532 HAARLEM van Onitsche en Fransche muziek. liet vertrouwste adres U en blijft de Breesaapstraat 24 Aanbevelend, H. 8WIER. Yüöte F. DE il Sioomver^ery - Ohem. Waaechery - Fabriek en Kantoor Burgwal 88 40 42 Haarlem TELEFOOS 3778 IR p Een der grootste inrichtingen op dit gebied te Haarlem II Depot v. Lochemy. d. Wielen* Krugeretraat, IJmuiden III8IRSRRISBBBHIiailg Munnikenweg - Beverwyk Hardsteen, Zandsteen, Graniet- en Marmerwerke» GRAFMONUMENTEN en SCHOORSTEENMANTELS Voorradig goed® Sljjp»te«n«i Ondertrouwd: O. H. KINO en K.J. KLINKERT IJmuiden, 8 Februari 1922. Huwelijksinzegening, 23 Februari a.s. nam. 3 uur in de Ned. Herv. Kerk te IJmuiden. of MEISJE VOOR DAO en NACHT geheel thuis, niet jonger als 16 jaar Adres Mevr. Kreyl—Kogendorp, Rijksstraatweg 38 C, Santpoort. een WINKELHUIS met ruime bergplaats en afzonderlijke boven woning, op den besten stand van IJmuiden. Te bevr. bij K. BOON, Kanaalstraat SI. WEOENS VERTREK een geëmailleerd fornuis, een stel bruine wollen overgordijnen met val en stok, 3 Meter breed en 4 El lang en een 2 persoons ledikant zoo goed als nieuw. P. H. KUIJS, Kortenaerstr. 19Arood Velseroord. gevraagd bij Mevr. DEKKER, Wil helminastraat 73. een in zeer goeden staat zijnde TUINDERSHANDWAOEN en een 2e hands DAMESRIJWIEL. Hagelingerweg O 1B, Santpoort. Wegens sterfgeval. OPENBARE TE HAARLEM op DONDERDAG 16 FEBR. 1922 's namiddags na 6y, uur in 't NOTARISHUIS, Bilderdijkstr. 1, ten overstaan van Notaris W. A. DóLLEMAN te IJmuiden van 1.Een gebouw, waarin KOFFIE HUIS met BOVENWONING, zol der, erf en schuurtje, gelegen te Schoten, Cronjéstraat No. 5, groot 80 c.A. Huur f 10.85 per week 2. Een gebouw, waarin VERGA DERLOKAAL met BOVENWO NING, erf en schuurtje, gelegen te Schoten, Lotterstraat No. 4, groot 88 c.A., zeer geschikt voor koffie- of winkelhuis. Huur f 5.50 per week. Beide perceelen voorzien van gas en waterleiding. Bezichtiging Dinsdag en Woens dag voor de veiling van 10—12 en 2—4 uur. Nadere inlichtingen ten kantore van voornoemden Notaris. TEL, No, 466 in den thans gevestigd met 4 Salons, JANSSTRAAT 69 TEL. 883 HAARLEM PROFITEERT van de gelegenheid. Nieuwe POLYPHON-machines vanaf f 12.50. Alle merken platen steeds de nieuwste vanaf fl.25. Wordt lid der vereeniging „Kunst en Genot". Iedere maand 20 nieuwe nummers voor leden f 1.50. Vraagt reglement. i I

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2