IJmuider Courant Zaterdag 11 Febiuari Tweede blad OFFICIEEL. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Velsen op Dinsdag 14 Februari 1922, des namid dags 7 uur ten gemeentehuize. AGENDA: 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 3. Verlenging termijn van ontrui ming van eenige onbewoonbaar- verklaarde woningen te Velser- oord. 4. Verstrekking van een voorschot ten behoeve van den aankoop van een woonhuis. 5. Prae-advies op het verzoek van de Wed. G. Biemans te Jan Gij- senvaart om vergoeding voor de aan- hare woning toegebrachte schade door het omwaaien van een boom. 6. Aanvulling van den staat, be- bedoeld bij artikel 1 de verorde ning tot regeling der loonen van de gemeentewerklieden, in ver band met de voorgenomen her stelling van de gasmeters aan het betrokken bedrijf zelf. 7. Aanvrage om een extra-crediet ten behoeve van de aanschaffing van leermiddelen aan ue o.l. school F. te Santpoort. 8. Subsidieaanvrage van het kerk bestuur van den H. Gregorius van Utrecht te IJmuiden ten be hoeve van zijne tijdelijk in de ba rak I te IJmuiden gevestigde be waarschool. 9. Vaststelling verordening, aan wijzende een tijdperk, waarbin nen vergunningen kunnen wor den verleend aan leerplichtige kinderen, ten behoeve van werk zaamheden in of voor bedrijven van landbouw, tuinbouw of vee houderij. 10. Verzoek van het P.E.N. om over name van een bovengrondsche electrische leiding en vergun ning om door deze leiding stroom te mogen leveren. 11. Financiëele besluiten. 12. Vaststelling van de over 1922 aan bijzondere schoolbesturen te verleenen voorschotten op de vergoeding bedoeld bij artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920, zoomede van de regelen volgens welke de uitbetaling zal geschieden. 13. Prae-advies op het verzoek van de N.V. Maatschappij „Water geus" e.a. te IJmuiden inzake steunregeling voor de zeiltrawl- visscherij. 14. Benoemingen van: a. twee gedelegeerden der gemeen te in het Bestuur der Vereeni- ging voor Ambachtsonderwijs in Kennemerland; b. twee leden der commissie tot wering van schoolverzuim te Velsen. UIT HET LAND. iaEen onderhoud met barones Rochow. bi Een correspondent van de „Chicago- ?e Tribune" heeft te Berlijn een onder houd gehad met barones Rochow van 'fwie onlangs verteld werd, dat zij te Doorn een bezoek had gebracht aan ex- Zlkezer Wilhelm, wien het later haas- Zltig tegengesproken voornemen werd toegeschreven dat hij met haar in het huwelijk zou willen treden. „Enkel en al alleen omdat de keizer zich ongeluk- '°kig en eenzaam gevoelt en heimwee eI heeft, heb ik een week of vijf op het 11 huis te Doorn vertoefd zoo deelde zij aan den correspondent mede maar niet omdat er sprake is van een huwe lijk". Daarentegen hebben de naaste vrien- uden en bekenden van barones Rochow aan den vertegenwoordiger van het u Amerikaansche blad meegedeeld, dat er wel degelijk aan een huwelijk was 8 gedacht, dat in Mei zou worden geslo- Vten, maar uitgesteld was, tengevolge ''van de protesten van de monarehisti- 1 sche eiders en van de keizerijke fami lie, die begrepen dat dan alle kans op een herwinnen van den troon verkeken zou zijn. Zij vertellen er bij dat zij de eenige vrouw is die de keizer ooit heeft ''liefgehad en dat hij, nu hij afstand van den troon heeft gedaan, zijn eenige "liefde die nog dateerde uit den tijd dat hij kroonprins was en zij hem „Blu- menwalzer" noemde, zou willen trou- r'wen, hetgeen vroeger onmogelijk was omdat zij niet van koninklijke bloode 5\vas. n Toen de correspondent met barones Rochow over die huwelijkspraatjes sprak begon zij te lachen en zei: „De menschen zijn zoo jaloersch en afgun stig. Die praatjes hebben mij heel wat last, veroorzaakt en honderden „be langstellenden", vooral Amerikanen, hebben mij om mijn portret gevraagd. Er hebben allerlei fantastische portret ten van mij in de couranten gestaan, sommige vertoonen mij als een jong meisje en andere als een heel oude vrouw van ver over de zestig. Ik hoop, dat ik nu den leeftijd heb bereikt om van dergelijke indiscreties bevrijd te blijven. Ik bracht den keizer een be zoek als vriendin, maar niet omdat er sprake van een huwelijk was. We zijn sedert onze kinderjaren met elkander bevriend. De keizer verheugt zich in een goede gezondheid, maar lijdt onder het droevig lot van zijn land. Hij heeft heimwee, maar zijn vrienden komen, zooals ik deed, hem opzoeken en doen hem tijdelijk vergeten wat hij verloren heeft. Het is wel jammer dat de men schen hem dit zelf niet gunnen en, al lerlei romantische vertelsels rond strooien. De correspondent beschrijft barones Rochow als een indrukwekkende vrouwr, ondanks haar gevorderd m leeftijd en grijze haren, gracieus en elegant, met een koninklijke houding, mooie, regelmatige trekken en groote helder blauwe oogen. Huldeblijk. Bij de stranding der „K.W. 127" 't is al lang geleden maar 's is onze schuld niet werd door de Noord- en Zuid-Holl. Reddingsmaatschappij naast de gelden door ds. Posthumes Meyes en dr. Gerke bijeengebracht, een geldsom uitgekeerd aan de redders der bemanning van de „K.W. 127. De keuze werd gelaten tusschen dit en de herin nering. De heeren S. van den Bos en J. van den Bos gaven de voorkeur aan een herinnering. Deze week werd hun door den burgemeester namensde N. en Z.-H. Reddingsmaatschappij een horloge uitgereikt. Dat op zichzelf is niets bijzonders, maar het inschrift: Ter Herinnering aan de redding der bemanning van de K.W. 127, 6 Nov. 1921 geeft er voor hen een waarde aan, zoo groot, dat zij het zeker niet tegen goud zouden willen ruilen. Wij hebben beiden genoeg leeren kennen, om te weten, dat als het klokje nog eens een uur mag aanwijzen, waar op hun hulp noodig is voor den in doodsgevaar verkeerenden schipbreu kelingen, alleen een blik op de wijzer plaat voldoende is en heusch het in schrift hen niet in herinnering behoeft te brengen, wat 6 November 1921 heeft plaats gehad. Ken. Ed. De spoorwegtarieven. Tusschen Iloensbroek en Maastricht zal speciaal voor het vervoer van mijn werkers van de staatsmijn „Emma" naar Maastricht en tusschongeiegen plaatsen een autodie ast worden ge opend. Het tarief zal lager zijn dan dat der spoorwegen en de rit, welke voorloo- pig drie maal per dag zal plaats heb ben, belangrijk korter. Een groot aantal arbeiders heeft reeds toegezegd van de autobussen ge bruik te zullen maken. De verkoop van spoorkaartjes tus schen Heerlen en Kerkrade is den laat- sten tijd tot een vijfde van vroeger ge reduceerd, sedert op elk oogenblik van den dag autobussen gelegenheid geven tot passagiersvervoer van Heerlen naar Kerkrade. Sportclubs in het Zuiden maken meer en meer gebruik van autobussen wanneer zij een wedstrijd elders moe ten spelen, nu de spoorkosten dikwijls belangrijk hooger zijn dan die der auto's. Naar wij op de stations Maastricht en Heerlen vernamen, is het vervoer van reizigers b.v. naar Amsterdam en Rot terdam sinds de invoering der nieuwe tarieven met meer dan twintig procent verminderd. Een middel tegen de gladheid. Een lezer van de „N. R. Ct." schrijft, dat een eenvoudig middel tegen do ge varen van gladde straten is: het flink insmeren van de zolen van de laarzen met. olie. Die olie trekt er dadelijk in, zodat men voor het beschadigen van zijn tapijten geen vrees heeft te koes teren. Maar de wrijvingscoëfficient van het leer wordt er door veranderd, zoo dat men ook bij groote gladheid geheel vast staat. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Bij de Dinsdag gehouden verkie zing van leden der nieuwe Kamer van Koophandel, werden in de Kamer te Haarlem, waar onze gemeente voor taan onder ressorteert, gekozen de heer J. F. Klercq te Bloemendaal, vertegen woordigende de feeders alhier en de heer J. C. Slis te Haarlem, voorzitter der IJmuider Vischhandelvereeniging en vroeger vice-voorzitter der Kamer van Koophandel in onze gemeente. Dank zij het onvermoeide werken van den heer P. J. Ililvers in dezen, is het aan het IJmuidens Capella Koor gelukt den heer Henri Pielage aan zich te verbinden als dirigent. Deze direc teur heeft in de zangerswereld een uit stekenden naam. Dat dit op IJmuiden niet geheel onbekend is, bleek wel op den eersten repetitie-avond op Woens dag j.l., waar de groote opkomst ge tuigde, dat men gaarne onder leiding van Henri Pielage wilde zingen. Alleen het aantal heeren had grooter kunnen zijn. Met minstens een en twintig bas sen en tenoren zal het koor vers ter it t moeten worden. Wij twijfelen er ech ter niet aan, of, nu eenmaal de aan stelling van Henri Pielage een feit is, dit aantal zal spoedig overschreden worden. De nieuwe directeur heeft grootsehe plannen. Hij is n.l. voornemens met, zijn nieuwe koor deel te nemen aan het op 28 Mei te Amsterdam te houden con cours en dan uit te komen in de eerste afdeeling. Het woord of liever de daad is nu aan de IJmuider zangers, om zulks mogelijk te maken! VELSEN. Met ingang van 1 Maart a.s. is be noemd tot tijdelijk Directeur van het Bedrijf Openbare Werken, voor zoo lang de vacature duurt, de tijdelijke hoofdopzichter bij dit bedrijf ii. van Emmerik. - Ter secretarie is neergelegd een uittreksel van het proces-verbaai van een ten raadliuize alhier gehouden zit ting van een Commissie uit Gedep. Sta ten, een ingenieur van den Rijkswater staat en den Burgemeester onzer ge meente, tot het aanhooren der bezwa ren tegen het onteigeningsplan voor de verbreeding van het Noordzeekanaal. Bijkans alle ingebrachte bezwaren zijn van financiëelen aard en dus niet vermeldenswaard. Alleen vermelden wij een bezwaar van het bestuur van den Noord- en Zuid-Spaarndammer- polder tegen do breedte van den nieuw aan te leggen weg langs het verbreede kanaal. Deze weg was geprojecteerd op een breedte van 8V2 Meter, waarvan 2 M. behard, met ter weerszijden een groe nen berm van 3 Meter breedte. Het bestuur van genoemden polder verzocht de breedte van dezen weg op 10 Meter te brengen, waarvan 4 Meter verhard. De Commissie was van oor deel dat deze wensch rechtvaardig is en de voorgestelde breedte net, voldoet aan de eisehe'n van een druk verkeer, hetwelk op dezen weg te verwachten is De Commissie besloot daarna gun stig op dit verzoek te adviseeren. Het Hoogovenbedrijf. Wij hebben dezer dagen de werken van de Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken nog eens in oogenschouw ge nomen. Wij vernamen dat de bouw der verschillende werken zeer voorspoedig gaat, wat wij dan ook, hoewe! leek zijn de, best konden zien sedert onze vorige bezoeken. De groote kademuur b.v., waaraan men bij ons laatste bezoek nog druk be zig was met het inslaan der dikke be tonnen palen in den grond en met het maken der betonnen damwanden, is nu zoo goed als klaar. De enorme hei machine heeft haar werk af en men is bezig deze te demonteeren en te ver voeren. Men is nu bezig met de kaaimuur af te werken door opvulling met zand en men is daar al ver mee gevorderd. De treinen met ue kipkarren vliegen af en aan en massa's zand worden dage lij ksch gestort. De kaaimuur wordt niet met steen afgedekt, op het zand komt een sintel afdekking. Om het regenwater uit het zand tusschen de betonnen damwan den der kaaimuur af te voeren, worden op verschillende plaatsen in daartoe gemaakte gaten in dezen damwand draineerbuizen gelegd. Aan het begin van den Kademuur is men reeds druk bezig met het opstel len en monteeren der twee groote kra nen, die het erts uit de zeeschepen zul len lossen. Deze kranen worden ge bouwd door de Machinefabriek Augs burg Nürnberg. Tusschen de kranen is een ijzeren toren gebouwd, met boven op een electrische kraan, die de onder- deelen voor de groote kranen omlaag en op hun plaats brengt. De groote kranen, die natuurlijk ook met electrische kracht gedreven wor den, beginnen al aardig op te schieten. Het worden gevaarten van 30 Meter hoog. Zij zullen loopen op de rails van de kademuur; iedere kraan heeft ter- weerszijden 8 zware wielen. Met het graven van het zeekanaal is men al gevorderd tot een eind voorbi, het begin van den kademuur. Als de kaaimuur straks geheel gereed is, zal liet uitbaggeren van het kanaal nog vlugger gaan, omdat er dan baggerma chines komen, wat nu nog niet moge lijk is. De baggermachines zullen het kanaal voor de kademuur dan op 9 M. diepte moeten brengen. Aan de landzijde van de kaaimuur is men met graafwerk bezig. In deze die pe ruimte wordt het erts gestort, bene vens de steenkolen cokes enz. Een aan tal meters Noordelijker is men met het maken van een muur bezig, waarop de kranen komen, die het erts, de cokes enz. naar de groote electrische lift brengen, met welker bouw men ook be gonnen is en waarvan de fundeering tot 8 Meter diep in den grond rust. Deze lift voert de benoodigde grondstoffen naar de hoogovens. Deze zijn we dus nu genaderd, steeds sterker klinkt het ge klop van de klinkers, die daar de groo te stalen gevaarten omhoog bouwen. We klimmen naar boven, tot op de hooge, zware betonnen vloeren. Met den bouw der hoogovens en windver- hitters is men druk bezig. Het worden gevaarten van 30 Meter hoog en twee der windverhitters hebben deze hoogte al haast bereikt. Deze bouw wordt uit gevoerd door de Gute Hoffnungs Hütte te Oberhausen in Westfalen. Deze gevaarten worden van boven naar beneden opgebouwd. Steeds ko men er stukken aan en dan rijzen ze weer een stuk omhoog. We zijn zoo'n windverhitter binnen gekropen en konden toen de geweldi ge ruimte daarbinnen opnemen. Deze windverhitters, waarvan er zes worden gemaakt, voor iederen oven drie, die nen tot voorverwarming der lucht voor de hoogovens. Er is ook nog een beton nen fundeering voor een zevende wind verhitter, die als reserve kan dienen, maar die voorloopig nog niet gemaakt wordt. De hoogovens zelf krijgen ook nog een sterke ijzeren fundeering. Zij wor den met vuurvaste steen bekleed. Door goten zal het geproduceerde, vloeibare ijzer naai- de giethallen vloeien, waar het in de gietvormen stolt. Ginds zien we het maken van een fundeering -ener breek machine, voor 't machinaal breken van de gietelingen. Weer een eind verder is men met graafwerk bezig. Daar zal de electri sche centrale gebouwd worden, waar de electrische energie opgewekt zal worden, noodig voor dit groote bedrijf. Reeds zien we de betonnen fundeerin gen voor de twee groote turbines. Ook de pompinstallatie hebben we bezichtigd, die het water oppompt, 40 Meter diep uit den grond. In een groo- ten filter wordt dit water gezuiverd van ijzer. Deze filter-installatie is gele verd door het Technisch Bureau Gelria te 's Gravenliage. Er zijn weer verschillende werkplaat sen en magazijnen bijgekomen. Hier zien we een groote loods waar de Gute Hoffnungs Hütte haar herstelplaats heeft en waar de machine's staan, die de kracht leveren voor het bouwwerk der hoogovens; verderop zien we de nieuwe schilderswerkplaats, dan v eer het schaftlokaal voor de werklieden van het Hoogovenbedrijf (de arbeiders uit den omtrek), die hier 's middags schaften en waarin een concierge war me dranken verkoopt. Verderop weer nieuwe magazijnen, waar steeds weer meerdere voorraden worden opgesla gen. Juist is een trein vol materialen aangekomen en een groote stoomkraan die 15000 K.g. kan torsen (geleverd door de Amerikaansche firma Brown Hoist Co.) lost de groote kabelrollen van de Ned. Kabelfabriek te Delft uit de spoor wagens. Het vrijgezellenhuis is thans betrok ken door een aantal Hollandsche en Duitsche monteurs. En er komen er straks meer, want de machines voor de electrische centrale zullen geleverd worden door de fa. Stork te Hengelo en de Machinefabriek Augsburg, Nürn berg. Zoo zien we dit grootberijf voortdu rend groeien en wordt de bedrijvigheid steeds grooter. Meerdere woningen in mooien houtbouw zijn gezet en bren gen afwisseling. Straks zullen de eerste 50 woningen voor arbeiders worden ge bouwd. Wanneer alles zoo gunstig voort mag gaan (de spoorwegstaking in Duitsch- land kan als zij voortduurt, spoedig stagnatie brengen), zullen over een goed half jaar de hoogovens voor 't gebruik gereed zijn. UIT DE GEMEENTE. De Wethouder van Onderwijs, Gas en Water dezer gemeente is ver hinderd om op Woensdag 15 Februari a.s. zijn gewone spreekuur te houden. MALLE GEVALLEN, De Postcheque en Girodienst. Ouderdwa n g. „Bennie!, boofe komme, kamme" „üg, rnoedeg, keb geen piete" „Piete of geen piete, kamme." Staats dwang. „Pieterse! Giro nemen" „Och, meneer, 'k heb geen centen" „Centen of geen centen, Gironemen" En Pieterse, tien Pietersen, honderd Pietersen moesten Giro nemen. Voor restantjes van f 3.40 of iets meer of ieis minder op hun telegraafrekeningcou- rant, werden ze ingedeeld bij den groep bankiers, groothandelaren, effecten handelaren, grootindustriëelen en an dere richaros, die met breed gebaar postcheques uitschrijven. Toch voelde Pieterse zich een Piet. In de Soos pochte hij er op, dat hij zich ook maar aangesloten had bij den post-cheque 011 girodienst. Verduiveld gemakkelijk zeg! Geen geloop meer aan de deur met kwitanties, niet meer in de rij op de belastingkantoren; je kruidenier, je slager, je bakker, je groenboer, je betaalt ze eenvoudig met een postcheque. Dat hij pas f 10.bijgestort had, om dat zijn f 3.40 vertelegrafeerd waren vertelde hij er niet bij. Ja, hij voelde zich,, nog trotscher als zeker iemand, die feitelijk niets of niemand was en het geluk had eens aan een man van eenige beteekenis voorgesteld te wor den: Meneer B.... referendaris bij het Ministerie van dit of dat, waarop de „niemand", „zeer aangenaam, mijn naam is Pieterse, eh, eh, „abonné van het Nieuws van den Dag". En dan die gewichtige Correspon dentie. lederen dag, dat hij een óf soms wel twee telegrammetjes had verzon den, kreeg hij 's avonds zoo'n gewichtig er uitziend venstercouvert met de vette letters er op gedrukt: DIENST, POSTERIJ, POSTCHEQUE EN GIROVERKEER. De daghit met peenhaar moest 's avonds een kwartiertje langer blij ven om de correspondentie uit de bus te halen en nog in haar tegenwoordig heid haastte hij zich het gewichtig document met zijn rijken inhoud plechtstatig open te maken. Voor het verzenden van een telegrammetje van 55 cents had de post een kwartier moe ten loopen om hem zijn „afrekening, zijn balans en zijn te goed" thuis te brengen. Had de postambtenaar twee rekeningen moeten invullen en min stens vijf becijferingen moeten maken. Deze documenten zorgvuldig in het ge noemde venstercouvert moeten pakken en likken en de daghit een kwartje op slag gevraagd, omdat ze 's avonds lan ger moest blijven voor de post van meneer". Aan het eind van de maand, toen hij de verzonden telegrammetjes, die hij op voorschot had doen wegseinen, moest ordenen, zag hij de huistafel overdekt met papieren en paperassen, waaruit hij 'eerst na uren werkens wijs kon worden. Maar de nummers van den postcheque en girodienst waren in enkele dagen met duizenden in de hoogte gevlogen. Wat ook iets zeggen wil voor de statistiek. Doch de duizen den rekeninghouders bij den Tele graafdienst bidden dagelijks: Och Heer, Och Heer" „Geef ons het Reek- ningkrantje weer." SANTPOORT. In aansluiting op ons bericht van Woensdag kunnen we nog meedeelen, dat de bioscoop-voorstelling op Zondag a.s. uitgaat van de heeren J. Jak en C. Aafjes, welke laatste tevens als expli cateur zal optreden. De commissie heeft voor een uitstekend programma zorg gedragen, voor „elck wat wils". Vermelden we tenslotte nogmaals, dat een eventueel batig saldo aan de nood lijdenden in de venen zal ten goede ko men. VISSCHERIJ. VISSCHERIJ. De geringe haringvangst in 1921. Naar aanleiding van het feit dat de visschers dit jaar geen haring vingen op de plaatsen in de Noordzee waar die visch anders gewoonlijk in een groote menigte pleegt gevangen te worden is er van de Engelsche regeering een we tenschappelijk onderzoek ingesteld naar het zeewater in een strook van Lowestoft tot Scarborough en verder zeewaarts 200 mijl ten Noorden van de Doggersbank, waar de geleerden tel kens om de 20 mijl proeven van het water namen in lagen van de opper vlakte tot den bodem der zee. Zij kwa men daarbij tot de ontdekking dat er

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5