VM 3 De tarieven zijn NIET HOOGER, de oplaag GROOTEK De Loonraad in het visschersbedrijf. Beperking Zuiderzeeharingvangst. GEMEENTE EG-MOND AAN ZEE. LOOP DER BEVOLKING 1921. SCHEEPVAART. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. UIT HET LAND. LITERATUUR. Tijdschriften. GRATIS-ADMISSIE. TEN EINDE: Aangezien gedaagde, echtgenoot van de eischeresse, in de maand April van het jaar 1919 van Velsen, alwaar hij toen woonachtig was, als stoker met de trawler „Noordster III IJ. M. 356" is uitgezeild naar Doggersbank ter haringvisscherij UIT DE GEMEENTE. een ongewoon groote hoeveelheid wa ter uit den Atlantischen Oceaan in de diepere lagen is doorgedrongen tenge volge van het weinige zeewater dat door den geringen regenval in de Noordzee is uitgestort. Men vond in dit; water een groote hoeveelheid micros copische kleine schaaldiertjes in een proef 82400 stuks, welke tot nu nimmer in de Noordzee zijn aangetroffen. Een ai, rij ring van den golfstroom moet de ze diertjes uit den Atlantischen Oceaan hebben meegevoerd. Het was vroeger nog tweemaal waargenomen dat het water in de Noordzee is doorgedrongen toch niet in zoo een groote hoeveelheid. De geleerden zijn het er over eens dat de afwezigheid van haring op de gewo ne vangpiaatsen daarmee verband houdt, doch wat dit verband is blijft hun nog duister. Naar gemeld wordt is de Loonraad in het Visscherijbedrijf, indertijd opge richt door de Ned. Reedersvereeniging van Haringschepen in Nederland, den Centralen Bond van Transportarbei ders en den R.K. Bond voor deze arbei ders, dezer dagen opgeheven. De plaatselijke reedersvereenigingen te Scheveningen en Katwijk waren uit getreden en ook die te Vlaardingen had hetzelfde besluit genomen. De besluiten der laatste Loonraads- zitting van Mei van het vorige jaar wekten bij de groote meerderheid der diepzeevisschers naar de vakver- eenigingen melden groote ontstem ming en vele arbitrage-gevallen zijn daarvan het gevolg. De vakvereenigingsbesturen stelden op handhaving van het instituut dan ook weinig prijs. De Inspecteur der Visscherijen 3e insp.-district (Z.-gebied) heeft aan de visschers bonden in een 25-tal gemeen ten 't volgende bericht. In de Januari-vergadering van den Zuiderzeevisscherijraad hebben de vooruitzichten voor de a.s. haringvis- scherij een punt van bespreking uitge maakt. Algemeen was men van oordeel dat die slecht zijn, men verwacht dat bij eenigen aanvoer geen loononde prijzen te maken zullen zijn. De pogingen door den Raad aange wend om steun van de Regeering te verkrijgen, zullen succes hebben. Dit is geen reden om verder niets te doen, want uil den aard van de zaak zal eventueel te verleenen steun niet meer dan een tegemoetkoming kunnen be- teekenen. Daarom heeft de Raad over wogen of er door de visschers zelve niet iets gedaan kan worden om spoedige groote prijsdaling over de geheele linie te voorkomen. De Raad meende, dat een der oorzaken van het bederven dei- markt gelegen is in te groote aanvoe ren. voor een deel veroorzaakt door het visschen met te groote beugen. Dit vis- schen met te groote beugen heeft twee nadeelen, in de eerste plaats wordt er te veel haring aangevoerd en in de tweede plaats is de kwaliteit van het aangevoerde product door onvoldoen de zorg daaraan besteed van minder waarde. Beide factoren werken fnui kend op den prijs. Aan het in het leven roepen van een wettelijk verbod om met een te groote beug te visschen, zijn te veel practische bezwaren verbonden, een wet zou o.a. gemakkelijk ontdoken kunnen worden. In de eerste plaats is nu gedacht aan een vrijwillig beper ken van het aantal netten waarmee ge- vischt wordt. De Raad zoude gaarne zien, dat deze zaak in de visschersver- eenigingen ter sprake werd gebracht. De visschers moeten doordrongen wor den van het feit dat het hier een alge meen visschersbelang geldt, en dat bij doorvoering van den maatregel elk in dividu er tenslotte voordeel van zal on dervinden. De Raad meent, dat het aantal netten, waarmee gevischt wordt verband moet houden met het aantal opvarenden. Voor ieder opvarende boven 16 jaar zouden hoogstens 15 netten ter bevis- sching moeten worden toegelaten en Yoor jeugdige personen hoogstens 10 netten. De groote beugen zouden dan in het algemeen van de zee verdwijnen. Gedurende de week van 2 t/m 8 Februari 1922, kwamen alhier de na volgende vaartuigen binnen: 64 Hollandsche, 25 Duitsche stoom trawlers, 5 Duitsche IJslanders, l mo tor-, 17 zeiiloggers, 1 stoobmeuger, 4 sloepen en 11 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Stoomtrawlers Hollandsche van 1382.— tot 7045,- Stoomtrawlers Duitsche van 689.tot 5859. IJslanders Duitsche van 1612.tot 6936. Motor-logg. 1361.— Zeil-loggers 48.1093. Stoomh. 3153. Sloepen 1901.3214. terwijl de Kustvisschers totaal f 3596.— besomden. De aanvoer bestond uit 11.003.84 K.G. trawlvisch, 139.101.K.G. IJslandsche visch en 16992 K.G. beugvisch. De totaal opbrengst bedr. f 325.929.561/2 Op 1 Januari bestond deze gemeente uit: 1607 mannen en 1503 vrouwen in het afgeloopen jaar werden geboren46 49 door vestiging uit andere gemeenten57 73 TOTAAL1710 mannen en 1625 vrouwen Deze getallen ondergingen in de loop van het jaar de volgende vermindering Wegens overlijden 28 mannen en 21 vrouwen door vertrek uit deze gemeente 48 82 TOTAAL.... 76 mannen en 103 vrouwen Zoodat op 1 Januari 1922 het zielen aantal bedraagt 1710 mannen min 76 m. is 1634 mannen 1625 vrouwen 103 v. is 1522 vrouwen TOTAAL.... 3156 Gedurende de maand Januari zijn alhier uit zee binnengekomen: 202 stoomschepen met 1.204.818 Kub. Meter en 2 zeilschepen met 2553 Kub. Meter inhoud en vertrokken naar zee 231 stoomschepen met 1.375.234 Kub. Meter en 6 zeilschepen met 7986 Kub. Meter inhoud. In de week van 30 Jan. tot 6 Febr. kwamen alhier uit zee binnen 39 stoomschepen en 1 zeelichter. Overleden: Aalbert Visser, 83 j., echtgenoot van E. Zwart; Cornelis de Jong, 7 jaar, zoon van P. de Jong en Anna Groen; Age Johannes Jongman, 60 j,( weduwnaar van C. M. van Hertz- berg. Getrouwd: Dirk Visser, 22 jaar en Rachels Stam, 22 jaar. Verschillende tijdschriften wachten reeds geruimen tijd op bespreking. Het Geïlu9treerd Gemeenteblad, uit gave van H. C. Pons te 's Gravenhage, blijft steeds actueel en aantrekkelijk. Het November-nummer bevatte o.a. een mooi portret van ons overleden raadslid C. P. v. d. Does; in het Janu- ari-nummer lezen we over Amstel- odamiana, iets uit Amersfoorts ge schiedenis, de Brandweertentoonstel ling te Rotterdam enz. Voor gemeente-ambtenaren is. dit tijdschrift met zijn mooie afbeeldingen zeer leerzaam. Het tijdschrift „De Visscherij", waar van de uitgave op 1 Januari is overge gaan aan Van Munster's Uitgevers Mij. te Amsterdam, blijft voor allen, die bij de visscherij betrokken zijn, interes sant. Wij noemen maar de beschrijving van Dr. Metzelaar van zijn reizen voor de opname van de Zeevisscherijfilm, het verhaal van „een beugreis ter ver- sche" door A. Poortman, de belangrijke artikelen van den hoofdredacteur over trawlborden enz. Tenslotte vestigen wij nog eens de aandacht op Flévo, maandblad, gewijd aan de droogmaking der Zuiderzee (uitgave van de N.V. v. h. Ipenbuur en van Seldain, Amsterdam). Men staat versteld over den rijken inhoud van dit mooie tijdschrift, waarin tal van Zuiderzeeplaatsen, als Harlingen, Enk huizen enz. worden beschreven, met fraaie afbeeldingen verlicht, waarin we artikelen vinden over de beteeke- nis der droogmaking voor den Helder en voor de belangen der haven van Harlingen enz. En dan treft men nog artikelen aan als over „Historische Zuiderzee-drachten", met prachtige portretten van Huizer vrouwen en vis schers. Het is een zeer levenswaard tijd schrift, rijk van inhoud. d.d. 30 Augustus 1921. Heden den tweeden Februari 1900 twee en twintig Ten verzoeke vanJANNETJE VAN VEEN, zonder beroep, wonende te V e I s e n, te dezer zake domicilie kiezende te Haarlem aan de Oroote Hout straat No. 71 rood ten kantore van den advocaat en procureur Mr. F. A. Davidson, die ten deze door eischeres als procureur wordt gesteld en als zoodanig voor haar zal occupeeren. Heb ik Louis Abraham Olaser, deur waarder bij de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, aldaar wonende en kantoor- houdende aan de Schagchelstraat No. 43. AAN: WILLEM JAN VAN DEYCK, laatst -gewoond hebbende te Vel sen, doch thans afwezig en zonder bekende woonplaats, mitsdien mijn exploit doende door aanplakking van een afschrift dezes en van na te melden stukken aan de hoofddeur van het Paleis van Justitie aan de Jansstraat No. 81 te Haarlem, zijnde de vergaderplaats van de Arron dissements-Rechtbank te Haarlem en aan het huis der gemeente Velsen, terwijl gelijk afschrift door mij deurwaarder zijn overgegeven aan den E A. Heer Officier van Justitie bij gemelde Rechtbank door wien het oorspronkelijk van dit exploit met '„gezien" is geteekend, terwijl eindelijk dit exploit zal worden geplaatst in de „IJmuider Courant" BETEEKEND: Een uittreksel der minuten berustt nde ter Griffie der voornoemde Rechtbank, houdende een verzoekschrift, waarmede verzoekster zich tot die Rechtbank heeft gewend, zoomede de hierop den zeven tienden Januari 1900 twee en twintig gegeven beschikking; TEN TWEEDE MALE GEDAGVAARD Om op Dinsdag negenden Mei 1900 twee en twintig des voormiddags te tien uur bij procureur te verschijnen ter terechtzitting van de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, gehouden wordende in het Paleis van Justitie aan de Jansstraat No. 81 aldaar; Aangezien bedoeld schip op de terugreis naar Nederland op of omstreeks 14 Mei 1919 is vergaan op de hoogte van Ter schelling en eischeres sedert dien dag niets van haar echtgenoot heeft gehoord Aangezien in Mei 1919 zijn aangespoeld diverse onderdeelen van het schip n. 1. een reddingsboei, reddingsboot, stuurwiel enz. en de lijken van vijf leden der bemanning; Aangezien sedert geen bericht is inge komen, waaruit van het aanwezen of overlijden van gedaagde blijkt Aangezien er alzoo sedert zijn vertrek meer dan een jaar is verloopen en er dust ,men bestaan om ten aanzien van gedaagde rechtsvermoeden van overlijden uit te spreken en eischeres verlof gevraagd en bij beteekende beschikking bekomen heeft, om den gedaagde bij openbare dagvaarding op te roepen tegen den zeven en twin tigsten December 1921 Aangezien op de eerste dagvaarding noch de gedaagde, noch iemand van zijnentwege is verschenen, waarop bij het ten deze beteekend vonnis verlof is verleend tot het doen eener tweede oproeping op den voet en de wijze als bij de voormelde beteekende beschikking is bepaald Mitsdien ten aangewezen dage in persoon of door iemand van zijnentwege van zijn aanwezen te doen blijken, bij gebreke waarvan door de eischeres, na het vervullen der in deze voorgeschreven formaliteiten zal worden geconcludeerd; dat bij vonnis worde verklaard dat er ten aanzien van den gedaagde sedert den 14en Mei 1919 rechtsvermoeden van over lijden bestaat, kosten rechtens. De kosten dezes zijn in debet f 11.60 (get.) Louis A. Glaser, deurw. Voor eensluidend afschrift, (get.) Louis A. Glaser, deurw. Gezien en afschrift overgenomen door ons Officier van Justitie bij de Arrondisse ments-Rechtbank te Haarlem, den tweeden Februari 1922. De Officier van Justitie voornoemd, (get.) Hoyer. Gratis-geregistreerd te Haarlem drie Februari 1900 twee en twintig, deel 29 Folio, 190 verso vak 3, een blad geen renvooi. De Ontvanger (get.) Onleesbaar. Voor eensluidend afschrift, Vóór Mr. F. A. Davidson, proc., (get.) L. Ali Cohen.) In de Vrijdagavond gehouden leden vergadering van de afdeeling „ïjmuiden Velsen" van den Vrijheidsbond werden tot candidaten voor den dubbelen gemeenteraad aangewezen de heeren K. van Pel Jr., vischhandelaar en M. G. van Praag, manufacturier. Als leden van het bestuur van deze afdeeling werden gekozen de heeren K. H. De groote oplaag van de IJmuider Courant garaudee den Adverteerders SUCCES

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 6