ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. Si Zaterdag IS Februari 1922 7e Jaargang Abowwmeatsprfls i M.-— per 3 Baanden, traseo per peet f1.36 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bg de Agenten. Tot plaatsing van advertentifin van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd bet Advertratie- bureau P.F.C.ROELSE, IJMUIbEN, Advertentie» uiterl|k in te Kenden WOENSDAG tot 9 uur v.*. en VRIJ#AG tot 4 uur n.m. Verschijnt Wo^nsdagg en Zaterdags Uitgave van de Naami. Vesa, Uitgevers Mi), jliausdea" ABRES VOOR REBACTIE EN ADMINISTRATIS: N. V. Drukkerij Siajewel, WillesatspieiB 1!, IJseaiêen Talefoop 118 Men kan wel zeggen, dat de Duit schers tegenwoordig Frankrijk haten en de overige wereld, zacht gezegd, op Frankrijk boos is. De oorlog zou een eind maken aan het militairisme en de overwinnaar, die het ergst van het mi- litairisme geleden heeft, zet thans al zijn hoop op de wapenen en geeft daar voor zijn laatste geld uit. Frankrijk heeft te Washington ge weldige vlootplannen ontwikkeld, waardoor Engeland voor de zooveelste maal ontstemd is geraakt op zijn vriend. Bovendien heeft Briand daar heel kras gepleit voor een sterk Fransch leger en is hij de schuld, dat er van een ontwapening te land niets terecht is gekomen. De Fransche oorlogsgeest is te verkla ren, waarmee hij echter nog niet goed gekeurd is. In Duitschland roepen en kelen openlijk om wraak en nog meer zinnen er heimelijk op. De meerderheid is warm voor de leuze: Wat eens van Duischland was, moet weer van Duitschland worden! Frankrijk weet, dat d-e Duitsche energie niet gebroken ife en het vreest, dat het eens in de toe komst zich zal moeten verdedigen te gen den aartsvijand, die dan wellicht den steun van een herleeft Rusland zal hebben. Van de tien Duitschers zijn acht overtuigd, dat het over een jaar of tiey tegen Frankrijk los zal gaan. Frankrijk kan op den duur niet verhin deren, dat Duitschland zich heimelijk of zelfs openlijk wapent. De komende oorlog zal nog meer dan de vorige een oorlog van chemie en techniek zijn en daarin zijn de Duitschers de Fran- schen de baas. Daarom vreezen de laatsten dit haast onafwendbare nood lot en wapenen zich ertegen. Kan men hun kwalijk nemen? Is het zelfs niet hun plicht? De Neue Ziiricher Zeitung geeft een merkwaardig antwoord op deze vraag. Het is afkomstig van den bekenden op voedkundige Foerster en een weinig paedagogie is waarlijk wel noodig in de internationale politiek. De staten en volkeren hebben voor hun wederzijd- sche verhoudingen opvoeding wel noo dig. Het Zwitschersche blad schrijft, dat Engeland en Amerika zeker niet zou den dulden, dat het militairistische Duitschland weer opstaat, om het offer van millioenen, ook door hen gebracht te anuleeren. Frankrijk kan niet beter doen, dan te vertrouwen op zijn bond- genooten voor zijn veiligheid. Dat is beter dan de ontwapeningsplannen te dwarsboomen en bij zijn vrienden er gernis op te wekken, door zich zwaar te wapenen. Vooral doordat deze bewa pening 't toch niet tegen Duitsche plan nen van wraak beveiligt. Het kan toch op den duur geen militaire controle uitoefenen over een volk van 60 mil- lioen. Het moet zijn vreesachtig onge loof in de kracht van zijn goed recht afleggen en vertrouwen, dat de wereld daarvoor waken zal, als het bedreigd mocht worden. Door zijn kortzichtige dwangmiddelen drijft het hoe langer hoe meer Duitschers uit wanhoop naar de aanbidders van het Pruisische ge weld. De publieke opinie in Frankrijk moet door de Duitschers veranderd worden. Dezen moeten ingaan tegen het wraak geroep en de gevaarlijke gedachte van een revanche-oorlog. Wanneer zij, die in Duitschland eischen: Nooit meer oorlog! het winnen van hen, die profe- teeren: Over 10 jaar gaat het weer los! zal de vrees der Franschen eerst voor vertrouwen plaats maken en tusschen beide buren een goede verstandhou ding ontstaan en de rust der geheele wereld daardoor bevorderd worden. Dit zijn gezonde, zedelijke beginse len, maar de wereld laat zich tot nu toe helaas meer door onredelijke en ge vaarlijke beginselen leiden. De waarde van ingezonden stukken. Minister Aalberse heeft een beetje verachtelijk gesproken over de vele pietluttige ingezonden stukken in een groot blad, ais de N. R. Crt. is. Naar aanleiding daarvan wijdt de N. R. Crt. een aardig hoofdartikel aan ingezon den stukken in het algemeen. Dagelijks ontvangt dit blad een 25 in- gezo adert stukken, wanneer er ten minste geen bijzondere zaak het pu bliek bezig houdt .Slechts een klein deel van al deze ingezondens kan ge plaatst worden. Kans op plaatsing heb ben stukken, die grieven bevatten, ge schikt voor publieke bespreking en dus van algemeene strekking. De publieke deelneming aan de publieke zaak wordt erdoor bevorderd. Wie niet de vereischte beknoptheid in acht neemt, wordt afgewezen. Ook wordt er tegen gewaakt, dat. volgende inzenders niet in andere woorden een of andere mee ning uiten, een of ander grief openbaar maken, wat in een eerste stuk reeds geschiedde. Repetities zijn op school en op de planken nuttig, maar in een krant uit den booze. Meermalen wil een inzender zich via de krant met een verzoek of grief richten tot autoriteiten De krant is tusschen deze beide partij en geen telegraafdraad. Wie last heeft van een leelijk gat in den weg, waar schuwe Openbare Werken, maar grijpe niet naar de pen. Stukken, die blijk baar van een vergissing uitgaan, ver dienen ook geen plaatsing. l)e ingezon den stukken doen soms goed werk, al ware het allen maar, dat daarin eens wat stoom kan worden afgelaten. Een soort veiligheidsklep dus! Wij zouden tie rubriek: Ingezonden Stukken ook niet willen missen, al is het erg moeilijk, om schifting te ma ken tusschen de voor plaatsing ge- schikten en ongeschikten. Wanneer kort en krachtig actueele kwesties door de inzenders besproken worden en het een woord lokt het tegenwoord uit, dan i.s deze rubriek leerzaam en aantrekkelijk. Voor het publiek is ze dan vaak een geestelijk touriiooi, waar ridders met het wapen hunner argu menten op elkander los gaan. Maar in elk geval dwingt deze rubriek het pu bliek zelf over een of andere kwestie na te denken. Ingezonden Stukken worden het. meest gelezen met uitzon dering van het. geschrijf van sommige inktmaniakken, die als er maar een lantaarn hapert of een jongen met een sneeuwbal zijn hoed raakt, al naar de pen grijpen. Het publiek ziet den naam en zegt: Heeft die ook weer wat te zeu ren! Vele inzenders zondigen tegen den eisch van kortheid en storten in een in zonden blijkbaar hun geheele hart en inktpot uit. Het heeft ons meermalen getroffen, dat in Engelsche bladen 't ingezonden bijna nooit langer is dan een twintig regels. Waarschijnlijk stelt, de redactie don eisch, om kort of onge drukt te zijn. En de Engelschen ver staan de kunst, om in weinig woorden veel te zeggen. Nu hooren we al de ver ontwaardigde inzender, dat men toch onmogelijk in een twintig regels zoo'n belangrijke kwestie als zijne eenigszins diepgaand kan bsprekeu. Maar dit kan HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 2—3 uur, Willemsbeekweg 42, Velser oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. men ook niet in een of twee kolom. Daarom moest iedere inzender zijn in gezonden stuk leeren schrijven, alsof het een telegram ware en hij voor ieder woord te veel een dubbeltje extra moest betalen. Een zakenman maakt wellicht de opmerking, dat de ingezon dens een voordeeltje voor een krant zijn, omdat de schrijvers kosteloos me de werken. Hij vergeet dan echter, dat om de ingezondens geplaatst, te krij gen, wel eens een extra bijvoegsel of bijblad noodig is en dat papier en druk ken beiden geld kosten. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDËN. Door den caféhouder M. K. is aan gifte gedaan van mishandeling en ver nieling door de bij hem op kamers wo nende van D. en diens zuster. In de poort tusschen de 11.K. Kerk en de pastorie is een zwartgelakt hee renrijwiel gevonden. Een bij het hoogoveubedrijf werk zame Rus deed aangifte dat hem ver moedelijk een bedrag van 1' 500 is ont stolen. De politie stelt een onderzoek in. VELSEROORD. Hosanna. De Chr. Zangvereeniging „Hosanna" alhier vierde Dinsdagavond in de zaal Flora haar 5-jarig bestaan op feeste lijke wijze. Na een inleidend woord van den voorzitter, den heer H. Klees, werden de verslagen door den secretaris, den heer H. Bosch, uitgebracht. De Vereeni- ging verkeert in bloeienden toestand, de financieële rekening sloot met een batig saldo van f 98. De avond werd verder gezellig door gebracht, tal van voordrachten werden ten beste gegeven, die zeer in den smaak vielen. De Vereeniging mocht een mooie sprei ontvangen, gemaakt door Mej. de Wed. P. van Heyst te Vel sen, die dezen avond verloot werd en gewonnen werd door Mej. Blom. Een collecte voor de aflossing van de piano bracht f 21 op. Nadat door den voorzitter op de ge bruikelijke wijze was gesloten, gingen de leden zeer voldaan huiswaarts. Woensdagmiddag was het feest voor de leden van het kinderkoor van Ho sanna. Dit had plaats in het lokaal bij de Herv. Kerk. Het was een leuk ge zicht de vele kinderen (het kinderkoor telt 130 leden) te zien zitten met blije gezichten. Sommige kinderen gaven zelf allerleukste voordrachten en ook enkele bestuursleden van Hosanna ga ven een paar stukjes, waarvan de kin deren veel schik hadden. De voorzitter vertelde ook enkele geschiedenissen bij lichtbeelden. De kinderen werden rijkelijk onthaald en zoo was het voor hen een prettig feest, waarvoor ze heel dankbaar waren. VELSEN. In de zitting van het Kantonge recht te Haarlem had zich te veranG woorden R. F. J. V., 19 jaar, zonder be roep, wonende alhier. Deze was op 24 December, staande in een roeiboot, ja gende op het Buitenkanaal aangetrof fen. Beklaagde verontschuldigde zich met de bewering, dat hij van den com missaris van politie een „machtiging tot het voorhanden hebben van een vuurwapen" had ontvangen, waarvoor hij f 1 had betaald. De Ambtnaar merkte, naar Hl. Dbl. meldt, op, dat beklaagde heel goed we ten kon, dat een dergelijke machtiging geen jacht-acte was en dat hij dus niet jagen mocht. Om hem dit nog ééns goed aan zijn verstand te brengen eischte de Ambtenaar twee geldboeten van t' 25 of twee maal 15 dagen hechte nis. BINNENLAND. De moord te Rotterdam. Het „Rott. Nieuwsblad" geeft de vol gende bijzonderheden van de studenten A. en B.: Beide jongelieden J. v. A. en J. B. zijn studenten in de Oostersche talen. Reeds vóór zij te Leiden kwamen, waren zij op de Zendingsschool te Oegstgeest vrienden. Zij hebben het examen daar geclaan en slaagden ge makkelijk, want beiden zijn heldere schrandere koppen, doch de betrek kingen, die nu voor hen open stonden, hebben zij niet willen aanvaarden, om theologische gemoedsbezwaren. Beide waren bekend te Leiden als wroeters in alle groote wereldvraag stukken, vooral in sociale problemen. Zij waren van vasten wil om mee te werken in een of andere wereldher vorming, welke was hun zelf nooit dui delijk, de religieuze verwierpen zij, en voor het communisme voelden ze zich te hoog. Zij waren kinderen uit streng reli gieuze omgeving, zeer arm, maar zij matigden zich meermalen het air aan van betergestelden, wat zich in strakke houding en geaffecteerd spreken toonde. J. B. heeft jarenlang gewoond in een hut op de Veluwe om zijn zenuwen weer meester te worden. Na hun vruchtelooze studie in Oegst geest vatten zij het plan op een nieuwe studie te beginnen, evenwel één, waar in zij financieel geen moeite zouden hebben. Daartoe leende zich de studie voor ambtenaar in de Oostersche talen en letteren en aanverwante vakken, waarvoor van Rijkswege een beurs van f 1200 per jaar wordt beschikbaar gesteld. Bij de geneeskundige keuring daar voor werd J. B., wegens zijn zwak ze nuwgestel, afgekeurd; toch ging de voorgenomen studie door, omdat pro fessor De Visser, -die belang stelde in den talentvollen knaap, een fonds van Christelijken kant voor hem wist te verkrijgen. Dit geschiedde in Novem ber 1920. Eenmaal dus student te Leiden heb ben zij hard aangepakt, maar de studie in de Oostersche letteren is zwaar en tijdroovend en eigenlijk niet geschikt voor nerveuze jongens als deze twee. In Februari 1921 moest J. v. A. al een paar maanden met zenuwverlof, die hij doorbracht te Ermelo. J. v. A. is een rijzige, gezonde jongen van innemend uiterlijk, met zwarte oogen en regelmatige fijne trekken, ly risch en druk in doen en spreken. Hij lacht graag en veel. In België werd hij geboren, zijn ouders wonen nog in Kortrijk. Ze zijn Hollanders. J. B. heeft dat eigenaardige blanke van de meeste roodharige menschen, maar hij stoot af door zijn verbeten stugheid; om zijn vasten mond ligt al door een gemelijke trek. Beiden zijn, met hun kleine studie beurzen, heel arm. Telkens verhuisden zij uit geldgebrek. Aldoor waren zij ge prikkeld en gauw tot ruzie gestemd. J. B. verhuisden bijvoorbeeld eenmaal uit de Heerensteeg, omdat hem op zijn kamer daar rusten des middags onmo gelijk was. Zij leden beiden aan slapeloosheid en benijdden iedereen met energie en levensmoed. Van alle dingen zagen zij slechts den sombere en zwarte kant en meermalen over zich zelf sprekend, gaven zij deze MALLE GEVALLEN. Vele menschen denken dat het een voorrecht is, een telefoon te hebben in huis. Wie echter een jaar aangesloten is geweest en er al de misère en akelig heid van ondervonden heeft, wil dit voorrecht graag missen. Wij wilden tenminste gaarne, dat we er van ver lost waren. Vooral nu, nu men elkaar nauwelijks verstaan kan, zelfs niet in de eigen gemeente. Intercommunaal telefoneeren met plaatsen, wat verde dan Haarlem of Amsterdam, is in o snertlandje niet meer doenlijk. Dezer dagen hebben wij met Rotter lan, Vlaardingen en een plaats in Gelder land onmogelijk kunnen spreken, er was niets van te verstaan. Een der aangename dingen van u telefoon te hebben is ook, dat het je veel vrienden en kennissen geeft, en- bekende vrienden en waarvan je het nooit gedacht zou hebben. Ja, we heb ben op ons nummer vaste abonné's, die we steeds moeten gaan waarschu wen, als ze opgebeld worden. Nu, een kennis of vriend wil je gaarne ter wille zijn, maar het is toch een mal gev als je uit IJmuiden door heelemaal geen kennis of door totaal onbekenden gebeld wordt, met verzoek of je de uij je in de buurt wonende baker wilt zeg gen, dat het haar tijd van komen is. Of, zooals ons deze week nog gebeurde, dat je 's morgens vroeg, als alles nog in ruste is, de telefoon rinkelt en je een verzoek krijgt om even naar den dok ter te gaan en hem te vragen, of hij di rect naar IJmuiden komt. Dat is om je een prettigen dag te bezorgen. 't Gezelligste van de telefoon is nog, als iemand bij je komt en vraagt of hij „even" intercommunaal mag telefo neeren. Dan heb je, al komt 't nog zo' ongelegen en al heb je 't nog zoo druj ook nog een visite van een paar uur. En je bent natuurlijk vriendelijk, praat enz O, de telefoon is toch zoo'n gron' voorrecht moedelooze karakteristiek: „We zijn zulke wanhopige dégénéré's." Er staat, wie naar deze gegevens zich de psychologische gesteldheid der bei de jongens indenkt, hier wel een droef beeld van geestelijke abnormaliteit te gen den zwarten achtergrond van ar moe en onzekerheid. Beiden lazen met complete overgave bij voorkeur Dostojefski en Gabriele d'Annunzio. Herinnert men zich Dostojef ski's Schuld en Boete, dan weet men de fi guur daarin van Raskonikof, den ctu- dent die een pandjeshoudster met zijn bijl doodsloeg, het type van deze beide jongelieden. Uit hun evenwicht, somber bespie gelend, vorschend naar doezelige gaar heden, in een leven dat hen vreemd was, geprikkeld, weerstandloos en ten slotte tot allerlei schrikkelijks in staat om voor hun woeste fantasiën een wreede voldoening te vinden. Onduld baar voor een beschaafde maatschappij En daarnaast weer tot uitersten van te hoog opgevoerde humaniteit in staat Zoo heeft J. B„ die zich in den v? i tietijd opgaf aan de Leidsche Arbeids beurs, om door haar bemiddeling des noods als matroos, geld te verdienen, opdat hij zijn nooddruft althans een weinig kon bestrijden, zich bemoeid met de opheffing tot een fatsoenlijk le ven van een meisje uit de Schiestraat en daaraan voor zijn doen betrekkelijk veel geld uitgegeven. De Centrale Commissie voor Ie visscherij-examens zal, aanvangende 2 Maart-, zitting houden te 's Graveniiage Aanmeldingen vóór 20 Febr. bij den voorzitter der commissie, Prinsen gracht 4, 's Gravenhage. IJMUIDER COURANT Ingetoade mededeelingen CO ets. per regel Advertentie! van 11 en m. 6 regels f 1.—, iedere regel meer 10 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 0 regels f 1.36, iedere regel meer 86 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruit! e- taling, van 1 t. en m. 6 regels f 0.76, iedere regel meer 16 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prflzen berekend, Advertenties „adres bur. v. d. blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprQzen worden met 6 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. VAN DEN WACHTTOREN. Het sterkste wapen van Frankrijk. Het genot van de telefoon. VISSCHERIJ.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1