ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. S2 Woensdag 22 Februari 1922 Verschijnt Woensdags Xaterdap 7e Jaargang A.b0BL«BCti«tspr58i f 1— pei S mxxnéec, Iixesc per post 36 AbOBseaieuien worde» exngexcme* x»s ket Bureau en b§ de A geidenTot plaatsing v&b advartentiêt van Buitex de gexoeexte VELSEN in dit blad is uitsluitend gereektigd ket Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIBEN. Aóverten* 6» uiterlijk ix te eenéex "WOENS5A0 tot 9 uur v.ar. en VRITfAG tot 4 uur s.se. - Uitgave v&e Naxssl. Yma Uitgever» Mtj. „Ummim" A9RES VOOR REÏACTIE EN ASMINISTRATIE N. Y. Brukkerfj Sisjewsl, Wiilexaspbie 11, JJmaldea Tbbfoos 15? DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd VAN DEN WACHTTOREN. Oorzaken van armlastigheid. De Amsteraa'msche Armenraad heeft een statistiek en overzicht gegeven van het werk der armenzorg in onze hoofd stad. Er is ook een hoofdstuk gewijd aan de oorzaken der armoede. Alle maal eigen schuld! hoort men tegen woordig niet dikwijls meer. De mee ning, dat men niet arm en bedeeld be hoeft te zijn, als men maar goed oppast, is even onrechtvaardig als onwaar. Is dan het kapitalisme de oorzaak der armoede? De armoe als massaver schijnsel vindt men vooral in de lan den, waar het kapitalisme aan het op komen is. Men kan daarvoor tegen woordig wijzen naar China en Japan en de achterlijkste staten van Europa. Maar bij de wassende invloed der ar beiders weten zij grooter deel der maat schappelijke welvaart te veroveren. Er zijn sociale maar ook persoonlijke oor zaken der armoede. Volgens de studie van den Amst. Ar menraad is armoe gewoonlijk gevolg van een samenstel van oorzaken. Men kan niet „de" oorzaak vaststellen. Wel kan men in de meeste gevallen de hoofdaanleiding aangeven, die tot be deeling leidt. Soms komt die aanlei ding plotseling b.v. een ongeval. Soms leidt een langzame achteruitgang van een gezin tot de noodzaak der bedee ling. De achtergrond der armlastigheid wordt vooral gevormd door ouderdom, lichaamsgebreken, drankmisbruik, groot kindertal, gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel. Bij de onmid dellijke oorzaken neemt de werkeloos heid de eerste plaats in. Voor de rubrie ken gehuwden eri alleenstaande man nen geldt dit voor meer dan de helft der gevallen. Dan volgt als onmiddelij- ke oorzaak de ziekte. Bij de vrouwen is vaak de aanleiding de dood van den man of verlating. Werkeloosheid leid de slechts in 15% der gevallen bij de vrouw tot bedeeling. Verder worden 149 gevallen genoemd waar drankmisbruik armlastig maak te en 58 gevallen, die tot gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel te herlei den zijn. Soms werken meerdere factoren sa men b.v. lichaamsgebreken, groot kin dertal, verlating door den echtgenoot en drankmisbruik. We hebben hier dus wel met een in gewikkeld vraagstuk te doen, dat men niet zoo makkelijk kan oplossen, als de meesten wel meenen. Tot die mees ten behoort ook het bekende type uit Reuters werken, die de armoe ver klaarde uit de pauvreté. Zoo kan men de kou verklaren uit de vorst! Boter uit Australië in het boterland. Het gaat in het groote wereldhuis houden nog raar toe; precies econo misch! Ieder land moest zooveel moge lijk datgene produceeren, waarvoor 't het meest geschikt is. Duitschland met zijn vele mijnen en rijkdom aan grond stoffen is aangewezen, om industrie land te zijn. Ons land is door zijn lig ging geschikt voor den doorvoerhandel en door zijn bodem voor landbouw en veeteelt. Van ouds zijn we dan ook een land van kooplui en boeren geweest. Onze lange kustlijn heeft een deel der bevolking voor zeevaart en visscherij geschikt gemaakt. Zoo wordt de arbeid naar den aard van den boden, de lig ging, ook den aard der bevolking over de aarde verdeeld. Vrijhandel bevor dert zulks en de leuze, die tijdens den oorlog werd gehoord, dat ieder volk zooveel mogelijk in eigen behoeften zal kunnen voorzien, belet zulks. Ook de protectie werkt de nuttige arbeids verdeling over de heele wereld tegen. In dezen tijd v. wereldverwarring zijn er nog andere factoren, die de doelma tigheid en zuinigheid in het groote. huishouden afbreuk doen. Vlak bij onze grenzen zijn rijke ko lenmijnen, toch hebben we kolen uit Amerika, Z. Afrika en zelfs Spitsber gen aangevoerd. Hier heerscht werke loosheid onder de typografen en er worden voor Hollandsche firma's drukwerken uit Duitschland naar de cliëntéle hier verzonden. Onze vleesch- productie is te groot voor binnen- landsch gebruik en we eten vleesch uit Argentinië. Maar het zonderlingst is wel, dat wij hier zuivere boter uit Australië 30% goedkooper kunnen krijgen dan onze eigen boter, die ge heel van export afhangt. In het groot geheel bezien, is dit alles dwaasheid beteekent een groot verlies aan ar beidskracht en kapitaal. Slechts door grootere eenheid tusschen de volkeren over de geheele wereld kunnen zulke dwaasheden voorkomen worden. Men reist toch niet naar de hoofdstad, om papier en pennen te koopen, wanneer vlak naast de deur een boekhandelaar woont. Papier en pennen zouden zoo te duur komen, afgezien nog van het tijd verlies. in het groote wereldhuishou den zijn zulke (lolligheden echter regel. Met millioenen gooien! Zuinig te zijn op de kleintjes is goed. maar wordt dwaasheid, wanneer men daarbij de grooten verkwist. Onze re geering heeft tot nu toe een vrij gema tigden zin voor bezuiniging getoond, maar met het vlootontwcrp doet ze, alsof de millioenen voor het grijpen en gooien waren. Ze wil ook onze koloniën verdedigen, maar vergeet daarbij de kostelijke wijsheid: Als hot niet kan zooals het moet, dan moet het maar, zooals het kan. Wij hebben voor een klein land een buitengewoon groot koloniaal gebied, zoo iets, als een olifant in huis. Die olifant zal in huis alles vertrappen, wanneer we onze koloniën in voldoen den staat van verdediging willen stel len. Dit beoogt het nieuwe vlootont- werp. Het bedoelt zulks, want deskun digen erkennen eensgezind, dat dit doel maar zeer gedeeltelijk bereikt zal worden. De Commissie voor Bezuiniging, ge vormd uit de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel heeft haar ernstige bezwa ren uiteengezet in een adres aan de Twede Kamer. Zij wijst erop, dat dit ontwerp de eerstkomende zes jaar ons 300 millioen zal kosten. Daarbij stijgen de bedrijfskosten, de nieuwe schepen en versterkingen zullen onderhouden moeten worden door een nieuwe van 245 millioen. De verdubbeling van de verdediging te water brengt daarna een groote vermeerdering van bedrijfs kosten mee. Zelfs na deze uitbreiding, waardoor de uitgaven in totaal over een half milliard stijgen, krijgt men slechts een zeer tijdelijke verdediging van Java. Borneo, Sumatra enz. blijven onbeschermd. Het ontwerp komt ons dus minstens op 363 millioen te staan en geeft een onvoldoende verdediging. Het gevolg van deze groote uitgave zal zijn, dat de waarde van ons geld verminderen zal en dus de duurte zal blijven, misschien erger zal worden. De commissie stelt 'vast, dat het ontwerp ons op een uit- WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een dei- wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. gave van 545 en in werkelijkheid wel op een 700.800 millioen zal komen t.e staan. Bedenkt men daarbij, dat voor die enorme uitgave Indië slechts gedeelte lijk en onvoldoende in staat van verde diging gesteld wordt, dan behoeft men nog geen voorstander van: Geen man en geen cent! te zijn, om van een krankzinnige verkwisting te spreken. Het ontwerp komt spoedig in behande ling en het is te hopeij. dat de meerder heid der Kamer een heel duidelijk oh krachtig neen zal doen hoor-r,. PLAATSELIJK NIEUWS. UMl'IDEN. Hout-veiling. De tweede en laatste partij gezaagd hout herkomstig van de deklading van het gestrand geweest zijnde Zweeasche Stoomschip Dicido heeft in openbare veiling opgebracht f 3164.75. Dinsdagmorgen zijn voor den Com missaris geleid een tweetal personen, die in dronkenschap het de politie nogal heel lastig hebben gemaakt. De een was een matroos van het stoomschip Noord-Holland, liggende voor de Papierfabriek te Veisen, die Maandagmiddag verzet pleegde tegen de politie op Wijkeroogde ander was een grondwerker uit Doesburg, J. v. d. W. genaamd, die hier werkzaam is en veel te veel aan Bacchus offert. Maandagavond was hij lastig en is hij opgeborgen en Dinsdagmorgen is hij al weer in arrest gesteld. In het Bestuur van de Woning stichting „Patrimonium" is in de plaats van den heer A. Kramer, die be dankte, gekozen de heer Th. Mulder. De heer J. Feitsma werd opnieuw ge kozen als voorzitter. Als secretaris is opgetreden de heer G. Homburg in de plaats van den heer II Fidde, die voor die functie bedankte, doch bestuurslid blijft. VELSEROORD. Chr. Hist. Unie. Door de afd. der Chr. Hist. Unie was Vrijdagavond een vergadering belegd in het lokaal bij de Herv. Kerk, waarin Ds. A. C. G. den Hertog van Rotterdam sprak over het onderwerp: „Rijkssub sidie voor alle Kerkelijke gezindten". Na opening en een inleidend woord door den voorztiter, den heer D. Bruvn, begon Ds. den Hertog met. een verhaal uit de oude historie, n.l. hoe Franki sche keizers en vorsten elkaar opvolg den; zij deden er niets voor, leerden le zen nog schrijven, stelden zich niet op de hoogte van de wetten des lands enz., daarvoor hadden zij hun „major do mus". Totdat onder hen Pepijn de Kor te opstond en tot een dier opvolgende vorsten zei: „U erken ik niet." Deze major-domus, Pepijn, stond sterk: hij wist alles en had alles. Uit die oude historie kunnen wij een parallel trekken voor de Kerk. Vanaf de oudste tijden heeft men ingezien dat door den Staat voor den openbaren eeredienst iets moest worden afgezon derd. 't Was zoo reeds onder Farao; zoo in de geheele historie van Israël, waar hun door Mozes, op Gods hevel, wordt voorgeschreven tienden op te brengen. Zelfs Christus geeft 't voor beeld, als Hij in den tempel is en de dienstknecht hem geld vraagt, laat hij door z'n Goddelijke kracht, uit een visch een stater halen en dien afdragen We zien 't de gansche historie door; als Keizer Constantijn bekeerd wordt, laat hij kerken oprichten en de eere dienst wordt betaald uit de staatskas. En nu weet ik wel, dat juist mijn tegen standers met Constantijn aankomen en zeggen „maar juist in zijn tijd be moeide de regeering zich met de Ker kelijke zaken". Dit acht ik ook ver keerd: maar omdat zulks gebeurd is, is daarom 't stelsel verkeerd? Spreker ging verder door en zegt dat na Constantijn de kerk langzamer hand verroomscht is, tot dat Luthêr kwam met zijn stellingen en niet trachtte een nieuwe kerk te stichten, maar de oude te verbeteren. Spreker ging door en memoreert hoe daarna de kerkegoederen ontstonden; dat geen predikantsplaats mocht wor den gesticht, of eerst moesten de mid delen er zijn; de kerkegoederen ver meerderden; de waarde werd ontzag gelijk hoog, tot dat de revolutie met zijn „Ni Dieu, ni maitre" kwam en met één pennestreek alle goederen confis queerde; er werd niets meer uitbetaald De regeering deed evenals de „major- domus". Men stelde geestelijke kanto ren in en huldigde de stelling „gods dienst is privaat zaak," en een staats kerk is er niet meer. De kerkegoederen waren dus vacant en vacante goederen vervallen aan den Staat. Spreker noemt dit diefstal en zal dit zoo blij ven noemen. Koning Willem I zag 't gedeeltelijk in en deed recht (met een kleine r); art. 79 der Grondwet kwam; en alle gods dienstige gezindten kregen subsidie, wat tot gevolg heeft gehad dat de R.K. Kerk thans reeds f 350.000.— per jaar" méér ontvangt dan de Ned. Ilerv. Kerk. Daarna behandelt spreker den pre dikantennood en den nood der predi kanten. Spreker, die zelf in een groote stad is, heeft in zijn wijk 15.000 Ned. Herv. zielen en omdat er een vacature is heeft hij er nog eens 15000 bijgekre- gen. 't Is moordend, steeds een ontzag gelijke massa werk te hebben, en er nimmer door te kunnen komen; dat de regeering aan deze wantoestanden geen einde maakt, is onbegrijpelijk. Voor kunsten en wetenschappen, voor uit keeringen aan werkloozenkas- sen voor alles en nog wat is wel geld aanwezig. Spreker zegt dit niet omdat hij deze subsidies met leedwezen ziet uitkeeren, maar omdat de regeering die nood ziet en voor den ontzettenden nood in de Nederl. Ilerv. Kerk de oogen sluit en zegt ,,'t raakt mij niet". Als 't dan noodig is dat voor vakteekenen en ik weet niet al wat, roept spreker uit, millioenen gegeven worden, dan vraag ik mij af of de prediking van den bijbel geen cultuur is. Immers een volk zonder godsdienst ('t bewijs wordt in onze dagen zoo dui delijk geleverd) is niet te regeeren. Dat de Chr. regeeringen, die achter eenvolgens aan 't bewind geweest zijn, hiervoor niet gezorgd hebben, is vol gens spreker te wijten aan 't verzet der Ant. Revolutionairen. Bij 't uittreden van de Ned. Herv. Kerk zijn bijna alle belangstellenden meegegaan en wij, de N. Herv., bleven met de onverschilligen en armen zitten. Spreker rekent uit, in verband met de cijfers van de Ned. Herv. Kerk te Rotterdam, dat 5% van de Ned. Ilerv. Kerk belangstellend is. Deze 5% betalen alles; onderhouden predikanten, groote kerken, zeer vele armen, in verhouding veel meer dan de Gereformeerden. De Staat, clie tot plicht heeft de menschen, die voor 't algemeen belang werken, te onderhou den, moet de predikanten, die den men schen Evangelie brengen, wat veel hooger is te stellen dan materiëele din gen in staat stellen een menschwaar- dig bestaan te hebben. Dat de regeerin gen hier niet aan willen is, volgens spr. de schuld der Anti-Rev. Deze spreken van de zilveren koorden; die zullen Me kerken binden en de dominé's breide len. Geloove wie 't wil maar spreker niet. Of merkt men hiervan iets bij de R.K., die zooals hiervoren gezegd reeds i' 350000 meer ontvangen dan de N. Herv.? Immers neen 't Amerikaansche stelsel lacht spre ker ook niet toe; immers dan krijgt men dat een domné clie niet naar den zin van verschillende gemeenteleden preekt, zich in zijn loon bedreigd ziet. Trouwens het Am. stelsel is daarom reeds niet voor de Ned. Herv. Kerk te gebruiken en blijft buiten bespreking, omdat cle Am. Kerken geen historie hebben en de Ned. Herv. Kerk, de kerk van „alle man," haar rechten grondt op een eeuwenoude historie. En op grond van die historie én op grond van de gepleegde diefstal én op grond van de grondwet komt spreker tot de conclusie dat subsidie van staatswege volkomen gemotiveerd ja een eisch des tijds is. Na een korte gedaehtenwisseiing met eenige aanwezigen, werd de vergade ring door Ds. den Hertog met dank gebed gesloten. VELSEN. Het Ontwerp-Zomerdienstregeliug voor de Ned. Spoorwegen is verschenen Wat de lijn HaarlemVeisen betreft, is ingelascht een nieuwe trein uit Am sterdam, die om 4.27 vertrekt en in Bloemendaal, Santpoort en Veisen stopt. Het bezwaar voor de forensen aan dezen kant van de duinen, dat er na de volle en overkropte treinen van 5.07, 5.39 en 5.45 geen trein gaat voor 8.11 blijft ook thans met den nieuwen zomerdienst zijn volle kracht houden. De ochtendtreinen van Veisen af zijn vrijwel onveranderd gebleven, alleen zijn inplaats van den trein, die om 10.29 uit Veisen vertrekt in de plaats geko men twee treinen, waarvan de een 10.04 en de andere 10.59 Veisen passeert. Bei de stoppen in Santpoort en Bloemen daal. Inzake het plan tot oprichting van een gedenksteen op het graf van den heer I'. Vermeulen kunnen wij melden dat een vergadering is gehou den met afgevaardigden van verschil lende colleges, als Kerkeraden, School- vereenigingen en Kiesvereenigingen. Daarop is een commissie benoemd, om het werk aan te vatten. Deze commis sie bestaat uit de heeren P. de Raadt te IJmuiden, E. v. d. Brink te Velseroord en Ds J. D. Boerkoel te Wijkeroog. Men rekent op ruime medewerking ook van de maatschappelijke organisa ties, waarvan de heer Vermeulen deel uitmaakte of zijn krachten voor gaf. SANTPOORT. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen Nuttige handwerken Mej. Tj. Bergsma alhier. Vrijdagmiddag reed den heer Kr. van hier op de fiets bij Rozenst'ein, toen er iets tusschen zijn voorwiel kwam. Hij sloeg daardoor over zijn stuur heen en kwam zoo ongelukkig te recht, dat hij een sleutelbeen brak. Door iemand op de fiets geholpen, wist hij in dezen toestand nog zijn huis te bereiken, waarna hij naar het zieken huis St. Johannes de Deo werd ver voerd. Zondagavond gaf de tooneelver- eeniging „Varia" voor een geheel be zette zaal een uitvoering in Hotel de Weyman. Opgevoerd werd „Leen me je vrouw" en „De Pianostemmer". Een gezellig bal besloot den avond. In ons verslag omtrent de feeste lijke jaarvergadering van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoh. Dranken verzuimden we nog mee te deelen, dat in de pauze boeken werden verloot en.... een heerenpak naar maat. De stof van dit pak was aanwezig en het pak zou gratis worden aangemeten en gemaakt door een coupeur, lid der af- deeling. Nummer 178 was hier de ge lukkige. ij MUIDER Ingezonde mededeelingen *0 ets. per regel Advertentie* van 11. en m. 6 regelt f 1.—iedere regel meer Ï0 ete. Compact gezette advertenties van 11. en na. regels f 1.S5, iedere regel meer S5 ets.Klein* advertenties en familieberichte!; zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbe taling, van 1 t. en m. 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prQzen berekend, Advertenties „adres bur.v.d. blad" 10 ets. extravoor bezorging van ep advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebraeht. Bovenstaande regelpr{jzen werden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Veleer,

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1