IJoiiiii? ireplfjj Jacob w piJlerbtrat 49. itptói OsiMig M.APEE Peil apstelsth. 12, sjpisww de LMer Coarsst ADVERTENTIES IHu shoud- 'rerban tromnuls V er^andkisten I volgens Arbeidsinspectie en Schepenwet, Bijvullen, Onderhouden. Kanaalstraat 56 IJ.M. 201, den 5en October j.l., des voor middags omstreeks 3 uur heeft geva ren op de Noordzee zonder voorge- chreven lichten, hetgeen gevaar voor aanvaringen opleverde. De ambtenaar van het O.M. wees er naai' de K. Ed. meldt, op, dat de beklaagde zeer on gunstig bekend staat. Hij is reeds één- maai door de rechtbank veroordeeld wegens het doen zinken van een schip, iiij eischte i' 100, subs. 20 dagen. Omstreeks 30 Nov. was 't H. weder om uitgevaren. Hij had toen aan boord drie compassen. Den volgenden dag, (ies namiddags te 3 uur bemerkte men dat de vloeistof uit 2 der compassen was weggeloopen, waardoor deze on bruikbaar waren geworden. Hij deed echter geen moeite dit euvel te herstel len, hetgeen hij had kunnen doen dooi de vloeistof uit het 3o compas, dat toch niet gebruikt werd. Iiij bleef doorvaren tot 10 Dec. en liet gevolg was, dat het schip bij Scheveningen strandde. Voor deze overtreding eischte de ambtenaar van het O.M. f 100, subs. 25 dagen hechtenis. Voor deze stranding stond de schip per Donderdag terecht voor den Raad van de Scheepvaart. Monumentvoorde Scheveningsche visschers Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met de werkzaamheden voor de oprichting van een monument op den Ouden Scheveningschen weg te 's-Oravenhage ter herinnering aan de ruim driehonderd Scheveningsche visschers, die tijdens den oorlog het leven lieten. BINNENLAND. Door het kamerlid Ter Hall zijn de volgende vragen gericht aan den Minister van Waterstaat: 1. Is het den minister bekend, of de spoorwegmaatschappijen de vereisch- te onderzoeken hebben doen instellen naar aanleiding van de s p o o r w e g- onge vallen (gelukkig zonder al te ernstigen afloop ditmaal), welke in de laatste weken hebben plaats gehad te Vmsterdam Haarlem, 's Hertogenbosch Utrecht, Velsen, enz. en welke worden toegeschreven aan verkeerden wissel- stand, onoplettendheid en dergelijke? 2. Zoo ja, wil de minister dan de re sultaten daarvan bekend maken ter ge ruststelling, op officieele wijze van het publiek, dat, door die zoo kort op el kaar volgende ongevallen zich wellicht overdreven voorstellingen maakt van een toenemende onveiligheid in het spoorwegverkeer 3. Kan de minister, waar het onge val te Utrecht in verband gebracht wordt met het niet werken van een sig naal, mededeelen, of voortdurend dooi de spoorwegdirecties een afdoend on derzoek wordt ingesteld naar de wer king van de veiligheidstoestellen en of deze onbelemmerd functioneeren? 4. Zoo de Nederlanclsche Spoorwe gen te dier zake nalatig mochten zijn, wil de minister dan bevorderen, dat van zijnentwege ingegrepen worde, zoo noodig door een regeeringsonderzoek naar den toestand van de veiligheids inrichtingen? Tweede Kamer-verkiezingen. In een drukbezochte vergadering van de Centrale Kiesvereeniging van den Vrijheidsbond in den Rijkskieskring Haarlem op j.l. Zaterdag in Krasna- polsky te Amsterdam, werd deze Cen trale gevormd. In het bestuur werden gekozen de heeren Vincent Loosjes en Daniëls, Haarlem; Kussen, Aalsmeer; Van der Voorthuyzen, Zantvoort; Mollerus en mei. Van Dorp, Bloemendaal; Eermie, Amstelveen; Wygchel, Neutrale Partij; mevr. De Veer, Hilversum; De Meester, Bussum; mevr. Kerrebijn, IJmuiden; en lloodenburg, Haarlemmermeer; voorzitter de heer Vincent Loosjes; secretaris jhr. J. C. Mollerus en mr. S. de Meester, penningmeester. Na zeer uitvoerige bespreking he loot de vergadering samenwerking te zoeken met den kieskring Amsterdam, ten einde te komen tot een gemeen schappelijke candidatenlijst en zoo mo-' gelijk ook met. den Kieskring Den I i elder. Op Zaterdag i Maart vergadert de Centrale opnieuw tot het opmaken van de ontwerp-candidatenlijst. Op de gros lijst komen in alphabetische orde de volgende namen voor: Bijleveld, Den Haag; mevr. F. S. van BalenKlaar; K. Cz. de Boer; D. de Poer Dzn., Slompetoren; mr. G. A. Boon; mr. Dresselhuys; Drion; mr. J. Gerritzen; prof. A. van Gijn; dr, J. H. Gunning Wzn.; A. H. Baron van Har- denbroek, Heemstede; De Kanter; Ernst H. Krelage, Haarlem; dr. Lely; Vincent Loosjes, Haarlem; mevr. P. .T. Willekes Macdonald-Reijnvaan, Haar lem; mr. S. de Meester, Bussum; mr. A. Moolenburgh, Bussum; jhr. J. C. Mollerus, Bloemendaal; jhr. De Mu- rait; mej. Joh. W. A. Naber, Amster dam; P. btto; mr. Ridder van Rappard; mevr. Van Riel-Smeenge; mr. P. Rink; mr. Visser van IJzendoorn; mej. J. Westerman; mevr. W. Wynaendts Francken—Dyserinck. Landbouw vertegenwoordigers. - De Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollandseh Noorder kwartier heeft aan de kiesvereenigin- gen en afdeelingen van alle Politieke Partijen in Noord-Holland de volgende circulaire verzonden: Wanneer men de tegenwoordige sa menstelling van de Tweede Kamer der Staten Generaal nagaat, valt het op, dat onder de 100 leden van onze Volks vertegenwoordiging zoo weinig perso nen voorkomen, die met de landbouw kundige toestanden bekend zijn. Gezien de gróote b^teekenis van den landbouw voor Nederland, komt 't ons billijk voor hierop te wijzen en te trachten hierin verandering te brengen bij de in 1922 te houden verkiezingen. Bij de hierover gehouden besprekin gen op onze laatste vergadering van le den, is met algemeene instemming be sloten zich te wenden tot alle politieke partijen en een beroep op aller mede werking te doen voor het kiezen van personen die goed op de hoogte zijn van de landbouwtoestanden, opdat hierdoor een goede behartiging van de landbouwbelangen kan worden ver kregen. Het is geenszins onze bedoeling een bepaalde landbouwpartij te willen vor men, doch er voor te ijveren dat door alle politieke groepen ook personen worden aanbevolen, die in staat zijn om goed te oordeelen over de land bouwtoestanden. In verband hiermede doen wij een beroep op U om in de aangegeven rich ting mede te willen werken, dien Ne derland in economisch opzicht ook zal hebben door te maken, de landbouw en alles wat hiermee verband houdt als belangrijk deel onzer Staathuis houding goed ontwikkeld kan worden en tot zijn recht kan komen, opdat hij tenvolle kan medewerken aan de op lossing onzer Staathüishoudelijke moeilijkheden. Een Hollandsche Oostimiië-vaarder gevonden. Een Engelsch blad meldt dat in de haven van Lerwick het wrak van een Hollandschen Oostinjevaarder is ge vonden. die daar op 15 Juni 1640 met tien andere gewapende Oostinjevaar- ders en een Hollandseh oorlogschip slaags is geweest met tien gewapende schepen uit Duinkerken. Een duiker heeft eenige begroeide oude kanonnen boven gebracht, een gedeelte van het eikenhouten schip zit in iiet. zand en is uitstekend bewaard. De drie schepen de Haan, de Reiger en de Jonas van de Oostindische Com pagnie en een oorlogschip van de ad miraliteit West-Friesland en het Noor den lagen in de haven van Lerwick op den terugkeer van de Oostindische re tourvloot te wachten, toen de Duinker kers hen verrasten. Na een dappere te genweer werden de Hollanders dooi de overmacht overweldigd en in den grond geboord of op het strand gedre ven. Protest tegen de gewijzigde Dienst plichtwet. De Nederlanclsche Vereeniging van Vrouwen voor Duurzamen Vrede had Maandagavond in samenwerking met de Vereeniging van Staatsburgeressen, de Vrijzinnig-Democratische Vrouwen club, de Algemeene Nederlandsch< Vrouwenorganisatie, den Vredeskring Rotterdam en den Vrouwen Vredebond een openbare protestvergadering te Amsterdam belegd tegen de gew ijzigde dienstplichtwet, waar door verschillen de spreeksters het woord gevoerd werd. Mevr. RamondtHirschman, die de vergadering presideerde, wijdde enkele woorden aan de nagedachtenis van mevr. Clara MeijerWichmann. De aanwezigen stonden enkele oogenblik- ken van hun zetels-op. Aan het slot. van de discusies werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen: ,.De vergadering, ten krachtigste protesteerend tegen de aanneming in het parlement van de gewijzigde, dienstplichtwet, die zoo sterk in- druischt tegen het verlangen van alle volkeren naar vermindering van oor logstoerustingen met als einddoel „al gemeene internationale ontwapening'' van oordeel dat de wijze waarop de ze w et. in de Tweede Kamer is aange nomen de regeering moet hebben over tuigd dat de wet niet in overeenstem ming is met den wil van de meerder heid vau het Nederlaudscbe volk; hoopt en vertrouwt dat alsnog de t weede Kamer aanleiding moge vin den tot het weigeren van de voor de uitvoering der wet benoodigde gelden; en nesiuit dit protest ter Kennis vau regeermg en volksvertegenwoordiging te brengen." De moord te Beerta. Omtrent de aanleiding tot dezen moord verdiept men zich in gissingen, ciocn de meesi gangbare is volgens den corr. van de „N. R. CL." de volgende: Jan uostland was penningmeester van de werkioozenkas der Communis ten en vroeg Vrijdag bij verschillende mensehen om geld, wat liet algemeen gevoelen bevestigde, dat hij in groote linancieele moeilijkheden verkeerde. Den dag van den moord trof hij Freerk Woitjer m de steelmakerij van Velema, waar van een hezem kocht. Nadat V\een steel in den bezem had laten zetten, ging lnj naar huis. Ondersteld w ordt, dat W onraad in zijn schuur of achter het huis heeft ver nomen en daarop is afgegaan. Vermoe delijk is lnj toen dadelijk aangevallen en op de vlucht gegaan, „hulp'' en „moord" roepende. Ongeveer zó Al. van zijn huis ligt een brug over liet Beertsterdiep. liet loo ped over deze brug is gehoord en ging vlug in zijn werk. Twintig meter van cle brug, aan de overzijde, vóór het huis van den rentenier Hikkema, is Woitjer weer aangevallen. De gynmastiekonderw ijzer Klink- spoor zag daar twee mannen vechten, terwijl hij met de fiets passeerde. Ge heel onbekend nog in deze streek reed hij door. Toen hij omkeek, zag'hij dat de een den ander bij de betonen over den weg trok, in de richting dus van het Beertsterdiep. een eind verder ont moette hij vier jongens: Ekamper, De Voogd, De Wit en Goldhoori^ die vroe gen, wat daar voor lawaai was. KL ver telde, wat bij had gezien en toen gingen de jongens er op af. Zij zagen nabij de woning van den vermoprde Jan Oostland tegen den wal opkruipen. De jongens riepen: „Host hauw had Hainme?" (scheldnaam voor Oostland) en later nog eens: „Hest slaag dab Jan?" Jan antwoordde echter niet. En kele meters verder liepen de jongens en zagen Freerk Woitjer op het ijs liggen, die zwaar gewond bleek te zijn aan het hoofd. Zij trokken Woitjer op den wal en zagen, dat hij stervende was. Zij trachtten Oostland te vinden, doch zonder resultaat. Een dokter en de politie werd gehaald De vermoorde is 48 jaar, was zeer op passend. Jan Oostland heeft een vrouw met vijf kinderen. Wij brachten een bezoek, aan de ouders van den verslagene, die zooveel in hun zoon verliezen volgens hun zeg gen. Op 10 -Mei 1920 kwamen zij uit Amerika terug en hun zoon kwam ge regeld twee maal per week bij hen en de overige avonden was hij thuis óf bij zijn schoonmoeder. Zijn vrouw is se dert jaren in het krankzinnigenge sticht te Zuidlaren. Later meldt men nog uit Winscho ten, dat te Beerta de verdachte Oost land in zijn woning is gevangen geno men. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De Haaricmsche rechtbank veroor deelde N. L. van L„ stoker alhier, wegens het wegmaken van eenig goed, dat geheel aan een ander toebehoort, bij verstek tot 2 maanden gevangenisstraf. VELSEN. In de te Haarlem gehouden vergade ring van de Staten-Centrale Velsen der Ant. Rev. Partij werden gekozen als be stuursleden voor de Kamerkring-Centrale Haarlem de heeren S. de Jong alhier, H.J. Fidder te IJmuiden en P. de Ruig te Uit hoorn. Middenstandsvereenigng. Donderdagavond had in de Concert zaal Tivoli te Velseroord de aangekon digde vergadering plaats, om te komen tot de oprichting van een Algemeene Middcnstandsvereeniging voor deze ge meente. De oproep vooi» deze vergadering was uitgegaan van do heeren TI. Sant te IJmuiden en M. J. Enzerink te Sant poort, voorzitter en penningmeester der nu opgeheven Kamer van Koop handel alhier, Jac. Sinjewel te IJmui den, J. N. Dupker en J. Bontenbal te Velseroord, de laatste vertegenwoordi ger der Middenstandsbank te Haarlem. De vergadering werd geleid door den heer II. Sant, die de opkomst nogal be vredigend noemde. Spr. zegt dat het toch eigenlijk verwondering moet wek ken, dat in onze gemeente tot dusver nog geen neutrale Middenstandsorga nisatie wordt gevonden. Wel is hier een R.K. Middenstandsvereeniging, maar deze zijn ons in organisatie dan ook vooruit. De lieer Sant vraagt of dit nu achter lijkheid of onverschilligheid is van de middenstanders hier ter plaatse. Spr. gelooft van niet, liet is maar liet. aan pakken. Wanneer er eenmaal een flin ke kern is gevormd, gelooft spr. dat liet. hier best tot een krachtige organisatie van den middenstand kan komen. Spr. zegt dat daaraan vele voordeelen zijn verbonden, b.v. w at betreft de vermeer dering van administratieve kennis, liet gezamenlijk vervoer van goederen, optreden inzake hooge belastingen enz. Maar hiervoor geeft de voorz. liet w oord aan den spreker, om dit breeder uiteen te zetten. De spreker was niet de heer M. Kropveld, de vroegere Rijksadviseur voor den Middenstand. Deze was door ziekte verhinderd en in zijn plaats trad nu op de heer P. Hilfsman, directeur van het Advies-Bureau voor den Mid denstand te 's-Gravenhage. Deze begon met te herinneren aan den oorlog. Deze heeft ons wel geen ruïnes van steden gebracht, maar wel andere ruïnes. Daaronder is vooral de Middenstand. Deze heeft liet in onzen tijd zwaar te verantwoorden. Van le- vondigen handel is géén sprake, het is malaise alom. En toch is de midden stand de veel gesmaaclde in dezen tijd. Men geeft dezen de schuld van de ma laise en van de duurte. Dat hierin geen verbetering komt, wijt men den mid denstand, we hebben het nog pas ge zien in groote bladen ais Alg. Handels blad en N. Rott. Courant. Toch zegt spr. dat de middenstand een groote kracht is in onze samenle ving, deze tocli is de schraag en do steunpilaar der Maatschappij. Spreker wijst in verband op een uitlating van Wijnkoop, dat in Duitschiand de revo lutie niet mogelijk was, omdat de mid denstand daar te sterk was. En ook in ons land in November 1918 steunde de regeering voornamelijk op de midden standers. Als gij, als middenstanders, hierop trots zijt, zegt spv., dan is het uw plicht om uw belangen te verdedi gen. Men zou wel weer willen dat de mid denstander werd zooals vroeger een klein winkeliertje met een petje op en een paar pantoffels aan, maar spr. zegt dat dit niet mag. De middenstand is in de verdrukking. De Staat zorgt voor de arbeiders, dat ze zich niet al te moe maken en oök, als ze werkloos zijn, krijgen ze uit kee ring. Maar aan de middenstanders wordt niet gedacht, ook al werken ze dag en nacht. Van alle kanten die ver drukking. In Rotterdam richtten de groote Scheepvaart-Maatschappijen een warenhuis op, omdat de goederen in de winkels te duur waren. Echter vergeten deze feeders, dat de goederen zoo duur waren, omdat zij zelf de vrachten abnormaal hoog hielden. Dat dit alles geschieden kan komt, zegt spr., omdat de middenstand te laks is, omdat deze zich niet organi seert. Er moet gemeenschapsgevoel ko men tusschen de middenstanders. Hel mooie is, dat gij u zelf kunt helpen. Vroeger kwam het groot-kapitaal tot den middenstand en bood zijn geld aan. Dat is nu voorbij. De groote banken ste ken hun kapitaal nu in groote maat schappijen en leeningen. Als de mid- denstandsbanken krachtig zullen kun nen worden, zal iedere middenstander daartoe moeten helpen. Spr. geeft voor beelden hoe de groote banken tegen woordig de middenstanders behande len. De Middenstandsbank is er voor en door de leden der organisatie. Spr. zegt dat er ook veel middenstan ders naar vliegende winkels gaan, om een kwartje voordeel, dat zij de Mid- denstandsbanken voorbijloopen, om hun wissels door groote banken te la ten innen, ofschoon het incassoloon veel hooger is. Spr. zegt dat de arbei ders ten voorbeeld kunnen zijn, die hun instellingen zeker niet voorbijgaan zelfs niet al kunnen ze elders beter te recht. Spr. zou nog veel rneer dingen kun nen noemen, maar wil het woord ook aan de Vergadering laten. Een krachtig applaus beloonde deze rede. De heer Sant dankt den spr. voor dit woord en zegt dat het zeker tot de har ten is doorgedrongen. De heer Enzerink zegt dat er in Santpoort sedert 4 Jaar een Midden standsvereeniging is met een 50 leden. Maar er gaat geen kracht, geen actie van uit, daarom is spr. voor een krach tige middenstandsorganisatie voor de goheele gemeente. Het resultaat was dat van de aanwe zigen zich 22 personen als lid opgaven voor de op te richten Middenstands vereeniging. De heei' Boks van IJmuiden vindt het betei' zich eerst te organiseeren in de vakorganisatie. Spr. wil niet in een vereeniging zitten met personen, die oneerlijke concurrentie voeren. De voorz. zegt dat deze dan juist lid moet worden, dan kan hij dit in de Vereen, bestrijden. De heer M. G. van Praag vraagt in lichtingen over de landelijke organisa tie, welke de spr. verstrekt. De heer A. de Wit van Velseroord vraagt wie lid kunnen worden van de organisatie. De spreker zegt de grens altijd zeer ruim te nemen, niet alleen dus zij, die tot den handeldrijvenden en industri- eelen middenstand, maar ook die er be lang bij hebben en den middenstand nabij staan. De heer Bontenbal zegt dat dit ook de bedoeling van het Comité is. De heer Tusenius juicht het streven van het Comité toe, maar raadt aan een organisatie op te richten alleen voor den liandeldrijvenden en industri- eelen middenstand. Er ook den intel- lectueelen middenstand bij te halen, acht spr. verkeerd, omdat deze vooral in dezen tijd de eerste categoriën be strijdt. De spreker zou de grens wel ruimer willen trekken, maar geeft toe dat liet in dezen tijd nog niet mogelijk is. Tenslotte werd een commissie be noemd, bestaande uit de heeren Sant. Bontenbal, Dupker, van Praag en En zerink, voor het ontwerpen der statu ten, waarna de voorzitter de vergade ring sloot. SANTPOORT. De afdeeling Velseroord der Nat. Chr. Geheel-Onth. Vereeniging belegt a.s. Maandagavond weder lichtbeeldensamen- komsten in liet Evangelisatiegebouw, te 6 uur voor kinderen en te 8 uur voor grooten. Zang en voordrachten zulien des avonds de lichtbeelden afwisselen. VELSEROORD, In de gehouden vergadering der Chr. Zangver. Hosanna werden Mej. C. van Heijst en de heeren H. Klees, H. Bosch en J. Verheij als bestuursleden herkozen. Ds. J. Ph. Eggink van Velsen zal ook hier zijn interessante lezing „Uit het Nijidal" houden en wel Vrijdag 3 Maart a.s. in liet lokaal bij de Herv. Kerk. In het verslag der vergadering van de Vereen. voor Chr.Nat.Schoolonderwijs aihier hebben wij tot onzen spijt vergeten te vermelden, dat met algemeene stemmen werd besloten tot instelling van het eerelidmaatschap. De voor eenigen tijd afgetreden bestuurs led* n, de heeren J. Brederveld alhier en en J. Pot te Wijkeroog, die de Vereen, lange jaren als voorzitter en als penning meester hebben gediend, werden dezen avond bij acclamatie tot eertiid benoemd. (de van oud» bekende Gape FILIAAL BEVEELT ZiCH BELEEFD AAN VOOR ALLE DAARTOE BENOODfODE WERKZAAMHEDEN. :i— 1 RECLAME Al/ry 18 GELD II Sea advertentie geplaatst heeft steeds sa ««es l

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2