oura PREDIKBEURTEN NED. HERV. KERK. DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT.-BOND. GEREF. KERK. CHR. GEREF. KERK. NED. HERV. KERK. GEREF. KERK. NED. HERV. KERK. GEREF. KERK. 10 uur: Godsdienstoefening 5 uurDs. Boerkoel. NED. HERV. KERK. 10 uur: Dr. G. A. van den Bergh van EVANGELISATIE. VISSCHERIJ. SCHEEPVAART. Voetbal. BINNENLAND. INGEZONDEN. Balmasqué. Afscheid H. F. de Jong. Zaterdag 25 Febiuari Tweede blad VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. 10 uur: Ds. Erdman. 5 uur: Ds. Eggink Pred. te Velsen (verbeterd bericht.) 10.30 uur: Ds. W. Luikinga. 10 unrDs. Buffinga. 5 uurDezelfde. 10 uur: Ds. J. B. O. Croes. 5 uurDezelfde. VELSEROORD. 10 uur: Ds. A. Snethlage van Heemskerk 5 uur: De heer H. J. Wesseldijk, zende ling in Posso 10 uurDs. Wissink. 5 uurDezelfde. VELSEN. 10 uur: Ds. Eggink. 5.30 uurDs. M. O. Blauw van Schoten. WIJKEROOG. SANTPOORT. Eysinga. 10 uur: Ds. Voorsteeg, te Katwijk aan Zee. Collecte voor de Zending. oezegt er voldoende schepen uit zullen varen om het bedrijf aan den gang te houden en de werkloosheid in de visscherijplaatsen te keeren. Kan pien behalve deze toezeg ging ook nog hulp voor de combinatie van de Regeering krijgen 'zooj zullen er zonder twijfel meer schepen uitvaren, mijn vrees is echter dat men niets gedaan zal krijgen, wanneer men te veel vraagt. Gedurende de week van 16Febr. t./m. 22 Februari 1022, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen 63 Hollandsche, 10 Duitsche stoomtraw lers, 1 Duitsche IJslander. 2 Motor-, 35 zeilloggers, 5 stoombeugers, 4 sloepen en 4 kustvisschers. De besommingen waren als volgt Hollandsche Stoomtrawlers van f 677.tot f 5602. Duitsche Stoomtrawlers f 326.f3715.— Duitsche IJslanders f f 4530.— Motorloggers f 635.f 1056. Zeilloggers f 127.— f 1140. Stoombeugers f2014. f3040. Sloepen f 1203.- f2039.- terwijl de Kustvisschers totaal f 1538 besomden. De aanvoer bestond uit 884.762 K. G. trawlvisch, 38088 K. G. IJslandsche visch en 40225 K. G. beugvisch. De totale opbrengst bedroeg f 240040.08. re ie cl a >e !S' 31 >1 id L t" ai r.j nj Steunverleening Haringvisscherij Een haringhandelaar schrijft in de N. Rott Crt. het volgende: Beleefd verzoek ik u mij nog eenmaal plaats te willen verleenen voor een ant woord op de ingezonden stukken in Uw blad van 18 dezer, ik zal U daarna niet meer lastig vallen. Natuurlijk verwachtte ik op mijn vorig ingezonden stuk antwoorden van geïnte resseerden bij de haringcombinatie, maar het spijt mij dat een der inzenders de woorden „niet eerlijk en rechtvaardig'" bezigt. Is het wel eerlijk wanneer deze inzender zegt: „De eventueele Regeerings bemoeiing heeft niet ten doei eenig gele te verstrekken aan een der vele bedrijven die verhezen geleden hebben Hebben ook de haringhandelaren op hunne voor raden en door de daling der valuta geen groote verliezen geleden, zoodat bij velen de oorlogswinst (waarop zij ten minste evengoed als de reederijen 30 pCt. oorlogs winst belasting betaald hebben) geheel geabsorbeerd is en zij bovendien in groote zorgen zitten? En is het dan billijk en rechtvaardig dat zij alles zelf moeten dragen terwijl anderen alleen omdat zij aaneenge sloten staan hunne verliezen maar weer op de Regeering resp. op „de gemeen schap" willen schuiven En is de combi natie werkelijk in het belang van den handel geweest Ik meen dat de handel haar met leede oogen aangezien heeft, want zij maakte den handel onmogelijk doordat zij de haring boven den wereld marktprijs ophield; zelfs toen de door haar oorspronkelijk vastgestelde grensprijs een oogenblik betaald kon worden verhoogde zij dezen onmiddellijk met f 1 per kantje, waardoor zij veel meer haring ophield dan strikt noodig was. Vele handelaren, waar onder ook die als handelaars-reeders lid der combinatie waren zagen zich genood zaakt hun haring van IJmuiden te betrekken om niet hunne afnemers door de te hooge prijzen geheel te verliezen De combinatie kreeg zoodoende meer het aanzien van een grootsch opgezette speculatie Ook later toen bleek dat de grensprijzen abso luut niet meer te bedingen zouden zijn ging men veel te langzaam tot prijsver laging over, totdat ten laatste toen er partijen gingen bederven alles voor een appel en een ei operuimd moest worden. Dat er reederijen zijn die een verstandig beheer gevoerd hebben, wie zal het ont kennen, maar dat de meesten „slecht ge manoeuvreerd" hebben is zeker waar en zou uit een onderzoek der balansen blijken. De dividenden zijn in de goede jaren zoo hoog mogelijk opgevoerd, zoodat er in de slechte jaren niet is om bij te passen. De inzenders zijn het met mij eens dat de schepen uit moeten varen, daar dit van algemeen belang is; ik blijf gelooven dat, wanneer de Regeering vergoeding vaneen eventueel verlies over de teelt 1922 Om het Y te bevrijden van ijs, laat men het door de schutsluizen te IJmuiden wegdrijven. Daartoe is echter strooming noodig, zoodat men water uit de Zuiderzee binnenlaat. Het rioolvuil dat uit Amsterdam op het Buiten Y geloosd wordt heeft daar door het Y water zeer verontreinigd. Velsen. Vertrokken 21 Februari: Noord-Holland, st., Immingham, ledig. SPORT. een' goéden wedstrijd en is op eigen terrein nog meer mans. 't Zou ons niets verwonderen, als de punten in den Haag bleven. A.D.O. is met Excelsior nog niet klaar. Als wij over Excelsior schrijven, denken we altijd weer aan die 6-4 tegen Stormvogels. De Rotterdammers kun nen het dus! D.E.C. toonde zich tegen Quick van haar besten kant, wat den Hagenaars op één puntje kwam te staan. Met zulk spel nemen de Amsterdammers ook wel een puntje uit Schiedam mee. Op het V.S.V.-veid wordt de belang rijke ontmoeting V.S.V.H.F.C. ge speeld. Veel succes heeft H.F.C. tot nog toe tegen V.S.V. niet gehad. En waar V.S.V. getoond heeft het nog wel te kunnen, verwachten we een spannen- den wedstrijd. Toch gelooven we in een Haarlemsche overwinning. Overzicht. Na de fraaie overwinning op S.V.V. heeft Stormvogels de eerste plaats weer veroverd, laten we hopen, om niet meer af te staan. De overwinning van Zondag was een welverdiend succes vooi' het elftal, allereerst voor de ver dediging, die zich op uitstekende wijze heeft staande gehouden tegen de soms zware S.V.V.-aanvallen. Het is te merk waardig, om nog niet eens even aan te stippen, dat de verdediging, wat het el kaar begrijqen betreft, zeker nog 100'.; beter speelde dan in Zaandam. Als toe schouwer kreeg je zoo'n rustig gevoel over je,, want al was al eens een half back gepasseerd, dan stonden één of twee andere Stormvogels klaar, om den aanval te onderbreken, of een voor zet te onderscheppen. Maar ook de voorhoede had haai aandeel in de overwinning. Er werd hard gewerkt en vrij veel op den wing gespeeld. Toch zou deze linie nóg meer gepresteerd hebben, als er meer ver band tusschen links-buiten en links binnen had bestaan. En nu Zondag tegen 't Gooi. Deze naam is natuurlijk voldoende, om on zen lezers den sensatiefilm van vóór eenige maanden voor den geest te roe pen. We hopen, dat we hiervan geen herhaling krijgen. En in dit opzicht zijn we nog al optimistisch gestemd. Vooral in de Stormvogelverdediging hebben we momenteel een onbeperkt vertrouwen. Dat deze dit vertrouwen niet beschaamt, hopen we van harte. Stormvogels, zorgt voor de overwin ning! En hoe staat het nu met Stormvogels' ernstigste concurrenten. Allereerst zij medegedeeld, dat deze nog al vrij groot in aantal zijn. Want behalve S.V.V. en Sparta, maken ook A.D.O. en Z.F.C. nog oen goede kans. Sparta en A.D.O. heb ben evenveel verliespunten als Storm vogels en S.V.V. en Z.F.C. hebben er slechts één en twee meer. Er is dus hee- lemaal geen reden, om te denken, dat Stormvogels er al is. Alleen wordt Stormvogels' positie gunstiger, wan neer de penalty tegen A.D.O. benut wordt. Sparta heeft het tegen Quick verre van gemakkelijk en als de Korver met zijn mann ener in slagen één punt te bemachtigen, mogen zij o.i. tevreden zijn. S.V.V. heeft het wel wat gemakkelij ker, wat misschien geen kwaad kan, na den inspannenden wedstrijd van Zon- 'dag j.l. Toch zullen de A. F. C.-ers van 'zich afbijten, want de kans om den de- gradatie-dans te ontspringen is er nog Z.F.C. zal zich met V.U.C. meten waarbij we nog niet van een Zaandam- sche overwinning overtuigd zijn. V.U C. speelde tegen 't Gooi de vorige week Krankzinnigengesticht M e d e m b 1 i k. Het lid der Provinciale Staten van Noord- Holland de heer D. Kooiman te Purmerend, ïeeft tot Gedeputeerde Staten de volgende vragen gericht Zijn Gedeputeerde Staten bereid te over wegen of wordt door hen reeds over wogen in verband met de opheffing als zoodanig van het Rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik deze inrichting zoo mogelijk dienstbaar te maken aan verpleging van patiënten voor wie de provincie in ver- pleegruimte heeft te voorzien Kunnen mededeelingen of voorstellen dienaangaande aan de Staten weldra worden tegemoet gezien Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van een bericht in Uw blad van j.l. Woensdag, zou ik onder staande gaarne ter overweging willen aanbieden aan de gecombineerde vergade- dering van enkele Ouder-commissies, die laatst aan school E heeft plaats gehad, alsmede aan de daarbij genoodigden. Bij voorbaat mijn dank. Lagere SchoolH. B. S. De overgang van de Lagere School naar de H. B. S. was het punt in kwestie. Hoewel men het nog niet geheel eens was, scheen, althans volgens de bericht gever, de eenige oplossing een speciale klasse voor de opleiding der toekomstige H. B. S.-ers. Dus voor zulke betrekkelijk jonge leer leerlingen een africht-klasje, waar ze klaar gestoomd worden. Ik dacht, dat zoo iets al lang uit den booze was. L)an wordt dus de beslissende keuze H. B. S.-ser of niet vervroegd, terwijl allerwegen het streven veld wint die keuze te verschuiven naar later. Neen, de beste oplossing is U. L. ö.- on der wijs en wel in allen deelen dezer gemeente. En om dat te staven en meer kracht bij te zetten nog eeri uitspraak van den Inspec teur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Heerenveen. Deze schrijft „In de inspectie Heerenveerr kunnen de ouders aan meer dan 20 U. L. O.-scholen, aansluitende bij het 6e leerjaar der lagere school, verkrijgen Een 7e leerjaar (le klasse U. L. O.), waar in ook Fransen wordt onderwezen, terwijl van de andere vakken deze klasse juist geeft, wat de leerlingen, als overgang naar de H. B. S. noodig hebben. Zij kunnen dan nog op dertienjarigen leeftijd goed voor bereid zijn, om het rijke programma der H. B. S te volgen Nieuwe klassen hebben we voor dat doe niet noodig. In dat 7e leerjaar kan ook beter worden beslist of een leerling geschikt is voor de H. B. S., waardoor teleurstellin gen kunnen worden voorkomen. Bovendien kan de gewone lagere school rustiger en betereindonderwijs geven. Dus U. L. O.-onderwijs en geen africht- klasse. Een belangstellende. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Donderdagavond heeft de tooneelver- eeniging Varia in de Cycloop het door haar beloofde balmasqué voor de kunstlievende leden doen houden, on der leiding van don heer Agsteribbe van Amsterdam, die voor zijn moeilijke taak wel bekwaam bleek. Het aantal deelnemenden was groot. Ruim honderd nummers werden bij de jury bestaande uit Mevrouw Geus, en de Heeren W. Renes en S. Vlessing in geschreven, wel een bewijs dat de jury voor een zeer moeilijk beoordeeling twam te staan. Ilaar taak werd er nog te zwaarder om, omdat er zoo weinig nummers waren, die inderdaad zoo bo ven het gewone uitstaken, dat zij als vanzelf de aandacht van de jury moes ten trekken of waarvan men zonder be ding kon zeggen: Dit of dat of die komt beslist voor een bekroning in aanmer king. Niet dat er geen aardige, zelfs fraaie kostuums waren, maar het meest was liuurgoedje en van iets be slist oorspronkelijks, bijzonder fraais, iets ongedachts, iets typeerends zag men er niet veel. Mooi waren bijv. Lohengrin en Elsa; een costuurn uit den tijd van Lodewijk XIII; Japansche dame (No. 24) Zonne bloem; een Chinees; Serpentine (No. 33); Artisjok; Pierrot en Pierette (groep 82); Viooltje; Romeinsche maagd; Pie rette (No. 62). Typisch waren o.a. Oude Poolsche boer; Reclame Weldon; de Hoofdelijke Omslag; IJmuidens Verlangen (een tram met conducteurs); Wegens de Duurte (een japon van lapjes); Miss Blanche (sigaret); Billy Ritchie; bedel- paar e.a. en een der eigenaardigste nummers was ongetwijfeld „Het Zoek licht". Ook een Volendamsch echtpaar was zeer goed, zij het dan niet oor spronkelijk. Verder een allegaartje van ridders, edeldames, boeren en boerinnetjes, herders en herderinnen en wat men mei' bij den eersten den besten costu- men kan bekomen. Over het algemeen hebben de dames en heeren van Varia ons teleurgesteld en misschien ook hadden wij onze verwachting wat hoog gesteld. Behoudens enkele eigenge maakte damcscostuums, zagen we wei- ng aardige ideën; zelfs misten we een Jopie Slim en Dikkie Bigmans, die toch zeker tot de actueelsten zouden belmo ren. Actueel konden we alleen de groep Cowboy's vinden, zoo weggeloopen van een bioscoopprentje en wier, gelukkig onschadelijke brownings ook al in de bioscoop, soms een klein paniekje veroorzaakten. Veel costumes, waren in onderdee- len weinig verzorgd en meest zondig den de beenbekleeding of het schoeisel tegen de juistheid der uitbeelding. Geen wonder dus dat de jury voor een moeilijke taak stond om uit een groot aantal meer en minder fraaie prijzen deze naar een juisten maatstaf toe te kennen. De uitspraak van de jury was als volgt: De volgende prijzen werden toege kend: 1. Nationaal paar Volendammers 2. Internationaal paar Indiërs. 3. mooiste costuurn dame tijdperk Lodewijk XVI. 4. mooiste costuurn heer edelman Lodewijk XIII. 5. komisch costuurn heer Billy Ritchie. 6. mooiste costuurn heer Lohen- grin. 7. zonderlingste costuurn paar Maanbewoenrs. 8. internationaal costuurn Oude Poolsche boer. 9. meest origineel costuurn dame Zoeklicht. 10. meest orgineel costuurn heer Hoofdelijke Omslag. 11. geestig volgehouden cost, dame Vlinder (No. 59). 12. reclame costuurn dame Miss Blanche. 13. mooiste bloemuitbeelding - Viool tje. 14. mooiste Pierrot. 15. idem Pierette (No. 62). 16. Nar (No. 90). 17. Serpentine (dame). 18. groep van 4 pirrot.s en Pierrettes (No. 82). 19. IJmuidens Verlangen (tram). Aan boord van den Donderdag van hier naar zee vertrokken stoom- drifter Celtic IJ.M. 238 van de V. E. M. heeft zich kort na het vertrek een droe^ vige geschiedenis afgespeeld. Het schip was nog nlaar 3 mijl uit de haven, toen een der opvarenden, B. G., uit Scheveningen, overboord sprong. Direct werden op het schip alle pogin gen in het werk gesteld om den onge lukkige te redden. Een reddingsboei werd uitgeworpen en een matroos, aan een lijn verbonden, sprong in zee, maar juist toen hij bij den ongelukkige was en deze wilde grijpen, zonk de levens moede man in de diepte weg. De Celtic keerde naar hier terug om mededeeling van deze tragische ge beurtenis te doen. Het lijk van den on gelukkige is nog niet gevonden. Dinsdag 21 dezer vergaderde de Tentoonstellings-Commisse, gevormd uit de bij het Centraal Drankweer Co mité aangesloten organisaties, met de leden van de bij dit Comité te IJmuiden aangesloten afdeelingen, in het Koning Willemshuis alhier. De belangstelling voor deze vergade ring was zeer groot. Verschillende sub-commissies wer den uit de aanwezigen gevormd. Voor de samenstelling van een extra cou rant, de reegeling van een theeschen- kerij, electrisclie vischinricliting, sjoel- partij, draaiende parapluie enz. Mededeeling werd gedaan dat de Maatschappij II. A. G. met haar cafeï ne vrije koffie en de firma Phaff met haar alcoholvrije wijnen op Ho ten toonstelling vertegenwoordigd zullen zijn, terwijl verschillende firma's door prijsreductie enz. blijken geven het werken van het Comité te willen steu nen. Bedriegen de voorteekenen ons niet, dan zal de van 20 tot 23 Maart te hou den expositie van het Reizend Drank- wcer-Museum er mogen zijn. VELSEN. Woningbouw. Voor deze gemeente zijn de volgende bedragen toegezegd door de regeering ten behoeve van woningbouw aan J. Bleeker f 7730 voor 8 woningen H. de Back en G. Roodzant f 2320 voor 2 woningenA en P. Bleeker f 24.336 voor 24 woningen J. H. Donk en F. W. J. van der Kolk f 6990 voor 6 woningen H. Erenst f 2190 voor 2 woningen de fa. P. Heerè en Zn. f 8240 voor 8 en 4800 voor 4 woningenH. Keuris en E. Janus f 4680 voor 4 woningen A. F. Kemperrnan f 1130 voor 1 woning; D. Koomen f 2400 voor 2 woningen j. Ruy- senaars f 5425 voor 5 woningen; H. Th. Reitsma f 2300 voor 2 woningen G. Zegel f 2340 voor 2 woningen; J. Kramer f2400 voor 2 woningen S. M. Uonk en F. W. J. van der Kolk f 6000 voor 5 woningen de N. V. Kon. Ned. Hoogovens en Staal fabrieken f 29.648 voor 32, f 13.475 voor 14 en f 4000 voor 4 woningen; J. van Drunen f2400 voor 2 woningen; J. Ruy- senaars f 4800 voor 4 woningen P. H. Visser en N. J. Aris f 3600 voor 3 wonin gen K. van der Does f 1200 voor 1 woning; C. Tromp f 1150 voor 1 woning; C. M. Blok en K. Hollander f 2400 voor 2 woningenB. van Geldorp f 2300 voor 2 woningen W. J. van der Ham f 1200 voor 1 woning; de fa. P. Heere en Zn. f 4B40 voor 4 woningen F. B. Jansen f 1200 voor 1 woning; A. Nijman f 2240 voor 2 woningenE. C. en Tj. Servaas f 6729 voor 6 woningen en D. de Vries f 1200 voor 1 woning. Totaal dus voor 157 woonhuizen. Het bestuur der R. K. Propagandaclub is thans als volgt samengesteldG. P. Langendijk, voorzitter; H. van den Bos, secretaris Th. Groot Dudink en C. Schel- levis. "AVMy; De directeur van Openbare Werken, Ir. H. F. de Jong, heeft vandaag af scheid genomen van het personeel. Zooals men weet is de heer de Jong be noemd tot ingenieur bij Bouw- en Wo ningtoezicht te Amsterdam en treedt hij daar in Maart in functie. De heer de Jong, voordien ingenieur te Leiden, trad 1 November 1916 in dienst onzer gemeente als directeur van Openbare Werken. Belangrijke werken zijn onder zijn leiding uitge voerd, n.l. de bouw van school H te Velseroord, de Bewaarschool te Vel- seroord, de uitbreiding van de scholen G te Wijkeroog en F te Santpoort. Bij hem berustte het toezicht op den bouw van vele volkswoning-complexen, ter wijl de rioleering en bestrating in deze complexen onder zijn leiding zijn ge maakt. Voorts het reeds vastgestelde uitbrei dingsplan IJmuiden-Velseroord, eenige partiëele uitbreidingsplannen (als van het terrein der Rijks Hoogere Burger School), de plannen tot verbetering van verschillende wegen, o.a. van den Ha- gelingerweg te Santpoort, welke plan nen gedeeltelijk zijn ten uitvoer ge bracht. Zijn laatste groote werk was het uit breidingsplan der gansche gemeente, waarvan wij kort geleden uitvoerige mededeelingen hebben gedaan. Heeft de heer de Jong bij al dezen be langrijken arbeid ook wel critiek on dervonden, ook van de zijde van het da- gelijksch bestuur destijds, wie, die een zoo gewichtig ambt bekleedt, bijft daarvan verschoond? De heer de Jong heeft de moeilijke jaren in onze ge meente meegemaakt, waarin de wo ningnood en de zeer snelle aanwas on zer bevolking veel zorg gaven, waarin 600 woningen werden gebouwd en scholenbouw en wegenaanleg veel ar beid gaven. Daarbij kwamen ook nog de bouw der nieuwe schutsluis, de ver breeding van het Noordzeekanaal en de nieuwe plannen voor de kustver dediging, bij welke groote werken de heer de Jongg moest opkomen voor de belangen onzer gemeente. Bij zijn personeel was de heer de Jong zeer gezien. De ambtenaren heb ben hem hedenmiddag bij zijn afscheid dan ook een blijvend huldeblijk aange boden, n.l. een Fransch klokje met ins criptie, vergezeld van een mooie foto

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5