diende hulde komt haar zeker toe. Zelfs haar Kattenburgsch dialect was hier en daar onverbeterlijk, en hare rake zetten deden de zaal soms dave ren van 't gelach van het publiek. De beide hoeren Bakker en Van der Bliek, deden ook als van ouds hun best en inderdaad met buitengewoon succes. Zij vervulden hunne rollen, zooals slechts de beste onzer beroeps- acteurs dit zouden gedaan hebben; dit is de beste lof, die we hun kunnen geven. Trude was ook uitstekend op de planken thuis, alleen een beetje meer losheid van bewegingen, zouden we bij haar, als 19-jarige schoone, ver wacht hebben. De heer de Hollander, die de rol van den futterigen van Wielandt vervulde, was ook daarin goed thuis, doch over dreef zijn accent een beetje, waardoor veel van zijn woorden onverstaanbaar werd n. Lu at hij daaraan een volgende maal eens denken: aan acteursbloed ont breekt het hem overigens niet. De heer Schoufeldt, vervulde zijn moeilijke Tol met 't gemak, dat we van een oude „Kennemerlander" verwacht ten en voldeed zeer goed. Üesin, de impassibele Indische huis jongen (de heer Wegman) volbracht zijn taak uitstekend, vooral in 't laat ste bedrijf. Over 't geheel viel het stuk zeer in den smaak van het talrijke publiek. Alleen het laatste bedrijf werd ten slotte eenigszins gerekt, hetwelk ech ter des schrijvers schuld is. De regie was uitstekend in orde, trouwens de qualiteiten van den regis seur, den heer Van der Bliek, zijn ook in dit opzicht reeds lang bekend. Eén ding moeten we vooral nog noe men: De rollen werden zonder uitzon dering uitmuntend gekend en daarom was het temeer jammer, dat soms de souffleur tot achterin de zaal te ver staan was. Naar wij vernamen woonden onge veer vijfhonderd toeschouwers de voorstelling bij, en vele anderen kon den geen kaart meer bemachtigen. We gelooven daarom, dat „Concor dia" aan Velsen's burgerij een zeer groot genoegen zou doen de voorstel ling nog minstens één maal te herha len. Ter beschikkng van deze gemeen te is gesteld een bedrag van f 3360, als restant der rijksbijdrage voor woning bouw aan A. en P. Bleeker te Velser- oord. Mevr. Ds. EgginkEngelberts al hier is opgetreden als provinciaal chef voor Noord-Holland voor de Georga niseerde Guldens-collecte ten dienste van het werk der Zending. De directie der Papierfabriek heeft aan de organsaties bericht ge zonden dat de loonen met 10 procent verlaagd zullen worden. De organi saties zullen hier dezer dagen over vergaderen. In een artikel over de grenswijziging van Haarlem en de omliggende gemeenten schrijft de N. Haarl. Ct. het volgende: „Wij kunnen de beschouwingen over de meest wenschelijke grieven van een Groot- Haarlem niet beëindigen, zonder nog even gewezen te hebben op de onvoldoende grensregeling in het ontwerp van Gedep. Staten nabij Spaarndam. Aan Haarlem wordt daar slechts 'n deel van den Spaardammerpolder gegeven het andere, grootere deel en gunstiger gelegen voor .industrieterrein, wordt met een be minnelijke glimlach aan Velsen toegewezen. Wanneer Haarlem toch aan het wenschen gaat dan moet het ook maar de wensch naar voren brengen dat ten behoeve van een rustige ontwikkeling van zijn industrie- leven geheel Spaarndam tot aan het Noord zeekanaal aan Haarlem wordt toegevoegd. Resumeerende zou dus naar onze mee ning, de voor deze geheele streek en voor Haarlem moest wenschelijke grensregeling zijn, dat bijeen gevoegd worden de ge meenten Haarlem, Heemstede, Bloemendaal, Schoten, Spaarndam en (gedeeltelijk) Haar- lemmerüede e.a. Hierbij wordt dan rekening gehouden met het feit, dat Gedeputeerde Staten ook Spaarndam en Oud-Schoten blijkbaar niet wenschen te laten voort bestaan". Wij willen (Red. IJm. Ct.) hier dit alleen aan toevoegen: Je moet maar durven Als Haarlem toch aan het wenschen gaat, waarom vraagt het dan heel Velsen niet en Beverwijk en desnoods half Noord- Holland. 't Gaat in één moeite door. SANTPOORT. De heer J. A. H. Lippmann was Maandag 30 jaar als machinist-weg werker in dienst van den polder de el - erbroek werkzaam. Voordien w as de heer Lippmann een kleine 10 jaar in dienst bij de Noord en Zuid-Spaarndammerpolders en bij den Zuidwijkermeerpolder en daar voor hij de Kanaal-Maatschappij. Maandagmorgen is het bestuur van den polder de Velserbroek naar de wo ning van den jubilaris getogen om hem geluk te wenschen en om hem als blijk van erkentelijkheid voor zijn trouwe werkkracht een envelloppe met inhoud aan te bieden. In het Evangeiisatiegebouw alhier waren Maandagavond door de afd Velser- oord der Nat. Chr. Geh. Onth. Vereeniging voor de tweede maal dezen winter licht beeldensamenkomsten belegd. Bij de kinder samenkomst was het gebouw geheel bezet, des avonds was het bezoek niet groot, zeker door een gelijktijdige muziekuitvoering De voorzitter vertelde bij de platen, de secretaris gaf des avonds eenige voor drachten ten beste. SPORT. Voetbal, 't GooiSormvogels 11. Meer dan een gelijk spel heeft Storm vogels tegen 't Gooi zeker niet ver diend. Vooral na de rust werd er zoo wanhopig slecht gespeeld, dat je je on willekeurig afvroeg, of dit nu een elf tal was, dat kampioensplannen had. Speciaal in de voorhoede misten wij alle verband. De aanvallen, wij spre ken nog steeds van na de rust, waren dan ook vrij ongevaarlijk, 't Gooi kwam toen juist beter op dreef, en waar de Stormvogels-voorhoede zoo goed als geen opluchting bracht, was het geen wonder, dat de verdediging tenslotte bezwijken moest. W ij voor ons gelooven, dat ook dezen keer liet zeer breede veld den Storm vogels weer parten heeft gespeeld. Hieraan niet gewoon zijnde, liet het „plaatsen", vooral in de voorhoede heel wat te wenschen over. In de ver dediging zouden wij niemand kunnen aanwijzen, die bepaald slecht is ge weest. Struys was al heel goed op dreef en de beide backs hebben keurig werk verricht, maar toch werd niet zulk een geheel gevormd als tegen S. V. V. Terhorst heeft zeker aan dit ge lijke spel geen schuld. Hij heeft in het doel heel goed werk geleverd en scheen absoluut geen last te hebben van „plankenkoorts". De voorhoede was het minste deel van het elftal. Vooral na de rust,'toen v. Hemert met een onwillige knie suk kelde, was bet mis. Bovendien gaf de Gooi-verdediging geen kamp, waar door Blinkhoff Sr. al bijzonder weinig kon uitrichten. Slechts eenmaal zagen we hem zeer gevaarlijk doorbreken. Hij talmde toen echter met schieten, waardoor de kans verloren ging. De Gooische verdediging, vooral Go- rol, speelde een zeer forsch spelletje, dat niet naliet indruk te maken. De voorhoede verrichtte in het veld vaak heel goed werk, maar schoot slecht. Het meest vielen de beide vleugelspe lers op. Scheidsrechter Veryck leidde de wedstrijd uitstekend. De wedstrijd. 't Gooi is volledig, Stormvogels heeft één invaller. De elftallen zien er als volgt uit: Thijssen v. Schaick, Gorel Moret, Fransen, Gras, Overdijk, Meinsma, v. Kol, Woutstra, Twelker. O Oldenburg, Scharpff, v. Hemert, Blink hoff Sr., Visser. Bakker, Snoeks, Struys Koster Blinkhoff Jr. Terhorst. De eerste aanval komt van de kant van 't Gooi. De bal belandt achter het doel. De thuisclub, geholpen door den wind, blijft even sterker. Overdijk doet op den wing handige dingen. Hij zet mooi voor, waardoor de links-binnen een mooie kans krijgt. Alweer komt de bal echter, 'achter het doel terecht. Voorioopig wordt nu midden op het veld gespeeld. Veel bijzonders wordt er niet vertoond. Gorel c.s. trappen den bal maar weg, waarheen hindert niet, en bij Stormvogels missen we alle ver band. Thijssen zou het dan ook rustig gehad hebben, als Gorel niet hard in eigen doel had getrapt, welk schot den keper last genoeg bezorgde. Een paar mooie kansen ontgaan Stormvogels door buitenspel staan van Visser. Stormvogels komt eindelijk wat gevaarlijker opzetten. Bij een nu volgenden aanval loopt Thijssen zijn doel uit, waarna Scharpff zuiver in schiet. Reeds denken we aan een doel punt, als één der Gooi-spelers den bal nog weet weg te trappen. Bij 't Gooi wordt het meest op rechts gespeeld. Bakker en Koster houden echter goed stand en Terhorst heeft het voorioopig nog kalm. Thijssen krijgt hot nu drukker. Een vrijen schop, schiet Struys ontzettend hard in en hij een corner plaatst Oldenburg mooi voor het doel. Beide koeren weet de keeper echter te redden. Nogmaals krijgt Stormvogels een mooie kans. Van Hemert plaatst naar voren en Blinkhoff Sr. werkt zich vrij. Vlak voor doel weifelt hij, waarna Gorel wegtrapt. Nu wordt Terhorst aan den tand ge voeld. Een voorzet van Overdijk wordt van links in eens ingeschoten, maar onze keeper stopt kranig. Geen halve minuut later zendt Meinsma een kan jer in, om dat spoedig daarna weer te herhalen. Beide malen staat Terhorst echter op zijn plaats. Nadat Blinkhoff Jr. een voorzet van rechts prachtig uit het doel heeft gekopt en Snoeks een corner heelt verwerkt, kan Oldenburg, door mooi werk van Scharpff een snelle rush ondernemen. De bal vliegt voor de paal langs, zonder aangeraakt te worden. Als Snoeks gehaakt wordt, plaatst hij den hiervoor toegekenden vrijen schop naar v. Hemert, die nu eveneens gehaakt wordt. Penalty.... Struys geeft Thijssen natuurlijk geen schijn van kans. Daar Blinkhoff Sr. te vroeg is ingeloopen, moet Struys nog maals Thijssen beproeven. Ook nu heeft deze geen kans (01). Tegen het einde van de eerste helft komt 't Gooi nog eens opzetten. Over dijk schiet prachtig in, maar Terhorst en Blinkhoff Jr. slaan en koppen den bal uit het doel. Na de thee blijkt al spoedig, dat 't Gooi zich nog lang niet gewonnen geeft Meinsma geeft mooi over aan Wout stra, die nu een vrije kans heeft, maar hoog over schiet. Ondanks het wind voordeel voert Stormvogels niet veel uit. Alleen een schot van Oldenburg dat Thijssen vallend moet stoppen, bezorgt den Gooischen keeper wat moeite. We krijgen nu een periode, waarin bet spel het aankijken nauwelijks waard is. 't Gooi valt het meest aan, maar Struys, Koster en Blinkhoff Jr. weten van geen wijken. Na deze in zinking onderneemt Blinkhoff Sr. een schitterende rush, welke hij besluit met een ver, hard schot, dat juist over de lat gaat. Even denken we, dat Stormvogels zich zal herstellen. Oldenburg en Scharpff gaan er goed combineerend vandoor. Laatstgenoemde lost een mooi schot, dat Thijssen stopt. Direct hierna herhalen Scharpff, van Hemert en Blinkhoff fer. dit spelletje, maar ook nu wordt pet doel niet gevonden. 't Gooi neemt het offensief weer over De linkerwing doet een paar goede uil- vallen. De voorzetten worden echter steeds door Snoeks c.s. onderschept. Een ver schot stopt Terhorst. Plotse ling doet Visser een snellen uitval, doch zijn schot vliegt naast. Tien minuten voor het einde stompt Terhorst een schot van dichtbij weg, juist tegen een Gooi-speler aan. Een worsteling volgt, waarvan het eind is, dat de bal in het doel komt, volgens velen met de hand ingeslagen (11) Dit geeft 't Gooi moed. Fanatiek valt zij aan. Koster plaatst den bal naar Twelker. Blinkhoff Jr. mist diens voorzet en v. Kol krijgt een mooie kans, maar schiet over. Een vrije schop buiten het strafschopgebied schept nog een gevaarlijk moment. Buiten bereik van Terhorst wordt deze ingeschoten, maar Blinkhoff Jr. kopt het vliegende schot over de lat. Een mooi staaltje voetbal! Ook de resteerende minuten blijft 't Gooi sterker, doch scoort niet meer, zoodat de punten verdeeld worden. Na afloop protesteerde 't Gooi tegen liet niet toekennen van een penalty, welke, genomen, werd overgeschoten. Zaterdagmiddagcompetitie. In het laatste nummer van het Turn- blad lezen we, dat dezen zomer in Haarlem op verschillende Zaterdag middagen een athletiek-competitie zal worden gehouden, open voor sportver- eenigingen in Kermemerland en den Haarlemmermeer. De regeling is in handen van eéne commissie, bestaan de uit de heeren: J. Admiraal, Th. v. 't Lam, W. van Leeuwen, H. A. van der Mey en B. J. Wieland Los. Deze com missie zal worden uitgebreid met een korfbal- en voetbalvertegenwoordiger. Wij juichen dit plan sterk toe, alleen vinden we het ietwat vreemd, dat we van deze voornemens, die toch een lo caal karakter dragen, voor het eerst kennis moeten nemen uit een niet- plaatselijk sportperiodiek. Kenn. Ed. SCHEEPVAART. De Tubantia. De internationale enquête-commissie inzake den ondergang van bet Neder- landsche stoomschip Tubantia, heeft blijkens haar vandaag in het Vredes paleis voorgelezen rapport de overtui ging gekregen, dat de Tubantia op 16 Maart 1916 tot zinken is gebracht door de ontploffing van een torpedo, afge schoten door een Duitsche duikboot. De vraag, of de torpedeering opzette lijk is geschied of tengevolge van een vergissing van den commandant van de duikboot, blijft onopgehelderd. Niet is kunnen worden vastgesteld, dat de ondergang van de Tubantia is veroorzaakt door den schok van een torpedo, die was blijven drijven. Of schoon niet te ontkennen valt, dat een aantal aanwijzingen ten gunste van deze mogelijkheid pleiten, kon de com missie niet erkennen, dat deze aanwij zingen voldoende bewijskracht bezit ten. Geen enkele aanwijzing is kunnen worden aangevoerd, waaruit zou kun nen worden geconcludeerd, dat aan een andere oorzaak de ondergang van de Tubantia moet worden toegeschre ven. Beslag opgeheven. liet beslag op den motorlogger Cor nells VM 172 door assuradeuren gelegd is heden opgeheven. Velsen. Aangekomen 26 Februari: Inger, st„ Drontheim, houtstof, papier fabriek. IJniuiden: Gistermorgen is bet nieuw gebouwde passagiersschip Orania van den Ivon. Holl. Lloyd van Glasgow al hier aangekomen, na een welgeslaag den proeftocht. Het mooie schip, met twee schoorsteenen en kruiser-achter steven had veel bekijks. De Orania, bestemd voor het passa giers- en goederenvervoer, gebouwd door de fit ma W orkman Clark Co. Ltd., groot 9700 ton, is lang 470, breed 59 en hol 44 voet 6 duim, met machines sterk 6250 l.p.k. Lr kunnen 200 eerste, 100 tweede, 80 tweede klasse b en 850 derde klas pas sagiers worden geplaatst. De lading wordt geladen en gelost door hydraulische kranen, welke snel en geruisciiloos werken. De machines zijn van het geared turbine-type en de ketels worden door olie gestookt. Verder zijn er groote proviandruimen en olietanks aan boord. Alhier is aangekomen de Belgi sche kruiser Zinnia, die het politietoe zicht bij de visscherij uitoefent. In de week van 20 tot 27 Februari kwamen alhier uit zee binnen 46 stoomschepen en vertrokken naar zee 48 stoomschepen. Burgerlijke Stand Velsen. (van 25 lot en met 28 Februari 1922). Bevallen: T. Kraaijer Roedema, d. E. Fiiarski de Boer,z.; J. M. M. Duivesteiri- van den Bosch, d.; A. M. van NesteRuig- rok van der Werve, d.; C. Meijer-Schipper, z.; C. C. VerhoogMastenbroek, z. Overleden: M. M. Westerveld, 78 j. weduwe van L. Verschoor. E. A.Theman, 78 j. weduwnaar van G. Hendriks. H.Zeg waard. 1 jaar. A. Vons, 55 j. vrouw van H. Schoen. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 25 Febr. 1922: 7 timmerlieden, 1 stratenmaker, 3 kantoor bedienden, 1 typograaf, 9 kuipers, 1 manden maker, 2 boetsters, 5 sigarenmakers, 9 zeevisschers, 1 plaatwerker, 1 chauffeur, 2 electriciens, 1 electro-monteur, 1 voor- staander, 4 stokers, 2 machinisten, 8 bankwerkers, 1 metaalbewerker, 151 los arbeiders. RINNENLAND. De Kamerverkiezingen. In de Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering der Christ. Sociale Partij werden zeer uitvoerige besprekingen gevoerd over de candidaatstelling voor de a.s. verkiezingen van leden voor de Tweede Kamer. Het resultaat was, dat de candida- tenlijst als volgt werd samengesteld: 1. mr. dr. A. R. van de Laar te Gen- dringen; 2. dr. J. van Dorp te Gendrin- gen; 3. J. H. Fricke te Leeuwarden; 4. R. van der Brug te Gouda; 5. J. Jansen te Leeuwarden; 6. mej. D. E. C. Deet- man te Middelburg; 7. A. J. Rotteveel te Den Haag; 8. G. Voet te Velsen; 9. mej. D. Tennissen te Hilversum en 10. dr. C. D. Cramer te Utrecht. Tot leden van het hoofdbestuur wer den herkozen: de heeren dr. C. D. Cra mer te Utrecht en A. J. Rotteveel te Den Haag, terwijl in de vacaturen De Haan en Schurink gekozen werden: de heeren mr. H. F. van Meer te Half weg en R. van den Brug te Gouda. Tot leden der redactie van „De Beu kelaar", w erden gekozen: mr. dr. A. 11. van de Laar en dr. .1. van Dorp, beiden te Gendringen. De moord te Beerta. Omtrent den moord te Beerta geeft de inschoter Courant" onder meer de volgende bijzonderheden: Oostland, die dezer dagen werd ge arresteerd, verdacht den moord te heb ben gepleegd, schijnt zich tot Dinsdag morgen elders te hebben schuilgehou den en toen in zijn woning te zijn te ruggekeerd. In den namiddag vertel den zijn kinderen aan de buren, dat vader weer thuis was, waarop deze de bereden politie waarschuwden, die steeds de wacht hield in de woning van den vermoorden Woltjer. Bij de binnenkomst der politieman nen, ging de echtgenoote van den ver dachte naar buiten. Zij zeide dat haar man niet thuis was en vroeg of men hem nu nog niet gevonden had. De politie-mannen lieten zich echter niet om den tuin leiden, gingen verder zoe ken en vonden Oostland in de bedstede Hij werd gesommerd mee te gaan. Het bleek, dat zijn sokken nat waren waaruit mag worden afgeleid, dat hij nog niet zoo heel lang geleden buitens huis had vertoefd. Onder grooten toeloop van de Beert- ster ingezetenen, die een tamelijk drei gende houding aannamen, werd Oost land naar het Gemeentehuis te Beerta en later naar de marechaussee-kazer ne te Finsterwolde gebracht, waar hij werd verhoord. Hij ontkende en bleef ontkennen. Wel gaf hij toe, Vrijdagavond op pad te zijn geweest en een viertal personen te hebben ontmoet, maar hij kwam toen van Winschoten, zoo had hij ver klaard. W oensdagmiddag is Oostland naai de plaats gebracht, waar het lijk was gevonden en waar de vier mannen ver klaarden hem gezien te hebben. Hij bleef echter ontkennen, met den moord iets uitstaande te hebben. Intusschen blijven de bewijzen te gen hem zeer bezwarend. De verkla ringen der bewuste personen zijn zeer beslist en ook zijn in zijn kleeren bloedvlekken gevonden. Oostland zei- de, dat die van een neusbloeding af komstig waren. Thans wordt gemeld, dat Oostland volledig bekend beeft. Woensdagmiddag is te Beerta het slachtoffer Freerk Woltjer begraven, nadat Dinsdagmiddag het sectieonder- zoek had plaats gehad. Na het ondeg, zoek, dat heeft uitgewezen, dat Wolt- jer een geweldadigen dood is gestor ven, is het lijk gekist en de kist verze geld, waardoor geen confrontatie met den moordenaar Oostland, die kort daarna gearresteerd werd, meer kon plaats hebben. Hier en daar, aan den weg, gaven de inwoners van Beerta blijk van deel neming. Op het kerkhof echter niet de gebruikelijke schare nieuwsgieri gen, doch slechts zij, die den overlede ne van nabij kenden. Een daad van piëteit, die Beerta tot eer strekt. BURGERLIJKE STAND Gemeente Egmond aan Zee, Geboren: Lena, d. van Cornells Zwart en Knierlje SmilCornells, z. van Teunis Ham en Antje SlootLeendert, z. van Gerrit Prins en Bertha Stoker. Overleden: Aagje Dekker,8 maanden, d. van Jan Dekker en Jacoba ZwartAdriana Zwart, 1 jaar, d. van Klaas Zwart en Jacoba Zwart. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 24 Febr. in Nederland uitgesproken 48 faillissemen ten tegen 42 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 24 Februari 1922 374 faillissementen tegenover 287 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. VISSCHERIJ. Nederlandsche Visschersalmanak voor de Noordzee. Bij de N.V. Dorsman Odé's Boek handel en Drukkerij is verschenen de Nederl. Visschersalmanak voor de Noordzee, loopende van 1 April 1922 tot 1 April 1923, bevattende weder vele zeevaartkundge opgaven, zooals zons- declinatie, tijdvereffening, meridiaans- iloorgang en schijngestalten der maan, benevens hoogwatergetijden, een volle dige lijst van vuren en lichtschepen lifngs de kusten en in de zeegaten en de voorgeschreven wetten en verordenin gen voor scheepvaart enz.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2