IJmuider Courant Zaterdag 4 Maart Tweede blad OFFICIEEL. Openbare vergadering van den gemeen teraad van Velsen op Dinsdag 7 Maart 1922, des nam. 7 uur ten gemeentehuize. AOENDA. 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Aangaan van eene geldleening en deel neming in het aandeelenkapitaal der Bank voor Nederlandsche Oemeenten. 4. Aanvaarding der subsidievoorwaarden voor werkverruiming. 5. Extra-contributieheffing der afdeeling Noordholland van de Vereeniging van Nederlandsche Oemeenten. 6. Vooropleiding voor zeevaartscholen aan de gemeentelijke visscherijschool. 7. Ingebruikgeving van een lokaal van school C. aan de Esperanto-vereenig. „Penado estas Venki" te IJmuiden. 8. Adressen a. van de N. V. Maatschappij „Watergeus" e. a. te IJmuiden inzake steunregeling voor de zeiltrawlvisscherij b. van tijdelijke leeraren aan de voorma lige burgeravondschool om toekenning van salaris als zoodanig over het tijd vak van 24 December t.m. 31 Decem ber 1921 c. van de vereeniging voor ambachtson- derwijs in Kennemerland om een extra subsidie over 1920. 9. Verleenen van vrijstelling van het be paalde in artikel 22, alinea 1, der bouw en woningverordening. 10. Verzoek van het lid F. C. J. Netscher om toestemming tot het houden van eene interpellatie aangaande de post bestellingen in de gemeente. 11. Benoeming van een gemeentelijke ge neeskundige. 12. Idem van een onderwijzer aan school F. te Santpoort. PRED IK BEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. De Jong, Pred. te Bennebroek. 3 uur: Ds. Erdman. Bediening van den Fl. Doop. DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT.-BOND. 7.30 Ds-. E. L. Naute, van Leiden, GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Buffinga. 5 uur Dezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. J. B. O. Croes. 5 uurDezelfde. Woensdag 7.50 uurBiduur voor Gewas en Visscherij in het gebouw van Chr Belangen, dezelfde. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. M. J. Punselie, van Leiden, Doopsbediening. 5 uurDs. W. Reus, van Westkapelle. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Voerman, van Warns. 5 uur: Dezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Eggink, Doopsbediening. 5.30 uur Ds. M. G. Blauw van Schoten. 10 uur: Kinderkerk, lokaal Wijkeroog. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uurDs. Boerkoel. 5 uur: Dezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uur: Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. EVANGELISATIE. 10 uur: Ds. Vunderink te Haarlem. VISSCHERIJ. DE DUITSCHE TRAWLERS TE IJ M U I D E N. Het standpunt der reeders. Het verbod van uitvoer van visch uit Duitschland heeft gedurende een kor ten tijd eenige rust en stabiliteit ge bracht in de vischmarkt te I.Tmuiden, een rust en stabiliteit die helaas maar al te zeer noodig was en nog is. Nog steeds blijven de omstandighe den der versch-visscherij in Neder land ongunstig. Nog altijd moet een deel der vloot stilliggen en van de va rende vloot een groot deel in Engeland markten, om dumping van eigen markt te voorkomen en althans voor een deel der vloot nog een bestaans mogelijkheid open te houden. Maar lang heeft die rust niet gei duurd. De Duitsche reeders hebben van hun Regeering weten gedaan te krijgen dat dié schepen, die met vreemde kolen varen, ook in vreemde havens mogen markten en zoo zijn reeds spoedig de Duitsche Trawlers weer op de I.lmui- densche markt verschenen en is het door groote inspanning verkregen evenwicht weer verstoord, zeer tot schade van het bedrijf. Wat baat het of het teveel aan Hollandsche booten naar Engeland gaat, wanneer ze wor den vervangen door Duitsche trawlers, die hun visch op de IJmuiders markt werpen en deze overvoeren. En dat dit niet gering is blijkt, wel uit het feit, dat terwijl er van half De cember 1921 tot einde Januari slechts twee Duitsche booten te IJmuiden kwamen, van einde Januari tot 16 Fe bruari niet minder dan 60 Duitsche booten hun visch in IJmuiden losten, met een totaal besomming van onge veer f 160.000.- of ongev Mk. 11.428.000.- De. Duitsche booten die in de week van 1016 Februari te IJmuiden kwa men, in totaal 22, losten niet minder dan 7000 centner visch, met een op brengst van ongeveer f 47.410.of Mk. 3.386.000.in één enkele week. Dat er van Hollandsch standpunt be zien alles tegen is dat er Duitsche schepen naar IJmuiden komen, be hoeft geen nader betoog, vooral niet zoolang door de Valuta de exporthan- del, waarop IJmuiden steeds was aan gewezen, onmogelijk blijft. Maar ook van Duitsche zijde bezien valt er toch nog wel een en ander op te merken. In do eerste plaats dit: Wie waar borgt dat niet een deel der visch met Duitsche Kolen gevangen tóch zijn weg vindt naar de IJmuider markt en aan de Duitsche Voedselvoorziening wordt onttrokken. Een gemengd systeem als hier wordt toegepast leidt zoo licht tot ontdui kingen. En dan, waarom eischt niet de Duit sche Regeering dat ook die visch die met vreemde kolen is gevischt naar Duitschland wordt vervoerd. Over 't algemeen zijn de vischsoor- ten die de Duitschers in IJmuiden aan voeren voor de Hollandsche Consump tie tamelijk ongeschikt, zijn het speci aal de vischsoorten voor de Duitsche Markt. En voor het directe voordeel behoe ven do Duitsche reeders het vaak niet te doen. Neem ue aanvoel- van 1016 Febr. Slechts één week. De 7000 Centner Duitsche Visch brachten op ongeveer Mk. 3.386.000.of gemiddeld 4.83 M. pér pond. Die prijs hadden de Duitsche ree ders in Geestemünde zelfs voor de minste vischsoorten kunnen krijgen. Maar sterker wordt nog wanneer men de vischsoorten waarop bet aan komt afzonderlijk beziet. De Duitsche Reeders krijgen voor de kleine schelvisch in IJmuiden 260 tot 270 Mark terwijl de prijzen in Gees temünde waren 450595 Mark. Wittlinge 140 -160 Mk. in IJmuiden en in Geestemünde 385—490 Mk. Kabeljauw III 180- 250 Mk. in IJmui den en in Geestemünde 400- 425 Mk. En zoo zouden we kunnen doorgaan. Dit leidde tot het resultaat dat de Duitsche Booten in IJmuiden de visch verkochten, dat deze visch weer werd ingeladen in Trawlers om naar Duitschland te worden vervoerd om daar op de markt te wórden verkocht tegen de lioogere Duitsche prijzen. Wat al verlies aan tijd voor de boo ten en aan geld door extra los- en laad- kosten in IJmuiden en bovendien de veilingskosten. En waarvoor? Daarvoor kan maar een reden zijn namelijk in Duitschland de vischprij- zen kunstmatig omhoog te houden, en dat in een land waar bet grootste vraagstuk is, de prijzen der levensmid delen naar benedon te krijgen. Wanneer waarlijk de Duitsche Re geering den weg van goedkoopere Volksvoeding uit wil dan zal het uit voerverbod zich ook moeten uitstrek ken tot de booten, die met vreemde ko len varen, die onder bestaande om standigheden evengoed, neen veel be ter hun visch kunnen brengen in Geestemünde of Cuxhaven als in IJmuiden. We zijn het met de conclusies in dit schrijven niet geheel eens. Zeker, is het hoogst onaangenaam groote con currentie te vinden op eigen markt, die reeds door een deel van de IJmuider trawlervloot overvloedig van visch vooFzien kan worden.... als ze regel matig te IJmuiden markt. Begrijpelijk is het daarom, dat een ander deel der IJmuider vloot Engelsche havens op zoekt. Zulks doen de reeders toch ook, omdat ze verwachten daar hoogere be sommingen te maken, dan bij over- groote aanvoeren te IJmuiden het ge val is. De pot verwijt hier wel den ketel zijn zwartheid. De IJmuider trawlervloot is te groot voor het bedrijf nu Duitschland als af zetgebied is uitgeschakeld en daarom moet een deel der vloot, als het niet wordt opgelegd wel naar vreemde ha vens gaan. Hetzelfde geldt in zekere mate voor de Duitsche trawlervloot. De groote afstanden en de enorme spoorvrachten in Duitschland maken den afzet gering, zoodat zelfs, als geen uitvoerverbod bestaat een groot deel der Duitsche visch zijn weg vindt naar Relgié en Zwitserland. Ook mag de vraag gesteld worden of de IJmuider reeders niet mede heb ben geholpen aan den trek van Duit sche stoomtrawlers naar IJmuiden, toen tijdens de Engelsche mijnwer kersstaking nagenoeg alle IJmuider stoomtrawlers in Engeland gingen markten en de IJmuider handel het zelfs als een uitkomst moest beschou wen, dat door Duitsche stoomtrawlers visch voor de IJmuider handelaren werd aangevoerd. Hetzij verre den IJmuider reeders daarvan een verwijt te maken. De noodtoestand van dit be drijf dwong hun wel de eenige gele genheid aan te grijpen om aan een al- geheele débacle te ontkomen en ge lukkig kunnen een aantal reederijen op gunstige resultaten wijzen door hun markten op Engelsche havens. Doch in de Duitschers te laken, dat zij gaarne voor een half schip visch een schip vol marken mede nemen lijkt ons toch niet juist. En dat zij te IJmuiden zouden blijven markten, als zij in eigen havens hoogere prijzen kunnen maken, voor zoo dom zien wij de Duitsche reeders niet aan. Ontegenzeggelijk lijdt de goede naam van ons Hollandsch product door de vermenging in binnen- en buitenland met de Duitsche aanvoeren, want al moge er in de aangebrachte vischsoor ten van Duitsche en Hollandsche schepen geen verschil zijn, de visch van Hollandsche trawlers is beslist zeer meerwaardig door de betere be handeling. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Volkszangavond der Mij. tot Nut van het Algemeen. De zaal van het Gebouw v. Chr. Bel. was Woensdagavond goed gevuld om de aangekondigde zangavond bij te wonen. De departements-voorzitter, Ds. Luikinga, heette de aanwezigen welkom en vertelde dat het bestuur met veel tegenspoed had gekampt al vorens men er in geslaagd was deze avond te organiseeren. Vervolgens droeg hij de leiding van den avond over aan den heer Joh. Oostveen, directeur der vereeniging tot verbetering van den volkszang te Amsterdam. Deze begon met als zijn dool te ver klaren dat bet publiek zou zingen en hij toezien. Daartoe had men tekst boekjes ontvangen. Wel twijfelden wij er eerst aan of dit systeem den heer Oostveen bij onze plaatsgenooten evengoed zou gelukken als in verschillende andere steden maar alras bewees bij do mate van ge reserveerdheid zijner toehoorders te kunnen begrijpen en te overwinnen. Met tallooze aardige kwinkslagen en 'n onweerstaanbare mimiek wist hij het hek over den dam te krijgen en bij „De vrijage van Krelis Louwen en Trien" hoorden we reeds allen uit volle borst meezingen. En steeds meer wist hij de geestdrift voor de bekende mooie, maar helaas te zeldzaam gezongen, Nederlandsche liederen er in te krij gen. Er kwam stroom in de zaal. Dit bleek ten duidelijkste toen aan het einde een paar, door aanwezigen op gegeven, liederen werden gezongen. Het trof onze opmerkzaamheid dat beiden van een gehalte waren ver ver heven boven de liedjes die men dik wijls meent dat het publiek gaarne zingt, zelfs tot de beste die in den bun del stonden. Voor den heer Oostveen dus een avond van succes, ook met eenige lie deren die hij alleen als voorbeeld zong. Toch moet een deel van het succes worden toegeschreven aan onzen plaatsgenoot, den heer N. Gonlag, die bijna alles op de piano accompagneer de, en bovendien met twee door hem gedirigeerde koren meewerkte en voor afwisseling zorgde. Het mannenkoor „IJmuiden" zong enkele nummers en werkte verder, tusschon het publiek gezeten, met do verschillende goede stemmen harer le den mee. Het „Nuts-kinderkoor", nog slechts zeer kort bestaande, zorgde voor frissche stemmen en voor vroo- lijke kinderzang. Daar het hier naai- wij meenon een eerste publiek optre den geldt willen we eerst onze blijd schap er over uitspreken dat men er weer in geslaagd is een kinderkoortje op te richten. Geen kunst toch, hoezeer ook meer gecompliceerd, verheft meer dan de reine, onschuldige kinderzang. Dat de oefeningen goede vruchten dragen bewezen de liedjes die het koor zong. Toch zouden wij den heer Gonlag in overweging willen geven, vooral bij publiek optreden, niet zielve achter de piano te gaan zitten daar kinderen licht afgeleid worden. En we meenden in de zaal wel personen opgemerkt te hebben die voor die begeleiding in staat waren en wellicht welwillend ge noeg haar te vervullen. Ons verslag van dezen avond zou ze ker slechts half voldoende zijn als we niet even nog wezen op het goede stre ven der vereeniging „Volkszang". De liederen die ons volk als op de lippen zijn veelal van een gehalte dat men zich er voor schaamt. Dit te verbete ren is mogelijk en ook dezen avond beeft bewezen dat „Volkszang" don weg daarvoor weet te vinden. Wij meonen dat het een vooruitgang voor IJmuiden zou beteekenen als haar streven gelukte hier vele derge lijke avonden te verkrijgen. Schaken. J.l. Dinsdag had de returnmatch, Haarl. SchaakgezelschapIJmuider Schaakclub, te Haarlem plaats. Kwam de vorige maal de Haarlemsche club slechts met 13 spelers naar IJmuiden, de IJmuidenaren deden het beter en trokken met 19 man sterk naar Haar lem. En werd fel gestreden en liet re sultaat was dat Haarlem won met lok punten tegen IJmuiden 8'/2. Geen der IJmuidenaren zal gedacht hebben dat een zoo gunstig resultaat verkregen zou. worden, vooral de hoogere borden hielden zich kranig, uit de 6 zwaarst^ partijen toch, behaalde IJmuiden 4'/2 punten. Gaan de leden door met zich voortdurend flink te oefenen dan kan het niet anders of het resultaat zal een volgende keer nog beter zijn. De volgende week begint de onder linge competitie der IJmuider Schaak club. Gespeeld wordt in twee groepen, de 10 hoogste borden de le- en de rest de 2e groep, de 2 laagst uitkomenden in de le groep en de 2 hoogst uitko menden van de 2e groep spelen onder ling een competitie met kans voor de gradatie van de eene- en promotie voor de andere partij. Varia. Deze tooneelvereoniging geeP. Dinsdag 7 Maart een tweede voorstelling van het blijspel „De Weg naar de Hel" van Kadelburg, waarmede het in de uit voering voor de kunstlievende leden zoo'n groot succes heeft behaald. Zij, die thans het aangename aan het nuttige wenschen te verbinden raden w ij ten sterkste aan deze voorstelling bij te wonen. Tegen een geringe entree prijs wordt U een kostelijk stuk ver toond en ge steunt er het Nansen- Comité mede, want de netto-opbrengst komt ten goede van de hongerlijden den in Rusland. De lounen in de Ijsfabrieken te IJmuiden. Begin Februari is er op verzoek van de directies der ijsfabrieken, n.l. de N.V. Ijsfabriek v. de vischhandelver- eeniging n de N.V. Vereenigde Ijsfa brieken, een conferentie gehouden met de arbeidersorganisaties, ter be spreking van het loon vraagstuk. De voorstellen van de directies zijn, om schreven in een brief, op 15 Februari aan de besturen der arbeidersorgani saties toegezonden. Ze komen neer op een loonsverlaging van ongeveer 10%. Zou echter de omzet van de gezamen lijke ijsfabrieken meer bedragen dan 1000 ton per maand, dan zou boven het nieuwe loon 5% worden uitgekeerd bij een omzet boven de 6000 ton 10%. Het schrijven wijst verder op de om standigheid dat de omzet in de laatste maanden geen tiende deel van de pro ductie bedraagt. Voorgesteld wordt om de uren van Zaterdagavond 6 uur tot Zondagavond 6 uur te beschouwen als Zondagsuren, het overwerkpercentage op Zondagen van 100 tot 75%, het jaar- li.jksch verlof vast te stellen op 4 dagen met behoud van loon, vermeerderd met 2 dagen indien geen ongeoorloofd verzuim heeft plaats gehad in het voorafgaande jaar. Een duidelijke om schrijving wordt nog gevraagd van den arbeid, waarvoor jeugdige perso nen kunnen worden aangenomen, ter wijl voor ziekte op den eersten dag geen loon uitgekeerd zal worden. De Centrale Bond van Transportar beiders en den Chr. Bond van Trans port-, Haven- en Fabrieksarbeiders vergaderden over deze voorstellen den 21en Februari en verzonden den daar- opvolgenden dag een brief aan de pa troons, waarin zij de voorgestelde wij zigingen in het collectief contract af wijzen. De wijzigingen worden in dien brief niet noodzakelijk en ongemoti veerd genoemd. Men wijst er op dat de laatst verloopen maanden geen basis van berekening kunnen geven omdat elk jaar deze maanden de slechtste re sultaten opleveren. Dit jaar is claur nog bijgekomen de ongekend strenge vorst, waardoor de schepen bijna niet hebben kunnen visschen. Men vestigt er verder de aandacht op dat het per soneel aan de ijsfabrieken zoodanig is ingekrompen dat één man doen moet wat vroeger twee moesten verrichten, wat voor de fabriek neerkomt op be langrijk voordeel en voor de arbeiders op een indirecte loonsverlaging. Voor gesteld wordt daarom de arbeidsover eenkomst te handhaven tot 1 Mei en dan de onderhandelingen te herope nen, waarbij men dan kan rekening houden met de bedrijfsomstandighe den van dien tijd. De fabrikanten hebben aan do arbei dersorganisaties een schrijven verzon den per 24 Febr. 1922 dat luidt ais volgt Hierbij erkennen wij de goede ont vangst van Uw brief van 22 Febr. 1922. Het spijt ons zeer dat u onze inzichten niet kunt deelen, doch hieraan is nu blijkbaar eenmaal niets aan te doen en als gevolg hiervan deelen wij u mede dat wij er de voorkeur aan geven van 1 Maart al' zonder contract te zijn en ons volle vrijheid van handelen voor te behouden. Het is ons ten eenomale niet mogelijk om onder de tegenwoor dige omstandigheden en vooruitzich ten de loonen en arbeidsvoorwaarden ongewijzigd te handhaven, willen wij daarmede niet onze bedrijven in de waagschaal stellen. Wij hadden er gaarne de voorkeur aan gegeven een en ander in overleg met u op te lossen. Daar een en ander echter pertinent door u wordt afgewe zen kunnen wij niet anders doen dan ons in het vervolg zonder eenige ver binding te beschouwen. De kinderen die regelmatig de kinderkerk van de Ned. Hervormde Gemeente des Zondagsmorgens in het gebouw voor Chr. Belangen bezoeken was Dinsdag een aardige attractie be reid. Elke week wordt er gecollecteerd ten bate der zending waardoor men dikwijls met vrij aanzienlijke bedra gen steun aan dat werk verleenen kan. Reeds dikwijls deed het bestuur moeite om wederkeerig de leerlingen iets van dien arbeid te laten begrijpen. Nu had men den heer H. J. Wesseldijk, die met verlof hier ter plaatse vertoeft, bereid gevonden iets van zijn werk zaamheid als zendeling onder de Barée sprekende Toradja's in Posso- land op Midden-Celebes te vertellen, verduidelijkt door lichtbeelden. Twee maal was de zaal tjokvol en de voor beeldige orde bewees dat de jeugd nog belangstelling heeft voor het deel van ons rijk dat zich om den evenaar slin gert. Hier kon men bemerken dat het onderwerp zich aansluit bij het school onderricht. Met nieuwsgierigheid be zag men de schetsen uit het leven der inlanders en hoorde het verklaren door iemand die ook het meest primi tieve volksleven uit eigen ervaring kent. Met verbazing ontdekten velen welke verandering ook in die maat- schappijvorm ontstaat als iemand het woeste heidenleven vaarwel zegt. Het waren zeer leerzame lichtbeel den-avonden voor die kinderen. Aan het einde der samenkomst met de grootste zong men zendeling Wes seldijk, met het oog op zijn a.s. terug keer naar zijn arbeidsveld een zegen bede toe. Donderdag zijn aangehouden in verband met het zinken van den sleep- boottreiler Jacob Cornelis IJ.M. 463 de eigenaresse J. S„ echtgenoote van K. Z„ wonende te Wijk aan Zee en Duin, voorheen alhier, de schipper P. V., wo nende alhier en de machinist J. G. LI., wonende te Wormerveer. De sleepboottrawler Jacob Cornelis, die in 1919 stond ingeschreven als be- hoorende aan C. Zwart en Hartendorp, heette op 2 April 1919 nabij Egmond in stormweer te zijn gezonken. Dinsdag werd politie-assistentie gevraagd, omdat een in de Hoeksteeg wonende juffrouw door haar man mis handeld zou worden. Toen de politie er kwam, bleek het een huiselijke twist te zijn, die door bemiddeling der poli tie weer werd bijgelegd. De heer R. uit de Kennernerlaan deed aangifte van diefstal van een hee renrijwiel te zijnen nadeele. Donderdagavond 2 Maart j.l. waren de Besturen van de R. K. en Chr. Vak- Centrale in verg. bijeen waar ter sprake werd gebracht de werkeloosheid in onze

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5