ORGAAN VELSEN Amerikaanseh Kledingmagazijn i Woensdag ft Maart 1932 iJMUIDER Te Jaargang AboKnemestspr^B i f 1— per 8 ma&nöen, frasso per post f 1.36 Abos»eaaeiiten worde» aaugeKOJaea aas ket Bureau ec feg '-e Age*t®n. Tot plaatsing va» advertentie» van Buite» de gwneeBte VELSEN in dit blad is sitslnitesd gereektiga ket AdverteKti*- bnrea» P.F.C.R0EL8JE, IfMUIMK. Advertentie» uiterlijk is te eende» "WOENSÊAG tot 9 aar v.ss. en VRIJDAG tot 4 uur a.M. -- T^rsehijnt WoMuuUgg m Uitgave van de Naaasü. Vees.. Uitgevers Mjl ,ï3e AMIES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIS N. V. &rafek$r$ Siaj»w«l, Wilieassplei» 1" Telefoon 1SS Iugezonde mededeelingen ets, per regel Advertenties van 11 en m, B regels f 1.—-, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. regels f 1.25, iedere regel meer 26 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend by vooruitbe taling, van 1 t. en m. 6 regels f0.75, iedere regel meer 16 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prezen berekend. Advertenties „adres bui. v. d. blad" 10ets. extra; voor bezorging van op adverténtie» ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprfjzen worden met 5 ets, verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude eu het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders derOemeente Velsen, brengen ter openbare kennis, dat de verzoeken van de N. V. Ijsfabriek voor de Vischhandel vereeniging te ljmuiden, om op het perceel, kadastraal bekend Oemeente Velsen, afd. ljmuiden, Sectie I Nos. 1322 en 1323; plaatselijk bekend Verlengde Kanaalstraat, Wijk C No. 10, hare fabriek te mogen uitbreiden, door plaatsing van een veer- hamer in de smederij de N. V. Zuid-Hollandsche Noordzee- visscherij „Holiandia", te Vlaardingen, om op het perceel, kadastraal bekend Oem. Velsen, afd. ljmuiden, Sectie L No. 805; plaatselijk bekend Middenhavenstraat, Wijk C, No. 72, een kuiperij te mogen oprichten, door hen zijn toegestaan. Velsen, den 9 Maart 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de burgemeester, Rijkens. de secretaris, Th. J. Wijnoldy Daniëls. Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 10 Maart 1922 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Anne Kuil geb. Bruins van beroep cantinehoudster, wonende te Wijk aan Zee en Duin om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrije drank in de navolgende localiteithet schaftlokaal op de terreinen der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken. Bouw No. 37. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 3 Maart 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Rijkens De Secretaris Th. J. Wijnoldy Daniëls. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp vau een dei- wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. doelde personen op hun verzoek een vergoeding uit 's Rijks kas toegekend. 2. Ook voor onverplicht verblijf in werkelijken dienst kan zoodanige ver goeding worden toegekend, mits de dienstplichtige behoort tot een dei- door den Minister van Oorlog of van Marine aangewezen groepen. 3. Onder de personen, in punt 1 be doeld, worden uitsluitend begrepen: a. de echtgenoote van den dienst plichtige; 1). diens bloed- en aanverwanten in de rechte linie; c. diens andere bloed- en aanver wanten in den tweeden graad; d. diens pleegouders; e. de personen, in wier onderhoud de dienstplichtige krachtens rechterlijk vonnis moet voorzien Bedrag der vergoeding. De vergoeding bedraagt ten hoogste f 2,50 per dag. Wordt thans een hooger bedrag genoten, dan kan dit gehand haafd blijven voor den verderen duur van den tegenwoordigen werkelijken dienst van den dienstpichtige. Het bedrag mag net hooger zijn dan voor het levensonderhoud noodig is en mag ook niet. te boven gaan hetgeen door het verblijf in werkelijken dienst aan inkomsten verloren gaat. Hoe en door wien de aanvraag wordt gedaan. De aanvraag moet door of namens hem of haar, die op de vergoeding- meent aanspraak te hebben, monde ling of schriftelijk worden gedaan zoo mogelijk drie maanden vóór de op komst in werkelijken dienst. Zij ge schiedt bij den burgemeester der ge meente, waar verzoeker woont of - woont deze buitenslands bij den burgemeester der gemeente, waar de dienstplichtige voor den dienstplicht staat ingeschreven. verlof tellen in den regel niet mede, be halve die van vertrek of van terugkeer van verlof, die van verlof tot herstel van gezondheid, die van algemeen ver lof en die van uitzonderingsverlof dit laatste verlof beperkt tot ten hoog ste vier dagen. Vergoeding, niet in ontvangst geno men binnen een maand na den voor de uitbetaling vastgestelden dag, wordt als vervallen beschouwd. Vrijstelling in vervanging van vergoeding. Voor verblijf onder de wapenen voor j eerste oefening wordt vergoeding slechts bij uitzondering toegekend, na- jmelijk slechts dan waaneer om rede- inen van denstbelang geen vrijstelling wordt verleend. Een dienstplichtige, die voor eerste oefening moet opko men en meent kostwinner te zijn, zal daarom goed doen tijdig vóór de op komst vrijstelling van den dienstplicht wegens kostwinnerschap te vragen. Laat hij na zulk een aanvraag tijdig te doen, dan zou hij het aan zich zeiven te wijten hebben, zoo hij een tijdlang onnoodig in werkelijken dienst zou moeten verblijven zonder dat voor dit verblijf vergoeding zou worden geno ten. Velsen, 13 Maart 1922. De Burgemeester, RIJKENS. DIENSTPLICHT. KOSTWINNERSVERGOEDING. De BURGEMEESTER van VELSEN brengt, het onderstaande ter kennis van belanghebbenden. Aanspraak op vergoeding. 1. Wanneer het verplicht verblijf in werkelijken dienst van een dienst plichtige ten gevolge heeft, dat vol doende middelen tot levensonderhoud ontbreken of zouden komen te ontbre ken aan personen, als hieronder in punt 3 vermeld, en hem om redenon van dienstbelang geen vrijstelling van den dienst of van den werkelijken dienst wordt verleend, dan wordt naai de hierna vermelde regelen aan be- Beslissing. Na onderzoek der aanvraag door den burgemeester wordt daarop beslist door den Minister van Oorlog of van Marine, naar gelang de dienstplichtige tot de land- of tot de zeemacht behoort. De beslissing wordt door dien Minis ter ter kennis van verzoeker gebracht. Uitbetaling. De uitbetaling geschiedt behalve voor de zeemacht in garnizoens plaatsen rechtstreeks door den mili tairen administrateur, in andere plaat sen en voor de zeemacht steeds door tusschenkomst van den burgemeester. Woont de persoon, die de vergoeding geniet, buitenslands, dan geschiedt de uitbetaling mede rechtstreeks dooi den militairen administrateur. In ge meenten, waar de uitbetaling door tus schenkomst van den burgemeester plaats heeft, geschiedt deze ter ge meentesecretarie, uiterlijk den 5den, 15den en 25sten der maand of op den eerstvolgenden werkdag daarna tel kens over den vijf dagen te voren ge- eindigden termijn van tien dagen De uitkeering strekt zich in het al gemeen slechts uit over de dagen, waarop de dienstplichtige werkelijk bij den troep aanwezig was; de dagen van VAN DEN WACHTTOREN. John en Jonathan. De eerste wordt in de caricatuur kunst gewoonlijk afgebeeld als een dik, kwiek heertje, de laatste als een lange, stijve Klaas. Erg best kunnen ze het met elkaav niet vinden. Ze hebben lang geleden oorlog tegen elkaar ge voerd en het kwade bloed, dat toen ge zet is, heeft de tijd nog niet hernieuwd. In de Amerikaansche schoolboekjes worden de Rngelschen dan ook vaak als -de vijanden van het voorgeslacht geteekend. Bovendien zijn John en Jo-r nathan beide bazen en zulken kunnen het gewoonlijk niet best met elkaai vinden, liet heeft. Jonathan ook steeds dwars gezeten, dat John warme vriendschap sloot met den kleinen Jap, aan wien hij erg het hekel heeft. Dat alles maakt, dat John en Jonathan el kaar meestal niet erg vriendelijk, aan zien. Maar de oorlog is gekomen en de ge meenschappelijke vijand maakte En geland en Amerika tot vrienden en bondgenooten. Amerika bewees de En tente in 16 een grooten dienst, door aan de Duitschers den oorlog te verklaren. Er kwam een leger van frissche strijd krachten aan het front en bovendien schoot Amerika zijn nieuwe bondge nooten geld voor, om den duren'oorlog te kunnen voortzetten. Te Washington heeft John zich bui tengewoon minzaam jegens Jonathan gedragen. Hij heeft de plannen, om de vlootaanbouw te staken, feitelijk ge red en bovendien beloofde hij het bond genootschap met Japan te zullen be eindigen. Engeland werd in Amerika populair. Men moet echter niet meenen, dat alles koek en ei is tusschen de twee. Engeland heeft er nu en dan een bal letjc van opgeworpen, dat Amerika al le schulden aan zijn bondgenooten zou schenken. Het is makklijk royaal te zijn uit een andermans beurs. Bo vendien is Engeland zelf een der schul denaars. Amerika heeft zoo lang bij Europa in de schuld gestaan, dat hij zoo maar zijn macht als schuldeischer niet wil prijs geven. Amerika wil geen streep zetten door de leeningen, die zijn bondgenooten bij hem gesloten hebben. En nu dreigt Engeland met be taling! Men moet met de zonderlinge inter nationale verhoudingen op de hoogte zijn, om dit dreigement te hegrijpen. INGEZONDEN MEDEDEELINO fg Nassanstraat Haarlem 2e HUIS VANAF DE KRUISSTRAAT BLIJFT steeds het GOEDKOOPSTE adres voor: Heeren- en Jougeheeren-Kieediiij? ledereen kent onze zaak voor GOEDKOOP Bbuwkamgaren Costnum mmf f24.— betaal bij een ander f 50. Fantasie Costimni vanal f 13.50 betaal voor het zelfde Costuum bij mijn concurrenten f35. Groote keuze inPantalons, Demi')*, Winterjassen enz. DUS ALLEN NAAR HET «4merikaaii?ch Mleedingmagazijn, Nassaiistraat 4 3 minuten van het Station. Reiskosten worden vergoed r .'T - A| Toi nu toe heeft Engeland zelfs geen rente aan zijn schuldeischer aan gene zijde van de groote eendenvijver be taald. Het moet ieder jaar niet minder dan 600 millioen afdokken. Op de be- grooting voor dit jaar staat dit bedrag en daarover maakt Amerika zich on gerust. W il Engeland met goederen be talen bij gebrek aan gëld, dan wordt Amerika met goederen overstroomd en de malaise en werkloosheid in de Ver. Staten daardoor verergerd. Betaalt Engeland in goud, dan wordt de toch al groote goudvoorraad daar buiten sporig en men kan zelfs van dit goede te veel krijgen. Bovendien zal het ver trouwen in de finantieele kracht van Engeland hersteld en cfe waarde zijner valuta verbeterd worden, als hij zijn schuldeischers begint te betalen. Zoo wil Amerika liever schuldeischer blij ven en dreigt Engeland daarentegen met betaling. Om de wereld goed te be grijpen, moet men vooral niet vergeten, dat ze min of meer een krankzinnige boel is, waar betaling als een vijandige daad en bedreiging kan worden opge vat. De betalende schuldenaar wordt overal met blijdschap ontvangen be halve in de internationale verhoudin gen, die men vooral niet met de maat van het gezond verstand meten moet. Valutawonderen. In de Weltwirtschaftliche Korres- pondenz lazen we een paar staaltjes van de zonderlingheden, waartoe de ebbe en vloed in de valuta aanleiding geven. De eigenaar van een voorname kleermakerij in Berlijn zag op een za kenreis in Parijs een zeer fijne stof voor mantels. Hij kocht daarvan en be rekende dat er voor een mantel onge veer 300 francs van deze stof noodig was. Een jaar later bezoekt zijn Fran- sche leverancier hem en ziet een prach- tigen mantel van deze stof, met zij ge voerd en voortreffelijk bewerkt. De mantel kostte 200 francs. Kant en klaar met voering en aldus 100 franc goedkooper dan de grondstof. Het ge heim is natuurlijk een sterke daling- van de Mark. In Frankrijk zullen er wel door haat verblinden zijn, die be weren, dat de Duitschers hun waar ver beneden den kostprijs verkoopen, om den Franschen concurrent te nek ken en zichzelf zoo te verarmen, dat ze geen schadevergoeding zullen kunnen betalen. Zulke dwaasheden kan men nog voortdurend in Frankrijk hooren. Nog grooter is het volgende valuta- wonder, Een bankier speculeerde met weinig geld van zichzelf en veel van anderen, die hem vertrouwden, in dol lars. De dollar steeg echter niet maar daalde en de bankier daalde tot de diepte van het bankroet. Hij werd ge vangen genomen. De rechtbank maak te niet veel haast met zijn zaak en on- dertusschen steeg de dollar en werd het tekort steeds geringer, Het vroolijke slot van de droeve ge schiedenis is, dat alle schuldeischers hun geld terugkregen, het bankroet werd opgehevpn, de bankier in vrij heid gesteld en in zijn eer hersteld. Het tekort was zelfs in een flink tegoed veranderd. De ongelukkige speculant verliet de gevangenis als bezitter van eenige millioenem. Door langzame behandeling zijner zaak had hij geboft. De rechtbank had gelukkig voor hem gespeculeerd, zoo schrijft de Weltwirtacbaftliche Corres- pondenz heel leukjes. De geweldige veranderingen in de waarde van het geld der verschillende staten maakt het internationaal ruil verkeer extra moeilijk en is bovendien een bron van allerlei geknoei en ge- dobbel. De wereld zal pas weer goed jin haar voegen komen, als de valuta iweer vaster en de onderlinge verhou- ding normaler wordt. PLAATSELIJK NIEUWS. i IJMUIDEN. Donderdagmorgen om 4 uur ge- raakte de bejaarde trawlerlosser H. v. .'Slooten bij het lossen van de stoom trawler Walvisch te water. Na eenige moeite gelukte het zijn kameraden hem op den wal te krijgen. Daar het bleek dat hij gewond en bewusteloos was, was geneeskundige hulp noodza kelijk. Dr. Romeling was spoedig aanwezig. Na verbonden en van droge kleeren voorzien te zijn, was hij in staat per rijtuig naar zijn woning ver voert te worden, heel kalm. Reeds sedert eenige weken is er aan het Hoogovenbedrijf een staking van de daar werkzaam zijnde timmer lieden, omvattende 17 man. Het is wat men noemt z.g. directe actie. Organisa ties of andere werklieden zijn er dan ook niet bij betrokken. Alles verloopt

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1