KUNKEM0UER i.EX!S MAATCORSETS f 20.-, f 25-, I 30- SPECIALE AANBIEDING kü. A, V isBer^ÜTiismaii o^eet^êrgeH]C^!n3èüj!(^wS|«r De Duüsche trawlers in IJmuiden. Men schrijft ons van Reederszijde: De stroom van Duitsche trawlers die in IJmuiden hun visch komen lossen blijft aanhouden. Van 18 tot 28 Februari waren het er weer niet minder dan 26 die met el kander 5680 Centner visch aanvoerden Aan één millioen en één Honderd zes en dertig duizend Duitsche magen is daarmede weder ieder een half pond visch onthouden in deze tien dagen en daarmede is het effect bereikt dat de Collandsche markt werd gedrukt en de Nederlandsche vloot verplicht om in grooter getale dan voorheen elders zijn troost te zoeken. En nu vanaf 1 Maart is de uitvoer van zeeviseh en baring in Duitschland. wederom geheel vrijgegeven en de kans voor de Duitsche bevolking om ieh van de door eigen vloot gevangen visch machtig te worden, werd weer kleiner. En niet alleen dat de export van visch is vrijgegeven, maar daarenbo ven mogen nu ook de stoomvisehsche pen die de weinige beschikbare Duit sche kolen bekomen met hun vangst naar het buitenland gaan. Terwille van de Binnenlandsche in dustrie moeten de Duitsche mijnen een deel der steenkolen beschikbaar stellen ofschoon ze in het Buitenland een belangrijk liooger prijs zouden kunnen maken, maar de visch die daarmede gevangen wordt behoeft niet langer gereserveerd te worden voor de bevolking die de kolen verschaft. Wat zal deze nieuwe maatregel van de Dnitsclie Regeering uitwerken? Sommige hopen (en wat men hoopt gelooft men graag) dat de Duitsche Trawlers nu allemaal in Duitsche ha vens zullen binnenkomen, want dat nu de uitvoer vrij is, de prijzen er zoo goed zullen zijn dat het niet meer noodig is in het Buitenland te markten. Ande ren nog optimistischer meenen- zelfs dat het geluk nog grooter zal zijn, want dat nu niet alleen de geheele vloot in Duitschland zal kunnen mark ten, maar dat de uitvoer zich ook zal bepalen tot de fijnere en duurdere vischsoorten en dat de goedkoopere soorten die meer in aanmerking ko men voor volksvoedsel nu eerst recht in groote massa in Duitschland zullen komen en blijven. Nu de tijd zal wel leeren in hoeverre deze optimistische beschouwingen juist zullen blijken maar voorhands vreezen wij nog iets anders, iets dat de Duitsche vischeters en de IJmuiden- sche markt minder bevallen zal, na melijk dat nog meer dan voorheen de Duitsche Trawlers zoowel die met Duitsche kolen aj.s die met vreemde kolen hunnen weg zullen vinden naar niet Duitsche havens. De booten met Duitsche kolen zullen het doen omdat juist met de goedkoo- pe kolen in Duitschland de grofste winsten zijn te maken en de booten met vreemde kolen omdat ze met de duurdere kolen niet met geringe be sommingen tevreden kunnen zijn. En in die vrees vinden wij helaas reeds steun in de omstandigheid dat reeds nu na 28 Februari in 7 werkda gen weer 19 Duitsche trawlers in IJmuiden markten. Bovendien is voor de Duitsche visch eters het vooruitzicht niet bemoedi gend wanneer alle heil verwacht moet worden van de omstandigheid dat de Duitsche booten naar de Duitsche ha vens zullen komen, omdat daar de visch nu zóó duur zal worden tenge volge van den vrijen uitvoer van dit begeerde volksvoedsel. De jeugdige R. C. S. alhier, die zich voor de Haarlemsche rechtbank had te verantwoorden, is zonder eenige toepassing van straf ter beschikking van de regeering gesteld. Voor een goed bezette zaal sprak Ds. N. C. J. Schermerhorn Maandag in de Nieuwe Willem Barendz" over „Anti Militairisme". In een schitterende peroratie sprak Ds. Schermerhorn over den geesel van den oorlog en strijd, zooals die van 1914 1918 Europa en Amerika in vuur en vlam heeft gezet en stelde daartegenover de Vredes- idee alle conferenties, Washington—Ver sailles enz., enz., duur en nutteloos voor den werkelijken vrede, brengen geen uit komst en oplossing. De uitgesproken volks wil en pertinente weigering van de arbei dersklasse tot eenigerlei steun, achtte spr. het radicale middel. Het militairisme, de militaire kaste, wor den onttroond, nutteloos als het werkloos is, gevaarlijk en een verwoestende kracht als het in actie komt. Eenige aanwezigen gaven zich als lid op der afdeeling. VELSEROORD. l)c afdeeling van de Ned. Christ. Goh. Onth. Ver. hield Vrijdagavond haar laatste lichtbeeldensamenkomst iu het lokaal bij de Herv. Kerk. De voorz. vertelde eenige geschiedenissen bij de platen, de secr. droeg een drama tische schets „De Schipbreukelingen" voor, de penningmeesteresse zong een lied. De aid. won dezen avond 9 nieuwe leden, eenige begunstigers en eenige lezers op het Vrije Volk. Protest-Vergadering. In de zaal „Tivoli", te Velseroord, had op Vrijdagavond, den lOen Maart, eene openbare vergadering plaats, uit geschreven door de C. N. O. P. De zaal was flink bezet, door Rijks- en Ge in ecntepersone el. Om 8.35 opende de voorzitter van de afdeeling „Kennemerland", van de C. B. P. T. T., de heer Semeins, de verga dering, die het een zeer groote grief achtte, dat de Burgelijke pensioenen verworpen werden, terwijl die van de Militairen werden aangenomen. Te vens deelde hij mede dat inplaats van de heer Roos, de heer v. Giesel, zou spreken. De eerste spreker, de heer Baak, be gon met eene uitlegging der pensioen wetten, en wel hoe reeds in den tijd van Napoleon het pensioen werd inge steld voor oudgedienden. Later begon ook het andere personeel in rijksdienst op pensioen aan te dringen. Spreker volgde alzoo verschillende, achtereen volgende jaren. Zoo werd in 1915 de Staatscommissie-de Meester gevormd, welke in 1919 rapport uitbracht, mattr deze commissie was erg verdeeld. De kwestie was of het premie-vrij zou zijn, of dat er gestort moest worden. Einde lijk in 1920, na de poststaking in Octo ber, kwam er verandering, en kregen wij premie-vrij pensioen. Nu in het jaar 1922 w il men ons weder laten stoi ten, terwijl alles even duur is, en nog wel liefst 8V2 pCt. Spreker gaf t,e ken nen, dat indien men de storting weder wil doen invoeren, dat men dan de sa larissen met dat bedrag moet verhoo- gen. llij is voor stipte dienstvervulling, doch het zou wel eens kunnen gaan gisten onder het overheidspersoneel. Dan schetste hij de indiening van het voorstel, \an de 2e Kamer, bij de 1ste Kamer, welke het voorstel verwierp. Hij eindigde zijn rede met een aanval op den Nijverheidsraad, welke hij aan een ernstig critiek onderwierp. De rede werd met luid gejuich begroet. Daarna kreeg de 2de spreker, de heer v. Giesel het woord. Deze begon met, dat op 15 Februari geheel den Haag met vlaggen was versierd. Op dien dag werd het hof voor Internatio nale recht geopend, terwijl er op dien zelfden dag aan al het overheidsperso neel een groot onrecht werd gedaan. Hij dringt ei' dan ook vooral op aan, schouder aan schouder te gaan staan. Tevens schetste hij de behandeling in de 1ste Kamer en oefende sterk critiek uit op Jhr. Mr. de Gijzelaar, terwijl hij ook de slappe verdediging van den minister laakte. Slechts doordat een minister in een niet normale stem ming was, pleegde men hot. onrecht aan de ambtenaren, hunne weduwen en weezen. Na opzegging van een ge dicht, eindigde spreker zijn rede, onder luide toejuichingen der aanwezigen. De voorzitter dankte beide hoeren. Er werd nog gelegenheid gegeven om vragen te stellen, doch hiervan werd geen gebruik gemaakt. Daarna stelde de voorzitter, met algemeene toestem ming der aanwezigen de volgende motie voor: Het overheidspersoneel in Kenne merland, in vergadering bijeen, op Vrijdag 10 Maart 1922, te Velseroord, gehoord hebbende de besprekingen: lettende op het feit, dat de door de Salariscommissie in 1919 voorgestelde premie-vrij e sa larissen, welke te rekenen van 1 Jan. 1920 af aan de ambtenaren zijn toege kend, gebaseerd waren op een duurte- stijging van 80 is van oordeel, dat de bestrijding dezer wet door sommige corporatie's en de door enke le Eerste-Kamerleden aangevoerde be zwaren, op onjuiste motieven berus ten; betreurt, dat de Minister van Finan ciën heeft nagelaten, bedoelde onjuiste kritiek te ontzenuwen; constateert, dat de aanneming van de pensioenwet niet beteekent een sa- larisverhooging van f 7.000.000.doch hoofdzakelijk inhoudt de toekenning van de aan de weduwen en weezen, door het traineeren met de behande ling van de wet, onthouden pensioen- penningen is van meening, dat de verwerping blijkbaar uitsluitend gegrond was op zuinigheidsmotieven en practisch neerkomt op eene poging tot herstel van het evenwicht der Staats-finan- ciën ten koste van het Overheidsperso neel en zijne weduwen en weezen; protesteert met klem tegen het laak bare optreden van de kleinst mogelijke meerderheid der Eerste Kamer, welke omstandigheden gemeend heeft het landsbelang te die non door de pensioenw et te verwerpen en dientengevolge de weduwen en wee zen in kommervolle te laten; neemt acte van de toezegging van den Minister v. Financiën, dat de pen sioenwet onmiddellijk weder zal wor den ingediend met een gewijzigd arti kei 36, waardoor de mogelijkheid wordt geschapen een deel der premiën op de ambtenaren te verhalen; deelt mede, a. dat het Overheidspersoneel zich zal blijven verzetten tegen in trekking van de door de Regee ring als juist erkende regeling van premievrij-pensioen; b. dat een door den Minister van Financiën in uitzicht gestelde vermindering in welken vorm ook van de in vergelijking niet de loonen in het particulier bedrijf nog steeds te lage salaris sen op ernstig verzet zal stuiten; verwacht, dat de Tweede Kamer consequent zal handelen door de inge diende gewijzigde wet in haar oor spronkelijken vorm te herstellen en andermaal ter goedkeuring te doen doorzenden aan de Eerste Kamer; vertrouwt, dat de Eerste Kamer als dan, mede in verband met de aanne ming van de Militaire Pensioenwetten, tot de overtuiging zal zijn gekomen, dat de overgroote meerderheid van het Nederlandsche Volk de armoede van de nagelaten betrekkingen van het Overheidspersoneel niet wenscht te bestendigen; ROEPT ALLE BELANGHEBBEN DEN OP, DOOR KRACHTIGE AAN EENSLUITING EN DOELBEWUSTE ORGANISATIE, STELLING TE NE MEN TEGEN ELKEN AANSLAG OP HET LEVENSPEIL VAN DEN OVER HEIDSDIENAAR; Besluit deze motie te zenden aan de Regeering, de Staten-Generaal en te doen publiceeren in de Pers. INGEZONDEN MEDEDEEL1NG. 20 Filialen door het geheeSe land I Verkrijgbaar bij ORANJESTRAAT 9 IJMUIDEN. ^TIkii,—ii li,i in, i ii win i ii—i in irn Zaterdagavond 8 uur had in de Concertzaal Tivoli de aangekondigde uitvoering plaats van de krachtsport- vereeniging K.D.Ü. welke evenals de eerste uitvoering goed geslaagd is. De voorzitter de heer P. Schaap open de, en hoopte dat allen zouden mede werken tot welslagen van den avond. Spreker betreurde dat de heer J. Sint verhinderd was te komen, sprak z'n te vredenheid uit over de houding der le den van D.O.K. te Beverwijk die geheel belangloos hun medewerking verleen den; in 't bijzonder werd de medewer king van den heer Muijs op prijs ge steld, die als worstelaar reeds ver schillende successen behaalde en ver leden jaar den 2den Prijs behaalde op de Wereldkampioen-wedstrijden te Helsingfors (Finland). Hierna kregen we een tweetal aar dige standen te zien, welke met zorg door den heer Schaap waren ingestu deerd, daarna een 4-tal partijen wor stelen, door de leden van K.D.O., welke allen getuigden dat in de korte spanne tijds flink geoefend is. Voor afwisseling zorgde de heer J. Bogaard, die met eenige aardige voor drachten de lachspieren in beweging bracht. Daarna weer eenige partijen worste len door leden van D.O.K. en K.D.O., welke allen onbeslist bleven en een partij door den heer Muijs en een lid van D.O.K. te Haarlem. Deze partij was meer een demonstratie, daar de part ner, de heer J. Sint verhinderd was. De heer Boogaard zong nog eenige liederen, waaronder een, geschreven door het Hongerend Rusland. De voorzitter dankte voor aller me dewerking en een geanimeerd Bal was het slot van deze welgeslaagde feest avond. Rest nog te vermelden dat de collec te ten hate van het Russische Kind ruim 19 gld. heeft opgebracht. VELSEN. Vrijdag 10 Maart j.l. hield de afd. Velsen van den Bond van Staatspen- sionneering in liet, gebouw „Concor dia" te Wijkeroog, door de Directie der Papierfabriek daartoe wehv gestaan. Medewerking werd verleend door- het Symphonie-orkest „Euphonie", di recteur de heer M. Adam en door den heer J. F. A. Jungbacker, declamator te IJmuiden, terwijl de heer K. Stein, Gemeenteraadslid te Beverwijk, eene propagandarede zou houden. De voorzitter, de heer Hooiberg, her dacht in zijn openingswoord den over leden pennlngmeest., den heer Koning en den door ongesteldheid afwezigen heer Baat, twee personen die nooit op vergaderingen ontbraken en wien niets te veel was, wanneer ze iets konden doen in het belang van den Bond. Hij verleende hierna het woord aan den heer C. Bakker, die meedeelde, dat er eenige wijziging in het programma ge komen was. We zullen niet in bijzonderheden treden omtrent het programma en vol staan met de vermelding, dat èn door „Euphonie' en dooi' den declamator aan de verwachting is voldaan. Het luid applaus zal voor hen daarvoor een duidelijk bewijs geweest zijn. De heer Stein vroeg in zijn rede: „Is het nog noodig te ijveren voor een pre- mievrij Staatspensioen? Het is, helaas! bezig uit te sterven en elk weldenkend mensch moet dit een ramp vinden en alles in het werk stellen, om het terug- te krijgen, en nog te verbeteren. flians is de kleine Middenstand ver oordeeld tot Zegeltjesplakkerij ten be hoeve van anderen, terwijl ze zelve zeer veel gevaar loopen op de klip van „oud en arm" te verongelukken. Laten we toch allen dit gevaar voor oogen houden en ons aansluiten bij hen, die dit inzien en trachten te voor komen. „Wordt lid van den Bond en wekt anderen ook daartoe op, het be stuur der afdeeling stelt zich te allen tijde beschikbaar om 1 in Uwe propa ganda te steunen", riep de enthousias te lieer Stein de aanwezigen toe. Een gezcllg bal besloot den avond. Het slechte licht. De directie van liet P.E.N. heeft aan den gemeenteraad antwoord gezonden op het gesprokene in de vorige raads zitting. Onze lezers zullen zich herin neren dat de klachten algemeen waren, zoow el over den prijs als over het on geregelde stroomverbruik en de gerin ge lichtsterkte. Over het prijsverschil met Beverwijk wordt gezegd, dat Beverwijk zelf den stroom distribueert en feitelijk te wei nig betaalt, wat zijn ooi-zaak vindt in de contracten die reeds eenige jaren loopen. Prijsverlaging wordt in uit zicht gesteld zoodra die mogelijk is. Voorhands kan men nog niet bezien hoe de zaken zullen gaan, daar het jaar 1922 als maatstaf moet dienen. De ombouw van de netten speelt hierbij een groote rol. Spanningsverliezon worden geregeld gecontroleerd, slechte installaties zijn in veel gevallen de oorzaak, terwijl oude lampen het hare doen. De meters worden voortdurend nagezien, ver schillen in gebruik ontstaan vaak doordat de opneming van den ver bruikten stroom niet op dezelfden dag van de verschillende maanden ge schiedt, waardoor de tijdvakken soms eenige dagen verschillen. Ook wordt nog gewezen op het verschil in kaars sterkte der lampen op plaatsen waai de voltage is veranderd van 150 in 220. Iloe hooger de kaarssterkte, des te hooger liet verbruik. Van de onder zochte gevallen was door 6 pCt. een hoogere kaarssterkte verzocht, bij 30% waren abusievelijk verkeerde lampen geplaatst, bij 46 was de installatie uitgebreid, terwijl 16 niet thuis te treffen was. De straatverlichting komt in het stuk niet voor. Door het gemeentebestuur is van Mr. Dr. Roodvoets, den secretaris-pen ningmeester van het Alg. Comité van Steun te Emmen, het volgende schrij ven ontvanden: „Fliermede heb ik de eer onder beleefde dankzegging de goede ontvangst te erkennen van een be drag ad f 2062.90 ten behoeve van de noodlijdende gezinnen in de veenstreken van Drenthe. Namens het Centraal Algemeen Comitévan Steun betuig ik mijn groote erkentelijkheid voor de mij toegezonden aanzienlijke bijdrage tot leniging in den grooten nood. Dankbaar gestemd zijn wij weer in staat veel te kunnen aankoopen (ter distribueering) van deze groo te bijdrage Uwer aemeente. Op de laatste vergadering der Gezond heidscommissie werd o. a. een principieel besluit genomen om in het vervolg ongunstig te adviseeren op aanvragen tot verlof om varkens te houden binnen de bebouwde kom, vooral ook op grond van de over weging, dat deze varkens vaak nietgehouden als bij het verlof verondersteld of voorge schreven is. Eenige woningklachten werdenbehandeld, waarbij bleek, dat van verschillende wonin gen en woningcomplexen in de gemeente de rioleering veel te wenschen overlaat, waarom de Commissie dit punt bijzonder onder haar aandacht zal houden. Noodgedwongen met het oog op het nog bestaande woninggebrek moest de Commissie op een voorstel om den ont ruimingstermijn van onbewoonbaar ver klaarde woningen te verlengen, tot gunstig advies besluiten. Het verzoek om advies op het uitbreidings plan der gemeente werd ter afdoening gesteld in handen van een deskundige sub-commissie. De biljartwedstrijd tusschen de heeren L. Kaan en P. van Stralen heeft den vol genden uitslag gehad. In de eerste 500. Kaan 500 tegen Van Stralen 460. In de tweede 500. Kaan 500 tegen Van Stralen 443. Alzoo totaal Kaan 1000 tegen Van Stralen 903, zoodat Kaan de winnaar der zilveren medaille bemachtigde. De medaille werd door den heer Otto, den kastelein van „De Zwarte Os" met een toepasselijk woord uitgereikt. In Café „De Zwarte Os„ zal a.s. Donderdag, 's avonds 7 uur, een wedstrijd begonnen worden tusschen de heeren R. van Hooft, den matador van oud Meeren- stein en den heer Kaan om 1000 caramboles. De heer Kaan krijgt een voorgift van 300 caramboles. De prijs is eene zilveren medaille. Naar we vernemen, zal Zaterdag 25 Maart a.s. het tooneelstuk „De Suikerfreule" oniangs met zooveel succes in „Concordia" gespeeld, weer opgevoerd worden en nu zal de opbrengst ten bate komen van het Kinderherstellingsoord. We twijfelen er niet aan, dat voor dit nuttig doel een aardig sommetje in de kas zal komen. Hier is werkelijk gelegenheid om het nuttige aan het aangename te ver binden Naar we vernemen is het den perso nen, die verleden jaar met leedwezen ge zien hebben, dat godsdienst en politieke geschillen voor een oogenblik vergeten werden, waar het gold een algemeen kin derfeest te geven, gelukt aan dien vreed- zamen toestand een einde te maketi. Men gaat nu heelemaal niit of gescheiden kinderfeesten geven. SANTPOORT. Nauwelijks vertoonen zich de eerste Lente-aankondigers, de zoogen. „katjes", aan boom en struik, of stads- en buiten- menschen rukken ze in grooten getale af, aldus groote vernieling teweeg brengend. Wanneer zal men ook eens in dit opzicht een anders eigendom leeren eerbiedigen? POSTER IJ EN. Lijst van onbestelbare brieven brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Februari 1922. IJMUIDEN. brieven binnenland. 1 Breman, Mej. M. Apeldoorn. 2. Kneepkens comp., Weert. briefkaarten binnenland. 3. Mensberg, Mej. Amsterdam. 4. Zonder adres. 5. idem. briefkaarten buitenland. 6. Mitchell, Mrs. Elcey Grimsby. 1. Schlosser, Maria Dortmund. VELSEN. brieven binnnenland 1. Lerentz, J. J. Nijkerk. 2. Wijngaard, Mej. M. Velseroord 3. de Waal, C. M. P. Amsterdam briefkaarten binnenland. 4. B (den Heer) Rotterdam. 5. Hodde, J. Amsterdam. 6. Hattem, G. Zutphen. 7. Sloten, Scheliingwoude. 8. Zonder adres. briefkaarten buitenland. 9. Beentjes, H. J. Vegescuc, D'land. 10. Reuner, Joh. Duisburg Meiderich. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor Velsen en de daar onder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Februari 1922 inge legd f 16285.99s. Terugbetaald f 8048.07. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7755. Aan het postkantoor Santpoort (station) en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Febr. 1922 ingelegd f 8534.14. Terugbetaald f 19967.95. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3155. Het laatste door dat kantoor overge schreven boekje draagt het nummer 2038.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2