een flink, net Burgermeisje Filiaal i, Spruijt, Fa. M. Leijers. Adverteert in dit blad I, v. „Mime ïniMaiit-Mii," Manufacturen en gemaakte Goederen. Ketelbikken en Kefelopstoken Nette Dienstbode Verstelwerk 4 a 5 jongens. MOTO «1ST WEGGELOOPEN Huis te kuur Kuis te koop Pfaff Naaimachine Kielen Kinderwagen Khxde Aedikantje (wit) TE KOOP Gedeelte van Woning •Jndustria" Al gein. Vergadering Voor onze nieuwe £aak in de Kanaalstraat, vragen wjj eerstdaags goed met het vak hekend. INGEZONDEN. lenteleven. ADVERTENTIES. Eeu Stoomtrawlerreederij vraagt daarvoor aanbieding om geregeld op hare booten bovenstaande werkzaam heden te verrichten. Brieven onder No. 6665 Centr, Adv, Bur. Max. R. Nunes, Amsterdam. Ontwaak! ackoone lente uit droomige nacht, De winterslaap gaat ran U Bcheiden; De roezige slaapzucht ten einde gebracht. Al» 'tzonlicht haar stralen Uw tijdperk belacht: En schijnt orer boiscken en weiden. Oatwaak! ackoone lente! in groenend fluweel, Zoo zacht als het don» van de veeren; De knoppen ontlniken, nu in haar geheel, En bloeiende kleuren, vaak rank op haar steel, Als onraad haar soms iets kwam deeren. Ontwaak! sehoone lente! het vogelen koor Zingt reeds vroeg in de lentemorgen; Als 't zonlicht langs bosch en langs keu velrand gloor', Dan stijgt er naar boren een jubellied, hoorl Zjj zingen! in juichende zorgen. Ontwaak! sehoone lente! de laidman ges'.aag Aan 't ploegen, aan 't eggen, aan 't graven, VerBchoon ons van 't noorden, als't kan met uw plaag. En deel ona Uw weelde, waar 't harte zoo graag, Voor alles wat leeft, aan kan laven. In de week van 27 Februari tot 6 Maart zijn alhier uit zee binnengekomen 44 stoomschepen en 1 zeelichter en naar zee vertrokken 42 stoomschepen. Waterstanden IJmuiden. IJ muiden, 10 Maart lflïü. CHtt. C. VISMAN. VISSCHERIJ. De Christ. Zeeliedenhond heeft in een adres aan de Tweede Kamer verzocht, het wetsvoorstel-Albarda tot wijziging van de Kieswet zoodanig te wijzigen, dat ook de Noordzeevisschers in de gelegenheid worden gesteld, hun stemrecht uit te oefenen. Dit zou z.i. kunnen geschieden door eenige dagen vóór de stemming de gelegenheid open te stellen, de stem uit te brengen. Gedurende de week van 2 t/m. 8 Maart 1922, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen: 65 Ilollandsche-, 14 Duitsche-Stoom- trawlers, 1 Duitsch-IJslander, 34 Zeil- loggers, 6 Stoombeugers, 4 Sloepen, 2 Engelsche Haringdrifters, 5 Kustvis- schers. De besommingen waren als volgt: Stoomtrawlers Hollandsche van 1295.tot 8002. Stoomtrawlers Duitsche van 1391.tot 5781. Stoomtrawlers Duitsch-IJslanders van tot 8257. Zeilloggers 471.— 1863.— St.-beugers 2090.4859.— Sloepen 2168.2978.— Engelsche Haringdrifters van 1207.tot 2500. terwijl de Kustvisschers tot. 3107. besomden. De aanvoer bstond uit 144958.K.G. trawlvisch, 54760.K.G. IJslandsch- visch, 55195.K.G. beugvisch en 23772.K.G. drijfnet-visch. De totaal opbrengst bedroeg f 315.450.14. SCHEEPVAART. De grootste motor-reddingsboot ter wereld, die zoo goed als niet kan zinken, wordt gebouwd door de Engelsche natio nale reddingmaatschappij. De boot zal 60 voet lang zijn 150 in zittenden kunnen bevatten, en een omtrek van 100 mijl kunnen bestrijken. De dezen winter tijdens zwaren storm in zeer gehavenden toestand hier binnen gesleepte Noorsche bark Manicia, die sedert dien in het Noordzeekanaal gemeerd lag, is naar Duitschland verkocht en Vrijdag per Duitsche sleepboot Laboe naar Ham burg vertrokken. Gedurende de maand Februari kwamen hier uit zee binnen 155 stoomschepen met 8.316.71 Kub. Meter inhoud en vertrokken naar zee 178 stoomschepen met 9.878.61 Kub. Meter en 1 zeilschip met 1773 Kub. Meter inhoud. Maart 1922 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m n.m. 16 4.57 5.18 0.40 1.08 17 5.44 6.05 1.22 1.52 18 6.30 6.54 2.04 2.32 19 7.16 7.43 2.46 3.17 20 L. K. 8.08 8.41 3.33 4.05 21 9.12 9.59 4.24 5.03 22 10.41 11.33 5.36 6.32 PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De Drankweer-Tentdonstelling. De voorbereiding der Drankweer- Tentoonstelling, welke in het Gebouw voor Chr. Belangen alhier dooi' het Centraal Dranlcweer Comité georgani seerd wordt, is zoo goed als gereed. De sub-commissie, aan wie deze zaak is opgedragen, heeft alles uitnemend voor elkaar gebracht en heeft de leden van de IJmuider Vereenigingen en thousiast voor de zaak weten te maken Deze week verschijnt een Tentoon stellingscourant, die in 5000 exempla ren verspreidt wordt. Groote en kleine biljetten en eenige doeken over de straat zullen den ingezetenen steeds wijzen op de Tentoonstelling. Het Reizend Drankweer-Museum wordt tentoongesteld in de groote zaal van Chr. Belangen. In de kleine zaal komen verschillende attracties, als electrische visscherij, grabbelton, sjoelbak en meerdere aardigheden. In de -groote zaal zal op het podium thee en koffie worden geschonken. Voor muziek zijn er reeds meerdere toezeggingen, als van Kunstkring, Mej. de Beurs, de heeren Klut enz. Het zal er dus steeds gezellig zijn. Men rekent des middags op bezoeken van de hoogste klassen der lagere scholen en van de leerlingen van Rijks H. B. S. en van vakscholen. De Tentoonstelling wordt a.s. Maan dag te half drie door den Burgemees ter geopend en zal te bezichtigen zijn des middags van half drie tot 5 uur en ties avonds van 710 uur. Zaterdagavond liep de heer J. v. V. op de Wilhelminakade, toen zekere J. V. op hem toekwam, hem vastgreep en hem den sigaar ut den mond sloeg, onder toevoeging van verschillende heleedigende woorden. Aan de politie is verzocht hem daar over eens te onderhouden. Maandagavond kwam aan het Politiebureau een juffrouw uit de Brandsteeg, die een kind van 2 jaar bij zich had, hetwelk zonder eeuig toe zicht op de straat liep. Later bleek het een kind te zijn van een bewoner der Rijpstraat, die het spoedig kw am afhalen. Maandagavond trof de politie op straat een drietal minderjarige opva renden van Vlaardingsche visschers- schepen aan, die onder den invloed van sterken drank verkeerden. In het be lang van hun eigen veiligheid bracht de politie hen aan boord van hun sche pen, de V. L. 103 en V. L. 180. SANTPOORT. Men deelt ons mede, dat bij genoeg zame deelname de kans bestaat, dat we op ons dorp een Kamermuziek-vereeniging zullen krijgen. VELSEN. Zaterdagavond j.l. herdacht de Loge „Philadelphia" 34 der I. O. G. T. haar tien jarig bestaan. De groote zaal van hotel De Prins was meer dan vol van belang stellenden. En naar ons dunken is niemand onvoldaan huiswaarts gegaan. De Mando lineclub Apollo" uit Haarlem verleende haar medewerking, terwijl Mevrouw Uzeret en haar dochtertje voor zang en pianospel zorgden. Met een kort woord herinnerde de voorzitter aan de eerste vergadering der Tempelieren en wees op het groote verschil, den grooten vooruitgang, die men_ kan constateeren. Toen daarna de mando' lineclub haar Morgenrood deed hooren (een zeer aardige verrassing voor deleden van Philadelphia) bleek het, welk een prach tige muziek door deze vereeniging werd ten gehoore gebracht. Geen wonder, dat deze vereeniging ondanks het late uur een toestukje moest geven. Een luid applaus uit de zaal onder streepte de dankbetuiging van den voorzitter. Ook mevr. Uzuret, die de aardige versjes van MannedeWijsMouton zong, oogstte een groot succes. Vooral het „Waaiertje" was verbazend aardig. Door de Loge werden mevr. Uzuret en mej. Uzuret een mand bloemen en een fraai bouquet overhandigd, terwijl de Mandolinespelers een enveloppe met inhoud ontvingen, een bijdrage voor hun vaandel. De heer Uzuret, de Groot-Templar der I.O.G.T., hield een vurige toesprsak op de hem eigen geestige wijze. De aandacht van net publiek bewees, hoe zijn pleidooi voor onthouden doordrong. Heerlijk was zijn geestdrift voor de Orde, de vereeniging van strijdende, reddende onthouders, die den jammer en den ellende van den drank leeren kennen en hunne beste kraclileii en RAADSOVERZICHT. Zitting van 7 Maart 1922 ;-;v7 De gemeente gaat een geldleening aan van f 400.000 tegen een rente van 6lj2 procent tot den koers van 100 procent, af te lossen a pari in ten hoogste 50 jaarlijksche termijnen. De leening zal geplaatst worden hij de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Als we gezien hebben, dat de Staat voor zijne jongste leening nog 6 pro cent geeft, zij het ook tegen een koers van 98 procent, dan kan het rentetype voor onze gemeente bevredigend ge noemd worden. In deze leening komt een zeer be langrijke post van schoolbouw voor nl. f 221.865.- die, behoudens een klein postje voor de hulpanibachtssehool geheel ten goede komt van het bijzon der onderwijs: n.l. uitbreiding der bij zondere school te Wijkeroog f 102.852.- SubsidÈe voor een bijzondere bewaar school te IJmuiden f 13.000.en stich ting van een R.K. lagere school te Vel- seroord f 104.000. De heer Tusenius gaf dan ook wel zijn stem aan de leening, doch onder voorbehoud ten opzichte van deze post voor Schoolbouw. Een niet minder belangrijke post is die van f 70.562.- voor de bestrating en rioleering van den Ilagelingerweg te Santpoort, waarover in den raad reeds zooveel te doen is geweest, doch welke door het aangaan van deze geld leening eindelijk haai- beslag zal krij gen. Verder is in deze leening begrepen de aankoop van een woning*voor den Directeur der ii.b.S. ad f 14000.en hun vrijen tijd geven in den strijd voor eende volstort ing van 20 aandeelen van nuchtere maatschappij. De vergadering (om f f 1000.in bovengenoemde N.V. Bank 7 ui reeds begonnen) eindigde eerst tegen half elf. De Loge heeft met dezen feestavond een groot succes te boeken, wat met een dergelijk programma werkelijk te verwachten was. Zelden is de vergadering van geheel onthouders op Wijkeroog zóó druk bezocht geweest. Burgerlijke Stand Veisen (van 11 tot en met 14 Maart). Bevallen: H. Stork Hiemstra d. E. van der SteenJonkman d. Getrouwd: M. A. Mögelin en A. H. E. Lier. Overleden: F. Wijker, 25 j. ongeh.; F. Demmers. 72 j. man van A. Mantje. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 11 Maart 1922 1 typograaf, 3 timmerlieden, 2 manden makers, 12 kuipers, 2 machine-bankwerkers 7 bankwerkers, 1 ketelmaker, 1 loodgieter 3 electriciens, 1 vuurwerker, 1 voorsiaander 1 machinist, 7 stokers, 1 boetster, 1 kok (trawier), 10 zeevisschers, 5 sigarenmakers 4 kantoorbedienden, 104 los arbeiders. Totaal 167. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 10 Maart in Nederland uitgesproken 56 faillissemen ten tegen 46 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 10 Maart 1922 481 faillissementen tegenover 375 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. voor Nederlandsche Gemeenten (waar op nog slechts 22% gestort was) tot een bedrag van f 15.600 en een post 8 nieu we aandeelen in deze bank ad f 1000. ieder. Zooals men ziet heeft de gemeente voor liet plaatsen der leening zich en kele verplichtingen moeten getroosten welke' echter niet te bezwaarlijk voor de gemeente geacht kunnen worden; de volstorting der oude en het nemen der nieuwe aandeelen zal wat' het eerste betreft wel gelden voor alle ge meenten. die in het oprichtingskapi taal hebben deelgenomen en we willen hopen, dat de Directie der Bank niet in haar vertrouwen wordt beschaamd, dat behalve de 8 nieuwe aandeelen dooi' Velsen ook de andere 4146 aan deelen van f 1000.bij de gemeenten (ook provinciën en waterschappen kunnen aandeelen nemen) onderge bracht zullen worden, omdat daarvan afhankelijk gesteld is de deelname van de Staat tot een bedrag van 5 millioen in het thans uitgebreide bankkapitaal van 10 millioen. De Voorzitter meende, dat de vlotte gang van zaken bij het opmaken; uit werken en tot standkomen van deze leening in het bijzonder te danken was aan de voortvarendheid van den Wet houder van Financiën, wien hij daar voor namens den raad meende dank te moeten zeggen. Dat de burgemeester bij deze transactie de rechterhand van den heer Handgraaf was geweest, ver zweeg de Voorzitter bescheidenlijk. Mocht de heer Handgraaf in dit ge val een veer op den hoed toekomen, wij zullen er haar niet afrukken, doch wel willen we hier critiseeren de zeer onparlementaire wijze, waarop ge noemde wethouder zich enkele minu ten later uitliet over zijn vorigen ambt genoot aan de groene tafel, den heer Vermeulen, en het verwonderde ons in niet geringe mate. dat de Voorzitter den heer Handgraaf niet alleen geen réprimandum gaf, en op de ontoelaat baarheid van de door den heer Hand graaf gebezigde uitdrukking wees, doch hem zelfs in bescherming nam. Bij een niet onbelangrijk en geani meerd debat over de interpretatie van Art. 22 der bouwverordening, verweet de heer Handgraaf den heer Vermeu len, dat hij er den kooper van den grond van het gedempte Stinkertje te Santpoort „ingeluisd" had, op grond, dat hij den kooper had voorgespiegeld op dien grond te mogen bouwen, ter- wiil hij nu de bebouwing bestreed. Ziet zulke uitdrukkingen kunnen o.i. in een fatsoenlijk college niet door den beugel en het vlammend protest van den heer Vermeulen was alleszins ver klaarbaar. Uit het raadsverslag zal men zien, dat het hier betrof het afwijken van art. 22 der bouwverordening, waarbij het bouwen van een bovenwoning bo ven een winkelhuis niet is toegelaten, doch waarvoor B. en W. afwijking goedgunstig adviseerden. Nagenoeg unaniem bestreden de raadsleden de interpretatie van den heer Dunnebier over dit artikel en dat desniettemin liet voorstel van B. en W. met 10 tegen stemmen werd aangenomen, schrijven we hoofdzakelijk toe aan een verwar ring bij de stemming. De steunregeling voor de zeiltrawl visscherij in goed Hollandsch „log- gervaart", in een vorige zitting aange houden wegens afwezigheid van den heer Schilling, wiens prettige toon men gaarne over dit onderwerp wilde hoo ren, had evengoed toen afgehandeld kunnen worden. De heer Schilling was liet roerend eens met de motieven van B. en \Y. omhet verzoek niet toe te staan en was het ons aangenaam uit zijn mond te vernemen,dat bij de stoomtrawlervloot geen werkloosheid bestaat. Rest ons nog even aan te roeren het punt: „Vooropleiding voor zeevaart scholen aan de gemeentelijke Vissche- rijschool". De heer Vermeulen bleek er tegen. De heer Schilling greep de gele genheid aan in de bres te springen voor het arbeiderskind, dat door meer dere ontwikkeling zich een betere plaats aan den levensdisch zou kunnen veroveren. Het was een beetje pathe tisch. schoon niet zonder grond, doch dat de vooropleiding voor de Zee vaartscholen de animo voor de traw lervaart in de toekomst belangrijk zou doen verminderen in onze plaats, was de plek, waar de schoen pijnlijk wrong, die men nochthans niet durfde aanra ken en indien de o.i. onuitgesproken vrees van de heeren Vermeulen c.s. juist zal blijken te zijn, dan zal de ge meentelijke visschcrijschool niet meer opleiden voor het visscherijbedrijf, doch voor de koopvaardij en daarvoor is de school oorspronkelijk toch niet gesticht. Er werd, naar het ons voor kwam, wat al te eng gezien naar het feit, dat die vooropleiding aan de ge meente geen cent zou. kosten. Daar ging het hier niet om. Nochthans, als de zienswijze van den heer Schilling in de toekomst juist zal blijken, dat de leerlingen de vergaarde kennis van een zeevaartschool zullen aanwenden in het belang van de stoomvisscherij- vaart, dan is de genomen beslissing ze ker toe te juichen. Nous verrons. Geboren: HENDR1KA ANNA dochter van F. W. v. BONZEL A. H. v. BONZEL— Vruoterman Zutphen, 11 Maart 1922. Heden overleed na een korte on gesteldheid ons» inniggeliefde Man, Vader, Behuwd en Grootvader, den Heer FRANS1SCUS DEMMERS, in den ouderdom vaa ruim 72 jaar. Namens de familie Wed. A. Demmers—Mandje A. Demmers J. Demmers—Aan S. Demmers—Kok J. de Kok—Demmers F. Demmers—Dik A. van Duivevoorde— Demmers B. Goossens—Demmers Adr. Demmers—van Woensel M. Demmers en Verloofde en Kleinkinderen. Velseroord den 11 Maart 1922. Gevraagd een Adres Willebrordstr. 22 Velseroord. aan huis gevraagd ook nieuw ondergoed. Adres: bur. v. d. blad. Bij de drogerij van E. Prins |z. gevraagd Zich te vervoegen bij de drogerij Biedt zich aan bekwaam Br. onder No. 1632 bur. v. d. blad Holl. Herder, kleur grijs met zwarte ooren, luisterende naar den naam Max. Tegen belooning terug te bezorgen bij J. H. Reehorst, Prins Hendrikstraat 69, IJmuiden. gevraagd. Huurpijs f 1014 op netten stand omgeving IJmuiden. Direct te kunnen bewonen. Brieven No. 1633 bureau van dit blad. aan den Rijksstraatw. te Velseroord. Koopprijs f 6700 eventueel f 5000 a f5300 hypotheek beschikbaar. Te bevragen Mahustraat 40. zoo goed als nieuw, le koop. Adres: bureau van dit blad. te koop, zeer goed onderhouden, en Adres: bureau van dit blad. 1 schommelwieg (wit gelakt), 1 kinderwagen (keurig in orde) 6 stoelen met rood pluche. Bevr. van Houwelingen. Boekh.Trompstr. Velseroord. te huur gevraagd in'IJmuiden of Velsen. Brieven onder No. 1631 bureau van dit blad. N. V. Bouwexploitatie Maatschappij op Vrijdag 17 Maart a. s. des avonds te 7.30 uur in de bovenzaal van Hotel „Augusla" alhier". te IJMU DFN Oproeping tot de JAARL. ALG. VERGADERING van AANDEEL HOUDERS op VRIJDAO 31 MAART 1922, te 11 uurv.m. O. Z. Voorburgwal 237 te Amsterdam. Punten van Behandeling, benevens Balans en Winst- en Verliesrekening liggen vanaf heden ten kantore der Vennootschap voor Aandeelhouders ter inzage. DE DIRECTEUR. konijn \T-.-\on I mBÊÊKÊSmmÊEmSSSSSÊSBSmmiBm aaiBBiaeamMitiati

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 3