ORGAAN VOOR DE VELSEN No. 41 Zftterd&g 25 Maart 1922 Aboan«memtsprfls i fl.— per S maanden, fraxao per post f 1.8& Abo»»ementen worde» aangeaome» ui Met Bureau en b$ de Ageiten, Tot plaatsing va» advertentiëe van Buite» de gemeexte VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd Met Adverte»tie- bnreaa P. F, C. ROELSE, IJMUIMN. Advertent,uiterlijk i» te zendes "W0ENS&A6 tot 9 uur v.®. m VRIJDAG tot 4 uur a,». Uitgave ras da Naanl. Van®.. Uitgevers M|. 2 li sa aid®#" AftRES yOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V. Shrakkerjj Si «jewel, Wjllemeplei» 11, IJTasBide» - Telefocs 168 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den loop er, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. OFFICIEEL. VASTSTELLING DER KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders van Velsen maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1922 1923, van 23 Maart tot en met 21 April a.s. ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en, tegen betaling dtr kosten, in afschrift, en stem- districtsgewijze, in uittreksel, verkrijgbaar wordt gesteld. Tot en mei 15 April a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. Velsen, den 22 Maart 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd. de Burgemeester, RIJKENS. de Secretaris, W1JNOLDY DANIELS. HUISHOUD-ONDERWIJS. HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 uur, Willemsbeekweg 42, Velser- oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. VAN DEN WACHTTOREN. De spelling-oorlog. BINNENLAND. PLAATSELIJK NIEUWS. Een vlotbrug. Ontwatering gronden in de Breesaap. UIT ONS PARLEMENT. 7a Jaargang IJMU1DER COURANT Verschijnt Woaaidagg aa Zatardap Ingezonde mededeelingen CO ets. per regel Advertentie» van 11. en m. 6 regels f 1.iedere regel meer SO ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 6 regels f 1.85, iedere regel meer 85 ets. Kiein* advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, nitsluitend bij vooruitbe taling, van 1 t en m. 6 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prpzen berekend. Advertentie» Adres bur. v. d. blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op-advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprtyzan worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen vreugde over wordt bodor- Goed huishond-onderwijs is een le vensbelang voor de maatschappij. Do behoefte aan onderwijs in degelijk ver stellen en naaien, in praktisch onder houd van huis en huisraad, van sma kelijk koken en het kiezen van 'een een voudige, voedzame middagpot en ge schikte kostjes'voor zieken, wordt dooi' steeds moei- vrouwen en meisjes sterk gevoeld. De tijd is voorhij, dat de moe der hare dochters in de geheimen van het huishouden inleid. Kantoor, school, fabriek, vrije beroepen; ze vragen óók de werkkracht onzer meisjes. Men mo ge deze beweging toejuichen of betreu ren. het feit moet erkend worden: de meeste meisjes worden door hun ar beid van het huishouden afgehouden, en dat wreekt zich als ze trouwen. Dan staan de handen verkeerd, de kennis ontbreekt, de boel wordt verwaarloosd, het eten mislukt, en de het eigen huishoudentje ven. Geluk en gezondheid lijden hieron der, niet het minst later de kinderen. Om deze ellende, dit getob te voorko men, is er door vrouwen al jaren lang op huishoudelijk onderwijs voor meis- )ms jes aangedrongen. In verscheiden ste- irQ den werden huishoudscholen opge- richt, waar naast de opleiding tot be- roepshuishoudster ook cursussen wer- den gegeven voor aanstaande huis je vrouwen. 7jcl Thans heeft de wet op het nijver- p -.heidsonderwijs het ook mogelijk ge smaakt om in kleine plaatsen, die in de 0nabijheid eener stad mèt huishoud- m(school zijn gelegen, zulke cursussen te en.doen geven; en wel op zéér gunstige d'voorwaarden voorde gemeenten. h(Van de kosten betaalt het Rijk 70de ^gemeente slechts 30%, terwijl de aan schaffing van de leermiddelen door 't Rijk geschiedt. r(j Zoo het een gemeente lukt die lessen in gemeentelokalen te doen geven, kost het de gemeente slechts verwarming, verlichting en waterverbruik! Een jaar geleden is een oproeping p&daan voor dergelijke cursussen in de rat elk ?V0 ure d ghi irgi ?uv har ndf h e hu ieei ,dei akt >rn gemeente Velsen, om na te gaan óf er hier belangstelling voor dit onderwijs is: de belangstelling bleek inderdaad zéér groot; er hebben zich zóóveel leer lingen aangemeld, dat er in Santpoort voor koken, strijken en huishoudkun de onderhoud van huis- en huis raad) dubbele cursussen, in I.(muiden driedubbele en in Velsen vier en vijf dubbele cursussen gehouden kunnen worden. In verband met deze talrijke aanvra gen heeft de regeering een ruim subsi die beschikbaar gesteld. Het woord is nu aan den gemeente raad van Velsen om voor dit groote vrouwenbelang, tevens een Groot Alge meen Volksbelang, haar aandeel bij te dragen in de vorm van een subsidie van ongeveer f 1700, een som die de gemeente ten deeLe kan voldoen dooi' localen beschikbaar te stellen. Enkele cursussen zullen dan nog vóór de groo te vacantie gegeven kunnen worden; in September zullen dan meerdere cur sussen voygen. De lessen worden gege ven door ieeraressen vanwege de Ilaar- lemsche huishoud- en industrieschool; men is dus van degelijk onderwijs ver zekerd. In „Het Volk" is tusschen de partij- genooten Ilenri Polak en A. M. de Jong een heftige strijd gevoerd over de spel lingkwestie, waarbij men elkaar den huid volschold. Het lijkt vreemd, dat zulk een taaltechnische kwestie de hartstochten zoo gaande kan maken. Maar zelfs Speenhoff heeft in een vers je zijn afkeuring tegen de vereenvou digde spelling geuit. Hij blijft de Vries trouw en wil niet gaan Kollewijnen. Ook het voorstel der beide leden van de. spellingcommissie, Moor de regee ring benoemd, de hoogleeraren Muller en Kluyver, verwerpt hij op zijn leuke manier, itii noemt hen taaibrekers en smaadt ze aldus: j Eigenwijze taalfabriekers, Taalverarmers, peuteraars. Kollewijnen, Mullers, KIuyvers Richt u tot de kunstenaars. Zij alleen zijn uitverkoren Voor een zoo verheven taak, Wat. voor hen is ziel en schoonheid Is voor u een woordenzaak. Evenmin als een mop is een aardig rijmpje een argument. Speenhoff ver eenzelvigt hier ten onrechte de taal met de spelling, het kleed van de taal. Alen kan hier ook moeilijk de zaak ter beslissing aan de kunstenaars overla ten, want zij spellen zeer verschillend. an lieden heeft een zonderlinge voor liefde voor dubbele klinkers, de dichter Schepers gebruikt de vereenvoudigde spelling, Couperus schrijft vrijwel naai de regels van de Vries en te Winkel. Vrijwel! Want eigenlijk spelt iedere schrijver op eigen houtje en werken zij dc spellinganarchie in de hand. Men kan bovendien een voortreffelijk taalkenner en in het geheel geen kun stenaar zijn en ook een geboren kun stenaar, terwijl men voortdurend tegen alle mogelijke spelregels zondigt. De dichter Schepers heeft Speenhoff beantwoord. Aan deze poëtische pole miek ontleenen we ook een paar regels: Dichter van gevoel'ge liedjes, Komponist van mooi muziek, Houdt u hij wat ieder mooi vindt: Blijf zo lievling van 't publiek! Maar och nee! ga nimmer schelden En vooral niet, eer ge 't weet, Waar het eig'lijk om te doen is, Waar ge uw scheldwoord aan besteedt. Een andere vereenvoudiger G. W. Spitzen neemt aldus een loopje met Speenhoff: Helpt ons het allerschoonst be waren, Wat ooit bij 't heldenras bestond. Onwrikbare den, dezen en eenen En dierbre duhblo oo en ee, Hoe ruischt het fier door d'eiken henen Taa-raa-raa-boem-di'-ee Bij de hoogere militairen wil men geen verandering in de groepeering der letters; ze moeten op de oude manier blijven exerceeren. Een aspirant-vaan drig had schriftelijk werk voor de school voor veflofsöfficieren in ver eenvoudigde spelling geschreven, maar ontving daarop deze kantteeke- ning: Kennen we in het leger niet, de militaire voorschriften verplichten tot liet gebruik der spelling De Vries en Te Winkel. De hoogleeraren Kluyver en Muller, die in het rapport der regeeringscom- missie met een voorstel kwamen, dat het midden houdt tusschen de oude en de nieuwe spelling, hebben daarmee niemand bevredigd. Vooal hun voorge stelde geslachtsregeling is algemeen door vriend en vijand van de vereen voudigde spelling «►•'gewezen. - Zij on dervinden de minachting en verwer ping, die den middenman gewoonlijk ten deel valt. Zeer vele onderwijzersor ganisaties hebben zich tegen het voor stel van Muller-Kluyver uitgesproken en dit zal dan ook wel niet aangeno men worden. De vereenvoudigers vat ten hiermee moed en blijven ijverig propaganda maken voor hun spelling, die inderdaad hoe langer hoe moer in gang vindt en al afknabbelend den te genstand terugdringt e-o als het zoo doorgaat waarschijnlijk de eindover winning zal behalen. Zij zijn nu al zoo ver, dat we hun spelling niet meer raar vinden en arti kels in het Kollewijns lezen, haast zon der het op te merken, althans zonder ons te ergeren. Dat is al een belangrij ke overwinning door de Kollewijners behaald. I toch ook een deel der schuld aan de Duitsche regeeringspolitiek die niet al- tleen het üuitsche volksvoedsel laat uitvoeren, maar deze uitvoer nog j steunt dor ten koste van groote finan- tiëele opofferingen het vervoer dezer visch naar het Buitenland te doen ge- jschieden ver beneden den kostprijs. De üuitsche spoorwegtarieven zijn zóóveel te laag, dat de Staat jaarlijks imilliarden op de exploitatie moet toe- I leggen en dan nog wordt de visch uit Duitschland vervoerd voor belangrijk ■gereduceerde tarieven en aldus een i premie gesteld op het onttrekken van ■volksvoedsel aan het Duitsche volk. j Aan wie de schade? j Aan het Duitsche volk dat eerst het volksvoedsel uit het land moet zien ;gaan en dan nog bovendien in de be- jlastingen moet dragen het verlies dat I geleden wordt op het vervoer naar het Buitenland, waar men tenslotte de visch nog met leedo oo gen ziet komen, j Zou het niet tijd worden dat de Duit- [sche Regeering zich in deze herziet? en 'dat ze de Duitsche consumenten be- schermt tegen de nadeelige gevolgen i van de voedselonttrekking door het (uitvoerverbod weder van kracht te doen zijn en niet langer met verlies het vervoer van visch naar het Buitenland te bestendigen. De Duitsche Trawlers in IJmuiden. Men schrijft ons van Reederszijde: Onze voorspelling van begin Maart omtrent de invloed welke do opheffing van het verbod van uitvoer van visch uit Duitschland zou uitoefenen is tot ons leedwezen meer dan verwezenlijkt, zeer tot schade van de Duitsche consu menten en den Ilollandschen handel. De Duitsche booteh zijn niet naar de eigen havens gegaan, maar ze zijn ge woon doorgegaan hun visch te bren gen naar IJmuiden. Van 115 Maart brachten 38 Duitsche Trawlers 10.000 Centner visch in IJmuiden op de markt. 10.000 Centner teveel voor IJmuiden, 10.000 Centner aan de Duit sche voedselvoorziening onttrokken en dus in Duitschland te weinig. Van de blijde verwachting dat er eerst nu recht veel visch in Duitsch land zou komen is niets verwezenlijkt. Integendeel! Niet alleen blijft een belangrijk deel aan de Duitsche consumptie onttrok ken tengevolge van het markten in Holland, maar ook veel van de visch die tot nu toe in Duitschland werd aan gevoerd en in Duitschland zelf bleef, gaat thans over de grens naar Ooste lijk Nederland en naar België, zoodat de voedselvoorziening er nog hard op achteruit is gegaan. Aan wien de schuld? Zeker een deel der schuld ligt aan de abnormale valutaverhouding. Maar Het wegverkeer van Amsterdam naar Velsen, Beverwijk en Wijk aan Zee geschiedt voornamelijk langs den Zuidelijken oever van het Noordzeeka naal. De dijkkruin beantwoordt even wel niet in alle opzichten aan de eischen van het. moderne verkeer met auto's en rijwielen. De weg is over het geheel te smal en wordt bovendien doorsneden door het zijkanaal F., dat de verbinding vormt tusschen het hoofdkanaal en Halfweg. Over dit zij kanaal loopt, een pontveer, dat echter niet in staat is in de drukke zomer maanden, als heel wat Amsterdam mers naar Velsen en omgeving trek ken, voldoende in de behoefte te voor zien. In den vorigen zomer is duidelijk ge bleken, dat verbetering noodig was en de Rijkswaterstaat heeft daarom be sloten dezen zomer aan het zijkanaal F oen vlotbrug te leggen voor voetgan gers, rijwielen en motorrijwielen. De pont blijft in gebruik voor auto's en rijtuigen. Het scheepvaartverkeer op het ka naal is niet druk, maar toch af en toe zullen kleine stoombooten en zeilsche pen moeten passeeren. Ten behoeve van deze vaartuigen zal een gedeelte van de vlotbrug door een scharnierin- richting, draaibaar worden gemaakt. Onder leiding van ingenieurs van den Rijkswaterstaat is reeds begonnen met het leggen van de pontbrug en het ver sterken van de oevers. Er wordt naar gestreefd, dat zij nog vóór de Paasch- dagen in gebruik kan worden genomen Zij zal ongeveer twee meter breed wor den. Het ligt in de bedoeling ook den verkeersweg beter voor het gebruik ge schikt te maken. Waarvoor reeds ernstig gevreesd werd, is nu gebleken een feit te zijn. Door het graven van de diepe kanaal- putten en door de wateronttrekking, veroorzaakt door den bouw der Hoog ovens en het graven voor de derde sluis, is het peil van het grondwater in de Breesaap zoodanig gezakt, dat er nu reds terreinen zijn, waarvan van de Aj'oententeelt niets terecht komt, meldt „Kennemerland". Zooals een vakman ons verzekerde kon er dit jaar van eenige teelt, op die gronden (waar zelfs in de putten geen druppel water meer is), geen sprake zijn. Het is te hopen, dat deze wateronttrek-. kine tot de meer onmiddellijke nabij heid der groote werken beperkt blijft en zich niet tot in Wijk aan Duin zal doen gevoelen. Dat zou een groote schadepost voor de tuinders zijn. Toen hij de behandeling der Onder- wijsbegrooting van vrijwel alle kanten geklaagd werd over de groote bedragen, waarmee de onbeperkte bouw van nieu we scholen het budget had bezwaard, zoodat de hegrooting in korten tijd met tal van millioenen was verhoogd, stelde de min. een ontwerp in uitzicht, dat de zen bouw zou beperken. Dit Bouwwetje is thans bij de Tweede Kamer in behan deling geneest en met vrijwel algemee- ne instemming begroet. De nieuwe La-' ger Onderwijswet had aan particulieren blijkbaar een te vrije beschikking gege ven over de openbare kas. Van de in 1921 nieuwgebouwde scholen voor lager en uitgebreid lager onderwijs waren im mers slechts 117 openbare tegen 212 ï'rotestantsche, 234 Katholieke en 20 bij zondere neutrale scholen. De minister al wees hij op den achterstand, door den oorlog in den schoalbouw ontstaan, gaf dit ook feitelijk toe, maar aclite 't mis bruik verklaarbaar uit het plotselinge los raken van den hand, waaraan men tientallen jaren gelegen had. De fout school meende de heer Ossendorp, in art. 70, dat ouders met gezamenlijk 40 kinderen de macht geeft de oprichting eener school zooal niet te eischen dan toch uit te lokken. Toch was de heei'. Otto de eenige, die voor technische her ziening pleitte en dus de regeling' vol gens de nieuwe Lager Onderwijswet ongedaan wilde maken. De groote meer derheid wensehte alleen beperking van den schoolbouw uit zuinigheidsoverwe gingen of beter nog tegengaan van on- noodigen schoolbouw. Dat was ook al leen de bedoeling van het ontwerp. De aanvankelijke redactie, die de Kroon de beslissing liet over de uitvoering dei- Lager onderwijswet waartegen de heer Rutgers nu nog als in strijd met ons Staatsrecht protesteerde, was losgela ten en aan den scholenbouw waren al leen zekere voorwaarden gesteld, zoodat weigering der toestemming alleen mo gelijk was wanneer die niet noodzake lijk was gebleken. Ten einde die beslis sing aan objectiviteit te doen winnen, stelde de heer Otto voor het inwinnen van advies van den Onderwijsraad ver plichtend te stellen. Maar deze wijziging werd met verwijzing naar het karakter van dien raad, die op behandeling van wetenschappelijke niet van praktische aangelegenheden is ingericht, afgewe zen. Waarschijnlijk speelde bij den voorsteller de vrees voor belemmering van den bouw van openbare scholen, die ook in de redevoeringen van andere af gevaardigden tot uiting kwam, een rol. Maar van tegengestelde zijde werd er op gewezen, dat eerder een belemme ring voor den bouw van bijzondere dan voor die van openbare scholen te vree zen was. De wét richt zich echter tegen beide gelijkelijk. Haar doel, zoo zette ook de heer Rutgers uiteen is preventief en ge richt tegen den bouw niet alleen van on- noodige maar ook van te dure scholen. En hij meende, dat daarom de werking niet enkel tijdelijk moest zijn en het technische toezicht los moest komen van het rijk. De minister hield echter streng aan de tijdelijkheid vast. De ver lenging van den geldigheidsduur met 1 jaar, die de heer Ossendorp voorstelde, wilde hij niet aanvaarden, wel het ver vallen van de terugwerkende kracht, ook door dezen afgevaardigde voorge steld. Op voorstel van den heer Gerhard werd met medewerking van den minis ter bovendien bepaald, dat, zoo binnen 2 maanden na aanvrage geen beschikking was gekomen, de machtiging als ver leend zou worden beschouwd. Dit wetje en zijn bedoeling moeten wel bizonder naar het hart van den mi-

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1