Aanbesteding JSrwtenUot&en behoeven slechts JïUinuten mee te koken. PLAATSELIJK NIEUWS. IIIMII III IIII MUI O""111""""" DE DIRECTIE. De burgerij van Utrecht kwam dit uit nemend van pas. De Spanjaarden toch, hadden in bijna achttien maanden geen soldij ontvangen. Daarom hadden ze zich voorgenomen den Kolonel en de hoplieden gevangen te nemen en daar na de stad te gaan plunderen. Het was een vaste gewoonte van de Spaansche soldaten, om in de week voor Paschen, 's nachts 11a den witten Donderdag, bij toortslicht, gemaskerd door de straten te trekken. Ze waren alsdan gekleed van 't hoofd tot de voeten in een lang gewaad. Twee gaten waren er in, waai de oogen konden uitkijken en een gat op den rug, waar het naakte vel te voorschijn kwam. Daarop lieten ze zich tot bloedens toe geeselen met een roede, „om quansuys het vlees te temmen, en met eyghe straf hunner zonden, 's he mels roede voor te komen". In het ten toon spreiden van deze ge huichelde godsdienstige verrichting, dachten ze hun aanslag te volvoeren. Ais een ieder zich aan het vreemde schouwspel zou vergapen, zouden ze te zamen loopen, hun wapens onder hun lange mantels te voorschijn halen en zich meester maken van hun officieren en de overheid der stad. Zooals ze pleeg den te doen bij dergelijke muiterijen, hadden ze reeds een aanvoerder geko zen. In hunne spraak werd zoo iemand genaamd: Eletto, dat is „Verkoorling". Zulk een „Eletto" werd in den regel „uit de slechtste rotgezellen voortsge- haalt". Nu geviel het evenwel, dat daags te voren Bossu het schrijven van den hertog van Alva ontving en meteen lucht kreeg van den beraamden aan slag. De „Verkoorling" werd uit zijn bed gelicht en ten huize van den Kolo nel gebracht. Daar werd hij in 't bijzijn van de hoplieden ondervraagd, schul dig bevonden en „daatlyk geworght." Des morgens lag het lijk op de plaats voor het stadhuis, met een geschrift ir> 't Spaansch op de borst, dat de reden van zijn straf vermeldde. „Het werd al daar tot oover den middagh ten toone gelaten". Bossu trekt nu met al zijn krijgsvolk naar Schiedam en Maassluis. Vandaar steekt hij over naar het eiland Voorne, zonder eenigen tegenstand te ontmoe ten. Lumey toch voelde zich te zwak de Spanjaarden aan te tasten. Deze de Zuidpoort genaderd zijnde, vonden al daar de voorstad afgebrand en de boomgaarden in 't Nieuwland omge hakt. Van uit de tuinen en boomgaar den onder de wallen werden ze door de geuzen met musketvuur bestookt. In- tusschen sprong Rochus Meeuwszoon, stadstimmerman te water en wist het Nieuwlandsch sluisje te openen, zoodat de binnenwegen onder water liepen en de vijand langs den Nieuwlandschen dijk naar de Zuidpoort moest trekken, waar zij met kanonvuur ontvangen werd. Tegelijkertijd varen Treslong en Koobol met eenig volk naar de Bernisse, waar de schepen van Bossu lagen. Een deel er van boren ze in den grond; ste ken eenige in brand en laten de rest, omdat ze geen tijd hebben deze te ver nietigen, op den stroom drijven. In doodsangst voor het steeds wassende water vluchten de Spanjaarden in de grootste wanorde naar de gehavende en losdrijvende schepen. In groote getale poogden ze door de Bernisse te waden of te zwemmen. Sommigen klampten zich vast aan de drijvende schepen en wisten zich op Nieuw-Beierland te red den. maar een groot aantal smoorden in het slijk en de modder. Nog grooter zou de nederlaag geweest zijn, wanneer Lumey de burgerij van den Briel had durven vertrouwen en den vijand had nagezeten. Deze zege, bevochten op Paaschavond gaf den Geuzen nieuwen moed. Onder „groote toeloop van volke, en veelerley licht gezelschap", gaven ze hun uitbundige vreugde te kennen. ,,'t Paaschmaandaghs monsterde men al de huisluiden van 't eylandt; en zwoer Lumey hun voor, zy hem naa, de stadt te houden voor den Prince, als Stadthouder des Koninx oover Hol- landt." Hiermede sluit het verhaal van de in neming van den Briel, uit het „zeste Boek der Nederlandsche Historiën van P. C. Iïooft. IJMUIDEN. Op de alhier in het Witte Kruis- gebouw gehouden voorjaarsleden-ver gadering van de afd. Velsen der N. H. Ver. „liet Witte Kruis" waren van de 3000 leden er vijf aanwezig. De verga dering werd te acht uur door den voor zitter, den heer J. H. Unger, geopend. Nadat de notulen der vorige leden vergadering ongewijzigd zijn vastge steld, verkrijgt de secretaris het woord tot het uitbrengen van het jaarverslag. Onder meer blijkt hieruit dat de afdee- ling Velsen op 1 Januari 1922 3017 le den telde tegen 2916 op 1 Januari 1921. Het verslag wordt, met dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. Daarna brengt de oud-penningm. verslag uit omtrent de financiën der vereeniging. In 1921 is ontvangen aan contribu tion, giften, subsiedies enz. f 10.762.48; uitgegeven aan tractementen, ver- pleegmateriaal, onderhoud wijkgebou- wen enz. f 11.255.75 zoodat het nadeelig saldo over 1921 bedraagt f 493.27; de rekening»wordt na eenige bespreking, voorloopig vastgesteld. Wanneer de commissie, belast met het nazien der aoeken enz. een en ander heeft aecoord bevonden zal de rekening in de eerst volgende leden-vergadering worden vastgesteld. Tot afgevaardigden naar de alge- meene vergadering worden benoemd: Pastoor G. v. d. Poll, alhier en de heer W. L. Kuyper, Velseroord. Na gehouden rondvraag, waarbij o.a. het slechte leden-bezoek wordt bespro ken, wordt de vergadering gesloten. Noord- en Zuid-Hollandsche Redding- Maatschappij. Het plaatselijk bestuur te IJmuiden van bovengenoemde Maatschappij heeft van den Burgemeester onzer ge meente bereidwillig toestemming ver kregen de inwoners van IJmuiden op bescheiden wijze aan het bestaan en de onmisbaarheid dezer onvolprezen in stelling te vestigen. Men is geneigd zich af te vragen-of zulks inderdaad nog noodig is en of niet iedere bewoner van onze zeeplaats bekend is met het bestaan en het doel dezer zuiver philantropische maat schappij wier doel is: „het daarstellen van geschikte middelen op een aantal kustplaatsen, teneinde de kustbewo ners in staat te stellen pogingen tot redding van schipbreukelingen aan te wenden." Zoo luidt althans artikel 2 der Sta tuten van de Maatschappij die op 11 November 1824 werd gesticht en dus binnen zeer korten tijd haar honderd jarig bestaan zal kunnen vieren. Honderd jaar in dienst der mensch heid; honderd jaar in dienst van den zeeman en het zeemansleven. Moeten wij te IJmuiden aan het be staan en het doel dezer maatschappij herinnerd worden. Wij, die zoo van na bij bekend zijn met de zee; haar onge breidelde kracht en zucht tot vernie tiging, wanneer haar rusteloos opper vlak door stormen wordt beroerd om met ontembare woestheid onze kust en onze havenwerken te beuken. Wij, die haast dagelijks de attributen dezer menschlievende instelling kunnen zien en kunnen tasten. Moeten wij te IJmui den nog herinnerd worden aan het schoonste der doeleinden door deze maatschappij nagestreefd: „in nood verkeerende medemenschen hulp tc bieden". Het klinkt haast ongelooflijk en toch.... toch schijnt het niet on noodig. Is het ons wel bekend, dat deze Maatschappij, die geen andere inkom sten heeft dan liefdegaven, aan onze Noord- en Zuid-Hollandsche kust t< onderhouden heeft, verdeeld over 28 plaatsen, 34 reddingsvaartuigen, waar onder 3 motorbooten, en 20 vuurpijltoe stellen? Is het ons bekend, dat sedert de oprichting meer dan 5000 rnenschen van een wissen dood zijn gered, door middel van de reddingbooten en is het ons nog niet kortelings gebleken, wat door en voor de maatschappij wordt gedaan om voor de nagelaten betrek kingen van bij het reddingswerk om gekomen redders te zorgen. Weten we, dat de maatschappij steeds streeft naar het verkrijgen van de beste middelen en de nieuwste sy stemen om het reddingswerk vlug te doen geschieden en hoe onze aan het strand gestationneerde reddingbooten van motortractors zijn voorzien om niet meer aangewezen te zijn op het tijdroovende middel van paarden kracht; dat deze middelen veel geld heel veel geld eischen en dat de maat schappij geen andere inkomsten heeft dan vrijwillige liefdegaven. Welja, dat weten we; dat begrijpen we heel goed en daarom steunen we allen, wij, aan de zeeplaatsen vooral allen, deze nutti ge, deze onmisbare, deze menschlieven- ■de maatschappij. Daarom kunnen we 'er met trots op wijzen, dat te IJmuiden 7, zegge en schrijve en leze zeven con tribuanten wonen, die door een jaar- lijksche bijdrage deze maatschappij helpen in stand houden en dat bijv. in het nabijgelegen kustplaatsje Noord- wijk aan Zee 125, zegge en schrijve en leze eenhonderd en vijfentwintig con tribuanten jaarlijksch een bijdrage naar vermogen aan deze instelling schenken. Hoe plaatsen als Almelo, Apeldoorn, Arnhem, Baarn, de Bilt, Bloemendaal, Breukelen, Bussum, De venter en tientallen andere ver van de zee gelegen op twee drievouden van ons aantal contribuanten kunnen wij zen. Komaan, laat de opwekking, die U dezer dagen zal geworden om deze on misbare maatschappij te helpen in- stand houden, niet te vergeefs zijn. Geeft U allen op als jaarlijks contri buant, naar Uw vermogen, naar Uw goeden wil en naar Uw bekende sym pathie met het zeevarend volk, waar toe wij zoo na behooren. We weten wel, de tijden zijn niet gunstig voor IJmuiden. Voor andere doeleinden wordt veel en dikwijls ge vraagd, doch voor dit zuiver zeemans- doel mag IJmuiden niet achterblijven, integendeel, moge het spoedig aan de spits staan en moge de vele reederijen en vissclierij maatschappij en hier eens een prachtig voorbeeld aan de particu lieren geven. In de week van 19- 25 Maart is in deze gemeente een geval van diphthe- ritis voorgekomen. De nieuwe kiezerslijst meente bevat de namen van zers. Vacantiekolonies. dezer ge- 13123 kie- _)cv<Armee heeft U in een 0ogenblik een heerlijke soep qereecL :Yraa£jt Uoj Winkelier »- 7 een proe/p&kje. N.VHET STEEL. ROERMONO. Fubrikante derbekende 1ËKIFLAKBS VELSEROORD. Wij hebben Woensdagmorgen ook eenigen tijd de Openbare les in de Gem. Bewaarschool alhier bijgewoond. Tal van ouders waren komen kijken om hun kleuters te zien spelen en knutse len. En 't was weer net als Dinsdag in de Insingerschool, als men er eenmaal is, kan men niet wegkomen. Alleraardigst is het de kleinen vlecht werk te zien maken en met pijpaarde te zien werken, fin dan die spelletjes in de speelzalen. Hoe allerleukst was dat spelletje, dat 't hoofd, Mej. Woer- lee, met de oudste kinderen deed, toen de meisjes, als kleine boerinnetjes, de jongens, die met die blauwe kieltjes en die blauwe mutsjes er zoo echt als boertjes uitzagen, vroegen of ze met hen wilde dansen. Wij en de vele ouders hebben 'n kostelijk uurtje mee gemaakt. M ie dit eens gaat zien, ai is hij de felste tegenstander van Bewaar- of Fröbelschool, hij zal dadelijk be keerd worden. VELSEN. In de gehouden vergadering der afd. Wijkeroog van den Alg. Ned. Geh. Onth. Bond werden tot afgevaardigden naar de Alg. Vergadering der Noord- IIoll. Prop. Commissie op 2 April te Alkmaar benoemd mej. v. d. Wal Stapper en de heer J. Rem. Aan de Dordtsche Voetbalver, werd f 2.50 en aan het Geh. Ont. Tooneel- verbond f 5.00 toegekend. Van het Mei blad zullen 300 ex. besteld worden. Be sloten werd op 9 April een groote f eest vergadering te houden Maandag zal net nieuwe terrein voor de woonwagens aan de Noord zijde van het Kanaal voorbij de Plaat- wellerij in gebruik worden genomen. Dit is een groote verbetering voor het verkeer langs de Zuidzijde, want den laatsten tijd namen de woonwagens daar een heel stuk van den weg in be slag en was het er een onooglijke, vuile boel en lagen de mesthopen zoo maar op straat. De uitvoering, door de Tooneelver- eeniging Concordia Zaterdagavond ten bate van de afd. Kennemerland van het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies gegeven, heeft een bate van o.g. f 90 opgeleverd.1 hebben. De afd. Kennemerland van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies hield Woensdagavond haar jaarvergadering in de zaal Flora te Velseroord. De voorzitter, Dr. de Weerdt, zeide maar niet te zullen klagen over de slechte opkomst, daar dit een gewoon verschijnsel is. De secretaris, de heer Y. J. Reitsma, deed verschillende mededeelingen. De meest verblijdende was de verhooging der gemeente-subsidie van f 250 op f 500. Besloten wordt medewerking te ver- leenen aan de commissie tot, oprich ting van een monument op het graf van wijlen den heer P. Vermeulen, oprich ter en gedurende de eerste jaren voor zitter der afdeeling. Uit de jaarverslagen stippen we aan dat in 1921 19 kinderen werden uitge zonden. De gewichtstoename variëerde j van 0.5 tot 4.7 K.G. De heer Delcourt van Krimpen stelde wandelkaarten in de buitenplaats Roos wijk beschikbaar waarvan de op brengst ad f 5.00 aan de afd. zou ko- ;men. Er is echter slechts één kaart ver- j kocht. Het financieel verslag vermelde aan (ontvangsten f 1841.01 en aan uitgaven |f 1522.02. De bescheiden der penning Imeesteresse werden door een connnis- jsie nagezien en in orde bevonden. De {voorzitter zegt Mej. Bus dank voor haar nauwkeurig beheer. Mej. D. Bus te Wijkeroog en de heer B. Lavoo te Velseroord werden als be stuurslid herkozen. Vervolgens werd de koloniefilm" ver toond, toegelicht en verklaard door Dr. L. .1. Sieburgh van Utrecht, geneeskun dig inspecteur van het Genootschap, waarvoor Dr. de Weerdt hem hartelijk dank zegt. Het resultaat daarvan was dat verschillende nieuwe leden werden gewonnen. Wintertozing. Donderdagavond had alhier de laat ste Winterlezing plaats, liet ruime gymnastieklokaal der Chr. School was geheel bezet. Dr. A. H. de Hartog van Amsterdam sprak dezen avond over: „Het Levens raadsel". Spr. begon met te zeggen dat wanneer de mensch in droefenis en benauwd heid is, hij gaat wandelen onder den avondsterrenhemel. In dezen toestand zoekt iedere mensch het omhoog, al thans zoekt de mensch dan of de op lossing van het levensraadsel ligt aan den horizont of omhoog, als Christus zal wederkomen op de wolken. O zeker, er zijn er dan die daarmede spotten en zeggen dat het wissels trekken op de eeuwigheid is. In dezen tijd, dezen zwaren tijd, vraagt de mensch weer naar de oplossing van het levensraad sel. Deze tijd is vol van stoffelijke zwaarte. O, als we zien de wereld zoo als ze is, vol kanonnen,.beulen, tijgers enz., als we zien de hartstocht van den mensch naar leven en kracht en we zien hem den kanker krijgen en vernie tigd worden, wie zou dan geen godloo chenaar worden. En toch, bij ieder graf vraagt de mensch naar de oplossing van het levensraadsel. De wetenschap moge ook het sterven verklaren als een natuurwet en een lijk een scheikundige zelfstandigheid noemen, hierin is geen leven en kracht. Maar ook als we er kennen de natuurwetten, de noodzake lijkheid daarvan, dan moet er toch een voorlichter, een voordichter zijn. De natuurwetten, zegt spr., zijn een waar borg voor ons levensbehoud. Spr. kan b.v. zeer slecht tegen onaangename geuren. Waarom, zoo vroeg hij zich af. Hij bedacht dat zijn neus boven zijn mond zat, als waarschuwing om dat onaangenaam riekende niet te eten. De pijn is de alarmklok van het gevaar, hoorde spr. een collega zeggen en liet is zoo waar. Het lijden der dieren vindt spr. ont zettend. Waarom, zoo vragen wij. Maar er is erger. Waarom de kinderen, die ongelukkig geboren worden en in zich dragen de zonden der vaderen. Als de betweters hun zin kregen werd ieder mensch geschapen en niet geboren. Maar dan hadt gij geen bruiloft, geen poëzie en geen gezang. Spr. heeft de wereld gezien als een moordkuil en al de pijn ervan ervaren, maar toch ziet hij ook in het graf Gods opperste wijsheid. Wat onderscheidt de mensch van de dieren? Dat wij lachen en schreien, zegt spr. Wij lachen, als de werkelijk heid anders is dan wij gedacht zouden Wij schreien, als wij onszelf onderscheiden. Als wij een dierbare verliezen, dan leeren we onszelf kennen en schreien. Die trane erquelt, die Er- den hatt mir wieder, zegt Goethe zoo schoon. W aarom zijn we niet ontroerd als we een kat zien den nek breken maar even later wel als we een jongen een ongeluk zien krijgen. Omdat wij rnenschen tegoed zijn voor de natuur, omdat wij tranen hebben en kunnen lachen. De eerste openbaring van ons mensch- worden is de Kunst. Uit een moordend blok steen dicht de kunstenaar een le- end beeld, wonderbaarlijk. Uit de smart, zegt Nietschze, is het Grieksche epos geboren. In een treurmarsch van Chopin is alle wereldsmart verzacht, zegt Schopenhauer. De wereld ais we reldverschijnsel heeft alle wereldwee gerechtvaardigd, zegtNietschze. Zon der smart geen kunst. In de kunst zou het leven al gerechtvaardigd kunnen heeten. En in de Openbaring van Jo hannes wordt God, de Verhevene en God, de indalende, vanuit de gebroken menschheid geëerd door de kunst, door het Al-lied. Spr. wijst dan op de plicht en de roe ping in 's rnenschen bestaan. De plicht is de ernstige kameraad in ons leven, zegt Kant. En waarom geven arbeiders zich voor een rood leger. Omdat zij zich geroepen voelen. Waarom springen de mannen in de reddingboot, vrouw en kinderen vergetend. Omdat de plicht roept. Daarom ook blijft de kapitein 't laatst op het zinkende schip. En dan het allerhoogste goed in de wereld, een moeder, die haar bloed geeft voor haar kind. De liefde is het antwoord op alle smart. Men noemt ze hoogste. Soms willen we verdriet heb ben om liefde te ervaren. Met de liefde wordt iedere doode een padvinder naar het eeuwig licht. De mensch baart voor den dood, zegt Schopenhauer. Tot. stof keeren wij we der, aldus leert Genesis ons al. Wij ja gen naar de rust van het graf. De dwaasheid van den hoogsten gods dienst is echter deze: dat God met ons geboren wordt en met ons sterft. Een Kerkvader zeide dat wie niet in een ge boren God gelooft, ook niet in een ge kruisigden God kan gelooven. De grootste ergernis der Joden bij het Kruis was, dat Jezus zich God noemde. Al de eeuwen door zochjt men de op lossing van het levensraadsel. Bij de Grieken werd Dyonysos gedood en leef de weer; bij de Egyptenaren werd Osi ris gebroken en de deelen kwamen weer bij elkaar. De meestverlatene en verkommerende mensch, die nergens rust vindt, vindt tenslotte rust bij het Kruis, waar God met en voor den mensch sterft. Uit Gethsemané vloeit olie voor de lamp des geestes. Willen wij het levensraadsel zien op gelost, dan is het hierin dat Gods liefde de draagkracht is. Met dankgebed door den spreker werd deze avond besloten. De heer J. Deinum bracht den spreker een woord van dank voor zijn schitterende rede. De heer D. Schuyt deelde aan 't begin van den avond mede dat er een tekort was. Daarvoor werd dezen avond ge collecteerd. Men kon reeds inteekenen voor lezingen in den volgenden win ter, waarvan dan het aantal lezingen zal afhangen. Dat er veel inteekenaars mogen zijn voor deze mooie lezingen. A DY kR r tiKTIKS BURGEMEESTER en WET HOUDERS van VELSEN zijn voornemens OP WOENSDAG 19 APRIL 1922, des namiddags 1.30 ten Raadhuize aldaar in het open baar AAN TE BESTEDEN: Het aanleggen van bestratingen met rioieeringen enz, van een gedeelte van den Hagelinger- weg in de afdeeling Santpoort. Inlichtingen worden gegeven op het bureau Openbare Werken ge durende acht dagen vóór de aan besteding, 's morgens van 10-T2uur Bestek met 1 teekening verkrijg baar bij het bedrijf Openbare Werken te Velsen ad. f5.franco per post, na ontvanst van post- wissel, ad. f 5.50. N. V. MAATSCHAPPIJ TOT EXPLOITATIE VAN IJSFABRIEKEN IN NEDERLAND IJMUIDEN. Aandeelhouders worden uitgenoodigd tot het bijwonen der Jaarlljksche Algemeene Vergadering, welke gehouden zal worden op Woensdag 19 April 1922 te 2.30 uur ten kantore der Vennootschap te IJmuiden, alwaar vanaf heden de punten van behandeling ter visie liggen.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2