IJmuider Courant Handels- en Boekdruk werken spoedig, prima uitgevoerd en tegen uiterst billijke prijzen Telefoon 153. Wiflemsplefn II en 16. OFFICIEEL. Hinderwet. OPENBARE VERGADERING van den gemeenteraad van Velsen op Dinsdag 4 April 1922, des namiddags 7 nur ten gemeentehuize. AGENDA: 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. 2. Wijziging van de verordeningen op de heffing en invordering van gelden ter tegemoetkoming in de kosten van het van gemeentewege ontsmetten en reinigen van goede ren en voorwerpen. 3. Afstand van grond ten behoeve van wegverbreeding' te Santpoort. 5. Vergoeding voor hulp bij het schoonmaken van de o.l. school A. 6. Verhooging van het toegestane cre- diet voor het inrichten van hulp lokalen in de bewaarschool te Vel seroord voor tijdelijke huisvesting der Rijks Hoogere Burgerschool. 7. Wijziging van het reglement op de schoolvergaderingen aan de openbare lagere scholen. 8. Vaststelling der begrootingen, dienst 1923, voor de visscherij- school, de handelsavondschool en de nijverheidsavondschool voor ambachtslieden, alsmede van eene gewijzigde begrooting, dienst 1922, voor laatstgemelde school. 9. Verdeeling der gemeente voor de verkiezing van leden van den ge meenteraad in kieskringen. 10. Aanwijzing van stemlokalen. 11. Bericht van de commissie tot af schaffing van productieve werkge legenheid inzake aanvaarding dei- subsidievoorwaarden voor werk verruiming. Wijziging van het raadsbesluit dd. 7 Maart j.l. betreffende de geld- leening groot f 400.000. Financiëele besluiten. Adressen: van de afdeeling Velsen van den Nederlandsche Bond van Koffie huis-, Restauranthouders en Slij ters, inzake de behandeling van reclames tegen den aanslag in het vergunningsrecht; van het bestuur der Mevr. van Tuijll-bewaarschool te IJmuiden tevens vormende het bestuur der Insinger-bewaarschool, om bij dragen voor die scholen over 1922; van Gebrs. van Hensbergen te Roosendaal (N.B..) om uitbeta ling van een bedrag wegens ge dane levering in 19i6; van de Santpoortsche vrouwen club en de afdeelingen IJmuiden en Velseroord van de Soc. Dem. Vrouwenclub om subsidie ten be hoeve van huishoudcursussen en van de afd. Kennemerland van den bond van Nederl. onderwij zers tot oprichting eener ge meentelijke werk- en leerschool voor meisjes. Verleenen van medewerking in de stichting van een gebouw ten be hoeve van eene R.K. school te Vel seroord. Benoeming van een gemeentelijke geneeskundige. Openstelling Woonwagenkamp. PRED IK BEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. ^OOPSGEZ. GEM. AFD. PROT.-BOND. GEREF. KERK. CHR. GEREF. KERK. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. GEREF. KERK. VELSEN. NED. HERV. KERK. WIJKEROOG. GEREF. KERK. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. EVANGELISATIE. INGE.TONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! j Beleefd verzoeken wij U, aan het on derstaande eenige plaatsruimte in Uw geëerd blad te willen verleenen. Iu verband met de onlangs in de pers verspreide mededeeling, als zou de Vereeniging „Kindervreugd" een roem- iloozen dood hebben gevonden, stellen wij er prijs op, dat bericht ten stellig ste tegen te spreken. De vereeniging lijdt nog een gezond leven en de crisis, die, jammer genoeg, onlangs in haar midden is veroorzaakt door de indie ning van een voorstel om het feest dit jaar op Koninginnedag te bepalen, ver loopt meer en meer. En waarom? om dat de Vereeniging als zoodanig en haar bestuur absoluut niet tegen het vieren van den verjaardag van H. M. de Koninging zijn gekant, maar die huldebetuiging aan andere vereenigin- gen willen overlaten, teneinde niet te verhinderen dat althans één dag in het jaar alle kinderen, van welke gods dienstige of politieke afkomst ook, zich ter gelegenheid van een algemeen feest één gevoelen. Het is toch een onloo chenbaar feit, dat. tal van ouders er be zwaar tegen hebben, hun kinderen aan een feest te doen deelnemen, wanneer dit speciaal op 31- Augustus wordt ge houden. En juist om die gevoelens te ontzien, wel verre van deze te dee- len heeft de algemeene vergadering besloten, niet af te wijken van de lijn, die bij den opzet der Vereeniging is uit gestippeld en die in het vorige jaar over zulk een aardige variatie heeft ge voerd. Algemeene deelname en sympa thie was toen verkregen, maar had dit jaar daarop kunnen worden gerekend, indien het voorstel uit de vergadering was aangenomen? Wij betwijfelen dit ernstig en daarom is het, van objec tief standpunt bezien, goed geweest, dat de koers niet is veranderd. Er wordt door sommigen opgemerkt, dat aan de Vereeniging „Kinder vreugd" geen bepaald motief voor feestvreugde ten grondslag ligt en dat derhalve daarvoor geen bezieling kan uitgaan. Maar is dit geen redelijke grond, dat eens per jaar het bewijs wordt geleverd, dat alle verdeeldheid plaats kan maken voor gemeenschaps zin, waar het onschuldig kinderver- imaak betreft? Gaat er tevens geen op- j voedende kracht van uit, de jeugd het S besef bij te brengen, dat in de maat- schappij samenwerking noodig is? De Vereeniging wil alle groepen omvatten en werpt van zich al wat naar directe ;of indirecte uitsluiting zweemt. Zij heeft niet alleen ten doel om jaarlijks oen kinderfeest te organiseeren, maar j zij streeft ook naar andere doeleinden, zoo als bijv. de totstandkoming van een permanent speelterrein, waar de jeugd zich in het overig deel van het jaar naar hartelust kan vermaken, zonder anderen te hinderen. Deze beginselen druischen niet in te gen die van eene vereeniging, welke zich ten doel stelt de viering van den Koninginnedag. Integendeel, zij ver dragen die volkomen, gelijk zij de prin cipes van andere corporaties laat voor die ze zijn. Wij gelooven daarom, dat de oppo sitie in onze Vereeniging zal inzien, dat er geen sprake van is, dat de meerder heid zich op eenigerlei wijze tegenover het gezag plaatst. Wij spreken tevens het vertrouwen uit, dat de leden en do nateurs van „Kindervreugd" nu, even als in 1921, met liefde hun bijdragen zullen geven om dezen zomer weer ge tuige te zijn van een algemeen kinder feest. U, mijnheer de Redacteur, dankende voor Uwe welwillendheid. Velsen, Wijkeroog, April 1922. Het Bestuur der Vereeniging „Kindervreugd". Geachte Redactie! Naar aanleiding van het bericht in de Telegraaf van 28 dezer onder het hoofd „De Nederlandsche Visscherij bedreigd?", verzoekt schrijver dezes beleefde plaatsing van het volgende. Wat hierin beweerd wordt door de Vereeniging van Reeders van Vis- schersvaartuigen is volkomen waar, door de aanvoer van te veel Duitsche visch op de Nederlandsche markt wordt het bestaan van IJmuiden als visschersplaats zeer ernstig bedreigd. Doch het is wel een opmerkelijk feit, wat zeer velen niet weten, dat verschil lende leden van die zelfde Reedersver- eeniging zich niet hebben ontzien de malaise te IJmuiden zooveel mogelijk te bevorderen. Waar deze Heeren dur ven schrijven, dat tengevolge van de aanvoer van Duitsche visch het perso- Ineel zal moeten worden ontslagen ook in de nevenbedrijven daar kan er op gewezen worden, dat verschillende roederijen en de grootste wel het aller meest tengevolge van de. lage marken- koers verschillende materialen benoo- digd voor de visscherij, die steeds te IJmuiden en in hoofdzaak bijna alleen te IJmuiden werden gemaakt, hebben betrokken uit Duitschland, ja omdat ze daar zoo goedkoop konden koopen. Het gevolg daarvan is geweest, dat verschillende zaken zooals scheeps- timmerzaken, reparatieinrichtingen, stores enz. een zeer groot deel van hun werk uit. Duitschland zagen komen en dientengevolge werkeloos en hun za ken ongeveer waardeloos zijn gewor den. Tevens hebben enkelen van de Heeren gezorgd, dat zoo zij een schip hadden, dat eenige reparatie van be- teekenis moest ondergaan dit ook niet te IJmuiden gebeurde, doch aan de een of andere werf of fabriek in de omstre ken van R'dam ook al omdat ze daar goedkooper konden repareeren. De werkloosheid onder de metaalbewer kers en timmerlieden is hiervan zeer zeker een direct,gevolg en waar hier nu op de regeering een drang wordt uitge oefend om in te grijpen meen ik goed te doen deze den beleefden raad te ge ven om indien hier wordt ingegrepen onder het motief van werkloosheidbe- strijding den Ileeren van de Reeders- vereeniging er uitdrukkelijk hij te ver plichten, dat ze hun inkoopen in Duitschland dan ook maar eens moe ten staken en trachten ook hun mede werking te verleenen, hun werkzaam heden en leverantiën zooveel mogelijk van zakenmenschen te IJmuiden te be trekken. Het is echter tot nog toe ge bleken, dat de groote reederijen voor de nevenbedrijven zeer weinig voelden, al leen nu het aan hun eigen bestaan raakt, komen de krokedillentranen over IJmuiden te voorschijn doch ik meen terecht, waar deze menschen ook allen op zware lasten zitten en in alles aan de rijksregelingen zijn onderwor pen, die het hun thans dubbel zwaar maken, dat de regeering er niet alleen is voor de Heeren reeders, doch ook voor deze kleine middenstanders wel iets mag doen, waarvan velen geheel zijn aangewezen op het visscherijbe- drijf, doch het tegenwoordig ook niet meer kunnen bolwerken. Het zou mis schien aanbeveling verdienen voor al deze gedupeerden om bij voorkomende gelegenheid ook eens aan den minister te telegrafeeren „Te IJmuiden aange komen uit Duitschland eenige wagons vischborden, peesklossen, staaldraad, roosterbaren enz., verwekt veel werk loosheid. Direct ingrijpen noodzakelijk. Een IJmuidenaar. 13. 14. j 16. <£3 Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik eenige plaats ruimte in Uw geërd blad. Nadat Maandag 1.1. door het bestuur 'van de Reedersvereeniging in het vis- scherijbedrijf te IJmuiden een tele gram is gezonden aan den Minister van landbouw, met het dringende ver zoek maatregelen te treffen tegen de overtollige aanvoer van visch door de Duitsche trawlers, speciaal aan de Rijksvischmarkt te IJmuiden en Woensdagmorgen een tweede tele gram is verzonden, herhalende dit ver-, zoek om snelle en daadwerkelijke be scherming der Tawlvisscherij, wil ik in verband hiermede eenige opmerkin gen maken. Willen de Reeders nu, dat door den Minister van landbouw een verbod wordt uitgevaardigd, dat het aan Duit sche trawlers verboden is om in Hol- landsche plaatsen te markten, zoodat ■de Reeders, indien een dergelijk ver bod wordt uitgevaardigd (hetgeen ach ter de schermen gekeken, toch wel hun (zoeken is!) de macht in handen krijgen, (de aanvoer aan de markt te regelen om zoodoende de prijzen naar hun genoe- 'gen, tot het uiterste te kunnen opjagen. I Wat maken de Reeders zich toch be zorgd voor de Duitsche bevolking, men zou denken, dat de Reeders tegenwoor dig. inplaats van handelslui, philan- tropen zijn! Indien dit laatste waar is, j wel dan moeten zij hunne schepen naar •Duitsche havens expediteeren om daar de visch te markten en ook niet, nu het 'iReedersbedrijf niet erg rendeerend is, •hun personeel onmiddellijk ontslaan ien deze menschen aan de steuncomité's lover leveren! Waar zijn de reuzenwin- isten gebleven die de Reeders geduren- ide de oorlogsjaren hebben gemaakt? Is het geen schande, de menschen, die de schepen bemannen, die alle el lende en gevaren op zee meemaken, bij tijdelijke tegenspoed te ontslaan en door de Nederlandsche burgerij te la ten ondersteunen. De Minister zal dan ook beslist geen (verbod uitvaardigen om Duitsche trawlers te weigeren, in Nederlandsche havens te markten. Juist door groote aanvoeren zijn de prijzen laag, er is handel en de werk loosheid wordt onder de vischlossers, enz., vooral te IJmuiden, zooveel moge lijk voorkomen. Laten wij ons als één man verzetten tegen het drijven van de Reedersvereeniging, laten er nog meer dere vreemde trawlers aan de Neder landsche markten komen, tot heil van den vischhandel, personeel en consu menten. U mijnheer de Redacteur bij voor baat paijn dank betuigende voor de plaatsing. £*3 IJmuiden, 30 Maart 1922. Zaterdag 1 April Tweede blad Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van N. Huizing, te Velseroord, om vergunning tot het oprichten van een broodbakkerij, op het perceel kadastraal bekend Oemeente Velsen, afd. IJmuiden Sectie M no. 046, gelegen aan den Velserduinerbuurtweg. Op Donderdag, den 13 April 1022, des voormiddags te eif uren, zal ten Gemeenten huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Velsen, den 30 Maart 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, Rijkens De Secretaris, Th. J. Wijnoldy Daniëls. 4. Grondaankoop te Velseroord. Burgemeester en wethouders der gemeen te Velsen brengen ter openbare kennis, dat het terrein kadastraal bekend gemeente Velsen, sectie C, no. 686, gelegen aan de Noordzijde van het Noordzeekanaal, nabij de fabriek van de N. V. „de Piaatwellerij"; hetwelk bij besluit van den gemeenteraad van 16 Augustus 1921, no. 3, is aange wezen als de plaats, welke door woon wagens, bij verblijf binnen deze gemeente, zal moeten worden ingenomen, den 3 April a.s. voor gemeld doel zal worden opengesteld. Velsen, den 31 Maart 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de burgemeester, - Rijkens. de secretaris, Th. J. Wijnoldy Daniëls. 10 uur: Ds. Erdman, Bevestiging. 3 uur: Ds. T. j. v. Oostrom Soede. 7.30 uur: Ds. D. A.Wempe v.Amsterdam. 10 uurDs. Buffinga. 5 uurDezelfde. 10 uur: Ds. J. B. O. Croes. 5 uurDezelfde. 10 uur: Ds. T. Lekkerkerker, van Nieuw- Vennep. 5 uur: Geen dienst. 10 uur: Ds. Wissink, 5 uurDezelfde. 10 uurDs. Eggink. 5.30 uurDezelfde. 10 uurDs. Boerkoel. 5 uurDezelfde. 10 uurDr. O. A. van den Bergh van Eysinga. Collecte Orgelfonds. 12. 15. BELEEFD AANBEVELEND. 1 X. Het collecteeren in Beverwijk, op Vrijdag 1.1. voor het Dieren-Asyl bracht f 39.50 op. Daar het collecteeren in onze gemeente door B. en W. geweigerd is, zullen wij andere middelen moeten beramen tot ons doel te geraken. Intusschen bevelen wij het

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5