GEM VELSEN Zsteré&g 8 April I9S2 No. 45 To Jaargang IJ MUIDER COURANT A.80Ë&tiacfttspr^81 f 1.per 3 ai&atideii, trasso pet post 11.36 AboBneeieutea worde» «cgeaoase» as» kal Bureau en kg üe Ageaten. Tot plaatsing vaa advertentie» van Buiten d® geweeste VELSEN in dit blad is aitBlsitr&d geresktigd ket Adverteatie- karoau P. F. C. ROELSE, IJMUISEN. Advertent, ga uiterlijk i$ t® esnöes WOENS1AG tot 8 usr 7.es. an VRIJSAG tot 4 aur a.sa. Torgek^fit m. ^*t#rd&§si Uitgave v&n de Nawai. Vaaa. Uitgever* ate. vU»%i4m" A1P.ES VOOR RE® ACT IE EN ADMINISTRATIE: N. V. &rskk®r*S Siajewel» Willee&spitsiü 11. IJmaiés* Telefoon 1SS Ingexonde mededeeiingen 40 ets, per regel Advertenties van 11. en m. 6 regel» f 1.iedere r6gel meer 30 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. I regels f 1.35, iedere regel meer 85 ets. Kleine advertentie# en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, nitslnitend by vooruitbe taling, van 11 en m. 6 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. By niet contante betaling worden de gewone prezen berekend, Advertentie» „adres bur. v, d. blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regel prezen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Veisen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Gent per regel. GEMEENTERAAD. Vergadering van 4 April 1922. Voorzitter clc Burgemeester. Afwezig de heer Nijssen. De Voorzitter doet mededeeling van do ingekomen stukken. Een gezamenlijke beschikking van de Ministers van Binnenlandsche Za ken en van Financiën, waarbij krach tens Koninklijke machtiging afwijzend wordt beschikt op het verzoek van den gemeenteraad om de plaatselijke in komstenbelasting door de eigen admi nistratie te doen heffen. Brieven van Gedeputeerde Staten omtrent ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten. Berichten van .T. .T. Rasmussens en \Y. F. Visser, dat zij hunne benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim te Wijkeroog aannemen Een bericht van P. Langedijk, dat hij zijn benoeming tot onderwijzer aan schooi F te Santpoort aanneemt. Een proces-verbaal van de op 21 Maart 1922 gedane opname der boeken en kas van den gemeente-ontvanger, waaraan het volgende kan worden ont leend: de ontvangsten diensten 1921 en 1922 bedroegen f 5.395,129.91, de uitgaven voor die diensten bedr. f 5.291.279.85c zoodat in kas moest zijn f 103.850.05 welk bedrag aanwezig was, terwijl de hoeken tot op den dag der opname ble ken te zijn bijgehouden. Rapporten van den verificateur der gemeente-financiën over de maanden November en December 1921. Een schrijven van A. J. A. Flament, rijksarchivaris in Limburg betreffende de bewaring van historische schilde rijen als die der gemeente St. Maar tensdijk. .vis voren van den directeur van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland te Bloemendaal, waarin mededeeling wordt gedaan van de na men en handteekeningen der personen, die bevoegd zijn namens genoemd be drijf te teekenen. Al deze voor kennisgeving aangeno men. Verschillende adviezen der commis sie van voorbereiding voor de plaatse lijke strafwetgeving. Voorgesteld wordt deze adviezen in eene volgende vergadering te behande len. Een verzoek van de onderafdeeling Haarlem van den Ned. Bond van ge meente-ambtenaren, waarin gevraagd wordt de opname van een aantal be palingen in het wetsontwerp tot wijzi ging van de grenzen der gemeenten Haarlem, Velsen, Bloemendaal, Heem stede alsmede Haarlemmerliede en Spaarndam en opheffing der gemeen ten Schoten en Spaarndam in het be lang der ambtenaren, te willen bevor deren. Voor kennisgeving aangenomen aan gezien geen ambtenaren van de op te heffen gemeente Spaarndam in dienst der gemeente Velsen zullen overgaan. Als voren van de oudercommissie van school H te Velseroord om één of meer gelegenheden tot stand te brengen, waar onder behoorlijk toezicht school gaande kinderen kunnen zwemmen. Als voren van het bestuur van het YVit-Gele Kruis te Beverwijk om een subsidie van f 500 voor het jaar 1922. Als voren van het bestuur van de „Vereeniging voor Ambachts-onder- wijs in Kennemerland" om een subsi die van f 23.399.70 voor het jaar 1923. Al deze naar B. en W. om advies. Medegedeeld wordt: Ingevolge art. 49 van het werklieden reglement zijn bij de stukken gevoegd twee uitspraken van het werklieden reglement, inzake strafoplegging aan de gemeente-werklieden H. Wolterman en G. Vermeer. In de raadsvergadering van 7 Maart j.l. werd de wensch geuit, dat aan de afd. Velsen van den Nederlandschen Boud van Koffiehuis-, Restaurant houders en Slijters wordt medegedeeld, op welke wijze de deskundigen van de gemeente komt tot de bepaling dei- huurwaarde van vergunningslokali teiten. Daar bij B. en W. hiertegen geen be zwaar bestaat, is aan den deskundige machtiging verleend de wijze van schatting aan genoemde afdeeling me de te deelen. Bij de stukken is voor de leden ter kennisneming gevoegd, het verslag met bijlagen van de raadscommissie, benoemd door den burgemeester in de raadsvergadering van 4 Januari 1922. Aan de commissie wordt door den burgemeester dank betuigd voor de ge dane moeite. Naar aanleiding van de opmerkingen van den heer Sluiters, bij de rondvraag in de raadsvergadering van 7 Maart j.l wordt overgelegd een schrijven van den chef van den uitvoerenden dienst van de N. Z. H. Tramweg-Maatschappij betreffende het „duwen" van de trams op het traject SantpoortBeeckestein, dat onlangs is voorgekomen. In verband met de opmerking van den heer Tusenius in de .raadsvergade ring van 7 Maart j.l. betreffende het blusschen van een begin van brand op een terrein aan de Snelliusstraat te IJmuiden, is tevens bij de stukken ge voegd een terzake opgemaakt rapport van den adviseur der brandweer.' Ingekomen zijn nog de volgende stukken. Een schrijven van het bestuur der R.K. Schoolvereeniging „St. Lauren- tius" te Velseroord, als vervolg op zijn verzoek dd. 28 Februari 1922, om be schikbaarstelling van hulplokalen voor zijne lagere school aldaar, ht>u dende mededeeling dat in de behoefte aan hulplokalen eene oplossing kan worden gevonden door inrichting zij ner bewaarschool aldaar. (Burgemeester en wethouders stellen den gemeenteraad voor, zijne- goedkeu ring te hechten aan zoodanige oplos sing en in verband met de bedoeling van gemeld bestuur om te zijner tijd te komen met een verzoek, om subsidi eering van bedoelde bewaarschool, vrij stelling te verleenen van die bepalin gen der verordening op de subsidi- eering van het bijzonder bewaarschool onderwijs, welke als gevolg van het tij delijk gebruik als hulplokaal der lage re school niet kunnen - worden nage leefd.) Goedgekeurd. Een verzoek van Mej. I. Th. Nije, om eervol ontslag als onderwijzeres in de gymnastiek aan de openbare lagere scholen in de gemeente met ingang van 1 Juni a.s., wordt eervol verleend. Als voren van K. L. G. Mollevanger, drukker te IJmuiden om een beslissing te nemen inzake de uitbetaling van het volgens hem nog toekomende bedrag van f 1200.voor het drukken van het kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1920/1921 (in handen van b. en w. om advies); Als voren van W. Smit te IJmuiden waarbij hij ontheffing vraagt van arti kel 7 alinea 1 der bouw- en woningver ordening (in handen van b. en w. om advies). Als voren van de afdeeling Velsen van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden waarin zij vraagt HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van -3 uur, Willemsbeekweg 42, Velser oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. eene regeling te treffen met het ge meentelijk armbestuur betreffende het verleenen van steun aan kantoorbe dienden, die' uiet oi' niet meer uitkee- ring uit de werkloozenkas ontvangen, naar b. en w. om advies. Als voren van de afdeeling Velsen van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en slij ters inzake behandeling van reclame tegen het vergunningsrecht (te behan delen bij liet betrokken punt der agen da). Bij de mededeeling over de uitspra ken van het werkliedengerecht zegt de heer Davidson het optreden van Wol len nan niet goed te keuren, maai' de straf vindt spr. zwaar en zou hij 't met de helft voldoende achten. De Voorzitter zegt dat de uitspraak bindend is en dat er dus niets aan te doen is. De heer Vermeulen zou bij de uit spraken de namen der betrokkenen niet vermeld willen zien, dat is inder tijd ook besloten. De Voorzitter zegt hiervoor te gevoe len. O]) verzoek van een der leden wordt het adres van de afd. Velsen van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restau ranthouders en Slijters, inzake de be handeling van reclames tegen den aan slag in het. vergunningsrecht, het eerst behandeld. De heer Tusenius gelooft dat de Com missie zich tegenover reclamanten be lachelijk heeft gemaakt. De heer Nsischer vraagt op welke wijze. De heer Tusenius zegt dat het be stuur van genoemde corporatie zich nu tot Ged. Staten zal wenden en daar zal de Commissie ook uitgelachen wor den. De heer Netscfeer zegt dat het bestuur zich dan ook belachelijk maakt, want Ged. Staten hebben mét deze zaak niets te maken. Goedgekeurd wordt het voorstel tot wijziging van de Verordeningen op de heffing en invordering van gelden ter tegemoetkoming in de kosten van het van gemeentewege ontsmetten en rei nigen van goederen en voorwerpen. Bij het voorstel tot afstand van grond ten behoeve.van wegverbreeding te Santpoort vraagt de heer Sluiters opgave van de kosten, opdat we weten wat uitgegeven wordt voor wegver breeding. Het voorstel tot grondaankoop te Velseroord (het terrein tusschen de Tuindersstraat en Willemsbeekweg) wordt door den heer Tusenius bestre den, die een uitgaaf van f 17000 in de zen tijd niet verantwoord acht. De heer Dunnebier zegt dat het thans alleen de aankoop van den grond ad f 7000 betreft. De heer Tusenius: Maar daar komt f 10000 voor bestrating bij. De heer Baarda hoopt dat de straat er zoo spoedig mogelijk komt, want dit is zeer noodig, Spr. begrijpt den heer Tusenius niet, want deze krijgt nu een prachtige straat voor zijn deur, maar daar hooren we hem niet over. Het voorstel tot aankoop wordt goed gekeurd. Tegen de heer Tusenius. Bij het voorstel tot vergoeding voor hulp bij het schoonmaken van school A wordt door verschillende leden deze toestand ongewenscht geacht. Het voorstel wordt goedgekeurd. Tegen de heer Vermeulen. Als volgend voorstel vragen B. en W een verhooging van het toegestane cre- diet voor het inrichten van hulplokalen in de Bewaarschool te Velseroord voor tijdeliike huisvesting der Rijks Hoo- gere Burger School. De heer Sluiters vindt dat de gemeen te geen gunstig voorbeeld geeft, door liet toegestane bedrag met bijkans 100 procent te overschrijden. De heer Dalmeyer is van meening dat de Rijksambtenaren wel wat al te royaal met onze gelden omspringen. De heer Dunneöier deelt mede dat een flinke rijwielenbergplaats noodig was. Het-voorstel wordt goedgekeurd. Aangenomen wordt de wijziging van het reglement op de schoolvergaderin gen aan de openbare lagere scholen. Vastgesteld worden de begrootingen voor 1923 van de Visscherijschool op 126526.82, van de Handelsavondschool op f 9360, van de Nijverheidsavond school voor ambachtslieden, voor 1922 op f 8495.50 en voor 1923 op f 9060.38. Bij het voorstel tot indeeling der ge meente voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad in kieskringen, zegt de heer Schilling niet te begrijpen waarom van IJmuiden zoo'n groot stuk wordt afgenomen, zoodat het grootste deel der gemeente nu de klein ste kieskring wordt met 8200 kiezers, terwijl Velseroord nu 10000 kiezers zal tellen. Spr. had geheel IJmuiden als een kieskring willen zien beschouwd. De Voorzitter zegt dat er een volgen de maal rekening mee gehouden kan worden. Het voorstel wordt goedgekeurd. Bij het voorstel tot aanwijziirg van stemlokalen wil men inplaats van het Dienstgebouw te Santpoort het gym nastieklokaal der Op. School als zoo danig bestemmen. De heerLandeweert zegt het Dienst gebouw noodig te hebben voor een klasse der Op. School. De heer Dalmeyer vraagt of de pas vergroote Op. School nu al weer te klein is. De heer Landeweert: Ja, we groeien hard. De eerste klasse telt 48 leerlin gen, dat is te veel. De Voorzitter: Maar hoe lang wilt u het Dienstgebouw dan hebben? De heer Landeweert: Dat zullen we dan wel zien. De Voorzitter: Maar dat zullen we dan eerst eens bespreken. De lokalen worden vastgesteld. Van de commissie tot afschaffing van productieve werkgelegenheid was bericht ingekomen inzake aanvaar ding der subsidie-voorwaarden voor werkverruiming. De heer Schilling houdt een uitvoe rg betoog dat het voorgestelde uurloon, 52 cent, onvoldoende is. Onze gemeente is er een met de hoogste levensstan daard en in andere, goedkoopere plaat sen worden hoogere uurloonen gege ven, b.v. in Hilversum. De heer Diependaal vindt langer wachten verkeerd, er zijn genoeg ar beiders die wel voor 52 cent zullen wil len werken en liever f 23 per week heb ben dan niets. De heer Peek wil zijn vroeger reeds geopperd plan om 18 cent per uur toe slag te geven, uitvoeren. De Voorzitter zegt dat dit niet gaat, dan zou de regeering haar bijdrage in trekken. De heer Vermeulen zegt dat er mo menteel niet zooveel werkloozen zijn. De heer Baarda: Dank zij de Duitsche trawlers. De heer Schilling zegt dat lang niet alle arbeiders ingeschreven zijn bij de arbeidsbemiddeling. En zooals het nu met de visscherij gaat, zullen er steeds meer werkloozen komen. De heer Tusenius: Dank zij de Duit sche trawlers. De heer Schilling: Ik wil wel zeggen dat de Duitsche trawlers niet gunstig zijn voor den toestand in het visscherij- bedrijf, maar dit is de schuld van de reeders zelf. Wat de zaak betreft, spr. zou willen dat er stappen werden gedaan bij Ge- dep. Staten om een subsidie voor de werkverschaffing en bij het betrokken Ministerie om een bijdrage voor verbe tering van den Rijksstraatweg IJmui denVelseroord die in, onhoudbaren toestand verkeert. Over het vaststellen van het loon moeten wij nu maar niet praten, dat geeft toch niets. De heer Vermeulen meent dat het heter is den weg van B. en W. te volgen, n.l. om te trachten de visscherij te hel pen. De Voorzitter zegt dan even te willen zeggen wat B. en W. aan de regeering hebben geschreven. Wij hebben de re geering er op gewezen dat wanneer de toestand te IJmuiden blijft, zooals die nu is er steeds meerdere schepen wor den opgelegd, het een gemeentebelang is om daartegen op te komen en dat wij de hoop hebben uitgesproken dat de regeering hier maatregelen weet om de zaak op te lossen. De heer Sluiters zegt dat het wel de moeite waard is om het belangrijke vraagstuk der werkloosheid eens on der de oogen te zien. Spr. vindt de naam akelig, maar er is geen andere voor in onze taal. Er zijn tal van werk loozen, die geld hebben en het steeds zijn, worden geen werkloozen genoemd Ais men werkloos is, is het net alsof men een onnut mensch is in de maat schappij. Spr. zegt dat, wanneer hij werkloos w as en hem gevraagd werd of hij zou gaan werken voor f 23, hij zou zeggen: ja, omdat ik gedwongen word en wel moet. Maar een andere zaak is of de ovei'heid dit loon mag geven en dan zegt spr. neen, want het is te kort. Spr. hoopt dat het voorstel van den heer Schilling aangenomen wordt. Verschillende leden voeren nog het woord, waarna het voorstel van den heer Schilling aangenomen wordt. Bij het voorstel tot wijziging van het raadsbesluit d.d. 7 Maart j.l. betreffen de de geldleening gr. f 400.000, vraagt de heer Tusenius inlichtingen. De heer Handgraai zegt dat het latei- een formeele kwestie is, daar vroeger besloten was f 500.000 te leenen. De heer Tusenius zegt dan ergens anders zijn inlichtingen te zullen in winnen. De Voorzitter: Waar wilt u die halen, van de straat? U weet toch alles. De heer Tusenius: Ik zal voor de vol gende vergadering verschillende vra gen stellen en een interpellatie houden. Het voorstel wordt goedgekeurd. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting van het R. K. Armbestuur, dienst 1921. In behandeling komen de adressen: Goedgekeurd worden ,de verzoeken van het bestuur der Mevr. van Tuyll- Bewaarschool te IJmuiden, tevens vor mende het bestuur der Insinger-Be- waarschool, om bijdragen voor die scholen over 1922, van Gebrs. van Hensbergen te Roosendaal om uitbeta ling van een bedrag wegens gedane le vering in 1916. Zeer uitvoerig wordt gediscuteerd over het verzoek van de Santpoortsche Vrouwenclub en de afd. IJmuiden en Velseroord der Soc. Dem. Vrouwenclub om subsidie ten behoeve van huishoud- cursussen en van de afd. Kennemer land van den Bond van Ned. Onderwij zers tot oprichting eener gemeentelijke werk- en leerschool voor meisjes. De heer Vermeulen is er tegen om dat andere aanvragen zijn afgewezen en omdat het nu de tijd niet is om hiervoor f 1700 uit te geven. Mevrouw Kerrebijn zegt dat hier nu eens een gelegenheid is iets te doen voor meisjes, die de lagere school heb ben verlaten. Van een voorloopige werk- en leerschool zal voorloopig nog wel niets komen. Spr. heeft vernomen dat er gemeentelokalen beschikbaar zijn, dus zullen de f 1700 niet eens noo dig zijn. Spr. hoopt dat deze zaak nu tot stand komt, dan kan vóór de groote vacantie nog een cursus gegeven wor den. De voorstellen om mede te werken, subsidie te verleenen en lokalen be schikbaar te stellen worden aangeno-

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1