men met 133 stemmen. Tegen de liee- rcn Dunnebier, Vermeulen en Warde naar. Bij liet voorstel tot het verleeneri van medewerking in de stichting vart een gebouw ten behoeve van een R.K. School te Velseroord vraagt de heer Tusenius of deze lokalen noodig zijn. De heer Landeweert zegt dat over deze zaak veel is gecorrespondeerd. Daaruit is gebleken de urgentie van dezen bouw. Reeds moesten 2 klassen onder gebracht worden in de Bewaar school. B. en W. zijn overtuigd van de urgentie van dezen bouw, de Inspec teur eveneens en in den Haag zal men het ook wel zijn. De heer Tusenius vraagt of geen lo kalen elders beschikbaar zijn. De heer Landeweert zegt dat ook de openbare scholen overbezet zijn. Het voorstel wordt goedgekeurd. Aan de agenda wordt nog toegevoegd het voorstel tot goedkeuring eener ver lenging van den termijn van beslissing op de door G. Vellinga te Santpoort in gediende bouwaanvrage. Aangenomen. Alvorens punt 16 te behandelen houdt de Voorzitter eerst de rondvraag. Mevrouw Kerrebijn spreekt over bal dadigheid der schooljeugd in het park op het Koningsplein. De Voorzitter zegt al dikwijls den Commissaris van politie te hebben ge waarschuwd. De heer Sluiters zegt dat de gemeen- tewaag vast niet deugt, want de slagers vinden de varkens steeds te zwaar en lijden schade, 't Zijn de meest valsche schalen in de gemeente. De Voorzitter zegt dat deze kwestie reeds in onderzoek is. Als er schade ge leden is, zal die vergoed worden. De heer Sluiters vraagt of de politie te Jan Gijsenvaart met 2 man versterkt is. De Voorzitter zegt dat deze daar zijn komen wonen. Er is niemand bijgeko men. De heer Schilling vraagt of een rijks veldwachter maar alles doen kan, ook in besloten vergaderingen van arbei ders-organisaties binnendringen. Deze man zeide toen dat hij voor de Drank wet-inspectie kwam, en 't was n.b. een drankvrij gebouw. De Voorzitter zegt dat de heer Schil ling zich kan beklagen bij den Commis saris van politie of anders bij den Offi cier van Justitie. De heer Baarda zegt dat reeds is ge wezen op de groote bevolking der beide openbare scholen te Velseroord. Voor een dezer scholen meldden zich voor de le klas 50 leerlingen aan. De heer Landeweert: 51. De heer Baarda: Deze toestand is on houdbaar en uitbreidingsplannen zijn hier zeker urgent. De heer Landeweert: Die is urgent, maar dat kan dadelijk niet. We zullen kinderen van Velseroord naar school E te Velsen moeten sturen. De heer Baarda zegt vernomen te hebben dat Donderdag de commissie voor de grenswijziging vergadert. Wordt het ook geen tijd dat de raad eens over de grenswijziging beraad slaagt? De Voorzitter zegt dat het slechts een vergadering is om den leden der Com missie inlichtingen te verstrekken. De raadsleden mogen deze vergadering gerust bijwonen. Dan komt de benoeming van een ge meentelijk geneeskundige aan de orde De raad gaat daarover eerst in besloten zitting. Na heropening verkregen Dr. Cohen te Amsterdam en Dr. Mensoni- dus te Delft ieder 7 stemmen, een stem was blanco uitgebracht. Dan gaat de raad opnieuw in geheime zitting. Na opnieuw heropend te zijn wordt Dr. Mensonidus benoemd met 8 stemmen tegen 7 stemmen op Dr. Cohen. De vergadering wordt gesloten en de raad gaat wederom in besloten zitting over. straffing dat ze de euvelen moed heb ben te protesteeren wanneer de visch naar IJmuiden gaat inplaats van naar Berlijn. Die Berlijners met hun vischlooze winkels en markten weten er immers niets van, van wat goed voor hen is. Wat denken ze wel dat de Duitsche visscherij er is om het Duitsche volk van visch te voorzien? Neen de Duitsche visscherij is er om in stijgende mate Duitsche visch te werpen op de Engelsche en Holland- sche markten, ook al zijn ze daar alles behalve gewenschte gasten. Zoodra de Duitsche regeering toe stond dat de Trawlers de visch recht streeks van de vischgronden naar het Buitenland voerden begon de onttrek king aan de Duitsche markt. Ongerekend de belangrijke hoeveel heden visch die door Duitsche schepen op de Engelsche markten zijn verkocht wijst de statistiek van de Duitsche aan voeren te .Tmuiden voor de maanden Februari en Maart 1922 reeds de vol gende cijfers aan: Aant. trawl. Aant. K.G 19 Februari 1922 34 619.460 10-17 22 346.857 18-28 26 283.887 1—15 Maart 38 483.258 16-31 68 1.021.524 Totaal in twee maanden 2.754.986 Alleen dus in de laatste helft van Maart zijn bijna 10.500 centner visch uit Duitsche schepen gelost in de haven van IJmuiden en gedurende de maan den Februari en Maart tesamen 55.110 centner. Of het voorloopig beter zal worden staat te bezien. De voornemens van de Duitsche regeering om de in voerrechten op vreemde kolen te verla gen zullen natuurlijk in niet geringe mate aan de Industrie ten goede ko men, maar wanneer daarnaast niet weer komt een uitvoerverbod voor visch dan staat het te wachten dat nog meer dan tot heden de Duitsche traw lers zullen gaan varen voor vreemde markten. Tenzij de Nederlandsche regeering tusschen beide treedt en de Duitsche consumenten en de Hollandsche vis scherij beiden weet te beschermen te gen de onttrekking van visch aan de Duitsche markt en de overvoering van de Hollandsche markt. VISSCHERIJ. Be Duitsche Trawlers te IJmuiden. Men schrijft ons van Reederszijde: Het gaat met den uitvoer van visch uit Duitschland en den invoer van Duitsche visch in IJmuiden van kwaad tot erger en ieder die zich tot nu toe mocht hebben gevleid dat het van kor ten duur zou zijn en dat ten slotte de vischvoorziening van Duitschland toch goede vruchten zou plukken van de op heffing van het uitvoerverbod is nu zoetjes aan wel gedesillusioneerd. In Berlijn organiseeren de plaatselijke vischhandelaren een straatbetooging tegen den vrijen uitvoer en hebben daarbij onmiddellijk de spontane in stemming van het publiek, maar on der de hand gaat de visch inplaats van via Geestemünde en Cuxhaven naar Berlijn en Dresden en het Roergebied naar IJmuiden. En in de Fischerei Zeitung krijgen die booze Berlijners een geweldige af UIT ONS PARLEMENT. Minister De Geer heeft indertijd ge zegd, dat bezuiniging het moeilijkst is in de practijk, omdat ieder die bezuini ging op een ander object wil toepassen De behandeling der begrootingen geeft een bizondere gelegenheid de juistheid dezer woorden in de praktijk te bele ven. Maar van al die begrootingen is er zeker geen, waar die verschillende op vattingen omtrent wat en waarop be zuinigd moet worden, zich in duidelij ker en beslister tegenstelling groepee- ren dan bij die van Oorlog. Men kan nog de besliste anti-rnilita- risten, dat wil zeggen zij, die, als de heer Kolthek, tegen alle bewapening zijn, uitzonderen. Ook tusschen de an deren komt die tegenstelling tot uiting en tot vrij nauwkeurige uitdrukking in de algemeene tegenstelling tusschen links en rechts. „De minister komt op voor een mogelijk gevaar, ik voor een zeker gevaar", sprak de heer Bijleveld van den Vrijheidsbond, blijkbaar de opinie uit, die de geheele linkerzijde behalve den heer Van Wijk en van rechts de heeren Van de Laar en Staal man deed tegenstemmen. De noodza kelijkheid van bewapening werd er mee erkend. Maar de grens werd ge trokken, daar, waar de zekerheid van den financieelen ondergang begon. En zooal de minister en met hem de rech terzijde de uitgaven der begrooting met het oog op het mogelijk gevaar van een aanval verantwoord achten, de heer Bijleveld en de zijnen achtten ze ontoe laatbaar, nu het veel zekerder gevaar van een fnancieele débacle dreigde. Uit die redeneering vooral kwamen de tegenstand voort en de reeks amende menten tot schrapping van posten dooi den heer Oud en anderen voorgesteld, maar door de tegenstanders even zeker verworpen en het verzet tegen de oogenblikkelijke der Vlootwet, die ons naar berekening van den heer Hugen- holtz 545 millioen moest kosten en door de resultaten van Washington boven dien overbodig zou worden. De motie-Marchant tot inkrimping van het beroepskader, eveneens ver worpen, was er evenzeer een gevolg van, als het amendement-Ter Laan om in 1922 geen herhalingsoefeningen te houden. Maar in het ontwerp tot rege- i ling van het militair onderwijs, waar- j tegen de heer Duymaer van Twist zich jom de samenvoeging van hoofdcursus I en militaire academie verzette, was van deze gedachte de uiting. En ook in de redeneering van den heer Scheurer, die een volledige reorganisatie van den geneeskundigen dienst met centraal hospitaal voorstelde, kwam zij om den hoek kijken, terwijl in het verzet dei- Kamer tegen het amendement van den heer Van Zadelhoff tot verhooging van f 500.000 van den post voor uitkeerin- gen aan gewezen militairen, zij zich eveneens uitsprak. Die gedachte aan bezuiniging had den minister er toe gebracht op de Su- rinaamsche begrooting een paar ton te Maar er zit meer achter. Het kan b.v. een dwangmaatregel zijn om de visch- handelaars die 2 procent af te nemen. Dan zullen ze echter hun tanden laten zien. Al is de V. E. M. nu nog zoo'n enorm bedrijf, ze MOETEN toch inzien dat ze niet buiten den tusschenhandel kunnen, denken ze van wel, dus dat ze doorgaan met den kleinhandel, laten ze dan ALLES verkoopen wat hun sche pen aanbrengen, en de vischkoopers moeten dan onderling geen visch koo- schrappen. Dat hij dat gedaan had zon- pen van schepen door de V. E. M. aan- der de Koloniale Staten of den gouver- gebracht. Het is in ieder geval te pro- neur erin te kennen, had blijkbaar dejbeeren, de V. E. M. probeert ook veel. ergernis van den heer Van Vuuren ge-; Of dacht de reederij in het algemeen wekt. Maar niettemin erkende ook de- i dat er niet meer was bereikt als zij in ze afgevaardigde de noodzakelijkheid j verband met vele Duitsche schepen van een allerzuinigst beheer speciaal 1 ook samenwerking met de vischhan- voor Suriname, dat in den loop der tij-delaars had gezocht? Het zou waar den al 30 a 40 millioen subsidie van Ne-1 schijnlijk niet gemakkelijk geweest derland had genoten en waar de amb-j zijn de vischhandelaars zoo ver te krij- tenaarstractementen 68% der inkom-1 gen, waarom, heb ik in een der laatste sten opslokken. ingezonden stukken al eens uiteenge- Men zou de gedachte ook nog kun- zet. nen naspeuren in de bespreking van de suppletoire Landbouwbegrootingen over 1920 en 1921, waarvan de laatste speciaal de crisisinstellingen betrof. Toch was het niet in de eerste plaats om de zes ton, die ermee gemoeid was, dat vooral de heeren Sasse van Ysselt en Duys nog eens tegen het destijds door den heer Hertzberger voor den verkoop der kleeren aan Polen verkre gen, maar later gerestitueerde commis sieloon, te velde trokken. De heer Duys wilde juist weten, wat dezen heer tot die restitutie bewogen had, zag voor de heele zaak den minister verantwoorde lijk en eindigde daarom met per motie een nieuw onderzoek van de crisis enquête-commissie voor te stellen, een voorstel, waarmee de Kamer zich ver- eenigde, ofschoon ongetwijfeld de me- dedeeling van den minister, dat Polen de gekochte kleederen betaalde en verder betalen zou, veel van de scherpe kantjes van deze zaak afslepen. De heer Teenstra besprak bij deze ge legenheid de macht van de Centrale Suikermaatschappij, die den uitvoer van suikerbieten had doen verbieden en het stopzetten van den aardappelen- uitvoer. Die laatste aangelegenheid kwam ook nog bij de nieuwe Landbouwbe- grooting ter sprake en werd door den minister verdedigd met een beroep op de mogelijkheid van aardappelennood. De heer Bulten pleitte daarbij voor de bloembollenstreek, die door Amerika's houding tegenover den invoer van bloembollen zoozeer leed. En de heer Colijn vroeg ofn beschermende maat regelen voor dén landbouw en gaf ter illustratie een staatje van in- en uit voer van landbouwproducten, waaruit o.a. bleek, dat aan rundvleesch nu nog slechts 605 ton werd uitgevoerd tegen 18,304 ton in 1912 en aan boter nu 7x/2 ton tegen 39,149 in 1912. In de Eerste Kamer werd de Indische begrooting en de nieuwe Indische Ta- riefwet behandeld. De heer Vliegen kwam daarbij op voor betere exploita tie van Indië's bodem, rijkdommen, vorming van inlandsch kapitaal, bete re ontwikkeling van het inlandsch on derwijs en meer rechten voor den Vol- kenraad. De heer Idenburg pleitte voor de noodzakelijkheid van eenzelfde cul tuurwortel voor Indië en Nederland, waaruit hij tot bevordering van de zen ding concludeerde. En de heer Mendels noemde de losmaking van Indië van Nederland het noodzakelijk einde van de nationale inlandsehe bewegingen, welker beteekenis de regeering over het hoofd zag. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid dei- Redactie. Tot een volgende maal. „Vischhandelaar." BEVERWIJK. - Voor de afd. Beverwijk en om streken van de Nederlandsche Ver- eeniging van Staatsburgeressen (voorz. Mevr. Avis) heeft Mej. E. v. d. Hoeven uit Amersfoort twee causeriën gehou den in verband met de a.s. verkiezin gen. Op 23 Maart zette zij uiteen de be ginselen der verschillende Staatkundi ge partijen en 31 Maart heeft zij behan deld hoe een wet tot stand komt. Door ongeveer 30 vrouwen wercl spr. met aandacht aangehoord; jammer dat niet een grooter aantal aanwezig was, om van de heldere uiteenzettingen van Mej. v. d. II. te profiteeren. Nadat spr. de tot haar gerichte vragen had beant woord, besloot zij tot een opwekking aan alle vrouwen, zich rekenschap te geven van de taak, die op haar rust, zich aan te sluiten bij een der bestaan de staatkundige partijen en door het uitbrengen van haar stem gebruik makende van haar eindelijk verkregen recht straks hèn te kiezen in de Tweede Kamer, aan wie zij met gerust vertrouwen 's lands belangen, dat zijn ook haar belangen, hunnen opdragen. Bovengenoemde vereeniging heeft Mej. Martina S. Kramers bereid gevon den om op 11 April a.s. voor alle viou wen die hierin belang stellen te komen spreken over de kiesstelsel en een proefstemming te demonstreeren tot voorlichting van do a.s, kiezeresseh: Het bestuur hoopt en vertrouwt, dat vele vrouwen van Beverwijk en omstr. daarbij tegenwoordig zullen zijn om haar nut te doen met hetgeen zij dien avond zullen hooren. Men zie de desbetreffende adverten tie in dit blad. BINNENLAND. De V. E. M. tevens kleinhandel. Men moet in IJmuiden wonen om ieder oogenblik iets bijzonders mee te maken. Vrijdagmorgen stond daar bij de nieuwe hal een prachtige geschil derde auto (meerderen volgen, vernam ik) welke bestemd is om visch te ver koopen in de verschillende plaatsen van ons land en misschien nog verder. Moeten de vischhandelaars dat nu maar goedvinden? Bij de V. E. M. zal het op een paar ton meer VERLIES niet aankomen, maar het zal toch een strop zijn voor de handelaars hier en elders. Denkt de V. E. M. nu werkelijk dat daar winst in zal zitten? Men zal zeggen dat moet geprobeerd worden, maar dergelijke proeven konden wel eens erg duur zijn. Heeft de V. E. M. in de verschillende steden al eens ge- informeerd met wat een gering winst percentage de visch wordt omgezet? j Haarlem. Het is zoo jammer men wordt niet ge-| Voorts moeten aftreden de heeren waar wat de resultaten over b.v. de'l. C. Baas te Hilversum, F. J. Weizen- eerste 3 maanden zullen zijn. bach te Amsterdam en G. Voet te Vel- Als de V. E. M. dan toch in den klein-seroord. Behalve de aftredenden zijn handel wil, laten ze dan ook ALLE nog candidaat gesteld Mevr. H. Runia- visch van hun schepen maar koopen Suwerink te IJmuiden, J. Hilberts en en weer verkoopen, en de vischkoopers D. Zuiderhoek te Amsterdam, J. Voge- zoo spoedig mogelijk te beginnen de V. laar te Alkmaar en Mej. B. J. Vis te E.M. met zijn visch maar te laten zittenf Hillegom. Inwendige Sending. In de gehouden vergadering der afd. Classis Haarlem der Vereen, voor In wendige Zending in Noord-Ho] land werden wegens het bedanken \an Mevr. G. Baartde Boer te IJmuiden en den heer G. Voet te Velseroord, tot tijdelijk penningmeesteresse en secre taris benoemd Mevr. de Wed. A. H. Andrea en de heer I. van Marle, beiden te Haarlem. Tweede Kamerverkiezingen De R.-K. Staatspartij Wij lezen in De Maasbode: Hoewel de uitslag van alle R.-K. Kiesvereenigingen in den R. K. kies kring Haarlem nog niet bekend is, heeft een voorloopige telling uitge maakt, dat het politiek advies is ge volgd. Het politiek advies luidt: 1. Mr. J. B. Bomans, 2. Chr. v. d. Bilt, 3. Mr. P. Rey- mer, 4. mevr. Bronsveld—Vitringa, 5. A. B. Michielsen, 6. M. A. J. Leesberg, 7. A. J. Loerakker, 8. B. Veltman, 9. P. Heilker. 10. Chr. Janssen. Nat. Chr. Geheel-Onth. Vereeniging. Het District-Comité. Noord-Holland der Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. houdt zijn voorjaarsvergadering op 17 April (2e Paaschdag) in het lokaal Rehoboth te Hoorn. In de vacaturen Ds. F. W. J. Brtimmer te Den Hoorn op Texel en Ds. E. H. Wieringa te Purmerend zijn candidaat gesteld W. P. J. Overmeer te Haarlem, F. Doornaar te Hilversum, K. Klay te N. Vennep, Ds. P. L. Kiehl te Hoorn, Ds. G. van Dijk te Lisse en A. G. Prent te De heer W. P. .T. Overmeer van Haar lem zal inleiden „Arbeidsbemiddeling en Rec.lasseering", Mevr. E. Bantjes van Dijk van Alkmaar „De Vrouw en de Geheelonthouding". Des avonds 7 uur wordt een open bare vergadering gehouden met als spreker Ds. G. van Dijk van Lisse, afge wisseld door zang en muziek. VOETBAL. Overzicht. Het was Zondag voor Stormvogels weer één van die dagen, zooals we er nog een paar zouden wenschen: Zelf wonnen onze plaatsgenooten met 21, terwijl Quick en Z.F.C. het niet verder dan een gelijk spel konden brengen. De overwinning op A. F. C. was an ders wel een magere. Men moet echter niet vergeten, dat het ontzettend moei lijk doelpunten is, als, zooals Zondag jl. voor de rust het geval was, een geheel elftal staat te verdedigen. Een fout is en blijft het echter, dat de Stormvogels aanvallers bijna zonder uitzondering po geen enkelen bal inliepen. Had Van Hemert zulks ook niet gedaan, dan had Stormvogels zich met een gelijk spel moeten tevreden stellen. En nu Zondag tegen A.D.O. Dit zal wederom een zware wedstrijd worden, een wedstrijd echter, die drie punten kan opleveren. Als Struys morgen niet faalt, wat bijna niet te verwachten is, dan beteekent dat, dat de 2-^-1 neder- laag, in den Haag geleden, wordt ver anderd in een gelijk spel. Onze overtuiging is, dat Stormvogels van A.D.O. kén winnen. Dan dient ech ter alle laksheid te vei-dwijnen en moet ei- van het begin tot het eind gewerkt worden, niet door één, maar door allen. De kans om te promoveeren is nog nooit zoo schoon geweest, Stormvogels! Laten we dat na afloop van den wed strijd nog kunnen zeggen. Dat er inmiddels met A.D.O. niet valt te spotten, blijkt, behalve uit de plaats, die zij op het ranglijstje inneemt, ook uit het gelijke spel, dat de A.D.O.'ers tegen Quick hebbeix weten te bewerken waardoor zij hun plaatsgenooten weer verder van het eerste klasse-schap brachten, Wij voor ons gelooven ook niet, dat Quick het „halen" zal. Morgen ontvangt zij Z.F.C., wat in het gunstig ste geval op een gelijk spel voor haar uitloopt. Waar echter ook rekening mee gehou den moet worden, is Excelsiox-, welke vereeniging nu nog wel slechts de vijf de plaats inneemt, maar die toch even als Stormvogels, „slechts" 14 verlies- punten heeft. Den Rotterdammers wacht echter nog een bijzonder zwaar programma, o.a. komt zij nog te staan tegenover Sparta, S.V.V., Quick, 't Gooi en A.D.O., zoodat zij nog wel menig puntje zullen verliezen. Tegen D.E.C. zullen zij het morgen echter wel klaren S.V.V. deed al bijzonder vreemd door op eigen terrein met 62 te verliezen, waardoor ze momenteel de achtste plaats inneemt. Tegen 't Gooi wordt het morgen weer een nederlaag. Sparta heeft het morgen tegen A. F. C. niet bijzonder zwaar, 't Zou ons al bij zondei- tegenvallen als Sparta zich, evenais in Rotterdam een punt liet ont futselen. Door haar nederlaag tegen D.E.C. be vindt V.U.C. zich weer min of meer in degradatie-gevaar. Wanhopig is de toestand dezer Haagsche vereeniging echter nog lang niet, waar zij nog 4 ver- liespunten minder dan D. E. C. heeft. Bovendien zal zij morgen wel twee punten mee uit Schiedam nemen. V.S.V. vei-raste ons door een 30 overwinning op Purmersteyn. Hier- dooi- is het aantal overwinningen tot 4 en het aantal punten tot 15 gestegen. Mocht het evenwel gebeuren, dat dit aantal met 4 verminderd wordt, we gens niet opkomen tegen Purmersteyn en de onordelijkheden tegen Schoten, dan staat V.S.V. er al even slecht voor als W.F.C. En dan is degradatie lang niet buitengesloten. Veldloop te IJmuiden. Zondag a.s. zullen alhier vanaf de Nieuwe Sluis Veldloopen plaats heb ben, georganiseerd door de Turnver- ecniging „IJmuiden", onder leiding van den N.H.A.B. Des namiddags 2 uur vangt de 5 K.M. wedstrijd aan, waaraan eerste krach ten van de Nederl. Athletiek-Unie zul len deelnemen, terwijl te 2.45 uur de 2*/2 K.M. wedstrijd aanvangt voor nieu welingen, welke nog nimmer een len, 2en of 3en prijs wonnen. In zijn geheel genomen, beloofd dit een interessante wedstrijd te worden, daar hiervoor door 131 deelnemei-s is ingeschreven. Als het weer nu maar even gunstig is en het voorjaarszonne tje mag schijnen zal het den deelne mers zeker niet aan belangstelling ont breken. Voor nadere bijzondei'heden verwijzen wij naar het progi'amma.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2