IJmuider Courant Invordering 's Rijks directebelastingen Zaterdag 8 April Tweede blad OFFICIEEL. Bekendmaking Drankwet. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 5 April 1922 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van A. C. van Lint, wed. Stam van beroep zonder, wonende te Velsen om verlof voor den verkoop van alcohol houdenden drank anderen dan sterken drank in de navolgende localiteitde beneden voorkamer van het perceel, plaatselijk ge merkt L 90 en gelegen aan de Wijker straatweg aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 6 April 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester Rijkens De Secretaris Th. J. Wijnoldy Daniels. De Burgemeester der gemeente Velsen maakt bekend, dat het kohier der Personeele Belasting no. 2(kantljmui den) over het dienstjaar 1922, invorderbaar verklaard op den 6 April 1922, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand ge steld en ieder daarop voorkomende belasting schuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Velsen, den 6 April 1922. De burgemeester, RIJKENS. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Vrijdagavond vervolgde Mevrouw BoldinghGoemans hare lezing over Guido Gezelle voor het departement IJmuiden der Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Zij begon met er op te wijzen dat het niet alleen de tegenstand tegen de taal kwestie was waarom men Gezelle wegwerkte in het seminarie te llousse- laere doch ook de jalouzie van zijn mede-leeraren op de geestelijke in vloed van den dichter die ook zoo diep gevoeld kon spreken over de geheilig de geschiedenissen uit de gewijde hi storie. In 1859, na twee jaar verblijf aan het seminarie, gelukte het zijn tegenstan ders hem te verwijderen en Gezelle werd onder-pastoor, eerst te Brugge daarna te Kortrijk. Daarop volgde de dertig-jarige perio de waarin de muze van Gezelle bijna steeds zweeg en hij over zich zelve eens ironisch schreef als over den over leden dichter: Guido Gezelle. Toch da teeren enkele van zijn mooiste gedich ten b.v. „Mijn hert is als een blomge was," uit deze dagen. Maar toch was hij in hoofdzaak teruggetrokken en zoodoende kwam het dat deze man, met een verstand zooals er misschien geen tweede in geheel Vlaanderen rondliep, het nooit verder in de wereld gebracht heeft dan tot onderpastoor. Wel stichtte hij in dien tijd de „Duikel- almanak" en „Rond den heerd". Ook schreef hij aan het Vlaamsch woorden boek. Eenzaam sleet hij het leven, zich ge vende aan zijn ambt en slechts heel zeldzaam uitte hij zich in zijn mystieke gedichten als voorbeeld waarvan de spreekster b.v. voorlas het bekende: Gij badt op een berg alleen. Slechts zeer langzaam herleefde de dichter die in al zijn gedichten verraad altijd vanuit het gevoel te spreken en die zich zeker nooit heeft neergezet om een gedicht te „maken". Trouwens in zijn werken spreekt hij het meermalen uit dat de gedichten die hij vervaardigd heeft hem bijna geen moeite gekost hebben. Gezelle heeft al leen maar buitengewoon mooi gezegd wat een ander ook zou kunnen zeggen in de strekking. De meest eenvoudige woorden van dezen man zijn de mooi ste van zijn gedichten. Riet was alleen maar de vraag of zijn dichtervuur ont brandde. En daarom konden ook voor al de kerkelijke hoogtijden dat vuur doen ontbranden. Na vele dezer gedichten voorgelezen te hebben volgden eenige brieven door hem aan zijn leerlingen geschreven, allen in dichtertaal. Uit deze brieven bleek dat hij zijn leerlingen lief had alsof het zijn kinderen waren; met hun juichte als het ze wel ging, om ze klaagde als het soms scheen alsof ze vergingen op de levenszee. Het voornaamste echter wat zij wilde opmerken was dat Gezelle steeds leef de in een reine sfeer van religieus le ven welke sfeer b.v. ook naar voren komt in den schrijver die de volgende week besproken zal worden: Felix Timmermans. Als buitengewone uitdrukking van die sfeer las zij voor Den ouden Bre vier. Na jaren te Kortrijk gezwegen te hebben brak eindelijk, toen hij reeds een oud man werd, weer de dichter in volle kracht los. Waren het in de eerste periode zijn studenten geweest die hem inspireerden, nu werden het de natuur beelden en zoo is Gezelle de grootste natuurdichter geworden die we gehad hebben. Achtereenvolgens verschijnen van zijn hand in 1893 en 1896 groote bundels die bewijzen afkomstig te zijn van een rustig man die weet wat hij wil en kan. Wonderlijk was de woor denrijkdom van dezen Vlaming die ook in Holland slecht begrepen is geduren de zijn leven. Zelfs een artikel over hem van Pol de Mont werd in „De Gids" niet opgenomen. Hij stierf in 1899 te Brugge en het is een wonder hoe di rect met zijn doodstijding het Vlaam- sche volk in eens scheen te begrijpen welk een groot man deze dichter was en bij zijn uitvaartdienst kon de kathe draal van Brugge bijna het volk niet bevatten dat was opgekomen om een laatste groet te brengen aan den in zijn leven zoo eenzaam en vergeten priester Eenzaam en vergeten is ook het graf van hem waar bijna geen bloem bloeit hoe gaarne men dat ook anders zou wenschen. Trouwens Gezelle was een man van zelfinkeer geworden en toen hij gestorven was vond men in zijn kamer, opengeslagen omdat het zijn dagelijksche lectuur was geworden, zijn Ruysbroek, het boek van den mys tieken Vlaamschen geest der middel eeuwen, den geest die alle groote man nen uit Vlaanderen steeds bezielde, ook Gezelle, de mystieke geest van het zich verzonken weten in God. Een Monument voor den Hoofdingenieur J. Dirks. Op het Sluiseiland alhier zal een monu ment opgericht worden voor den Hoofd ingenieur J. Dirks, de eerste ingenieur bij het graven van het Noordzeekanaai en den bouw der eerste schutsfuis alhier, de man, naar wie de Dirksstraat alhier is genoemd. Dit monument zal worden opgericht door een Comité, waarvan voorzitter is Staatsraad Prof. Mr. D. Josephus Jitta, een nazaat van den heer S. M. josephus Jitta, dén eersten voorzitter der Kanaalmaatij. Het monument wordt een naald van Fittlinger graniet, hoog 12.50 Meter en van achthoekige vorm. Het komt te rusten op een beionnen vloer. Aan de voorzijde komt een bronzen plaat met initialen I. D. Aan den voet komt een terras van granieten platen en op de vier hoeken een kogel van graniet. Rondom komt een beplanting van duindoorns. Toen wij dit bericht ontvingen, dachten wij eerst aan een Aprilmop. Maar 1 April was al eenige dagen voorbij en we kregen het van officiëele zijde. Toch heeft dit bericht ons bevreemd. Wij hadden gedacht dat in 1926, wanneer we het 50-jarig jubileum der opening van het Noordzee kanaal gedenken en wanneer wellicht ook de nieuwe groote schutsluis gereed zal zijn, een geschikte tijd was geweest om de mannen van vóór 50 jaar te huldigen. Want, al willen wij niets tekort doen aan de talenten van den ingenieur Dirls en erkennen dat deze wei eerder gehuldigd hadden mogen worden in hlijvenden vorm (in ijmuiden weet bijna niemand dat de Dirkssiraat zonder voornaam en meest Dirkstraat genoemd en geschreven zijn naam vereeuwigt), er zijn dan toch wel meerderen te gedenken, wij denken b.v. aan Prof. Vissering, die reeds voor 1850 met zijn Gids-artikel een doorgraving van Holland op z'n Smalst profeteerde. Wij weten niet wanneer het monument opgericht zal worden (er' is door het gemeentebestuur thans de noodige vergun ning verleend), maar o. i. zou de meest geschikte tijd daarvoor 1926 zijn. Aan den heer E. G. Beukman is ver gunning verleend tot het verbouwen van perceel Pres. Krugerstraat 76 tot woon-eri winkelhuis, aan de firma Wisbrunn en Lifmann ie Haarlem tot het verbouwen der perceelen Oranjestraat 27 en 29 tot winkel huis en aan het Departement van oorlog tot het oprichten van een houten logies gebouw voor de officieren en van een cantine voor de onderoflicieren bij het Panfserforf alhier. De kantoorbediende bij de Posterijen A. Velthoven is van Wormerveer naar hier verplaats. VELSEROORD. De volgende bouwvergunningen zijn verleend aan: F. j. Kockx voor het bouwen van drie woonhuizen aan de Lagerstraat aan denzelfde voor hei verbouwen van perceel Willemsbeekweg 78 tot woon- en winkelhuis; aan den heer M. J. Dijkema te Velsen tot het verbouwen van perceel Willebrordstraat 20 tot woon- en winkelhuis aan de Amst. Ballast Mij. tot het bouwen van 25 woonhuizen aan de Trompstraat. Het Chr. Fanfarecorps Wilheimina van Ijmuiden gaf Dinsdagavond in de Geref. Kerk alhier een uitvoering ten bate der noodlijdenden in de Drentsche venen. Mede werking verleenden de dames J. Schik en D. jobse van Beverwijk (zang) eri deheeren J. Joh. Klut (viool) en P D. Klut (orgel) van Ijmuiden. Alle nummers slaagden goed, er was echter weinig belangstelling, want er waren nog geen 100 menschen. VELSEN. Ouderavond. In de Chr. School op Wijkeroog werd Dinsdag een Ouderavond gehouden. Voor af [had een samenkomst plaats met de kinderen, die de schooi gingen verlaten en met hun ouders. Op den ouderavond werd de nieuwe schooigeidheffing op duidelijke wijze door het hoofd, den heer J. Deinum, uiteengezet. Ook kwam de Koninginnedag ter sprake. Besloten werd alleen iri eigen kring een feest te organiseeren en om des avonds een openbare samenkomst te houden, voor alle belangstellenden toegankelijk, waar de feestdag stichtelijk zal worden herdacht. Het onderwijzend personeel zal weer medewerken aan het kinderfeest, uitgaande van de Ver. Kindervreugd. Deze Ouderavond was druk bezocht. Besloten werd op 2 Mei wederom een der gelijke avond te organiseeren. Aan den heer K. Nagel is vergun ning verleend tot het verbouwen van per ceel Corverslaan 69 tot winkelhuis en het aanbouwen van een pakhuis- Door de Ethische kiesvereeniging Het Evangelie te Amsterdam wordi voor een der predikantsvacaluren aldaar aanbevolen Ds. J. Ph. Eggink alhier. Drankbestrijding. in de gehouden jaarvergadering der afd. Wijkeroog van den Alg. Ned Qeheel- Onth. Bond werd in het jaarverslag mee gedeeld dat door overlijden, vertrek en bedanken het ledental achteruit ging. Een geweldig verlies leed de afd. door 't over lijden van haar bestuurslid S. Koning, een der oprichters. De afd deed voor Wijkeroog het werk der Biauwe Week en plaatste in wacht kamers van doctoren spreuken. Zij verleende medewerking voor een meeting van het Plaats. Arbeids Secretariaat. Aan boeken en brochures werd verkocht voor ruim f 160. Van het orgaan, Meiblad en Nieuwjaarsblad werden 7391 stuks ver kocht. De heerC. Thomas bedankt als 2e voorz., in zijn plaats werd gekozen de heer J. Bergers. De secretaresse, Mej. v. d. Wal Stapper, werd herkozen. Het financieel verslag vermelde bij een ontvangst van t 323.91 een batig saldo van f68.27. Inde commissie tot nazien der boeken werden benoemd Mej. F. Rem en de heer J. Schuddeboom. De afdeeling Wijkeroog van den Algerneenen Nedeiiandschen Oeheeiont- houdersbond zal ter gelegenheid van'haar 7-jarig bestaan een kunst- en propaganda- vergadering houden op Zondag 9 April a.s. 's avonds half 8 in Hotel „De Prins" met medewerking van verschillende celebriteiten. Tot ons genoegen hebben we Vrij dagavond eene openbare voordracht over Doelmatige Volksvoeding met be trekking tot de Maggi's producten bij gewoond. Er was eene filmvertooning aan verbonden, welke laatste in 't bij zonder er toe bijdroeg om voor de vrij talrijk opgekornenen den avond tot een aangenamen te maken. In de voordracht hoorden we, dat in de jaren tussehen 1885 en '90 in Zwit serland eene voedselschaarschte heerschte, welke aanleiding gaf tot uit schrijven van eene prijsvraag over het probleem goedkoope en doelmatige voeding. Het mocht toen den heer Ju lius Maggi gelukken in dit verband de aandacht op hem te vestigen. De later gevolgde en ons zeker nog wel in het geheugen liggende voedsel schaarschte in de oorlogsjaren heeft hetvoedingsprobleem weer op den voorgrond gebracht. De Maggi's producten hebben toen eene groote bekendheid gekregen, al leen is het te bejammeren, dat er toen ook door bedriegers veel schadelijken en minsten onwaardigen namaak in den handel gebracht is. 't Is daarom zeer wenschelijk, dat ieder gebruiker zich tot een vertrouw den verkooper wendt. De Nederlanders hebben er over het algemeen altijd nog al van gehouden om zich met zware stoffen te voeden. Meelkost in den vorm van pap bijv. kwam vroeger veel op tafel en in den winter erwtensoep. Andere soepen, waarin rijst of groen ten of vermicelli, waren nog al veel de kost voor zieken en herstellenden. Langzamerhand komt er eenige ver andering. Er komt meer verlangen, naar minder zware en toch voedzame en goedkoope spijzen. En aan dat ver langen is het Maggi gelukt tegemoet te komen. Om den eetlust op te wekken neme men een door hem in den handel ge bracht bouillonblokje, giet er in een kopje wat heet water op en men heeft wat men verlangt. Iedere bezoeker heeft dat kunnen constateeren, want gratis werd het in de pauze geschon ken. Is de eetlust opgewekt, dan heeft Maggi ook gezorgd, dat men daaraan op zeer aangename en doelmatige wij ze kan voldoen door middel van de soeptabletten. Voor eentonigheid be hoeft men niet te vreezen, want er is eene groote verscheidenheid. Er zijn wel 18 verschillende smakelijke soep jes te bereiden, met behulp der gepre pareerde tabletten, waarin alle moge lijke ingrediënten, waarvan men ge woonlijk soep bereidt, voorkomen. Om aan te toonen, dat er eene smakelijke erwtensoep van te bereiden is, werd gratis ieder eene proeve aangeboden, welke aller goedkeuring verwierf. De bei'eicling is eenvoudig en wan neer men de gebruiksaanwijzing volgt, kan men in korten tijd eene keurige en doelmatige voeding gereedmaken. Naast de bouillonblokjes en soepta bletten brengt Maggi nog in den han del de Maggi-Aroma, waarvan eenige droppels voldoende zijn, om allerlei soepen en sausen te verbeteren. Na de voordracht volgde de filmver tooning in twee afdeelingen: 1ste het landbouwbedrijf, 2e het fabrieksbe- drijf, beide behoorende bij de Fabriek van Maggi's Voedingsmiddelen in Kempttal in Zwitserland. Het landbouwbedrijf vertoonde ons het Zwitsersche heuvelland, waar landbouw en veeteelt de massa's grondstof voor de producten der fa brieken leveren. Het tweede deel der filmvoorstelling gaf een kijkje op de fabrieksgebouwen en de daar tussehen gelegen terreinen. We zagen bet inwendige der gebouwen, waar het product ten slotte uit de reus achtige keukens in de machines komt, die verder zorgen voor het vormen der tabletten, het inpakken en toevouwen en het aanbrengen van etiketten. In het kort we zien er alles, wat noodig is om de producten gereed te maken voor de verzending door de heele wereld. Een duizendtal arbeiders en arbeid sters zijn daar werkzaam. We gelooven wel, dat deze avond er veel' toe bijgedragen heeft om propa ganda te maken voor Maggi's Produc ten. SANTPOORT. Door de heeren A. J. Janssen en G. Krom te Haarlem zullen aan den Hagelin- gerweg acht woonhuizen worden gebouwd en voor rekening van de heeren W. Luca en F. Q. Soeters alhier aan denzelfden weg twee woonhuizen. Voor den dienst in Ned. Indië is bestemd Mej. j. Ravestein alhier, om werk zaam gesteld Je worden als verpleegster daar te lande. DRIEHUIS. Door den heer J. Weber te Velseroord zullen alhier 5 woonhuizen worden gebouwd. VISSCHERIJ. De Buitsche Stoomtreilers te IJmuiden Men schrijft ons: De dringende vertoogen van het be stuur der Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen aan den Minister President en aan den Minister van Landbouw inzake het markten te IJmuiden van Duitsche stoomtreilers hebben zeker het licht doen vallen op een zeer ongewenschten en voor de be langhebbende reederijen inderdaad on- houdbaren toêstand in het Stoomvis- scherijbedrijf alhier, en is het van het standpunt der reeders allezins ver klaarbaar, dat zij bij onze regeering aankloppen om, zoo mogelijk, maatre gelen te treffen aan dezen toestand een einde te maken. In de aan de regeering gerichte telegrafische noodkreten wordt geen middel aangegeven op wel ke wijze de reedersvereeniging meent, dat aan hun bezwaren zoude tegemoet te komen zijn, doch het ligt voor de hand, dat daartoe slechts twee wegen openstaan. Ten eerste langs diploma- tieken weg te verkrijgen, dat de Duit sche stoomtreilers niet meer op vreem de havens mogen markten, door een algeheel of gedeeltelijk uitvoerverbod van visch in Duitschland, en ten twee de door een rechtstreeks invoerverbod in ons land van visch uit Duitschland door onze regeering uit te vaardigen. Wij behoeven zeker niet nader aan te toonen, dat het inslaan van laatstge noemden weg door onze regeering zoo niet onmogelijk, dan toch wel prak tisch niet mogelijk is. Het invoerverbod toch zou zich niet tot een enkel land kunnen bepalen zonder groot gevaar van ernstige repressailles. Een alge heel invoerverbod van visch uit alle landen zou ons niet minder groote moeilijkheden brengen met andere lan den, met name Engeland en België. Wel wordt in ons land uit België geen visch ingevoerd, doch het stopzetten van den aanvoer uit Duitschland in on ze havens zou op gezette tijden van grooten invloed kunnen zijn op onzen visch-export naar België. Doch indien een invoerverbod van visch uit Duitschland zich enkel tot ons land zou beperken, zou de bestaan de hachelijke toestand niet alleen niet verbeterd, doch in de praktijk eer slim mer worden. Wat toch is het geval? De enorme vischaanvoeren, zoowel van Hollandsche, als van Duitsche stoomtreilers vinden voor een zeer ge ring percentage en nog slechts bij tus- schenpoozen een afzetgebied in Enge land, Frankrijk en Zwitserland. Ons land gebruikt van den aanvoer gemid deld 30 tot 40 procent en het overige deel en thans het grootste, vindt afzet in België d.w.z. wordt door België niet gevraagd in reëelen handel, doch wordt daar heen gezonden in consig natie, met andere woorden, op goed ge luk, door de handelaren te. IJmuiden, die toch ergens met de gekochte visch heen moeten. Want zoo groot kunnen de aanvoeren niet zijn of ze worden door den handel gekocht, zij het dan dikwerf tegen door de reederijen onge- wenschte prijzen. Het gevolg van een invoerverbod in ons land zou dus slechts tengevolge hebben, dat de Duitsche treilers recht streeks de Belgische markten gingen bezoeken of dat de in Duitschland aan gevoerde hoeveelheden per spoor naar België en Zwitserland zouden gaau en daar de markten gingen overheerschen die tot heden in hoofdzaak uit ons land worden bezet. Want ontegenzeg gelijk zouden de Duitsche reeders el ders dan in eigen land hun afzetgebied gaan zoeken, omdat voor fiat land fei telijk hetzelfde geldt als voor ons eigen land, dat de eigen vloot te groot is ge worden voor consumptie in eigen land. Was vóór en tijdens den oorlog het aantal Duitsche Stoomtreilers betrek kelijk gering, in de laatste jaren heeft de Duitsche stoomtreilervloot een enorme uitbreiding ondergaan en is het aantal schepen gestegen tot meer dan driehonderd. Zoolang nu de Duit sche stoomtreilers te IJmuiden mark ten heeft de handel een overzicht van de aanvoeren en blijven de handelaren bekend met de hoeveelheden op de Belgische markten, wat van overwe gend belang is bij hun inkoopen te IJmuiden en de te besteden prijzen. Ontnemen de Duitsche aanvoeren in België aan de IJmuider handelaren de gelegenheid de te IJmuiden aangevoer de visch daar heen te zenden, dan zijn de IJmuider stoomtreilers, de beugers, de sloepen en de trawlloggers aange wezen op onze binnenlandsche markt in hoofdzaak althans en zullen de aanvoeren van de eigen vloot veel te groot zijn voor dit afzetgebied. Het op leggen van een groot aantal stoomtrei lers zoude daarvan een noodwendig ge volg moeten zijn, zeker in niet mindere mate dan thans zal moeten geschieden, nu de besommingen der IJmuider stoomtreilers door de overgroote aan voeren in vele gevallen verre beneden de hooge exploitatiekosten blijven. Een Duitsch uitvoerverbod van visch zou werkelijk eenige uitkomst geven aan de impasse, waarin ons stoomvis- scherijbedrijf verkeert, doch öf en op welke wijze onze regeering daarop in vloed kan, mag of zal uitoefenen is een nog niet beantwoorde vraag. Binnen korten tijd heeft Duitschland twee maal een uitvoerverbod uitgevaardigd, doch is daarop beide keeren na betrek kelijk korten duur terug gekomen. De Duitsche reederijen schijnen in niet minder groote moeilijkheden te ver- keeren dan de Hollandsche als ze, op eigen markt zijn aangewezen en de vraag van verbod van in- of uitvoer weegt in Engeland met zijn groote vis- scherijvloot, die eveneens grootendeels tot werkloosheid gedoemd is minstens even zwaar als in Duitschland en in ons land. Volgens de Engelsche visscherijbla- den zijn in Grimsby, Aberdeen e.a. plaatsen binnen kort ernstige maatre gelen te verwachten van de zijde der vakvereenigingen tegen den in- en aanvoer van visch door vreemde sche pen. Ook daar dus dezelfde moeilijkhe den, waartegen eveneens de Engelsche regeering machteloos staat. De besprekingen tussehen onze re geering en vertegenwoordigers der ree dersvereeniging hebben zich dan ook in hoofdzaak beperkt tot het zoeken naar een weg om de reederij uit den financieelen en economischen nood te redden, doch is men er nog niet in ge slaagd tot een voor alle partijen zoo bevredigend mogelijke oplossing te ko men, ofschoon het moeilijke vraagstuk van alle zijden is bekeken. Rijkssubsi die aan de bedrijven; havengelden en

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5