IJmuider Courant i i Bruijn&eels' Boellmis i Jan Garstenveld VERK00P1NG r Y18 Net Dagmeisje Heeren-Hoeden Petten Hut Company Te koop W. Zwier. Sterke nieuwe fiets Woonhuis Timmerman. 12 koeien Zaterdag 8 April 3e Blad predikbeurten VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. ned. herv. kerk. 10 uur: Ds. Erdman, 3 uur: Ds. T. J. v. Oostrom Soede. doopsgez. gem. afd. prot.-bond. 10 uurDs. Luikinga. Doopbediening geref. kerk. 10 uur: Ds. A. Steyling van Naarden. 5 uurDezefde. chr. geref. kerk. 10 uur: Ds. J. B. O. Croes. 5 uurDezelfde. VELSEROORD. ned. herv. kerk. 10 uur: Geen dienst wegens bevestiging te Velsen. geref. kerk. 10 uur: Ds. Wissink, 5 uurDezelfde. VELSEN. ned. herv. kerk. 10 uur: Ds. Eggink. Bevestiging van lidmaten. 5.30 uur: Geen dienst. WIJKEROOG. geref. kerk. 10 uurDs. Boerkoel. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. ned. herv. kerk. 10 uur: Ds. Trouw uit Haarlem. Bevestiging van Haarlemsche aannemelingen. evangelisatie. 10 uur: Ds. Rauws te Oegstgeest. voorspellen, met weer overweldigend een treinongeluk, hij wint het hare, succes. Uit „Kunst en Amusement" ne- j moeder verliest daarmee de dochter, men wij het volgende over deze film op j Zijn nieuwe standplaats is Parijs. Dat is vei*, heel ver van het Amerikaansche dorpje waar moeder en vader achter blijven, nu alleen zooals zij het leven begonnen. Tom, de oudste, slaagt buitengewoon in 't leven, het heeft hem geheel in be slag genomen, er was weinig tijd voor correspondentie met 't ouderlijk huis. Eens schrijft vader hem, dat het met moeder zachtjes minder wordt, dat schrikt hem op. Hij telegrafeert dat hij thuis komt. Moeder leeft hierdoor ge heel op. Het lekkerste dinertje, dat zij ooit maakte, zal 't oudje nu opzetten; als de tafel bijna gereed is, komt een telegram: „ernstige regeeringszaken roepen mij naar Washington; ik kom later." Dit tooneel zien, is het te voelen. Een sluier van teleurstelling daalt neer, men ziet het huiselijk zonnetje, dat even met haar lichtend schijnsel een gloed van warmte uitzond, verduiste- Een film zonder veel woorden, de nieuwe richting. Het gezin van een jong echtpaar. Moeder met drie kleuters, het kleine wordt zoet gehouden. Zij wiegt. Vader, de dokter, zegt, dat is ouderwetsch, zij zegt „ik doe het toch zoo". Onuitgespro ken is hier bij haar de zucht zich te ge ven aan haar kind. Vaders levenstaak zien wij als een aanstaande opgewon den vader hem bij nacht ophaalt en hij kort daarna hem een kijkje in een wieg geeft waarin een drieling spartelt. Moeders taak zien wij als zij de eene kleuter, die bijna slapend uit het ledi kant glijdt, recht legt en 't broertje naast hem met moeite uit de dekens trekt, waarin hij zich in zijn slaap heeft vastgewikkeld. „Onbegrijpelijk! Is dat nu het onder werp voor een film?" vraagt men. „Ja! Want wanneer wij zoo dat leven van dit gezin aan ons voorbij zien gaan dan verrijst hier voor ons 'n beeld een-1 ren. plaatselijk nieuws. IJMUIDEN. Door den caféhouder R. in de Am- stelstraat werd politie-assistentie ge vraagd, waarop door de politie twee twistende bezoekers uit het café wer den verwijderd. Gevonden voorwerpen: Een damesportemonnaie met inhoud en een houtslot. Het Oude Nest. Voor de tweede maal in zeer korten tijd zal in „Thalia" deze film vertoond worden, naar wij zeker wel durven tonig als 't verhaal van Saidja en toch even schoon, want wij beleefden het zelf of zullen het beleven. Zes spruiten, gezond en vol levens lust schuiven na school aan tafel, men kibbelt, plukhaart, een der kleinsten veegt zijn bordje op zijn krullebol schoon, dezelfde teekent even daarna poppetjes met potlood op een deur, of hij wijst de meid zijn groot geluk, zijn Dan, dan komt de verrassing. Bij on derlinge afspraak komen allen thuis. Alle uitgevlogen vogels strijken weer neer in 't oude nest. Ook hij die verongelukte op de le venszee, maar gered werd door de moe derlijke liefde, die hem in stilte haar sieraden en juweelen gaf om zijn for tuin, dat bedreigd werd, te redden. „O, als met geld in orde te maken stuiters ruilde hij voor een mes en met iszegt ze dat mes snijdt hij later in verveling fi-1 „Neem ze, verkoop of verpand ze, 't guren in 't leer van de tafel. Vader boos moeder vergoelijkend. Als zij grooter zijn, spelen zich ande re levensvragen af. De een past goed op de ander minder goed. Oudste zus wordt voor een bal geinviteerd, maar zijn maar cadeautjes, waar aan ik in mijn leven geen waarde aan hecht te, zij gaven mij niets in 't leven. Het is een levensbeeld zooals er dui zenden en. duizenden neergeschreven kunnen worden, lief en leed, kleine en met haar japonnetje kan ze niet uit-1 groote huiselijke zorgen. Zingend en gaan. Wat een strijd voor moeder, er is zooveel noodig in het gezin. De tweede jongen is cadet, veelbelo vend. Als 't vacantie is spoedt hij zich vol verlangen naar huis. Daar vliegen twee treinen op elkaar, bij de botsing verloor hij het leven, 't Was op een brug, moeder stond juist te kijken uit het raam, zij kon de trein zien aanko men. Wij zien alleen de botsing en later lachend ziet men de jonge vogels het zelfde pad, het zware levenspad op vliegen, zonder te beseffen, wat het le ven hen zal brengen. Het mooie is: er wordt zoo in uitge beeld: de moederliefde. De kleine en groote strijd, de vreugde en angst van de moeder, zoodat dit tot ons komt als iets verhevens, als wat het werkelijk is: het grootste, het meest onbaatzuch- een vader en moeder op een kerkhoftige wat de wereld ooit heeft voortge- bloemen leggen op een plaats waar j bracht. ieder groot gezin een kleine kolonie j Daarom: Eert uw vader en uw moe- opbouwt. wantZoo is het einde! Achtereenvolgens vliegen alle vogel- tjes uit. Ieder volgt zijn eigen bestem-Lezing Gereformeerde Jongelingsver. ming. Eén zoon gaat het breede pad op, i Woensdagavond trad in de Geref. Kerk besteelt zijn patroon en wordt door zijn j alhier op Ds. N. Buffinga met een lezing vader weggejaagd, hij moet zijn fortuin over Vondel's „Adam in Ballingschap", zoeken in een andere wereld. Moeder heeft zich in stilte nog lang vastgeklemd aan 't jongste meisje, 't eenige wat bij haar bleef. Plotseling verliest zij ook dit. Emily ontmoet een jongmensch, hij redt haar het leven bij der treurspelen treurspel. De spreker herinnerde er aan hoe de grootsten onder de menschen, wijsgeeren en dichters zich steeds en in alle landen hebben bezig gehouden met de vraag vanwaar, hoe en waartoe het menschen- geslacht is. Doch daar is geen bevredigend antwoord op te geven dan dat antwoord, wat de Bijbei reeds op zijn eerste bladzijde ons daarop geeft. Die eerste hoofdstukken van Genesis met het verhaal der schepping, den hof van Eden en den zondeval zijn dan ook zoo vol van de schoonste tragiek dat elk die ze leest, ook zij die niet ge- looven, onder den indruk der schoonheid van die eenvoudige en toch zoo geweldige verhalen komen. Tot de dichters die hun indrukken van het paradijsverhaal in hunne werken hebben getracht te weergeven (het wezen der dichtkunst is een innerlijk beleefde ont roering onder woorden te brengen) behoort ook de prins onzer dichters. Vondel heeft het groote treurspel aan 't begin der mensch- heid gezien als noodzakelijk uit twee deelen bestaande het eerste moet zijn den opstand der engelen voor den troon Gods, waarvan dan het tweede deel, den val der menschen een aardsche weerkaatsing is. De beide deelen afzonderlijk maakte hij tot onderwerp van een zijner treurspelen, die, hoewel beide op zichzelve een geheel vormen, toch samen een compleet beeld van het treurspel der treurspelen geven. Gedachte en stijl van elk zijn in over eenstemming met hun onderwerp. De „Lucifer" (door spreker een vorig jaar be handeld) blinkt als goud, is helder als diamant. In trotsche versbouw en statige reijen wordt de hemelsche opstand be schreven en de strijd tusschen de heirlegers van Lucifer en Gabriël. We sidderen bij het tooneel als de vorst van het morgen licht neergebliksemd wordt en verworpen naar het rampzalige oord der buitenste duisternis. Het is een groot lied van kracht en van strijd. ,Adam in ballingschap" daarentegen is een droeve ondergang. Het onschuldig reine eerste bruidspaar der menschen wordt belaagd door op wraak, haat en list zin nende demonen en beschermd door lof- psalmzingende wachtengelen. De menschen zingen in vriendelijk schoone beurtzang samen met de vogelen des hemels en de juichende engelen. Maar straks als het den duivelen gelukt is hun verderf te bèwerken, wordt men gedrongen tot mede lijden met den wanhopigen Adam in bal lingschap. Zoo is deze tragedie met recht geworden aller treurspelen treurspel. Telkens een gedeelte citeerende behan delde de spreker nu den geheelen inhoud van het werk en gaf zijnen hoorders een indruk van de geweldige schoonheid die in dit stuk geborgen is. Wij- genoten van deze schoone weergave van Vondel's mees terwerk, maar kunnen, helaas, dat genot niet in de woorden van een verslag weer geven. De vergadering, die vrij goed bezocht was, werd geopend met het voorlezen van Genesis 3 en met gemeenschappelijk zingen en gebed, evenals bij de sluiting. Liefdadigheids-Concert,. Het Chr. Gemengd Koor „Looft den Heer" hoopt in vereeniglng met „Kunst kring" te IJmuiden een Liefdadigheids concert te geven op Vrijdag 21 April a.s., in „Thalia", ten bate van de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose voor een op te richten Consultatie-Bureau in de Gemeente. In aanmerking genomen de klinkende naam, die genoemd koor zich vooral den laatsten tijd verwierf en gezien de capaci teiten van „Kunstkring", belooft het een genotvolle kunstavond te worden en wekken wij onze lezers op, dien avond vooral vrij te houden. Tegelijk steunt men er een goed doel mede. De toegangsprijs zal niet te hoog worden gesteld, om zoo mogelijk velen van dit concert te laten genieten. Chr. Besturenbond. In de Woensdag gehouden vergadering van den Christ. Besturenbond werd het jaarverslag van den secretaris goedgekeurd. Het financieel verslag moest wegens huiselijke omstandigheden van den pen ningmeester achterwege blijven. De heeren M. Dijkhuizen en N. Borneman alhier werden als bestuursleden herkozen, terwijl in de vac. A. Krijger en C. Jongkees gekozen werden de heeren J. Meyerink en C. Dijkhuizen alhier. Balavond. Zaterdag 1 April 1.1. gaf de heer R. Martens, dansonderwijzer alhier, zijn jaar- lijkschen balavond in de „Nieuwe Willem Barendsz". Waar'door verschillende ver- eenigingen reeds een gemaskerd bal was georganiseerd, had men voor dezen avond iets nieuws, iets bijzonders bedacht, n. 1. een z.g. „apachenbal", waar de deelnemers uitsluitend in apachencostuum mochten verschijnen. Bij voorbaat kunnen wij reeds zeggen, dat de avond als uitstekend geslaagd beschouwd mag worden. De deelnemers, vooral de dames, hadden bijzonder veel werk gemaakt van de costumes, welke in het gedempte rossige licht, waarin de zaal gehuld was, een zeer goed effect maakten. Dat het draaiorgel op dit feest niet ont brak, behoeft geen betoog, en op de vroolijke wijsjes van het orgel werd lustig in de rondte gezwierd. Men waande zich soms te midden van de z. g. „toffe jongens", maar de goede leiding zorgde er voor, dat het feest een zeer prettig verloop had. De heer Martens kan dan ook met genotgen op dezen avond terugzien. Het viel ons nog op, dat voor dezen balavond door de gemeente belasting werd geheven. Was dit wel juist, waar hier uit sluitend leden van den danscursus toegang hadden Apollo. Naar wij vernemen zal de operette- vereeniging „Apollo" alhier, op 2 Mei a.s. nog één opvoering geven van de nieuwe operette van haren directeur, den heer Sam Vlessing. Waar de eerste uitvoeringen van dit werk in januari 1.1. juist vielen in de periode,. ADVERTENTIES. PIETER VISSER en CORNELIA GRAVEMAKER. Huwelijksvoltrekking 20 April a.s. in de O. K. Kerk te IJmuiden, nam. 3 uur. IJmuiden, 5 April 1922. Gerardus Boer feu Grietje Katuil xwwwwmwwwwwwK W. Ple, gevraagd. Sneiliusstraat 47. Mevr. Unger te Santpoort vraagt een flinke dienstbode BRU1JNZEELS Hat Company Verb Pr. Hendr.str. 9, vraagt voor alle winkelwerkzaamheden net meisje. Nette waschvrouw gevraagd. Huijgensstraat 17. Net burgermeisje gevraagd voor hulp in de huis houding in klein gezin. Voor dag of dag en nacht. Adres te bevragen bur. van dit blad. Wegens vertrek te koop een canapé, 1 groote ronde tafel en pianokrukje, alles mahoni. Koe- koekweg 2 Velseroord. les aangeboden in Technische rekenkunde. Fr.Br. onder lett. C. S. aan het bur. van dit blad. Voor lichte kantoorwerkzaamh. wordt gevraagd een jonge dame bekend met typen en verdere voor komende werkzaamh. Br. onder No. 1669 bur. van dit blad. heeft eenige dagen per week disponibel voor het bijhouden van administraties etc. Br. onder no. 1666 bur. van dit blad. Te huur gevr. voor klein gezin 2 ongemKamers met gebruik van keuken or met klein kamertje, gelegen zoo dicht mogelijk in de nabijheid van Sluis- plein. Brieven onder no. 1667, bur. van dit blad. Een le klas Amerikaansch orgel 4'/a spel. Te bevragen Net Meisje oud 17 jaar zoekt een haar passende Vriendin met vroolijk karakter van zelfden leeftijd en liefst R. K. Br. No. 1670 bur. van dit blad. Rijwielhandel, Bloemstraat 33. Schilder Bij het Bedrijf Openbare Werken der gemeente Velsen kan terstond geplaatst worden i een Schilder. Zich aan te melden aan het bureau Openbare Werken te Velsen, des v.m. tusschen 1112 uur. Stoom trawler Te koop een in de vaart zijnde stoomtrawler, voor lagen prijs en tegen zeer gunstige betaling con ditiën. Br. no. 1668 bur v. ;d. blad. Mandoline te koop aangeboden wegens vertrek naar buitenland zeer goed instru ment. Te zien Willebrordstraat 109 Velseroord. Aan hetzelfde adres ook een keukentafeltje te koop. Te koop Eiken huiskamertafel, zoo goed als nieuw. Adr. boekh. P. F.C. Roelse. te koop. Neptunusstraat 30. Te koop: in dorp Velsen aan den Rijksstraat weg, een goed onderhouden waarbij erf en flinke schuur, ge schikt als Werkplaats, uit komende op de Hoofdbuurtstraat. Te bevragen Rijksstraatweg 20, Velsen. Gelegenheid voor COMMENSAALS met vrije slaapkamerbill, prijs. Adres te bevr. boekh. J. v. Houwelingen. ^Smsa88»8SaaSEag^SSS!ÊS2Ea£Sg£i3» Speciaal zaak VERL. PR. HENDR1KSTR. 9 g Steeds Nieuwste Moddellen Concurreerende Prjjzen Direct gevraagd een bekwaam Adres: J. v. d. Plas, straat 43, IJmuiden. Bloem- te Santpoort op Woensdag 12 April 1922 's morgens 10 uur (precies) op de boerderij van de Dames van Neste aan den Hofgeest ten over staan van notaris W. A. DóLLEMAN te fjmuiden van (w.o. 1 gelde), 1 paard (ruin), 2 boerenwagens, 1 Utr. wagen, 1 hark- machine, tuigen en diverse land bouwgereedschappen en mest. Betaling contant. Bezichtiging 11 April a.s. van 2—4 uur. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van den notaris voornoemd. Te huur een flink huis met tuin, op goeden stand, waarvan het bovenhuis af zonderlijk kan worden verhuurd, alleen menschen zonder kinderen of jonggehuwden komen in aan merking. Br. No. 1671 bur. v. d. blad. Pracht pique overhemden Chiqeu Overhemden met boord ruime keuze bretels diverse soorten zeifbinders nieuwste dessins strikjes alle soorten nappa handschoenen boorden en machetten linnen, gummi, papier wandelstokken enz. enz. Groote voorraad behangselpapieren en randen, verfwaren, glas, teerproducten en WITKALK. Tevens een Spiegelruit tekoop groot 202X192 c.M. ie koop Bruin en Groen NIEUWE VOORRAAD H. v. RIXEL, Melklaan 131, W'oog n. v. Aannemersmaatschappij „NOORD-HOLLAND" te IJmuiden. Buitengewone Vergadering van Aandeelhouders op 12 April 1922, v.m. 11 uur, ten kantore der Vennootschap. de directie. OPENBARE op Vrijdag 14 April a.s. des na middags 1 uur precies door de makelaars BAKKER, DIJKSEN &Co te IJmuiden, ten overstaan van Notaris M. DONKER te Beverwijk, in het verkooplokaal Prins Hendrikstraat 8 te IJmuiden, van een complete Inboedel afkomstig uit de nalatigschap van Mevrouw de Wed. Koster, alsmede van div. andere goederen waaronder Winkelopstand etc. De goederen zijn te bezichtigen op Donderdag 13 April van des voormiddags 9—12 uur en des namiddags 15 uur. Nadere inlichtingen te bekomen bij de makelaars Bakker, Dijksen&Co. AFD. BEVERWIJK EN OMSTREKEN Het bestuur van bovengenoemde vereeniging noodigt alle a.s. kiezeressen uit tot een bijeenkomst op 11 Apil des avonds om 8 uur in het Gymnastieklokaal van de O. L. S. te Beverwijk waar Mej. Martina J. Kramers zal spreken over ons kiesstelsel en waar door het houden van een proefstemming alle voorlichtingen gegeven zullen worden voor de a.s. verkiezingen. Vrouwen, weest allen op Uw post! In plaats van kaarten. Ondertrouwd Fies. Krugerstraat 41. De Lareyatraat 6. Den 15 April a s. Lopen onze geliefde Oudera en Grootouers dea dag te berdenken dat Bij voor 50 jaar door den eoht werden ver- 3$ bonden, dat zi) nog lang gespaard mogen blijven is de wenscb van hun liefhebbende Kinderen en Klein- - kinderen J. boerJ. Boer-Sohulting «n Kinderen B. Boer en Kinderen A, Boer—J. Boer-Rodin en Kinderen H. P. BoerB. Bcer-Poel en kinderen B. BoerA. Boer-v. Tenk en Kinderen Yelieroord, 1 April 1923 ■jgg Kalverstraat 122 Heden overleed ten onzen huize, na een kortstondige ziekte, onze geliefde Vader, de Heer in leven gepens. Loods, Weduwnaar van if. Km), in den onderdo» van 67 jaar. Uit aller naam, G. Kernen, Bloemoord" Velzen, 8 April 1923. j Voor leerl. machinetechnici

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 9