IJmuider Courant Handels- en üoekdrukwerken spoedig, prima uitgevoerd en tegen uiterst billijke prijzen Telefoon 153. Willemsplein II en 16. Zaterdag 15 April Tweede blad PREDIKBEURTEN IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. lste Paaschdag. 10 uur: Ds. V.Oostrom Soede. 5 uurDs. Erdman. 2de Paaschdag. 10 uur: Ds. V. Oostrom Soede. DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT.-BOND. 7'/, uurDs. Luikinga, Avondmaal. GEREF. KERK. lste Paaschdag. 10 uur: Ds. Buffinga. 5 uurDezelfde. 2de Paaschdag. 10 uurDs. Wissink van Velseroord. CHR. GEREF. KERK. lste Paaschdag. 10 uur: Ds. J. B. O. Croes. 5 uurDezelfde. 2de Paaschdag. 10 uur: Ds. J. B. O. Croes. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. lste Paaschdag. 10 uur: Ds. L. W. Erdman van IJmuiden. 5 uurDs. M. O. Blauw van Schoten. 2de Paaschdag. 10 uur: Oeen dienst GEREF. KERK. lste Paaschnag. 10 uur: Ds. Wissink. 5 uurDezelfde 2de Paaschdag. 10 uur: Ds. F. Kramer, van Beverwijk VELSEN. NED. HERV. KERK. lste Paaschdag. 10 uurDs. Eggink. 5.30 uurOeen dienst. 2de Paaschdag. 10 uur: Ds. Eggink WIJKEROOG. GEREF. KERK. lste Paaschdag. 10 uurDs. Boerkoel. 5 uurDezelfde. 2de Paaschdag. 10 uurOeen dienst. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. lste Paaschdag. 10 uurDr. O. A. van den Bergh van Eysinga. L.k. 24:6 a. „Hier niet" 2de Paaschdag. 10 uurDr. G. A. van den Bergh van Eysinga Joh. 11:25 a. De eeuwige Opstanding Doopsbediening. Beide dagen collecte Bijbel genootschap. EVANGELISATIE. 10 uur: De Heer Wierstra te Amsterdam. GRATIS-ADMISSIE. Kosteloos ingevolge beschikking van de Arr.-Rechtbank te Haarlem, dd. 29 Nov. 1921. In den jare 1900 twee en twintig, den dertigsten Maart. Ten verzoeke van ADRIAANTJE RIET DIJK, zonder beroep, huisvrouw van Jacob Schipper, wonende te IJmuiden, gemeente Velsen aan de President Steynstraat 5, voor deze zaak domicilie kiezende te Haarlem aan de Oed. Oude Oracht No. 24rood ten kantore van den procureur Mr. F. v. d Ooot, die door eischeresse wordt gesteld en voor haar als zoodanig zal occupeeren. Heb ik Jacobus Nicolaas Warnier, deur waarder bij de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, aldaar wonende en kantoor houdende aan de Nassautraat No. 14, AAN JACOB SCHIPPER, machinist laatstelijk gewoond hebbende te IJmuiden, gemeente Velsen aan de President Steynstraat 5, doch thans afwezig en zonder bekende woonplaats, mitsdien mijn exploit doende door aanplakking van een afschrift dezes en van na te melden stukken aan de hoofddeur van de vergaderplaats van de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem en aan het huis der gemeente Velsen, terwijl gelijke afschriften door mij deurwaarder zijn overgegeven aan den E A. Heer Officier van Justitie bij gemelde Rechtbank door wien het origineel van dit exploit met „gezien" is geteekend, terwijl eindelijk dit exploit zal worden geplaatst in de „IJmuider Courant" BETEEKEND Een uittreksel der minuten berustende ter Oriffie der voornoemde Rechtbank, houdende een verzoekschrift, waarmede verzoekster zich tot die Rechtbank heeft gewend, zoomede de hierop den 29sten November 1921 gegeven beschikking en heb ik voorts den gerequireerde Jacob Schipper OEDAOVAARD Om op Dinsdag den 4en Juli 1922 des voormiddags te 10 uur te verschijnen ter terechtzittingder Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, gehouden wordende in het Paleis van Justitie aan de Jansstraat No. 81 aldaar, TEN EINDE Aangezien de gedaagde, echtgenoot van eischeresse, op 16 December 1918 zijn destijds te IJmuiden gemeente Velsen ge vestigde woonplaats heeft verlaten en van daar met het visschersvaartuig Pax IJ.M. 416 ter visscherij is uitgevaren, zonder orde op zijne zaken gesteld of volmacht tot het waarnemen daarvan gegeven te hebben Aangezien op of omstreeks 22 December 1918 op de Nederlandsche kust ter hoogte van Êgmond, de Pax is vergaan zijnde in die dagen veel wrakhout van dat vaartuig aan land gespoeld, doch omtrent geen der opvarenden iets meer gebleken Aangezien sedert dien van gedaagde geen bericht is vernomen, waaruit van zijn aanwezen of overlijden blijkt Aangezien eischeresse belang heeft, dat er ten aanzien van gedaagde rechtsvermoe den van overlijden worden uitgesproken en dat aan haar als achtergebleven echt- genoote verlof worde verleend een ander huwelijk aan te gaan Aangezien bij de beteekende beschikking eischeresse verlof heeft bekomen om den gedaagde bij openbare dagvaarding op te roepen Mitsdien ten aangewezen dage in persoon of door iemand van zijnentwege van zijn aanwezen te doen blijken, bij gebreke waarvan door de eischeresse, na het vervullen der in deze voorgeschreven formaliteiten zal worden geconcludeerd, dat bij vonnis worde verklaard, dat er ten aanzien van den gedaagde rechtsvermoeden van overlijden bestaat en haar verlof wordt verleend een ander huwelijk aan te gaan. (get.) J. N. Warnier deurw. Gezien en afschriften overgenomen door mij Officier van Justitie bij de Arrondisse ments-Rechtbank te Haarlem op heden den 30 Maart 1922. (get.) Hoyer. Gratis geregistreerd te Haarlem 31 Maart 1922. Deel 30 folio 55 verso vak 1. Een blad een renvooi, De ontvanger (get.) N. Klein. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: C. KuijperMeenderink z. M. J. MinVerheiden z. M. van der Zee de Groot z. H. Telliervan Pel z. Ondertrouwd: H. Post en H. Roobol P. J. Rens en V. van Tilburgh. H. Aarden burg en A. Verdikt. B. de Jong en K. H. van den Bos. H. Bos en E. Olijve. C. M, van der Wulf en Z. Vonk. H. Huijer en T. Bakker. B. C. Dufourné en W. Schoduer. Oehuwd: J. A. Oouweleeuw en N. Wijminga. B. L. J. Hooft van Iddekinge en G. van Marken. O. de Wit en E. E. Kaper. Overleden: R. Baak, 10 maanden. A. van der Plas, 64 jaar, weduwnaar van M. Zwanenburg. PLAATSELIJK NIEUWS. De Staatscourant bevat de statuten der N. V. Zeevischgroothandel Vischprins alhier. Inzake het bericht dat de heer T. van Popta, hoofd der Groen van Prinsterer School alhier, benoemd zou zijn tot des kundige bij het afnemen der onderwijs- examens, hebben wij gemerkt dat dit een vergissing is. De benoemde is de heer Popma, die niet hier woonachtig is. Bij de door de afd. An.sterdam van den Ned. R. K. Bond van Brood-, Koek- en Banketbakkers en Cacao^, Chocolade- en Suikerwerkers gehouden Tentoonstelling met vakwedstrijden werd in de afd. Vrije inzendingen Montéwerk een 3e prijs, diploma voor zilveren medaille, behaald door den heer W. L. Klaver, chef der Centrale Bakkerij alhier. Tot de Da Costa Kweekschool te Haar lem zijn toegelaten L. Blijdorp en G. v. d. Duik alhier. Inwijding Chr. Geref. Kerk. Woensdagavond had de inwijding plaats van hef nieuwe kerkgebouw der Chr. Geref. Gemeente alhier. Een zeer groote schare belangstellenden was opgekomen, grooter dan het eigenlijk kan bevatten. Nadat gezongen was Psalm 122: 1 en 3 en de predikant der gemeente, Ds. J.B. G. Croes, voorgegaan was in gebed, las deze de geloofsbelijdenis, waarop de gemeente Psalm 118 10 en 11 zong. Ds- Croes las daarop den 84sten Psalm, waarop gezongen werd Psalm 103 1 en 11. Als tekstwoord koos Ds. Croes Psalm 126 3: „De Heere heeft groote dingen bij ons gedaan, dies zijn wij verblijd". Naar aanleiding daarvan ontwikkelde Ds. Croes een viertal gedachten, nadat hij eerst zijn ambtsbroeders en de afgevaar digden van het dagelijksch bestuur onzer gemeente en van andere kerken het welkom had toegeroepen. De leeraar der gemeente wees er op dat zij verblijd kan zijn, omdat zij zoo rijk gezegend is geworden. Is het wel realiteit, zoo vraagt sprals wij dit mooie kerk gebouw zien en dit het onze mogen noemen. Nu is de blijdschap geen overspanning, geen fantasie, neen, wij mogen verheugd zijn, omdat God groot van daad is. En gelijk Israels volk zijn blijdschap uitstortte in juichende psalmen, aldus willen ook wij onze vreugde uiten. Ds. Croes gaf ook een uiteenzetting van de nog korte geschiedenis der Chr. Geref Kerk alhier. Hij herinnerde aan de jaren 1886 en 1892, het eerste 't jaar van de doleantie, het tweede dat van de officiëele stichting der Geref. Kerken in Nederland Er waren echter ook hier Chr. Gerefor meerden, die zich met dezen gang van zaken niet konden vereenigen en langen tijd is men tezamen gekomen ten huize van Fr. Korf te Velseroord, die niet meer tot de levenden behoort. Vanaf 1900 werd vergaderd in het Koning Willemshuis. In 1909 werd de Chr. Geref. Gemeente van IJmuiden geconstitueerd, na goedkeuring door de classis van Haarlem en vier jaar later, in 1913, verkreeg de gemeente hand opening voor het beroepen van een predi kant. In 1919 moest de gemeente samen komen in een houten gebouw in de Snelliusstraat, maar dit werd spoedig te klein. Door welwillende beschikking van de Ned. Herv. Gemeente kon men samen komen in de Insingerschool. Nadat de gemeente vele malen was teleurgesteld, kwam haar roeping tot spr. en Ds. Croes voelde zich geroepen deze aan te nemen. Verleden jaar deed hij hier zijn intrede, in het Gebouw voor Chr Belangen. Ds. Croes .wees er op hoe offervaardig de kleine gemeente is geweest. Was er aanvankelijk f 6000 bijeen, de kerk kost f 30.000 en er rust geen cent hypotheek op. Treffende staaltjes van gebrachte offers noemde spr. Een pastorie en een nieuw orgel voor de kerk zijn in aanbouw, wat ook bijkans f 20000 kost. Dus mag er reden tot dank en blijdschap zijn. Ds. Croes richtte woorden van harteiijken dank tot Ds. Hoogendoorn, thans te Vlaar- dingen, voordien te Lisse, die in vroeger jaren zoo veel voor de gemeente alhier heeft gedaan. Met een opwekking 051 getrouw te zijn BELEEFD AANBEVELEND. en om het begonnen werk vast te maken eindigde Ds. Croes. Nadat gezongen was Psalm 688, be steeg Docent A. v. d. Heide van de Theo logische School te Apeldoorn den kansel. Deze begon met de gemeente en hun leeraar geluk te wenschen, namens de Chr. Geref. Kerk in 't algemeen en ook namens zijn mede-docenten. De gemeente wilde spr. bepalen bij Kon. 8: 29a: „Dat uweoogen open zijn, dag en nacht, over dit huis". Dit woord vatten wij niet op in Roomschen zin, aldus spr. Integendeel, voor ons is het gebouw niets. Maar destemeer het geestelijk gebouw en het is er ons om te doen om hier het geestelijk koninkrijk van God te bouwen, hier willen we hooren wat de Geest tot de gemeente zegt. Gezongen werd Psalm 150:1, waarna Ds. Hoogendoorn van Vlaardingen een woord sprak tot zijn oude gemeente, zoo als hij zeide. Vroeger was hij hier vaak week aan week en als hij nu dit gebouw ziet, is spr. verbaasd en zegthet is van den Heere geschied. Hierop werd gezongen Psalm 682 waarna als laatste spreker optrad Ds. Bijle- veld van Haarlem, die den hoorders be paalde bij Hebr. 3:4b, en die namens de gemeente van Haarlem hartelijke geluk- wenschen aanbood. Hierop werd gezongen Psalm 751 waarna Ds. Croes nog woor den van dank .richtte tot verschillende colleges, n. 1. tot den heer Dunnebier als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur, tot den aannemer, den heer H. Oudshoorn te Beverwijk, die binnen 4 maanden dit gebouw opleverde, tot de architecten, de heeren H. J. W. Meyran en Ant. ten Broeke tot Ds. T. J. van Oostrom Soede en de heeren Doevendans en Beenhakker als vertegenwoordigers der Ned. Herv. Ge meente, tot de heeren T. van Popta en C. G. van Es als vertegenwoordigers der Geref. Kerk, tot Docent v. d. Heide spreker's bevestiger alhier, tot zijn ambts broeder en den Kerkeraad van Haarlem tot Ds. Hoogendoorn, dien hij dankt vooi alles, wat deze voor de gemeente van IJmuiden deed en wien toegezongen werd Psalm 1343. Nadat Ds. Croes zich tot de gemeente had gericht, eindigde hij met dankgebed. Als slotzang zong men Psalm 105:24. Onder de aanwezigen merkten wij ook nog op de heeren K. H. Tusenius en P. Pool, als vertegenwoordigers der Doopsgez Gemeente. VELSEROORD. De afdeeling der N. V. tot afschaffing van alcoholische dranken heeft Woensdag avond in Tivoli alhier een feestavond gehouden voor de leden der afdeeling de lezers van „de Blauwe Vaan" met hun kinderen. De zaal was bijkans geheel gevuld en grabbelton, pop-verloting en prijzen vooi alle deelnemende kinderen gaf den kinderen veel vertier. Voor de grooten werden voordrachte en een klein tooneelstukje ten beste gegeven terwijl een enkel woord ten dienste van de propaganda en den drankstrijd were gesproken. De vereeniging kan met genoegen op dezen welgeslaagden avond terugzien. VELSEN. Door de afd. Wijkeroog van der Alg. Ned. Geh. Onth. Bond is onder df stakende arbeiders van het Hoogovenbe drijf het volgende manifest verspreid In den strijd, dien U thans zijt begonnen, komen wij tot U met een ernstige waar schuwing. Gij hebt U in strijd begeven om de levens voorwaarden, waar gij thans onder arbeidt, te behouden, liefst te verbeteren. Dat is uw recht. Maar vrienden, wanneer gij strijdt voor betere levensvoorwaarden, doe dat fier er: bewust. En als gij U bewust zijt van de plicht die thans op U rust, laat dan den alcohol staan Is de alcohol een struikelblok op den weg naar vooruitgang, in dagen van strijd is hij dubbel gevaarlijk. Mannen strijd voor Uw rechten, maai doet het nuchter. Een staker die in dagen van strijd alcohol gebruikt, is geen staker, maar een stakker. Toont dat het U ernst is, houdt het hoofd koel en het hart warm. Strijdt nuchter, dan zult gij bewaart blijven voor schimp en smaad, laat van U gezegd kunnen worden, dat gij op een waardige wijze Uw lot wilt verbeteren. Tot de Da Costa Kweekschool te Haarlem is toegelaten P. Bierma alhier. Bij de Donderdag te Beverwijk ten overstaan van notaris Boerlage gehouden verkooping werd een perceel bouwterrein aan den Alkmaarschen straatweg te Wijk aan Duin gekocht door den heer F. Maal- man alhier voor f 409. Een woonhuis en bouwterrein aan den Wijkerstraatweg alhier en vier woonhuizen aan den Doodweg alhier werden opge houden. Op 26 April a.s. hoopt „Zang Veredelt" haar 2e Concert te geven in Hotel Dc Prins. Medewerking zal verleend worden door de heeren Joh. Smink, bariionzanger IJMUIDEN. JEWEL

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5