j Regenjassen lb»?! II h dl! id Boelhuis Closetpapier Houtbotsen JE ADRES joh. de Waard Creoline Poetsmiddelen Burgerjuffrouw Amoniakzeep Bakkersknecht FORNUIS, BIJ WIELEN Pakhuis Amoniak Piano-les KINDERWAGEN 50.-. belooning Verloren Waarschuwing b Ie U11É1 Cord! UIT DE GEMEENTE. INGEZONDEN MEDEDEELING. VOETBAL. VISSCHERIJ. Jb. SCHOL Jr. en CATR. PIETERS Net dagmeisje Nette dienstbode iSZSX m m SpoTizen en Zeemleerlappen IJ mulder :o: Drogisterij Dienstbode IJmnider :o: Drogisterij Meisjes gevraagd IJ muider :o: Drogisterij dienstbode IJ muider :o: Drogisterij Nette linnennaaister IJ muider :o: Drogisterij Ketelbikken en Ketelopstoken IJ muider :o: Drogisterij Kuiperij 6 burgerivoonkuizen\DrIJ. Hanneman Ifffl!33! 8BI GSBWOOHB DIS, IJ muider :o: Drogisterij N. V. Uitg. Maatschappij IJMUIDEN. De Raad van Beheer. Beroemd Helderziende reclame yii/ry 18 G e l D fff AÜ\ -i. 11 en jan Nibbering, pianist, beiden te Haarlem, terwijl door Mej. Helena Smit het koorwerk ,.De Zangvallei" begeleid wordt. Het Hoogovenbedrijf. De Ned. R. K. Bouwvakarbeidersbond „St. Josef" schrijft ons over de oorzaken van het conflict het volgende De directie begon met eenige weken ge leden den arbeiders aan te kondigen, dat alien van 3 April tot 30 September 55 uur in de week zouden moeten werken en tegelijk zou ingaan een uurloons-verlaging, Deze bedraagt voor de metaalbewerkers ca. 12°/r> voor de bouwvakarbeiders, die een landelijk contract hebben, 7 ets. per uur wegens de verplaatsing naar een andere loonkiasse. De grief van de bouwvakarbeiders is, dat, wijl IJmuiden in het landelijk contract in de eerste klasse staat, het loon van die klasse bijna twee jaar is uitbetaald, thans zonder eenig aangevoerd bewijs dit geplaatst is op het tweede klasse loon. Ook van het oogpunt bezien, dat de bouw arbeidersorganisaties gehouden zijn de col lectieve arbeidsovereenkomst na te komen, was dit voor hen zonder meer reeds niet aanvaardbaar. Slechts de arbitrage-commissie in het L. C. C. voornoemd zou bij een geschil over klassen een beslissing kunnen nemen, waar bij de organisaties zich zouden moeten neer leggen. Ook de arbeidsvoorwaarden voor de schilders werden zoo gesteld, dat ze niet overeenkomen met de arbeidsvoorwaarden in de Land. Coll. Overeenkomst vervat. Wat de loonsverlaging voor de metaal bewerkers betreft, merken we op, dat deze in dit bedrijf geenerlei zin heeft, wijl de metaalarbeid aan het Hoogovenbedrijf ver richt, dient gelijk gesteld met den arbeid aan bruggenbouw, stationsbouw, e. d en de arbeiders aan die werken niet minder ver dienen als de metaalbewerkers van de hoogoven, VELSEROORD. Op Donderdag 13 April 1922 heeft in het café „Tivoli" alhier eene vergadering plaats gehad van leden van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond, woonachtig in de gemeente Velsen en is daar opgericht de Kring Velsen", onderafdeeling van genoem den Bond. Als leden van het bestuur zijn gekozen de heeren J. J. de Bruin, H. Oostindie en H. Verweij. SANTPOORT. De poppen, die verloot zullen worden ren bate van Het Witte Kruis in deze gemeente zullen vanaf 20 April tentoonge steld worden bij de firma's Peereboom, Santpoort-dorp en Handgraaf, Magazijn „De Toekomst" te Jan Oijzenvaart, alwaar tevens loten verkrijgbaar zijn. De verkoop van loten heeft de verwachting ver over troffen, laat Santpoort dit goede werk schitterend voltooien. „Zomerlust", dat zal de naam van het aan den Rijksstraatweg in aan bouw zijnde café-restaurant zijn, dat al aardig zijn voltooiing begint te nade ren. Bij het café-restaurant behoort een flinke concertzaal, juist iets, waar op ons dorp groote behoefte aan bestaat. We gelooven dan ook, dat het „kunst"- leven een goeden tijd tegemoet gaat. liet blijkt al meer en meer, dat de droge zomer van het vorige jaar, ge volgd door den langen, strengen win ter den aardbeien geen goed heeft ge daan: Groote stukken zijn zoo goed als geheel dood en zullen dus nimmer vruchten meer dragen. Een eerezaak. Er is in onze gemeente dezer dagen een eerezaak afgedaan, die wij nier. stil zwijgend mogen voorbijgaan- In de raadszitting, waarin de ge- meentebegrooting behandeld werd, kwam zooals men zich nog wel her inneren zal ook het verslag van het afdeelingsonderzoek ter sprake. Daar in was critiek geoefend op het optreden van den Burgemeester in de raadsver gaderingen. Stond er in het rapport van het afdeelingsonderzoek dat bijkans alle leden deze bezwaren deelden, ter raadsvergadering bleek dat het hier slechts één der twee afdeelingen betrof en dan nog niet eens alle leden. De bur gemeester heeft den betrokkenen toen een flinke en verdiende afstraffing toegediend en vooral de rapporteurs. Daarbij is ook ter sprake gekomen het feit, dat de betrokken ambtenaar eerst opdracht had gekregen van de rappor teurs om dit punt (critiek Burgemees ter) te wijzigen, welke opdracht even later weer werd ingetrokken. Een der rapporteurs, de heer Tusenius, was toen zeer boos en sprak van „het is een leugen". De voorz. liet dit niet zoo maar passeeren en zeide dan 'n raadscommis sie te zullen benoemen, om deze zaak te onderzoeken. Hij kwam op voor zijn ambtenaren, maar als de betrokken ambtenaar hier een raadslid in een lee- lijk daglicht zou hebben gesteld, zou de Burgemeester hem straffen. De raadscommissie werd benoemd, met den heer Dalmeyer als voorzitter. Ook wij en een collega zijn als pers menschen gehoord en we hebben naar waarheid onze getuigenis afgelegd, die niet anders dan gunstig voor den be trokken ambtenaar kon zijn. De uitspraak van de raadscommis sie is intusschen geschied en deze is ter visie gelegd voor de raadsleden. Op de toelichting voor de laatste raadsverga- derir werd dit meegedeeld, maar 't ging onder den hamer door en er werd met geen woord over gerept. Maar daarom komen wij er juist op terug. Het is meer dan erg, dat een raadslid in een openbare raadsverga dering een ambtenaar kan beschuldi gen van bedriegelijke handelingen (want dat zou het hier geweest zijn) en als dit dan niet waar blijkt, dat er dan niets over gezegd wordt. Wij weten dat de uitspraak ten gun ste van den betrokken ambtenaar is geweest, dus werd de heer Tusenius in 't ongelijk gesteld. Deze heeft den be trokken ambtenaar niet eens amende honorable gedaan. De Burgemeester heeft er ook niet meer over gesproken. Misschien zal zijn zwijgen den heer Tusenius nog meer getroffen hebben. Hoe 't zij, wij konden deze zaak niet stilzwijgen en wij willen niet verheelen dat deze houding van den heer Tusenius ons zeer heeft te leurgesteld. Als iemand wat verkeerds doet, dat kan, maar wie dan ridderlijk ongelijk bekent, is een man. Intusschen verheugen wij ons voor den betrokken ambtenaar zeer om de zen uitslag. Trouwens, wij hadden nooit anders verwacht. ook veèl beter dan van Stormvogels. Men oordeele: Stormvogels 38 voor, 29 tegen en Quick: 43 voor en 20 tegen. Nu gelooven we, dat we, praktisch gesproken, Excelsior wel kunnen uit schakelen. Blijven dus nog over 't Gooi, Quick en Stormvogels. Van deze clubs staan onze plaatsgenooten, wat de nog te spelen wedstrijden betreft, er verre weg het gunstigst voor. De lezer oor deele wederom: Stormvogels ontvangt nog V.U.C. en speelt uit tegen A.F.C. 't Gooi speelt van de 4 wedstrijden er nog drie thuis, n.l. tegen A.F.C.Excel sior en Quick en een uit: Z.F.C. Van deze 4 wedstrijden kunnen er dus ge voeglijk drie tot de „zware" gerekend worden. Quick speelt nog slechts eenmaal thuis, n.l. tegen A.D.O., en tweemaal uit: tegen Excelsior en 't Gooi. Alle drie dus „zware" wedstrijden! We ge looven dan ook, dat we niets te veel ge- Toen de schepen naar zee gingen waren de visschers van meening, dat zij onder de steunregeling van Binnenlandsche Zaken zouden vallen, gelijk dan ook te Schevenin- gen het geval is. In den beginne vielen de besommingen mee en dacht men niet aan toeslag boven het loon. Thans echter wordt er mede door Duitschen aanvoer te IJmuiden heel weinig besomd. Het loon der matrozen blijft vaak beneden de f 5. per week. En nu blijkt, dat er voor de visschers niets gedaan is. Met Binnen landsche Zaken is geen overleg gepleegd, hoewel „Landbouw" daar de aandacht op gevestigd heeft. Zij, die aan de visscherij deelnemen, verkeeren thans in veel ongun stiger conditie dan de anderen, voor wie een steunregeling getroffen is. De vakorganisatie der visschers heeft zich onmiddellijk met de zaak bemoeid en hoopt alsnog een oplossing te vindenwaarop alle kans is, als het gemeentebestuur van Katwijk medewerking wil verleenen. zegd hebben, toen we beweerden, dat Stormvogels er het gunstigst voor Gedurende de week van 6 April t./m. stond. 112 April 1922, kwamen alhier de navol- Tenslotte moeten we er echter reke-lgende vaartuigen binnen: ning mee houden, dat Quick nog een 55 Hollandsch, 23 Duitsche stoomtrawlers, Garbardine en Gummi Capes in alle maten Heeren Modes, Kanaalstr. C24, Tel. 171 Stormvogels naar Antwerpen. Van de toer, die de Stormvogels naar Antwerpen maken, hopen wij van de hand van een eigen sportmedewerker een uitvoerig verslag op te nemen. Overzicht. De kansen van Stormvogels zijn er den vorigen Zondag niet beter op ge worden. In plaats van drie punten le verde de wedstrijd tegen A.D.O. er slechts één op. Voegen we daar nog bij, dat D.E.C. het naar aanleiding van den wedstrijd Stormvogels—-D. E. C. inge diende protest waarschijnlijk wel win nen zal, dan volgt hieruit, dat Storm vogels het tot 28 punten kan brengen. Ditzelfde aantal kunnen Quick, Ex celsior en 't Gooi oók bereiken. Daar toe zullen deze vereenigingen echter resp. 3, 6 en 4 wedstrijden te winnen hebben. Dit is natuurlijk een zeer zwa re taak, maar toch, het is gansch niet onmogelijk dat dit een hunner gelukt. De kans bestaat dus, dat tenslotte het doelgemiddelde zal moeten beslissen. Momenteel heeft alleen Quick een be ter doelgemiddelde, maar dit is dan protest heeft loopen tegen A.D.O., naar I aanleiding waarvan de „Sportkro- j niek" weet mee te deelen, dat de hier- j bij betrokken scheidsrechter Hazen iets heeft uitgelaten, waaruit viel op te maken, dat Quick dit protest wel win nen zou. Morgen komen twee van Stormvogels' ernstigste concurrenten in 't veld. 't Gooi speelt in Zaandam tegen Z. F. C. en Quick in Rotterdam tegen Excelsior We willen geenszins beweren, dat de bezoekers in het geheel geen kans heb ben op de overwinning, maar wij voor ons gevoelen in beide gevallen meer voor een gelijk spel. Voor V.U.C. staat er eveneens veel op het spel. Na haar nederlaag tegen 'Hermes is haar positie zeer wankel ge worden. Wint zij morgen echter tegen A.F.C., waarop o.i. heel veel kans be staat, dan kunnen de Hagenaars weer wat ruimer ademhalen. 2 Duitsche IJsland-trawlers, 38 Zeilloggers 1 motorlogger, 4 Stoombeugers, 4 sloepen, 4 Deensche motorkotters, 1 Engelsche haringdrifter en 38 kustvisschers. De besommingen waren als volgt Hollandsche Stoomtrawlers van f 298.— tot f5705. Duitsche Stoomtrawlers f 476. D. IJsl. trawlers f 4573.— Zeilloggers f 138.— Motorloggers f - Stoomioggers f Stoombeugers f1762. Sloepen f1471.— Deensche Motorkotters f 259.— Eng. haringdr. f terwijl de besomden. Kustvisschers f3514.— f 7122. f 1160. f 662.— f f 2945.— f 2098.— f 897.- f 575.- totaal f 4025 De Raad voor de Scheepvaart te Den Tweeden Paaschdag kan Sparta 'Amsterdam heeft utispraak gedaan betreffen- definitief het eerste klasseschap beha-|^e inzakken van de stookhuizen van len. Al wordt er tegen A.D.O. slechts gelijk gespeeld, dan kan de vlag op het Sparta-kasteel geheschen worden. V.S.V. ontvangt Hortus, waartegen ze het wel niet verder dan een gelijk spel zal brengen. De treilvisscherij te Katwijk. Men schrijft van werkr.emerszijde Onder de visschersbevolking te Katwijk heerscht groote ontstemming over de wijze, waarop steunregeling voor de treilvisscherij wordt toegepast. Het Ministerie van Landbouw heeft toe gezegd aan de reeders bij eventueel verlies op de exploitatie een subsidie te verleenen van ten hoogste f1750. den ketel van het stoomvisschersvaartuig Zeeleeuw 1JM. 29. De Raad is van oordeel, dat de oorzaak van het ongeval moet gezocht worden in vervuiling (olie of zout.) Op de toppen van de stookhuizen heeft zich dientengevolge een aanzetsel vastgehecht, waardoor de toppen van de buizen geïsoleerd van het water, heef zijn geworden en doorgezet. Het is zeer de vraag, of de ketel vóór het vertrek uit IJmuiden behoorlijk was schoongemaakt. Daar de eerste machinist ten volle ver antwoordelijk is voor de reinheid van den ketel, heeft hij zich schuldig gemaakt aan een nalatigheid, welke het ongeval ten gevolge heeft gehad. De eerste macinist wordt deswege 14 dagen geschorst* ADVERTENTIES. In plaats van kaarten Verloofd: IJmuiden Helder gevraagd niet beneden 18 jaar Mevr. Jansen, Kanaalstraat 3. 9 April 1922. biedt zich aan voor dag en nacht v- K- f>-v- Br. letter H G bureau van dit blad. Heden overleed na een langdurig smartelijk lijden onze geliefde Moeder, behuwd- en Grootmoeder GEERTJE KOK Wed, van wijlenden heer W. A. F. Ampt in den ouderdom van 64> jaar Namens de kinderen N. C. A. Ampt F. Ampt—Krippgans F. F. Rietdijk—Ampt J. Rietxijk kinderen en Familie IJmuiden, 13 April 1922, Zeestraat 8 Heden 15 April hopen ocze geliefde Ouders, Groot- en Overgrootouders Antonie de Haas 21 en sa Catharina Anthonia Oldenburg^ den dag te herdenken dat zij voor 47Vi jaar 4o .r den echt werden verbonden, dat zij ook het Gouden ea ook neg verder voor ors gespaard mogen blijven, is de wensch van -hun li' fliebbende Kinderen, klein en Achter-kleinkinderen Joh. de HaasN. de Haas W ijngaard T. de Haas A. C. de Haas A. J. de Haas H. de Haas H. A. de Haas O. J. de Haas-Tack V. D. H de Haas J. v. d. Oever C. A. v. d. Oever-de Haas A. N. v. d. Oever té 0 Vtlseroord, 15 April h alver.traat 97 Tegen 15 Mei gevraagd een voor dag en nacht klein gezin Mevr. Orauenkamp. Kon. Wilhel- minakade 62 bovenhuis. voor de rekkamer. Hoog loon. Spoorgeld vrij, bij Jan Klauwers en Zoon. „Hoeken Vaart", Santpoort. Mevr. Van Splunter, Stationsweg Velsen, vraagt tegen 1 Mei een voor den dag of voor dag en nacht 40 jaar, biedt zich aan als huishoud ster. Br. no 1675 bur. v. d. blad vraagt werk aan huis, ook voor verstel- en stopwerk, tegen billijke condities Brieven Industriestraat 30, Ijmuiden. Eene stoomtrawlerreederij vraagt voor iedere werkzaamheid afzon derlijke prijsopgave per ketel. Br. onder No. 6640 Centr. Adv. Bur. Max. R. Nunes Amsterdam. Bekwaam biedt zich aan voor IJmuiden of omstreken. Br. onder letter G bureau van dit blad. Te koop een zoo goed als nieuw j tegen zeer billijken prijs. Adres:' J. Garstenveld, Willemsbeekweg 75, Velseroord. te koop, zoo goed als nieuw, tegen billijke prijzen. Te bevragen Tromp straat 103, Velseroord. Te koop: Voor het verbinden van ledige; Hollandsche en Noorsche haring-! tonnen, waaronder ook begrepen is: het van stapel halen, schoonmaken en opbergen daarvan, wordt uiterst concurreerende prijsopgave per last gevraagd. Hoepels en andere materialen worden door aanvrager bijgeleverd. Brieven onder No. 6645 Centr. Adv. Bur. Max. R. Nunes Amsterdam. te Velseroord, Lagerstraat 31 t/m.41, ARTS, ook afzonderlijk. Te bevragen bij te Velsen is verhindert Dinsdag den makelaar D. Bus te Velsen. en Vrijdag a.s. zijn spreekuur voor Kinderziekten te houden. Willebrordstraat. Velseroord. Koopsom f 4200.vrij op naam. Te bevr. Willemsbeekweg 52, Velseroord. Piano-onderwijzeres heeft nog eenige uren beschikbaar voor het geven van piano-onderwijs voor eerstbeginnendenenvergevorderden Komt 2 maal per week in Velsen en Ijmuiden. Brieven aan L. Fischman, Aelbertsbergstraat 70 Haarlem. te huur, met afzonderlijke boven- zolder, Z.Z. Visschershaven. Te bevr. Mij. „De Een". SLAAPKAMER GEZOCHT voor 4 5 dagen der week, zonder ontbijt. Liefst nabijheid station of vischhal. Br. No. 1674 bur. IJm. Ctr. te koop, goed onderhouden. Willem Barendszstraat 33. Te huur gevraagd een woning vóór 26 Mei a.s. tegen een huurprijs van hoogstens f 11.- per week. Br. No. 1673 bur. v. d. blad of adres te ver nemen bur. van dit blad. Een gouden armband met dito horloge bij terugbezorging goede belooning daar het verlorene een gedachtenis is. Adres bur. v. d. blad voor mooi en fijn WITWERK is en blijft toch maar bij WORTMAN, Enschedésfraat 27. Fijne Witkalk te koop. Ondergeteekende waarschuwt een ieder geen geld of goederen op zijn naam af te geven aan zijn Echtgenoote Anna Zeilmaker, daar deze door hem niet zullen worden voldaan. f. h. BLOK Alg. Vergadering van Aandeel houders op Zaterdag 29 April voorm. 11 uur in een der bovenzalen van Hotel Nommer Een te IJmuiden. Punten van behandeling alsmede balans en verlies- en winstrekening liggen vanaf heden ten kantore der Vennootschap Willemsplein 11 IJmuiden voor aandeelhouders ter inzage. Mevr. Ino, Frederik Hendrikstraat 37 A let. Amsterdam, Portiek met een deur Electr. schel alle werk dagen van 127 uur ook schrifte lijk mondeling alleen voor dames. Te SANTPOORT, op Woensdag 26 April 1922 's morgens 10 uur (precies), ten huize van wijlen den heer C. VAN NESTE op de Hof- geest, ten overstaan van Notaris W. A. DÓLLEMAN te IJmuiden, van: 11 Koeien, die gekalfd heb ben of nog moeten kalven en 1 Geldekoe, 3 Pinken, 2 Kalveren, 1 Paard (ruin), 2 Boerenwagens, 1 Bakwagen, 1 Utr. wagentje, 1 Harkmachine, 1 Oierbak, een stuit Mest, Tuigen, Landbouwge reedschappen en wat verder ten verkoop zal worden aangeboden. Eea advertentie geplaatst heeft steeds easoes

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 6