NTE VELSEN No. 49 Woensdag 19 April I9S2 Te Jaargang Verschijnt Woensdags ZfttenUgf DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. bij OFFICIEEL. DIENSTPLICHT. Verbetering van de Kiezerslijst VAN DEN WACHTTOREN. Stad en land in Rusland. De beteekenis van Genua. WITTE KRUIS. VISSCHERIJ. IJMUIDER COURANT Aboan«Bif*tsprQ81 f 1.per 3 Kaanuen, lr*5«c per pss6 f 1.36 Aboaaementec worde» &ang»io**a bet Bureau »n de Ageatea. Tot plaatsing va» advertentiê» van Buite» d* gemeelde VELSEN in dit biad is nitsluitead gtresktiga feet Advertestie- burftsa P.E.C.BOELSE, IJMUIBEN, Advertennë» uiterlijk i» te zendsa WOENSDAG tot 9 eer v.m. en VRIJDAG tot 4 unr a.m. Uitgave van de Vena, Git gavers Mij. ,iSvt?M2*'' ABRES YOOR REBACTIE EN ADMINISTRATIE N. V, Drskksril Siajewei, Wille.«spleiii 11, IJmaidea - Telefoon 158 Ingezonde mededeelingen 40 ei*. per regel Advertentie* van 11. en m. 6 regels f 1.—, iedere regel meer SO et*. Compact gezette advertentie* van 11. en m. 5 regel* f 1.35, iedere regel meer S5 et*. Kleine advertentie* en familieberichten zoomede vereenigings advertentie* nit de gemeente, nitslnitend bij vooruitbe taling, van 1 t. en m. 5 regel* f 0.75, iedere regel meer 15 ets. BQ niet contante betaling worden de gewone prezen berekend. Advertentie* „adres bur.v. d. blad" 10et*, extra; vqor bezorging van op advertentie* ingekomen brieven wordt 10 et*, in rekening gebracht. Bovenstaande regelprtyzen worden met 5 »t*. verhoogd voor advertentie» ran buiten de gemeente Velsen Bekendmaking van uitspraken in zake vrijstelling. De Burgemeester van Velsen brengt ter algemeene kennis, dat omtrent aanvragen om vrijstelling van den dienstplicht betref fende de hieronder genoemde personen de uitspraken zijn geschied, bij ieders naam vermeld. Volgnummer 1. Geslachtsnaam en Voornamen: Suijkerbuijk, Johannes Bernardus. Lichting 1922. Om welke redenen de vrijstelling is gevraagd Aanwezigheid van een bijzonder geval (Art. 15, letter f der Dienstplichtwet). Aard der uitspraak Voor goed vrijstelling van den dienst plicht verleend. De vrijstelling geldt niet in geval van oorlog, oorlogsgevaar c-f andere -buitengewone omstandigheden. Welk college of welke autori teit de uitspraak heeft gedaan Minister van Oorlog. Dagteekening, nummer, enz. der uitspraak 4 April 1922. Volgnummer 2. Geslachtsnaam en Voornamen Pelt, Petrus Nicolaas. Lichting 1920. Om welke redenen de vrijstelling is gevraagd s Kostwinnerschap. Aard der uitspraak Vanaf 1 Maart 1922, voor één jaar vrij stelling van den dienstplicht verleend. Welk college of welke autori teitje uitspraak heeft gedaan: Minister van Oorlog' Dagteekening, nummer, enz. der uitspraak 7 April 1922. Opmerkingen De dienstplichtige woont sedert 8 Aug. 1919, in de gemeente Opmeer. Tegen elke uitspraak kan binnen tien dagen na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegen woordiger; b. door eik der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschre ven personen of door diens wettigen ver tegenwoordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Koningin te richten moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij den burgemeester, ter secretarie dezer gemeente. De burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift. Voor zooveel betreft uitspraken, door Gedeputeerde Staten gedaan, kan bovendien de Commissaris der Koningin binnen den zelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Velsen, 13 April 1922. De Burgemeester voornoemd, RIJKENS. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen hiermede ter openbare kennis, dat van heden af tot en met den 21sten April a.s. voor een ieder ter secretarie der gemeente zijn ter inzage nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrijg baar gesteld verzoeken om verbetering van de vastgestelde kiezerslijst, met de bijge voegde bewijsstukken ingediend door F J. Martens, J. P. Nijssen, P. D. Schoenmaker, W. N. Voogt en Jac. Zuurbier. Een ieder is tot tegenspraak bevoegd De tegenspraak moet schriftelijk en uiter lijk den 23sten April a.s. aan het Gemeente bestuur worden ingediend. Het stuk kan worden gesteld op ongezegeld papier. Velsen, den 15 April 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De burgemeester Rijkens De secretaris Th. J. Wijnoldy Daniëls Men zou Gorki, die in de N. R. Crt. zijn haat tegen de wreede, bekrompen en zelfzuchtige Russische Moejiks ge uit heeft, een anti-Braatman kunnen noemen. Terwijl Braat overtuigd is, dat de stad leeft ten koste van het land, ziet Gorki in de toekomst in Rus land de boer den intellectueel en indu- trie-arbeider onderdruken en exploi- teeren. De Moejik vindt volgens hem den hongersnood niet zoo'n groot kwaad, zeide een boer tot hem. Een ander be dacht, dat er meer land beschikbaar komt, als velen sterven. De Moejik voelt, dat aan hem de toe komst is; hij zal eens de eenige en wer kelijke meester van het lot van Rus land zijn. Het heele Russische intellect heeft een eeuw lang gepoogd het luie, trage en ongelukkige landvolk op het land, op de been te helpen. Het had te doen met een bevolking, die in ver bluffende armoe leefde op een fabel achtige rijken bodem. Deze landelijke bevolking is tot nieuw leven ontwaakt. Er komt een nieuw geslacht van Moe jiks, geletterde, verstandige moedige menschen. Zij zullen echter vooral menschen van zaken zijn, onverschillig voor alles, wat niet rechtstreeks hun behoeften dient. Zij zullen belangstel len in de wetenschap, voor zoover deze hun bedrijf en direct belang dient. De stad zal gewantrouwd worden als de onuitbluschbare haard van alles door dringende denkbeelden, een bron van opwindende en onbegrijpelijke gebeur tenissen. Is het oordeel van Gorki juist en rechtvaardig? Men moet niet vergeten, dat hij het ontzettende lijden der Rus sische intelectueelen zeer ter harte heeft genomen en als aanhanger van het communisme zeer wel inziet, dat het belang der Moejik, die kleingrond- bezitter geworden is, op den duur met het communisme in strijd zal komen. Dit doet hem den Moejik waarschijn lijk ongunstiger beoordeelen, dan hij is Maar de Russen zijn Slaven en wreed heid en bekrompenheid zijn eigen schappen van dit ras door de eeuwen heen. Daarom is het zeer waarschijn lijk, dat wij ons uit verschillende Rus sische romans den Moejik wat al te idyllisch denken en dat deze bij nadere kennismaking niet meevalt. In de ge schiedenis is zoo dikwijls de wreed on derdrukte van gister de wreede mees ter in het heden. Groote verwachtingen van de confe rentie te Genua heeft niemand, waar schijnlijk ook Lloyd George niet. Frankrijk had liever geen conferentie en trachtte door uitstel tot afstel te ko men. Poincare bleef thuis, omdat de president Millerand op reis is. Het be zoek naar Afrika kwam zeer gelegen! De Duitschers weten, dat zij geen ver lichting der schadevergoeding te wachten hebben. Rathenau heeft ge waarschuwd om niet al te optimistisch te zijn. Onze Minister van Karnebeek heeft Genua een vraagteeken genoemd. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een dei- wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. Amerika, zonder wiens hulp Europa er niet bovenop kan komen, is thuis ge bleven. Al dadelijk in de eerste zitting sprong Tsjitsjerin (de Russische taal is niet zuinig met medeklinkers!) uit den band. Het zal wel niet de eenige keer zijn! Maar toch heeft die samenkomst te Genua beteekenis, niet om hetgeen besloten zal worden, maar om het feit, dat zij gehouden wordt. Bij moeilijkheden en oneenigheden is niets beter, dan dat de verschillende partijen elkander eens zien en spreken. Mokken gebeurt gewoonlijk op een ai' stand. En de haat groeit door de af we zigheid. De verhouding tusschen de le gers aan het front was vaak minder slecht dan tusschen de volkeren daar achter. Lloyd George's nieuwe metho de van diplomatiek verkeer is psycho logisch juist. Samensprekingen beder ven niet altijd de goede zeden, ze bren gen vaak langzamerhand de goede ver standhouding. Het is al merkwaardig dat alle vol keren te Genua als gelijkberechtigden samenkomen. Er is hier een begin van een wereldparlement. Terecht zeide Lloyd George, dat Genua de grootste bijeenkomst van Europeesclie naties is, die ooit op het vasteland is gehouden. En een waarheid, die van officieele zij de nog niet dikwijls geuit werd, sprak hij door te zeggen, dat het eerst noodige voor Europa een echte vrede is. Die uitspraak is feitelijk een oordeel over liet ongelukkige vredestractaat van Versailles. De samenkomst te Genua is de erkenning, dat vrienden en vijan den elkander noodig hebben en alleen gemeenschappelijk de wereld kunnen redden van den ondergang. Tsjitsjerin sprak de hoop uit van zeer velen, toen hij Genua het begin noemde van een hervorming van den Volkenbond, van een wereldparlement en de ontwape ning. Het was buiten de orde en toch ge heel in orde, wat hij zeide. Hij wees de richting aan, die de volkeren zullen moeten inslaan, om tot de Ver. Staten van Europa en later der wereld te komen, waardoor ontwapening en duurzame vrede algemeen mogelijk zullen worden. Hem went het voord ontnomen, maar het woord was gespro ken, dat buiten Genua ook door vele niet-communisten a's wijs en goecl ge hoord zal zijn. Genua is een eerste, kleine schrede op den goeden weg van wereidhernieu- wing. Als het bij dien een ui stap dan ook maar niet blijft! PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Met ingang van 1 Mei a.s. is aan den onder-inspecteur bij de Scheep vaart-inspectie K. H. Wetselaar, thans alhier werkzaam, als standplaats 's Gravenhage en aan den onder-in specteur te 's Gravenhage C. Oud IJmuiden als standplaats aangewezen. Vorige week brak ten Noorden van de terreinen van het Hoogovenbe- drijf een boschbrand uit. Deze werd door politie en Duitsche arbeiders van genoemd bedrijf gebluscht. De oorzaak onbekend. VELSEROORD. Ds. W. Kroese te den Burg op Texel heeft het beroep naar de Ned Herv. Gemeente alhier aangenomen. VELSEN. Voor de Vereen. „Bid en Werk alhier heeft Donderdagavond in de Chr. School de heer G. Voet het vraag stuk der Kerkelijke Hoofdelijke Om slag ingeleid, daar deze belasting ook hier ingevoerd zal worden. Inleider ontwikkelde verschillende bezwaren tegen deze kerkelijke heffing en achtte ze in strijd met de beginselen der Kerk Een geanimeerde discussie volgde, meerderen bleken van een tegenover gesteld gevoelen. Een der aanwezigen zou liever van contributie spreken dan van belasting. We vernamen nog dat de aanslag hier een half procent zal bedragen boven een inkomen van f 800. De heer G. D. Markerink herdacht Tweeden Paaschdag het feit, dat hij de familie Jhr. Bore.eI van I-Iogelanden ge durende 40 jaren heeft gediend. De heer A. Slikker en echtgenoote, wonende Rijksstraatweg alhier, her denken a.s. Vrijdag hun 55-jarige echtvereeniging. Vrijdagavond ongeveer 5 uur reed een auto ter hoogte van „Rozen- stein" te water. De oorzaak ligt weer in 't te hard rijden, en daar de weg op deze plaats zeer slecht was, kon een ongeluk niet uitblijven. De beide inzit tenden zijn er goed afgekomen. De auto behoorde toe aan de Auto Verhuurinrichting van Piersma en Co. te Velseroord. De Emma-bloem. Wij willen er aan herinneren dat het Vrijdag bloempjesdag is voor de Tuber culosebestrijding. Al wordt er thans met meerdere bloempjes gecollecteerd, de Emmabloem heeft de oudste rech ten. En zijn de tijden slecht, een ieder heeft toch nog wel een dubbeltje voor de T.B.C.-bestrijding over. Wij hopen dan ook dat er weer duizenden bloem pjes verkocht mogen worden. SANTPOORT. Tot de 2e klasse der Nuts-Kvveek- school voor onderwijzeressen Ie Haar lem is toegelaten Mej. A. Beek alhier. Als No. 1 der verslagen en mededee lingen van de af deeling Visscherij van het departement van landbouw, nijver heid en handel is verschenen het ver slag over de visscherij gedurende het jaar 1921. Het verslag begint met een bespreking van den toestand van de visscherij in het algemeen. Opgemerkt wordt dat het visscherij bedrijf in hooge mate de gevolgen ondervond van de ongunsti ge economische conjuntuur. Terwijl de uitvoer van onze visscherijproduc- ten naar Duitschland in de tweede helft van 1920 reeds grootendeels praktisch, onmogelijk was geworden verergerde deze toestand in 1921. Hier bij kwam nog, dat in Mei, dus juist te gen den tijd, toen de nieuwe scherpe koersdaling van de Duitsche mark in zette, de uitvoer van visch uit Duitsch land, welke in Januari verboden was. weer werd vrijgegeven. Deze uitvoer richtte zich niet alleen naar landen als Polen, Oostenrijk, Tsjecho-slowakije en de nieuwe Oostzee-staten, wier finanei- eele toestand nog ongunstiger was dab die van Duitschland en die onze prijzen daardoor nog minder konden betalen, maar ook en voor duurdere produc ten uiteraard zelfs bij voorkeur naar ons land en andere landen als Zwit serland, Engeland, Frankrijk en Bel gië, waar de valuta in verhouding tot de Duitsche mark in koers gestegen waren en de vischprijzen dientenge volge naar Duitschen maatstaf hooger waren geworden. Aangezien de Duit sche visch daar tot lager prijzen kon worden aangeboden dan onze visch deed deze concurrentie onzen handel meermalen veel schade. De waardedaling van de mark had ook in ander opzicht groote gevolgen. Werd onze visscherij daardoor ernstig getroffen, de Duitsche stoomtreilvloot. kon zich juist tengevolge van de daling- van den markenkoers, die groote afzet mogelijkheden opende, niettegenstaan- de zich ook in Duitschland verschillen de moeilijkheden voordeden, op ver rassend snelle wijze herstellen van de tijdens den oorlog geleden verliezen, zoodat ze thans meer schepen telt dan ooit tevoren. De nieuwgebouwde sche pen moeten daarbij in verschillende opzichten beter zijn ingericht dan de oude, terwijl ook in verschillende an dere opzichten de bedrijfskosten der Duitsche stoomtreilers lager waren. Het wordt daarom vanzelfsprekend ge acht, dat wij op het gebied der treil- visscherij niet in staat waren met de Duitschers te concurreeren. Verder wordt er de aandacht op gevestigd, dat andere landen eveneens door dezelfde oorzaken ernstige moeilijkheden bij den uitvoer van visch ondervonden. Als gevolg hiervan moesten zij ten deele de visscherij inkrimpen, ten deele met verlies verkoopen of elders gelegenheid tot afzet zoeken. Dit laat ste maakte voor onzen handel de con currentie, in het bijzonder op de bui- tenlandsclie markten, nog moeilijker. Vooral onze haringhandel had, gelijk meer in bijzonderheden wordt uiteen gezet onder die mededinging zeer te lij den. De waarde van onzen vischuitvoer daalde, als gevolg van de bovenge noemde omstandigheden, v. f 62.790,926 in 1919 tot f 31,080,913 in 1920 en f 26,579,657 in 1921. Melding wordt verder gemaakt van ernstige klachten over den langen duur van het vervoer, vooral naar België en Frankrijk, en over de hooge vrachtta rieven, vooral op onze spoorwegen be rekend, uiteraard een ernstige belem mering. Desniettemirf nam het ver bruik van versche zeevisch in ons land nog toe, zoodat het aanmerkelijk groo- ter was dan voor den oorlog. De moeilijkheden, met den uitvoer ondervonden, en den invoer van goed- koope Duitsche visch in ons land, had den een daling der vischprijzen tenge volge, welke vrijwel algemeen was en waardoor zij gemiddeld tot het peil van 1915 terugvielen. De vangsten waren over het geheel, grootendeels ten gevol ge van de aanhoudende droogte welke door den langdurigen en warmen zo mer een nog ernstiger karakter kreeg, kleiner dan in 1920. De exploitatiekos ten waren, althans voor verscheidene bedrijfstakken in het algemeen niet on belangrijk verminderd. Voor de stoom- treilvisscherij was deze vermindering zelfs van zooveel beteekenis dat, naar de meening van deskundigen, daaraan niettegenstaande kleinere vangsten en lagere prijzen een beter rendement dan in 1920 was te danken. Met een enkel woord wordt melding gemaakt van de moeilijkheden, waarin verscheidene reederijen door de tijdsomstandigheden geraakten. Achtereenvolgens worden daarna de verschillende takken van visscherij behandeld: de drijfnetvisscherij op ha ring de treilvisscherij, de beugvissche- rij, de overige visscherij in de Noord zee,, de visscherij in de Zuiderzee, in de Lauwerzee en den Dollart in de Zuid- Hollandsche stroomen en zeegaten en op de rivieren en de binnen visscherij. Daarna wordt herinnerd aan do ver schillende maatregelen, door de regee ring in het belang van de visscherij en de visschers genomen, en bevat het ver-

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1