VOETBAL. Burgerlijke Stand Velsen. PLAATSELIJK NIEUWS. slag eenige mededeelingen omtrent het vereenigingsleven en de coöperatie en over de verschillende wetenschappe lijke onderzoekingen, met betrekking tot de visseherij gedaan. Ten slotte worden nog onderwerpen van verschil lenden aard behandeld, als b.v. de ver richtingen van het College voor de Vis- scherijen, den Raad voor de Visseherij, den Zuiderzeevisscherij en het Rijksin stituut voor zuivering van afvalwater. Onder de tabellen zijn vooral van praktisch belang voor handel en bedrijf die, betreffende den invoer van ver schillende vischsoorten volgens de Ne- derlandsche statistiek, en die, betref fende den in- en uitvoer dor voornaam- -ste visscherijproducten in en uit de be langrijkste in- en uitvoerlanden, vol gens de statistieken dezer landen. Visscherij-examen. De Centrale Commissie voor de vis- scherij-examens zal, aanvangende 4 Mei, zitting houden te 's-Gravenhage. Stormvogels ln Antwerpen. Beerschot A. F. wint ietwat gefatteerd met 50. Vergezeld door een aantal dames en bestuursleden, benevens door een paar supporters, vertrok Stormvogels Za terdagavond naar Antwerpen. Nadat het passenonderzoek tot groote gerust stelling van den volijverigen Stormvo gels-secretaris goed was afgeloopen, „stoomde" men op Antwerpen af, wel ke stad om ongeveer elf uur werd be reikt. Na nog een gezellig uurtje met de bestuursleden van de Antwerp F.C. te hebben doorgebracht, werden de kooien opgezocht. Den volgenden morgen werd onder geleide van bovengenoemde heeren de stad wat bezichtigd, hetgeen natuurlijk zeer in de smaak viel. 's Middags, ongeveer half twee, trok ken de spelers in een Jan Plezier naar het prachtige Beerschot Stadion, op welk terrein gespeeld zou worden te gen de Beerschot A. C., de sterkste Ant- werpsche club, en één der sterkste van geheel België. Dat er niet op een over winning werd gerekend, is te begrijpen, maar men besloot zijn uiterste best te doen. Edoch, het heeft niet mogen ba ten! Dat snelle, vurige spel was den Stormvogels te machtig, vooral de eerste twintig minuten. Toen werd er in de Stormvogels-verdediging bijna niet gespeeld. Daarna, maar vooral na de rust ging het veel beter. Alleen Snoecks kon er maar niet inkomen, zoodat de overige verdedigers het zwaar te verantwoorden kregen. In de voorhoede debuteerde de I.V.O.- speler C. Oldenburg enmet succes. 't Is een handig spelertje, die vaak naar de wing speelt en alleen nog moet lee- ren zoo nu en dan een rechten tik voor Blinkhoff Sr. af te geven. Met Blink- hoff Sr. was hij verreweg de beste voor- hoede-speler. Jan heeft ontzettend ge ploeterd, maar kreeg vrijwel geen ge legenheid tot schieten. De andere voor hoede-spelers waren minder op dreef. Oldenburg Sr. plaatste vaak achter, Scharpff stond met den buitenspel-re gel op gespannen voet en Visser wilde steeds eerst-de-man-passeeren-en-dan- voorzetten, wat hem slechts zelden ge lukte. Bovendien wist hij een tweetal fraaie kansen niet te benutten. Reuzenaar had aan de goals vrijwel geen schuld, alleen de vijfde goal was misschien te houden geweest. De Beerschot A. C. speelde keurig. Een op den bal zitten, een snelheid van handelen, zooals wij dat in Holland nog nimmer hebben gezien. En daarbij uiterst tactisch. De verdediging stelde zich keurig op en de voorhoede behield prachtig haar plaats! Neen, van zoo'n club te verliezen is geen schande. Daar verliest o.i. zelfs Ajax of Blauw Wit van. Zij tenslotte nog vermeld, dat Storm vogels een penalty opzettelijk niet be nutte en de scheidsrechter niet zag, dat een kopbal van Blinkhoff Jr. de lijn gepasseerd was. Be Wedstrijd. Onder leiding van den heer Gysels stellen de elftallen zich als volgt op: Fischliu. Ruysseveld v. d. Gracht Joné Bruneel Knaeps Eist, Braine, Van Meenen, Hendrikx, De Schipper O Oldenburg Sr., Scharpff, Oldenburg Jr., Blinkhoff Sr., Visser Bakker Snoecks Struys Koster Blinkhoff Jr. Reuzenaar. Beerschot begint direct vurig aan te vallen, maar Blinkhoff Jr. weet den aanval tot stand te brengen. Oldenburg Jr. neemt den bal mee, geeft over aan Visser, om daarna diens voorzet ach terover aan Scharpff te plaatsen. Deze heeft een vrije kans, schiet ook wel in, maar het schot is te zacht om Fischlin te verschalken. De Beerschot A. C. neemt nu het offensief over, Hendrikx krijgt een fraaie kans, doch deze gaat verloren, doordat Snoecks zich voor den bal laat vallen. De Stormvogels achterhoede krijgt het nu zwaar te verantwoorden. Snoecks kan het aal- vlugge binnentrio niet houden, en waar ook Koster er nog niet „in" is, heeft Jelle het al bijzonder zwaar. Ook Struys weert zich verdienstelijk. De eerste goal laat niet lang op zich wach ten. Als de Stormvogels-achterhoede raar staat te schutteren, maakt de Beerschot haar eersten goal. (10) Stormvogels trapt af en Blinkhoff Sr. en Oldenburg Jr. rennen door de Beer- schot-vei'dediging. Ze hebben alleen v. d. Gracht nog voor zich. Jammer ge noeg geeft Oldenburg over aan Visser inplaats van Blinkhoff, waardoor deze goed opgezette aanval op niets uitloopt Van Meenen c.s. komen nu weer terug. Als Snoecks geen tijd heeft om weg te werken, passeert Hendrikx naar Van Meenen die met een ver schot ten twee de male scoort (20). De volgende minuten zijn alweer voor de Beerschot A. C. Koster mist leelijk, waarna Van Meenen weer met een ver schot scoort (30). Stormvogels zet de tanden nog eens op elkaar. Jan breekt gevaarlijk door, maar Klaas Oldenburg trapt zijn voor zet hoog over. De St.-achterhoede krijgt nu wat rust. De Oldenburgen passeeren Joné, waarna de oudste ook Ruysveld en Bruneel nog in de luren legt, om dan in het zijnet te schieten. Blinkhoff geeft Oldenburg Jr. een fraaie trougli-pass, waarna deze scoort, doch jammer ge noeg wordt deze goal geannuleerd. Scharpff probeert het met een ver schot, maar ook dit heeft geen succes. Vlak achter elkaar stopt Reuzenaar nu twee schoten van Bruneel en Van Mee nen. Blinkhoff Sr. lost een linksehen kogel, dat juist over vliegt. Als Oldenburg Jr. en Blinkhoff Sr. voor de zooveelste maal opbrengen, passeert Jan v. d. Gracht. Een hard schot volgt, dat Fischlin tot corner verwerkt, welke Snoecks over schopt. De Schipper krijgt het nu op zijn heu pen, hij passeert eerst Koster en dan Blinkhoff Jr., om daarna Reuzenaar geen kans te geven (40). Nogmaals krijgt Oldenburg Jr. gele genheid om Blinkhoff Sr. een trough pass te geven, maar voor de tweede maal doet hij zulks niet. 't Is anders een speler met bijzondere capaciteiten! Rust 40. Als de spelers weer in 't veld komen en er is afgetrapt, blijkt al spoedig, dat Stormvogels heel wat van plan is. De achterhoede speelt stukken beter en voor gaat het ook beter naar wensch, hoewel Scharpff maar niet op dreef kan komen. De eerste minuten zijn vol komen voor Stormvogels. Blinkhoff Sr. en Oldenburg Jr. werken als paarden. Een mooie doortrap van Oldenburg be landt bij Oldenburg Sr., die Scharpff in de gelegenheid stelt door te breken, welke doorbraak een corner oplevert. Een stevige aanval van het Stormvo gel-trio geeft Scharpff de kans, doch Fischlin weet door uitloopcn te redden. Onverwachts maakt de Beerschot A. C. haar 5den goal. De Schipper zet prach tig voor, Van Meenen kopt naar Braine, die langs den geheel verrasten Reuze naar inschiet (50). Prettig doet het aan, dat Stormvo gels het niet opgeeft. Nadat Blinkhoff Sr. een voorzet van Visser heeft over geschoten, weet Blinkhoff Jr. een cor ner prachtig in te koppen. De bal is de lijn reeds gepasseerd, als Fischlin het leder oppakt en wegtrapt. De scheids rechter laat evenwel doorspelen. Bakker komt er steeds beter in en weet enkele malen fraai op te brengen. Als hij weer eens aan Blinkhoff Sr. af geeft, lost deze een ontzettend hard schot, dat Fischlin fraai vangt. De Beerschot werkt zich dan wat los. Eist zet fraai naar binnen, doch het buitentrio staat buitenspel, een kwaal, waaraan ook Scharpff lijdt. Een ge vaarlijk moment ont3taat voor het Stormvogels-doel, als Reuzenaar na 'n bal fraai gestopt te hebben, niet kan wegwerken, waarna Snoecks weer voor 't doel plaatst. De bal wordt inge kopt, maar Reuzenaar vangt netjes. Door goed werk van Snoecks en Blink hoff Jr. krijgt Visser een paar fraaie kansen. Beide malen schiet hij echter onbegrijpelijk voor 't doel langs. Joné probeert het eens met een ver schot, maar Reuzenaar geeft niet thuis. Als er nog slechts een minuut, te spelen is zet Visser keurig voor. Oldenburg Jr. krijgt een mooie kans, maar wordt wat wild afgehouden. De scheidsrechter bestraft dit met èen penalty, wat Snoecks te zwaar gestraft vindt, waar om hij dezen strafschop naast schiet. Zoo verloor Stormvogels tot groote verwondering van de „woorden-als- worsten-portier" met 50. BINNENLAND. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF Co's bureaux voor den Handel zijn over de afgeioopen week, eindigende 13 April in Nederland uitgesproken 53 faillissemen ten tegen 34 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 januari tot en met 13 April 1922 767 faillissementen tegenover 563 over hetzelfde lijdperk van het vorige jaar. De eandidaten van den Vrijz. Dem. Bond. De definitieve candidatenlijsten waarmede door den Vrijzinig-Democra- tischen Bond aan de Kamerverkiezin gen zal worden deelgenomen, zijn thans samengesteld als volgt: Kieskringen Amsterdam, Den Helder en Utrecht:. 1. Mr. H. P. Marchant, 2. mevr. Mr. B. BakkerNort, 3 Mr. P. J. Oud, 4. Th. M. Ketelaar, 5. F. E. H. Ebels, 6. P. Nolting, 7. D. Kooiman, 8. H. B. Berghuijs, 9. J. J. T. Spaargaren, 10. J. Kooiman. Kieskringen Haarlem, Leiden, Dor drecht, Den Haag, Rotterdam en Mid delburg: 1. M.r H. P. Marchant, 2. Mevr. Mr. B. BakkerNort, 3. Mr. P. J. Oud, 4. Th. M. Ketelaar, 5. F. E. H. Ebels, 6. P. Nolting, 7. Jac. Welleman, 8. Mr. Dr. A. M. Joekes, 9. Mevr. Th. Thiel— Wehrbeiri, 10. Mr. S. J. L. v. Aalten. De Kamerverkiezingen. De volledige officieele uitslag van de stemming voor de definitieve candida- tenlijst der R. K. Saatspartij in den Rijkskieskring Helder luidt, naar de „Msb." meldt: Uitgebracht 17113 stemmen, van on waarde 1277 stemmen. Afwijkend Po litiek Advies 1827 stemmen: vóór het Politiek Advies 14.009 stemmen. Hier van verkregen: mr. J. B. Bomans 157330, Ch. L. v. d. Bilt 141185, mr. P. Re viner 120825, mevr. Bronsveld 118982, A. B. Michielsen 93550. m. A. J. M. Leesberg 80583, A. J. Loerakker 65523, B. Veltman 52035, 1'. Ileilker 37273, Chr. Jansen 21656, L. Zonneveld 8356, Th. Hoog 6906. Niet gestemd hebben de Kiesvereeni- gingen te Heerhugowaard (Noord en Zuid), Spanbroek en Wheere. - De eandidaten van den Vrijheids hond zijn in de Kieskringen Amster damDen HelderHaarlemLeiden: I. mr. H. C. Dresselhuys, Den Haag; 2. mr. J. Gerritzen, Den Haag; 3. K.Czn. de Boer, Assendelft; 4. P. Otto, Bloe- mendaal; 5. proi'. dr. B. D. Eerdmans, Leiden; 6mevr. Welmoet-Dijserinck (mevr. Wynaentts FranckenDvse- rinck), Den Haag; 7. D. de Boer, Stom- petoren; 8. dr. I. H. J. Vos, Amsterdam; 9. mej. L. C. A. van Eeghen, Amsterdam 10. mr. J. H. L. Bergsma, Amsterdam. De grensregeling van Haarlem. De commissie uit de ingezetenen heeft wederom vergaderd inzake het ont- werp-grensregeling van Haarlem. Een uitgebreide discussie werd gevoerd met het resultaat dat besloten werd aan Gedep. Staten van Noord-Holland een nieuwe grensregeling in overweging te geven. Zooals bekend, werd in een vo rige vergadering het ontwerp van Ge- dep. Staten verworpen. Door de Soc. Dem. waren een zestal amendementen ingediend, waarvan eenige werden overgenomen. De voor Plaarlem, naar het oordeel der commissie, behoorlijke grenzen zijn: in het Noorden: de grens, voorgesteld door Gedep. Staten, met uitzondering bij den Hardenweg. De grens moet hier, volgens de commissie, over dezen weg loopen; in het Noord- Oosten loopt de grens tot aan het Noordzeekanaal, waarbij de grens dooi' den Houtrakpolder en Zuid-Spaarn- dammerpolder ontworpen, en verder de tegenwoordige grens Bloemendaal- Velsen tot de Noordzee toe; in het Wes ten handhaven de bestaande grens der gemeente Bloemendaal tot aan het snij punt der grens met de tramlijn Haar lemZantvoort; de Zuidgrens te laten loopen langs de tramlijn Haarlem Zandvoort tot aan het voorstel van Ge dep. Staten in Oostelijke richting de tramlijn verlaat, Verder de grens, als door Gedep. Staten voorgesteld. Over 14 dagen zal de Commissie wederom bijeenkomen. Wij willen hierbij aanteekenen, dat de gematigden in de Commissie voor de grenswijziging te Haarlem het moesten verliezen tegen hen, die van onze provinciale hoofdstad een stad willen maken met grenzen van Benne- broek tot Beverwijk. Haarlems Dag blad kwam al met een schetskaartje, waarop dit groot-Haarlem is uitgestip peld. We zullen er hier niet meer over uitweiden, we weten nu al wel dat men zich in Haarlem niet weinig belache lijk maakt. Want we zouden nog wel een hartig woordje kunnen zeggen over den gedachtengang van den Haarlem- schen houthandelaar Janzen, die op merkte dat de gemeente Velsen niets te zeggen heeft, omdat de bedoelde grond nog niet van Velsen is. Wij zou den hem b.v. kunnen vragen, hoe hij 't vinden zou, als iemand hem f 1000 had toegedacht en gezegd had: daar leggen ze, maar je moet nog wat wachten en als een ander die f 1000 dan weghaal de? Of zou hij evenzoo denken als zijn medelid de Rooy, die na hem sprak en die zeide dat Velsen zelfs dankbaar zal zijn, als Haarlem dat stukje (300 H.A.) weg haalt. Men kan zoo iets bijkans niet geloo- ven. En toch, als we ons indenken dat er kort na een begrafenis vaak gekib beld wordt óver een erfenis, dan is 't weer zoo echt menschelijk. Maar dan blijkt ook dat men zelfs als men wat krijgt, men nooit tevreden is. SCHEEPVAART. Waterstanden IJmuiden. April 1922 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.in n.m. 20 9.48 10.35 4.47 5.42 21 11.12 11.57 6.10 7.11 22 0.28 7.32 8.22 23 1.00 1.23 8.36 9 14 24 1.45 2.00 9.25 9.52 25 2.17 2.34 10.03 jj'g® 26 2.49 3.05 10.40 Geen Zomertijd. Velsen. Aangekomen 12 April: Ger- rat, st„ Pillau, papierhout, papierfa briek. Vertrokken 12 April: Casus, st. Ham burg, ledig. -- ln de week van 3 tot 10 April wer den alhier door de sluizen geschut: uit zee 55 stoomschepen en 3 zeelichters en naar zee 47 stoomschepen, 1 zeilschip en 1 zeelichter. Gedurende de maand Maart zijn al hier uit zee aangekomen 244 stoom schepen met 1.280.044 Kub. Meter en 1 zeilschip met 2250 Kub. Meter inhoud en zijn naar zee vertrokken: 247 stoom schepen met 1.382.745 Kub. Meter en 4 zeilschepen met 8291 Kub. M. inhoud. In de week van 10 tot 17 April zijn hier uit zee binnengekomen 47 stoomschepen en 2 zeelichters en naar zee vertrokken 57 stoomschepen en 3 zeelichters. BURGERLIJKE STAND. Gemeente Egmond aan Zee. Geboren: Huibert, zoon van Pietei Scliorig en Neeltje Dekker. Ondertrouwd: Pieter Wijkeren Sophia Charlotte Aagje van der Pias; Jacob Schol en Antje Buis. Postkantoor IJmuiden. Lijst van onbestelbare brieven brief- kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand April 1922. brieven binnnenland 1. T. Duinker IJmuiden 2. W. v. Hoorn Velseroord 3. Levers Zeep Maatschappij Schiedam 4. U. Willemse IJmuiden briefkaarten binnenland. 5. A. Nijgh Amsterdam 6. M. G. Schnozter Amsterdam brieven buitenland. 7. Redaktion Nachrichten Dresden 8. Verband der Deutschen Groszhandler Dresden 9. Paul Winkler Beriin briefkaarten buitenland. 10. Anne Gabe Bremerhaven 11. Anne Gabe Bremerhaven Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 15 April 1922: 1 timmerman, 1 machinale houtbe werker, 2 mandenmakers, 3 kuipers, 1 sigarenmaker, 3 zeevisschers, 1 zeilma ker, 2 typograven, 3 kantoorbedienden, 1 stoker, 5 bankwerkers, 1 kopersla ger, 4 metaaldraaiers, 1 ketelmaker, 2 machine bankwerkers, 1 voorslaander, 3 machinisten, 108 los arbeiders. Bevallen: S. Weij—Cohrs, d.; A. C. SchavemakerHellingman, z.; M. van VarkWeidema, d.; A. Baisde Boer, z.; C. Schachtschahel-Lijnslager, z.; A. M. SlotemakerBeentjes, d.; C. van KeimpemaBraams, z.; D. van den OverKoppelman, z.; J. Kuiper Lauwereijs, z.; J. Luikenvan Til- burgh, d.; J. Nederlof—Mijzen, d,; M. Poldervaartde Boer, z. Overleden: G. Kok, 64 j„ wedu we van W. A. F. Ampt; J. A. Smit, 5 m.; J. Knaap, 75 j„ vrouw van H. Stenge wis; M. C. Lips, 11 maanden. IJMUIDEN. Gisterenavond gaf de K. O. V. „Vriendenkring" weer een van haar uitvoeringen, die zooals altijd uitste kend geslaagd mag heeten. De zaal was als gewoonlijk vol. Opgevoerd werd „Goudsterretje" een echt sprookje met koningen en konin ginnen, prinsen en prinsessen, hofda mes, kabouters en zelfs heksen. Laten we even in 't kort den inhoud navertellen: Een jonge prins gaat op reis om door een of andere goede daad te doen blijken, dat hij zijn vaders kroon waar dig is. Hij krijgt van zijn vader als ta lisman mee een „oud slagzwaard" (dat in dit geval nogal veel op een agenten sabeltje leek) en van zijn moeder een bloem. Hij neemt als reisgenooten mee een page en een tuinmansjongen, een oolijke snuiter. En nu beleven ze ver volgens verschillende avonturen. Ter wijl ze liggen te slapen verschijnt hun Goudsterretje in den droom, dat hun zegt een heksengrot binnen te gaan en de slangen, die de grot verdedigen te verslaan. Ze geeft hun als gidsen een schaar kaboutertjes mee; die een heel aardige rondedans uitvoeren. Nu zien Ve bij het begin van het derde bedrijf de heksengrot. Een achttal heksen voert een dans uit met afgrijselijke kreten en gillen, terwijl een oude heks in een pot op een vuurtje zit te roeren. De prins vindt de grot en gaat er binnen om een verwoed gevecht aan te binden met de slangen. Fridolin, de tuinmansjongen, bakt ondertusschen de heksen een poets, door ze hun eigen tooverdrank te laten drinken en nu moeten ze voortaan doen wat hij wil. De prins zegeviert en komt uit de grot terug. i Iet laatste bedrijf: de prins komt thuis en wordt gekroond; hij stelt zijn bruid voor, een aardig boerinnetje, dat volgens Goudsterretje een gestolen prinses is. Hierna de vaderlijke zegen. Doek valt, maar het gaat oogenblik- kelijk weer open, want een van de be stuursleden houdt een toespraak, waarbij den directeur, den heer J. Post een cadeau wordt gegeven en een bloemstuk voor zijn piano-hegeleiding. Door de politie alhier zijn aange houden G. H. en P. G. verdacht van op ruiing. Na voor den Commissaris te zijn geleid, zijn zij weer op vrije voeten gesteld. VELSEN. Het conflict van het ïïoogovenberijf. Over het conflict van het Hoogoven- bedrijf valt weinig te melden. De sta king verloopt tot nu toe rustig. De sta kers melden zich 's morgens aan de ge bouwen, waar de besturen zitting hou den. Een aantal Duitsche arbeiders is nog steeds aan het werk gebleven. Vermoed wordt dat zij niet lang meer kunnen werken, omdat daartoe hulp van an deren noodig is. De besturen hadden reeds een onderhoud met de Duitschers inzake het verrichten van werkzaam heden, die anders door de stakers ge daan worden. De organisaties hebben een manifest verspreid, waarin er op gewezen wordt, dat men met de meest mogelijke een heid tot het stakingsbesluit is geko men en dat dit op de best mogelijke wijze door de arbeiders is opgevolgd. Op andere wijze dan staken viel niets meer te bereiken. Het is hier geen aanval, maar ver weer, aldus wordt vervolgd. Buiten de organisaties om werd den arbeiders verzocht accoord te gaan met de ar- beidsverlenging en loonsverlaging. De besturen hielden toen twee, drie con ferenties met de directie, zonder resul taat. Men vraagt den arbeiders niet het werk op te nemen, dat nu is verlaten door de werklieden, om hun rechtspo sitie te behouden. Door de politie werden dagelijks eenige werkwilligen op hun verzoek naar hun woning geleid. 1

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2