ORGAAN VOOR DE G VELSEN No. 51 Woensdag 26 April 1922 7» Jaargang AboRaemeHtsprgefl.per 3 m&auden, fr»s«c per post 11.36 AboaaeBieutea worde» &ang«£Oiaei bet Bureau en pjj de AgöÉtec. Tot plaatsing vaa advertentiêa van Buitee de gerceest# VELSEN in dit blad 1b aitsluitead gereektigd bet Advertestie- tearoaa P. F. G. ROELSE, IIMUIPEN. Advertent,Sb uiterlijk is te zenden WOENSfêAQ tot 9 our v.éh. en VRIIiAQ tot i ukk s.s&. Tirseh^ftt Woensdags *k «rdags Uitgave van de Nam»!. Vans. Uitgever» M$, ,1/aaide^'' Telefoon 113 - DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het onde en het nienwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Gent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 nnr ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnnmmer gegarandeerd OFFICIEEL. HINDERWET. Burgemeesteren Wethoudersdergemeente Velsen brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van De firma Poesiat en Pieters, te Jan Gijsenvaart, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor machinale hout bewerking, vvaaiin geplaatst zullen worden verschillende machines, gedreven door electromo.toren, op het perceel kadastaal bekend Gemeente Velsen, Sectie F. No. 2183; plaatselijk bekend Bloemendaalschestraat weg, Wijk A No. 122. Op Maandag, den 8 Mei 1922, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeente huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen voor het bovenvermelde tijdstip op deSecretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Voorts wordt er aan herinnerd, dat vol gens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. VAN DEN WACHTTOREN. Krantenvacantie. De feestdagen zijn voorbij en laten een herinnering achter van aangena me, rustige uren bij de kachel doorge bracht. Gelukkige gezinnen, waar het huis nog niet schoon en deshalve de kachel nog niet weggemaakt w as. De lente is een nukkige schoone; ze kan allerliefst zijn maar erg boos zien. De WITTE KRUIS. Naar men in achterstaande annonce kunt lezen, heeft de Coop. Ver. Filmbureau „de Filmtoon" een cursus in filmspel geopend. Oorspronkelijk is het kantoor te Amsterdam, doch met het oog op de hier in onze omgeving op te nemen films, is het kantoor ter plaatse. Naar men ons verzekert treden na vorming de cursisten in deze films op, terwijl zij die gave en lust gevoelen zich aan het gezelschap kunnen verbinden. Geslaagd voor het machinisten examen te Amsterdam, de heeren W Dijk man en P. H. van Gooi. T. B. C.-BAZAR. UIT DE GEMEENTE. Uitbreidingsplan. IJMUIDER COURANT A9RES VOOR RESACTIE EN ADMINISTRATIS N. V, ®rakfc»r£ Siajewel, Willewsplds U. Uaestóe» Ingezonde mededeelingen *0 ets. per regel advertenties van 11. en m. 6 regels f 1.—, iedere regel meer 30 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 5 regels f 1.36, iedere regel meer 36 ets.— Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbe taling, van 11 en m. 6 regels f 0.76, iedere regel meer 16 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prtyzen berekend. Advertenties „adres bur. v, d. blad" 10 ets, extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen briever wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regeiprtyzen worden met 6 «ts. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velaen Hernieuwde openstelling van de gelegenheid tot inschrijving van leerlingen aan O. L. School D te Velseroord. Behoudens goedkeuring door den Inspec teur van het Lager Onderwijs, zal worden overgegaan tot de invoering van jaarklassen aan o.l. school D te Velseroord. In verband daarmede wordt de gelegenheid openge steld tot inschrijving van leerlingen, die op 1 April j 1. den leeftijd van 51/, jaar hadden bereikt. Aanmelding, onder overlegging van een geboortebewijs of trouwboekje en op gave van woonplaats, straat en huisnummer, tot 6 Mei a.s. bij het hoofd der schooi, den heer J. W. van Oosterom. (Voor kinderen die reeds zijn toegelaten is geen hernieuwde aangifte noodig.) Burgemeester en Wethouders van Velsen de burgemeester, Rijkens. de secretaris, Th. J. Wijnoldy Daniels. Velsen, den 24 April 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, Rijkens De Secretaris, Th. J. Wijnoldy Daniëls. dagen voor Paschon was het weer, om buiten te zitten, 's morgens vroeg al over de zestig graden. Maar Paasch- morgen waren er grauwe, koude wol ken en een Noordenwind en den twee den Paaschdag, den dag der uitgangs plannen zou een Eskimo hier een twee de jas aangetrokken hebben. Toch trok het jongvolk erop uil met do neus op het stuur en met dikke dassen om en jassen aan, maar de ouderen en wijze- ren bleven lekker thuis bij de warme kachel en genoten van het niets-doen. Ongelukkige menseden, die nooit c ns een paar uur stil kunnen zitten, zonder te lezen, zonder te praten, zonder te werken, behagelijk als de poes in haar mandje, in het voorportaal van het Nirwana, den Boedhistischen hemel, waar de volkomen toestand van ge moedsrust zelfs door de vreugde niet verstoord wordt. En geen kranten; 't was, alsof de we reld een paar dagen stilstond! De po litieke vechthanen zaten op stok en kraaiden niet. De conferentie te Genua ging door, maar zelfs de draadJooze weg was voor alle nieuws gesloten. De wereld was erg klein, een gezellige huiskamer, een sigaar, een makkelijke stoel, een babbeltje nu en dan en de heele buitenwereld bestond niet. De krantenschrijvers lieten de letters, die ze anders almaar in lange kolonnes la ten opmarcheeren, rust houden. Er is maar een bestelling en de post, brengt beide dagen maar een paar niemen dalletjes, maar geen bundels kranten, die men wel haastig moet doorkijken. Men neemt een ïhooi boek en leest op zijn dooie gemak en men speelt een potje domino met zijn kleinen en men eet ook al langzamer dan gewoonlijk en heeft het goed. Wat zou liet leven veel rustiger zijn, als er meer van die feestdagen waren met weer, om thuis te blijven. Op warme rn zonnige feest dagen wandelt en fietst men zich moe en heeft men haast, oin een heel feest- program af te went en. Maar met deze Paaschdagen was er niets, wat je riep, geen afspraak, die je bond, je hacl den tijd geheel voor jezelf en je deed alle dingen pianissimo. Anders lijkt het le ven wel een fabriek, in voile werking, waar alles draaft en jaagt en nu was er de stilte van een verlaten fabriek, die stop staat. De krant brengt een dwarreling van nieuws, een gestamp en gedraai van allerlei gedachten, maar deze poort tot de groote wereld was nu twee dagen gesloten. Wij hebben die rust genoten, maar ook gevoeld, dat men van dit goede al gauw te veel zou krijgen. Op den twee den dag kwam er al een begin van ver veling. Men geeuwde te vaak voor een feestdag en vond, dat de wijzers van den klok ook al wat lui waren. Een derde of vierde dag, zoo doorgebracht, zou al onaangenaam zijn geworden. Het leven is toch werken en denken en leeren en daartusschen een weinig rust en nu de rust genoten was in voldoen de mate, riep het leven weer en de we reld eischte weer aandacht. Dinsdagmiddag op reis, gauw een krantje pakken aan de kiosk, alles uit verkocht, alleen nog een paar oude bladen van Zaterdag! tiet publiek was op de kranten afgevlogen in grooten nieuwshonger na ze twee dagen ge mist te hebben. Maar nu begeerde het weer te weten, wat er in deze jammer lijke, verwarde, rustelooze, maar al toos interressante wereld gebeurt en de krantenschrijvers prijzen de feest dagen, omdat die hun onmisbaarheid openbaar maken. Een van onze grootste staatsmannen gaat iederen zomer een veertien dagen op reis en leest dan geen letter. Niets mag hem nagestuurd worden. Geen krant neemt hij in de hand. Maar met hoe groote belangstelling zal hij daar na op de kranten aanvallen, als hij uit gerust opnieuw in den grooten strijd zijn plaats inneemt. Zoo is voor iederen mensch zijn krant, een vriend, die men na een paar dagen afwezigheid weer blij is, terug te zien. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. Het verloop der wereldcrisis. In het jaarverslag der Rotterdamsche Bankvereeniging over 1921 lezen we eenige merkwaardige opmerkingen over de crisis, die als een epidemie thans over heel de wereld woedt. Reeds een jaar te voren heeft deze vereeniging ten opzichte van het vormen van re serves en het uitlceeren van dividen den zich voorzichtig gedragen met het oog op den kwaden tijd, die was aan gebroken, wat toen door verschillenden te pessimistisch werd geoordeeld. Maar het bleek goed gezien, want '21 is een der moeilijkste jaren op economisch ge bied geworden sinds mcnschenheuge- nis. Als een wervelwind plantte zich de crisis, die in het verre Oosten, vooral Japan begon over Noord- eh Zuid? Amerika voort naar Europa en trof het meest de landen, die in den oorlog het minst hadden geleden. Thans zijn er eenige zwakke licht punten op te merken. Wellicht is het hoogtepunt van den storm spoedig achter den rug. Napraat over vele on dernemingen, die gevallen zijn, omdat ze te weinig vooruitzagen, baat niet. Niemand kon in '20-'21 zulke geweldi ge ineenstorting verwachten. Ook het eind van de crisis kan wel onverwacht komen. „Niemand kan thans zeggen, of niet door eenige nu nog niet bekende om standigheid dit jaar ons een omkeer zal brengen; voor het oogenblik laat zich dat niet voorspellen en zou dit even onverwacht komen als de ineen storting van '20-'21." De storm doet de zwakste boomen in het bosch het eerst vallen. De soliede ondernemingen zijn over het algemeen in de crisis blijven staan. Voor heel de maatschappij is een spoedig herstel te hopen. Allen ondervimiei direct of in direct de gevolgen der malaise. Tot in de harten dringt ze door. Gedrukt is de stemming en met weinig lust en moed gaat men de toekomst tegemoet. Moge daarom de storm spoedig gaan liggen, en de zon van nieuwe welvaart door breken. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De opening. Het is voor de tweede maal in betrek kelijk korten tijd, dat ik mij hier te IJmuiden te midden van een gezel schap dames en heeren bevind, die vol doende gemeenschapszin toonen te be zitten, om te trachten rampen, die hun medemenschen bedreigen, te bestrijden of te voorkomen. De eerste maal ging het tegen den drankduivel; hier gaat het tegen een anderen geesel van het menschdom, de tuberculose. Het is nog nauwelijks vijftig jaar ge leden, dat men algemeen dacht, dat de tuberculose niet te bestrijden was; dat men zich in doffe berusting schikte, wanneer iemand uit die omgeving door de wreede kwaal was aangetast, wetend dat spoedig of langzamer de dood er het einde van zou zijn. Toen was het dat de Genestet, die ons op zoo medesleepende wijze een derge lijk geval schilderde, met overtuiging schreef: „en d'arme kunst zocht weer naar 't kruid, dat nergens wast, op aard." Sinds dien is veel veranderd. We we ten nu dat de tuberculose te bestrijden en te voorkomen is. Breng licht en lucht in de woningen; zorg voor krachtig voedsel, doelmatige kleeding, beweeg U veel in de buiten lucht, maak geen misbruik van sterken drank, enz. enz. en ge treedt den vijand goed gewapend tegemoet en de kans op overwinning is groot. Niet ieder echter is in staat, zich zelve deze wapenrusting te verschaffen en nog niet in alle hoofden leeft de over tuiging, van mogelijke genezing of voorkoming met de klaarheid van we tenschappelijk inzicht. Er moet hulp zijn en voorlichting. Die hulp kan niet. alleen van de gemeente komen; hoe gaarne zij dit ook zon wil len, zij is het niet bij machte. En inderdaad zouden wij in ontelba re gevallen niet weten hoe, bij zooveel jammerlijke ellenden van het mensche- lijk leven, eenigen verzachtenden bal sem aan te brengen, als daar niet men- schen waren wien het geven nooit te veel wordt en die voor elke goede zaak gaarne en blijmoedig hun werkkracht, tijd en gave geven. Steeds vindt men mannen en vrouwen gereed om offers van tijd. of kracht of geld te brengen, al naar gelang er nocdig is en zij er over kunnen beschikken. Zoo ook hier weer. Onze afdeeling der vereeniging tot bestrijding der tuberculose heeft in de ze gemeente veel en goed werk ver richt en men dient haar dankbaar daarvoor te zijn. Ten einde haar edel doel te helper, bevorderen heeft thans een Comité tot het inzamelen van geld ui voor deze vereeniging een bazar georganiseerd voor welk verdienstelijk werk ik het gaarne hulde breng. Verwachting straalt van Uw gelaat, dames, naar ik zie; welnu ik hoop, van harte, dat die verwachting niet alleen niet moge worden beschaamd, maar zelfs verre moge worden overtroffen. Met dezen wensch verklaar ik de ba zar geopend. 't Was met deze korte, maar zoo juist doorvoelde rede, dat onze Burgemees ter, welwillend aan de daartoe aan hem gerichte uitnoodiging gehoor ge vende, Maandagmiddag de Bazar open de, welke het Comité tot het inzamelen van gelden voor de T. B. C.-Vereeniging heeft georganiseerd om de opbrengsten te benutten tot stichting van een eigen consultatiegebouw in deze gemeente. In ons blad van Zaterdag is reeds door een vriendelijke inzender veel, maar niet te veel over dezen bazar geschre ven en Pirovano heeft op zijn luidklin- kende wijze den volke geen knollen voor citroenen trachten te verkoopen, toen hij rondbazuinde, dat dit een ba zar van „grootschen" opzet is. De belangstelling bij de opening kon zeker bevredigend genoemd worden, al hadden wij het kleine „grabbelton-pu bliek" nog liever een half uurtje "Puiten zien rond dartelen! Ons gemeentebestuur had zich doen vertegenwoordigen door enkele wet houders en een aéntal raadsleden en de Burgemeester was vergezeld van zijne echtgenoote. Beiden waren de eerste steenleggers voor het imitatie-consultatiegebouw,1 aan welks bouw deze dagen ongetwij feld hard gewerkt, getimmerd, gemet seld en gepleisterd, zal worden. Hier toch geldt immers nog geen achturigen arbeidsdag. Na de officieele opening hebben we even een rondte door de groote gezellig ingerichte zaal gemaakt en kunnen niet anders dan volkomen instemmen met het vele goede over het knusse interieur van deze fancy-iair in ons blad van Zaterdag geschreven. Wij sluiten er ons dan ook bij aan, dat men deze bazar niet moet gaan be schrijven, doch haar moet gaan zien om te kunnen getuigen, welk schitterend resultaat door bovengenoemd Comité is behaald. Een mooi strijkje, een rui me comfortabele gelegenheid om tegen zeer billijke minimumprijs een geurig kopje koffie of thee te gebruiken, het is een bazar, die inderdaad voor zich zelf spreekt en noodigt tot bezoek. Gaarne onderschrijven we den wensch van den Burgemeester dat het Comité met voldoening op zijn reuzenarbeid mag terug zien en dat onze ingezetenen zich niet onbetuigd zullen laten daarin mede te werken door een druk en veel vuldig bezoek. Ter voldoening aan het bepaalde in art. 31 dei' Woningwet bieden B. en W. den gemeenteraad ter vaststelling aan een plan van uitbreiding van onze ge meente. Het ontwerp van dit plan heeft, met uitvoerige kaarten en grondteekenin- gen, gedurende vier weken, vanaf 30 Januari 1922 op de gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage gelegen. Van deze nederlegging is kennis ge geven in de IJmuider Courant van 28 Januari 1922 en daarboven aan de in gezetenen op de gebruikelijke wijze. Als gevolg hiervan zijn bezwaren in gediend door: J. Stapel te Santpoort en 'Chr. Duyn Jr. te Santpoort. Deze bezwaren, welke zijn gericht te gen een over hun terreinen geprojec teerde straat, zijn van ondergeschikten aard en zijn op te lossen door in het be trokken besluit aan B. en W. de be voegdheid voor te behouden, welke is aangegeven in art. 11, laatste alinea, van het Woningbesluit. De Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken te 's Gravon- hage. Door deze Maatschappij wordt ver zocht: over hare terreinen, gelegen tus- schen de Corverslaan, den Grooten Hout- of Koningsweg en de spoorbaan HaarlemUitgeest, een stratenplan te ontwerpen als door haar wordt aange geven op een overgelegde schetsteeke- ning; den geprojecteerden toegangsweg naar haar terreinen aan den Grooten Hout- of Koningsweg ten Noord >n van den spoorweg overgang te doen verval len en te vervangen door den Melkweg (Noorderlaan). Ten aanzien van het le verzoek valt op te merken,' dat bij het door Hoog ovens gemaakte ontwerp-strat inplan geen rekening is gehouden met de be staande straten, terwijl het ontwerp zelve de zuiverste grondspeculatievor- men-en een troosteloos geheel vertoont, zoodat dit verzoek naar het oordeel van B. en W. niet voor inwilliging vatbaar is. Tegen inwilliging van het 2e ver zoek, bestaat bij B. en W. geen bezwaar Hieraan is bereids voldaan. S. Bol te Driehuis. De door S. Bol ingediende bezwaren zijn gercht tegen den ontworpen con- vooi-spoorweg te Driehuis, tengevolge waarvan een groot deel van den aan hem toebehoorenden grond wordt be stemd voor den aanleg van het knoop punt van wegen nabij den overweg van dien spoorweg. Hieromtrent zij opgemerkt, dat een plaatselijke wijziging van het ontwerp uitbreidingsplan niet mogelijk is, daar

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1