het hier een cardinaal punt betreft waar vier hoofdwegen samenkomen om den ontworpen convooispoorweg te kruisen. Aangezien bij verlegging van dit knooppunt toch weer andere per soonlijke belangen in 't gedrang zou den komen, kan aan deze bezwaren niet worden tegemoet gekomen. Johann Wichmann te Driehuis en de N.Y. Exploitatie-Maatschappij „de iieide'1 te Velsen. Deze bezwaren zijn voor een deel van gelijken aard als die, welke door S. Bol zijn ingebracht. Hiervoor geldt dus het zelfde als ten aanzien daarvan is op gemerkt. De door Wichman en de Maatschappij „de Heide" in de tweede plaats ingebrachte bezwaren zijn ge richt tegen enkele over hun perceelen geprojecteerde straten. Deze bezwaren zijn op gelijke wijze op te lossen als die van J. Stapel en Chr. Duyn Jr. te Sant poort. J. Thijs te Velsen; M. G. van Praag te Velsen en G. Duijckinck Sander te Velsen. Het bezwaar van deze personen is, dat de toekomstige straatgrens te dicht voor hunne woningen, gelegen aan de Stationsweg, wordt gebracht en de be staande voortuinen door straatopper- vlakte worden ingenomen. Opgemerkt zij echter, dat de gepro jecteerde lijnen geen straatgrenzen doch gevellijnen zijn. Wat. het in beslag nemen der voor tuinen betreft, zij medegedeeld, dat wanneer het ontwerp-uitbreidingsplan is vastgesteld en goedgekeurd, de straatprofielen zullen moeten worden ontworpen en de voortuinlijnen moe ten worden vastgesteld. Zeer waarschijnlijk is het, dat, even als voor het gedeelte Stationsweg te Velseroord, waarvoor bij raadsbesluit van 9 December 1919 de afstand tus- schen de rooilijnen op 25 M. is bepaald met voortuinen ter breedte van 2.50 M., ook voor den Stationsweg te Velsen voortuinen van 2.50 M. breedte zullen worden ontworpen. Hierdoor zullen alsdan de genoemde bezwaren konvn te vervallen. W. A. Dolleman te IJmuiden en G. D. Boerlage te Velsen. Adressanten maken bezwaar tegen een, gedeeltelijk over een hun in eigen dom toebehoorend perceel, geprojec teerd en hoofd verkeersweg in het ver lengde van de Gilderdaan te VVijkeroog, welke naar hun oordeel geen reden van bestaan heeft. Deze weg is ontworpen om het hoofd- verkeer komende van bet Hoogovenbe- driji' en omgeving direct te kunnen brengen naar den Rijksstraatweg langs „Holland op zijn Smalst." eri „Scheij- beek" voldoende worden geacht, doch voor het toekomstige hoofd verkeer van en naar het zich ontwikkelende indu strieterreinen in den Breesaap zijn de bestaande bochten te hinderlijk. Behal ve een aanzienlijke verbreeding van dit laatste gedeelte van den Schulpweg, zouden de bochten aanmerkelijk moe ten worden verruimd, ten koste van verscheidene perceelen, terwijl het ver loop van den weg dan allesbehalve nor maal zou worden. B. en W. achten dan ooit geen termen aanwezig om liet ver zoek om wijziging van het ontwerp- uitbreidingsplan in te willigen. W. van Heyst te Velsen. Door van Heyst wordt bezwaar ge maakt tegen de ontwoi-pen spoorweg- kruising ten noorden van den bestaan- den overweg van den Zeeweg te Drie huis, waardoor een groot deel van het door hem gekochte terrein voor plein- aanleg wordt bestemd, en wordt voor gesteld om den bestaanden overweg Y 1 n den Zeeweg te handhaven. Dit laatste voorstel kan niet in over weging genomen worden, omdat hier bij geen voldoende aandacht geschon ken is aan den geprojecteerden hoofd ei keers weg Haarlemx J muide n Wel is het zonder overwegende be zwaren mogelijk de ontworpen spoor wegkruising meer naar het Zuiden te verleggen, waardoor van het door van Heyst aangekochte terrein een minder groot gedeelte voor pleinaanleg wordt bestemd. Een wijziging van het ontworpen uit breidingsplan in dien zin is dan ook ontworpen. Hierbij is tevens rekening gehouden met het voornemen van adressant om voor de indeeling van het terrein als villapark gebruik te maken van de bestaande paden, waardoor het natuurschoon zooveel mogelijk be waard blijft. Tegen het aanbrengen van deze wijziging bestaat bij B. en W. geen bezwaar. Op gi'ond van het bovenstaande stel len B. en W. den gemeenteraad voor, het ontwerp-uitbreidingsplan, na aan brenging van bovengenoemde wijzi ging, vast te stellen en daartoe het hierachter in concept afgedrukte be sluit te nemen. Tiet advies van de gezondheidscom missie wordt hij de stukken gevoegd. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat reeds enkele bouwaanvragen zijn inge komen, welke in strijd zijn met het ontworpen uitbreidingsplan. De moge lijkheid bestaat dat vóór de goedkeu- ring van het plan meerdere zulke aan vragen zullen inkomen. Indien de gemeenteraad er prijs op stelt, dat, vanaf de vaststelling de lijnen van het uitbreidingsplan worden aan gehouden, is het noodzakelijk, dat aan B. en W. een algemeene machtiging wordt verleend om het nemen van een beslissing op zoodanige bouwaanvra gen voor onbepaalden tijd te verdagen. B. en W. stellen den gemeenteraad voor, deze machtiging te verleenen. Politie-verordening. De Commisie van voorbereiding voor de strafwetgeving heeft aan den raad een schrijven gezonden, bevattende verschillende voorstellen tot wijziging en aanvulling der Algemeene Politie verordening. Bebouwde gedeelten. In verband met. de uitbreiding dei- bebouwing in de laatste jaren, zal de omschrijving der bebouwde gedeelten van de gemeente voor de toepassing der verordening moeten worden gewij zigd in voege ais in het hierbij gaande concept-besluit is aangegeven. Herberg en tapperij. Volgens het vigeerend art. 8 vallen onder het begrip „herberg en tapperij" alle localiteiten en inrichtingen, waar voor een vex-gunning of verlof in den zin der Drankwet, is verleend, met daarbij behoorende of daarbij gebruik te terreinen, voorzoover deze voor het publiek toegankelijk zijn. Wanneer dus voor een snoepwinkel of een groentenwinkel b.v. een rnelk- verlof is verleend, dan zijn deze inrich tingen „herbei-g en tapperij" in den zin der verordening, zoodat daarvoor niet geldt het sluitingsuur, bepaald bij de verordening op de winkelsluiting. De ze gelegenheden mogen dan op gi-ond van dit odium tot 11 uur 's avonds open blijven. Ergo wordt in meerdere geval len de veroi-dening op de winkelslui ting ontdoken. Daarom is het gewenscht onder „hei berg en tapperij" alleen te doen ver staan: „de iocaliteiten en inrichtingen waarvoor een vergunning of verlof voor don verkoop van aicoholhouden- den di*ank, anderen dan sterken drank in den zin der Drankwet is verleend, met daarbij behoorende of daarbij ge bruikt wordende terreinen, voorzoover deze voor het publiek toegankelijk zijn. Het bekomen van vergunningen en z.g. bierverloven gaat niet zoo gemakke lijk. De voorgestelde wijziging brengt echter mede, dat, b.v. de art. 28a en 29 niet meer van toepassing zullen zijn op de z.g. melkverlofzaken. Het luchtverkeer. Bij circulaire van Gedeputeerde Sta ten van 27 Juni 1921 wordt medege deeld, dat de aandacht van den Minis ter van Waterstaat is gevestigd op art. 41 der Algemeene Politieverordening voor 's Gravenhage, waarbij voor vlie gers een verbod is uitgevaardigd om boven bebouwde gedeelten op geringe hoogte te vliegen. Ofschoon het voor de hand ligt, dat controle op de handhaving van een dergelijk verbod zeer moeilijk is, kan toch niet worden ontkend, dat van de bepaling soms een goede repressieve werking kan uitgaan b.v. bij een latere aanvrage om vergunning tot het hou den van vliegdemonstraties. Ook kan bij ovex-treding onmiddellijk intrek king der vergunning plaats hebben. Met het oog hierop wordt geadviseerd, een bepaling van denzelfden inhoud als in 's Gravenhage bestaat, vast te stellen. Verkeerswegen. In verhand met de geringe breedte van de Middendorpstraat en den Ach- terbunrtweg in het dorp Santpoort, is het wenschelijk, dat autoverkeer uit de richting van den Bloemendaalsche straatweg (Wüstelaan) naar den Bre- deroodschen weg en omgekeerd, door de Molenstraat te leiden. Vooids is er door de politie de aan dacht op gevestigd, dat 's zoinei-s het verkeer op den Groote Hout- of Koningsweg te Wijkeroog iederen dag, maar vooral des Zondags, niet zonder gevaar is te achten in verhand met de omstandigheid dat dan vaak tal van motorrijtuigen den sti-oom van voet gangers en rijtuigen naar Wijk aan Zee over dezen, op sommige plaatsen smal en, weg doorsnijden. Het is daarom noodig, dat gedurende de drukste uren van de zomerdagen de weg voor auto verkeer wordt gesloten. De mogelijkheid bestaat dat de weg door de buitenplaats „Rooswijk" door den eigenaar voor het publiek zal wor den afgesloten. Mocht zulks mderdaad plaats hebben, dan zóu het verkeer van Velsen naar Wijk aan Zee worden ge leid o.a. langs den Nieuwen Schulp weg (ten Zuiden van „Rooswijk") en den Zeeweg, welke kortgeleden zijn verhard. Aangezien deze wegen te smal zijn voor eenigszins omvangi-ijk rijtuig en automobielverkeer is het wensche lijk, die daarvoor in het algemeen ge durende het drukke seizoen te sluiten. Ontheffing ware te verleenen b.v. ten behoeve van het hoogovenhedrijf. Voor rijtuigvervoer naar Wijk aan Zee kan dan worden gebruik gemaakt van den geheelen Groote Hout- of Ko ningsweg tot het raadhuis van Wijk a. Zee en Duin, terwijl voor autovervoer de Wijkerstraatweg, de Gildelaan en het noordelijk gedeelte van den Groote Hout- of Koningsweg zijn aangewezen. Tapverbod en sluiting café's. Omtrent eerstgemeld punt is onder dagteekeniiig van 25 November 1921 een adres bij Uwe vergadering inge diend. De Commissie is het er over eens, dat hij sommige festiviteiten aan de perken van het drankgebruik wordt te buiten gegaan. Elk geval dient echter op zich zelf te worden beschouwd, zoodat het wenschelijk is, aan den burgemeester over te laten of deze er voldoende aan leiding voor vindt om de café's te doen sluiten. Uitvaardiging van een tapver- bod zou alleen de zaken met vergun ning treffen en verkoop van hier niet kunnen tegengaan. In verband hiermede ware de eerste alinea van art. 34 aan te vullen in dien zin, dat de sluiting van tapperijen ook kan worden bevolen voor de duur van volksfeesten, harddraverijen, concour sen en dergelijke vermakelijkheden. De beperking der openstelling van café's is door adressant reeds in 1919 aanhangig gemaakt. Verzocht wordt, een bepaling vast te stellen, volgens welke, tapperijen niet geopend mogen zijn: op werkdagen (behalve Zaterdag) vóór 's morgens 9 uur en na 's middags 9 uur; op Zaterdagen vóór 's morgens 9 uur en na 's avonds 5 uur; op Zon- en Christelijke feestdagen voor 's middags 1 uur en na 's middags 5 uur; een en ander behoudens dooi den burgemeester te verleenen onthef fing voor inrichtingen van maatschap pelijk verkeer, concertzalen e.d., onder voorwaarde, dat in de verleende uren van ontheffing geen sterke drank mag \voi*den verkocht. Adhaesiebetuigingen zijn ingekomen van: de af deeling Velsen van de Christe lijk Sociale Partij; den raad der .Gereformeerde Kerk te Velsen; de Kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente te Velsén; de afdeeling velseroord van den Chr. Nat. Werkmansbond; de afdeeling Kenncmorland van den Bond van Ned. Onderwijzers; de afdeeling Velseroord van de Nat. Chr. Geheelonthoudersvereeniging; de afdeelingen Santpoort en Velser oord der Soc. Djem. Arbeiders Partij en de afdeeling Santpoorï-Bloemcndaal der Ned. Vereen, tot afschaffing van al coholhoudende dranken. Daarentegen bezwaarschriften van: de Vereerd ging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Sant poort; de afdeeling Velsen, Beverwijk e.o. van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijtei-s; den R.K. Vergunning- en Verlolhou- dersbond in de gemeente Velsen (011- derafdeeiing van den Hanzebondj; de R.K. Middenstandvereenigingen „de Hanze" te IJmuiden en Velseroord e.o.; den R.K. Volksbond te Velsen. Onze commissie heeft het voor en tegen van den verzochten maatregel ernstig overwogen en is tot de conclu de gekomendat deze in den vorm, waarin hij gevraagd wordt, niet wen schelijk is. Nader zal nog worden on derzocht, in hoeverre het wettelijk mo gelijk is, de sluiting van café's van Za terdagmiddag tot Maandagmorgen voor te schrijven, met bevoegdheid van Jen burgemeester om, zonder beper kende bepaling ten aanzien van het tappen van sterken drank, ontheffing te verleenen. Van deze bevoegdheid ware dan een zeer ruim gebruik te ma- ken met de bedoeling om alleen min- oirbare praktijken tegen te gaan. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De heer S. uit de Kanaalstraat deed aangifte, dat een rijwiel,dat Maandag voor zijn winkel stond, ont vreemd was. Later bleek dit echter op een vergis sing te berusten, want het was weer te recht gekomen. De Staatscourant bevat de statu ten der N.V. Timmerwerken v.h. Zijp en Hamburg alhier. Voorts de gewijzigde statuten van de Visscherij Mij. Caroline, de Visscherij Mij. Adriana Jolianna en de Kristalijs fabriek Groerüand, allen alhier. VELSEN. Jubileum. De heer F. N. Wigchert, conducteur bij de Noord-Zuid-Holl. Tramweg Mij. alhier, hoopt 2 Mei a.s. zijn 25-jarige dienstvervulling bij de Maatschappij te herdenken. De heer Jacob van der Veen, hulp machinist op de stoompont, alhier, is geslaagd in zijn examen voor machi nist-motordrijver aan boord van sche pen, gebezigd voor de Rijn- en binnen vaart. Het examen werd gehouden den 22sten April j.l. te Amsterdam. De afdeeling Velsen van den Bond voor Staatspensioneering zal a.s. Vrij dag in café Bloemoord eene ledenver gadering houden, waar-op onder meel de beschrijvingsbrief voor de alge meene vergadering behandeld zal wor den. De verkoop der Emmabloempjes heeft hier opgebracht f 84.32. De gasprijs. Wij hebben goed nieuws. Naar aanleiding van een vraag van den heer Baarda in de raadsvergadering var. gisteravond deelde de heer Landeweert mede, dat dank zij ook de gunstige uitkomsten van het waterleiding bedrijf, de gasprijs eerstdaags met twee cent verlaagd kan worden. Velsen's gemengd koor Zang Veredelt (dir. de heer Antoon Smit) geeft hedenavond een concert in Hotel De Prins te Wijkeroog, t..et medewerking van de heer joh. Smink (bariton) en Jan iMibbering (pionist) beiden te Haarlem en mej. Helena Smit, pianiste alhier Morgen, Donderdagavond, houdt de Commissie uit de ingezetenen inzake de grenswijziging, haar eerste vergadering ten raadhuize. Aan D. P. Bierma, leeriing der schooi voor Chr. Volksonderwijs, hoofd de heer J. Deinum, alhier, die onlangs slaagde voor het toelatingsexamen der Da Costa kweek school te Haarlem, is op grond van de behaalde cijfers van Rijkswege een beurs toegekend. SANTPOORT. De vei'koop van de Emsna-bloem bracht in ons dorp ongeveer f 195 op. Hedenavond wordt in de Ned. ferv. Kerk een concert gegeven, waar van de eventueele baten aan liet Nan- sén-comité zullen worden afgedragen. O.a. zal worden medegewerkt door Mevr. Van TienhovenKauwling en Baronnesse Van Tuyll van Seroosker- kenBoreel. De entreé f 1.is naar onze meening vrij hoog, waar nu niet iedereen in de gelegenheid wordt gesteid aan het welslagen van dit concert mede te wer ken. Nu wij toch over noodlijdend Rus land schrijven, kunnen wij nog mede deelen, dat binnenkort een verloting wordt georganiseerd, waarvan de ba ten eveneens aan Rusland ten goede zuilen komen. Een aantal jonge dames- verleenen hierbij geheel belangloos hare zeer gewaardeerde medewerking. VISSCHERIJ. Hoe men in Engeland vreemde trawlers tracht te weren. Wij kregen inzage van een bericht uii Jrimsby waarbij kennis wordt gegeven, Jat alle vreemde trawlers vanaf Maandag 24 April 1922 50 schilling per ton ijs moeten oetalen. Het „wegbrengen" van een sship. Voor de Haagsche Rechtbank heeft Maandag terecht gestaan de 36-jarige nachinist J. S., terzake van het z.g. „wegbrengen" van de Nederlandsche sleepboottrawler Jan Pietersz. Coen IJmuiden 411, toebehoorende aan H. G. Lemmens, reeder te Katwijk aan Zee en op welk schip de bekl. machinist was. Den 15en Augustus zou de bekl. het schip op de Noordzee buiten de ter ritoriale wateren, hebben laten zinken door in de machinekamer de flens van de inlaatcirculatie los te schroeven, waardoor een gat in den scheepswand ontstond. Door deze daad was het schip gezonken, hetgeen levensgevaar voor de medeopvarenden opleverde. Ten tweede was den bekl. ten laste gelegd het onbruikbaar maken van bovenge noemde sleepboottrawler. De bekl. erkende het hem ten laste gelegde. Hij verklaarde voorts, dat op het oogenblik, dat hij de daad pleegde, het schip reeds een lek had. Toen het schip zonk was de bemanning in de sloepen gegaan. Men had ongeveer een uur rondgevaren en was vervolgens opgepikt door een Duitschen mijnen veger. De bekl. ontkende, dat er levens gevaar voor zijn medeopvarenden zou hebben bestaan. Nadat de president den bekl. opmerk zaam had gemaakt, dat hij dit laatste voor den rechter-cómmissaris had er kend, zeide de bekl., dat er natuurlijk altijd levensgevaar was, zelfs reeds voordat hij de flens had losgeschroefd. Het O.M., waargenomen door Mr. v. Traa, achtte heide aan den bekl. ten laste gelegde misdrijven bewezen en eischte deswege tegen hem 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met bevel tot, gevangenneming. In verband met de vorige zaak heeft vervolgens terecht gestaan B. G. L. 29 jaar, boekhouder. Aan dezen beklaag de was ten laste gelegd het uitlokken van het door den vorigen beklaagde gepleegde misdrijf; het gebruikmaken van een valsche scheepsverklaring en oplichting van een assurantie-maat- schapij voor f 30.000. Deze beklaagde ontkende. Na het vergaan van het schip had hij den schepelingen ieder f 400 uitgekeerd voor het verlies van hun kleeren e.d. Bovendien had hij aan S. f 700 uitge keerd, alleen om tegemoet te komen in het verlies, dat deze leed, omdat hij voorloopig niet kon varen. De president: Waarom hebt ge dan voortdurend ontkend dit geld aan S. te hebben uitbetaald? De bekl.: Ik gevoelde, dat ik het fei telijk niet had mogen doen en tevens erkende hierbij en bij het innen der as surantie-penningen buiten zijn vader, eigenaar van liet schip om te hebben gehandeld. Het schip was voor f 80.000 verzekerd, hetgeen wel te hoog was. Door den griffier werden vervolgens de bewuste sclieepsverklaringen en al le vroeger door den bekl. afgelegde ver klaringen. De procuratiehouder van de firma in assurantiën Voorhoeve te Rotterdam, L. B. Petit, deelde meue, dat den 13cn Augustus 1919 de Jan Pieterszoon Coou verzekerd was voor f 80.000. Toen ecui- ge dagen later het schip zonk, had ge tuige een afschrift van de beeedigde scheepsverklaring, waarin o.a. stond dat het schip door „stooten" gezonken was. Hierdoor bewogen, had getuige het assurantiegeid uitbetaald. Het geld was over .verschillende makelaars ver deeld. Tusschen deze assuradeuren e.n den bekl. bestond geen contract, /vlies werd door de firma Voorhoeve gere geld. De zitting is hierna geschorst tot 's middags twee uur. De assuradeur G. A. M. v. d. Zoo, kon verklaren, dat eenige deelnemers in de assurantie' van de „Jan Pieterzn. Coen" een bedrag van totaal f 30.000 door mid del van de firma Voorhoeve hadden la ten uitbetalen aan bekl., nadat deze as suradeuren inzage van de scheepsver klaring hadden gehad. De bekl. S. uit de eerste zaak werd thans als getuige gehoord. Hij deelde mede, dat de walbaas C. M. den dag, vóórdat uitgevaren werd, tegen hem had gezegd: „Jan het schip moet weg gebracht worden, dan zal het wel goed met je gemaakt worden." Getuige be greep wel, dat dit een boodschap was van zijn patroon, wien het natuurlijk mi hot assurantiegeld te doen was. Den 16 Augustus 1919 was de getuige hij den bekl. gekomen. Deze had hem coen gevraagd, wat hij voor het weg- jrengen van het schip hebben moest. Van 1000'tot 3000 gld. had bekl. geant woord. De bekl. had hierop gezegd, de 1000 gld. te zullen volmaken. Getuige had reeds f 100 voorschot voor zijn kleeren ontvangen. Later had hij nog f 300 voor zijn kleeren gekregen en ten dotten nog f 700. De bekl. had toen nog gezegd: Je begrijpt dat we hiervoor geen kwitantie kunnen schrijven. Ten slotte deelde getuige nog mede, dat het schip „gestooten" was, hoewel dit in 't geheel niet het geval was ge weest. De walbaas C. M. verklaarde van zijn patroon dezen bekl. opdracht te hebben gekregen om getuige S. apart te nemen en dezen mede te deelen dat hij zijn gang kan gaan. Bekl. zou het dan wel goed met S. maken. Getuige volbracht deze opdracht. De waarde van het schip op den 15n Aug. 1919 werd door den getuige ge schat op 20 a 30 duizend gulden; in geen geval was de waarde f 80.000. Deze getuige werd langdurig onder vraagd, door den Raadsman van den bekl., mr. S. de Vries Czn. Ten slotte vrpeg de verdediger den getuige of hij ook te veel sterken drank gebruikte in den tijd dat deze geschiedenis voorviel. Deze vraag werd beantwoord met de wedervraag: „Gebruikt u veel sterken drank?" De president meende, dat deze vraag van den verdediger niet gesteld be hoefde te worden. Ten slotte werd nog gehoord schipper Vuil, die verklaarde, dat ook hem 1000 gulden geboden was, indien het schip werd weggebracht. Op voorstel van den bekl. was in de

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2