ORGAAN VOOR DE G NTE VELSEN No. 52 7« Jaargacg Ysrseldjjat Woensdags m Zatardags Zaterdag 29 April 1922 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den loop», doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. OFFICIEEL. HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 2—3 uur, Willemsbeekweg 42, Velser- ooid. IJMUIDER COURANT AbonameatsprJjB i fl.per 8 M&antten, framco per post f 1.36 Abosaesenten worde» a*ng#»om» a*a iet Bureau en bg de Ageiten. Tot plaatsing va» advertantië» van Boite* de gemeente VELSEN in dit blad is «itslnitesd gerechtigd iet Ad verte» tic baraaa P. F. C. ROELS E, IJMUISEN. Advertentjö» alterlfk i» te zendei WOENSSAG tot 9 sur v.m. en VRIJDAG tot 4 uur s.aa. Uitgave van Se Naa»J. Vea&. Uitgever» M$. ASRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V. Mrnkkerg Sisjewel, Willemspleia H, Ijmaiée» T®!efooa J.58 Ingeionde mededeeiingen 40 ets. per regel Advertenties van 11. en m. 6 regels f 1.—, iedere regel meer SO ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. 6 regels f 1.85, iedere regel meer 35 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereeniginga advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbe taling, van 1 t. en m. t- regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prflzen berekend. Advertenties „adres bur. v. d. blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. - Bovenstaande regelprflzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties ran buiten de gemeente Velsen Hernieuwde openstelling van de gelegenheid tot inschrijving van leerlingen aan O. L. School D te Velseroord. Behoudens goedkeuring door den Inspec teur van het Lager Onderwijs, zal worden overgegaan tot de invoering van jaarkiassen aan o.l. school D te Velseroord. In verband daarmede wordt de gelegenheid openge steld tot inschrijving van leerlingen, die op 1 April j 1. den leeftijd van 51/, jaar hadden bereikt. Aanmelding, onder overlegging van een geboortebewijs of trouwboekje en op gave van woonplaats, straat en huisnummer, tot 6 Mei a.s. bij het hoofd der school, den heer J. W. van Oosterom. (Voor kinderen die reeds zijn toegelaten is geen hernieuwde aangifte noodig.) Burgemeester en Wethouders van Veisen. de burgemeester, Rijkens. de secretaris, Th. J. Wijnoldy Daniëis. GEMEENTERAAD. Vergadering van 25 April 1922. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer Vermeulen. De Voorzitter doet mededeeling van de ingekomen stukken. Brieven van Gedeputeerde Staten om trent ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten. Een bericht van P. C. Mensonidus, dat hij zijn benoeming tot gemeentelij ke geneeskundige aanneemt en 1 Mei a.s. in dienst hoopt te treden. Een overzicht van voorgekomen ge vallen van besmettelijke ziekte in het' le kwartaal 1922. Een bericht van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen dat de Rijksvergoeding voor het lager onderwijs, over 1922 bij voorschot aan de gemeente uit te keeren, is bepaald op f 190.648. Als voren van den correspondent der intercommunale arbeidsbemiddeling te Velsen, dat in 1921 van de ingeschre ven werkloozen zijn geplaatst bij 18 werkgevers 46 personen, terwijl aan 3 aanvragen om personeel niet kon wor den voldaan. Voor werk bij de werkverschaffing werden door den correspondent 241 ar beiders aangewezen. Als voren van de commissie van toe zicht op de visscherijschool, dat tot voorzitter en secretaris dier commissie zijn benoemd respectievelijk de heeren J. F. Klercq en G. Carst. Een schrijven van dezelfde commis sie waarbij wordt toegezonden een exemplaar van het vastgestelde huis houdelijk reglement. Al deze voor kennisgeving aangeno men. Een verzoek van het bestuur der R. K. Schoolvereeniging St. Laurentius te Velseroord, waarbij gevraagd wordt een subsidie voor de onder zijn bestuur staande R.Kbizondere bewaarschool aldaar. Een aanvrage van het bestuur der vereeniging tot bevordering v. h. Ge sticht v. h. Arme Kind Jezus te Simpel- veld als bestuur der R.K. meisjesschool .te Velsen, Wijkeroog, om f 550 te mogen ontvangen voor inrichting van een 7e leerjaar. Beide naar B. en W. om advies. Een schrijven van het bestuur der R.K. Schoolvereeniging St. Laurentius te Velseroord, waarbij het verzoek de noodklassen voor lager onderwijs in zijne bewaarschool te mogen overbren gen op de definitieve begrooting van te maken onkosten voor inrichting van den bo iw der nieuwe school. B. en W. wordt voorgesteld aan dit verzoek te voldoen. Een adres van den Ned. Bond van werklieden in overheidsdienst en den Centr. Nederl. Ambtenaarsbond, waar in verzocht wordt te willen besluiten den 1 Mei-dag als een erkenden feest dag te beschouwen. B. en W. deelen mede, dat zij de be slissing hieromtrent rechtstreeks aan den gemeenteraad overlaten. Een bericht van Gedeputeerde Staten dat de rekening der gemeente over het dienstjaar 1920 door hen is gesloten zooals deze voorloopig door den raad is vastgesteld. Een verzoek van J. F. van Doorn te Haarlem om het vischwater in de Jan Gijsenvaart en Delft te mogen pachten vanaf heden tot en met 31 Augustus 1924 tegen een pachtsom van f 35.- per jaar. Naar B. en W. om advies. Een adres van de vereenigde was- scherij-patroons van Haarlem en om streken om, indien besloten wordt een zakelijke belasting op het bedrijf te heffen, het besluit zoodanig te doen luiden, dat hunne bedrijven daarvan worden ontheven (te behandelen, wan neer deze zaak aan de orde komt). Alsvoren van H. Vooren waarbij hij bezwaren inbrengt tegen het uitbrei dingsplan (te behandelen bij het be trokken punt der agenda.) Medegedeeld wordt. Naar aanleiding van de daaromtrent gemaakte opmerkingen dooi de heeren F. P. Vermeulen, D. F. G. Schilling tn K. H. Tusenius bij de rondvraag in de raadsvergadering van 7 Maart 1922, deelen B.^en W. den gemeenteraad mede: dat de directie van het Provinciaal Eleetriciteitsbedrijf heeft toegezegd, den gevaarlijken trekdraad van het electrisch net, welke zich bevindt vóór de pastorie in de Sneiliusstraat, zoo spoedig mogelijk te zullen doen weg nemen. dat door deze directie voorziening zal worden getroffen inzake d. n lossen bóugel aan het perceel Neptunusstraat- hoek Bik- en Arnoldkade. Intusschen is gebleken, dat hieraan is voldaan. Dat aan het P. E. N. opdracht is ge geven, de straatverlichting in Nieuw- Umuiden met enkele lichtpunten uit te breiden, alsmede om op den hoek van de President Krugerstraat en Braam straat, in Oud-IJmuiden, een lichtpunt te plaatsen. Volgens het contract kan hei P. E. N. voor den aanleg dezer uitbreiding geen kosten in rekening brengen. De ver- lichtingskostén bedragen f 15 per lichtpunt per jaar. Voorts wordt medegedeeld, dat door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is toegestaan het bij de primitieve begrooting der nijver heidsavondschool voor ambachtslieden voor 1922 geraamde subsidie van f 8060 en dat daarop per giro reeds twee ter mijnen tot een gezamenlijk bedrag van f 4030 zijn ontvangen. Bij het adres van den Ned. Bond van Werklieden en den Centr. Ned. Ambte naarsbond om den 1 Mei-dag als een er kenden feestdag te beschouwen, stelt de Voorzitter voor dadelijk een beslis sing te nemen. De heer Schilling ondersteunt dit voorstel als er monarchistische feest dagen gevierd worden, waar wij als soc. democraten niet veel voor gevoe len, en men daar feestdagen van maakt Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Br. Anema uit Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. zijn wij daar niet tegen. Als spr. iemand vrij kon geven, zou hij dat doen. De heer Tusenius vraagt hoe het gaat op Koninginnedag. De heer Dunnebier zegt dat die als feestdag gevierd wordt, dan is ook de secretarie geslotep. De heer Wardenaar voelt wel wat voor het verzoek, maar is er niet voor, als dezelfde werklieden ook op Konin ginnedag vrij krijgen, want dan komen zien een bevoordeelde positie. De Voorzitter zegt dat 31 Augustus de nationale feestdag is, waarop ieder een vrij heeft, 't Is moeilijk dat we zoo op eens voor een beslissng worden ge plaatst. De heer Sluiters is voor het verzoek. Spr. wil nog verder gaan 'en bepalen dat als de 1 Mei-dag op een Zondag valt, den volgenden dag vrij te geven. De heer Tusenius zegt er wel voor te zijn als het alle arbeiders gold, maar niet nu het een bepaalde groep aangaat De Voorzitter zegt dat bij verwerping van het verzoek B. en W. altijd nog ver lof voor den 1 Mei-dag kunnen geven. De heer Dunnebiar: En wel zoo ruim mogelijk. Het verzoek wordt met 86 stemmen verworpen. Voor de heeren Schilling, Baarda, Davidson, Landeweert, Dal- meyer en Sluiters. Ingekomen zijn de volgende stukken Aan de orde is de opheffing der post bestelling op Zondag te Velsen. De heer Netscher vindt het verblij dend dat de directeur van het Post kantoor te Velsen zich tot B. en W. richt, de directeur van het Postkantoor te Santpoort doet niet alzoo en schaft zelf maar de 4e bestelling af. Spr. is hier niet voor te vinden, we krijgen de post dan eerst 24 uur later. De heer Sluiters is er voor, maar zou dan willen dat de laatste stukken Za terdagavond nog besteld werden, des noods nog om 10 uur. Spr. hoopt dat men dit vooral voor den Hofgeest zal doen, omdat daar maar eenmaal per dag hesteld wordt. De heer Langendijk bepleit ook af schaffing dezer bestelling, maar wil het postkantoor te Velsen dan langer geopend zien, n.l. van 912 uur. De heer Tusenius gelooft dat dit nog meer zou kosten en het gaat toch om bezuiniging. Spr. is er niet voor, straks volgt Santpoort, dan IJmuiden enz. De heer Netscher zegt dat men dezen maatregel in groote steden niet zou durven toepassen. Maar onze plaats wordt maar beschouwd als een dorp, als plattelandsgemeente. Spr. stelt voor te verzoeken de bestelling op Zondag te handhaven. Over dit voorstel staken de stemmen Voor Mevr. Kerrebijn en de heeren Tu senius, Baarda, Dalmeyer, Netscher, Schilling, Peek en Landeweert. Goedgekeurd worden de voorstellen tot het pachten en verpachten-van een gedeelte zeestrand te IJmuiden (tegen de heer Peek) en tot wijziging van het raadsbesluit tot aanvaarding van grond o.a. tot verbreeding van den Bre- derodeweg en tot overneming van den Duinweg (Duivelslaan).- ïn behandeling komt ie vaststelling van een uitbreidingsplan voor de ge meente. De heer Tusenius vraagt, waar dit uitbreidingsplan grootendeeis neg tot stand is gekomen onder het wethou derschap van den heer Vermeulen en deze nu niet aanwezig kan zijn, dit punt nog aan te houden. De Voorzitter zegt dat er eer bezwaar is en wel dat er bouwaanvragen in ko men, die we nog graag willen aanhou den, wat niet kan, zoolang het uitbrei dingsplan is goedgekeurd. De heer Dunnebier onderschrijft dit. De heer Tusenius maakt een voorstel tot aanhouding, de heer Vermeulen toch is een der oqdste leden, in eft steeds interesse voor deze dingen en weet vaak opmerkingen te maken, die hout snijden en van belang zijn voor de gemeente. Het voorstel tot aanhouding wordt verworpen. Voor Mevr. Kerrebijn dn de heeren Tusenius, Sluiters, Netscher en Peek. De heer Tusenius zegt dat hij zonder nadere technische toelichting zijn stem hieraan niet zal geven. De maker is geen steden-bouwkundige, alles is-zeer vaag, zooals we van den vorigen diréc teur wel meer gewoon waren. Spr. noemt b.v. de begraafplaats De Biezen, die midden in de bebouwde kom voor komt. Wanneer alles met groote lijnen werd aangegeven, zou spr. er niet tegen zijn. Maar nu heeft spr. bezwaren en zou willen dat advies werd ingewonnen van een bekend stedenbouwkundige. De heer Netscher vraagt of het mooie boschgedeelte bij de Jan Gijsenvaart ook in dit plan begrepen is? Spr. hoopt van niet. De heer Schilling was niet voor aan houding, omdat we er anders nooit ko men. De heer Tusenius heeft gezegd dat de heer de Jong er weinig van weet, maar spr. gelooft dat de heer de Jong er meei- van weet dan de heer Vermeu len. Over De Biezen sprak de heer Tu senius ook, maar die begraafplaats was er al toen spr. hier kwam en de heer de Jong kwam hier nog wat later dan spr. Men moest zoo niet doen, het is niet mooi iemand een trap te geven, die er niet meer is. Het spijt spr. dat de heer Tusenius dit gedaan heeft. De heer Duanebier zegt dat het hem ook spijt dat de heer Vermeulen er niet is. Maar aan weten komt voor ieder een eind. De heer de Jong mag :een goede en een zwakke zijde hebben, spr. gelooft dat de heer de Jong in dit plan vooral zijn goede zijde getoond heeft. Een bekend deskundige heeft zich over dit plan op loffelijke wijze uitgelaten. Spr. wijst er op dat de wetgever eischt dat iedere 10 jaar een uitbrei dingsplan wordt herzien. Wat De Bie zen betreft, de heer Schilling merkte zeer terecht op dat deze e; al lang was. Er komt een plantsoen om heen en 't zou spr. zeer spijten als deze mooie be graafplaats verdwijnen zou. Wat de Neethof te Santpoort betreft, deze is bestemd voor open bebouw ing. De heer Dalmeyer meent dat de heer Netscher indertijd zelf voorgesteld heeft den Neethof voor open bebou wing te bestemmen. De heer Tusenius zegt niet de bedoe ling te hebben gehad den heer de Jong een trap te geven. Alleen, het plan is van hem en dus kwam zijn naam ter sprake. De heer Netscher zegt nooit voorge steld te hebben den Neethof voor open bebouwing te bestemmen. Ook inzake Velserbeek was hij daar niet voor. Spr. zou 't jammer vinden van 't mooie stukje natuur; 't ei uiige dat we nog hebben te Santpoort. Voor de rest heb ben we niets dan polders om ons been. Spr. stelt voor het uitbreidingsplan te wijzigen en dit bosch te behouden. De Voorzitter: Dan blijft deze grond zonder bestemming. De heer Netschar: Wij houden dan een mooi stukje bosch. De Voorzitter: En als de eigenaar het sluit, moogt u er niet in. Enkeia leden; Dan kunt u er om heen loopen. De heer Baarda vindt het jammer dat er zoo weinig plantsoen in voor komt, vooral Wijkeroog is misdeeld en dat is straks geheel een fabriekswijk. Het voorstel van den heer Netschei om den Neethof niet in dit uitbrei dingsplan op te nemen, wordt verwor pen met alleen de stem van den voor steller voor. Het uitbreidingsplan en de daarbij behoorende voorstellen worden goed gekeurd. Tegen de heer Tusenius. Goedgekeurd worden de herziening van belastingverordeningen, de 2e suppl. begrooting van het Schaalarm- bestuur dienst 1921 (verhooging met f 3200), toekenning van 'n extra maand salaris aan het tijdelijk hoofd van den vleeschkeuringsdienst. Op het verzoek van de afd. Velsen van den Nat. Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" inzake het treffen van steunregeling voor werklooze kantoorbedienden wordt af wijzend beschikt. Bij het voorstel tot overdracht var- schoolbanken aan het bestuur der Chr. School te Velseroord vraagt de heer Sluiters of deze banken wel geschikt zijn voor 't bijzonder en niet voor 't openbaar onderwijs. De heer Landeweert zegt dat deze banken niet zeer geschikt zijn, ze zijn erg zwaar, wat lastig is vooral bij 't schoonmaken. Het hoofd der Chr. School te Velseroord vond ze wel ge schikt, bovendien zijn ze voor een prik je te krijgen. De heer Sluiters: Dat is toch niet de zuinigheid betrachten. Straks hebben wij weer nieuwe te koopen. De onder wijzers behoeven de banken toch niet te versjouwen. Het voorstel wordt goedgekeurd. Goedgekeurd wordt het prae-advies inzake de adressen om vervroeging der winkelsluiting en met betrekking tot Zondagssiuiting van winkels. De heer Dalmeyer begrijpt niet waar om dit prae-advies 2 jaar is uitgebleven Bij de voorstellen tot wijziging en aanvulling der algemeene politiever ordening vraagt de heer Dalmeyer waarom verloven voor alcoholvrije dranken om 9 uur zullen moeten slui ten. Dat zullen geheelonthouders niet prettig vinden, als zij ergens wezen wil len, worden ze dus juist naar de kroeg verwezen. De heer Handgraaf: Ik ben zelf ont houder, maar ik kan daar toch een glas melk drinken. De heer Schilling is zéér voor dezen maatregel. Vele winkels hebben zoo'n verlof en spr. acht het onbillijk dat nu de eene groentenwinkel wel tot 11 uur en de andere niet mag openblijven. Spr. merkt op dat de melkzaken met verlof hier buiten vallen en zou dit wel willen uitstrekken tot. alle melkzaken. Spr. vraagt of er niet een verzoek van 't Drankweer-Comité was tot be perkte sluiting op Zaterdag en Zondag. De Voorzitter zegt dat deze last hem ontnomen is, dien hij anders gaarne op zich genomen had, want in Veendam bestond deze beperkte sluiting ook, maar daar nam niemand er aanstoot aan. Waar er hier echter wel bezwaren tegen ingediend zijn en de Kroon on langs dergelijke besluiten vernietigd heeft, was ons dit niet mogelijk. De voorstellen worden goedgekeurd. De Voorzitter houdt de rondvraag. Mevr. Kerrebijn klaagt over den druk op 't gas, deze is tegenwoordig slecht. De heer Landeweert: Die is naar ge lang van den tijd wisselend, maar nog even constant als vroeger. De heer Tusenius: Deze druk is bij kans nooit hooger dan 12 m.M. tegen 30 a 40 m.M. normaal. De heer Landeweert: Maar 's nachts wel 80. De heer Schilling: Dan is 't beste 's nachts maar de aardappelen te ko ken. De heer Tusenius komt terug op het geen hij in een vorige vergadering zei over de geldleening en betreurt dat hij is afgegaan op praatjes, die onjuist bleken te zijn. De Voorzitter merkt op dat hij ook graag de zegsman van die praatjes wil weten, daar hij op dit punt zeer gevoe lig is.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1