Uit het Pak in het Bord SOCLAfê RIJSÏVLOKKEN zun ook als kindervoedseL séeer dan te bevelen. Het mater of melk, Jpkoud of luarrn zonder koken bereid is het 3 volgens doktersadvies voor elk kind een ^ontnemende voeding. NJ/.'HET STEEL* ROERMOND F&brikante der bekende De heer Tusenius kan dit in 't open baar niet doen, maar het zal lang du ren eer hij hier wat zal zeggen over wat hem verteld is door bedoelden ambte naar, dat zult u misschien wel begrij pen. De Voorzitter: Neen, dat begrijp ik niet, maar nu wordt de zaak nog erger, als het een ambtenaar betreft. Spr. wil deze zaak onderzoeken. De heer Tusenius verklaart zich be reid zijn zegsman aan den Voorzitter te willen noemen. De heer Sluiters dringt aan op afre kening met 't bestuur der Chr. School te Wijkeroog, dat is ook in 't belang der gemeente. De heer Sluiters informeert naar de verbetering van den nauwen verkeers weg nabij Middenduin te Santpoort. De heer Dunnebier: Die zaak is in onderhandeling. De heer Sluiters zou, als 't niet zeer noodig is, geen straten willen reinigen op Zon- en Feestdagen. De heer Dunnebier zegt dat* Goede Vrijdag ook niet gewerkt was en men daarom niet was klaargekomen. Daar om achtte de Directeur 't noodig. De heer Sluiters: 't Gebeurt te Sant poort ook wel op Zondag. De Voorzitter: Dat zullen we onder zoeken. De heer Dalmeyer vraagt of 't B. en W. bekend is of de huizen der Woning bouwver. wel voldoende verzekerd zijn. De heer Dunnebier: Dat is in orde. De heer Dalmeyer informeert nog naar huizen, die worden gehuurd voor gezinnen uit de Breesaap en over on derverhuring in een huis van een Wo ningbouwvereeniging. De heer Schilling geeft over beide ge vallen opheldering. De heer Dalmeyer vraagt ook wan neer de zaak van het terrein vóór de huizen van Bloemendaal-Noord in or de komt. De Voorzitter: Daar zijn we mee bezig. De heer Schilling spreekt over de staking bij 't Hoogovenbedrijf. De lei ding doet al haar best om de stakers kalm te houden, dat zij zich behoorlijk gedragen en geen drank gebruiken. Spr. vraagt den Voorzitter den Com missaris van politie te verzoeken dat de politie zich ook behoorlijk gedraagt. De Voorzitter zegt hiervoor te zullen zorgen. De heer Schilling vraagt hoe 't staat met de steun voor uitgetrokken werk loozen. De Voorzitter zegt daarop in de vol gende vergadering te zullen antwoor den. Er is nog geen antwoord op onze verzoeken. De heer Baarda vraagt of de huur- aanzeggingswet wel wordt gehand haafd. Er staan veel huizen leeg. De heer Dunnebier zegt dat elke maand een opgave verstrekt wordt aan de Huurcommissie. De heer Netscher spreekt over de Mij., die electrisch licht levert door middel van heipalen in de gemeente te slaan. Zoo'n paal is ook gezet bij de kerk te Santpoort, waardoor 't heele aardige gezicht op de kerk weg is. Spr. vraagt of men dit maar kan doen op particulier terrein. De Voorzitter zegt dat hij over parti culier terrein niets te zeggen heeft. De heer Netscher vraagt het stukje weg naar Spaarndam op Velsens ge bied weer te verharden. Dan vraagt de heer Netscher of de heer Tusenius zijn ontslag al heeft in gediend. Deze heeft onlangs gezegd in een zaak tegen een ambtenaar dat hij, wanneer hij ongelijk kreeg, zijn ont slag zou indienen. De Voorzitter: Dit is iets, wat den heer Tusenius persoonlijk betreft. De heer Netscher: Ik vraag u of zijn ontslag al is ingekomen. De Voorzitter: Neen, dat is nog niet ingekomen. De heer Tusenius (tot den heer Net scher): Wou je mij er uit hebben? De heer Peek wijst er op dat in Oost- zaan de menschen bij de werkverschaf fing 70 cent per uur krijgen, terwijl ze hier maar 52 cent kunnen krijgen. De heer Handgraaf: 't Beste is dat wij ook nog een poging wagen. De heer Nijssen klaagt over den toe stand aan den Rijksstraatweg tijdens 't openbreken daarvan. De Voorzitter: 't Was geheel naar Rijks voorschrift, maar het gebeurde heeft ons voorzichtig gemaakt. De heer Diependaal vraagt naar 't trottoir in de Passtoorsstraat. De heer Dunnebier: Dat komt. Hierna gaat de raad over in besloten zittng. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. In een magazijn aan het Damrak te Amsterdam is een inwoonster onzer plaats een portemonnaie met o.g. f 100 ontstolen. De heer Anton Smit heeft bedankt als directeur van het R.K. Kerkkoor al hier. VELSEN. Wij hebben reeds gemeld dat van wege het Centraal Drankweer-Comité in deze gemeente een sub-commissie is benoemd voor de viering van de Blau we Week. Deze Commissie verspreidt een cir culaire, waarin zij er op wijst dat de Blauwe Week burgerrecht heeft ver kregen. Deze zal dit jaar staan in het teeken van Plaatselijke Keuze. Nu de Eerste Kamer het wetsontwerp ver worpen heeft, zal de publieke opinie opnieuw moeten worden bewerkt. De Commissie stelt zich voor de zaak der Plaatselijke Keuze in de Blauwe Week op de straat te brengen en wel door het organiseeren van een allego rische optocht op Zaterdag 27 Mei. Zij noodigt, behalve de drankbestrijders organisaties alle andere vereenigingen op het gebied van vakorganisatie, po litiek, muziek en zang, tooneel enz. uit, door deelneming aan dezen optocht iets aardigs en bijzonders samen te stellen niet alleen, doch door de mede werking in de eerste plaats aan de actie voor PI. Keuze alle kracht bij te zetten. Ook voor zakenfirma's kunnen aan dezen optocht met een passende recla me deelnemen. Men kan zich tot 6 Mei opgeven bij den secretaris der Commis sie, den heer G. Blaas, Zandersstraat 17, Velseroord. Onze vroegere plaatsgenoot, Mr. J. H. Heslinga, leeraar aan de oplei dingsschool voor inlandsche ambtena ren te Magelang, is benoemd tot plaats vervangend landrechter bij het landge- recht aldaar. De ten verzoeke van den Burge meester onzer gemeente Woensdag te Wijk aan Zee gehouden veiling van strandvonderijgoederen heeft f 086.20 opgebracht. Een in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte voor de te bouwen kerk te Kerkrade in de mijnstreek heeft f 84 opgebracht. Verbetering. liet was niet de heer Baarda, die in de raadsvergadering informeerde naar verlaging van den gasprijs, maar de heer Davidson. SANTPOORT. Hel is een goede gedachle van Ds. v. d. Bergh van Eysinga geweest onze dorps- genooten in de gelegenheid te stellen hun penninkske te offeren voor het zoo zwaar geteisterde Rusland en... er zelf iets goeds voor terug te ontvangen. Want nietwaar,: „Was muziek en zang er niet, het leven had geen waarde". Nu zijn we op het gebied van concerten op ons dorp niet erg verwend. Knappe musici zien we hier zelden of nooit en zoo ze hier al kwamen dan zouden de zalen zich niet erg leenen, om hun capaciteiten aan den dag te doen komen. Alleen het kerkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente leent zich uitstekend voor dergelijke con certen. Zoo bewaren we nog steeds de aangenaamste herinneringen aan het optre den van Mej. Reeser, Ds. Baljon, den heer v. Velsen en den heer M. de Vries, Maar ook het optreden van Baronesse van Tuyl van Serooskerken-Boreel, Mevr. Van Tien- hoven-Kauling en den heer Daniël A. Vrugt, zullen we niet licht vergeten. Mevr. Van Tienhoven heeft een mooie altstem en is de techniek van de edele zangkunst ten volle meester. Als we iets zouden willen aanmerken, dan zou het dit zijn, dat we het jammer vonden, dat Mevr. Van Tienhoven geen enkel Nederlandsch componist op haar repetoire had geplaatst. Maar we vergeven haar dit gaarne, als we dat mooie Jezusliea van Eugen Hildach in de gedachten roepen Schönster Herr Jesu, Herrscher aller Enden, Gottes und Mariens Sohn, Dich will ich lieben, Dich will ich ehren, Du meiner Seele Freud' und Kron' Schön sind die Felder, schoner sind die Walder in der schónen Frühlingszeit. Jezus ist schoner, Jezus ist reiner, der unser traurig herz erfreut! Schön leucht' die Sonne, noch schoner der Mond, und die Sternlein allzumal Jezus leucht' schöner, Jezus leucht reiner als ail' die Englein im Himmelsual Dich will ich lieben, Dich will ich ehren, Du meiner Seele Freud und Kron'! Doch ook haar andere nummers „Gottes Zeit" van Bach, „Stabat Maten" van Pergo- lesi, „Vater Unser" van Krebs en „Imma- nuel" van Edward Nössler genoten een zeer goede vertolking. Ook van Mevr. Van Tuyl van Seroos- kerken niets dan goeds. Zij heeft ons laten genieten van haar prachtig instrument, waar op zij met diep gevoel voordroegSonate in O mol" van O. Tartini, „Oud-Holland- scht liederen" van J. Röntgen, „Bourree" van Handel en het welbekende „Largo" van denzelfden componist. De heer Daniël A. Vrugt begeleidde de dames op een alleszins correcte wijze op het orgel, terwijl hij den avond opende en sloot, resp met composities van Bach en Caesar Frank. Voor de aanwezigen het kerkgebouw verlaten, neemt Dr. v. d. Bergh v. Eysinga nog het woord. „Wanneer wij aldus Dr. v. d. Bergh de indrukken van dezen avond te zamen vatten, dan kunnen we dat het best doen in de woorden uit dat schoone, door Mevr. van Tienhoven ten gehoore gebrachte lied, Immanuel„Der Erlöser ist da De geheele opbrengsi van dit concert en van de gehouden collecte kan worden afgedragen aan het Nansen-Comité, waar er absoluut geen onkosten zijn gemaakt: De musici zijn belangloos opgetreden, het podium voor niets gemaakt, evenals de bewijzen van toegang en de programma's, het orgel is gratis afgestaan, zij, die heden avond collecteerden, hadden dit gaarne over voor het goede doel enz. Al deze personen apart te bedanken zou mij tever voeren, doch niemand zal het mij zeker ten kwade duiden, dat ik hierop een uitzondering maak, ten opzichte van hen, die hedenavond hun kunst ten bate van het lijdende Rusland hebben aange wend". INGEZONDEN MEDEDEELING. VRAAGT LE UW WINKELIER BINNENLAND. Reizen in Duitschland. Een medewerker aan de „N. Rott. Crt." schrijft: Als vreemdelingen die nu in Duitsch- land reizen, beweren dat de Duitsche hotels duur geworden zijn, dan hebben ze groot gelijk. Maar als andere reizi gers juist het tegenovergestelde vertel len, dan hebben ze ook groot gelijk. Het komt er maar op aan hoe men wenscht te reizen en waar. Ter illustratie twee ware gebeurtenissen der laatste dagen: Een kennis van me die met zijn vrouw per auto door Duitschland reist komt in een groote Zuid-Duitsche stad en stopt voor het eerste hotel. Naam, woonplaats, beroep ennationali teit worden heel beminnelijk gevraagd en opgeschreven (de politie moet dat weten)! en toen het echtpaar naar de reeds voor eenige dagen per telegram bestelde kamers geleid. Op de vraag naar den prijs wordt geantwoord alsof de prijs heel gewoon was 2100 Mark per nacht. Bij den tegenwoordi- gen koers dus 20 gulden, wat toch ook voor Nederland niet al te goedkoop is. De man weigerde deze prijs te betalen en kreeg toen een andere kleinere ka mer zonder bad, eenige verdiepingen hooger, voor iets meer dan de helft van den prijs, c.a. 12 gulden, 's Middags aten we met zijn drieën goed, dronken twee flesschen wijn,de rekening be droeg rond 2000 Mark. Een 20-jarige zoon van een mijner Duitsche vrienden gingen met Paschen met twee zijner vrenden 4 dagen den boer op. Vrijdagsmorgens vertrokken de 3 jongelui, zooals ze dat hier zeer veel doen, met een zeer vroegen trein, in hun Rücksack de bagage en een spi- rituskooktoestel. Drie uur sporen 4e klas bracht hen in de bergen en zoo wandelden ze van dorp tot dorp, koch ten eieren voor 3 mark, melk voor 5, vleesch voor 30 mark en sliepen in de landelijke logementen voor 5 mark per nacht. Met ontbijt, koffie, brood en Os- terkuchen, samen 8 mark. Het middag eten kookten ze zelf op hun toestel, (wat tusschen twee haakjes veel beter smaakte dan het beste eten in het eerste hotel der wereld) ergens in de groote herberg „zum grünen Bauin" im toen de heeren Maandagavond laat in blakenden welstand opgetogen thuis kwamen, hadden ze ieder behalve de reiskosten, die 70 mark bedroegen, on geveer 120 mark uitgegeven. Nu hoor ik den lezer al zeggen, dat het goedkoop is om een logeeren in een eerste klas hotel met een dergelijken toer in de bergen te vergelijken. Maar ik wiide juist contrasten geven. Tus schen deze twee uitersten liggen nu alle mogelijke combinaties, wat trouwens kenschetsend is voor de tegenwoordige Duitsche toestanden. Men heeft hier geen begrip meer van prijzen. Deze zijn in den loop der laatste maanden zoo snel gestegen dat niet alleen het pu bliek maar ook de ondernemers en win keliers alle houvast verloren hebben. En zoo kan het gebeuren, dat men in eenzelfde stad alle zoo mogelijke din gen voor zeer verschillende prijzen kan koopen en zoo ook het recht om te over nachten. Wat echter de komende zomer aan gaat.... daarvoor kan men slechts de grootste voorzichtigheid aanraden. De hotels in de groote steden en vooral in de Duitsche badplaatsen zijn nu reeds overvol, terwijl van den zomer een ge weldige toestrooming van buitenlan ders verwacht wordt. Vooral in' Mün chen hopen de hoteliers op een over strooming en dus sterk stijgende prij zen. Oberammergau schijnt dit jaar 'n groote vreemdelingen-attractie te zul len worden. De hotels in Münehen wor den bijna alle vergroot, ik hoor zelfs nu al van autodiensten naar Augsburg, om zoekers naar onderdak daar te kun nen herbergen. Ja, nu al hoort men, dat de groote café's in Münehen dezen zomer 's nachts zullen mogen open blijven, om vreemdelingen, die geen bed meer kunnen krijgen, gelegenheid te geven ergens onderdak te vinden, zoo dat ze ten minste niet op straat behoe ven te blijven. Dat het zoo erg zal loo- pen, lijkt me wel eenigszins overdreven maar dergelijke praatjes geven toch wel een denkbeeld, wat men hier dezen zomer verwacht. Pasmoeilijkheden. Men schrijft uit Dinxperloo aan het „Volk": Iemand, voorzien van een geldige pas, iaat zeer correct, zoowel bij het in- als uitgaan, zijn pas afstempelen. Hij ver toeft daarna echter op zijn weg naar huis nog even in een bierhuis en wordt daar door 4 ambtenaren naar zijn pas gevraagd. Na een langdurig onderzoek de heeren waren het onderling niet eens werd besloten hem te arrestee ren en zwaar geboeid wordt de man daarna weg gevoerd. Toen kreeg hij 'n stomp tegen zijn neus. Hij werd een nacht in een vies onverwarmd hok op gesloten. Nadat zijn vrouw 8000 Mark had ge stort werd hij den volgenden morgen vrij gelaten. Zijn pas werd ingetrokken en zijn fiets in beslag genomen. Tweede geval: Twee jongemeisjes worden voor een kleine overtreding ge grepen, vastgezet en nadat de ouders f 50 hadden betaald, weer losgelateh. Derde geval: Iemand, ook met een geldige pas, werd een maand vastge zet, omdat men hem ervan verdacht, dat hij een auto had gesmokkeld. Later bleek dat men zich vergist had! Vierde geval: Vijf personen bevonden zich in een bierhuis op Duitsch grond gebied en werden gearresteerd, omdat ze geen pas hadden. Gebonden met ketting en touwen werden ze naar Bo- cholt vervoerd. Dit vervoer had 's mor gens plaats, nadat ze samen in een vies hok met één krib en één deken te zamen hadden overnacht. Na eenige dagen werden ze weer losgelaten, toen voor elk 3000 Mark gestort was. Be halve een kind van 16 jaar, waarvan de moeder, een weduwe, niet tijdig die 3000 Mark in haar bezit had om te stor ten. Het kind werd een maand gevan gen gehouden. Dat gebeurt .alles in een omgeving waar alleen aan de grenspalen is te zien of men al of niet de grens heeft overschreden, terwijl vele grensbewo ners wederzijdsche familiebetrekkin gen hebben en één taal spreken. In het laatstvermelde geval betrof het jon gens die zich altijd vrij in Duitschland mochten bewegen, daar zij lid van den Duitschen Voetbalbond waren en in het genoemde bierhuis het secretariaat van dien bond gevestigd is. Van de grenscommiezen, welke aan deze ar- j restatie debet zijn, is zelfs een bestuurs- i lid van dien bond. Al deze gevallen vonden plaats bij1 zeer gunstig bekend staande personen. Men vraagt zich dan ook terecht af, of het niet wenschelijk is, onzerzijds ook maar eens flinke geldboeten te laten betalen. Nog beter zou zijn zoo gauw mogelijk de passen-soesa af te schaffen Naar de bovengenoemde gevallen ordt thans een onderzoek ingesteld. w GRATIS ADMISSIE d.d. 21 Maart 1921, Rechtbank Haarlem. In den jare negentien honderd twee en twintig, den negentienden April; Ten verzoeke van STIJNTJE CORNE LIA SMIT, zonder beroep, wonende te Velseroord, gemeente Velsen, ie dezer zake domicilie kiezende te IJmuiden, gemeente Velsen, ten kantore van den advocaat en procureur Mr. A. W. Hel- lema, aan de Kanaalstraat No. 80 al daar, die tot procureur wordt gesteld en als zoodanig zal occupeeren en voorts domicilie kiezende te Haarlem aan de Pieter Kiesstraat 50 rood; ITeh ik Jan van Wijngaarden, deur waarder hij de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem, wonende en kantoorhoudende aldaar aan de Nas- saustraat No. 14; AAN JAN VAN ES, laatst gewoond hebben de te Velseroord, gemeente Velsen, doch thans afwezig en zonder bekende woonplaats, mitsdien mijn exploit doen de door aanplakking van een afschrift dezes en van na te melden stukken aan de hoofddeur van de vergaderplaats der Arrondissements-Rechtbank te Haarlem en aan het huis der gemeente Velsen, terwijl gelijke afschriften door mij deurwaarder zijn overgegeven aan den Edelachtbaren Heer Officier van Justitie bij gemelde Rechtbank, door wien het origineel van dit exploit met „gezien" is geteekend, terwijl eindelijk dit exploit zal worden geplaatst in de „IJmuider Courant"; BETEEKEND: Een extract uit de minuten berusten de ter Griffie der Arrondissements- Rechtbank te Haarlem, houdende een request, waarmede de requirante zich tot die Rechtbank heeft gewend, zoo mede de hierop den 21en Maart 1900 twee en twintig gegeven beschikking; Voorts heb ik deurwaarder exploit doende als boven den Gerequireerde GEDAGVAARD: om op Dinsdag den vijf en twintig sten Juli 1900 en twee en twintg des voormiddags ten 10 ure hij procureur te verschijnen ter terechtzitting der Ar rondissements-Rechtbank te Haarlem, gehouden wordende in het paleis van Justitie aan de .Tansstr. No. 81 aldaar; TEN EINDE: aangezien eischeres den 7en Januari 1915 te Velsen is gehuwd met .Tan va.n Es; aangezien gemelde Jan van Es den 28en Juni 1918 vanuit IJmuiden ter vis- scherij als schipper met den stoomtraw Ier „Centrum", gemerkt V.M. 251 van de N.V. Exploitatie en Administratie Maat schappij „Shamrock I", gevestigd te IJmuiden is uitgevaren en dat sedert dien van schip en bemanning niets is vernomen; aangezien er alzoo sedert zijn vertrek meer dan een jaar is verlooprn en er lus termen bestaan, om ten aanzien van Jan van Es voormeld rechtsver moeden van overlijden te doen uitspre ken; aangezien eischeresse belang heeft, dat er ten aanzien van gedaagde rechtsvermoeden van overlijden worde uitgesproken en zij verlof gevraagd en bij de beteekende beschikking bekomen heeft, om den gedaagde bij openbare dagvaarding op te roepen; Mitsdien ten aangewezen dage in per soon of door iemand van zijnentwege van zijn aanwezen te doen blijken, bij gebreke waarvan door eischeres na het vervullen der in deze voorgeschreven formaliteiten zal worden geconclu deerd, dat er ten aanzien van den ge daagde sedert 28 Juni 1918 rechtsver moeden van overlijden bestaat en dat gedaagde zal worden veroordeeld in de kosten van het geding. De kosten dezes zijn f 6.90 in debet. (get.) J. VAN WIJNGAARDEN, deurw. Gezien en afschriften overgenomen door den Officier van Justitie bij de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem, op heden negentien April 1922, (get.) HOYER. Gratis geregistreerd te Haarlem twintig April 1900 twee en twintig in deel 30 folio 77 recto vak 4 een blad geen renvooi. Ontvangen voor recht nihil. De Ontvanger, (get.) Onleesbaar.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2