Umuider Courant r" f Zaterdag 29 April Tweede blad OFFICIEEL. UITBREIDINGSPLAN ▼oor de gemeente Velsen. Het. hoofd van het gemeentebestuur ran Velsen brengt ter openbare kennis, dat vanaf heden, gedurende 14 dagen, in uitvoerige kaarten uitgewerkt, op de gemeente-secretarie,, voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd, het bij I raadsbesluit van 25 April j.l. vastge stelde plan van uitbreiding voor de ge meente Velsen. Velsen, 26 April 1922. Het Hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, RIJKENS. VERJARING VAN VORDERINGEN. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van VELSEN brengen belang hebbenden in herinnering, dat alle vor deringen TEN LASTE VAN HET RIJK, de PROVINCIE EN DE GEMEENTE, over het dienstjaar 1921 vóór of op den laatsten Juni aanstaande, bij de bestu ren en de ambtenaren, die hefaangaat, moeten zijn ingediend. Alle op dien termijn niet-ingediende vorderingen worden voor VERJAARD en VERNIE TIGD gehouden. Voorts worden belanghebbenden ver zocht niet den uitersten termijn af te wachten, maar de indiening der bewijs stnkken zooveel mogelijk te bespoedi gen. Velsen, 25 April 1922. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, Th. J. Wijnoldy Daniels. De Burgemeester, Rijkens. PRED IK BEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. V. Oostrom Soede. 5 uur: Ds. Erdman. '300PSGEZ. GEM. APD. PROT.-BONB. 10.30 uur: Ds. W. Luikinga. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Buffinga. 5 uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. J. B. O. Croes. 5 uur: Dezelfde. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Erdman, van IJmuiden. 5 uur Ds. O. W. C. Vunderink, v. Haarlem GEREF. KERK. 10 uurDs. Wissink. 5 uur: Dezelfde VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uurUs. Eggirik. rj 5.30 uurüeen dienst. 10 uur. Kinderktrk, lokaal Wijkeroog. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Boerkoel. Bevestiging nieuwe lidmaten en H. Avondmaal. 5! 5 uurDezelfde. Dankzegging. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uurDr. O. A. Van den Bergh v. Eysinga „Het Woord bewaren, Lk. 11 28. jr EVANGELISATIE. 10 uur: Ds. C.J. v. Paassen te Haarlem. VAN DEN WACHTTOREN. ójb Ï£S. '10 Het middel tegen verkoudheid gevondenl ,"c Wie verheugt zich niet, als hij dit t (leest? Want wie heeft niet nu en dan 'n paar vervelende dagen, omdat hij ver _s kouden is? Verkoudheid komt zooveel ven algemeen voor, dat we het woord zijn gaan gebruiken in den zin van mis- lukking, misère. De zaak is verkouden! J,Ze staat er slecht voor! De verliezende J speler, die geen kans meer heeft, te j, 'winnen, is verkouden. ;Vi Ons klimaat is bijzonder geschikt voor verkoudheden. Het kan den eenen dag, om te puffen en den andere, om te ;bibberen zijn. De heele dag snikheet en \s avonds komen de zeedampen op en Jagen je het huis in. Wij hebben nooit verlangd in de Tropenwereld te wonen, we houden niet van slangen, apen, muskieten en kakkerlakken. Ook niet van menschen, die je om een kleine on aangenaamheid overhoop steken noch van een wereld als een vurige oven. Een ding trok ons echter in het warme Indië aan. Daar zijn natuurlijk geen verkouden en rheumatische menschen. Maar die illusie hebben we ook verlo ren. Een Indischman vertelde ons, dat die kwalen ook daar veel voorkomen, omdat men met het vele transpireeren en de dunne kleeding uiterst gevoelig is voor iedere afkoeling, die men juist opzoekt, om eens een oogenblik het ge voel, gekookt en gebraden te zijn, te missen. Een echte Fries is altijd verkouden, wordt wel beweerd. Dan zijn er zeker ook buiten deze Noordelijke provincie vele Friezen, ja bestaat de menschheid waarschijnlijk uitsluitend uit Friezen. Koppigheid is ook een algemeen men- schelijke eigenschap! Maar we willen onze nieuwsgierige lezers niet langer laten wachten op het eindelijk gevonden middel tegen ver koudheid. Een bekend Engelsch genees heer, bekend in de medische wereld wellicht, maar voor ons een totaal on bekende, Oliver Heath heeft een lezing- gehouden over de natuurlijke genees wijze bij kouvatten. Een lekkende neus noemde hij wetenschappelijk een bacte- rieele infectie van het slijmvlies van neus, keel, strottenhoofd en misschien ook van de luchtpijp. De natte neus is de natuurlijke ge neeswijze. Het lichaam reageert op de ziektekiemen, om ze onschadelijk te maken. De grappenmaker, die beweer de, dat den zakdoek het middel tegen verkoudheid is, krijgt dus gelijk. Het doel van den slijmvloed is de binnenge drongen ziektekiemen weg te spoelen, zeide Oliver Heath. In dien deze reac tie succes heeft, dan wordt een volko men genezing bereikt. Wanneer het vuur is gedoofd, is de brand uit! Bij koorts schrijft Heath rust eri bij ette- ring.geduld voor! Maar nu de gewone verkoudheid. Men moet dan maar onder den wol kruipen, beweert de een en de ander zegt, dat men maar gewoon zijn gang moet gaan en vooral veel buiten ver- keeren. Dat is ook de raad van Heath. De eerste dagen moet de slijmvloed opge wekt en bevorderd worden. Dat kan men doen door een flinke wandeling, die minstens een twee uur moet du ren. Een beetje sport kan ook geen kwaad. Deze wandeling heeft succes, wanneer de slijmvloed daarbij „van zelf" ophoudt. Is het resultaat niet ge heel bevredigend, dan maakt men den volgenden dag nog zoo'n wandeling. Dit geldt van de verkoudheid zonder koorts en zonder ettering. Een verblijf in een warme kamer of het bed raadt Heath beslist af. Dat is voor den patient wel aangenaam, maar nog veel aangenamer voor de ziekte kiemen, die als in een broedstoof ge koesterd worden en zich snel verme nigvuldigen. Voorzichtigheidshalve moeten wij eraan toevoegen, dat bij de bespreking na de rede de geleerden het niet eens bleken te zijn. Het zou ook een wonder zijn, als dit niet het geval was. Heath heeft de populaire opvatting aan zijn zijde, dat men bij een verkoud heid niet te veel bij de' kachel moet blijven, maar er doorgaan. Onfeilbaar werkt het middel zeker, als men maar volhoudt. Slaagt de tweede wandeling ook nog niet, dan wandele men den derden, desnoods den vijfden- of zes den dag nog een goed uur en tenslotte zal het middel probatum blijken! SPORT. VOETBAL. Overzicht. Op de kooi van het Sparta-piet is de kampioensvlag geheschen en daarin heeft het gele gedierte zijn kampioens zangen uitgeschaterd. Zullen ook onze blauw-witte plaatsgenooten hun mooie kampioensvlag kunnen laten wappe ren? Ziet, dat is de vraag, die honder den op het oogenblik bezig houdt, en waarop geen hunner antwoord durft te geven en ook niet kèn geven. De ko mende twee of drie weken zullen weken van spanning zijn. Quick of Stormvo gels, wie zal het worden? Een stap in de goede richting zal Stormvogels doen, wanneer het haar morgen gelukt V.U.C. er onder te hou den. Dat kan, Stormvogels, neen, dat moètl Speelt eens met dat enthusiasme hetwelk het spel der Belgen zoo ken merkte en. paart daaraan ook hun techniek, voornamelijk hun vlugheid en zuiverheid van afgeven. Wat dat vermag, heeft de Stormvogels-verdedi ging afdoende tegen de Beerschot A.C. ondervonden. Bedenkt, de kans is er nog. Quick heeft nog een paar bijzonder zware wedstrijden te spelen. Vooral dien tegen 't Gooi heeft zij nog niet ge wonnen. Gorel en zijn mannen zijn op eigen terrein niet te verslaan. Men oordeele: 9 gespeeld^ 6 gewonnen, 3 gelijk, 0 verloren, 15 punten, 18 goals voor, 6 goals tegen, 1.66 gemiddeld En was het het vorige jaar ook 't Gooi niet, dat onverwachts een leelijke 41 spaak in het v iel van den Hanen- burgschen zegewagen stak Neen, Stormvogels, de kans is er nog! En daarom haar Zondag tegen V.U.C. niet verspeeld! „Stormvogels 10 jaar be staan" en „Stormvogels le klas", dat zou een aardige combinatie wezen! Hermes-D.V.S. speelde de vorige week tegen Sparta gei ijk.. Inderdaad, geen slechte prestatie! Maar toch was dit lang niet onverdienstelijke gelijke spel juist voldoet.de om de Schiedam- sche combinatie ie doen degradeer' n. Thuis speelden de Schiedammers niet zoo slecht en wisten dan ook in 10 wed strijden 12 punten te veroveren. Van huis ging het echter minder goed en werden er slechts 2 behaald. Morgen ontvangen Offerman c.s. Excelsior en zullen het vast niet verder dan een ge lijk spel brengen. Van de bezetting van de andere de gradatieplaats is nog niets te zeggen. Als het stuivertje erg raar rolt, kan zelfs S.V.V. nog degradeeren. Maar dan moet D.E.C. van V.U.C. winnen, Z.F.C. van S.V.V., en.V.U.C. van Stormvo gels. En dit laatste is toch buitengeslo ten, nietwaar Snoeks c.s.? BINNENLAND. Tegen duur reizen en duur vervoer. De minister van_ Waterstaat heeft gisteren een afvaardiging ontvangen van het Comité tegen „Duur Reizen en Duur Vervoer", bestaande uit de hoeren mr. V. v. Peski, mr. J. Bentfort v. Val kenburg uit Rotterdam, jhr. E. A. Te- ding van Berkhout, Den Haag en J. A. Lotgering uit Amsterdam, ten einde hen in de gelegenheid te stellen de be zwaren, welke onder publiek en handel leven, uiteen te zetten. Allereerst werden overgelegd adres lijsten inet 50.000 handteekeningen tot steun van de actie. Speciaal werd door de Commissie gewezen op het groote belang voor de handelsreizigers. Wat het personenvervoer betreft werd toegezegd, dat dezen zomer een proef zal worden genomen met goed- koopere vacantiekaarten, ten einde na te gaan of daardoor de toeneming van het personenvervoer zoodanig is, dat daaruit conclusies zouden zijn te trek ken voor tariefsverlaging. Wat het ver voer van handelsgoederen betrof, ge loofde de minister niet, dat het moge lijk zou zijn, de tarieven zoodanig te verlagen, dat de handel ér voldoende voordeel van had om als compensatie daarvan het goederenvervoer zoodanig te doen toenemen, dat de grootere kos ten der spoorwegen zouden worden be streden. Wat het transitoverkeer betreft, dit had de volle aandacht van den minis ter, maar gezien het groote tekort durf de de minster geen proefnemingen met tariefverlaging te nemen. Ingaande 1 Mei a.s. wordt de Inspectie directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen, 3e afdeeling, Baan 27 te Haarlem verplaatst naar het Belastinggebouw Klein Heiligland 84, aldaar. VÏSSCHERIJ. De iGonen der Noordzee-visschers. Het hoofdbestuur van den Chr. Zee liedenbond geeft de volgened uiteen zetting van den stand der onderhande lingen tusschen Reederij en Vakver- eeniging. De organisatie der haringvissehers vroeg begin dezes jaars handhaving der loonregeling 1920, die ook in 1921 voor de meeste schepen gegolden heelt, n.l. 12 per week plus 1 der besom ming (wat 't vorig jaar in circa 20 we ken gemiddeld f 370 per matroos be droeg). Bij hooge besommingen gold het voor-oorlogsche loon: circa 2x/4 "/o der besomming en per matrozendeel. De reeders weigerden hierop in te gaan; alleen te Maassluis werd op de ze regeling gemonsterd. Vlaardingen zegde daarna f 12 per week toe als vaste garantie. Maar Scheveningen en Katwijk wenschten geen enkele garan tie toe te zeggen: men kon varen uit sluitend op zegen. Hoewel de Chr. Zeeliedenbond het betreurde, dat de gezinnen der zeelie den onverzorgd zouden moeten achter blijven (het loon wordt in den regel pas na iedere reis voor x/3 deel uitge keerd); in de overtuiging, dat het be drijf zwak staat en vertrouwend op re- geeringshulp, werd door het hoofdbe stuur een tusschenvoorstel gedaan aan de reeders te Scheveningen. Het zou den visschers adviseeren om te mon steren, mits de Reederij toezegde, dat zij de loonregeling 1920 zou handhaven, indien zij door Regeeringssteun daartoe in staat werd gesteld. Na krachtige verdediging werd dit bestuursvoorstel te Scheveningen aan genomen, en één schip ging op deze voorwaarde naar zee. De Reederijvereeniging besloot ech ter met meerderheid van stemmen om deze verklaring, niet te geven. Doch zij was nu wel bereid een weekloon van f 12 te garandeeren. Of dit elke week aan de gezinnen uitgekeerd zou wor den, of aan 't. einde der teelt verzekerd (zooals in 1921 geschiedde) werd in 't midden gelaten. Van bestuurszijde werd in een spoed vergadering der afd. Scheveningen dit voorstel, gezien den economischen toe stand, noodgedwongen aanbevolen. Doch het antwoord der leden luidde: als onze vrouwen en kinderen dan toch aan den honger moeten overgegeven worden, laten wij dan maar bij hen blijven. In geheime, schriftelijke stemming, wérd elk tusschenvoorstel met groote meerderheid van stemmen verworpen en besloot de vergadering het aller eerste loonvoorstel te handhaven: n.l. f 12 per week, wekelijks uit te keeren, plus 1 jo der besomming aan 't eind der teelt, of in totaal 2x/4 °/o per matroos wanneer dit meer mocht blijken te zijn dan het garantieloon. Sommige schepen zouden gisteren monsteren, cloch dit is nu voorloopig uitgesteld in afwachting van een nade re beslissing. De onderhandelingen t,e Vlaardingen, waar de reeders thans f 15 garantieloon per week willen ge ven, duren ook nog voort. De zeelieden, vooral te Scheve in- gen en Katwijk kunnen maar iet be grijpen, waarom hun loonen steeds la ger moeten zijn dan in andere plaatspn Zij voelen zich ook in hun eergevoel gekrenkt, dat terwijl zij op zee arbeiden hun gezinnen geheel onverzorgd ach terblijven en (gelijk 't vorig jaar ge beurde) elke week aan Maatschappe lijk Hulpbetoon om ondersteuning; moesten vragen. Gedurende de week van 20 April t./ni. 26 April 1922, kwamen alhier de navol gende vaartuigen binnen 42 Hollandsche, 19Duitsche stoomtrawlers, 25 Zeilloggers, 2 Motorloggers, 4 Stoom- beugers, 4 Sloepen en 13 Kust visschers. De besommingen waren als volgt Hollandsche Stoomtrawlers van f 1348.iot f6663. Duitsche Stoomtrawlers f 1202.f3681. Zeilloggers f 97.f1089. Motorloggers f 343.f 903. Stoombeugers f2183.f3421. Sloepen f 1654— f2240.— terwijl de Kustvisschers totaal f 4084 besomden. De aanvoer bestond uit 534272 K. G. trawlvisch en 45838 K.G. beugvisch. De totale opbrengst bedroeg f 208.466.94. SCHEEPVAART. In de week van 17 tot 24 April zijn alhier uit zee aangekomen: 55 stoom schepen en naar zee vertrokken 42 stoomschepen en 2 zeelichters. Velsen. Aangekomen 25 AprilTaxfleet, st., Goole, steenkolen, papierfabriek27 April Ardgarth, st. Swansea, steenkolen, id. Vertrokken 27 AprilTaxfleet, st., Goole, ledig. Waterstanden IJmuiden. Mei 1922 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m n.m. 1 5.31 5.56 1.09 1.34 2 6.11 6.36 1.47 2.11 3 6.56 7.27 2.30 2.52 Geen Zomertijd. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. In de Rijksvischhallen alhier is een collecte gehouden ten bate van de hongerlijdenden in Rusland. Uit de ton kwam f 102.12, terwijl op lijsten werd geteekend f 161.65. Dit bedrag is verdeeld tusschen het Nansen-Comité en het Alg. Arbeiders- Comité. Hoogovenbedrijf. Inzake de tweede conferentie tus schen de Directie en de hoofdbesturen, Donderdag in den Haag gehouden, kunnen wij mededeelen, dat de resul taten van dien aard zijn, dat van een opheffing der staking voorloopig wel geen sprake zal wezen. De onderhandelingen zijn nog niet afgebroken. Hedenmiddag vergaderen de stakende arbeiders om van de be sprekingen kennis te nemen. soort ontspanningen. Het IJmuider pu bliek geeft graag en veel en men hoeft dat ook weer bewezen nu een offer ge vraagd werd om den strijd tegen de vreeselijkste' aller ziekten met meer succes te kunnen voeren. Geheel die vier dagen was het druk geweest maar het meest van alles was wel deze slui tingsavond. Stuk voor stuk verdween van de uit stallingen; wat geen gereede koopers vond werd „fijngemalen" onder de tan den van het rad van avontuur. Daarnevens zorgden dienaren van den heiligen Hermandad er voor dat verschillende verlotingen met orde en eerlijkheid geschiedden en werden de namen ontdekt van de poppen, die aan het geheim daarvan hun eigendom hadden verbonden. Alleen den naam van „Opoe" vermocht niemand te ont sluieren, wellicht waren allen in ge dachten juist met de andere opoe bezig. De gestelde prijs ging dan ook naar het rad. De stemming werd steeds vroolijker, nog steeds waren ijverige dames bezig de aanwezigen met bloemen op te sie ren, tegen „fancy-prijzen." De theetent had het druk om de velen te voldoen, die onder het genot van een strijkje verpoozing zochten. Edelachtbare da mes en edeigestrenge heeren zaten hier de zorgen des levens in genoeglijke uren te vergeten. Maar de klok ging voort en verkon digde dat aan alle tijdelijke genoegens een einde komt. 't Liep tegen midder nacht, toen er ruimte in de zaal kwam. Nu was er voor de jongere generatie ruimte om de ingespannen moeite van 4 dagen in een dansje te vergeten, maar wijl uw verslaggever te veel de wenken der vereeniging tot bestrijding van de tuberculose ter harte neemt, om een bal in een tochtig en stoffig lokaal na middernacht hygiënisch te vinden en hem bovendien den volgenden morgen een nieuwe taak wachtte, verliet hij maar deze feestzaal. Doch hij had de overtuiging gekregen dat het werkza me bestuur met deze welgeslaagde ba zar een flinke stap gevorderd was op den weg tot het verkrijgen van een goed ingericht consultatie-bureau. De bruto opbrengst bedraagt pl.m. f 3000.het aantal bezoekers was 3500. De totale opbrengst in de gemeen te van den verkoop der Emmabloem- pjes bedroeg ruim f 800. Deze week hadden hier twee aan rijdingen plaats tusschen wielrijders en met paarden bespannen wagens. Dinsdagmiddag op den Rijksstraatweg nabij de Schoolstraat tusschen de 11- jarige M. K. en den groentenhandelaar K. B. van Heilo, waarbij het rijwiel ge heel vernield werd; Woensdagavond op den hoek van de Verl. Prins Hen drikstraat en de Oranjestraat, tusschen een meisje van den heer R. uit de Oran jestraat en den slager S. B. uit Velser- oord. Het meisje werd licht aan het been verwond en haar rijwiel licht be schadigd. In den nacht van Dinsdag op Woensdag kwam aan het politiebureau de kapitein van den Ned. motorschoe ner Ida IV, met haring op reis naar Finland en alhier wegens storm bin- nengeloopen. Hij vroeg de bescherming der politie, daar er leden van de beman ning dronken waren. De politie bracht den kapitein aan boord en het bleek bij haar aankomst nogal rustig te zijn. Het verslag tooneeluitvoering „Varia" moet wegens uitstedigheid van den verslaggever tot het volgend num mer wachten. Visscherijschool. 1 Mei a.s begint een nieuwe cursus voor machinisten aan de Gem. Vissche rijschool. VELSEN. Donderdagavond hield de Commis sie uit de ingezetenen voor de grenswij ziging haar eerste eigenlijke vergade ring. Na installatie der leden door den voorzitter (de Burgemeester) werd tot secretaris der Commissie benoemd de heer J. Kostelijk, hoofdcommies ter secretarie. Goedgevonden werd dezen avond een besloten vergadering te houden, waar in daarna het wetsontwerp, mede aan de hand van vertrouwelijke aanteeke- ningen en gegevens, werd besproken. In de volgende vergadering zal be slist worden of de vergaderingen al of niet een besloten karakter zullen dra gen. Naar wij vernemen zal Jhr. Mr. G. W. Boreel van Hogelanden a.s." Woensdagavond in het Gebouw voor Chr. Belangen alhier, een lezing hou den over Algiers. De opbrengst is be stemd voor een weldadig doel. j De Chr. Muziekvereeniging „Ju- liana" hoopt Zaterdagavond half negen ter herdenking van den verjaardag van Bazar voor het t.b.c. consultatie-bureau 't Was een gezellige drukte Donder dagavond in de voormalige militaire barak waar deze bazar werd gehouden.Prinses Juliana, een concert te geven Bijna zou men zeggen alsof onze plaats genooten nooit moede worden van deze j op het kruispunt Kruisstraat en Bur- ^emeesterW^eertsst^^^^^^m^^

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5