m litie stond er precies naast, d.w.z. hij had voor alles kunnen doorgaan, om dat hij op niets geleek, dus ook niet op een politie-commissaris. Zijn actie was verbluffend.... slecht; zeker een de buut. In dat geval tijdig stoppen. Ver bluffende rolvastheid naast onmisken bare hulp van den souffleur; goede re gie en goede aankleeding. Verder goe de muziek van Kunstkring en soms wel even oplaaiende pret, Ue humor in Pomarius ligt in handen van den substituut en den procureur, beiden heel goed, doch beiden een tikje over dreven van affectie, waarover zij soms struikelden. Johannes Pomarius, de zaakwaarnemer, als altijd eveneens zeer goed; eenige stemnuanceering zou geen kwaad kunnen. Hetzelfde geldt voor Julie; ook wat meer toon-variatie. Hardop lezen, de beste oefenning. Marie en Willem; niets op en niets van te zeggen. Met genoegen vernamen we aan het eind der voorstelling, dat voor den voorgenomen tooneelwedstrijd ter ge legenheid van het twintig jarig bestaan van Varia voldoende belangstelling is getoond om gehouden te worden. Den kunstlievenden leden wacht dus een aangenaam speelseizoen. Voorts werd medegedeeld, dat Varia de haar gege ven wenk heeft ter harte genomen en een prijsvraag heeft uitgeschreven voor een wijze van plaatsbespreking, die rechtvaardig is en tot tevredenheid der leden stemt. Als prijs wordt vijf-en twintig gulden uitgeloofd. Komaan liefhebbers en belangstellenden. Aan den slag. Zou de beste oplossing mis schien niet zijn: heelemaal geen plaats bespreken. Gelijke monniken, gelijke kappen. Door het onderwijzend personeel van 5 openbare scholen in deze gemeente is een bedrag van f98.— bijeengebracht voor de noodlijdende collega's in Oostenrijk. Alhier hebben we een verzendstation voor draadlooze berichten gekregen en wel bij den heer Middelraad op het Sluiseiland. Deze verzendt Zaterdagsavonds van 9—10 uur draadlooze berichten. Het station heefi de letters P. C. M. M. In den nacht van Vrijdag op Za terdag trof de politie op de straat een 7-tal personen aan, waarbij ook dames, die nogal rumoer maakten. Deswege zijn ze geverbaliseerd ge worden. Gisteren zijn drie personen uit Velseroord, W. M., H. H. R., en A. M. in ar rest gesteld, omdat ze zich Maandag in beschonken toestand tegen de politie hadden verzet. Na door den Commissaris verhoord te zijn, zijn ze weer op vrije voeten ge steld. VELSEROORD. Het Symphonie-orkest Euphonie geeft volgende week Woensdag of Donderdag zijn tweede concert. Het programma bevat weer veel moois en op één nummer na alles klassieke muziek, o. a. een solo voor hoorn en fluit. Men zie Zaterdag de advertentie in ons blad. De 1 Mei-dag. De S. D. A. P. en de IJmuider Be stuurders Bond hebben den 1 Mei-dag Maandagavond gevierd met een feeste lijke vergadering in de zaal Flora al hier. De zaal was kunstig met vaandels vlaggen, planten en tulpen versierd en was geheel bezet met een geestdriftig publiek, dat den tijd voor de opening kortte met strijdliederen te zingen. Te 8 uur opende de voorzitter der fe deratie van de S. D. A. P. in de gem. Velsen, de heer P. Schaar, men een kort woord, waarna hij het woord gaf aan don heer H. Overst van Amsterdam, bestuurder van den Centr. Ambte- naarsbond, die een kernachtige rede hield over de beteekenis van den 1 Mei dag, die moet zijn een dag van feest, van herdenking en van strijd. Deze rede werd herhaaldelijk door applaus onderbroken en aan 't slot werd de Internationale gezongen. De IJmuider Volksstem zong onder leiding van haar directeur, den heer J. Post, een viertal liederen, waarna door de Tooneelclub „Door en voor het Volk" de dramatische schets „No. 80" van Herman Heyermans werd opge voerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn dieven door openbreking van een raam gekomen in de villa Wil fred van Mevr. Br. aan den Stations weg alhier. Een rijwiel werd meegenomen. VELSEN. Zaterdag kwam een werkwillige van het Hoogovenbedrijf in een lastig parket. Hij kwam de pont over en daar werd hij door een aantal stakers opge wacht, die hem zooals gewoonlijk gebeurt allen volgden. Toen de man, die naar Beverwijk moest, bij school H kwam, zag hij het politiebureau en daar ging hij op af, om bescherming te zoeken. Hij ging echter in zijn zenuw achtigheid verkeerd en liep de straat langs school H op. Toen kwam hij voor 't prikkeldraad te staan, dat deze straat van 't terrein van het politiebu reau scheidt. Hij ging daar over en kwam toen bij het politie-bureau aan een vasten deur. De man is daar toen een half uur blijven staan, wel zielig en uitgejouwd door de stakers. Toen kwamen er twee agenten, die hem naar huis hebben gebracht. De straat vanaf de pont tot de tramremise is verschrikkelijk slecht. Er zijn kuilen in van vele centimeters diep. Het is zoo erg, dat vernieuwing zeer dringend noodig is. Of er komen ongelukken. Staking Hoogoven-bedrijf. Men deelt aan Haarl. Dbl. van werk nemerszijde mede: De directie van het Hoogovenbedrijf stelde voor, dat de bouwvakarbeiders aan het werk zou den gaan tegen het oude loon, met dien verstande, dat op 1 Juni een loonsver laging zou ingaan van 6!/2 pCt., en op 1 Juli weer 61/, pCt. Dit alles onder voorwaarde, dat al zou later beslist worden, dat in Velsen eerste klasse loon betaald moest worden, het Hoog ovenbedrijf daarop altijd een uitzonde ring zou maken. Voor de metaalbewer kers wilde de Directie de loonen der verschillende klassen terugbrengen van 79, 75 en 69 et. op 74, 69 en 63 ct. per uur. Waar echter lager loonen be taald werden, zouden die gehandhaafd blijven. Al deze voorstellen zijn door de organisaties met algemeene stem men verworpen. Verder zijn de organi saties voor onderhandelingen naar den Metaalbond verwezen. Ze zijn echter niet van plan met dien bond besprekin gen te houden. Men deelde ons verder nog mede, dat het eerste klas-loon voor Metaalbewer kers alleen wordt betaald aan Duitsche werklieden. Aan de staking zal voor- loopig wel geen einde komen. De nieuwe gemeentelijke genees kundige, Dr. P. C. Mensonides, is Maan dag in dienst getreden. Deze zal voortaan Woensdags spreek uur houden en wel van 12 uur in het Dienstgebouw te IJmuiden en van 34 uur ten raadhuize alhier. Voor het examen van onderwijze res zijn te Haarlem geslaagd de dames A. D. Heuvel en C. H. M. Nieuwenhui- zen, beiden alhier. Hoewel er 180 convocatiebiljetten verzonden waren voor eene vergadering van de afd. Velsen van den Bond voor Staatspensionneering, waren er buiten het Bestuur slechts 3 leden opgekomen. Niet prettig voor het ijverige bestuur zoo weinig belangstelling van de zijde der leden. De heer C. Hooyberg werd als voor zitter herkozen, terwijl Mej. C. Raat als secretaresse gekozen werd. Zaterdagmiddag was er een kieiri relletje te Wijkeroog. Een werkwillige van het Hoogovenbedrijf vluchtte per fiets van de stoompont naar het politiebureau te Wijkeroog, waar echter niemand thuis was. Gelukkig volgde niemand den vluchte ling binnen de poort, zoodat de man daar een veilig toevluchtsoord gevonden had, totdat twee agenten uit de richting Bever wijk per fiets aan kwamen, die hem de deur ontsloten en later wegbrachten. Maandagmiddag kwam uit de rich ting Beverwijk een Utrechtsche vrachtauto naar de stoompont Velsen aanrijden en hoe wel deze aan den zuid wal lag zette de auto door met het gevolg, dat het gesloten hek aan flarden gereden werd. Een stuk van den boom geraakte tusschen de wielen en bracht de auto nog juist op de brug tot stilstand, daar ze anders pardoes in het kanaal getuimeld was. De bestuurder zei dat de rem geweigerd had. De Chr. Muziekver. Juliana gaf Zater dagavond een concert op Wijkeroog ter eere van den verjaardag onzer Prinses Een massa volk was op de been en het corps had met de uitgevoerde nummers groot succes. Dinsdagavond hield de schoolvereni ging „Uw Koninkrijk kome te Wijkeroog een vergadering ter bespreking van de viering van Koninginnedag. Na zeer lange bespreking werd besloten, datdeChr.Schooi zelfstandig zal optreden en dat 's avonds een bijeenkomst voor ouderen zal worden gehouden. In de commissie tot regeling werden benoemd de heeren: J. Smit, L. Broeze, J. Deinum, D. Bierma en S. de Jong. De Hooge Raad verklaarde niet ont vankelijk de aanvragen om herziening van een arrest van het Gerechtshof te Amster- sterdam, waarbij, met bekrachtiging van een vonnis der Rechtbank te Haarlem van 22 Nov. 1920 iemand uit Velsen, wegens verduistering van geld aldaar is veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Op de voordracht ter benoeming van een leeraar in de Hoogduitsche taal aan de 4e H. B. S. te Amsterdam komt voor Mej. M. A. Uhlig, tijdelijk leerares aan de Rijks-H. B. S. alhier. SANTPOORT. Voor de acte L. O. slaagden dezer dagen onze plaatsgenooten de dames C. H. M. Nieuwenhuizen en A. v. d. Heuvel, beiden leerlingen van de Rijks Dagnormaalschool te Velsen. De laatste tol in onze gemeente is verdwenen. Voor hen, die zulksniet mochten weten, deelen wij mede, dat deze middel- eeuwsche instelling nog bestond vlak bij het Station te Jan Gijzenvaart. Van het café restaurant „Zomerlust" woei Maandag de vlag, ten leeken, dat het geopend was. Aan den buitenkant ziet het er evenwel nog lang niet naar uit, dat er binnen al „getapt" wordt. Deze vroeg tijdige opening staat echter in verband met de vergunning, die vóór 1 Mei naar het nieuwe gebouw moest worden overgebracht. Door vermindering van het aantal bestellingen mej, één per dag, kon het personeel der Post- en Telegrafie met één verminderd worden. In verband daarmee is de brieven- en telegrambesteller j. Bret- steker naar Amsterdam overgeplaatst. Bij de te Beverwijk gehouden aan besteding voor het uitbreiden van het Ver- eenigingsgebouw voor de Kath. Soc. Actie was laagste inschrijver de heer P. Rings Jr. alhier met f 41700. SPORT. De commissie tot het instellen van athietiek-competities in Haarlem en Omstre ken heeft besloten de datum van inschrijven tot deelname te verlengen tot 1 Juni a.s. Wei zijn reeds eenige inschrijvingen bin nengekomen, doch wegens de slechte weersgesteldheid is de beoefening der athletiek nog niet in vollen gang en zullen vereenigingen, welke twijfelen zich aan te melden voor de competitie, zich nog eens flink kunnen oefenen in de verschillende nummers. Waar de athletiek in deze streken nog niet in zoo breede kringen wordt beoefend, als wel gewenscht is, is het te hopen dat zich een groot aantal vereeni gingen voor de compeiitie zullen aanmelden opdat het doel van de commissie bereikt zal worden, n.l. het propageeren der athletiek. Verder is bepaald dat de contributie zal bedragen voor klasse A, f 2.50, klasse B, f 1.50 en de driekamp dames f 1.Deze verlaging der contributie is mogelijk geworden door verkregen subsidie der Ned. athletiek-Unie en een reeds toegezegde subsidie van andere zijde. Het inleqgeld voor de competitie blijft onveranderd en zal bij deelname worden gerestitueerd. We melden nog even de samenstelling der verschillende klassen. Klasse A, 2 loop- 2 werp- en 2 spring- nummers, n.l. 100 M. en 800 M. hardloopen, speerwerpen en kogelstooten, hoogspringen met aanloop en vèrspringen met aanloop. Verder geheel afzonderlijk van genoemde nummers 4X^00 M. estafette. Klasse B, 80 M. hardloopen, speerwerpen en vèrspringen met aanloop Tevens4X80M. estafette als afzonderlijk nummer. Driekamp dames: 60 M. hardloopen, speerwerpen en vèrspringen met aanloop. Ook moeten damesvereenigingen 4 X 60 M. estafette loopen. Uitgebreide inlichtingen worden gaarne verstrekt door den secretaris der commissie: J Admiraal, Parklaan 61, Haarlem. Op de Internationale Hondententoon stelling gehouden te Amsterdam op 29 en 30 April behaalde Mevr. Tismeer-de Waard alhier met haar Ruby Spaniëls twee prijzen n.l. een le prijs, zeer goed met Eddy in de jeugdklasse en een le prijs, zeer goed. met Booy in de Open klasse. VOETBAL. STORMVOGELS—V. U. C. Geheel onverdiend is het V. U. C. Zondag j.I. gelukt Stormvogels één punt te ont nemen. Den Hagenaars liep dezen middag ongeveer alles mee, terwijl Stormvogels vrijwel geregeld door Vrouwe Fortuna in de steek werd gelaten. Het begon al vijf minuten na den aan vang, toen Van Hemert het weer met zijn knie te kwaad kreeg en vrijwiel den gehee- len wedstrijd niets meer presteerde. Nu zal ieder onzer lezers weten, hoezeer wij altijd het spel van Van Hemert geroemd hebben en ook thans willen wij er op wijzen hoezeer wij hem bewonderen, daf hij gere geld zijn club weer wil helpen, ondanks zijn zwakke onderdanen. Maar niet goed keuren kunnen we het, dat hij, toen na vijf minuten het verder meespelen hem zoo goed als onmogelijk was, nog in het veld bleef. Dat was onverantwoordelijk èn tegenover zich zelf èn tegenover Storm vogels. We hopen van harte, Van Hemert weer de blauw witte kleuren te zien ver dedigen, zoo'n tacticus, als hij is, kan nog niet gemist worden, maar tot aan het volgend seizoen moet hij thans rust gaan nemen. Een andere opmerking overzijds is nog dezeVan der Plas is geen fhalf-back. Nu heeft zulks tegen V. U. C. niet zoozeer gehinderd, omdat de V. U. C.-voorhoede in 't geheel niet gevaarlijk was, maar wat steunen der voorhoede betreft, gelooven we, dat Vermaak daar beter op z'n plaats was geweest. In de voorhoede viel Blinkhoff Sr. lang niet zoo op als anders. Visser daarentegen was heel wat beter op dreef, maar kreeg o. i. weer veel te weinig toegespeeld. Scharpff was als links-buiten heel wat beter dan als links binnen, terwijl Oldenburg juist op deze piaats uitstekend werk verrichtte. Van de verdediging trad Blinkhoff Jr. het meest op den voorgrond. Zijn afnemen was werkelijk schitterend. Ook Koster was goed, maar hij trapte niet zoo zuiver weg. In de middenlinie hebben de spelers stuk voor stuk hard gewerkt, maar toch hadden wij, vooral van Snoeks, graag gezien, dat de wingspelers wat beter bedacht waren geworden. Reuzenaar had een kalmen dag. Aan den goal had hij o. i. geen schuld, daar de bal, die in normale omstandigheden zeker „over" zou zijn gegaan, thans door den wind in eens naar beneden dook. V. U. C. viel ons niet mee. Bekker maakte geen bepaalde fouien, maar was vooral na de rust niet erg zeker. De backs en de middeniinie verdedigden geel goed, maar het plaatsen van de half-backs liet veel te wenschen over. De voorhoede had tegen de Stormvogels-verdediging niets in te brengen. De Wedstrijd. Om 2.10 stellen de volgende elftallen zich op Bekker Bontje Jooste Nederpelt Calame Sigtenhorst Hermans De Jong Hendriks Lissauer De Waal Oldenburg Scharpff v.Hemert BlinkhoffSr. Visser v. d. Plas Snoeks Struys Koster Blinkhoff Jr. Reuzenaar Stormvogels trapt af en onderneemt direct een fanatieken aanval, die echter niets oplevert. Even golft het spel heen en weer, en dan trekt V. U. C. ten aanval. Hendriks schiet op doei, doch Reuzenaar redt, Hermans op den wing toont zich zoo af en toe een handig speler. Met zijn voorzetten maakt Blinkhoff Jr. echter korte metten. Een dezer weggewerkte ballen komt bij Visser. Deze breekt prachtig door, passeert Sigtenhorst en Jooste, en schiet dan hard in. Bekker staat echter op de juiste plaats. Geruimen tijd wordt er vrij doelloos heen en weer getrapt. In deze peiiode belandt een hard schot van Scharff via Bontje bij Visser, die de moeilijke kans niet benut. Stormvogels blijft nu voorloopig sterker, doch het is V. U. C. dat na twintig minuten op gelukkige wijze door de Jong de leiding neemt (0—1). Direct na den aftrap krijgt Schapff één der kansen van den dag, maar hij loopt niet forsch genoeg in, waardoor Bekker kan redden. Als Hermans een vrijen schop tegen de lat heeft getrapt, krijgt Stormvogels aan den anderen kant een corner te nemen. Deze, slecht genomen, belandt bij Struys, die met een miraculeus schot, zooals we nog zelden zagen, gelijk maakt (1—1) Een volgende corner brengt Stormvogels bijna weer succes. Oldenburg plaats mooi voor 't doel, waarna de bal in het net waait echter zonder aangeraakt te zijn. Hermans brengt even opluchting. Hij passeert handig van der Plas en geeft dan aan Lissauer over, Struys grijpt echter op 't juiste moment in, waarna Visser in staat wordt gesteld een snelle rusch te onder nemen. Hij zet onberispelijk voor doch alleen Oldenburg, die links binnen speelt, is present, waardoor Bontje kan wegwerken. N'og voor de rust volgen twee gevaarlijke aanvallen. Oidenburg stevent in zijn eentje op Bekker af, maar deze stopt zijn schot prachtig. Eenzelfde lot ondergaat een hard schot Van Scharpff. De tweede helft gaat aanvankelijk gelijk op. Lang duurt dit niet, want ondanks den sterken tegenwind, neemt Stormvogels geheel het spel in handen. Oldenburg speelt een heel goede partij, maar ondervindt niet al te veel steun. Visser passeert handig zijn bewakers en komt vlak voor Bekker te staan. Hij geeft over aan den nog gunstiger staanden Blinkhoff Sr., dieop één meter voor doel hoog over schiet. Bijna maakt hij zijn fout goed, maar hij wordt hardhandig op zij gegooid. Onophoudelijk valt Stormvogels aan. De V. U. C. verde diging krijgt het ontzettend zwaar te ver antwoorden, maar heeft Fortuna nog al op haar hand. Een prachtigen voorzet van Visser stompt Bekker even fraai weg, waarna Blinkhoff Sr. hoog over schiet. Even gaat Hendriks er in zijn eentje van door en brengt het tot een achterbal. De St. linker- wing gaat er een paar maal snel van door. Hun voorzetten worden evenwel niet benut Een van links genomen corner kopt Visser buiten bereik van Visser juist tegen de paal. Struys maakt dan wederom een goal, doch deze wordt niet toegekend. Ook Snoek waagt eens een kansje, maar heeft al evenmin succes. Tegen het einde valt V. U. C. even aan. Hermans brengt op, waarna Hendriks tegen dej paal schiet, zoo dat Stormvogels gelukkig aan een goal ontkomt. De laatste minuten zijn weer voor Stormvogels, doch de zoozeer verdiende goal blijft uit. Na afloop protesteert Stormvogels tegen het niet toekennen van een penalty. Deze, alsnog genomen, wordt door Snoeks over geschoten. INGEZONDEN. Een Eerezaak Geachte Redactie! Zeer noode wijk ik af van mijn voor nemen om nimmer en in geen ei kei geval te reageeren op persartikelen van welken inhoud ook. Ook nu zou ik lie ver gezwegen hebben op Uw artikel „Een Eerezaak" als hierop niet was ge reageerd in de laatste Raadszitting door een zooveel ouder en dus zooveel wijzer man dan ondergeteekende. Ook het feit dat de heer Netscher zijn op merkingen lanceerde bij de rondvraag, waarbij geen debat is toegestaan en het antwoord daarop door den Voorzitter, noodzaken mij met het verzoek tot U te komen Uw kolommen voor mij open te willen stellen, waaraan U ongetwijfeld zult voldoen, gezien het feit dat deze zaak door U redactioneel is aangesne den. Een incident uit een Raadszitting- is nu uitgezet tot ongemotiveerd groote verhoudingen maar is bovendien ook reeds van den beginne af verkeerd voorgesteld in Uw Raadsverslag en Uw Raadsoverzicht, ditmaal toevallig van dezelfde hand „Ad Interim". Als nu Uw artikel „Een Eerezaak" ook nog een derde pennevrucht is van dezelfde hand, waaraan ik niet twijfel, dan zal het duidelijk zijn waar de dwaling schuilt. Dat hier door meerderen ge dwaald wordt zal U blijken uit het of ficieel raadsverslag van bedoelde zit ting, waaruit ik woordelijk overschrijf als volgt: (zie verslag pagina 25) „Ik vat de zaak thans daarom per soonlijk op, omdat U gezegd hebt, dat ik bewust een leugen in het rapport heb gezet. Er zijn nu twee mogelijkhe den: öf ik kan geen raadslid meer blij ven, öf U moet in het openbaar zeggen, dat U in de war zijt geweest. Ik hoop dat de andere leden zullen verklaren, dat het rapport juist heeft weergege ven den geest der besprekingen. U hebt beweerd, dat ons namens U gevraagd werd of het rapport niet ver duidelijkt kon worden. Dit ontken ik pertinent, voor zoover mij persoonlijk betreft. Tot mij is een dergelijke vraag namens U nog nooit gericht gewor den." Op de opmerkingen van den Voorzit ter over den onjuisten inhoud van het rapport der afdeelingen werd geant woord door den lieer Schilling woor delijk als volgt: (zie verslag pagina 22) „In de eerste plaats wil ik opmerken dat u straks tegen den rapporteur heeft gezegd, dat hij moet rapporteeren wat in de afdeelingen is gezegd en bedoeld. Dat heeft de Heer Tusenius vrijwel be hoorlijk gedaan. U heeft gezegd dat U het graag uit het verslag had willen hebben en dat er nu gezegd wordt: „de Burgemeester ligt overhoop met den Raad", wat gevaar lijk is voor de gemeentefinanciën. Wanneer ik gezegd heb, dat de sa menwerking prettiger moet zijn is dat niet een kwestie van het streng optre den in de vergaderingen, maar daar mede is bedoeld de minder aangename wijze, waarop u dat gedaan hebt. Dat het niet besproken is in de eerste afdee- ling, weet ik niet. Maar in de tweede afdeeling, waar die zaak wel bespro ken is, is er niet één geweest, die ge zegd heeft, dat hij daarmede niet ac- coord ging." Door den ileer Vermeulen werd woordelijk gezegd: (zie verslag pagina 27) „Ik heb mij gehouden buiten de dis cussie over de redactie van het verslag betreffende het optreden van den Voor zitter. Ik heb met buitengewone be langstelling geluisterd naar de verkla ring, welke van Katholieke zijde is af gelegd. Ik heb nóch naar den eenen, noch naar den anderen kant gespro ken. Maar één ding wensch ik te con- stateeren, dat die verklaring niet in overeenstemming is met de houding van sommige Katholieken, die in de zelfde afdeelingsvergadering als ik te genwoordig waren. de Heer TUSENIUS: Dank U. de Heer SLUITERS: Zoo is het pr«- cies genoeg." Door den Voorzitter echter, wien nu wel duidelijk moest zijn dat de geest van het rapport juist was, werd zeer handig de aandacht afgeleid van de hoofdzaak, van het zakelijk terrein naar het persoonlijk terrein en hij be noemde zonder mij daarin met een en kel woord te kennen, een Commissie, niet om te onderzoeken of het rapport

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2