ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN AdvertenTjëa »iterl$k i» te zendt» W0ENS8AG tot 9 sur v,». en VRIJDAG tot 4 our a.m. Uitgave vae de Naaaal. Vees. Uitgevere M§. AIRES VOOR RE9ACTIE EN ADMINISTRATIE: N. V, Brakker? Sis.jewe!, Willemsplei» 11, IJ3?ais*K - Teteföes ISS DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 unr ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd OFFICIEEL. Invordering 's Rijks Directe Belastingen. De Burgemeester der Gemeente Velsen maakt bekend, dal het kohier der Personeele Belasting no. 19, gemeente Velsen, (kant. Beverwijk) over het dienstjaar 1922, invor derbaar verklaard op den 15 Mei1922, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Velsen, den 15 Mei 1922. De burgemeester, RIJKENS. VAN DEN WACHTTOREN. Vliegende winkels en openlucht winkels. Vooral de middenstand klaagt steen en been over deze concurrentie. In een zaal, daarvoor afgehuurd of in een leegstaand huis, daarvoor voor een paai' weken gebruikt, wordt het publiek goedkoope waar aangeboden: kleeren, schoenen enz. Er wordt duch tig op den grooten trom geslagen, de reclame trekt het publiek, de een ver telt den ander, welke koopjes men er doen kan en voordat men ervaren heeft hoe gauw het goedkoope pak slijt en de zolen der mooie en toch zoo goedkoope schoenen doorgesleten zijn, is de vlie gende winkelier alweer gevlogen. Goedkoop is en blijft altijd duur koop. Meer schade hebben de middenstan ders van den verkoop der marktven ters, die groote pleinen voor een hal ven dag in een reusachtige bazar ver anderen met verschillende stands, waar men letterlijk van alles kan krij gen. Deze marktventers maken gratis reclame. Hun advertenties komen uit hun groote mond. Ze verkleeden zich als Turken en negers en schelden el kander uit op zijn plat-Amsterdamsch. Zij houden de onzinnigste redevoerin gen over Genua, Tsitsjerin, Prins Hen drik, Duys en andere grootheden en blazen, fluiten, trommelen, zingen, om het publiek te trekken. Ze melden zich allen aan als aartsschavuiten, die pak huizen leeggeplunderd hebben of wag gons over de grens gesmokkeld en daarom nu voor een krats hun koste lijke goederen aan den man weten te brengen. Of wel melden zij zich aan als de weldoeners der menschheid, die een strijd begonnen zijn tegen de afzet ters der groote winkels, die het publiek tweemaal te veel betalen. Ze maken ongepaste grappen op een of anderen kinkel of sukkel onder hun bereik, die toch niets koopt en ze slijten kisten en balen vol van hun waar. Sigaren, si garetten en rooktabak, pijpen en aan stekers en schoonmakers en fietsen, banden en alle andere onderdeelen, motorjassen en broeken, en zoolleer en messen en scharen en chocola en pa pier, potlooden en veters, Engelsche stoffen en beurzen, horloges en ape- noten enz. Men kan daar werkelijk koopjes doen en komt niet altijd bekocht thuis. Men gaat er uit nieuwsgeirigheid heen, alleen om zich eens te vermaken. Maar wie het laatst lacht, lacht het best cn de marktschreeuwer gaat met een dik ke recette naar huis. Het lekt in deze groote zaak erg gauw; bij regen is het niks gedaan. Dan loopt het publiek haastig door en moet men zeilen -span nen, om de koopwaar te beschermen. Maar bij mooi weer staan de mensehen in dichte kringen om de karretjes en kraampjes heen. De winkeliers klagen en mopperen over deze oneerlijke concurrentie. Im mers deze concurrenten hebben veel minder bedrijfsonkosten als zij. Zij ge ven een weinig staangeld of niets, ter wijl de huren der winkels, die ruim en op goeden stand moeten zijn, enorm hoog zijn. Zij hoeven niet te advertee- ren, ze hebben geen last met slechte be talers, ze hebben geen duur personeel, ze worden niet in de belasting aa'nge- slagen en hebben geen rekening v. gas of electrisch licht te betalen.Ze verkoo- pen meest tegen een paar dubbeltjes en kwartjes, maar vele kleinen maken een groote en er worden gezamenlijk aan kapitalen door al deze kramers ge beurd op een enkelen dag. Het publiek voelt er echter niets voor, om deze marktkooplui te weren en vindt in hen een welkomen steun in den strijd tegen de duurte. Als men een goeie gummijas voor twintig gul den op de markt kan krijgen, geef: men dertig in een mooie winkel. De winkelprijs wordt gedrukt door de marktprijs. Iedere zaak heeft twee handvatten en er is dan ook nog ge> n gemeentebestuur, die voldaan heeft aan het verlangen der gevestigde win kels, om deze groote openluchtbazar niet toe te laten. Zoolang als de zucht, om een koopje te doen met smaak in leuke en dolle aanpraterij aanwezig is, zal de gilde van St. Kakadorus blijven bestaan. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Sedert 20 April j. I. hebben de Ned. Spoorwegen eene verbetering gebracht in het vervoer van besteigoederen door meer treinen dan voorheen open te stellen voor zendingen tot en met 50 K. G. per colli. Daartoe is het spoorwegnet verdeeld in 36 baanvakken en mogen genoemde bestei goederen met alle personentreinen (geen snel- er» exprestreinen) van en naar aiie stations onderling van zulk baanvak ver zonden worden. IJmuiden behoort tot een baanvak, dat de stations omvat van de volgende lijnen: IJmuiden-Velsen- Haarlem-7 Uj"c J Z*nav'«>rt bad VelsenDen Helder; AlkmaarHoorn wede'm'pHk Uitgeest-Amsterdam en de stations der aansluitende tramlijnen. Aan den heer J. Burger alhier is vergunning verleend tot het houwen van een woonhuis aan de Julianakade. Zaterdag is met het s.s. De Prins der Nederlanden naar Indië vertrok ken onze begaafde plaatsgenoote mej. Jannie Kruger. Dat de sympathie voor deze jeugdige zangeres algemeen was, meer en beter dan het bezoek aan haar weinige hier gegeven concertavonden zou doen vermoeden wisten we wel, maar de groote belangstelling bij haar vertrek moeten haar wel overtuigend gezegd hebben hoe groot onze waar deering voor haar is. Wij roepen haar een hartelijk vaar wel toe en hopen dat het haar welga in ons schoone Insulinde. De heer V. uit de Annastraat deed aangifte van de vermissing van een rij wiel, dat hij voor de poort van zijn wo ning had gezet. Vijf minuten latei- kwam hij zeggen dat het weer terecht was. WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. In den nacht van Zaterdag op Zondag moest de politie een man we gens dronkenschap opbergen. Vrijdag 12 Mei hield het Arbei ders-Ziekenfonds „Kent Uw plicht" haar 8e algemeer-e jaarvergadering in Cycloop. Met een korte -n krachtige inleiding opende de voorzitter Smit cle verga dering, welke matig bezocht was. De notulen werden na lezing onveranderd goedgekeurd. Het jaarverslag van den secretaris gaf een duidelijk beeld van het vereenigiagsievon; Uit net verslag bleek, dat het ledenaantal met 29 is vooruit gegaan e-> thans 175 bedraagt. Daarna gaf de penningmeester ver slag over de financiën. De Griep-epide- mie heeft het fonds heel wat gekost. Hoewel het vorige jaar de uitkeering werd verhoogd door op de reglemen taire uitkeering van T iO.50 per week f 3.toeslag te geven, moest dit jaar de uitkeering weer reglementair ge maakt worden. Het saldo 1920'21 bedroeg f 1405.44. Aan contributie van 175 leden werd ontvangen f 2054.25. Aan rente tverd gekweekt f 20.01. De uitgaven bedroegen voor 1317 zieken dagen f 2899.50, aan bodeloon f 161.18 schrijfbehoeften en drukwerk f 4.10, zaalhuur en diversen f 166.87. Inkomsten f 3529.70. Uitgaven f 3231.65. Voordeelig saldo f 298.05. Niettegenstaande de achteruitgang der financiën kan de vereeniging met voldoening op het afgeloöpen jaar te rugzien, daar dit jaar ongeveer 70 ge zinnen bij ziekte gesteund zijn en ook wijl alle leden arbeiders zijn, die meer of minder de crisis-lasten hebben te dragen wat momenteel maar al te dui delijk is waar te nemen. Van de controle-commissie werd geen verslag uitgebracht, daar van de drie commissieleden niet één aanwe zig was. Er werd een nieuwe controle-com missie benoemd. De bestuursverkie zing bracht geen wijziging in het be stuur, zooclat weder gekozen werden A. Smit, voorzitter; M. Koningstem, le secretaris; J. Oldenburg, le penning meester. Door het bestuur werd voorgesteld, aangezien er alle jaren zoo weinig le den ter vergadering komen het boete stelsel, voor dit jaar te hand haven waarmede alle leden instemden. Zij, die dus zonder kennisgeving niet ter vergadering zijn geweest, zijn verplicht 25 ets. boete te betalen. Door den voorzitter werd nog mede gedeeld, dat een lid zijn 20 weken uit keering heeft ontvangen en nog steeds ziek is en vraagt de vergadering hoe er nu gehandeld moet worden. Er ont staat groote beroering en waar er geen oplossing in deze kwestie wordt ge vonden stelt een bestuurslid voor e<-n collecte te houden welk voorstel met applaus wordt begroet <-n f 10.50 op bracht. Met een opwekkng om propa ganda voor de vereeniging te maken sluit de voorzitter de vergadering. VELSEROORD. Vrijdagavond werd in „Tivoli" aan den Rijksstraatweg door de Coop. Arb. Woningbouwvereeniging een al- gemeene ledenvergadering gehouden De vergadering was, naai- H. Dbl. meldt, druk bezocht. De voorz. heette de aanwezigen welkom en meende met het oog op de zeer groote agenda zeer kort te moeten zijn. Hij hoopte dat deze verg. zal bijdragen tot bloei der vereeniging. De notulen der vorige verg. werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek dat de vereen, op 1 Jan. 1922 bestond uit 261 leden, en was aangesloten bij de Centrale van Ar- beiders-woningbouwvereenigingen. De balans werd goedgekeurd en de admi nistrateur gedechargeerd. Bij de Bestuursverkiezing werden de aftredenden Dekker, Baarda en R. de Waal bij enkele candidaatstelling herkozen. Als commissaris werd gekozen de heer Hovenier. De huurverhooging, het kardinale punt der vergadering, bracht de gemoederen nog al in bewe ging. In 1916 was reeds door Min. Treub bepaald dat ieder die f 35 per week verdiende de volle huur moest betalen. Door den Woningraad is dit steeds afgewezen. De Minister wilde een huur van f 5.46 per woning zonder waterleiding. Men meende dat dit bij de huidige loonsverlagingen onmogelijk is. Het bestuur zal alsnog alles in het werk stellen om huurverhooging tegen te gaan. Verschillende sprekers waren van meening dat de actie tegen huur verhooging landelijk moet worden gevoerd. Na re- en dupliek werd aan het be stuur volmacht gegeven te handelen naar hun beste weten en kunnen. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten. VELSEN. Aan den heer F. de Vilder te Vel seroord is vergunning verleend tot het bouwen van een dubbel woonhuis na bij Rooswijk alhier. Op 't Prov. Noord-Hollandsch Zendingsfeest, dat Maandag 5 Juni (2en Pinksterdag) op het landgoed Waterland van jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden alhier gehouden wordt, hopen de volgende sprekers op te treden: Ds. J. Ph. Eggink alhier, openings rede; zendeling A. van Dijk: „Het eoni- ge noodige voor den Soendanees"; ds. P. J. de Jong, van Bennebroek: „Pink sterkracht"; dr. O. Norel, directeur van het Comité voor Inw. Zending te Am sterdam: „Als wij dooden ontwaken"; ds. M. J. Punselie, van Leiden: „Geest drift"; ds. J. W. P. le Roy, van Sloter- dijk: „G. G. C."; dr. H. F. Oberman, van Rotterdam: Slotrede. De Chr. ^angvereeniging Soli Deo Gloria van Landsmeer, en de Chr. Harmonie Nut en Genoegen van Edam, zullen op het Zendingsfeest uitvoerin gen geven. Het laatste zal ook den zang begeleiden. SANTPOORT. Aan den heer J. Sintenie te Bloe- mendaal is vergunning verleend tot 't bouwen van 2 woonhuizen met winkel, bergplaats en stal aan den Bloemen- daalschen straatweg alhier. Door den heer M. van Rooy te Schoten zullen aan den Biezenweg al hier 6 woonhuizen worden gebouwd. Dezen winter werden alhier ver schillende rijwielen gestolen, zonder clat het mogelijk was de daders op te sporen. Deze zijn thans gevat en wel in Nünspeet, waar zij blijkbaar dezelfde praktijken hebben uitgehaald. Het is een echtpaar, dat hier op een villa woonde tegen f 200 huur per maand. UIT DE GEMEENTE. Belastingen. Inzake de vaststelling van het ver menigvuldigingscijfer voor de plaatse lijke inkomstenbelasting deelen B. en W. het volgende me ie: Volgens de laatste berekening zou de plaatselijke inkomstenbelasting dienst 19211922 f 736.000 moeten opbrengen, in verband waarmede het vermonig- vuldigingscijfer, bedoeld in de hef fingsverordening, op 2.10 werd bepaald Aan de hand van de thans bekend zijnde gegevens zal echter de netto- opbrengst dezer belastng ongeveer f 820.000 bedragen. Bij de beoordeeling van deze cijfers dient evenwel niet uit het oog te wor den verloren, dat in de begrooting voor 1921 een totaal bedrag van f 125.000 was geraamd als opbrengst van nieuw in te voeren belastingen, als straatbe lasting, bouwbelasting, r-eclamebelas- ting, zakelijk-bedrijfsbelasting en keurloon van vleesch enz. Het laat zich aanzien, dat ten bate van bedoeld dienstjaar op deze posten van ontvang niet zal kunnen worden gerekend, zoo dat de meerdere opbrengst der plaat selijke inkomstenbelasting daartoe ge heel zal worden opgeheven. In de begrooting voor 1922 is de op brengst geraamd op f 754.000. Verschillende reeds bestaande belas tingen zullen voorzoover thans bekend f 16.000 meer opbrengen dan do raming De rijksuitkeering naar het aantal inwoners kan f 1.500 hooger geraamd worden. Een en ander brengt mede een meer dere ontvangst van f 17.500. De opbrengst van de plaatselijke in komsten-belasting voor 1922 kan dus gevoeglijk gesteld worden op f 754 000 f 17.500 f 736.500. In verband met de opbrengst der be lasting-dienst 19211922 zou het ver- menigvuldigingscijfer voor 19221923 moeten zijn 1.90. Daar in de jaren 1920 en 1921 door oen- nauwkeurig toezicht op de uitga ven en bezuiniging, waar dit mogelijk was, de uitgaven belangrijk beneden de raming bleven en B. en W. op den ingeslagen weg meenen te moeten doorgaan, ook voor 1922, kan het \er- menigvuldigingscijfer voor 1922-1923 gevoeglijk worden gesteld op 1.80. De werkloosheid. Door den IJmuider Bestuurdersbond is het volgende adres gezonden aan den gemeenteraad: Dat hij kennis heeft genomen van besprekingen van Uwen Raad in ver schillende zittingen over het werkloos- heidvraagstuk in onze gemeente. Dat het volgens zijn meening goed gezien was van Uwen Raad bedoelde kwestie behoorlijk en met kennis van zaken te beoordeelen voor dat tot daad werkelijk optreden zou worden over gegaan en wel om de volgende redenen: le. omdat ieder, die eenigermate met het visscherijbedrijf bekend is voorzag, dat ongekende werkloosheid in bedoeld bedrijf niet kon uitblijven doch, dat op dien tijd er nog geen uit- getrokkenen waren en 2e. omdat eventueele werkverschaf fing voor uitgetrokkenea niet bedoeld kan zijn om hulp te verïeenon aan chronische werkloozen, omdat die menschen volgens zijn meening zijn aangewezen op de diverse armbestu ren. Dat thans echter dringend db*nt te worden voorzien in de zich steeds meer uitbreidende werkloosheid om te voorkomen, dat nijvere arbeiders niet geheel met hunnen gezinnen ten onder gaan. Dat echter niet allee» een aantal goede arbeiders zijn uitgetrokken, doch dat alle zeelieden (vissche'-s) door den meer dan onbegrijpelijke» maatregel van den betrokk :n minister huiten de werkloozen kas vallen van 1 Mei tot 1 December, omdat, (le trawl- visscherij vólgens dien minister onder het seizoenbednjf behoord te worden gerekend. Dat de minister, trots alle pogingen die daarvoor zijn aangewend, niet van dat standpunt is af te brengen maar No. 57 Woensd&f? 17 Mei 1928 7e Jaargang iJMUIDER COURANT A.&o*n«ne*tsprgs i fl.p«r S maanden, frisco per post f 1.35 Aboaaementen worde» aange»ome» aa» het Barea» cn te ij de Age»ten. Tot plaatsing va» advertentie* van Buite» de gemeeate VELSEN in dit blad is nitslnitesd gerechtigd het Advcrteitie- bureau P, F. C. R 0 E L 8 E, I JMUI&EN, Zattrflftgi Ingexonde mededeelingen éO ets. per regelAdvertenties van 11. en m. 6 regels f 1.—, iedere regel meer 30 ets. Compact gezette advertenties van 11. en m. te regels f 1.36, iedere regel meer 36 etc. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties nit de gemeente, nitslnitend bq vooruitbe taling, van 11, en m. 6 regels f 0.76, iedere regel meer 15 ets. Bq niet contante betaling worden de gewone prgzen berekend, Advertentie* „adres bur. v. d. blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprfjzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Veisen

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1