Ook werd een ruwoliemotor in bruikleen verkregen, deze van de Kronihoutmotorenfabriek te Amster dam. Genoemde werktuigen zijn in de sme derij geplaatst, waar ook de stoomma chine zal worden opgesteld. Mocht nu later blijken, dat de werktuigen hin derlijk zijn voor het smeden of omge keerd, dan kan desnoods de veldsmid se met aanbeeld, enz. worden overge bracht naar een gebouwtje van plaat ijzer, waarvoor op de begrooting van 1921 reeds f 1000 was uitgetrokken. De dure werktuigen blijven dan opgesteld in een solied gebouw. Dit jaar werd met 15 leerlingen, on der leiding van den directeur e.i den leeraar 11. de Korte, gedurende 9 dagen per vaartuig „de Lichtstraal", een oefeningstocht op de Zuiderzee ge maakt. Deze tocht kwam de praktische vorming der meerendeels weinig beva ren leerlingen zeer ten goede. Daar de directeur echter meende, dat een vol gend jaar de tocht meer nut zou ople veren, indien het reglement voor het gebruik van het vaartuig werd gewij zigd, deelde hij den Inspecteur van het Zeevaartkundig Onderwijs zijne wen- schen daaromtrent mede. Het bestuur der vereeniging, die de Lichtstraal be heert, heeft deze wenschen vrijwel alle ingewilligd. De oefeningen in roeien, zeilen en visschen met de boot, werden dit jaar ook in de wintermaanden voortgezet. Leerlingen en onderwijs. Het vorig verslag vermeldde, dat de school nu was ingericht volgens de in te voeren nieuwe Schipperswet. Hoe wel deze wet voorloopig niet werd in gevoerd werd de school tot de groote vacantie vrij goed bezocht, en ook na die vacantie is het bezoek, lettende op de algemeen heerschende ontwrich- tng van het bedrijfsleven, vrij goed. Klasse A. Het aantal leerlingen schommelde tusschen 29 in Januari 1921 en 14 op uit. December 1921, 3 leeringen ver wierven het diploma Boeten en Schie mannen; 7 het diploma Schiemannen. Klasse B. Het aantal leerlingen schommelde tusschen 17 in Januari 1921 en 15 op uit. December 1921. Hiervan deden 2 in het voorjaar 1921 examen voor stuurman en slaagden; 7 deden exa men en verwierven het Diploma voor de „Wet op het uitwijken", Klasse C. Het aantal leerlingen schommelde tusschen 17 in Januari 1921 en 25 op uit. December 1921. Hiervan deden in April 8 en in November 4 examen voor machinist en slaagden. Klasse D. De 4 leerlingen van deze klass wer den in April uit klasse B genomen; zij verwierven het diploma voor de „Wet op het uitwijken". Einde December waren in deze klas se geen leerlingen. In »de avonduren werd aan oudere leerlingen onderwijs gegeven volgens programma van klas sen B II en B III. Opmerkingen. Ter staving van de waardeercnde woorden, die in de laatste maanden van het verslagjaar over de school werden vernomen, kan dienen ,dat de school, behalve voor de Rijksdiplo- ma's, ook steeds jongelieden voor ma- De cursus voor Radio-telegrafisten der Mij. Radio-Holland bleek hier, voor haar doel, niet genoeg geschikte leer lingen te kunnen trekken; de Mij. be snoeide de hier gegeven lessen belang rijk en zij heeft medegedeeld, dat zij voorloopig niet meer het te harer be schikking zijnde lokaal wenscht te ge bruiken. Van de vooropleiding voor Groote Vaart, die uit. December 1920 6 leer lingen telde, gingen 4 naar verschillen de zeevaartscholen, om verder te wor drifters met f|9438 en in gelijk tijdvak van 1921 38 Engelsche stoomdrifters met f34.368 besomming.^,^ r De in consignatie aangevoerde visch- zendingen brachten in April van dit jaar f 7757 opin April van het vorig jaar f 12,502 en in de eerste vier maanden van dit jaar f 67.910 tegen in de eerste vier maanden van het vorig jaar f 92.964. De opbrengst van de in April 1922 aange voerde visch bedroeg f822.885 en in April van 1921 f656.670 terwijl de totaalopbrengst van alle in de eerste vier maanden van Wij'stellen teveel prijs op journalistiek atsoen, dan dat wij ons maar kalmweg voor eugenachtige berichtgevers laten uitmaken, ie daarmede een kennelijk doel zouden hebben. Waar dit bericht dus ons zeiven aangaat, geven wij den heer Schilling toch wel de volle maat, door zijn stuk met deze insinu aties aan ons adres op te nemen. Hij heeft over ons zeker geen klagen. ---x Redactie. den opgeleid. De 2 overigen hebben dit jaar aangevoerde visch bedroeg f3.914.951 tegen die in de eerste vier maanden van het vorig jaar aangevoerd f 3 622.547 hier ter plaatse hunne belangen en komen ter school, zoo hun overige be zigheden dit toelaten. In 1922 zal deze zaak, in verband met tot den Raad ge richte verzoeken, weer ter sprake ko men. Vervroeging leeftijd van toelating. Eveneens zal worden ter sprake ge bracht, of het niet gewenscht is de leeftijd van toelating op jonger dan 14 jaar te stellen en wel zoodanig, dat de leerlingen, terstond na het veriaten der Lagere School kunnen overgaan naar de Visscherijschool. Hierdoor zal worden voorkomen, dat leerlustige jongens, die wel vakonder wijs willen genieten, maar niet het on derricht op een L. L. O. of M. U. L. O. school, eerst een tijd rondloopen en dan geen lust meer hebben in ieeren. Deze regeling zou liefst reeds met April 1922 in werking moeten treden Nu de klassen B en B II zijn ingevoerd, is hiertegen geen enkel bezwaar. VISSCHERIJ. Gedurende de maand April zijn te IJ muiden aan den rijksvischafslag aange komen 193 stoomtrawlers met t besomming tegen in April van het vorig jaar 88 stoomtrawlers met f 322.543 besom ming in de eerste vier maanden van dit jaar kwamen 976 stoomtrawlers aan de markt, die f 2.506.325 besomden tegen in de eerste vier maanden van het vorig jaar 605 stoomtrawlers met f 2.369.994 besom ming. Zeiltrawlloggers kwamen er in April van dit jaar aan den afslag 222 met f 75.174 besomming tegen in April van het vorig I jaar 236 dier vaartuigen met f 131.750 besomming en in de eerste vier maanden van dit jaar 664 zeiltrawlloggers met f 360.981 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 688 zeiltrawlloggers met f 492.209 besomming. Verder kwamen van de trawl- visscherij in April van dit jaar aan de markt7 sleepboottrawlers met f 5832 De Scheven ingsche haven. Een delegatie uit de havencommissie en het havencomité te Scheveningen, bestaande uit de heeren den Duik Jr., F. G. van Duuren en J. van de Zwam, heeft naar het „Vader!." meldt, een onderhoud gehad met den Minister van Waterstaat. Minister König verklaarde, dat hij ook tot de teleurgestelden behoort. Hij had, zeide hij, het beste en goedkoopste plan voorgedragen, gegeven den eisch van Oorlog, dat het toestaan van dieper maken van de haven uitgesloten is. Van 1906 tot 1911 was hij zelf ais ingenieur aan de haven werkzaam geweest en hij meent dus den toestand uit ervaring te kennen. Op een vraag van de delegatie, of Z. Exc. zijn voorstel nog niet eens bij de Kamer zou kunnen indienen, was het antwoord, dat hij, stel er was nog tijd voor, dit met het oog op de groote meerderheid voor de verwerping niet doen kon. Op de vraag of Z. Exc., als hij na de verkiezing weer Minister van Waterstaat werd, opnieuw het plan zou indienen, werd geen bescheid gegeven, en toen men vroeg, °f Z. Exc. het Rijk wettelijk verplicht achtte 476641 |t0t de handhaving van de beloofde diepte, verklaarde de Minister, moreel van die verplichting overtuigd te zijn. De delegatie zou nog rapport uitbrengen in een vergadering van havencommissie en havencomité. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie In Uw blad van Woensdag 24 Mei j.l. komt onder „ljmuiden" een stukje voor „Ernstig verzet" waarop ik U beleefd ver zoek even te mogen reageeren, bij voorbaat mijn dank. Alhoewel ik zelf niet bij het geval aan W ^-1»^ g«w«.C0r toch devrijhdd jaar 4 dier vaartuigen, die f 6410 besomden! ric^' as zeer leugenachtig te qualifi en in de eerste vier maanden van dit jaar 31 sleepboottrawlers met f 32.839 besom ming tegen in de eerste vier maanden van het vorig jaar 15 van deze vaartuigen, die f22.097 besomden; 37-motortrawlvisschers met f 4045 besomming tegen in April van het vorig jaar 182 dier vaartuigen met f 21.102 besomming en in de eerste vier maanden van 1922 98 motortrawlvisschers met f 8963 besomming tegen in de eerste vier maanden van het vorig jaar 272 dier vaartuigen, die f31.979 besomden; 12zeil kustvisschers met f 232 en in April van het vorig jaar 84 zeilkustvisschers met f 4450 besomming en in de eerste vier maanden van 1922 14 zeilkustvisschers die f 370 besomden, tegen in gelijk tijdvak van 1921 154 dier vaartuigen met f 6548 besomming; 9 motorloggers met f 4408 besomming tegen in April van 1921 motorloggers met f 5043 besomming en in de eerste vier maanden van dit jaar 24 motorloggers met f 15 107 besomming tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 127 dier vaartuigen met f 21.077 besomming Van vreemde nationaliteit kwamen van ceeren. Toen ik met den trein van 9.09 van Rotterdam hier aankwam, waren er eenige menschen aanwezig die mij verzochten, na mij een en ander te hebben medegedeeld even naar de plaats waar de aanslag door een politieman op iemands leven was gepleegd, te wiilen begeven. Verschillende bewoners aan de Kanaal straat, dus niet fan Grabbel, plus een groot aantal toeschouwers verzekerde mi, unaniem, dat zij bereid waren het volgende onder eede tegenover wie dan ook te willen verklaren Er was van dronkenschap noch van eetiig verzet van de zijde van T. sprake. De jonge man was betrekkelijk dicht bi, huis, toen een ordebewaarder naar hem toe kwam, hem bij de schouder greep en iets glmompelde van arresteeren. De man vroeg heel nuchter aan den politieman„Zijt u niet een pietsje in de war, u heeft zeker den verkeerde voor?" Het antwoord van den ordebewaarder was hierop een greep, eenige stompen en T. lag op de straat, waarop dadelijk gebruik troos' heeft opgeleid, hetgeen voordelde trawlvisscherij hier binnen in April van jwerd gemaakt van het hakkido. roen aan 1 - - 'de bloedwraak was voldaan was T. zoo visscherijvloot van groot nut mag wor den geacht. In de 9 jaren van haar bestaan werd deze klasse bezocht door 372 leerlin gen, waarvan 298 na 1 October 1915. Toen werd ingevoerd een schooldiplo ma: „Boeten en Schiemannen", dat se- jdit jaar 78 Duitsche stoomtrawlers metl f 173.594 besomming en 8 Duitsche motor- Itrawlers met f 5184 besomming tegen in April van het vorig jaar 6 Engelsche I stoomtrawlers met f 7271 en 6 Deensche motortrawlers met f 13.527 besomming en[ in goed als bewusteloos. De politieman liet zijn slachtoffer voor hetgeen hij was en ging er van door, met achterlating van zijn sabelschede, die in het heetst van de hakpartij op de straat was gevallen waar de eerste vier maanden van dit jaarHe /^f^ewaarder, wien de warmte bepaald dert dien door 57 leerlingen werd he- [271 Duitsche stoomtrawlers met f 622.3761 !n 1 was geslagen, maar geen erg ltn had. Zoo heeft diploma haald; 13 verwierven het voor Schiemannen alleen. Klasse B werd in genoemd tijdvak I bezocht door ruim 200 leerlingen, waarvan 96 een diploma voor stuur man of schipper behaalden. Klasse C werd bezocht door ruim 1501 leerlingen, waarvan 24 een diploma voor machinist-stoker behaalden. Klasse D leverde sedert de oprich-| ting in Januari 1916 99 gediplomeerden in „de Wet op het uitwijken" Algemeen. besomming en 10 Deensche motortrawlers. met f6339 besomming en in de eerste vier I 00 'iee u|?eva! Z.IC,toege(fragen maanden van het vorig jaar 13 Engelsche f" leugenachtige berichtgever zal zijn stoomtrawlers met f 29.608, 1 Engelsche kennelijk doel vvel met bereiken. De pol.t.e- zeiltrawler met f426 en 8 Deensche motor- ma" zal heusch Z1J" rechtmatige straf met trawlers met f 17.122 besomming. lontgaan. Van de beugvisscherij kwamen in April I Nogmaals mijn dank voor de ruimte van dit jaar hier binnen 14 zeilbeugers| SCH1LLINO. (sloepen) met f26.404 en 17 stoombeugers met f 42.485 besomming en in April vanl Noot. Wij plaatsen dit bericht gaarne het vorig jaar 27 stoombeugers met f 94.4621 en verwijzen naar een ander bericht in dit en 15 zeilbeugers met f37.645 besomming I blad, waarin wij de aanklacht van T. tegen en in de eerste vier maanden van 19221 de politie vermelden. 76 stoombeugers met f 188.916 en 56 zeil-1 Waarom gebruikt de heer Sch. toe De proeven met draadlooze telegra-1 beugers met f 94.920 besomming tegen in I dadelijk zulke dikke woorden als leugen fie leverden voor de visscherij geen bruikbaar resultaat. Nadat zeer veel tijd, voornamelijk op Zon- en feestda gen en 's nachts was besteed aan het nemen van proeven en daarbij ver scheidene toestellen waren afgekeurd, werden eindelijk plannen aangeboden, betreffende toestellen, die zoo omvang rijk en kostbaar werden, dat een proef neming moest worden ontraden. BINNENLAND. Onderstaand manifest plaatsing aangeboden. werd ons ter MANIFEST aan de Onderwijzers in de geheele wereld van de deelnemers aan de Internationale Conferentie van Onderwijzers, samengekomen in het Secretariaat van den Volkenbond in Genève, van 18 tot 21 April 1922. dat leerlingen van één school corres pondenten in vele landen hebben. Met twee lessen per week van elk één uur kunnen de leerlingen in één jaar de taal voldoende gebruiken, wat bij eenige andere taal in drie jaren niet mogelijk is. Wij onderwerpen dit Manifest aan uwe ernstige beschouwing en bevelen U van harte aan het onderwijs in Es peranto te bevorderen, niet alleen om zijn nut voor.handel, wetenschap en internationaal verkeer, maar ook om zijn waarde als aansporing tot die vriendschappelijke verhouding tus schen de volkeren der wereld, die het are doel is van den Volkenbond. (Uit het Esperanto vertaald). w jt de eerste vier maanden van 1921 107jachtige berichtgever? Wij ontvingen dit stoombeugers met f 351.262 en 69 zeil-jbericht uit het politierapport en waren nog beugers met f 151.001 besomming. I het meest uitvoerige van alle bladen. De Van de haringvisscherij kwamen in April andere bladen hadden er twee of drie van dit jaar binnen 7 open booten met J regels over. De politie had ons verzocht f 112 en 1 Engelsche stoomdrifter met J er zoo weinig mogelijk van te melden, f 575 besomming tegen in April van het J omdat het onderzoek nog gaande was. vorig jaar 1 Engelsche stoomdrifter met!Wij gaven dus, wat ons gezegd werd. slechts f 14 besomming en in de eerste! De politie gaf ons op dat T. den agent vier maanden van 1922 8 Engelsche stoom I naar de keel was gevlogen. Wij, vertegenwoordigers van 16 re geeringen en onderwijzers uit 28 lan den, samengekomen in het Scretariaat van den Volkenbond brengen een broe- dergroet aan onze medearbeiders aan de taak van verlichting van de geesten der menschen. Wij verkondigen ons geloof, dat de huidige betreurenswaardige staat, waarin zich de beschaafde wereld be vindt, in den grond wordt veroorzaakt door het wanbegrip en het wantrou wen, die de volkeren van elkaar schei den. Wij verkondigen onze overtuiging, dat opvoeding en het principe van in ternationale toenadering, door den Volkenbond beoogd, het eenige zekere middel zijn tegen dit kwaad. Wij schatten als een van de waarde volste bijdragen tot de oplossing van het probleem van den wederopbouw der wereld, de internationale hulptaal Esperanto, en verkondigen ons geloof, dat die taal behoort te worden opgeno men in het program van opvoeding van elk beschaafd land. Wij wenschen U bekend te maken met de uitkomsten van onze ondervin ding, opgedaan bij het onderwijs in Esperanto in scholen van verschillen de deelen der wereld. Wij constateerden, dat Esperanto als internationale taal geheel voldoende is voor practisch gebruik, mondeling en schriftelijk, voor alle doeleinden, waarvoor een taal noodig is; en dat het bovendien opmerkelijke eigen schappen bezit, die zijn waarde als op voedingsmiddel bewijzen. Het heeft waarde als hulp bij het juiste gebruik van de moedertaal, wat is aangetoond door verbetering van uit spraak, door betere keuze van woor den en kennis van hun feeteekenis, door verbetering in het gebruik der letters en kennis van grondbeginselen der spraakkunst. Het heeft waarde als hulp bij he aanleeren van andere talen, moderne en klassieke, daar het de taak van de> onderwijzer vergemakkelijkt en hem tijd bespaart, grammaticale vormen duidelijk maakt, reeds bekende woord wortels verschaft en omdat het voor de taak van het gebruik der te leeren talen een intellect heeft gevormd, dat reeds gewend is zich in meer dan één taal uit te drukken. Naar onze meening moet men reeds bij het lager onderwijs Esperanto aan kinderen onderwijzen als de eerste taal na de moedertaal. Dat zou de kinderen, die de school het vroegst moeten ver laten, uitrusten met voldoende kennis van een tweede taal voor practisch ge bruik; dat zou aantoonen of zij, die naar het middelbaar onderwijs over gaan, aanleg hebben voor verdere taal studie en de zekerheid geven, dat de leerlingen, die deze geschiktheid bezit ten, de nieuwe taak zullen beginnen met voorbereide geesten, wat leiden zou tot tijdsbesparing en betere resul taten; terwijl de leerlingen zonder aanleg voor taalstudie zich zouden kunnen wijden aan studie, die beter voor hen past. Wij constateerden, dat kennis van Esperanto in onze leerlingen opwekte meer wezenlijk gevoel voor een waar deering van aardrijkskunde, wereldge schiedenis en zedelijke opvoeding, eei grooter en sympathieker belangstel ling in vreemde volken, hun gewoon ten, literatuur en kunst en ook in we reldvrede. Dit wordt voornamelijk be vorderd door de wisseling van brieven prentbriefkaarten en teekeningen met kinderen in andere landen, het le zen van internationale kranten in Es peranto en de studie door middel van die taal van de literatuur van verschil lende landen. Leerlingen kunnen mee doen aan correspondentie na enkele maanden Esperanto-onderricht. Het voordeel van deze correspondentie is dat zij niet slechts één land betreft maar dat de ondervinding dikwijls is. M -..if; R uilkinderen. De Vereeniging „Voor Jong Neder land" te Amsterdam, welke gedurende haar 15-jarig bestaan kinderen van 713 jaar tot herstel van gezondheid tijdelijk naar gezonde streken zendt, mits de ouders of verzorgers naar de mate van hun financieele krachten in de verpleegkosten bijdragen of die ge heel vergoeden, stelt zich nu ook be schikbaar om als bemiddelaarster op te treden, teneinde ouders of verzor gers, die hun kinderen in de vacantie tijdelijk met andere kinderen willen uitwisselen, met elkander in verbin ding te brengen. Het volgende voorbeeld kan ter ver duidelijking strekken: Indien b.v. de ouders van een gezin woonachtig te Hilversum, hun kind naar zee willen uitzenden, terwijl in Zandvoort een gezin woont, waarvan de ouders hun kind naar een bosch streek willen sturen, zouden deze kin deren geruild kunnen worden. Het bestuur der Vereeniging „Voor Jong Nederland" belast zich met het inwinnen van alle inlichtingen om trent de wederzijdsche ouders en alle omstandigheden van de betreffende ge-' zinnen. Ouders die door tusschenkomsi van bovengenoemde Vereeniging tijdelijk een of meer kinderen wenschen te rui len, gelieven aan den secretaris der Vereeniging „Voor Jong Nederland" den heer Leonard Minkenhoff te Am sterdam, onder motto: „Ruilkinderen" een formulier aan te vragen. RAAD VAN ARBEID. Een voor vele verzekerden belangrij ke beslissing werd dezer dagen door de Rijksverzekeringsbank genomen. De Raad van Arbeid te Haarlem had aan de Rijksverzekeringsbank vooz'ge- steld een verzekerde, voor wien volgens het oordeel van den Raad gevaar be stond blijvend invalide te zullen wor den, op kosten van de Bank in een in richting te doen opnemen. De Rijksverzekeringsbank heeft zich met dit voorstel niet kunnen vereoni- gen op grond, dat de stand der verze kering geen termen geeft om behande ling krachtens artikel 99 te doen ver- leenen. Bovenbedoelde verzekerde was reeds sedert 3 December 1919 in de verplichte verzekering opgenomen, doch op zijn rentekaarten waren wellicht in hoofd zaak van zijnen gezondheidstoestand dechts 20 rentezegels geplakt tot een bedrag van f 12. Door deze beslissing treedt dus dui- lelijk naar voren, dat niet iedere ver zekerde, voor wien gevaar bestaat, dat hij blijvend invalide zal worden, op kosten der Bank genees- of heelkundi ge behandeling of opname in een in richting zal deelachtig worden, doch dat de ,stand der verzekering d.w.z. het aantal der door of voor hem geplakte rentezegels bij het nemen der beslis sing van grooten invloed zal zijn. Omtrent den duur van de verzeke ring wordt in art. 99 I. W. niets be paald zoodat de maatregel als in dat artikel bedoeld, reeds na een verzeke- ringsduür van enkele weken kan wor den genomen. Uit bovenaangehaalde beslissing blijkt evenwel, dat de Rijksverzeke-. ringsbank niet alleen beoordeelt de doelmatigheid van de voorgestelde be handeling, doch ook het aantal gedu rende den verzekeringsduur geplakte zegels in aanmerking neemt. Waar tegen de beslissingen van de Rijksverzekeringsbank inzake Art. 99 I. W. geen beroep open staat, zal dus ieder verzekerde, die met het oog op zijn gezondheidstoestand meent eer lang voor eene behandeling volgens art. 99 I. W. in aanmerking te mogen komen, goed doen ook gedurende den tijd, waarin hij niet heeft kunnen wer ken, met zegels plakken te blijven doorgaan. Niet alleen omdat dit zijn kans om voor bedoelde verpleging in aanmer king te komen doet verhoogen, doch ook, omdat hierdoor de wachttijd, n.l. het in rekening doen brengen van 150 premiën voor een eventueele toeken ning van invaliditeitsrente spoediger verstreken zal zijn.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2