IJmuider Courant Zaterdag 27 Mei Tweede blad OFFICIEEL. Invordering 's Rijks Directe Belastingen. De Burgemeester der Gemeente Velsen maakt bekend, dat het kohier der Personeele Belasting No. 1 (kant IJmuiden) over het dienstjaar 1922, invorderbaar verklaard op den 24 Mei 1922, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Velsen, den 24 Mei 1922. De burgemeester, RIJKENS. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. V. Oostrom Soede. 5 uur: Ds. Erdman. DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT.-BOND. 10.30 uur: Ds. D. Attema van Zaandam. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Buffinga. 5 uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. J. B. G. Croes. Woensdagavond 7 uur te Velsen in 't gebouw Chr. Belangen Ds. J. B. O. Croes. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: De heer C. J. Lasschuit, kand. te Haarlem. 5 uur: Ds. P. W. Foeken, te Haarlem. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Wissink. 5 uur: Dezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Eggink. 10 uur: Kinderkerk, Lokaal Wijkeroog. WIJKEROOG. GEREF. KERK. 10 uur: Preeklezen. 5 uurHetzelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uurDr. G. A. van den Bergh v. Eysinga. EVANGELISATIE. 10 uur: Ds. Erdman, te IJmuiden. NATUURWANDELING E N. III. Langs den Duinrand. Vanaf Velseroord, vroeger „de Heide" geheeten, voert ook de in latere jaren hardgemaakte Zeeweg naar Driehui zen. Wanneer we op den Zeeweg zijn begint het landschap reeds aangena mer te worden nu wij de huisjes van Velseroord achter ons lieten. Naar rechts zien wij de schilderachtig ge legen boerenwoning „de Slingermuur" met bijbehoorende landerijen, waar men reeds vroeg in 't voorjaar schapen met lammeren ziet weiden, met de bos- schen der Heerenduinen op den ach tergrond. Aan de linkerzijde de oude boerderij met rieten dak, genaamd „Tolsduin". Meer en meer vervallen en verdwijnen in dezen omtrek de boerde rijen met rietgedekt; het brandgevaar is dan ook niet gering. Sedert het vo rig jaar is de Zeeweg aan den noord kant met eenige villatjes bebouwd ge worden en dat nadat het weiland gren zende aan en vroeger bij de buiten plaats „Schoonenberg" behoorende, in verschillende handen was gevallen. De ligging van Driehuizen is voorzeker schoon, de kerk werd in 1893 gebouwd ter vervanging van een kleinere die reeds uit de 18e eeuw dagteekende. Overal wordt in dezen omtrek de aard beziën-cultuur, groente- en bloembol lenteelt uitgeoefend, terwijl daardoor 't weiland in oppervlakte zeer vermin derde. Het vlek» Driehuizen, waar in vroegere jaren zelfs geen halte van den Spoorweg bestond, heeft een alge- meene bekendheid verkregen doordat het voormalige landgoed „Westerveld" tot begra afplaats is geworden en voor al sedert dat daar het „Crematorium" werd gevestigd. Hier, beschut door hooge duinen, ziet men een van de mooiste en zwaarste boomengroepen uit deze omgeving. Het zachte groen van beuken, linden en uitkomende eiken dat men ei* nu in de Meimaand aanschouwt, de kleine villa op den achtergrond, zoo vertoont zich „Wes terveld" aan het oog en doet voor den onbekende niet vermoeden dat het hier de plaats is, waarheen reeds zoovele dooden uit allerlei plaatsen des lands werden gevoerd en daar hun laatste rustplaats vonden. De toegang tot „Westerveld" is niet publiek. Den weg voorlangs de begraafplaats volgende, zien we de duinen plotseling geëindigd en rechts een aaneenschakeling van tuinen, terwijl de bosschen en duinen eerst veel verder westwaarts gelegen zijn. Op deze vruchtbare vlakte waar nu aardappelen, bloembollen, aard beien enz. groeien, verhieven zich vroe ger zeer hooge en goedbegroeide dui nen, die tegen „Westerveld" aansloten en men kan het nauwelijks gelooven, deze vele hectaren duin zijn in betrek kelijk korten tijd afgegraven en het zand weggevoerd om voornamelijk te dienen tot ophooging der spoorwegdij- ken en het emplacement van het nieu we station te Haarlem. In de eikenboschjes langs den weg zien wij de Kamperfoelie zich slinge ren langs de stammetjes, om later in den tijd tot in de hoogste toppen met hare welriekende citroen- en goudgele, met rood geboorde bloemtrossen te prijken. In de oorspronkelijke bosschen der duinenwildernis groeien behaWe 'de Kamperfoelie nog meerdere klim- en woekerplanten zooals: de Witte Hop, de Heggevinde, het Warkruid en ook de Klimop. Op onzen tocht langs den Driehuizer - kerkweg komen we nu aan de duinen en bosschen van het landgoed „Duin en Kruidberg". De gronden hiertoe be hoorende, strekken zich uit van af den Hagelinger- of Doodweg onder Sant poort tot aan de Noordzee toe. Als men een toegangskaan aanvraagt bij den eigenaar kan men in deze duinen toe gelaten worden. Een beharde weg voert vanaf het Kasteel door de dui nen naar het strand. Ook de groote boerderij met het aanliggend weiland, genaamd het „Huis te Velsen" belmo ren tot „Duin en Kruidberg". Aan 't „Huis te Velsen" en aan den „Kruid berg" zijn geschiedkundige herinne ringen verbonden. Op de plek waar nu ongeveer eerstgenoemd huis met boer derij staan en waar de leden der Golf club hun spel uitoefenen bevond zich omstreeks de 12e en 13e eeuw het slot der van Velsen's. Gerard van Velsen die hier zijn kasteel bewoonde, was een der samenzweerders en moordenaars van Graaf Floris V van Holland. Na dien moord op den edelen Graaf, die de weldoener van zijn volk was, is het kasteel uit wraak door dat volk ver woest geworden en heeft het als ruïne gelegen, totdgt in 1804 de laatste over blijfselen werden opgeruimd. De boe renwoning „de Kruidberg" onder zwa re linden en beuken gelegen is gedeel telijk nog' een overblijfsel van het Jachtslot van den Koning-Stadhouder Willem III, die hier omstreeks de ja ren 1685'88 dikwijls vertoefde om in gezelschap van zijn gunsteling en raadsman, de Hertog van Albemarle het jachtbedrijf in de duinen en wil dernissen van Kennemerland uit te oefenen. De „Kruidberg" en Duinenberg" wa ren eertijds twee afzonderlijke land goederen. Zij werden omstreeks 1840 vereenigd en behoorden toen aan den bekenden Minister Floris Adriaan van Hall, die tijdens de regeering van Ko ning Willem II minister van Staat was. Rijk is de natuur hier in de Meimaand langs de duinhellingen, tevens is er groote afwisseling. Links in de lage weiden bloeien de Pinksterbloem, de Boterbloem en het Madeliefje; langs de slootkanten de Gele Dotterbloem en Waterranonkel. Wilgen en Elzen zijn hier thuis in den soms drassigen veenbodem. De Kievit sedert begin Maart hier verschenen, zweeft in dwarrelende vlucht over de weiden en legt er zijn eieren in een kuiltje, thans heeft ze reeds jongen uitgebroed. Allerlei stelt- loopers zooals de Wulp, de Tureluur, de Marei, Pluvieren, Scholeksters on Kemphanen, langgebekt en hoog op de pooten vervullen in vereeniging met het gekweel en geroep van andere vo gels, met hun geschreeuw het lucht ruim. De Wulpen en verder hierge noemde watervogels die van slakken en weekdieren leven, leggen evenals de Wilde Eend, echter gaarne hunne eieren in de duinen en broeden daar. Als de eieren uitgekomen zijn, zoeken ze met hun kroost langs de beken en slooten het groote water op. Van af den Hagelingerweg voert een lange aan weerszijden begroeide laan naar het landgoed „Duin en Kruid berg", doch ook iets verder heeft men den Kruidbergerweg die publiek is, en nog in oorspronkelijken toestand ver keert, namenlijk een zandweg Is, heeft zwaar geboomte vooral beuken en ka stanjes, terwijl er behalve de reeds ge noemde Vogelkers, Sneeuwbal en Vlier, de schoone witbloeiende Lijsterbes- struik bizonder veel tiert. Ilooger op vindt men op sommige plekken de Va rens, die winter en zomer groen zijn, evenals Sparren, Dennen en Conifee- ren, echter nu in deze maand als ze hunne nieuwe friscligroene uitloopers krijgen, op zijn mooist zijn. Wie van het schoone der Santpoort- sche bosschen genieten wil, getrooste zich eens voor dag en dauw optestaan en dat valt bij de ongewone hitte dezer dagen nog al gemakkelijk; dan kan men eerst goed van het vogelconcert, het geroep van de koekoek, het kakelen van den fazantenhaan vermengd met allerlei andere stemmen en geluiden van' nabij en van uit de verte profitee- ren. S. Chr. L. P. UIT ONS PARLEMENT. Minister De Geer heeft het ons nu eindelijk wel duidelijk gemaakt, dat het betrachten van zuinigheid een on afwijsbare eisch is. En in de Eerste is het even goed als in de Tweede Ka mer gebleken, dat die les niet misver staan is. Maar dezelfde minister heeft er ook op gewezen, dat in de praktijk de toepassing zoo uiterst moeilijk is, omdat de een altijd wil bezuinigen op een gebied waarop de andere het nu juist onraadzaam acht. Ook dat too- rien de beraadslagingen in de Eerste en Tweede Kamer gelijkelijk. Daarom acht de heer Van Embden de bezuini ging op oorlogsuitgaven te gering en zijn partijgenoot Slingenberg die op den woningbouw te groot. Minister Van Dijk trachtte aan te toonen, dat een bezuiniging van 75 millioen, waar volgens het stelsel van de wet van 1912 de begrooting 86 millioen inplaats van 71 had moeten bedragen, nog zoo klein niet was en darteen teruggang van het percentage der Staatsuitgaven voor Oorlog van 24 op 8 millioen nog wrel wat te beteekenen had. En zijn collega Aalberse bestreed de becijfering van den heer Slingenberg, die" met een cre- diet van 80 millioen slechts het bouwen van 20000 wroningen noodig was, over 't algemeen niet meer dan één achtste van het benoodigde aantal. Volgens den Minister zouden met dat geld 45000 wroningen gebouwd kunnen worden, omdat die crediet ook strekte voor het geven van premies van 300 tot 400 gul den. Over zuinigheid sprak ook de heer Van Houten, toen hij bij de behande ling van de wijziging der Arbeidswet een 56-urige werkweek bepleitte en de heer Kraus, toen hij een uitgave van 3V2 millioen voor de verbetering der Sclieveningsche buitenhaven ver oordeelde, waar die uitgaven wegens het verzet van oorlog tegen grootere diepte een onvoldoende verbetering bracht. De heer Anema pleitte voor de mocratiseering van ons buitenlandsch beleid, een wensch waaraan minister Van Karnebeek, mits met zekere voor zichtige terughoudendheid, wel bleek te willen voldoen. En de heer Mendels kwam op tegen de verplichting, die door de wijziging van de Middelbare Onderwijswet der gemeente Amster dam ten aanzien van de schoolgeldhef fing van leerlingen uit de buiten-ge meenten werd opgelegd. Minister Aal berse ten slotte verklaarde, dat van oogenblikkelijke opheffing der Iiuur- commissies geen sprake kan zijn. Onder de verschillende wetsontwer pen, die door de Kamer werden aange nomen, was ook de Landbouw-onge- vallenwet. VAN DEN WACHTTOREN. Van Genua naar den Haag. Wanneer men het over een moeilij ke kwestie niet eens kan worden, be noemt, men een commissie. Komt men op een conferentie niet tot resultaten, dan besluit men tot een volgende con ferentie. Genua is niet geslaagd, dat staat al vast. Er is geen overeenstem ming tusschen Rusland en de andere staten gevonden en de grondslag tot wereldherstel dus nog niet gelegd. Wel is gebleken, dat de Russische kwestie voor de geheele wereld van buitenge woon groote beteekenis is. Rusland, dat zelf thans zoo bitter lijdt, heeft de middelen, om de wereldwelvaart te herstellen. Het weet daar zelf geen weg mee. Het intellekt en de onderne mingsgeest van West Europa kunnen de bronnen van Rusland's rijkdom aanboren en rijkelijk doen vloeien. Vroegere eigendomsrechten van Bel gië en Frankrijk bovenal, het Russi sche communisme, de buitenlandsche propaganda der Bolsjewistische begin selen, dat alles maakt een overeen komst tusschen Rusland en de andere staten moeilijk. Te Genua is men niet tot resultaten gekomen. Wel is daar sterk gebleken de slech te verhouding tusschen de beide bond- genooten Engeland en Frankrijk. Lloyd George moge dan niet met zoo- Vele woorden verklaard hebben, dat de Entente op haar laatste beenen loopt, de hartelijkheid is uit het verbond ver dwenen en zelfs de schijn daarvan werd te Genua niet meer opgehouden Barthou en Lloyd George hadden soms zulke hooge woorden, dat de voorzitter der conferentie hen verzoe ken moest, hun boosheid in te toornen. Is die verdeeldheid zijner vroegere vijanden, die voor hem nog geen vrien den zijn, voor Duitschland een voor deel? Schijnbaar wel, inderdaad niet. Mocht de Entente uiteenvallen, dan zou Frankrijk niet meer weerhouden worden, om aan zijn wraakzucht en vrees tegenover Duitschland toe te ge ven en uitbreiding der bezetting en nieuwe maatregelen, om Duitschland tot stipte gehoorzaamheid aan de vre desvoorwaarden van Versailles te dwingen, zouden daarvan het gevolg wezen. Eigenlijk heeft Genua alleen aan Duitschland winst gebracht. Zijn ver drag met Rusland, dat daar bekend werd en als een politieke stommiteit werd opgevat, geeft aan Duitschland gelegenheid, om in Rusland zijn groo te energie in handel en industrie te ontplooien en maakt daardoor zijn po sitie in de wereld sterker. In het laatst van Juni krijgen we dus de conferentie in den Haag, om de verhouding tusschen Rusland en de andere staten nader te regelen. Waar schijnlijk zal het Vredespaleis voor dat doel gebruikt worden. Moge het geen Ruziepaleis worden en inderdaad de internationale goede verstandhouding aldaar gevonden en gesterkt worden. Zonder twijfel gaat Lloyd George te leurgesteld naar huis. Hij had hoop, als redder van Europa terug te keeren en zoo zijn politieke positie thuis te herstellen. Dat is hem mislukt. Hij is beroemd, om de kunst uit alle strub belingen en oneenigheden, steeds een uitweg te kunnen vinden. Hij vond nu geen uitweg maar alleen uitstel. Ze ker heeft hij te Genua weer zijn groote geestkracht en handigheid getoond, maar hij steekt nu vermoeid het Ka naal over met de gedachte, dat hij uit al de misverstanden, tegenstrijdige be langen en oppositie den weg niet heeft kunnen vinden. Vooral in het laatste deel der con ferentie is gebleken, in hoe sterke mate de internationale politiek door econo mische belangen beheerscht wordt. De oliekoningen hadden daar ook hun vertegenwoordigers, die officieus aan de besprekingen deelnamen. De begeerte naar de rijke olievelden van Rusland verklaart het verlangen, om met den gehaten en gevreesden Bolsjewiek handelsverdragen te slui ten. Lloyd George heeft thans zeker va- cantie verdiend. Maar hij zal de rust niet kunnen genieten, zonder de bitte re gedachte hard gewerkt en gevoch ten en weinig of niets bereikt te heb ben. Bovendien laat de binnentoe- stand van Engeland hem niet veel tijd tot rust. Daar wachten hem ook weer groote moeilijkheden. Hij heeft ook daar te vechten tegen een sterke oppo sitie; waarschijnlijk zijn de dagen ge teld van den man, die als eerste minis ter van Engeland een groot deel van den oorlog heeft meegemaakt en daar na al de moeilijkheden van den vrede en het wereldherstel. Over de beteekenis der leidende fi guren in de wereld gedurende de laat ste acht jaren kunnen wij nog niet oordeelen, maar het nageslacht zal ze ker eens Lloyd George tot een der grootsten van onzen tijd rekenen. Een wereld en vele talen. Een grappenmaker zeide eens, dat hij met zoo goed als geen kennis van vreemde talen zich toch door de ge heele wereld best kon redden. Hij had drie zinnetjes geleerd: Dont under stand you! Pas Compris! Nicht ver- styehn! Met die woorden vlotte alle conversatie en hij hield het laatste woord daarbij. Een ander hoorden we eens beweren, dat zakenmenschen el kanders gedachten ruikten en een Ja panner handel kan drijven met een Noor, zonder dat ze een syllabe van el kanders taal af weten. Zoo gaat het dan ook zeker met den Frieschen koop man, die in Polen en Lithauen aard appelen opkocht, om ze in België en Frankrijk weer te verkoopen.. Of heeft hij een tolk gebruikt, zooals veekoop lui uit den vreemde gewoonijk doen, als ze van onze boeren de beroemde vierpootige melkfabrieken koopen wil len? Op wetenschappelijke en internatio nale politieke conferenties, waar geen woord misverstaan mag worden en men elkanders gedachten niet zoo ge makkelijk kan raden, is het gebruik van meerdere talen een groote last. Het vertalen van het geschrevene of gesprokene vereischt veel lijd en bo vendien is het vaak uiterst moeilijk, om door een vertaling het bedoelde volkomen juist weer te geven. Nu de volkeren' elkander op ieder ge bed weer steeds meer ontmoeten en het internationaal verkeer zelfs ster ker is dan voor den oorlog, voelt men dat bezwaar van de vele talen steeds sterker. Te Rome is een wetenschappe lijk congres gehouden, waaraan vele volken deelnamen. Het was daar soms een Babylonische spraakverwarring, die zelfs een bekwame on handige voorzitter niet wist te voorkomen. Vele Engelschen gebruikten de Fransche taal en" werden daarbij doorde Franschen niet verstaan of verkeerd begrepen. Het Duitsch was verboden, maar Skandinaviërs en Japanners ge bruikten juist deze taal, als de eenige, die zij behalve hun moedertaal kenden De Nederlanders hadden het minst last van deze moeilijkheid; wij staan be kend wegens het goed en makkelijk spreken der moderne talen. Ook vele Italianen spraken liever Duitsch dan Fransch, waarbij de minder prettige verhouding van Italië tegenover Frankrijk wellicht ook een rol mee speelde. De moeilijkheid, die zich bij iedere internationale bijeenkomst sterk doet voelen, kan slechts weggenomen wor den door een voor allen verstaanbare wereldtaal. De Esperantisten zitten te genwoordig niet stil en zullen dezen zomer op hun internationaal congres de wereld wel het bewijs leveren, hoe nuttig en noodig het is, dat mannen uit verschillende landen een taal ge bruiken, om samen te beraadslagen. Te Genua waren redevoeringen, die in twee verschillende talen vertolkt moesten worden. Men begrijpt, hoeveel tijd daarmee vermorst wordt en boven dien kan cle vertolker nooit den spre ker geheel weergeven. Stemming, toon, ziel en leven van het oorspronkelijke woord zijn ook bij de meest getrouwe en letterlijke vertaling nooit geheel weer te geven. Werkloosheid. De malaise heeft over de geheele we reld de werkgelegenheid verminderd. Vooral in Amerika en Engeland is de werkloosheid toegenomen tot den om vang van een ernstige ramp. Ook ons land is door dit kwaad geteisterd, zij het in mindere mate. Eind Maart wa ren van de 18500 leden der vier groote vakbonden hier 7000 zonder werk. Het Centr. Bur. v. d. Statistiek heeft een overzicht gepubliceerd van den stand der arbeidsmarkt in het eerste kwar taal van dit jaar. Zoo goed als alle be drijven lijden thans onder werkloos heid. In twee aardewerk-fabrieken wa ren 1600 arbeiders minder dan bij vol bedrijf. De flesschenlabrieken liggen bijna allen stil. Abnormaal groot is de werkloosheid bij de diamantnijver heid, al is er eenige beterschap merk baar. De twee grootste typografische vakbonden telden eind Maart ïOOO werkioozen. Ook bij de chemische in dustrie malaise. Alleen de fabrieken van pharmaceutische producten had den een tijdelijke opleving door de griepepidemie (aspirine en kinine!) In tegenstelling met de maat-branche hadden de confectiefabrieken voldoen de of ruimschoots werk. Aan de schoenfabrieken te weinig orders, wat ook weer drukte op de leerlooierijen. In de metaalindustrie inkrimping van fabrieken. Verre van gunstig de be drijf stoestand in de textielindustrie, hoewel de werkloosheid in dat bedrijf betrekkelijk niet groot is. Slecht ook de toestand in de sigarenindustrie. Zoo blijkt de malaise ook in ons land in volle kracht te woeden en heel veel teekenen van verbetering zijn er nog niet op te merken. Er is maar een troost. Het moet eerst op zijn ergst, voordat het beter wordt. Dat is een waarheid, maar schraler troost is wel niet te bedenken. De cijfers over het tweede kwartaal zullen wel niet gunstiger worden, nu er tusschen werkgevers en werkne mers overal botsingen zijn over vaak zeer sterke loonsverlagingen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De heer J. H. Doderer alhier komt voor op een voordracht ter be noeming van een leeraar in de li chaamsoefening aan de Op. scholen te Amsterdam. Tegen den agent, die Maandag j.l. T. alhier wilde arresteeren, waarbij het tot een worsteling kwam, is door T. een aanklacht ingediend wegens ernstige mishandeling. T. heeft een 7 c.M. diepe sabelhouw op 't hoofd ge kregen en ook is hem een duimtop af gehouwen. Het was Donderdag verbazend druk in onze plaats. Reeds des morgens vroeg kwamen honderden per fiets hierheen en des middags kwamen er

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5