Nette juffrouw Te koop Biedt zich aan Stoomtrawler Heerenhuis Willem Hendrik Houtwipper stoker laatst wonende te Beverwijk doch thans afwezig en zonder bekende woonplaats, mitsdien mijn exploit doende door aanplakking van een afschrift dezes en van na te melden stukken aan de hoofddeur van het Gebouw der Arrondissements-Recht- bank te Haarlem, en aan het huis der gemeente Beverwijk, terwijl gelijke afschrif ten door mij deurwaarder zijn overgegeven aan den E A. Heer Officier van Justitie bij gemelde Rechtbank door wien hel origineel van dit exploit met „gezien" is geteekend, terwijl eindelijk dit exploit zal worden geplaatst in de „IJmuider Courant" APT ERlEft TIES. ig PIETER VAN GELDER H MARIA MULDER ft N. V. Sleepboot Exploitatie Mij „l/muiden" te IJmuiden. Flinke jongen Zit -en Slaapkamer nog meer. Ook de Amsterdamsche boot bracht velen aan. Naar het zeestrand was het 'smid- dags een uittocht van menschen. De drukte bij het overzetveer aan de vis- schershaven was zoo groot, dat de men schen in rijen stonden te wachten, en twee politieagenten hadden druk werk om de orde te handhaven en voor de veiligheid der menschen te waken. Drie booten waren nog niet voldoende om de menschen over te zetten, en er wa ren nog verscheidene andere sloepen, die allen een vracht menschen over het water brachten. Aan het strand was het een fleurig gezicht, er waren duizenden men schen. De kinderen speelden in 't wa ter en in 't zand, de grooten zaten over al verspreid. IJmuiden leek zoowaar een flinke badplaats. Door het Comité voor hongerlijdend Rusland is alhier een nieuwe inzameling gehouden, die f 577.14 opbracht, benevens 90 bussen conserven. VELSEROORD. Bij het op Hemelvaartsdag te 'sOraven- hage gehouden concours, behaalde de Man- nenzangvereeniging „St. Cecilia" van hier, Dir. de heer Ant. Smit van IJmuiden, in de 4e afdeeling, een 3de prijs. VELSEN. Het was hier met Hemelvaartsdag reusachtig druk. Duizenden en nog eens duizenden trokken dien dag naar Wijk aan Zee. De stoomponten hebben massa's menschen overgezet. Des avonds na 10 uur geraakte de varende pont defect en moest de andere in dienst gesteld worden. Het was toen nog zeer druk, zoodat dit oponthoud nog de noodige stagnatie bracht. Het Chr. Fanfarecorps Juliana, di recteur de heer D. Klut, heeft Donder dag op het Muziekconcours te Diemen 2 tweede prijzen gewonnen, n.l. in de Derde Afdeeling Fanfare en in den Marschwedstrijd. Heden, Zaterdag a.s. zal in het ge bouw van den Haarlemschen Bestuurders- bond een bijeenkomst plaats hebben van de Hoofdbesturen der organisaties die betrokken zijn in het conflict aan het Hoogovenbedrijf te Velsen, om de situatie onder de oogen te zien. WIJKEROOG. Eergisteren had op het landgoed Rooswijk van den heer H. H. Delcourt van Krimpen de landdag van het Leger des Heils plaats. Verschillende corpsen uit Amsterdam en corps Haarlem, na men er aan deel. In de samenkomsten, die tamelijk bezocht werden, sprak o.a. de commandeur en Mevr. Schippers, die hun verlof in 't Vaderland door brachten, doch spoedig weer naar hun werk in Indië hopen terug te keeren. Tweede Pinksterdag wordt op het Gijzeveld, van den heer Boereel, ingang nabij de Visscherijschool te IJmuiden, weer een landdag gehouden. SANTPOORT. De belangstelling voor de verga dering van de afd. Santpoort van de vereeniging „Volksonderwijs" was maar zeer gering, zoo gering zelfs, dat 't belangrijke punt, of voor ons dorp U. L. O. boven gewoon lager onderwijs is te prefereeren, niet in behandeling is genomen. Tevens werd besloten ten spoedigste wederom een vergadering uit te schrijven. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat in de vacatures, ontstaan door het bedanken van de heeren J. Koeken dorp en J. v. d. Lyn, werden gekozen de heeren Eikelenboom en F. Beum, terwijl de heer J. de Vries bij acclama tie werd herkozen. De boeken van de penningmeesteres- se, Mej. v. Runnard, zullen worden na gezien door de heeren Kaper, Bremer kamp en Cornegge. 's Morgens al heel vroeg, trok Donderdag j.l. het fanfare-korps „Wil- helmina" er op uit. Een groot deel van de Jan Gijsenvaart en Santpoort werd met een bezoek vereerd. Vooral van de zijde der jeugd, ondervond liet korps groote belangstelling. De opbrengst van de a.s. Maan dagavond te houden liefdadigheids voorstelling komt ten goede aan het Witte Kruis. 't Is merkwaardig, welk een won der er in een paar dagen met den Mei doorn is geschied. Was er tot voor en kele dagen nog bijna geen bloempje te zien, thans hebben de boomen het aan zien van een besneeuwde groene vlak te gekregen. Evenals de vogelkers moet ook de meidoorn het door zijn schoon heid bij de menschen ontgelden. Heele takken worden er afgescheurd, vaak om de huiskamer te versieren, soms ook, om ze later weer weg te werpen. Doch, hoe het ook zij, de boom wordt er door vernield. Zal men in dit op zicht dan nooit wijzer worden? Zondag overkwam Mej. Smit van hier een ernstig ongeluk. Terwijl zij haar japon door middel van benzine van vlekken wilde ontdoen, zette zij een fleschje, met dit zoo gemakkelijk ontbrandbare goedje op tafel, vlak naast een brandend theelichtje. Voor men in het gevaarlijke hiervan erg had, stonden de kleeren van Mej. S. reeds in brand. Haar a.s. echtgenoot trachtte de vlammen nog te dooven, doch be kwam hierdoor zelf ernstige brand wonden. Toen men tenslotte de vlam men meester was, bleek het dat Mej. S. en haar verloofde, doch vooral de eer ste, zoodanige wonden hadden beko men, dat voor beide overbrenging naar een der Haarlemsche ziekenhuizen noodig was. Voor een zeer talrijk gehoor trad gisteravond Suze Oroeneweg in Hötel Velser- end op met het onderwerp: Voor het eerst naar de stembus. Van haar zeer belangrijke rede hopen we Woensdag a.s. een uitvoerig verslag te geven. Burgerlijke Stand Velsen. Bevallen: J. K. van der Wiele—van Lieshout, z.H. Blomvan Steeg, d. ;J. C. Groen—Hoogland, z.B. E. KooiHoog- bruin, z.D. van den Bos-Boomstra, z. A. M. C. Rutte-Uitendaal, z.B. Sloot- mansLuiken, d.A. C. Verzijlenberg Bergman, z.E. BakkerStrijker, d. Ondertrouwd: G. van der Plas en J. van Dongen; J. Castricum en E. Lode- wijksP. de Vries en E. van Weelderen. Gehuwd: J. Baas en L. Kuiper; P. Heijligenberg en C. J. BrouwerC. Cossee en J. E. Tack K. A. Sieswerda en D Keers. SCHEEPVAART. IJ m u i d en. De volgende Ned. stoom schepen worden de volgende week alhier verwacht„Gelria" van Buenos Ayres, „Borneo" van Hamburg, „Hector" van Algiers, „Juno" van Valencia, „Grotius" van Batavia, „Clio" van W. Afrika, „Orestes" van Hamburg, „Zaanstroom" van Bristol. DE VISSCHERIJ IN 1921. Trawlvisscherij. Ook in dit verslagjaar was, zooals reeds in het algemeen overzicht ver meld is, slechts voor een beperkte hoe veelheid trawlvisch afzet mogelijk. Werd meer aangevoerd, dan daalde de prijs vaak beneden dien, waarbij nog een winstgevende visscherij plaats kon vinden. Aanvoer door onze schepen in Engeland. Eenerzijds om dit te voorkomen en anderzijds, omdat men hoopte in Enge land meer te zullen besommen, losten verscheidene onzer stoomtrawlers, evenals in het voorafgaande jaar hun vangsten geheel of ten deele in Engel- sche havens. In het geheel hadden de IJmuider stoomtrawlers dit jaar de dagen, waarop zij in Engeland binnen waren of van Nederland naar Engeland en terug stoomden, medegerekend 29.542 reisdagen in de Noordzee en 710 reisdagen op IJsland. De vangst van 14.405 reisdagen in de Noordzee en 569 reisdagen op IJsland door IJmuidensche stoomtrawlers werd hier te lande aangevoerd, zoodat onze aanvoer van Noordzee-trawlvisch in Engeland afkomstig was van 15.137 reisdagen en van IJslandsche trawl visch van 141 reisdagen. Uitgaande van de veronderstelling, dat de vangst per reisdag voor de aanvoeren in Engeland ongeveer dezelfde was als voor die hier te lande, zou men den aanvoer van trawlvisch door onze vaartuigen in Engeland op rond 18 millioen K.G. kunnen schatten. Geheel en ten deele losten respectie velijk in Januari 12 en 13, in Februari 9 en 22, in Maart 5 en 40, in April 40 en 39, in Mei 25 en 72, in Juni 13 en 91, in Juli 23 en 47, in Augustus 10 en 46, in September 9 en 40, in October 9 en 53, in November 14 en 48 en in December 14 en 48 stoomtrawlers hun vangsten in Engeland. Over het algemeen schommelen de vischprijzen in Engeland veel sterker dan hier telande. De resultaten van den verkoop onzer stoomtrawlvangsten in Engeland lie pen in verband hiermede sterk uiteen. Bijzonder gunstig waren zij uiteraard in April, Mei en Juni, toen de werksta king in de Engelsche steenkolenmijnen den Britschen stoomtrawlers grooten- deels verhinderde uit te varen en de visch als gevolg hiervan in Engeland hoog in prijs was. Bij de beoordeeling van de uitkom sten van den aanvoer daar te lande moet intusschen niet vergeten worden het tijdverlies, waarmede deze gepaard ging en de grootere kosten o.a. door de noodige vertegenwoordiging en de op den Humber voor Nederlandsche vis- schersvaartuigen geëischte en voor de gezamenlijke reeders voor 1921 op on geveer f 100.000 te schatten loodsgelden Of de uitkomsten in de maanden, dat er in Engeland geen mijnwerkerssta king was, meer reden.tot voldoening dan tot ontevredenheid gaven, valt dus moeilijk te zeggen. Uit het feit, dat zij voortgingen een deel der vangsten in Engeland te doen lossen, schijnt echter afgeleid te moeten worden, dat de be trokken reederijen wel van die mee ning waren. Dat in Engeland met succes kon worden aangevoerd, niettegenstaande in het Engelsche visscherijbedrijf zelf malaise heerschte, zou dan voorname lijk verklaard moeten worden uit de omstandigheid, dat onze trawlvis- schers in den regel beter visschen en daardoor meer vangen, dan hun En gelsche vakgenooten. De bijzondere gunstige markt, welke onze stoomtrawlers ten tijde van de mijnwerkersstaking in Engeland von den, was oorzaak, dat zij daar toen zeer druk havenden. Daardoor was de aan voer van versche trawlvisch hier te lande dikwijls zeer schaarsch en liepen de vischprijzen te IJmuiden sterk op. Ook kwam het meermalen voor, dat dientengevolge de vischhandel te IJmuiden zijn behoefte aan visch niet althans niet ten volle kon dekken. Aanvoer door Duitsche stoomtrawlers. De vooral naar Duitschen maatstaf hooge prijzen lokken al spoedig Duit- sche stoomtrawlers in toenemend aan tal naar IJmuiden. Men zag toen eeni- gen tijd het opmerkelijk verschijnsel, dat onze stoomtrawlers hun vangsten hoofdzakelijk in Engeland losten, ter- vijl de Duitsche stoomtrawlers onze markt grootendeels van visch voorza gen. In Mei, Juni en Juli voerden deze vaartuigen hier n.l. meer aan dan onze eigen stoomtrawlers. De concurrentie door onze stoom trawlers had inmiddels in visscherij- kringen te Grimsby veel ontstemming gewekt, zoodat de vischlossers aldaar begonnen te dreigen, dat zij onze sche pen niet meer zouden lossen. Een com missie uit onze reeders begaf zich hier op naar Grimsby en wist gedaan te krijgen, dat in ieder geval dagelijics een paar Nederlandsche stoomtrawlers daar hun lading zouden kunnen lossen en verkoopen. Toen de mijnwerkersstaking geëin digd was, kwam trouwens de Engel sche visschersvloot weer normaal in bedrijf en was dus de markt niet meer zoo gunstig voor onze stoomtrawlers. De concurrentie der Duitschers deed zich nu te IJmuiden ten zeerste ge voelen. Al was de visch, welke zij aan voerden, vooral natuurlijk, wanneer deze bij IJsland was gevangen, van veel minder kwaliteit dan de visch, af komstig van onze stoomtrawlers, dooi de groote massa, waarin zij aan de markt werd gebracht, drukte zij ook de IJmuider vischprijzen in het algemeen. Bovendien wist men nooit van te vo ren of de Duitsche stoomtrawlers zou den komen of wegblijven en konden on ze reeders daarmede niet in tijds reke ning houden. Wordt vervolgd. GRATIS-ADMXSSIE ingevolge beschikking van de Arr.-Rechtbank te Haarlem, dd. 25 April 1922. In den jare 1900 twee en twintig, den dertienden Mei. Ten verzoeke van NEELTJE VLOTTER, zonder beroep, thans wonende te Beverwijk, echtgenoote van den afwezigen Willem Hendrik Houtwipper, sto ker, laatstelijk wonende te Beverwijk, te dezer zake domicilie kiezende te Haarlem aan de Kenaustraat No. 7 en te Beverwijk aan de Dr. Schuijtslraat No. 1 ten kantore van den Procureur Mr. P. Donker, die hierbij als zoodanig door eischeresse wordt gesteld om voor haar in dit geding te occupeeren, heb ik Jan van Wijngaarden, deur waarder bij de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, wonende aldaar aan de Nassau- straat 14. AAN BETEEKEND een extract der minuten, berustende ter Griffie der Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, houdende een request, waarmede de requirante zich tot die Rechtbank heeft gewend zoomede de hierop den 25 April 1922 gegeven beschikking. Voorts heb ik, deurwaarder, exploit doende, sprekende met en afschrift latende als gemeld, den gerequireerde GEDAOVAARD om op Dinsdag den 5 Sept. 1922 des voormiddags te 10 uur te verschijnen ter terechtzittingder Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, gehouden wordende in het Gerechtsgebouw aan de Jansstraat aldaar, TEN EINDE Aangezien gedaagde Willem Hendrik Houtwipper, aangemonsterd als stoker op de stoom trawler „Walvisch IJm. 113" van de Maat schappij Hera op den 18den December 1900 zestien is uitgevaren uit de haven van IJmuiden; Aangezien deze trawler hoogstwaarschijn lijk op een mijn is geloopen, gelijk dit in die dagen herhaaldelijk is voorgekomen. Aangezien van die trawler sedert dien dag nooit eenig bericht is ingekomen, waaruit van gedaagdes leven of overlijden blijkt, zoodat er termen bestaan om te zijnen aanzien het rechtsvermoeden van overlijden te doen uitspreken. Aangezien eischeresse thans een nieuw huwelijk wenscht aan te gaan; Aangezien zij tot het aangaan van een ander huwelijk de vergunning der Arron dissements-Rechtbank te Haarlem zijnde deze de Rechtbank der laatst gemeene woonplaats, behoeft; Aangezien eischeresse aan voormelde Rechtbank verlof gevraagd en bij de be- teekende beschikking bekomen heeft om den gedaagde bij openbare dagvaarding op te roepen Mitsdien ten aangewezen dage in persoon of door iemand van zijnentwege van zijn j aanwezen te doen blijken, bij gebreke i waarvan door eischeresse, na hetj vervullen der in deze voorgeschreven formaliteiten zal worden geconcludeerd,! dat het der Rechtbank behage haar ver-| gunning te verleenen een ander huwelijk; aan te gaan en dat de gedaagde zal worden veroordeeld in de kosten van dit geding, j De kosten dezes zijn f 6.— in debet, j (get.) J. van Wijngaarden, Deurwaarder. j Gezien en afschriften overgenomen door j mij Officier van Justitie bij de Arrondisse-j ments-Rechtbank te Haarlem op heden den loongeschil aan de Melkinrichting „Velsen" is na een conferentie met het hoofdbestuur van de Ned. Vereeniging van Fabrieksarbeiders en de directie van de betrokken firma opgelost. Door loonsverlaging van f 5, de verlaging van de premie en het intrekken van vacantiedagen gaan niet door. Alleen de ongehuwden krijgen inplaats van 6, vier dagen vacantie per jaar. Over het inhouden van den vacantietoeslag f 10 is nog niet beslist. Tot hoogleeraar in de Wijsbegeerte aan de Universiteit te Leiden als opvolger van Prof. Bolland is benoemd Prof. Dr. A. J. de Sopper te Groningen, vroeger predikant bij de Herv. Kerk alhier. Ongecorrigeerd. 13 Mei 1922. (get.) Hoyer. Gratis geregistreerd te Haarlem 15 Mei 1922, deel 30, folio 105, recto vak 9, twee bladen, een renvooi. De ontvanger j (get.) onleesbaar, j Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven op 20 Mei 1922: 2 mandenmakers, 9 kuipers, 2 zeilmakers, 2 zeevisschers, 6 machinisten, 1 vuurwerker, 1 keteimaker, 4 draaiers, 4 plaatwerkers, 1 aut. lasscher, 1 voorslaander, 10 bank werkers, 1 sigarenmaker, 1 broodbakker, 1 timmerman. 2 ieiterzetters, 8 kanloor- bedienden, 145 los arbeiders. NAGEKOMEN BERICHTEN. IJMUIDEN. Op het laatste congres van de Vereen, tot verbetering van den Volkszang te Utrecht werd onder medewerking van vooraanstaande personen van allerlei richting besloten op 6 Juli a.s. door geheel Nederland een Volkszangdag te organiseeren. Aan het Nutsdepartement alhier is ver zocht het initiatief te nemen tot het vormen van een commissie, welke dezen dag organiseert. Tijdens de^ voorloopige besprekingen in het bestuur van het Nutsdepartement kwam de vraag naar voren of die dag misschien ook benut kon worden tot het houden van een algemeen Volksfeest. Ter bespreking van een en ander worden hoofden en onderwijzend personeel van openbare en bijzondere scholen, besturen van muziek- en zangvereenigingen, sport en turnvereenigingen enz. uitgenoodigd tot een bespreking op a.s. Maandagavond 29 Mei in Hotel de Nieuwe Willem Barendsz alhier. VELSEN. Donderdag heeft de Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat persoonlijk de toestand bij de stoomponten in oogen- schouw genomen. Hij trof daarbij een zeer drukken dag, want het verkeer was dezen feestdag enorm. Meermalen stonden er zooveel auto's en voertuigen te wachten, dat de stoomtram er niet door heen kon komen. De Hoofdingenieur deelde onzen Burge meester mede dat hij na dit gezien te hebben zeer overtuigd was van de noodzakelijkheid van een derde pont, dus van twee varende ponten. Als dit nu maar wat helpt, opdat de derde pont spoedig komt. Den llden Juni a.s. hopen onze geliefde Ouders 'éüi bb hun 95-jarige Echtvereeniging *6 te herdenken. Dat z(J nog lang voor ons ,<gg gespaard mogen bljjven is de jaj, 1® wensch van hun dankbare kin- rp G. Gelder en Verloofde Ék F. v. Gelder T. v. «elder W T- Gelder &L W. v. Gelder J. M. v. Gelder 1$ IJmuiden, 37 Mei 1932. |j£ ijÊj Olivier van NoortstraatC 9. De Gemeenteontvanger van VELSEN brengt ter kennis van de aangeslagenen in den Hoofdelijken Omslag 21/22, dat aangezien reeds alle termijnen zijn verstreken, spoe dig tot vervolging zal worden overgegaan. De Ontvanger L. NATTE. DE JAARLIJKSCHE ALGEMEENE VERGADERING van aandeelhou ders, zal gehouden worden op Vrijdag 9 Juni 1922, des namid dags te 2 uur in Hotel „Augusta" te IJmuiden. H. H. Aandeelhouders, die deze vergadering wenschen bij te wonen, moeten hunne aandeden vóór 6 Juni deponeeren bij de Haarlemsche Bankvereeniging te IJmuiden, óf ten kantore der Vennootschap. De punten van behandelingliggen vanaf 30 Mei ter visie ten kantore der Vennootschap. Het Bestuur. gevraagd F. G. om 's nachts een patiënte behulpzaam te zijn. Brit ven aan Pr. de Weerdt Velsen. JNet Dagmeisje gevraagd, niet beneden 20 jaar. Adres Bureau van dit blad. gevraagd „CENTRAL EBAKKERIJ" IJMUIDEN. Gemeubileerde te huur, met of zonder pension voor een heer, bij nette menschen zonder kinderen. Adres: Rijksstraatweg 137 Hoogeberg. Te spreken den geheelen dag, des Maandags namiddags. 2 markiezen. Groot 3.55X1-00M. en 2.87XL00M.Bevr.Kanaalstr. 120 IJmuiden. een werkster, voor heele of halve dagen. Br. onder letter G. Boekh. J. van Houwelingen, Velseroord. Volledig uitgeruste, staat verkeerenden in goeden zonder equipage TE HUUR GEVR., voor half jaar met recht van koop. Br. met volledige inlichtingen onder letter W., aan Boekhandel J. van Houwelingen, Velseroord. te huur te IJmuiden bev. 5 kamers, keuken, kelder enz. Huurprijs t 65 per maand. Br. fr. No. 1689 bureau van dit blad.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 6