ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 61 Woensdag 31 Mei 1922 7e Jaargang Verschjjnt Woensdag* Zaterdags DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing hot ooit en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. VOORUITBETALING Kleine Advertenties Familieberichten kosten bij slechts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnnmmer gegarandeerd WITTE KRUIS. IJMUIDER COURANT Abonnementsprijs: fl.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, 1JMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAO tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m.. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMU1DEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ S1NJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezocde mededeelingen 40 ets. per rtgel Advertenties van 11 en in 5 regels f 1. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels fl.26, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets Bij Diet contante betaling worden de gewone prijzea berekend Advertenties „adres bu-eau van dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ii gekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente r eisen en VAN DEN WACHTTOREN. Landverhuizing tegen werkloosheid. Voor de Nat. Ver. tegen de Werk loosheid hebben de heeren jhr. J. C. C. Sandberg en J. B. Westerdijk, voorzit ter der Gron. Mij. v. Landbouw gespro ken over emigratie als middel tegen werkloosheid. Vooral de laatste hecht weinig waarde aan dit middel. Hij wees er op, dat het aantal werknemers hier toegenomen is, omdat de Duitsche iadustrie en landbouw thans niet meer vele werkkrachten uit ons land trek ken. Bovendien was er gedurende de oorlogsjaren van landverhuizing zoo goed als geen sprake. In theorie lijkt landverhuizing een prachtig middel, om de werkloosheid te bestrijden. Er zijn nog uitgestrekte gebieden op onze aarde, waar. de grond veel kan geven, als men er flinke werkkrachten brengt. Daar krijgen de armen van hier een mooie kans, om er zich bovenop te werken. De praktijk is echter minder mooi. De heer Westerdijk merkte op, dat het klimaat van vele streken van Canada, waar maagdelijke grond te over is, voor Nederlanders ongeschikt moet worden gacht. De werkloozen kunnen de kosten van overtocht niet betalen. Verleent men hun daartoe steun, dan worden de minst geschikten tot emi gratie aangezet. Men laadt daarbij een zware verantwoordelijkheid op zich. Teleurstellingen zullen niet uitblijven. Dc heer Westerdijk is niet tegen een proef, maar met groote voorzichtigheid en op kleine schaal. Hij wees er ook nog op, dat de prijsverhoudingen op de wereldmarkt o.a. ontginningen thans weinig loonend zijn. In elk geval acht ide heer Westerdijk het succes van landverhuizing als mid del tegen werkloosheid niet groot. Men heeft tegen het eind van den oorlog in Engeland meermalen de landverhui zing aangeraden, als de legers thuis en er vele mannen zonder werk zouden komen. Men ried toen tegenover die overtollige werkkrachten aan in letter lijken zin: Scheep ze af! Maar men weet thans aan de overzijde van het Kanaal, zoo zeide de heer Westerdijk, dat dit tot groote teleurstelling leidt. Het komt ons ook voor, dat tegenover menschen met landverhuizingsplan nen wel zeer ernstig gezegd moet wor den: Weet, wat ge doet! Overweeg en onderzoek en beproef bovenal jezelf. Succes hangt voor een groot deel af van persoonlijke kwaliteiten, van ener gie bovenal. Maar weet gij het zeer be slist, doe het dan! Winnen zonder wa gen is niet mogelijk. De psychische genezing der malaise. De Haagsche Post gaf een paar we ken géleden in een uitstekend hoofd artikel den raad, om niet te mopperen en te klagen over de malaise, maar er- geestelijk "flink en moedig tegenover te blijven staan. Moed verloren, al verlo ren. Inderdaad is de ergste malaise wel de gedachte, dat alle ondernemingen khaus spaak moeten loopen en men niet te veel moet wagen en zich niet tel veel moet inspannen, omdat alles toch misloopt. Amerikaansche bladen herinneren aan de malaise van '93. Toen staakten ongeveer 600 banken in de Ver. Staten de betaling en waren er ongeveer 16000 faillissementen. Griekeland was in d;-u afgrond van insolventie gestort en rnet. Italië ging het niet veel beter. In Bus- land heerschten hongersnood en ziek ten en in Australië moest bijna iedere bank haar deuren sluiten. Men heeft echter 30 jaar geleden aangepakt en de moeilijkheden over wonnen. Zouden we thans er niet bo venop kunnen komen, als we dezelfde energie toonen. De malaise is wel er ger maar we beschikken over meer middelen, om ze te overwinnen. Daar om pompen en niet verzuipen' In en om de Visschershaven te IJmuiden. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een dei- wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. I. In de visschershaven ziet men Hol- landsche visschersvaartuigen.van week tot week.... opleggen! Men ziet er al maanden lang vele huitenland- sche trawlers wekelijks binnenvallen. En voor elke buitenlandsche trawler meer, welke er te IJmuiden wekelijks binnenvalt, gaan er wel twee Holland- sche trawlers in den hoek! (Is dat werkelijk zoo'n voordeel voor de Rijksvischhal, de IJmuider-bevol- king, de Hollandsche bemanning en de IJmuider-bedrijven?) Van die Rijksvisschershaven ziet men op die manier eene buitenland sche visschershaven worden, waarin Hollandsche trawlers mogen.... ver roesten! (Wie kan en wil zijne schepen blijven opknappen?) Men zou zoo'n toestand in een bedrijf als het Rijksvisschershaven-bedrijf, door particulieren zegge door be langhebbende IJmuidenaren be heerd, geen twee weken bestendigen! Moet deze toestand te IJmuiden nu zoo maar bestendigd blijven, omdat wij nu eenmaal eene Rijksvisschershaven hebben ook voor vreemde schepen? Of, omdat men nu eenmaal van mee ning is, dat die IJmuidenaren geen flauw idee hebben van vrijhandel en protectie, enz., enz.? Wat ai wie is er in IJmuiden niet in orde, dat onze stem niet gehoord wordt, dat zij niet doordringt en tot da den dwingt? Of heeft IJmuiden daar toe geen orgaan? Wordt het Rijksvisschershaven-be drijf verantwoordelijk geleid? Of raakt LTmuider nood dat beheer niet? Moeten wij ons nog langer door strij kages laten sussen, voordat wij einde lijk eens openlijk lamlendigheid lam lendigheid gaan noemen? Is er geen O.W.-belasting genoeg be taald? Is er niet voldoende regeeringsvisch afgehouden in de Rijksvischhal? Is een schepenuitvoer- en uitvaart- verbod niet lang genoeg gehandhaafd om thans met oudroest of waardeioo's- nieuwe schepen te zitten zonder em plooi? Zijn er niet genoeg slachtoffer» ge vallen door aangemoedigde sleepboot trawlvisscherij ten nadeele van het hoofdbedrijf? Zijn er te IJmuiden geen kapitalen genoeg tevergeefs gewaagd? Enz., enz., enz.! Wat is daar van regeeringswego te genover gesteld? Welk voorrecht ook een rechtl tegenover al die plichten? Alleen het recht om thans elkander dood te drukken; elkander in het klein zielige in den weg te staan; elkander het licht in de oogen niet te gunnen; el kander te misleiden, omdat men zoet jes aan gemeen en gemeener wordt en ten einde raad is?! Is er van regeeringswege niet onver antwoordelijk lang getalmd? Was en is snel ingrijpen niet plicht? Zonder bevoorrechting van het ge vestigde en zware lasten dragende IJmuider-visscherij-bedrijf in noodge dwongen strijd met het vreemde, bui tenlandsche element is IJmuiden niet te redden! Als die strijd niet eensgezind naar buiten wordt gericht, dan gaat de strijd naar binnen woeden! IJmuidenaren, IJmuiden bovenalll Zal onze IJmuider Courant niet krant genoeg wezen om IJmuider be langen te verdedigen en de veronacht- zamers daarvan openlijk aan de kaak te gaan stellen? Laat partijbelang ter wille van ons aller belang rusten! Van de herleving van het IJmuider- Visscherijbedrijf moet het voor IJmui den komen! X. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Op 16 Juni zal te Haarlem wor den aanbesteed het. uitvoeren van verf- werk aan de Rijksgebouwen, gelegen in de Breesaap en op het Sluiseiland alhier. De raming bedraagt f 2600. —Alhier is een afdeeling van het Kruisverbond en van de Maria-Ver- eeniging (R.K. Drankbestrijdingsorga- nisaties) opgericht, na een rede van den heer G. P. Bon, secr. van het Dio cesaan Kruisverbond. Het voorloopig bestuur van het Kruis verbond is als volgt samengesteld: Pastoor B. A. Lasauce; P. Horio, voor zitter; R. J. Feddema, secr.; J. Gor ter Jz., penningmeester en C. P. de Jong, J. v. d. Lent en G. T. Neve. Mej. A. C. Rietdijk, onderwijzeres aan de Insingerschool alhier, is als zoodanig benoemd aan de Klarendal- school te Arnhem. Het Chr. Gemengd koor „Looft den Heer" alhier heeft Zaterdag op den Nat. Zangwedstrijd van „Kunst en Broederschap" te Amsterdam in de 3e Afd. Gem. Koren een 4e prijs B gewon nen. Wij vonden dit voor Looft den Heer een pover resultaat en staan daarin niet alleen. Toch heeft het koor blijk baar goed gezongen. Jan de Nobel uit Haarlem zegt er van in de Kenn. Ed.. „Over het algemeen werd, in tegen stelling met de Derde Afdeeling Man nenkoren, vrij middelmatig gezongen. Er was veel minderwaardig stemmate riaal en er waren dirigenten, die het vak absoluut niet verstonden. Uit onze environs was er 't Christelijk Gemeng de Koor „Looft den Heer", te IJmuiden, dat vroeger onder leiding stond van Piet de Nobel, en waarvan ik menig maal goede uitvoeringen en belangrij ke successen op zangwedstrijden mee maakte. Thans dirigeert Piet Hespe het en houdt de reputatie van serieusheid en degelijkheid ruim voldoende op. Het koor bezit nog zijn kloeke stemkwali- teiten en schijnt uitstekend gestudeerd te hebben, waarvoor resultaten verkre gen werden, die in hooge mate bevredi gend genoemd kunnen worden. Er werd zuiver, beschaafd, op toon ge zongen, in 't verplichte koor met intel ligente opvatting, in het vrije nummer: Een nieuw lied van een meisje en een schipper" van H. J. den Hertog, wat af gemeten, wat onduidelijk van phrasee- ring- en onevenwichtig in de stemver houdingen". De heer de Nobel noemt den verkre gen prijs dan ook een ietwat schrale belooning voor weken van hard wer ken. VELSEROORD. De Blauwe Week. De optocht, Zaterdag georganiseerd door het Centraal Drankweer-Comité in de gem. Velsen heeft duizende menschen op den been gbracht. Er bestond voor dezen optocht veel animo, verschillende vereenigingen zijn er dagen, zelfs weken voor in de weer geweest. Ook de organisaties, die niet direct aan drankbestrijding doen, hadden van hun deelneming veel werk gemaakt. Sommige van hen hadder: prachtige wagens, die zeer goed hun sympathie en hun medewerking voor de Plaatselijke Keuze vertolkten. Zoo noemen wij de prachtige boot, geheel van rood doek, van de afd. Velseroord der S. D. A. P. Deze boot was genaamd Palvu (be ginletters van „Proletariërs aller lan den, vereenigt u") en was bezet met kleine kleuters. Als spreuk voerde deze boot „Wij gaan naar het land van be lofte", en op de wimpel stond: „Weg met het alcoholisme." Van de wagens der drankbestrijders- vereenigingen noemen wij ze in volgor de van den stoet. De afd. IJmuiden der Geref. Ver. voor drankbestrijding kwam met de reddingsboot Geheel onthouding. Alles vol van symboliek, de reddingboeien, riemen enz. met spreuken beschilderd. De afd. Velser oord der Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. had een wagen met „Wat het koren ons geeft." Aan den eenen kant „Brood en welvaart", aan den anderen kant „Sterke drank en ellende". Het laatste zeer realistisch voorgesteld door vrouw en kind, zeer armelijk en sjofel met de drankflesch en glaasjes op tafel, het eerste door een goedgekleede vrouw en kinderen, met al de goede gaven van het koren, brood in vele soorten op tafel. Daar achter kwamen de kinderen van de Hoop der Toekomst te Velser oord. De meisjes allen met witte jurk jes vol blauwe bloempjes, een dragende t schild met den naam en daarvan af hangende blauwe linten, waarvan ieder der meisjes er een vasthield. De jongens hadden iets anders. Twee droegen een doek. Op de eene zijde stond: Sterke drank brengt en dan droeg iedere jongen een letter, vor mend het woord Kinderellende. Op de andere kant van het doek stond: Ont houding brengt en dan vormden de letters weer het woord Kindervreugde. Daarop volgde de wagen van de afd. Wijkeroog van den Alg.. Ned. Geh Bond. Die was in één woord schitte rend. Een groote wagen vol meisjes in 't wit, temidden van levenden bloemen, als seringen enz. Op blauw doek stond er met letters van witte bloemen „Wordt lid van den A. N. G. O. B." en boven op de wagen in een grooten boog „Verbroedering". De afd. Velseroord der Ned. Ver. tot Afsch. van Alc. Dranken had een café op een wagen met de bekende voorstel ling naar de plaat van Joh. Brakensiek „Ach vader, niet meer". Dit door wer kelijke personen voorgesteld. Aan een der zijden was een dichtgespijkerde kroegdeur, op den achterkant de spreuk „Als iedere borrel een steen was, kon menigeen zijn eigen huis hou wen." Maar wij kunnen zoo niet voortgaan en moeten wel in 't algemeen noemen de Jong. Geh. Onth. Bond met een prachtige wagen, de Neutrale Tempe lieren en de pas opgerichte afd. der Spoorweg Onthouders-Vereeniging met een locomotief. Alle groepen werden eerst gefotogra feerd, want elke deelnemer krijgt als herinnering een foto. Zoo werd het 5 uur, dat de stoet zich in beweging zet te, met de muziek van het Chr. Fanfa recorps Juliana uit Wijkeroog voorop. In 't midden was het Chr. Fanfarecorps Wilhelmina van IJmuiden. De heer D. Ivlut, directeur van beide corpsen, had een zwaren middag, want hij liep van 't eene naar het andere corps, om te dirigeeren. Het Drankweer-Comité is hem en zijn beide corpsen dan ook veel dank verschuldigd, want wat zou de optocht geweest zijn zonder muziek? Eerst door nieuw- en da u na aoor oud-IJmuiden ging het vervolgens naar Velseroord. Overal trok de stoet enorm veel belangstelling en wij mo gen gerust zeggen, dat het een machti ge betooging voor de drankbestrijding -was. Ieder moest erkennen, dat de idee der drankbestrijding sterk veld wint, ook in onze gemeente. Na door Velseroord getrokken te zijn, ging het naar het Hanenland hij het station, waar de stoet ontbonden werd met een toespraak van den heer D. de Clercq uit Zandvoort, waarna de voorzitter van het Drankweer-Comité, de heer Y. J» Reitsma, een woord 1_an dank richtte tot alle deelnemers voor het schitterend welslagen, waarvoor- velen dan ook weken, ja nachten had den gewerkt. Wij kunnen nog mededeelen dat de foto's der 16 groepen alle goed geslaagd zijn en dat ze vanaf heden geëtaleerd zijn bij den heer de Vries, Trompstraat alhier, waar de deelnemers meerdere exemplaren kunnen bekomen. SANTPOORT. Voor een zeer talrijk gehoor trad Vrijdagavond in Hotel Velserend Me vrouw Suze Groeneweg op met het on derwerp „Voor het eerst naar de stem bus". Onder de aanwezigen merkten wij talrijke vrouwen op. De vergadering, uitgeschreven dooi de Soc. Dem. Vrouwenclub, werd ge opend door Mevr. Veen, die in een wel sprekende rede Suze Groeneweg in leidde. Hierna werd aan de spreekster van den avond een bouquet roode rozen aangeboden. Nadat Mevr. Groeneweg hiervoor bedankt had, ving zij haar rede aan. Wij gaan aldus de spr. deze verkiezingen onder buitengewone omstandigheden in. Wij leven in een soort van jubeljaar, daar het thans 25 jaar geleden is, dat de eerste S. A. P'er, nl. Troelstra, het gebouw der Tweede Kamer binnentrad. In een ju beljaar behoort de stemming feestelijk te zijn enwordt er een cadeau aan geboden. Het prachtigste cadeau zou wel zijn, dat we in het komende zit tingsjaar niet zwakker in de Kamer te- rugkeeren, dan we er zijn uitgegaan. Sommigen vinden dit wat zwak uitge drukt en ook ik zou andere woorden gebruiken, ware het niet, dat er nog een buitengewone omstandigheid was. De vrouwen nemen n.l. dit jaar voor- het eerst aan de verkiezingen deel. De vorige verkiezingen stonden voor het eerst in het teeken van Alg. Mannen- kiesrecht. Iedereen wist, dat de S. D. A. P. daardoor vooruit zou gaan en het resultaat is dan ook niet tegengevallen. Nu de vrouwen voor het eerst zullen stemmen, zijn wij daar niet zoo van overtuigd. Men heeft ons wel toege voegd, dat het een politieke strop voor- ons zal zijn. Het vrouwenkiesrecht is eigenlijk wel wat onverwacht gekomen. Toen deze regeering optrad, was er omtrent haar plannen in deze kwestie nog niets bekend. Daar was de Novem- ber-beweging voor noodig. Bij dien politieken storm zijn er rijpe en onrijpe vruchten afgewaaid en tot de laatste behoort nu het vrouwenkiesrecht. Slechts een gering deel der vrouwen weet, wat ze met haar kiesrecht zullen doen. Er zijn zelfs vrouwen, die er op tegen zijn. Daarom is het nog niet voor- het gebruik gereed. Toen minister Ruys de Beereribrouck met het Vrou wenkiesrecht in de Kamer kwam, deed

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1