Het is reeds meer dan een maand VELSEN. hij dat met een gezicht, alsof hij zeg gen wilde; „Bijten jullie je tanden daar maar op kapot!" Wij zijn er echter van overtuigd, dat als de vrouwen sprekers van verschillende partijen gaan hooren, verschillende bladen le zen en met deze in een vrij uurtje wat debatteeren gaan, dat er nog wel wat van het. Vrouwenkiesrecht terecht komt. We krijgen dan menschen met een eigen meening, en die moeten we hebben, geen stemvee (applaus) De roode kiezers moeten ook roode strijders zijn. We leven in een tijd van reactie. In de beruchte November-da- gen konden we alles gedaan krijgen. Thans echter komt de stormvloed van het kapitalisme weer opzetten. Het be gon met de havenarbeiders en daarna met de metaalbewerkers. Bij Wilton in Rotterdam werden 500 arbeiders ont slagen, waarna deze firma aanvroeg 10 uur per dag te mogen werken. Dit werd toegestaan. Toen werd den 500 ontslagenen meegedeeld, dat zij kon den terugkeeren, dochtegen het zelfde loon, wat dus eigenlijk op loons verlaging neer kwam. Met ons allen moeten wij den dijk tegen dien storm vloed hooger en sterker maken, ook al woon je een eind van het momenteel bedreigde punt af, want reken er op: „Als de aanval op één punt gelukt, gaan we er allemaal aan (applaus). Tot de reactie op woningbouw-ge- bied overgaand, brengt spr. allereerst hulde aan minister Aalberse voor het goede, dat hij op dit gebied tot stand heeft gebracht, 't Eerst trad (ie reactie op in Rotterdam, waar burgemeester Zimmerman en wethouder v. d. Hoeven liet gewoonweg belachelijk vonden, dat een arbeider een of meer slaaaapka- mers moest hebben. Een alkoof was naar hun meening meer dan voldoen de! De arbeider, vroeger door den lan gen arbeidsdag slaperig thuiskomend en daardoor niet bemerkend, waar hij zich ter ruste legde, eischt thans meer. Was hij vroeger desnoods tevreden met een sinaasappelenkist, thans zegt hij: „Ik laat me niet kisten, voor ik dood ben." Voorts wil de reactie, dat de arbeids dag zal verlengd worden, immers, door den achturigen arbeidsdag kunnen wij niet concurreeren met het buitenland en ontstaat hier werkloosheid. Maar dat is niet waar, want 't eigenaardige feit doet zich voor, dat de werkloos heid over landen als Amerika en En geland, waar de arbeidstijden langer zijn, heen, hier is gekomen. De oorzaak moet worden gezocht in de weinige koopkracht van landen als Rusland, Oostenrijk en nog zooveel andere lan den. De kinder-arbeidsvoorwaarden zijn verslechterd, waaraan door de rechtste partijen tegen den wil van de rechtste vakorganisaties is medegewerkt. Hier door wordt behalve de lichamelijke ook de zedelijke opvoeding ondermijnd. Tegen de Christ, meerderheid heeft de spr. dan ook gezegd: „Houdt jullie voortaan de mond over korte rokjes en lage blousjes; laat eer en deugd er maar buiten." (applaus). In de pauze brengt de arbeiderszang- vereeniging „Zanglust" op verdienste lijke wijze onder leiding van den heer J. Post eenige liederen ten gehoore, waarna Suze Groeneweg verder gaan de, het over bezuinigingen krijgt. Vóór de verkiezingen aldus spr. zal de reactionaire meerderheid niet tot loons verlaging over gaan. Hiermee zal ze wel wachten tot na de verkiezing. Ook de S. D. A. P."wil bezuinigingen, maar in de allereerste plaats op de militaire uitgaven. Ons belastingbiljet is niet °P- geloopen door de gewone uitgaven, maar door de oorlogsschulden. Waren die weg, dan zouden we 100 millioen per jaar minder moeten opbrengen. Van deze schulden moeten we af. Het mid del daartoe een heffing ineens van de groote vermogens is indertijd door ons Kamerlid Jan Terlaan aan de hand gedaan, doch het werd onaannemelijk verklaard. Op ons verkiezingsprogram hebben we weer de heffing ineens staan Echter de tijd is thans minder gunstig. In den mobilisatie-tijd gaven we per jaar f 365.000.000 uit. Daar kunnen we de regeering niet de schuld van geven Nu nog echter geven we 2V2 X zooveel uit als in het jaar voor den oorlog, n.l. f 132.000.000. Dan hangt ons nog de vlootwet boven ons hoofd, die maar even f 300.000.000 zal kosten. In dit op zicht is er van bezuinigen dus nog geen sprake. Wel wil men echter bezuinigen op Zuigelingenzorg (f 20.000) Met ver heffing van stem roept spr. dan uit: „Vrouwen, voel je nu niet, dat het schande voor onze sexe zou zijn, als de vlootwet na ons eerste optreden, zou worden aangenomen?" Een nieuwe oorlog moet in de toe komst onmogelijk zijn. Als wij de landsverdediging niet willen, moeten wij er iets voor in de plaats stellen. Een van de middelen ziet spreekster in den Volkerenbond, of aldus spr. laat ik me voorzichtig uitdrukken in den „soortement" Volkerenbond. De ar beiders-klasse heeft echter de macht in handen, om er een echten Volkeren bond van te maken. Wel zullen er na de beslissing van het Intern. Gerechts hof altijd ontevredenen blijven, maar die zijn er na de beslissing door den oorlog ook. Voorts moeten de Vakorganisaties een nieuwen oorlog onmogelijk maken. De mannen moet geen kruit, lood, ka nonnen, geweren enz. vervaardigen of vervoeren. Wat dit laatste betreft, heb ben de moderne transportarbeiders in den oorlog tusschen Rusland en Polen reeds een mooi voorbeeld gegeven, door te weigeren geweren te vervoeren. Hun Christelijke collega's waren echter minder kieskeurig en deden het wel. Tenslotte moeten het de vrouwen zijn, die zich verzetten tegen een nieu wen oorlog. En dat zullen ze! Evenmin als een kunstenaar er toe kan komen de schendende hand aan kunstwerken te slaan, evenmin zal de vrouw het toe staan, dat haar kunstwerk gebruikt wordt voor kanonnenvleesch. Laat ons daarom onzen tijd goed gebruiken en onze leus: „Oorlog aan den Oorlog", in het vaandel van iedere partij doen schrijven. De 5e Juli is thans nabij. Laat dit voor de heele wereld een historische dag zijn. Laten de Nederlandsche vrou wen aan de geheele wereld toonen, dat zij tegen het militairisme zijn. „Geen man en geen cent. Voor het debat gaf zich op de heer Van Eerde. Naast enkele kleine aan merkingen had deze het over het ab senteïsme van Oudegeest en Ossendorp, waarover Suze Groeneweg naar ge noegen opheldering gaf. Hierna sloot de voorzitter om kwart voor 12 de vergadering. In verschillende bladen hebben we kunnen lezen, hoe de directie der Nederl. Spoorwegen overweegt bezuinigingen in te voeren op afsluitboomen en wachtposten en daartoe haar beambten opdracht heefi gegeven op bepaalde plaatsen het verkeer in cijfers uit te drukken. Ook in dezen omtrek zagen we zulk werk verrichten, o.a. bij den op Zondag zoo drukken overweg in den zoog. „Ruigen Hoek". Daartoe uitgenoodigd door het bestuur van de federatie Beverwijk van den Bond voor Staatspensionneering zullen op den Landdag, te houden den 2den Pinksterdag in den tuin van Hotel Velserend nabij de Ruïne van Brederode, het woord voeren de sprekers van dien Bond de heeren Derhout, de Clercq en Oud. In verband met den gevaarlijken toe stand, waarin de Brederodeweg tegenover de huizen van de woningbouw-vereeniging „Bloemendaal Noord" verkeert, stonden daar ter plaatse Zondag j.l. een tweetal agenten die het verkeer regelden. Wiel rijders moesten afstappen. Gisteren herdachten de Heer en Mej. J. Böhm den dag, waarop zij voor 50 jaar in den echt werden verbonden. Naar aan leiding daarvan bracht het muziekkorps Soli Deo Gloria den oudjes gisteravond een serenade. Morgenavond komt de vereeniging Koninginnedag in huish. vergadering bijeen ter bespreking van de feestelijkheden, welkt eventueel op 31 Aug. a.s. zullen plaats vinden. Zij, die alsnog lid wenschen te worden, zijn welkom. Maandagavond had voor een stamp volle zaal de liefdadigheids-bioscoopvoor stelling, zang- en muziekuitvoering plaats. Het was een schitterende avond. Plaatsge brek noopt ons het verslag van dezen avond tot ons volgend nummer te laten liggen. VISSCHERIJ. Het zinken van de Holland I. Wij hadden een onderhoud met een dei opvarenden van den gezonken stoomtrawler Holland I IJ.M. 73 van de Zeevisscherij Mij. Holland. Deze vertelde ons dat men Zondagmiddag 4 uur plotseling vast liep op o.g. 85 mijl West van Terschelling. Men dacht op een onder water zittend wrak geloopen te zijn en schipper Gtavemaker liet met de borden werken, om te trachten los tekomen. Opeens werd een hevige knal gehoord, zoodat het geheele schip schudde en alle mannen tegen het dek sloegen. Blijkbaar was een mijn onder het schip gesprongen. Dadelijk begon het schip water te maken. In de nabijheid was de stoomdrifter Hibernia IJ.M. 326 van de V. E. M. Daarheen gaf men seinen en de schipper van dat schip beduidde hen dat ze in de booten zouden gaan. Dit deden de mannen, want het water stonds reeds een voet in de machinekamer, aan boord van de Hibernia werden ze opgenomen. Toen de Holland I nog bleef drijven, ging schipper Gravemaker er met drie man nog eens heen. Zij moesten echter dadelijk weer terug en nauwelijks waren zij weer in de booten, of het schip zonk in de diepte weg. De Hibernia zette daarop koers naar hier en kwam hier Maandagmorgen aan. Dreigend arbeidsconflict in het Visscherijbedrijf. Alsof de malaise in het havenbedrijf alhier nog niet groot genoeg was komt thans ook nog een geweldig arbeids conflict dreigen in de naaste toekomst. Dezer dagen is namelijk door de diver se arbeiders-organisaties een schrijven ontvangen van de reedersvereeniging, houdende opzegging van de bestaande collectieve arbeidscontracten voor dat gedeelte dat de loonregelingen in houdt. Het luidt aldus: Mijne Heeren! De buitengewoon moeilijke tijden die onze Visscherijen thans doormaken en het algeheele gebrek aan vooruitzicht omtrent een redelijke verbetering daarin, in de naaste toekomst, hebben ons bestuur genoopt de vraag onder de oogen te zien of de collectieve arbeids overeenkomsten zooals die op het oogenblik tusschen uwe organisaties en onze vereeniging van kracht zijn, al dus in de toekomst zullen kunnen ge handhaafd blijven. Bij eene aandachtige beschouwing van deze vraag wil het ons voorkomen dat die overeenkomsten die de alge- meene gedragslijn regelen omtrent de verhouding van werkgevers en werk nemers onder alle omstandigheden kunnen worden gehandhaafd en ook behooren te worden gehandhaafd, om dat los van de vraag v. meer of minder loon, bij ieder dienstverband hetzij col lectief of individueel, de zekerheid moet blijven bestaan, in hei belang van beide partijen, omtrent. Je algenieene regelen die in liet bedrijf zullen gelden. Wat de andere overeenkomsten be treft, waarbij meer in het bijzonder de loonen worden geregeld, blijft ons be stuur staan op het standpunt (lat het in 't algemeen gewenscht is, dat wan neer deze niet langer aan de oischen van den tijd en van de practijk van het bedrijf aanpassén, deze overeenkom sten zoo spoedig mogelijk moeten wor den gewijzigd of door anderen vervan gen, waarom dan ook over 't algemeen een opzeggingstermijn dezer contrac ten tevens bedoelt de mogelijkheid open te houden om vóór den afloop te trachten door onderhandelingen tot andere overeenkomsten te komen. Naar het oordeel van ons bestuur kunnen de loonovereenkomsten zooals die thans gelden onder bestaande om standigheden niet gehandhaafd blijven en zal èn met het oog op de inzinking van het bedrijf èn met het oog op de ongelijkheid die in de loonen is ont staan een algeheele herziening moeten plaats hebben, daar met een partieele herziening nooit te bereiken is dat de verschillende loonen zich onderling naar evenredigheid verhouden. Met het oog hierop heeft ons bestuur daarom besloten u te berichten dat het: le. niet wenscht op te zeggen de overeenkomst d.d. 9 Juli 1921 regelen de de voorwaarden en bepalingen waaronder arbitragebeslechting moet geschieden (Arbitrage-reglement) en de overeenkomst d.d. 8 Oct. 1921 hou dende bepalingen ter uitvoering dei- loon- en arbeidsovereenkomsten als zijnde dit beide overeenkomsten die uitsluitend de algemeene regelen in het bedrijf en als zoodanig te blijven gelden. 2e. hierbij opzeg t de overeenkomst van loon en arbeidsvoorwaarden voor het verwerken van steenkolen, briket ten en bruinkolen ten behoeve van het Visscherijbedrijf te IJmuiden d.d. Aug. 1919 en wel met inachtneming van art, 2 dier overeenkomst met ingang van 1 Sept. 1922. 3e. hierbij opzegt de overeenkomst d.d. 17 December 1921 regelende de loon- en arbeidsvoorwaarden voor het vischlossen van stoomtrawlers en voor lossen arbeid in het visscherijbedrijf en wel met inachtneming van art. 2 dier overeenkomst met ingang van 1 Sept. 1922. 4e. hierbij opzegt de overeenkomst d.d. 8 October 1921 regelende de loon en arbeidsvoorwaarden der schepelin gen ter trawlvisscherij en wel waar de ze overeenkomst voor wat opzegging betreft niet aan een termijn is gebon den, met ingang van 15 Juni 1922. Wij zien gaarne ontvangst-bericht hiervan tegemoet en zullen eveneens gaarne van u vernemen of uwe orga nisatie met ons van meening is dat de opgezegde overeenkomsten spoedigst door anderen zich beter aanpassende aan het bedrijf van thans zullen moe ten worden vervangen. Inmiddels hoogachtend, Het bestuur der vereeniging van reeders van visschersvaartuigeri. Naar wij vernemen hebben onmiddel lijk de besturen der vakvereenigingen overleg gepleegd hoe zij het best geza menlijk aan deze totale crisis het hoofd zullen bieden. Duitsche trawlers. Men schrijft ons van Reederszijde: geleden dat wij het. laatst een overzicht gaven van hetgeen door Duitsche traw lers in IJmuiden is aangebracht maar wie meenen mocht dat ons overzicht is achterwege gebleven omdat het ver keer Van Duitsche trawlers te IJmui den zoozeer in beteekenis zou zijn ach teruitgegaan die vergist zich ten eenen- male. Van 1830 April liepen 31 Duitsche trawlers te IJmuiden binnen met een totaal aanvoer van 6800 Zentner ver- sche visch en van 1—15 Mei kwamen er 44 met een gezamenlijke aanvoer van 8000 Zentner. Vanaf de opheffing van het vischuit- voerverbod in Duitschland krijgen wij nu de volgende statistiek omtrent het verkeer der Duitsche trawlers in IJmuiden: 115 Februari 1922 51 18121 16—18 31 6883 115 Maart 38 9665 16-3.1 68 20430 1—13 April 45 12000 18—30 31 6800 115 Mei 44 8000 Tusschen 13 April en 18 April kwa- men er uit den aard der zaak geen trawlers tengevolge van het Paasch- feest. De quantitatief mindere aanvoer van Duitsche visch blijkt overduidelijk het gevolg van geringe vangsten en niet van een minder druk verkeer. Het spreekt vanzelf dat de Duitsche trawlers die in Duitschland hebben ge markt evengoed als de bovengenoem de en als de Hollandsche trawlers klei nere vangsten hebben aangebracht en dat er dus voor de Duitsche trawlers met het oog op die geringe vangsten te meer aanleiding was geweest om in eigen land de vangst aan te brengen. Maar in tegendeel. Ondanks het chro nische visehgebrek in Duitschland, on danks de nog belangrijk verminderen de aanvoeren der stoomtrawlers blij- van de Duitsche Reeders hun schepen naar IJmuiden zenden en maken daal de Hollandsche vloot broodeloos, zoo dat van de Hollandsche schepen die gedurende de wintermaanden voeren nauwelijks de helft meer in de vaart is terwijl het getal der varende schepen van dag tot dag afneemt. Het blijkt gedurende den laatsten tijd bovendien nog herhaaldelijk dat Duitsche trawlers zich op ernstige wijze aan smokkelarij in IJmuiden schuldig maken en enkelen zullen hun gerechte straf wel niet ontloopen. Het is te hopen dat de Nederlandsche re geering daarin aanleiding zal vinden om op deze gasten een waakzaam oog te houden. Maar anderzijds blijkt het nu ook wel dat de Duitsche regeering goed zou doen met, nauwlettend toe te zien wat aan boord der Trawlers gebracht wordt om te worden uitgevoerd. Immers zoolang dit cognac, likeuren, rijwielen, naaimachines en dergelijke betreft heeft dit voor Duitschland niet zulk een groot nadeel, maar op dezelf de wijze kan met het grootste gemak de Kapitalfluch uit Duitschland wor den in de hand gewerkt, en het zou toch wel gek zijn wanneer de Duitsche re geering een ijverig toezicht hield op de posterijen om de Kapitalfluch tegen te gaan en inmiddels de trawlers in de gelegenheid liet om op groote schaal effecten waarden, bankpapier, goud en edelgesteenten naar het Buitenland te brengen. De Duitsche en Nederlandsche regee ringen zouden beide verstandig doen door aan deze dwaze toestand spoedig een einde te maken door het komen van Duitsche trawlers in IJmuiden tegen te gaan. Dan krijgt Duitschland visch en kunnen de Hollandsche trawlers blijven visschen en dan heeft men in Holland geen last van de smokkelarij terwijl de Duitsche regeering ruhig kan zijn dat althans langs dezen weg niet belangrijke waarden naar het Bui tenland worden overgebracht. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. B o a z-b a n k. In de Maandagavond in het Gebouw voor Chr. Belangen gehouden algemeene vergadering der Coöp. Spaar-en voorschotbank Boaz alhier werd het financieël verslag uitgebracht. Dit werd goedgekeurd. Het voorstel om de geldende financieële voorwaarden en regelingen der Bank ongewijzigd te laten, doch de rente voor rekening-couranthouders voor credietsaldo's van 4 op 3 pCt. te stellen en de rente voor spaargelden voor 1 jaar vast 4 op 4'/, pCt. werd aangenomen. De verkiezing van twee leden van den Raad van Toezicht had tot uitslag dat Mr. A. W. Hellema werd herkozen en in de vac. wijlen den heer Broers werd gekozen de heer F. J. Schneiders. Als bestuurslid werd de heer F. Beenhakker herkozen. De Balans luidt als volgt. Crediet: spaar gelden f 189062.54s; afschrijving gebouw f 1079.03; reservefonds f 6858.30'; winst f 1647.22', totaal f 198647.10'. Debet: Rekening met leden f 19003.89': idem met derden f 85879.91voorschotten f 78362; gebouwen ^f 14387.50 meubilair f 120; assurantierekening f 28.70; kassa f 813.47; girorekening f 51.63, totaal f 198.647.10'. En de winst- en verliesrekening: Debet: administratiekosten f61.88; exploitatie gebouwen f 763.38; afschrijving meubilair f 20.00; onkosten f 1522.25'; Saldo winst f 1647.22'; totaal f 4014.34. Credit: renten f 4014.34. De Commissaris van politie te Nijmegen waarschuwt voor in omloop zijnde valsche rentecoupons van de 6°/0 leening groot f 600.000 ten laste van het R. K. Kerkbestuur van den H. Nicolaas te Amsterdam. Maandagavond had in de Nieuwe Willem Barendsz de vergadering plaats belegd op initiatief van het Nutsdeparte. ment, inzake het organiseeren van een Volkszangdag op 6 Juli a.s. Verschillende hoofden van scholen, onderwijzers en afgevaardigden van zang- en muziekver- vereenigingen enz. waren aanwezig. Tegen de idee van een algemeenen feestdag werden nogal bezwaren naar voren gebracht, sommigen voelden meer om er een zuiver zangersdag van te maken en dan vanaf 4 uur 's middags. Het resultaat was dat eenige commissies werden gevormd om de zaak voor te bereiden. Een alge meene commissie met de heeren N. Gonlag en B. Slikkerveer Jr. alhier en IJ. J. Reiisma te Velseroord; een financieele commissie met de heeren M. G. van Praag, J. M. Barneveld, P. Pool en D. Geus, die zich nog andere leden zullen assumeeren en een commissie voor de zang- en muziek vereenigingen, bestaande uii de heeren C. van Leeuwen, N. H. Edcius en Klut alhier en J. Visser te Velseroord, welke ook nog aangevuld zal worden. Binnen 10 dagen hoopt men weder te vergaderen, om de resultaten van het werk dezer commissies te vernemen. Zondag 28 Mei j.l. werd onder de gunstigste omstandigheden opgericht de Tooneelvereeniging „Thalia". Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Joh. Risch, voorz. secr. en G. C. Kroonenberg, penningmeester. Voorts werden Statutenen Huishoudelijk reglement voorgelezen en goedgekeurd, waarna werd overgegaan tot het kiezen van een Regisseur. Zondagavond heeft A. H. alhier aan gifte gedaan, dat hij mishandeld is door zekere L. De politie doet onderzoek. Zaterdag is aan het politiebereau gebracht P. J. van K., grondwerker te Velseroord, verdacht van diefstal mei braak te Heemskerk. Hij is gisteren naar Haarlem gnbracht, om voor den rechter-commissaris ie worden geleid. De heer J. W. J. Schreuder, vroeger candidaat-notaris alhier, thans te Oterieek, is benoemd tot notaris te Dalfsen. VELSEROORD. Met ingang van 25 Juni a.s. is benoemd tot hoofdbrugwachter van de spoorbrug over het Noordzeekanaal alhier de heer H. Bosch, thans brugwachter. De Zeereerw. pater Theodosius, vicaris van het klooster der paters Capucijnen alhier, hoopt Maandag 12 juni a.s. zijn zilveren priesterfeest te vieren. In de gehouden jaarvergadering van het ziekenfonds Velseioord werd het jaar verslagdoor den penningmeester uiigebracht. Er was dit jaar een tekort, waarom dan ook een voorstel was ingediend tot tijde lijke contributie verhooging Waar de pn mie hier lager is dan elders en aan de kas zware eischen zijn gesteld wegens vele ziekenhuispatiënten en de hooge prijzen in de ziekenhuizen, was contributieverhooging noodzakelijk. Het voorstel werd dan ook goedgekeurd. - De contributie zal voortaan bedragen voor man en vrouw 29 cent per week, voor de eerste 4 kinderen 8 cent per kind (meerdere kinderen zijn vrij), kinderen boven 16 jaar 18 cent, enkele personen 22 cent, weduwen 20 cent. De bestuursverkiezing had tot uitslag dat de heeren van der Corput, Nijhout en van Kempen werden herkozen. Het bestuur is nu als volgt samengesteld A. v d. Corput voorzitter; G. J. Wagenaar, secretaris; G. van Telgen, penningmeester; J. Nijhout, A. v. der Klerk. J. van Kempen en Otto. Voor het nazien der boeken van den penningmeester stelden zich beschikbaar de heeren Wal en Bodegraven. Besloten werd de Koninklijke goedkeuring op de statuten te vragen. Meegedeeld werd dat de geneesheer van de verhooging der contributie geen vermeerdering van inkomen zal ontvangen. Aan den penningmeester werd de zelfde vergoeding als verleden jaar toegekend. Bij de rondvraag drong een der leden er op aan, dat het bestuur bij het gemeente bestuur aandringen zou op de stichting van een ziekenhuis in onze gemeente. Het be stuur zal hieraan voldoen. Het ziekenfonds telt thans 2000 leden. De melkprijs alhier is met 2 cent per liter verhoogd en te Velseroord met 1 cent, dus 14 cent voor beide plaatsen.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2