ei- 24 Verschijnt Woensdags Z&ter<)$g$ DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing b«t oude en het nieuwe adres, NIET aan den loop£t, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. VOORUITBETALING Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij slechts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnnmmer gegarandeerd OFFICIEEL. Bekendmaking Drankwet. 7e Jaargang Woensdag 7 Juni 1922 Abonnementsprijs: tl.— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenien. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, 1JMU1DEN. - Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Ingezonde mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 11. en m regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleins advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente,'uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met. 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets Rij niet conante betaling worden de gewone prijzen berekend Adverienties *adres bureau van dit blad' 10 ots. extra; voor bezorging van op advertenties ii gekomen blieven wordt 10 ets. in rekening gebracht Rovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente r eisen Zie berichten 4e pagina. BEKENDMAKING. 1» Burgemeester en wethouders der gemeen e Velsen, maken bekend, dat vanaf 31 Mei ot en met 14 Juni 1922 op de secretarie lier gemeente voor een ieder ter inzage iggen de verlies- en winstrekening en de Ifllalans van het gemeentelijk gasbedrijf en de E Gemeentelijke waterleiding, dienstjaar 1921. De stukken zijn in afschrift tegen betaling jjjjler kosten algemeen verkrijgbaar. Velsen, den 31 Mei 1922. ^Burgemeester en Wethouders van Velsen. de burgemeester, Rijkens. de secretaris, Th. J. Wijnoldy Daniëls. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 31 Mei 1922 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van lohannes Veldman, van beroep arbeider, wonende te Velsen (Velseroord) om verlo" voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in de ^-.navolgende localiteitcafé van het perceel, ^"plaatselijk gemerkt No. 9 en gelegen aan de Kalverstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening Bdezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 2 Juni 1922. (ppurgemeester en Wethouders voornoemd De burgemeester. Rijkens IDe secretaris Th. J. Wijnoldy Daniëls VAN DEN WACHTTOREN. Politieke verkiezingen. De candidaten zijn gesteld, de lijsten ingeleverd. Een deel der candidaten ■izal die nu officieele lijsten met ge- 1 Jnengde gewaarwordingen beschouwen miet voldoening, dat hun naam er ook op staat en met verdriet, omdat zij zoo erg onderaan staan en zij alleen over een stapel lijken de Tweede Kamer zullen kunnen veroveren. Wat is er al Eaiiet gekonkeld en geknoeid om die Jeerste plaatsen op de lijst! Velen voel den zich achterafgezet en ontdekten daarbij, dat zij overwegende bezwaren 6,hadden tegen hun partij en gingen lover naar een andere, die meer met hun beginselen strookte. Ze probeerden da)ar een kansje. De Vrijz. Dem. Bond heeft erg van het lijstenwee geleden. Ze is wel een ,1 leger zonder soldaten genoemd. De of- I ficieren hebben het duchtig met elkaar ■te kwaad gekregen. Twee gingen heen en stichten een nieuwe partij. Wie een ^stokpaardje heeft of wie in zijn partij ^;ich achterafgehouden meent, sticht egenwoordig een partij. De partij geeft cht aan bedrukte gemoederen en is een mooi veld voor galoppeerende stokpaarden. Maar er zijn ook candidaten, die niet zonder onrust zich op de lijst vinden. Zij zijn bewerkt, hebben zich laten be praten en hebben eindelijk toegegeven op de verzekering, dat ze toch absoluut geen kans maken. Maar als de dood hun nu eens een poets bakte en in de eerstkomende jaren hun vijf of zes voorgangers stierven, dan zouden zij toch naar de Kamer moeten. En dat is hun laatste verkiezing! Ieder doet, alsof hij met die vele can- didatenlijsten verlegen is, wie hij nu eigenlijk kiezen moet. De meesten mee- nen daar niets van en weten zeer wel, wie de man of vrouw v. hun keuze is. Het zal alleen 'n beetje moeilijk zijn, om dien man of die vrouw, de uitverkorene op de ellenlange candidatenlijst te vinden. Wij zullen dit jaar wel reusach tig groote stembussen krijgen, waarin de stembiljetten ten slotte gestampt zullen moeten worden als groenten in een inmaakpot. En wat zal de vermoedelijke uitslag der algemeene verkiezingen in Juli we zen? Zullen niet over het algemeen de meer conservatieve partijen vooruit gaan door het vrouwenkiesrecht? De vrouw is in de politiek voorloopig zeker een onberekenbare grootheid. Dat zij de verhouding in sterkte tusschen de verschillende partijen aanmerkelijk zal veranderen, verwachten we niet. De kerkelijke partijen zullen er geen schade van hebben; bij hen zal over het algemeen de vrouw de stem van den man uitbrengen. De Vrijheidsbond heeft een vrij groot aantal strijdsters, dames, die op een wat ongewone, ge zellige wijze propaganda voeren en van een politieke vergadering tot een soort visite maken. De bestaande coalitie tusschen de lioomsche en de Prot. Staatspartijen hebben een ding tegen zich, dat zij een regeeringsperiode van vier jaar ach ter zich hebben. Immers de kiezers le ven gewoonlijk bij verandering. De op positie vervangt in een nieuwe periode gewoonlijk de vroegere regeerings- meerderheid. Onze ministers zitten dan ook gewoonlijk hoogstens voor vier jaar. Daar geen enkele partij alleen de meerderheid zal krijgen, zal weer een of andere combinatie die meerderheid moeten vormen. De Katholieken, Anti- rev. en Christel. I-list. zullen dat zeker doen, indien ze minstens vijftig zetels halen. De kans op die combinatie heeft er wel eens beter voor gestaan. Het gaat toch in de coalitie als in de Enten te, het bondgenootschap wordt er op den duur niet sterker en de wederzijd- sche verhouding niet hartelijker op. Er is een vrij sterke anti-Roomsche stroo rning onder de Prot. Staatspartijen en ook ontevredenheid over de sociale po litiek van Aalberse. Een zwart-rood blok is alleen moge lijk, indien een andere demokratisehe partij, die van Marchant, v. d. Laar of Heeres als tusschenschakel dienst wil doen; er kunnen ook meer schakels komen. Dan krijgen we zeker een meer derheid en een ministerie, die «sterk zullen bezuinigen op militaire uitgaven en de sociale wetgeving even sterk zul len bevorderen. Samenwerking tus schen Roomschen en socialisten is er of is er geweest in Duitschland, Oosten rijk, Tsjecho-Slowakye en België. Blijft nog een derde mogelijkheid De Vrijheidsbond heeft succes en ver- eenigt zich met andere partijen, die be zuiniging vooral op de sociale wetge ving willen en ook den koers-Aalberse afkeuren. De Christel.-Historischen, de Nieuw-Katholieken en andere kleine partijen komen voor deze samenwer king in aanmerking. Zij gaan regeeren in bezuinigende-conservatieve richting, waarbij de uitgaven voor leger en vloot echter niet besnoeid zullen worden Mogelijk zijn dus drie combinaties R'utgers-Nolens-v. Voort-v. Zijp of Troelstra-Nolens-Marchant e.a. of Dres selhuis-Swane-v. Houten e.a. Maar de gesloten stembus is een sfynx met een heel lastig raadsel en WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een*der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. PLAATSELIJK NIEUWS. kan dus bij opening ons wel voor on gedachte verrassingen plaatsen. .Tuist de veelheid der partijen maakt het on derstellen zoo lastig en zal na den uit slag ook het vormen van een gecom bineerde meerderheid en een regeering ook wel moeilijk maken. In elk geval zal het nieuwe kabinet wel uit veel soortig materiaal gebouwd worden. IN EN OM DE VISSCHERSHAVEN TE IJMUIDEN. III. Nogmaals, wat moet er gedaan worden ook of Jaist van regee- ringswege, omdat wij te IJmuiden nu eenmaal een Rijksvisschershavenbe- arijf hebben? Dat zou de Netierianèsche Regeering dienen te wetenl Dat zouden verantwoordelijke Re- geerings-Ambtenaren moeten weten! Dat moet ten slotte onze Volksverte genwoordiging weten, en als bet er om gaat het geheele Nederlandsche Volk! Zou dat van regeeringswege aan ons gevraagd moeten worden? En, wat er zoo al van regeerings wege gevraagd is geworden, is dat niet allang in den breede behandeld en be antwoord? En, afgewimpeld? van regeeringswege? DE KONINKLIJKE BOODSCHAP van 1921 aan het Nederlandsche volk hield in: „Wij zullen voortaan angstvallig „de spaarzaamheid betrachten; „Wij zullen vlijtig moeten wer- „ken aan het herstel onzer natio nale welvaart." Welnu: Spaarzaamheid overal waar het past; doch zuinigheid die de wijsheid bedriegt, is uit den dommel Ook in het Rijksvisschers- haven-bedrijf IJmuiden is nog „intact" door wat in den één of anderen vorm spaarde en vergaarde en door hetgeen er door particulier initia tief aan ten koste werd gelegd. Derhalve: Er moet vlijtig gewerkt worden aan het herstel onzer nationale welvaart, aan het herstel van ons nationaal IJmuider Visscherijbe drijf I Nogmaals, wat moet er van regee ringswege gedaan worden??? Er moet tijdelijk geldelijk gesteund worden! (b.v. uit een te formeeren voorschot fonds.) en er moeten afweer-maatregelen getrof fen (kunnen) worden!!! NOG IS HET TIJD! X. Noot. Wij zullen ook gaarne andere belanghebbenden gelegenheid geven van hun zienswijze in de ze te doen blijken. Red. IJMUIDEN. De Commissaris van politie te Haarlem verzoekt bekend te worden gemaakt met de herkomst van een dames-manteicostaum van grove donkergrijze stof, gevoerd met blauwachtige voering, 4 knoopen en knoops gaten, de mouwen omgeslagen met op eiken omslag een knoop Buiten op den mantel 2 schuine zakken. De rok is een z.g. clockrok met 5 drukknoopjes en op de taille 2 opgestikte zakken. Dit mantelcostuum is in bezit gevonden van H. de L., thans gedetineerd, die zegt het gevonden te he'bben aan de Amster- damsche vaart onder Haarlem in Maart j.l. Zij, die inlichtingen zouden \unnen ver strekken, kunnen zulks doen bij den Com missaris van politie alhier. De Staatscourant No. 103 bevat de statuten van de N. V. Ommering's Import Export Maatschappij, gevestigd te IJmui den. Het doel van de vennootschap is de invoer en uitvoer van haring en andere vischsoorten, de vervaardiging van en den handel in fust, zoomede alles wat daarmede in den ruimsten zin verband houdt. Het kapitaal bedraagt f 100.000—, waar van bij de oprichting waren geplaatst en volgestort f 42.000 Voor de eerste maal zijn benoemd tot Directeur de Heer F. R. Ommering, te IJmuiden en tot Commissarissen de Heeren N. J. Ommering te Vlaardingen en H. Scholten te Amsterdam. VELSEROORD. Woensdagavond vierde de afdeeling der Nat. Chr. Geh. onth. Vereeniging haar jaarfeest in de consistorie der Herv. Kerk. Het gebouw was geheel bezet. Ook de kinderen van De Hoop der Toekomst waren allen aanwezig. Na opening door den voorzitter, den heer G. Koomen, kwamen de kinderen allereerst aan 't woord. Zij zongen een drietal lie deren en gaven een spelletje te zien „Wat de klok vertelt". De jaarverslagen werden daarna uitge bracht. De secretaris kon melding maken van opgewekt Vereenigingsleven. Er kwamen 17 nieuwe leden bij, maar er bedankten er door vertrek enz. 12, zoodat de afdeeling nu 45 leden telt. Op den kinderbond gaan bijkans 100 kinderen. De afdeeling hield 16 lichtbeelden- samenkomsten, waarbij 2000 personen werden bereikt. Deze leverden bij t en ont vangst van ruim f 161 een batig Saldo van ruim f 37 op. De geschriftsverspreiding hac een uitgave van ruim f 109. In het werk van het Drankweer-Comité nam de vereeni ging een actief aandeel. Ook naar buiten trad de afdeeling op, n.l. te IJmuiden en Santpoort. Het verslag der penningmeesteresse ver meldde bij een ontvangst van f 104 een tekort van ruim f 2. Dezen avond werd een tombola gehouden ter dekking der kosten die f 14.50 opbracht. De voorzitter van het Drankweer-Comité de heer Reitsma, bracht de gelukwenschen van het Comité over. Verder werd de avond fëzellig doorge bracht, eenige tableaux werden vertoond n.l. „Het kruis, de Rots der Eeuwen", en „Het Angelus", waarbij damesleden liederen zongen. Met kleurenbelichting maakten deze tableaux een mooi effect. De penning meesteresse gaf een voordracht en tenslotte vertoonde de voorzitter nog een serie plaatjes van het leven der Dajakkers op Borneo. Het was reeds middernacht, toen de voor zitter deze goedgeslaagde vergadering met dankzegging sloot SANTPOORT. De heeren, die de liefdadigheids avond ten bate van het Witte Kruis or ganiseerden hebben eer van hun werk gehad. De nieuwe concertzaal van het café-restaurant „Zomerlust" was ge heel gevuld, zoodat wij veilig kunnen aannemen, dat 350 personen de voor stelling bijwoonden. Dit moet voor de heeren, die in deze de leiding op zich hadden genomen, een groote voldoe ning zijn geweest en ook voor hen, die dezen avond geheel belangloos hebben meegewerkt. Daarvan noemen wij in de eerste plaats den heer Van Beck, die dagen achtereen zich de grootste moeiten heeft getroost dezen avond te doen slagen, en verder den heer B. de Boer, één der leden van de bioscoop combinatie, de heeren Hazevoet, Jak en Maarnhalk, die meer de „stillewer kers waren, den Haarlemsehen opera teur, onzen plaatsgenoot den heer C. \afjes, die op duidelijke wijze voor de toelichting van het hoofd-filmnummer zorgde, den heer Cornegge, die het drukwerk leverde, den heer Otto uit Haarlem die geheel belangloos een piano beschikbaar stelde, Mej. J. Visser ken heer N. J. Aris, onzen Santpoort- chen bariton, die dadelijk bereid was zijn mooie stem ter beschikking te stel len, den pianist en den violist, den heer G. van Donselaar, die op prachtige wij ze de films begeleidden, en tenslotte ons symphonie-orkest „Caecilia", dat ook dezen avond weer zooveel van haar kunst te genieten gaf. Het bedrag, dat, na aftrek der onver mijdelijke onkosten, aan het Witte Kruis kan worden afgedragen is dan ook vrij aanzienlijk en bedraagt, naar men ons wist mede te deelen de som van f 140. Deze avond heeft ons tevens het be wijs geleverd, dat er in Santpoort voor een dergelijke groote zaal alle reden van bestaan is. Wij zijn er van over tuigd, dat, wanneer er steeds gezorgd wordt, dat er goede kunst valt te genie ten, (en dat zulks met krachten uit ons eigen dorp heel goed mogelijk is, heeft deze en de openingsavond voldoende bewezen) de zaal geregeld goed bezet zal zijn. In tegenstelling' met uitvoeringen, die wij hier en elders wel hebben mee gemaakt, viel het ons op, hoe bij deze eerste openbare uitvoering het publiek zijn volledige medewerking verleende Zoo was er bijv. verzocht niet te roo- ken, waaraan met de meeste welwil lendheid werd voldaan. Eén opmerking, moet ons uit de pen: Laat men in het vervolg zooveel mogelijk op tijd begin nen. Wanneer hieraan niet de hand wordt gehouden, loopt men de kans, dat, wannéér er eens op tijd wordt be gonnen, men altijd hinder ondervindt van hen, die er al op gaan rekenen, dat er toch te laat begonnen wordt. De avond werd geopend door den voorzitter van het Witte Kruis, den heer Unger. Deze zei, dat het hem op recht genoegen had gedaan, dat de hee ren, die dezen avond georganiseerd hadden, bij de bestemming van de gel den het eerst aan het Witte Kruis had den gedacht. Deze vereeniging toch, die zooveel goed en nuttig werk ver richt, heeft recht op een ieders sym pathie. Door de verhoogde uitgaven, bijv. aan het onderhoud der gebouwen en aan salarissen, is de financiëele toe stand der vereeniging zeer wel voor verbetering vatbaar. Het verheugde spr. dan ook, dat de zaal zoo goed bezet was. Spr. nam tevens de gelegenheid te baat de aandacht der aanwezigen te vestigen op de poppenverloting ten bate van het Witte Kruis en deelde mede, dat zuster Valckenier in de pauze loten zou verkoopen. Ten slotte wenschte hij de aanwezgen een genoeglijken avond. Nu daaraan heeft het niet geman keerd. Het symphonie-orkest, onder leiding van haar directeur, den heer A. Pusch, zorgde er al dadelijk voor, dat de stemming er in zat. Reeds na dit eerste nummer had dit orkest het pu bliek voor zich gewonnen. Hierna speelde „Caecilia" op zeer verdienste lijke wijze nog een drietal stukjes, waaronder wederom het bekende „Sus- ser Traum", solo voor zes violen, dat evenals den eersten keer 'n heel goede vertolking genoot. De rest van het muzikale gedeelte verzorgde de heer N. J. Aris, die de tal rijke aanwezigen weer veel van zijn mooie stem te genieten gaf. Genoemde heer zong op verzoek, nogmaals „De

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1