VELSEN No. 64 Zaterdag 10 Juni 1922 7e Jaargang Verschijnt TVoensdagB Zaterdags DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. VOORUITBETALING Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij slechts 15 Cent per regel. OFFICIEEL. Bekendmaking Drankwet. Vereenlging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands-Noorderkwartier. VAN DEN WACHTTOREN. S. O. S. Dat is bet sein van schepen, die in nood verkeeren, naar alle kanten over de wijde, gevaarlijke wateren afgezon den. Engelsch is de zeemanstaal en de ze drie letters duiden ook drie Engel- sche woorden aan: Save our souls! Redt onze levens. Uit Rusland wordt zoo door de heele wereld 't noodsein gezon den: S. O. S. Maanden lang hebben we moeten helpen en nog maanden lang blijft hulp noodig. Men hoort vaak klagen, dat er geen barmhartigheid in de wereld is. Zij is er wel, maar ze moet gewekt worden. Het sein: S. O. S. moet door de harten worden opgevangen, dan komen ze ook wel in actie. En het hart wordt evenals het oor doof voor de geluiden, die zich steeds weer herhalen. We hebben nu al zooveel ellendeverhalen uit Rusland gelezen en' zoo dikwijls al allerlei op roepen om steun gehoord, dat we er ook een beetje doof voor geworden zijn. Het klinkt plat en grof, maar is niettemin waar; ook de barmhartigheid heeft re clame noodig. De overkomst en de rede van Nansen is zulke reclame geweest. Toen gingen de harten en beursen weer open voor Rusland. Maar nu maken de ellendeverhalen weinig indruk meer evenmin als in de oorlog de groote cij fers van gesneuvelden en gewonden. Het Roode Kruis heeft om opnieuw de aandacht op de hongersnood in Rusland te vestigen en de harten daar voor te ontroeren een serie platen uit gegeven als een bijlage van het maand schrift: „Op de Hoogte". Ze geven ons een indruk van nog gruwelijker ellende dan de ergste oorlogstooneelen in beeld gebracht. Waarschijnlijk vooral omdat ze ons het lijden der kinderen laat zien. Zij hebben goed voedsel het meest noo dig en hun teere levens worden door den honger het zwaarst gefolterd. Men durft deze platen aan eigen kinderen niet laten zien; het gruwelijke zou de teergevoeliger! onder hen te erg schok ken. Men ziet een rij naakte kinderen met opgezette beenen en buik ten gevolge van den honger. Er is geen trekje van kinderlijke levenslust op die strakke, ernstige gezichtjes te zien. Er is ook een foto van het kind, dat door den diepen levensernst op het gezicht Nan sen zoo trof. Er zijn ook levende wezens die veel op geraamten lijken, letterlijk vel over been. Een kuil, waar zeventig lijken geworpen zijn. Kisten, die op het kerkhof geledigd worden, om opnieuw te worden gebruikt. Stapels lijken: „de oogst van twee dagen." Maar er zijn ook platen, die getuigen van hulp in dezen onbeschrijfelijke)! nood. De kinderkeukens van het Ned. Roode Kruis te Saratow. Kinderen, die hun soepblik tot den laatsten druppel ledigen. Vrouwen, die rijst en melk klaar maken. Kinderen, die tegen een kaart hun brood komen halen. De aan komst van een trein met levensmidde len. Bedenkt, dat de snee brood, die gij op iw bord legt onverschillig, ter waarde immers van slechts een paar centen, voor millioenen grooten en kleinen in Rusland een schat is. En bedenkt ook, wat met groote letters in dit boek van leed en liefde wordt bekend gemaakt: Voor twaalf gulden helpt men vijf kin deren gedurende een maand aan voed sel. Helpt! Het adres van het Ned. Roo de Kruis is: Den Haag, Princessegracht "27, Postgiro 22120. In een brief aan onze kinderen ge richt danken Russische moeders voor de hulp aan hun kinderen. Een enkele zin daaruit: Wij moeders van honge rende kinderen haasten ons, om jullie hartelijk te danken, dat jullie onze kin deren van den hongerdood gered hebt. Onze harten zijn zoo vervuld van inni ge en oprechte dankbaarheid voor jul lie, dat wij geen woorden vinden voor de vreugde, die wij voelen bij den aan blik van onze kinderen. Jullie moeders, onze verweg wonende zusters, zullen begrijpen, wat er in ons omgaat, als wij de vroolijke gezichtjes zien van onze kinderen, zooals ze heerlijk smullen van het wittebrood en de rijst, die jullie zonden." HET CONSULTATIEBUREAU zal geopend zijn Woensdagmiddag van 23 uur, Willemsbeekweg 42, Velser- oord. Het onderzoek is kosteloos en ge schiedt door Dr. Anema uit Haarlem, Voorzitter van het Consultatiebureau aldaar. Dat zijn moeders, magere, bleeke rouwen, verzwakt, bedreigd door den dood, maar er glijdt een glimlach-over die smartelijke gezichten, als ze hun kinderen zien smullen en mogen hopen, dat dezen althans gespaard zullen blij ven, indien de wereld althans blijft hooren den roep: S.O.S. Het aantal ge redden is zoo gering in vergelijking bij het aantal, dat nog in grooten nood ver keert. En de instelling van kinderte huizen, hospitalen en keukens ver- eischt, bij voorduren groote sommen. S. O. S. Stuur Onmiddellijk Steun! Verkeersongevallen. Door de politie in den Haag is een statistiek uitgegeven van de verkeers ongevallen, die haar ter kennis kwa men en het vorige jaar geschied zijn. Dat zijn dus allen min of meer ernstige ongelukken. Een botsing van hardloo- pende jongens met een blauw oog of bloedneus als gevolg, een tuimeling van een fiets zonder ander ongeluk dan een gescheurde pantalon en dergelijke klei nigheden zijn zeker niet meegeteld. Het aantal verkeersongevallen, officieel in '21 geconstateerd, bedroeg 1433. Dat is een bijzonder groot getal voor een stad, waar men over het algemeen langza mer en deftiger gaat dan in andere groote steden en waar het verkeer ook niet zoo druk is als in Amsterdam en Rotterdam. De grootste helft dier ongelukken stond in verband met auto 's of motor fietsen. Rijwielen, trams, paard en wa gen waren verder de aanleding van botsingen en vallen. Niet minder dan 20 dier ongelukken hadden een doode lijken afloop, zeventig veroorzaakten zwaar lichamelijk letsel. De politie heeft deze statistiek bekend gemaakt met een propagandistisch doel De ö'psomming van zoovele ongelukken móet het publiek tot nadenken brengen, of het niet, door zich stipter aan de ge schreven en ongeschreven verkeerswet ten te houden, een groot deel dier onge lukken zou kunnen voorkomen. De oor zaken der ongelukken zijn niet vol doend, te,veel of verkeerd uitwijken hard of onvoorzichtig rijden, geen sig nalen geven, het zich vasthouden aan trams en andere voertuigen, het op en af springen van een in beweging zijnde tram enz. Verreweg het grootste deel der ongelukken had voorkomen kun nen worden. Het aantal, dat voort komt uit een noodlottigen samenloop van omstandigheden, is veel kleiner dan ongelukken ten gevolge van eiger of anderer schuld. De politie maakt dus door deze merkwaardige statistiek be kend: De straat is gevaarlijker, dan het publiek meent. Er gebeuren meer on gelukken, dan men zou vermoeden Met meer voorzichtigheid en gehoor zaamheid aan de verkeersregelen zou den de meesten te voorkomen zijn. Ooi het nette Haagsche publiek weet zich op straat niet behoorlijk te gedragen in het mindere geciviliseerde overige deel van ons geciviliseerde land is het natuurlijk niet beter. GEMEENTERAAD. Vergadering van 5 Juni 1922. Vervolg. Bij het voorstel tot vaststelling eenei verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch in verband met de vl-eeschkeuringswet komt in behande ling het adres van' de N.V. Vereen. IJs fabrieken. De Voorzitter zegt dat over de inge trokken verordening niet gesproken kan worden en daarbij hoort dit adres thuis. De heer Vermeulen zegt veel van de hierin genoemde dingen niet te kunnen beoordeelen en zou gaarne meerdere toelichting wenschen. De heer Tusenius wijst er op dat te IJmuiden een prachtige koelinrichting is, waar vleesch" werd bewaard, maar waar de keurmeesters niet wilden ko men. Dë Voorzitter zegt dat we nu een goede vleeschkeuringswet hebben, waaraan we ons nu zullen moeten hou den. De heer Schilling zegt dat de wet wel goed kan zijn, maar dan moeten er ook goede menschen zijn om die wet uit te voeren. En spr. is van meening dat als de wet wat soepel was uitgevoerd, het vleesch in de koelinrichting te IJmuiden best gekeurd had kunnen worden. Als men daarover eerst moest adresseeren en een antwoord moet af wachten, duurt het veel te lang. De heer Handgraaf zegt dat men ook een anderen weg had kunnen bewan delen. De heer Schilling stelt voor dit punt aan te houden tot de volgende verga dering. Dit wordt aangenomen. Tegen de heeren Handgraaf en Dunnebier. De wijziging van de melkv.erordening wordt goedgekeurd. Het voorstel tot verlaging van den gasprijs wordt aangenomen. De prijzen van het gas worden als volgt: Over den gewonen meter 14 cent, over den munt meter 15 cent, voor industriëele doel einden en voor de gemeentegebouwen 14 cent. Vastgesteld worden de balansen en verlies- en winstrekeningen van het gasbedrijf en de waterleiding per 31 Dec. 1921, benevens de 2e supp. be grooting voor die bedrijven dienst 1921 Goedgekeurd wordt' de uitbreiding van het personeel der school voor ,Jbui tengewoon lager onderwijs te IJmuiden met een tijdelijke onderwijzeres in de nuttige handwerken. (Tegen de heer Vermeulen) en de wijziging van het schoolgeldtarief voor uitgebreid lager onderwijs. Vastgesteld worden de rekeningen van de gemeentelijke handelsavond school en de visscherijschool over 1921, benevens de 5e en 6e suppletoire be grooting, dienst 1921. Bij het adres van K. L. G. Mollevan- ger, drukker te IJmuiden, om deskun digen te willen benoemen inzake een geschil over de uitbetaling van een be drag voor het drukken der Kohieren van den hoofdelijken omslag, dienst 1920—1921, zegt de heer Schilling het niet pret tig te vinden hierover te spreken, daar het een partijgenoot van spr. is. Echter is spr. het niet eens met het prae-ad- vies van B. en W. Spr. dringt op het instelen eener commissie aan. De heer Vermeulen zegt dat als de hee) Schilling het niet prettig vind, omdat het zijn partijgenoot was, hij al wat nattigheid gevoelde. De heer Schilling: Zooals de waard is vertrouwt hij zijn gasten. De heer Vermeulen zegt dat de Bond van Boekdrukkerijen een commissie heeft ingesteld, waarop men zich kan beroepen ter controleering der prijz"n Wie van de prijzen van drukwerken in ons land afweet, weet dat die hier zeer hoog zijn. Toen de marken in Duitsch land snel daalden, werd veel Hol landsch drukwerk daar vervaardigd Als nu dit Bureau, dat zeer sterk maakt voor de belangen der patroons oordeelt dat het geleverde f 1200 te hoog was, zal het zeker zoo zijn. Spr gaat dan ook mee met het advies van B. en W. De heer Dalmeyer zegt zeer voor he instellen der commissie te zijn. Spr. zegt dat de organisaties der werknemers en ook een groote uitge versfirma in ons land van meening zijn dat de rekening van Mollevang-er geheel in orde was, waartoe spr. een voorstel doet. Dit voorstel om een commissie te be noemen, wordt aangenomen met 11-6 stemmen. Tegen de heeren Netscher, Langendijk, Handgraaf, Dunnebier, Vermeulen en Nijssen. Bij de voordracht ter benoeming van een directeur van Openbare Werken zegt de heer Vermeulen dat hij bij een voordracht verwacht een indruk te krijgen van de redenen, die B. en W. bewogen om de voorgedragenen aan te bevelen. In de stukken heeft spr. daar niets van gevonden. Nu komen B. en W. met een voor dracht, die voor spr. geen voordracht, maar een puzzle is. Spr. zegt dat in de ze voordracht twee richtigen zijn aan gegeven. Een vorige maal was in de voordracht een uitgesproken richting, n.l. een wetenschappelijke. Spr. zou nu niet over personen willen spreken, maar een beslissing van den raad wen schen inzake de richting, die wij met deze benoeming moeten gaan. De heer Wardenaar betreurt dat de ze voordracht aan de orde komt. Spr. meent dat we er in deze duren tijd buiten hadden gekund. De heer Dalmeyer zegt dat als de heer Vermeulen niet tevreden is over de commissie voor Openbare Werken, dit niet haar schuld is. Deze heeft er een uitvoerige bespreking over gehou den, heeft de twee voorgedragenen zelfs in volgorde na stemming aangewezen. De commissie was van meening dat wij een bepaalden weg moesten opgaan, vooral met het oog op de industriëele ontwikkeling onzer gemeente. Tot nu is dit het ellendige dat wij drijven op één kurk, n.l. IJmuiden. Gaat het IJmuiden beroerd, dan gaat het de ge- heele gemeente beroerd. Dat heeft bij ons voorgezeten en als wij dus spreken over de richting, spreken wij ook over de personen. De heer Dunnebier zegt dat B. un W. de aanbeveling ontvingen van de com missie van Openbare Werken. Daar het college de richting aan den raad wilde overlaten, hebben wij de voordracht al- phabetisch opgemaakt. De heer Sluiters zegt dat we met de eene richting konden meegaan, als we een gemeente hadden, die een geheel volgebouwd complex vormde. Dat is echter niet het geval en wij moeten vooruit. Daarom is spr. voor de weten schappelijke richting. De heer Netscher vraagt of een der voorgedragenen ook financiëele voor waarden heeft gesteld. De heer Dunnebier zegt dat de inge nieur de voorwaarde heeft gesteld da delijk op het maximum-salaris te ko men, daar hij anders geen benoeming zal aanvaarden. De heer Schilling zegt dat bij deze be noeming voor hem niet zal gelden, dat als wij nu eeip architect nemen, wij dit ook een volgende maal moeten doen. De heer Dunnebier zegt eerst voor een ingenieur te zijn geweest, maar de bekwaamheden van den andere heb ben hem .naar diens zijde doen over slaan. Spr. zegt dat Veendam in de laatste 10 jaar zeer is vooruitgegaan en men mag het zien. De heer Sluiters: Kende u Veendam ook vóór de laatste 10 jaar. De heer Dunnebier: Neen, maar dat kan men wel beoordeelen. De heer Vermeulen zegt dat een ar chitect heel goed kan zijn, maar in on ze gemeente heeft de directeur van Openbare Werken voortdurend te over leggen met den Rijkswaterstaat, Holl. Spoor enz., dus steeds met ingenieurs. Daar zal hij niet zijn als ebenbürtige en dit acht spr. toch noodig. De heer Dunnebier komt hiertegen op, hij acht de architect niet minder waardig bij den ingenieur. De heer Peek is voor den architect, die zichzelf zeer omhoog gewerkt en een knap man is en niet voor den inge nieur, die een hooge heer is. De heer Dalmeyer: Nu gaan we toch JMUIDER Abonnementsprijs: f 1— per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie- bureau P. F. C. ROELSE, IJMUIDEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden Jngezozde mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 11 en m 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets, Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties «adres bureau »an dit b:ad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties irgekomen blieven wordt 16 ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Veisen Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat op 2 Juni 1922 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Albert Stam Ezn, van beroep zetkastelein, wonende te Velsen om vergunning voor den verkoop van sterken dank in het klein in de navolgende localiteit: De voorloka liteit van het perceel, plaatselijk gemerkt C no. 1 zwart en gelegen aan de Bloem- straat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 6 Juni 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd De burgemeester, Rijkens De secretaris Th. J. Wijnoldy Daniëls Door de Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands-Noorder kwartier is, naar aanleiding van een lezing van den heer Ir. Smeding, Rijkslanbouw- consulent te Schagen, op haar laatste Alge- meene Vergadering en met medewerking van den Coöperatieven Bond van Coöpera tieve Vereenigingen in Noord-Holland, een Veevoederbureau ingesteld. De Commissie, welke is belast met de uitvoering van de werkzaamheden van genoemd Bureau, be staat uit de heeren K. Kuiper te Oostwoud, Voorzitter, E. Koster Dz. te Berkhout, Secre taris, Ir. C. Nobel, Rijkslandbouwconsulent te Haarlem, lr. J. G. Tukker, Rijksveeteelt- consulent te 's-Gravenhage en Jm. Blaauboer Kz. te Barsingerhorn. De werkzaamheden van de Commissie zullen in hoofdzaak be staan in voorlichting omtrent de beste en goedkoopste wijze van voeding van de land bouwhuisdieren onder verschillende om standigheden, terwijl ook ieder, die inlich tingen wenscht over de samenstelling van een rantsoen zich tot de Commissie kan wenden. Bij de commissie bestaat het voornemen om allereerst na te gaan, hoe de voeding van het rundvee in de verschillende deelen van de provincie is. De Commissie hoopt van den bestaanden toestand een goed overzicht te krijgen, door het ter invulling aan verschillende veehouders toezenden van een vrij uitvoerige vragenlijst om daarna de ingekomen lijsten tot een rapport te verwerken. Naar aanleiding van de uitkomsten van dit rapport zal de Commissie dan nagaan wat gedaan moet worden om te bevorderen dat de voeding van het vee, in het alge meen gesproken, zoo voordeelig mogelijk geschiedt.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1