Verschijnt W oensdags Zaterdags No. 65 Woensdag 14 Juni 1922 7e Jaargang Abonnementsprijs: fl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, 1JMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUIDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N. V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden DIENSTPLICHT Inschrijvingsregister en alphabetisch register De Burgemeester van Velsen maakt be kend, dat het inschrijvingsregister voor de lichting 1923 met het daaruit opgemaakt alphabetisch register gedurende tien dagen, van 14 tot en met 23 Juni a.s., ter gemeente secretarie voor een een ieder ter inzage ligt. Tegen deze registers kan binnen dien tijd bezwaar worden ingebracht bij een met redenen omkleed verzoekschrift. Dit moet bij den Burgemeester, ter secretarie dezer gemeente worden ingediend. Aan den verzoeker wordt een bewijs van ont vangst afgegeven. De Burgemeester zendt het verzoekschrift aan den Commissaris der Koningin deze beslist bij een met redenen omkleed besluit. Het verzoekschrift behoeft niet gezegeld te zijn. Veisen, 12 Juni 1922. De Burgemeester voornoemd, RljKENS Een wachter op bions mure. In tijd van gevaar zag vroeger de burger in de stad vaak naar den man, die op den muur op wacht stond en vroeg hem, of de vijand naderde of de bondgenoot, die redden moest. De wachter op den muur overzag den toestand, kende zijn vollen ernsl en waarschuwde op zijn hoede te zijn. Zulk een wachter is Prof. van Gijn. Mis schien is hij een gemoedelijk en genoegelijk man in zijn persoonlijk leven, maar naar zijn geschriften en redevoeringen maken we ons de voorstelling van een stug en streng gezicht, een man, die slechts dreigen en waarsphuwen kan. Evenals Prof. Treub ziet hij de toekomst der wereld en ook van ons zeer duister in. Alleen harde arbeid en groote zuinigheid kunnen ons volgens hem redden. Hij schijnt een Jeremia, die blijft prediken, hoewel hij vreest met onbekeerlijken te doen te hebben Allen zuinig! is sinds een paar jaar het parool van dezen wachter op den muur van ons economisch bestaan. En hij weel dat ieder op zijn best zuinig is met het oog op zijn eigen beurs, maar zich om be houd en versterking der algemeene wel vaart weinig bekommert. Maar telkens weer wijst hij op dendrei genden toestand en predikt weerWerken en bezuinigen! Zoo ook in zijn laatste redevoering te Amersfoort. Hij betreurde daarin de vorming van vele kleine partijtjes omdat daardoor de kans op een sterke regeering gering wordt en we hebben juist een sterke regeeringf noodig, wier eerste en voornaamste programpunt, bezuiging is. De kleine bezuinigingspartijtjes noemde hij daar om het meest hinderlijk voor de werkelijke bezuiniging. Enkele cijfers uit zijn rede moge ons eenig inzicht geven in den bedenkelijk slechten toestand van onzen staat. In 'K brachten de belastingen 172 millioen op De oorlog kostte ons aan distributie 800 en voor de defensie 1200 millioen. Er kwam ruim 800 millioen aan oorlogswinst als be lasting binnen voor de schatkist. Maar de oorlogswinst maakte ons volk niet rijker deze winst werd toch grootendeels gevormd door de hooge prijzen in het eigen land. iet verlies in waarde der buitenlandsche effecten bracht hier groote schade en het nationaal vermogen ging daardoor met 2 milliard terug. Er scheen grootere rijkdom te zijn door de mindere waarde van het geld en de vermogensverschuivingen. De regeering heeft in '18 te veel beloofd zij meende, dat de stijging van het inkomen zou voprtduren. De uitgaven stegen van 17 lot '21 van 267 tot 644 millioen. De invoering van nieuwe belastingen tot een totaal bedrag van 103 millioen heeft niet voldoende opluchting gebracht. In verge lijking met andere landen zijn onze belastin gen veel hooger dan elders. Het tekort zal steeds grooter worden voor 23 verwacht Prof. van Gijn een tekort van 123 millioen. Daarom moet er bezuinigd worden en tevens door meer arbeid aan het maatschappelijk lerstel gewerkt worden. De producenten moeten meer vrijheid hebben en de staats bemoeiing verminderen. De ergste staats bemoeiing is de verkorting van den arbeids dag. Werken is geen vloek. Hulp aan werke- loozen is alleen noodig, als het noodig is; er wordt tegenwoordig onder een mooien naam bedeeld uit den staatskas. Daardoor kost b.v. het woningvraagstuk vele mil- lioenen. Prof. van Gijn wordt niet moe van op dit aanbeeld te hameren. Hij weet, daardoor veler ergernis op te wekken, in den reuk te komen van vijandschap der demokratie en der arbeidende klasse. Ongetwijfeld is hij een zelfstandig man, die niet naar de gunst van het publiek jaagt en zeker ver dient zijn waarschuwing ernstig overwogen te worden. Bezuinigen is zeker noodzaak, maar men mag in een gezin niet bezuinigen op de boterham. Uitgaven voorsociale maatregelen achten we broodnoodig; daarop zouden wij niet willen beknibbelen. Prof. van Gijn wil niet weten van bezuiniging op leger en v^oot. Om verschillende, ook om finan tieelé redenen zouden wij hier totaan de laatste gulden willen bezuinigen. Ook mogen we tegenover de alarmee- rende cijfers, de noodkreet van dezen wachter op den muur gerust bedenken, dat ons land nog ver vaneen staatsbankroet af is. Tegen over schulden staan groote bezittingen van den staat en als hij moest iquideeren, stel dat zulks mogelijk was, dan zouden de schuldeischers bij den tegenwoordigen toestand zeker hun geld ten volle terugkrijgen. Er blijft niettemin reden tot zuinigheid en voorzichtigheid maar wij staan niet zoo dicht bij den afgrond, als men uit de beschouwingen van Prof. van Gijn wel zou opmaken. De directe verarming door den oorlog niet het ergste kwaad. J. M. Keynes behoort tot de Engelschen, die onpartijdig, scherpzinnig en raak durven oordeelen over de wereld, haar ellende en de oorzaken daarvan. In zijn beschou wingen treft voordurende het gezond ver stand, dat de werkelijkheid zonder voor opgezette meeningen weet te zien en te beoordeelen. De verarming der wereld, zoo is de aige- meene meening, is een gevolg van de enorme schade, door den oorlog veroor zaakt en waaronder de wereld nog wel vele jaren zal moeten lijden. Dat kan een kind immers begrijpen en is zoo klaar als een klon'je. Eenige jaren lang hebben mil lioenen mannen al hun kracht en tijd ge geven, om kapitaal te vernietigen, in plaats van voort te brengen. Dat heeft een ont zaggelijke verarming veroorzaakt, die niet onmiddellijk na den oorlog maar thans des te duidelijker openbaar is geworden. Dat is ook de hoofdoorzaak der malaise. Zoo is het gewone oordeel, dat men ook in weten schappelijke geschriften vaak aantreft. Het is echter niet de meening van Keynes De gevolgen van de rechtstreeksche ver woesting door den oorlog worden volgens hem gewoonlijk veel te overdreven voor gesteld. Zelfs de verwoesting van geheele streken die plaatselijk een geweldigen indruk maken betreffen niet meer dan een klein deel van het getroffen land en zijn onbeduidenc Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus cent per week is men lid en heeft dan echt op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. vergeleken bij het beschaafde grondgebied der wereld. De materieele verwoesting zelfs van dezen grooten oorlog kan worden hersteld met de gevvone besparingen in weinige jaren. Immers de in België en rankrijk vernielde huizen iijn niet meer, dan de regelmatige aanbouw van een of twee jaar in West-Europa bedraagt De schade aan de spoorlijnen toegebracht maakt nog minder uit dan een jaar van nieuwen aanleg in een periode van uit breiding op spoorweggebied. De bodem wordt hersteld door het werk der land bouwers. Over de geheele wereld heeft de koopvaardijvloot zeer geleden op het eind van 21 was deze schade alweer geheel hersteld. Als verdere oorzaken der malaise noemt Keynes de verminking van vier groote rijken in Europa, de nog heerschende atmosfeer van wantrouwen en vijandschap tusschen de staten e« dan is bovendien nog het geldwezen in de war. Keynis wijst erop, dat niet alleen de koopkracht maar ook de kooplust der wereld verzwakt is. Dit is zeer goed te verklaren. Bij stijgende prijzen koopt men, om later nog niet duurder te moeten betalen. Bij [Prijsdaling is de neiging, om af te wachten, sterk. Keynes verzekert, dat de productie in veel sneller mate dan het verbruik is afgenomen en het maar een <westie van tijd is, of de productie zal weer herleven. Ja hij ziet het keerpunt reeds gekomen. De daling der prijzen is opgehouden, de voorraden zijn- gering, crediet is ruim voor handen, de handelaren vatten weer moed en goede verwachtingen doen het productieproces weer sneller gaan. Het oordeel van Keynes is dus optimis tischer dan we gewoonlijk hooren. Maar lij erkent, dat er nog lastige problemen zijn voor het economische herstel van Europa. RAADSQVERZIGHT. Zitting van Dinsdag 6 Juni. Wij kikkerlandmenschen, kunnen slecht tegen de droogte. Wij zijn vocht gewend, van binnen en van buiten en zoo'n lang durige droge tijd maakt ons korrelig, hu meurig, licht ontvlambaar. En de hersenen van ons water- en melkvolkje zijn, als de Hollandsche natuurboter. Prima van kwali teit, maar met deze warmte, als druipend van het mes. Ons volk, ons gemeentevolk, vertegenwoordigd door de beste, de meest prima hersens in den Raad, lijdt onder deze Saharatemperatuur en we geven ons acht baar college van B. en W. den ernstige raad vóór einde September niet weder te ver gaderen. De lucht in den raad van Dinsdagavond was"zwoel; overladen met electriciteit. Het dreigde; er hing ons iets boven het hoofd. Was het de warmte een naderend onweer of een aigeheele verweeking. Maar als de bui niet afdreef, zou hij in zijn volle ont zetting op onze gebraden hoofden neer storten. Den heer Tusenius trof de eerste bliksem straal. Achtereenvolgens gingen de heeren Vermeulen, Schilling en Landeweert voor de vlakte. We begrepen er niets van. Tot een besloten raadszitting ons in de gelegen heid stelde van de raadsstukken kennis te nemen wat je met dit weer natuurlijk niet eerder gedaan had ets we de oorzaak van de groote trilling in de lucht ontdekten Twee kometen, één uit het kille Noorden en één uit het zonnige Insulinde waren elkander genaderd en een botsing was onvermijdelijk. Een strijd op leven en dood. Ze waren beiden groot en schitterend, doch aan het Velser uitspansel was slechts voor één plaats. Die uit het heete Insulinde kwam langs den breeden, stralenden weg met Oosterschen luister en fantasie die uit het barre Noorden kwam langs den smallen weg der eenvoudigen van geest en was er bij velen niet minder om geliefd, die van grootscheepsch gedoe afkeerig waren. En de twijfelaars vergaapten zich aan de schit terende visioenen des eenen of strekten zich met berusting en vrede naast den anderen en waren slingerende van den eenen groep van aanhangers naar den anderen, nademaal zij niet zelfstandig genoeg waren in eigen keuze. En in onzen raad geschiedde het aldus, dat de kille rede zegevierde over de schitterende fantasie en dat de meerderheid partij koos voor den komeet -uit het koude Noorden en hem de overwinning bezorgde over zijn stralenden, den breeden weg verlichtende tegenstander. De eenvoudige gemeente-architect uit Veendam won den tweekamp met den wetenschappelijken ingenieur uit Indië, met verlof hier te lande. De praktijk zegevierde over de theorie; de gezonde gedachte over het intellect. We willen ons in dit overzicht over het votum van den raad niet uitlaten. De raad besliste met 10 tegen 7 stemmen. Een geringe meerderheid dus, waarbij de twijfelaars zeker den doorslag hebben gegeven, gezwicht als zij zijn voor over redingskunst of voor andere invloeden geen persoonlijke, want de keuze tusschen deze twee, ons als eminente krachten ge schilderde personen ging niet om den persoon, maar om de richting, waarin men verwacht, dat zij hun capaciteiten zullen ontplooien. Ware dus de heer Brader ingenieur geweest, wij moeten aannemen, dat hij door den raad niet en de heer Spruijt, ware hij eenvoudig bouwkundige geweest, door den raad wel benoemd geworden zou zijn tot Directeur van Openbare Wer ken in onze gemeente. De heer Brader is voor onze gemeente bovendien niet zoo duur, doch dit speelt geer rol De lijnde groote lijn heeft den doorslag gegeven en de groote lijn door onzen raad verkozen is geweest, die der smalle gemeente Niet zonder verwondering, gepaard met teleurstelling, moesten we ervaren, dat de wethouder van Openbare Werken, feitelijk toch deTneest gezagheb bende stem in deze principiëele vraag, tot de twijfelaars behoorde en van het eene been op het andere steun zocht. Verklaarbaar is dit wellicht, omdat naast andere over wegingen, ook gegolden kan hebben de verantwoordelijkheidsvraag, waar toch een wethouder van O. W. een tijdelijk en een Directeur van O. W. een vast ambtenaar is de tijdelijke wethouder Dunnebier niet Druk is het hier nog niet met de Dolitieke vergaderingen. Hedenavond zijn er echter twee tegelijk. Voor de Chr. Hist. Unie spreekt Ds. J. Voorsteegh van Katwijk aan Zee in het Gebouw voor Chr. Belangen, terwijl voor de Staatspartij voor Volkswelvaart in de Willem Barendsz spreken Mevr. J. L. de Koning—van Arkel uit Bergen en de heer F. L. Faubel gepens. Kol. intendant van het Ned. Ind. Leger, uit den Haag. Concert te geven door de Harmonie „Concord i a", op Donderdag 15 Juni. Directeur S. VLESS1NO. n de muziektent, Willemsplein, IJmuiden. Aanvang 's avonds 8 uur. PROGRAMMA. 1. Heil Europa Marsch F. von Blon 2. Ouverture „Rose-Marie" S. Vlessing 3. Valse Interrompue L. Montagne 4. Fantaisie „Zaüberflöte" W. A. Mozart o 5. Ouverture Ludomatichello L. Langiois 6. Fantaisie „Carmen" O. Bizet 7. Chant du Soir Valse S. Vlessing 8. Edelweiss Marche H. Sarly en al te groote invloed heeft willen uitoefenen op de benoeming van een ambtenaar, die voor goed aan onze gemeente verbonden wordt en allicht ook nog met andere wethouders zal moeten samenwerken. Enfin; toen de groote slag gevallen was klaarde de lucht in den raad merkbaar op De spanning was geweken. De burgemeester, die den heer E. Brader thans nog gemeente-architect te Veendam natuurlijk wel het meest van nabij heeft gekend, heeft zich met strikte neutraliteit in den raad van eenige aanbeveling ont houden. Doch de roep van groote be kwaamheid, die den heer Brader bij zijn sollicitatie vergezelde, mag de verwachting wekken, dat tusschen den benoemde en den Burgemeester van onze gemeente een even goede verhouding zal bestaan als zulks in de gemeente Veendam, waar de heer Brader zijn sporen verdiend heeft, het geval is geweest Een verblijdende mededeeling was 'tdat de prijs van het gas, waarop de schreeuwent dure groente en de niet minder schreeuwend dure aardappelen gekookt moeten worden met 2 cents per kub. Meter verlaagd wordt. Voor de overige min-belangrijke punten mogen we naar het raadsverslag verwijzen. VELSEROORD. Onze plaatsgenoote, Mej. A. C. Nij- IJMUIDEN. Door de politie is Zaterdag assistentie verleend bij het uitzetten van zekere E. uit etn woning in de Neptunusstraat. lout, voorheen onderwijzeres aan de Hew. School op Marken, is benoemd tot onder wijzeres aan de Insingerschool te IJmuiden. - De Raad van Beheer heeft den aan slag der Ned. Herv. Gemeente alhier, welke 1387 bedroeg, via ingediende reclame met f 1000 verminderd. Voor de Socialistische Partij zai mor gen, Donderdagavond, in Tivoii als spreker optreden het Tweede Kameilid H. Kolthek over De stand der politieke partijen en een samengaan tusschen Rome en de S. D. A. P. DRIEHUIS. - In het crematorium op Westerveld alhier had Maandag de duizendste crematie plaats. Merkwaardiger wijze was dit juist het stoffelijk overschot van Dr. J. de Vrij, oud-voorzitter der Ver. voor Fac. Lijkver branding, die 9 jaar geleden het crematorium heeft ingewijd. De leden van het Hoofdbestuur Dr. van Lissa en Mr. Verbroek waren aanwezig. De eerste voerde het woord, de tweede be speelde het orgel. De afdeelingen Haarlem, Den Haag, Zaandam en Amsterdam hadden afgevaardigden gezonden. SANTPOORT. „Soli Deo Gloiia" opende Zondag j. 1. met een flink programma het zomer seizoen. De uitverkoren plaats was de serre van café-restaurant „Zomerlust", voor de welke een groot getal ingezetenen van de werkelijk goede muziek heeft genoten. Steeds meer en meer blijkt ons, dat Sam. Vlessing hier de rechte man op de rechte plaats is. Bepaald jammer is het, dat op ons dorp niet een geschikte gelegenheid is, waar dergelijke buiten-concerten kunnen gegeven worden, daar de muz,iek dan nog veel meer tot haar recht zou komen. De Rijksstraat weg toch, met het drukke verkeer van auto's motorfietsen, tram enz., werkt abso luut niet mee, om het muzikale genot te verhoogen. Toen de laatste tonen van de Marchc finale waren weggestorven, trokken leden van „Soli Deo Gloria" naar de concertzaal, waar de Santpoortsche cinematografische combinatie een bioscope-voorstelling gaf. Hierna hield een gezellig bal vele der aanwezigen nog geruimen tijd bijeen. Op initiatief van de Santpoortsche Vrouwenclub houdt Mevr. Chr. S'aas in de bewaarschool van Mevr. Wüste-Von Gotsch een drietal cursus-avonden, ten einde den vrouwen nu zij het actief kiesrecht hebben gekregen, eenige leiding te geven. Van deze drie cursus-avonden werd de eerste gehouden op Maandag j.I. Naar men ons van betrouwbare zijde mededeelt, hadden slechts weinig vrouwen aan den oproep gehoor gegeven. Men hoopt op de beide volgende avonden 19 en 21 Juni, op een grooter bezoek. Ingezoi de mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van lt en bi 5 regels fl. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van 1 t en m. 6 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en n et 5 regels f0 75, iedere regel meer 15 ets bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties „adres bu eau - an dit blad' 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties irgekimen brieven wordt 0 ets. in rekening gebracht Povenstaande regeip.-ijzen worden niet 5 ots. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente veisen DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den loojtor, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. VOORUITBETALING Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bi] slechts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnummer gegarandeerd OFFICIEEL. VAN DEN WACHTTOREN. WITTE KRUIS. PLAATSELIJK NIEUWS.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1