I 111 dagavond dc heer IJMUIDEN. Rede A. P. Staalman. het gebouw Cycloop trad Dins- A. P. Staalman, lid der 2e Kamer op als spreker van de Chr. Democratische Partij. Deze wees er op hoe in de economische crisis die wij thans beleven de verkiezing van een nieuwe volksvertegenwoordiging op 5 Juli van buitengewoon groot be lang is. De crisis heerscht niet alleen op eco nomisch terrein maar ook op geeste lijk gebied zien wij maar al te veel de naweeën van den oorlog. Allerlei soor ten menschen zijn moreel ten onder gegaan gedurende die jaren die achter ons liggen. En een gevolg is de apathie in alle zaken die b.v. de verkiezingen aangaan. Een gedeelte daarvan is te wijten aan een opzettelijk leugenachtige pers die altijd bijna alles naar eigen meening zetten. Spreker hoopt dat de verslaggever die hier voor hem zit dit ook zoo in de krant zal zetten. Als bewijs haalde hij aan „Het Volk" en „De Standaard" te genover hem. Vooral laatstgenoemde courant sa boteerde in de laatstverloopen parle mentaire periode de spreker dikwijls, ook als hij sprak over marinezaken. Zoo maken zijn mede-christenen hem af. Naar verhouding daarvan meent hij ook de politiek der rechterzijde te mo gen beoordeelen. Het gaat slechts om macht en ministerzetels. Dientengevol ge geven de Calvinisten steeds meer invloed aan de Roomschen. Niet ge noeg was het dat de minister-president en de voorzitters der eerste en tweede kamer van ons toch voor twee derde deel protestantsch volk al roomsch zijn,'men moest ook in diplomatieke betrekking met het vaticaan treden. Thans zullen, onder de invloed van Colijn, alle christenen in reactionaire richting gaan. Het is de toeleg dat straks de drie groot christelijke partijen samen met de vrijheidsbond de regeering in han den nemen om dan in flink reactionai re richting te sturen. De achturendag liet ons zien hoe het dan zal gaan, steeds verder achteruit Bij het debat gaf zich niemand op doch een der aanwezigen vroeg wat de christen-democraten doen als zij zoo sterk zijn als thans de roomschen. De spreker beantwoordde deze vraag dat het zeker nog zeer lang zou duren eer dat geschied en hij al lang vergeten zal zijn. Doch hij heeft de overtuiging dat nooit geen christen-democraten minis ter zullen worden indien ze niet volle dig hun beginsel kunnen uitleven als zoodanig. De vergadering werd met gebed ge opend en gesloten en was bezocht door een vrij talrijk publiek. Die verslaggever werkt alleen voor de neutrale pers en laat dus alle partijen gelijk recht wedervaren. Vrijdagavond vergaderden de commissies ter voorbereiding van den „Volkszangdag in de bovenzaal van Hotel „Augusta", welke door den heer Geus uit sympathie met het doel wel willend ter beschikking was gesteld Het resultaat der besprekingen was dat de Volkszangdag zal doorgaan al is het dan niet met zoo grootschen op zet, als men aanvankelijk van plan was De bijzondere scholen zoowel Katho lieke als Hervormde en Gereformeer de, hebben hare medewerking ontzegd deze laatsten omdat bij de te zingen liederen het „Wilhelmus" niet was op genomen,'hetgeen als pertinente eisch werd gesteld. Aangezien de liederbun del was vastgesteld door het congres te Utrecht, waarvan personen van ver schillende richting zitting hadden, en liederen bevat, waaraan niemand eeni gen aanstoot kan nemen, heeft de com missie besloten het feest dan maar te organiseeren zonder de hulp van die scholen. In groote trekken is nu een program vastgesteld, volgens hetwelk de kinder zang zal worden uitgevoerd in den vooravond, terwijl later op den avond de muziek- en zanggezelschappen de volkszang-liederen ten gehoore zullen brengen vanaf de muziektent op het Willemsplein. Door de financiëele com missie kon worden medegedeeld, dat de zangboekjes op zeer ruimen schaal verspreid zullen worden opdat ieder kan medezingen. Bij de commissies zijn reeds van ver schillende kanten mededeelingen inge komen van medewerking, welke aan vaard is met het oog op den feestelij ken kinderoptocht, welke zoo mogelijk de zanguitvoering zal voorafgaan. - Gisteren heeft een conferentie plaats gehad tusschen het bestuur der Heedersvereeniging en de. vertegen woordigers der organisaties over de loonen in het visscherijbedrijf. Over de resultaten kon men ons nog geen mededeeling doen. Het Chr. Fanfarecorps Wilhelmi- na alhier, directeur de heer D. Klut, zal deelnemen aan het concours van den Hollandschen Bond van Chr. Harmo nie- en Fanfarecorpsen op 2 Augustus a.s. te Naaldwijk. De Burgemeester stelt alles in 't werk om een oplossing te verkrijgen in het arbeidsconflict aan het Iloog- ovenbedrijf. Maandagavond confereer de hij daartoe met de Directie, daariia met de vertegenwoordigers der arbei ders. Wij hopen zeer dat deze bemidde lingspogingen in dit conflict, dat nu al meer dan twee maanden duurt, suc ces zullen hebben. Een alhier wonend echtpaar keer de naar het Hl. Dbl. meldt, Zondag van Amsterdam per motorfiets huiswaarts. Onderweg sprong een der banden, waardoor de bestuurder de macht over zijn motorfiets kwijt raakte en begon te slingeren, waardoor zijn echtgenoo- te van de duo afviel en zoo ongelukkig terecht kwam, dat zij haar sleutelbeen brak. Een passeerende motorrrijder vervoerde haar in zijn zijspanwagen naar hier. In de Vrijdagavond gehouden leden vergadering der Ant. Rev. Kiesvereeniging alhier is in de vacture G. Homburg als aesluurslid gekozen de heer J. Feitsma. Wegens vertrek van den heer Hom burg is als bestuurslid van „Patrimonium" gekozen de heer J. Meijerink. VELSEROORD. Vrijdagavond moest de politie kracht dadig optreden tegenover de stakende arbeiders van het Hoogovenbedrijf, die een werkwillige thuis brachten. De politie verspreidde de stakers en maakte tegen een van hen proces-verbaal op wegens opruiing. 4» Gisteren slaagde voor het examen voor Boekhouden van de vereeniging van Leeraren in het Boekhouden,' 30 en 31 Mei te Haarlem gehouden, de heer A. Veld, opgeleid door den heer J. E. Blok alhier. Maandag vierde Pater Theodosi us, vicaris van het klooster alhier, on der veel belangstelling zijn zilveren priesterjubileum. Van de R.K. Kerk en vele huizen van R. K. ingezetenen woei de Ned. driekleur. Aan de Gebr. Servaas en Co. is vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis aan den Velsërdui- nerbuurtweg. Zaterdagavond is in het Patro naatsgebouw alhier een Missietentoon stelling geopend, georganiseerd door de Paters Capucijnen, ter gelegenheid van het derde eeuwfeest van den H Fidelis van Sigmaringen, martelaar dezer orde. VELSEN. De heer C. de Vries, adjunct-commies ter secretarie, is morgen 12'/j jaar als zoodanig werkzaam. De Harmoniekapel der Papierfabriek heeft Zondag op het concours van St Gregorius de Groote in den Haag in de Eere afdeeling Harmonie een 1ste prijs gewonnen, terwijl de directeur, de heer K. H. Kerkhoff, de 1ste direcieursprijs verwierf. In den eerewedstrijd was de prijs voor de Kon. Harmonie Cecilia te Princenhage Het Chr. Fanfarecorps Juliana alhier zal deelnemen aan het concours van den Holl. Bond van Chr. Harmonie- en Fan farecorpsen op 2 Augustus te Naaldwijk De heer O. Rozemeyer, werkzaam aan het Hoogovenbedrijf, is gisteren ge slaagd voor het examen van boekhouden afgenomen door de Vereeniging v. Leeraren De verlaging van het vermenigvuldi- gingscijfer. Op ons verzoek ontvingen wij van het raadhuis een overzicht van de wijzi ging der inkomens in de gemeente Vel sen in de laatste jaren. Zooals men weet is in de vorige raadsvergadering goedgekeurd, dat het vermenigvuldi gingscijfer van 2.1 gebracht wordt op 1.8. De cijfers die wij hier geven, be treffen de belastingjaren 1920/21 en f 20000—f 30000 9 4 f 30000—f 40000 1 0 f 40000—f100000 3 3 daarboven 3 Dit staatje doet direct zien dat de la gere inkomens zijn verminderd, hier en daar zelfs heel sterk, terwijl de hooge- re inkomens in aantal zijn toegenomen. Tegen 7437 inkomens 1920/12 staan 7987 in 1921/22. Eén factor mag niet worden vergeten, in 1920/21 mocht men in Vel- sen de belasting van 't inkomen aftrek ken, terwijl die bepaling niet meer gold voor den dienst 1921/22. Over 't alge meen is echter een werkelijke vergroo ting van het inkomen te constateeren die niet anders dan blijde kan stemmen Hl.Dbl. SANTPOORT- Aan het postkantoor Santpoort (station) en de daaronder ressorteerende hulppost cantoren werd gedurende de maand Mei 1922 ingelegd f 8588.22. Terugbetaald 17485.68. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 3184. Door de politie van Jan Gijsenvaart is voor den Commissaris te IJ muiden geleid v. d. E., verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met een minder- arige jongen. Gisteravond trad de Heer F. van Meurs, candidaat voor de 2e Kamer, voor de S. D. A. P. op met het onderwerp Voor uit of terug". De zaal van Hotel de Weijman was aardig bezet. Zaterdag a.s. plaatsen wij een ietwat uitvoeriger verslag. Door de afdeelingen der S. D. A. P. in de gemeente Veisen is op Zondag a. s. een meeting belegt in den tuin van Höte Velserend. Het woord zal gevoerd worden door Mevr. Miaema-Zondervan en den Heer Thomassen. Het yUijk aan Zeeër voetpad tusschen den Biezerweg en 't Heiletje zal van 15 Juni tot 1 October voor het publiek verkeer gesloten zijn. Aan den heer J. P. Böhni is vergunning verleend tot het aanbouwen van een serre aan zijn concertzaal aan den Rijksstraatweg alhier. Door der. heer B. van Geldorp te IJmuiden zullen aan den Biezenweg alhier twee woonhuizen worden gebouwd. 1921/22. 1921/22 Inkomens: 1920/21 Beneden f 1000 986 431 f 1000—f 2000 5127 4865 f 2000—f 3000 784 1800 f 3000—f 4000 258 409 f 4000—f 5000 104 201 f 5000—f 6000 44 101 f 6000—f 7000 43 51 f 7000—f 8000 15 30 f 8000—f 9000 17 29 f 9000—f 10000 10 14 f 10000—f 15000 34 22 f 15000—f 20000 2 14 afgestaan aan de gemeente voor wegver- breeding. Het is dus niet meer als plicht van de gemeente, die de strook aanvaard heeft, dat zij.zoo spoedig mogelijk aan de weg- erbreeding en verbetering laat beginnen. Of moet hier eerst het kalf verdronken zijn, voor de put gedempt wordt Wij hopen,*dat dit stukje bij zal dragen om aan een zeer ondragelijken toestand een einde te maken. Eenige bewoners van den Brederoodsche weg in Veisen. Noot. Wij verwijzen de inzenders om trent het geen van den heer Tusenius wordt gezegd, naar ons raadsversiag, voorkomende in ons blad van 10 Juni, aangaande diens interpellatie over de verkeersstemming bij iet Prov Ziekenhuis. Red. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Santpoort, 10 Juni 1922. Geachte Redactie. Aangenaam zal het ons zijn, wanneer bijgaand stuk in Uw blad opgenomen wordt 'i De Brederoodscheweg te Santpoort. In de vergadering van den Raad van Veisen op 6 juni j.l. kwam in behandeling een voorstel van B. en W. tot verbetering van bovengenoemden weg. Ieder, die in dat gedeelte der Gemeente Veisen woont, zal het eens zijn, dat de toestand van den weg een ernstig gevaar oplevert voor het modern snelverkeer en voor de wandelaars en bewoners. Wie Zondags langs dezen weg loopt ziet honderden wandelaars, fietsers, motor fietsers en auto's over den weg trekken met als gevolg, dat groote stofwolken boven den weg hangen en in de huizen der bewo ners dringen. Ook voor het verkeer is de weg ongeschikt. Dat dit door B. en W ingezien wordt, bewijst de bepaling, dal wielrijders verplicht worden af te stappen en genoodzaakt worden den stofweg loo pende af te leggen, terwijl auto's en motor fietsers gedwongen worden langzaam over den weg te rijden, iets wat den heer Tusenius minder aangenaam schijnt te zijn maar ter voorkoming van ongelukken zeer noodig is Wij kunnen ons dan ook niet begrijpen dat er 8 raadsleden zijn geweest, die bezwaren maakten tegen verbetering van den weg, terwijl zelfs de heer Vermeulen uitstel bepleitte tot aan de behandeling der begrooting. Voelen deze Raadsleden dan niet, dat de weg, zooals hij thans is, een gevaar oplevert voot de gezondheid van wege de stofplaag en eveneens voor het verkeer? Vandaag of morgen gebeurt er een ernstig ongeluk. Aan wien dan de schuld Natuurlijk aan hen, dié de zoo hoog noodige verbetering hebben tegen gehouden. Wij maken ons sterk, dat als de tegenstemmers aan den weg woonden, zi dadelijk bekeerd worden. Wij kunnen dan ook niet beter doen dan hun aanraden eens op een Zondagmiddag een kijkje te komen nemen. De tegenstemmers dienen toch ook te weten, dat de bewoners van den weg niet alleen als belastingbetalers zijn te beschou- booten in IJmuiden zullen markten, moeten we alles in het werk stellen dat er zooveel m o g e 1 ij k vreemde booten hier komen De reeders hebben het zelf gewild.% U.' IJmuiden, 12 Juni 1922. Verzoeke vriendelijk plaatsing van onder staande in Uw veel gelezen blad, bij voor- baal dank. Met veel belangstelling las ik de laatste weken de ingezonden stukken in Uw blad over de slechte toestand in IJmuiden. De üuitsche trawlers zijn het, welke dit op hun geweten hebben. En het zijn de reeders welke in hoofdzaak klagen, niettegenstaande de mindere man er toch het slechtste aan toe is. Weten diezelfde reeders dan niet dat zij, en niemand anders, de oorzaak zijn dat de Duitsche trawlers hier komen markten. Tijdens de staking in Engeland gingen toch alle Holl. booten naar Enge land, omdat men daar meer geld kreeg De reeders bekommerden er zich toen toch ook niet om dat de „arme Holl. bevolking de visch zoo duur moest betalen, zooals zij het van de Duitsche bevolking hebben geschreven. Hebben we het niet medege maakt, het vorig jaar, dat de visch hier goud waard was, en er een trawler, ik meen een „Zaanstroom" boot, reeds voor de kant lag, als èénigste boot, en toen nog bevel kreeg naar Engeland te gaanWas dat niet meer als erg. Liepen er toen geen honderden vischlossers, vischknechts enz. zonder werk In Holland was de visch zéér duur, de reeders konden reuze besommingen maken en toch gingen diezelfde Hollandsche ree ders met hun visch naar Engeland. Nu nog komen er geregeld Holl. booten in Engeland ter markt, en dat vinden de Eng. reeders even prettig als dat de Holl. reeders het vinden dat de Duitschers hier komen. We komen dus tot de slotsom dat iedere reeder zijn schip daar laat markten waar hij denkt het meeste te zullen besommen, waarvan de Holl. reeder een prachtig voorbeeld heeft gegeven en nog geeft Ik weet weinig van de reederij af, maar zouden er niet meer booten in de vaart kunnen als de r'eeder eens begon met de boekwaarde te verminderen? Ik vraag dit, omdat ik vernam dat een der bestuurs leden van de reedersver. in de laatste ver gadering moet gezegd hebben als we f 2000 besommen per reis moet er nog geld bij En er is mij bekend dat er andere zijn welke bij een dergelijke btsomming reeds veel verdienen. "Dat heeft dan-* toch een oorzaak. Nu gaan de reeders tornen aan de gages. Is dat van die 1 boot welke nu nog in de vaart is En moet dat nu ailes goed maken? Of is het de bedoeling het voor te stellen, omdat men vooraf weet dat de bonden er niet op ingaan en het dan helaas, tot staking zou komen, dan heeit men meer reden om de booten op te leg gen. Gelukkig zullen er dan reeders zijn welke als lid van de reedersver. zullen bedanken, hun booten in de vaart laten en de menschen hun loon laten, wat ze toekomt. Nu een woordje tot mijn collega's, de vischhandelaars, of ze eindelijk eens wakker willen worden. Het autotje waarmede de aandeelenhouders niet alleen hun dividend thuisgebracht krijgen, maar dat steeds verder gaaf, ook met visch, is nu in Rotterdam geweest. De eigenaars van dat zelfde „autotje" verlangen er geen goud meê te verdienen, neen, ze zuilen zorgen dat de tong geen f 5.per stuk kost in een restaurant!! (Waar bemoeien ze zich nu meê, vraagt er iemand bij me, en hoe willen ze daar nu verandering in brengen als het waar is Dat autotje ziet kans reeds visch te verkoopen als de markt nog niet begonnen is? Kan en mag dat? „Ze" zijn nu zoover dat zezelf een „inkooper"? hebben. Toch wordt er 's nachts of 's morgens visch uit de trawlers gehaald voor dat autotje Niet alleen nadeelig voor het Rijk maar in hoofdzaak voor de vischhandelaars. De beste visch voor het autotje, derom mei of het overschot voor de handelaars Dan schijnt dife Mij. niet te begrijpen dat ze concurreert tegen zichzelf. Want „het overschot" van hun visch moeten toch de handelaars kwijt zien te raken Tenminste nog, want er is maar 1 op lossing, laat die Mij. alles verkoopen o niets, zoolang dit niet het geval is, moeten de handelaars ook niets koopen van die wen. Zij hebben het recht te vorderen, dat booten, maar ook doen! Laten we het de vertegenwoordigers der gemeentenaren hun belangen en speciaal in dit geval hun gezondheidstoestand behartigen. Zooals het nu gebeurt, lijkt het nergens op. Tenslotte nog dit. Door de provincie is een 7 Meter breede strook langt den weg eens probeeren. Kom handelaren, toon nu dat ge werkelijk nog iets kunt, hei is toch ons aller belang! Ten slotte dit nog, zoolang de reeders geen beterschap beloven, dus dat ze steeds zulle n zorgen dat er voldoende Hol VISSCHERIJ. De zeevisscherij in April. Aan |de uitoefening van de zeevis scherij namen, naar de Visscherij-in- spectie ons mededeelt, in April j.l., evenals in Maart, minder vaartuigen deel dan in de overeenkomstige maand A7an het vorige jaar. Hoeveelheid en opbrengst ider aangevoerde visch, de aanvoeren door vaartuigen van vreem de nationaliteit medegerekend, bedroe gen respectievelijk 3,752.000 K.G. en 950.180 tegen 2.291.000 K.G. en f 896.800 in April 1921. De Duitsche aanvoeren waren min der omvangrijk dan in de vorige maand. Desniettemin waren ze toch nog van groote heteekenis en bleven een zeer nadeeligen invloed oefenen op de resultaten van onze stoomtreilers. In het geheel losten de Duitsche stoom treilers te IJmuiden 951,200 K.G. visch, opbrengende f 172.060, gevangen in 76 reizen. Als gevolg van de Duitsche aan voeren was het aantal Nederlandsche stoomtreilers, hetwelk aan het bedrijf deelnam, ingekrompen van 131 in Maart tot 113 in deze maand. Van deze 113 markten 17 uitsluitend en 26 ge deeltelijk in Engeland. In April 1921 namen 101 onzer stoomtreilers aan de visscherij deel en daarvan hebben 40 uitsluitend en 39 ten deele in Engeland gelost. De vangsten der stoomtreilers wa ren ook deze maand in het algemeen niet groot. Zij bedroegen n.l. in de Noordzee gemiddeld per reisdag 894 K.G., tegen 1027 in April 1921. Daar de visch bovendien gemiddeld minder opbracht, vertoont het besom mingsgemiddelde nog een sterker da ling n.l. van f 374, per reisdag in April 1921 tot f 279 per reisdag in April 1922. De hoeveelheid en opbrengst van hun aanvoer in Nederlandsche havens be droegen respectievelijk 1,523,900 K.G. en f 476,300 tegen 916.000 K.G. en f 327,700 in April 1922. De mötorkustvisschers en zeilloggers namen in grooter, de zeilkustvisschers daarentegen in beduidend kleiner aan tal aan de visscherij deel, dan in April 1921. De treilvisscherij door stoomkust- visschers en motorloggers was van ge ringe beteekenis. Dank zij hun veel grootere vangsten besoinden laatstge noemde vaartuigen gemiddeld meer dan verleden jaar April. Ten aanzien van de kustvisschers en treilloggers was echter het omgekeerde het geval. De gemiddelde reisdagvangst der zeilloggers bedroeg 193 K.G. tegen 146 K.G. in April 1921, de gemiddelde vang sten per reis der motor- en zeilkustvis schers bedroegen respectievelijk 447 K.G. en 142 K.G. tegen 460 K.G. en 2U K.G. in April 1922. De beugvisscherij was van kleineren omvang dan toenmaals. Zij werd uit geoefend door 20 schepen, waarvan 12 stoom- en 8 zeilschepen, verleden jaar Vpril door 23 schepen, waarvan 14 stoom- en 9 zeilschepen. Ook op de uit komsten der beugvisscherij hadden ia- ge prijzen der visch een ongunstigen invloed. Vooral tengevolge daarvan besomden zoowel de stoom- als de zeil- vaartuigen in het algemeen beduidend minder dan in April van het vorige jaar. De stoomvaartuigen vingen en be somden n.l. respectievelijk 600 K.G. en f 256, 756 K.G. en f 359, in April 1921', de zeilvaaruigen 398 K.G. en f 147, 369 K.G. en f 193 in April 1921. In het geheel werd 215.000 K.G. beug- visch aangevoerd, welke f 87.400 op bracht. (verleden jaar April 304.000 Kg. met een opbrengst van f 147.900). Waren in April van het vorige jaar reeds een 20-tal vaartuigen ter haring- visscherij uitgevaren, dit jaar was dit nog slechts met 1 vaartuig het geval. Aanvoer van vangsten door Neder landsche drijfnetvisschers vond even min als in April 1921 plaats. Een kleine hoeveelheid versche ha* ring werd door een Engelsche stoom-, drifter aangebracht. Hospitaal Kerkschip „De Hoop". Het Flospitaal Kerkschip „De Hoop"1 lag Zaterdagvoormiddag aan de Ruy-1 terkade te Amsterdam gemeerd, a>' reed ter ontvangst van de leden der Nederlandsche Vereeniging ten behoe ve van Zeelieden van elke nationali teit, dit aan boord kwamen om afscheid te nemen van kapitein en bemanning. In de hospitaalkerkzaal werd, naar het Hbld. mededeelt, een korte gods dienstoefening gehouden, waarin ds. E. J. B. Janzen, Oost-Indisch predikant met verlof, voorging. Voor den aanvang dezer godsdienstoefening sprak de heer Chr. Beels, tweede voorzitter der

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2