hoog en laag. „Jagtlust" dat grenst aan de duinen van Duin en Kruidberg geelt toegang tot de duinketen „De Blauwe Trappen" waarvan de hoogste top meestal de „Brederosche Berg" wordt genoemd. Het panorama dat hier van af dien berg aan de voeten van den be zoeker ligt uitgestrekt, is wereldver maard, terwijl de plantengroei on de omgeving van het duin zelf ook hoogst interessant en liefelijk is. Wij ontmoeten hierop het hoogste duin, behalve de planten die wij ter loops in de binnenduinen aanstipten, weer geheel andere. Op het barre zand groeien echter nog meer planten dan men zou denken. Hier is het Duinroos- je thuis, witbloeiend en welriekend, vind men het meest aan de landzijde der duinen, zeewaarts vermindert het. Do roode Eglantierroos en de Kaneel roes zijn zeldzamer en komen slechts in het midden der duinen voor. Behal ve het Driekleurig Viooltje dat op het barre duin evenzeer groeit, vindt men hier aan de voorzijde der duinen reeds de Duindoorn die soms wel 5 voet hoog kan worden en oranjekleurige naar ananas riekende bessen voortbrengt. Over den duindoorn later. Op „Jagt- lust" groeien de Lelies der Dalen bij menigte in het wild. Ook hier een beek je, hoewel reeds lang geen water meer bevattende, vroeger wel. De waterlei ding van het hier in 1886 gebouwde tweede gesticht voor Krankzinnigen „Meerenberg", thans het Provinciaal Ziekenhuis geheeten, heeft het hare er toe bijgedragen om de beek te doen op drogen. Voorzeker ligt genoemde in richting op een der schoonste natuur punten der duinstreek. Wij keeren thans langs de „Ruïne van Brederode terug, die in hare oude grachten het water der duinen als in een kom ver zamelt om ze door zich langs en door „het Neethof" slingerende beek verder op bij het dorp Santpoort in den boe zem van Rijnland te ontlasten. Op het gebied van planten en bloemen is de omtrek van Brederode belangwekkend Waarom? Omdat hier planten groeien die feitelijk niet inheemsch zijn, cjoch zekerlijk uit verre streken afkomstig en hier heengevoerd zijn. De overleve ring zegt dat vele dier planten reeds oorspronkelijk door degenen die aan de Kruistochten hebben deelgenomen uit Palestina en Klein Azië werden mede gebracht. Zij werden vooral in de tui nen der kloosters en kasteelen aange kweekt, verwilderden later na den on dergang dier aanvankelijke zetels van beschaving en geleerdheid, en ver spreidden zich over het land. In de eerste plaats zien we van uit de spieten der oude zware muren van het Slot Brederode, de gele Muurbloem wiegelen, een plant die uitsluitend tot de Flora der ruïnes en oude muren be hoort. Het oude Griekenland is hare bakermat en groeit ze daar op de woes te rotsen van Nauplia en op de Cyda den. Langs den Rijn vindt men de Muurbloem die welriekend is, van Ba zel tot Wezel op de meeste ruïnes. In Nederland is zij veel verspreid, hetgeen te verklaren is uit de talrijke vertak kingen der groote rivieren, waaraan een deel van ons vaderland zijn oor sprong te danken heeft. Zij groeit op het Valkhof bij Nijmegen, op den Ut- rechtschen Dom, op oude muren te Kampen en Zierikzee, zelfs op de St. Janskerk te 's Hertogenbosch. De Muurbloem staat met waardigheid aan het hoofd der belangrijke familie der Cruciieeren en als men die lachende dochter van Griekenland ziet op de sombere overblijfselen der middel eeuwen, is zij ons een symbool van de zegepraaal der eeuwige jeugdige we tenschap op bijgeloof en ruw geweld. S. C. L. P. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Staatspartij voor Volkswelvaart Van de 48 politieke partijen, die elkander gaan bekampen om 100 kamerzetels hebben we Woensdagavond ook kennis gemaakt met de „Staatspartij voor Volkswelvaart' welke haar hoofdzetel heeft gevestigd te 's-Gravenhage. Tot deze partij zijn voor deze verkiezingen toegetreden de navolgen de partijen De middenstandsunie, Het Neutrale Blok aller middenstanders, De bezuinigingsparti in Delft, De Haagsche vereeniging voor be zuinigingspolitiek en de Unionisten Liga die voor enkele jaren te IJmuiden is opgericht In de openbare vergadering van Woens dagavond mochten we ontmoeten twee der door deze partijen gestelde en aanvaarde candidaten, n. 1. de Heer A. F. L. Faubel Oud-Kolonel Hoofdintendent van het Ned Ind. Leger en Voorzitter van de Staatsparti voor Volkswelvaart, bij verkorting geheeten S. V. V. en Mevrouw J. L. de Koninggeb. van Arkel te Bergen in N. H. Was aanvankelijk de belangstelling niet groot, later was de groote zaal van Hotel Willem Barendsz nagenoeg geheel gevuld. In een keurige openingsrede heette de Heer L'Epagniol, voorzitter van de Unionisten Liga de aanwezigen welkom en zette hij het doel de samenwerking van deze par tijen uiteen. In een vlotte rede ontvouwde daarop de Teer Faubel het ontstaan van zoovele poli tieke partijen naast de bestaande groote, j wat hij toeschreef aan de ontevredenheid van duizenden en duizenden kiezers, niet alleen Over onze regeeringspoiitiek, doch mede, omdat de groote partijen feitelijk zoo verpolitiekt zijn, dat zij vergeten hebben, gekozen te zijn ter behartiging van de volksbelangen. Zij zijn geen volks vertegenwoordigers meerzijn slechts partij dienaars, wier eenigst en hoogste streven is de partij groot te maken door afbreuk te doen aan andere partijen. Hiermede voor goed te breken is het standpunt der S.V.V. en aangesloten partijen. Zij willen in de eerste plaats, met absolute terzijdestelling van politiek, de volksbelangen in alle ge lederen dienen. In de eerste plaats natuurlijk door een economischer en zuiniger staats inrichting en staatsbeheer. Hierover trad de Heer Faubel in uitvoerige beschouwingen die we terug kunnen vinden in het door de partij uitgegeven blad, wat voor de kleine en meer gegoeden middenstand zeker veel lezenswaardig biedt. Daarna trad Mevrouw de Koning voor het voetlicht, die zeker nog niet verpolitiekt is en die in een sobere, eenvoudige en voor de vrouwen gemakkelijk te begrijpen toe spraak de hoofdbeginselen der partij voor de vrouwelijke kiezers uiteen zette. Met waardeering voor hetgeen de mannelijke volksvertegenwoordiging tot stand gebracht heeft en nog kan brengen, achtteMevrouw de Koning niettemin versterking van het vrouwelijk element in de regeeringslichamen noodig, met het oog op verbetering van diverse wetten, die speciaal de vrouwen en kinderen raakte. Deze met warmte en zekere naivieteit voorgedragen rede, die juist daardoor het waas van waarachtige overtuiging kreeg, heeft ons Mevrouw de Jong doen kennen als iemand, die hetniei om de politiek, doch om verwezenlijking van het inderdaad aanlokkelijke program der S. V. V. te doen is. Van de geboden gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De Heer L'Epagniol sloot met een opwekkend woord deze voorbeeldige vergadering, die door niets gestoord nog voor tien uur gesloten werd. Bij de Staatscourant zijn gevoegd de Statuten van de Schietvereeniging Oranje alhier en de gewijzigde statuten van de Verzekerings-vereeniging „Vischvaart On derlinge IJmuiden" alhier. De Haarlemsche rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard de N.V Mij. tot Exploitatie van onroerende goederen de Boerenbedrijven „La Bateila", gevestigd alhier. -- Naar het R. K. Nieuwsbl. voor IJm. meldt hoopt de Eerw. Frater Richardus Lijding 15 Augustus a.s. de R. Priesterwijding te ontvangen en Zondag 20 Augustus alhier zijn eerste H. Mis op te dragen. Boekhouden. Voor het te Haarlem op 30 en 31 Mei II. gehouden examen, vanwege deVereeni ging van Leeraren is gesiaagd de heer A. H. de Korte van hier. Vanwege de afdeeling IJmuiden van de Chr. Historische Unie trad Woensdag avond in het gebouw van Chr. Belangen op Ds. I. Voorsteegh uit Katwijk aan Zee. De zaal was geheel gevuld met belang stellenden toen de voorzitter, de heer J.C. Dunnebier, de vergadering met gebed opende en het woord gaf aan den spreker voor de behandeling van „Om hooge beginselen". Deze begon met, naar aanleiding van een citaat uit de inaugureele rede van prof. Bónger te Amsterdam, er op te wijzen dat het niet platvloersche maar hooge beginselen zijn die de christelijk-historischen in het staatkundig leven willen uitdragen. Dit bleek b.v. ook bij de behandeling van de arbeidswet in den laatsten tijd toen een man als Dr. Schokking niet terugweek voor goedkoope critiek, doch een sociaal democraat als Vliegen in de Eerste Kamer anders sprak dan in een volksvergadering De partij staat steeds pal voor de chris telijke persoonlijke vrijheid. Daarbij kan de klassenstrijd naar den achtergrond worden gedrongen. Maar nog sterker moet men protesteeren tegen de leus van ontwapening, door de socialisten zoo ontijdig en dubbelzinnig onder de kiezers geworpen. Het gaat bij de christelijk-historischen om zulke hooge beginselen dat men nooit zal voldoen aan de eischen van Troelstra en Heeres om nu eindelijk eens uit te scheiden met de kwestie van godsdienst in het staatkundig leven. Die beginselen zijn ook te hoog om het vertrouwen te geven aan allerlei belangen groepen die in de laatste tijd maar worden opgericht om een fatiliteit. Die beginselen beheerschen alle onze practische hande lingen. Krachtens die beginselen willen wi handhaven het protestantsch Christelijk ka rakter onzer natie. Met een vurige opwek king om op de candidaten der unie te stem men, eindigde de spreker zijn gloedvolle rede. VELSEROORD. De Zeeweg. De Zeeweg alhier heeft een groote ver betering ondergaan. Verschillende eigenaren van perceelen hebben grond afgestaan, zoodat een deel van den weg flink kon worden verbreed. De gemeente zorgde voor een trottoir met bazaltine-tegels. Waar dit juist is voor een aantal nieuwe winkels, is deze straat er keurig van opgeknapt. Waar verbreeding van dezen weg zeer noodig is, is het te hopen dat meerdere uiseigenaren dit goede voorbeeld volgen. A.s. Maandag zal alhier worden aan besteed (alleen voor R. K. georganiseerde aannemers) het uitbreiden van het Patro naatsgebouw der H. Fidelisvereeniging en iet bouwen van werkplaatsen, onder archi tectuur van den architect Jos. Bekkers te Amsterdam. VELSEN. - Mej. M. v. d. Steeg zal wegens hu welijk ontslag nemen als onderwijzeres aan de Chr. School op Wijkeroog. Morgen, Zondag, zai in de tuinen van Meerzicht op Wijkeroog weer de aarlijksche Sacramentsprocessie worden gehouden. - Op de aanbeveling voor leerares in de Fransche taal en letterkunde aan de 2e H. B. S. voor meisjes te Rotterdam is als nummer 2 op de aanbeveling geplaatst mej. M. A. Thiel, alhier. - De heer C. de Vries, adjunct-commies ter secretarie, vierde Donderdag zijn 12 /,- jarig jubileum als zoodanig. Na des morgens door Burgemeester en Wethouders gecomplimenteerd te zijn, werd de jubilaris te 1 uur met zijn echtgenoote in de raadzaal gehuldigd, waarbij het geheele personeel ter secretarie en ook van de Huurcommissie aanwezig was. De gemeente secretaris heeft het woord gevoerd en zeide, dat al moet officiëele huldiging bi een 12'/3-jarig feest achterwege blijven, men in den intiemen kring van mede-arbeidenden dezen dag toch niet zoo voorbij wilde laten gaan. De heer Wijnoldy Daniels wees er op hoe het werk van den heer de Vries wordt gewaardeerd en men er over tevreden is Na ook Mevr. de Vries te hebben toege sproken, wenschte hij beiden geluk en bood den heer de Vries namens allen een diamanten dasspeld aan en mevrouw de Vries een mooie bloemenvaas. Reeds eerder had een der dames mevr. de Vries met prachtige bloemen vereerd. Het verdere van den dag vierde de heer de Vries in den familiekring, welke ook de huldiging ter secretarie bijwoonde. Bij K. B. is bepaald dat, ten behoeve van de verruiming van het Noordzeekanaal tusschen het stoompontveer te Velsen en de scheiding met het stadswater van Am sterdam, ten name van het Rijk onteigend zullen worden de eigendommen in de ge meenten Spaarndam, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Amsterdam, Zaandam, Assen delft, Beverwijk en Velsen, vermeld in „St Cl.', no. 114. SANTPOORT. Provinciaal Ziekenhuis. In druk is verschenen net verslag betreffende het Provinciaal Ziekenhuis (nabij Santpoort over het jaar 1921, uitgebracht door de Commissie van bestuur aan Gedeputeerde Staten. Aan het inleidend overzicht ontleenen wij, dat in Juli 1921 de 45-urige werkweek aan alle verplegenden in het Ziekenhuis kon worden toegestaan. Ingevoerd werd het doktoren-ontwerp, waarbij de belan gen van den zieke het best tot hun recht komen. Over 't algemeen kan gezegd wor den, dat met de tegenwoordige dienstrege ling, de verkorte arbeidstijd, geen aanlei ding geeft tot groote moeilijkheden. De klasse-verpleging werd gereorgani seerdbesloten werd de lokaliteiten van de bestaande le, 2e en 3e klasse te bestem men-voor le en 2e klasse, die van de 4e en 5e klasse voor de 3e klasse. Ged. Staten stelden de volgende verlaagde tarieven vast: le klasse f 3250, 2e klasse f 2500 3e klasse f 1500 tot f 840. Samenvoeging der klassen, vereenvoudi ging in de verpleegwijze, herziening der formaties op andere afdeelingen maakten het mogelijk het aantal verplegenden voor de afdeeling van 520 (waarvan 40 als ziekenreserven vermeld stonden) tot 404 terug te brengen. Toegevoegd werden echter 12 dienstboden en 5 arbeiders in algemeenen dienst. Uit het „huishoudelijk" gedeelte zij ver der aangestipt de aanbouw eener nieuwe keukeninstallatie, met een afbeelding waar van het verslag opent. Betreffende het uitwonen van verple gend personeel wordt gewezen op de moei lijkheden die het niet nabij de inrichting wonen met zich brengt. Het grootere aan tal ziektedagen onder de uitwonenden brengt nog sterker de wenschelijkheid naar voren het aantal ver-afwonenden tot een minimum te beperken, vooral nu de aanhangige plannen voor den aanleg van een tramverbinding tusschen Bloemendaal en het Ziekenhuis voor j onbepaaiden tijd van de baan zijn. In de verwarming en voeding van ver plegenden en patiënten werden verande- dering aangebracht, welke met ingenomen heid begroet werden. Aan de werkverschaffing voor patiënten werd de grootst mogelijke aandacht gewijd en met gunstig gevolg hieraan uitbreiding gegeven. Aan het hoofdstuk „Algemeene Zaken" zij ontleend, dat van de mannelijke ver slegenden 7 personen vertrokken, terwijl 4 broeders in betrekking traden. Het aantal zusters, dat vertrok was 119 of 35.2 pCt. Aangesteld werden 135 zusters. In totaal waren op 31 December 1921 aanwezig 16 hoofdambtenaren, 36 ambte naren het personeel van den geneeskun digen dienst bestond uit 449 verplegenden, 1 amanuensis, 1 knecht, terwijl het perso neel van den Huisdienst 123 en dat van den Administratieven economischen entech nischen dienst 80 personen bedroeg, totaal 706. Wat den „Geneeskundigen dienst" be treft opgenomen werden 83 mannen en 258 vrouwen bij een totaal aantal plaatsen van 482 mannen en 795 vrouwen, 't Mee- rendeel van de nieuw opgenomen patiënten (212 van de 341) was afkomstig uit Amster dam. In de sanatorium-afdeeling werden 68 mannen en 124 vrouwen geplaatst. Omtrent den gezondheids toestand der patiënten wordt o. m. medegedeeld, dat zooals steeds ziekten voor kwamen, welke niet in onmiddeiijk verband met de psy chische afwijkingen kunnen worden ge bracht. De lichamelijke verzorging was over 't geheel genomen goed te noemen. Aan het verslag van het laboratorium op gemaakt door dr. A. Gans, is ontieend dat het aantal sterfgevallen 92 bedroeg waarvan 62 mannen en 30 vrouwen. Uit den bevolkingstabel blijkt, dat aan t einde des jaars aanwezig waren 706 ver plegenden en 1241 patiënten. De balans sluit met een bedrag van f6.614.528.06; de exploitatie-rekening met een bedrag van f 2.360.679.63',,, waarbij een saldo verlies van f956.726.43. De begrooting van ontvangsten en uit gaven voor 1922 sluit met een bedrag van f 2.636.776.25. Uit den bijgevoegden staat van geldlee- ningen blijkt, dat het restant op 1 Jan. 1922 bedroeg f 1.444.074.42, met een bedrag aan rente over 1922 van f73.305.90. Bij de Dinsdag ten overstaan van notaris Boerlage alhier gehouden verkoo- ping werden 2 perceelen hooi- en weiland in den Velser-Oost-hoek gekocht door den heer F. W. Kochx alhier voor f 8245. De Haarlemsche rechtbank veroor deelde j. J. S., bleekersknecht alhier, wegens verduistering tot 4 maanden gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. VISSCHERIJ. De Duitsche stoomtrawler „Admiraal von Schroder, welke door Duitschland was uitgeleverd aan Engeland, is aangekocht van de Firma Alec. Black te Grimsby door de heeren P. Zwaan Jzn., A. Vos en Jb. Visser-Clots en zal voortaan van hier uit varen onder den naam van „Azalea" IJM. 18 De Engelsche zeevisscherij. De slapte in de Engelsche zeevisscherij heeft aanleiding gegeven tot verschillende vragen in het Lagerhuis aan het ministerie van landbouw en visscherij. Royce heefi Woensdag gevraagd welken steun de regeeringen van Denemarken, Nederland en Zweden aan hun visscherij geven door tegemoetkomingen of subsidies en of het aan het ministerie bekend was, dat trawlers van deze landen hun vangsten in Britsche havens aan de markt brengen en daardoor verliezen en werkloosheid berokkenen aan de Engelsche visschers. Barnston ga namens het ministerie bijzonderheden over den steun van staatswege in de genoemde landen, waarbij hij het Zweedsche subsidie voor de visscherij bij IJsland, de Deensche wet tot het verschaffen van voorschotten aan visschers en twee Nederlandsche ont werpen aanhaalde. Hij voegde er aan toe dat op het oogenblik een commissie uit de heele Engelsche visscherij met het ministerie overweegt welke stappen of er indien stappen althans mogelijk zijn gedaan kunnen worden tot verbetering van den huidigen toestand. Gedurende de week van 8 tot en met 14 Juni 1922 kwamen de navolgende vaartuigen aan de markt: 26 stoomtrawlers, 29 Duitsche stoom trawlers, 1 motorlogger, 37 zeilloggers 1 stoombeuger, 4 sloepen, 94 kustvisschers De besommingen waren als volgt De eerste Nieuwe H o 11. Haring. Deze is aan de Koningin aangeboden door de Visscherij Maatschappij Vlaardin- gen, directeur de heer L. J. van Gelderen. Zij was aangevoerd door het s.s. Clara VI. 172, schipper P. Fillekes, eigend. van bovengenoemde maatschappij. Het v i s s c h e r ij b e d r ij f. Door de besturen der vakorganisaties in iet Visscherijbedrijf is aan het bestuurder J muider Vischhandel vereeniging het volgen de adres gezonden. De besturen van alle vakorganisaties in iet Visscherijbedrijf te IJmuiden veroorloven zich om zich tot Uw Bestuur te wenden, met betrekking tot een aangelegenheid zoo ernstig, en van zóó groot belang, dat zij stellig niet overdrijven indien zij daarvan Deweeren dat daarbij het wel en wee van jansch IJmuiden en van zeer velen daar buiten op het spel staat. Wij bedoelen den niet te ontkennen on- junstigen toestand van het Visscherijbedrijf, neer in het bijzonder dien van het Trawler- bedrijf, met de momenteele zeer groote werkloosheid en groote armoede welke daarvan het gevolg zijn en met een pers- aectief waaraan niet dan met angst in het hart kan worden gedacht. Het is ons bekend dat verschillende stappen zijn gedaan om daarin verbetering te brengenook wij deden of ondersteunden die, echter steeds zonder het gewenschte resultaat. Toch hebben wij de vaste overtuiging, en sterker, weten wij, dat al zijn dan ook vrij zeker niet alle het bedrijf belemmerende 'actoren op te ruimen, zulks ten deele, en zelfs voor een belangrijk deel wel mogelijk zou zijn, indien, (terecht of ten onrechte aten wij hier buiten beschouwing) bestaande naijver en wantrouwen tusschen verschillen de groepen belanghebbenden maar geen aeletsel vormden voor o.i. daartoe nood- zakeiijk onderling overleg, zonder dat zulks daardoorreeds bijvoorbaat tot onvruchtbaar heid was gedoemd. Een zeer groote belemmering daartoe lijkt ons vooral dat de schuldvraag daarbij steeds te veel op den voorgrond wordt geplaatst, en dat daaraan helaas maar al te vaak meer aandacht wordt geschonken dan aan het beoogde doel, een voor alle partijen aannemelijke oplossing in het belang der plaats en van alle inwoners. Waar wij de stille hoop koesteren, en zelfs durven verwachten, dat wij, indien wij daarover overleg konden plegen met alle andere belanghebbende groepen, elk afzonderlijk, en aan deze onze opvattingen en inzichten konden kenbaar maken, de mogelijkheid tot gemeenschappelijk overleg of handelen wellicht zouden kunnen schep pen en wij niets onbeproefd willen laten wat tot herstel van het bedrijf zou kunnen bijdragen, verzoeken wij Uw Bestuur be leefd doch dringend, ons daartoe in de gelegenheid te willen stellen door ons op een door Uw Bestuur vast te stellen plaats en tijd (de tijd echter liefst niet al te zeer uitgesteld) in een conferentie te willen ont vangen. Stoomtrawlers D. Stoomtrawlers Motorloggers Zeilloggers Stoombeugers Sloepen f tot f 326.- 1113.- 3938 4845.— 949.- 818.— 859.— 2676.— terwijl de kustvisschers f9822.51 besomden De aanvoer bestond uit 508138 K.C trawlvisch 25838 K.G. beugvisch. De totaa opbrengst bedroeg f 127382.26®. 164. 2136. *T KAN VERKEEREN. Heel knus in een dal hadden Henri en Jet Een helderwit tentje van zeildoek gezet. En ver van het drukke gewoel langs de straat Werd er geluierd, gesnoept en gepraat. Wat hadden zij lang op dit dagje gevlast En op weg naar het lustoord in het zeenat geplast. Wat een heerlijke dag Jet; een genot zonder end! Dit werd er gefluisterd in den zeil- doeksen tent En nog maar het begin, zoo vroeg in den morgen, Ach! de hoopvolle jeugd kent geen uren, geen zorgen.- Maar op eens kwam het „Noodlot", dat kent geen genu, Zij knabbelden juist aan een reep chocola, Door een nijdigen ruk schoof het tentdoek op zij, Een bruine kop keek er door, zij waren „er bij". Uw naam jongenheer! vroeg de duinwachter stug, Breek dat ding dadelijk af en verwij der je vlug! En sjouwend en ploeterend met stok ken en tent Keek zij nog eens om naar die „akeli ge vent", En Henri schreeuwt woedend „je bent een despoot"! Wat hindert ons tentje? het duin is zoo groot! Als de wachter dit alles maar stil liet begaan, Binnen een week zag men het duin voor een tentenkamp aan, Geen konijn meer te zien, door de vogels verlaten, Alleen tweevoetig wild, neen zoo iets loopt in de gaten. •J F. A.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 2