IJmuider Courant Zaterdag 17 Juni Tweede blad 10 uur: 5 uur PREDIKBEURTEN IJMUIDEN. VOOR ZONDAG A.S. NED. HERV. KERK. 10 uurDs. ERDMAN. 5 uur: Ds. V. Oostrom Soede. Zaterdagavond 8 uur bidstond. DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT.-BOND 10.30 uur: Ds. W. Luikinga. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Wynia, vanMurmerwoude. 5 uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. Ds. J. B. O. Croes. Dezelfde. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. C. Veen, van Haarlem. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. Wissink. 5 uur: Dezelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. T. van Oostrom Soede van IJmuiden. 10 uurKinderkerk, Lokaal, Wijkeroog. WIJKEROOG. GEREF. KERK. Ds. Boerkoel. Dezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. Dr. O. A. van den Bergh v. Eysinga EVANGELISATIE. Zendeling A. v. Dijk, te Heemstede. 10 uur 5 uur 10 uur: 10 uur PLAATSELIJK NIEUWS. VELSEROORD. Donderdagavond was door de So cialiatische Partij een openbare verga dering belegd in Tivoli, welke goed be zocht was. Spreker was de heer H. Kolthek, lid van de Tweede Kamer, over „De politieke toestand en een mo gelijk samengaan tusschen de S. D. A R. en de R.IC Partij", Na een openingswoord van den heer A. Blom, verkreeg de heer Kolthek het woord, die begon met er op te wijzen hoe de maatschappelijke situatie ver band houdt met den politieken toe stand. Spr. bedoelt dan de internatio nale toestand, die spr. gevaarlijk noemt Hij steunt daarbij op niemand minder dan Lloyd George, die 't voornaa riste yaii de conferentie te Genua vond dat de mogendheden hadden besloten in de eerste 8 maanden elkander niet den oorlog te verklaren. Wat is de oorzaak van deze dreigen de toestand? Het socialisme is er nu al een halve eeuw en dit heeft steeds ge vochten tegen militairisme en oorlog En toch kregen wij den wereldoorlog en zelfs daarna heeft het militairisme zich op angstwekkende wijze ontwik keld. Merkwaardig is, dat in alle groe pen ep richtingen men tegen het mili tairisme is en toch ontwikkelt zich dit steeds. Spr. zegt dat zoolang de grond slagen van het maatschappelijk leven niet veranderd zijn, dit zoo zal blijven. Het tegenwoordige maatschappelij ke stelsel moet dus worden aangetast. Met een voorbeeld van verschillende productiemiddelen, waarvan groote hoeveelheden vernietigd worden om de prijzen op niveau te houdon, toont spr. aan dat men niet werkt en produceert voor de gemeenschap, maar enkel voor eigen levensonderhoud. Het gaat niet om het product, maar om de winst. Bij de stembus zullen wij dus moeten op komen voor een nieuwe maatschappe lijke Orde. Hoe -weinig men opkomt voor de ge meenschap ook in ons land, blijkt ook uit het geen waarop men wil bezuini gen, b.v. op de werkloozenzorg. Tien duizenden werkloozen lijden gebrek. Men geeft ze een kleine uitkeering, ver armt dus het volk en er wordt niets voor gedaan. Wij vragen productieven arbeid, die er genoeg is, voor de werk loozen. Ook op de woningnood wordt bezuinigd, tot schade van de volksge zondheid en van de zedelijkheid. Voorts op het onderwijs, dus juist op dingen, waarop niet bezuinigd kan worden. Wij willen afschaffing van leger en vloot, wat 150 millioen per jaar zou be zuinigen. Sprekers partij wil ook bezui nigen op het koningschap, dat men geheel wil afschaffen en dus critiseerde spr. de verhooging van de toelage aan de Koningin. Wij willen dus het kapi talisme breken en daarna een nieuwe maatschappij opbouwen, de Socialis tische, waarvan wij het alleen ver wachten. Spr. komt dan tot het tweede deel zijner rede, het streven tot samenwer king tusschen de R.K. Staatspartij en de S. D. A. P. Hiermede bedoelt men de bestaande coalitie te breken. Deze heeft, zegt spr., veel kwaad gesticht, vooral voor de arbeiders en veler oogen gaan dan ook open. De S. D. A. P. wil de antithese nu breken, maar spr. vindt het middel, dat zij daartoe wil aanwenden, erger dan de kwaal. Zij wil nu samengaan met de R.K. Staatspartij en dan een demo cratische regeering vormen. Spr. vraagt of er bij de R.K. sprake is van democratie. De zaak van de Nieuwe Kath. Partij bewijst dit. De Paus in Ro me beslist, ook in de zaken van poli tiek. Het socialisme wil gelijkberechti ging van ieder en ontwikkeling van ieders individueele gaven. Dat vindt men bij Rome niet en daarom aarzelt spr. niet een verbond tusschen de S. D. A. P. en Rome een monsterverbond te noemen, waarin spr. een zeer groot ge vaar ziet. Spr. oefende scherpe critiek op de S. D. A. P., die de democratie, zelfs in haar eigen partij-inrichting, allang heeft opgeofferd. Ook inzake het anti- militairisme is de S. D. A. P. onbe trouwbaar en haar ontwapeningsleuze van verleden jaar doet vreemd aan! Spr. zegt dat zijn partij komt met be loften of leuzen, maar zij zal in het parlement de revolutionair-socialisti sche beweging verdedigen. Spr. ver wacht weinig van het parlementaris me, waar nu de S. D. A. P. haar eerst geboorterecht wil verkwanselen door een machtscoalitie, is het noodig dat de revolutionaire socialisten een verte genwoordiger in de Kamer hebben. Bij het debat vroeg de heer Jonger- ling of de rev. socialisten wat spr. wil, niet kunnen bereiken buiten de Kamer, daar de heer Kolthek toch steeds de beginselen van Bakounin en Domela Nieuwenhuis heeft gehuldigd, die de Staat willen vernietigen. De heer Kolthek zeide dat het huldi gen van een beginsel en het volgen van tactiek twee dingen zijn. In de mobili satie moesten we of we wilden of niet, ervaren dat we met de Staat hadden te maken. Daarom sluit spr. zijn oogen niet voor de werkelijkheid en meent te moeten handelen naar de toestand thans is. Daarop werd de vergadering geslo ten. SANTPOORT. Bij den Heer B., wonende aan den Rijkstraalweg, zijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag twee heeren fietsen ontvreemd. Van de daders geen spoor. Door de districtsfederatie Velsen en de afd. Haarlem der S. D. A. P. wordt op Zondag a.s. een openluchtmeeting gehouden iu den tuin van Hötel Velserend. Als sprekers treden op Mevr. Mliedema-Zonder- van en de Heer C. Thomassen. me rol olie speelt in het wereldgebeu ren. Voorts bespreekt de heer Van Meurs de actie van de partij Cranenburgh. Wel spreekt men bij bisschoppelijke zijde van het niet bevordelijk zijn voor dé Katholieke eenheid", maar het oper lijk verbieden doet men niet. Eigenaardig is het een man als Iden- burg onzen partijgenoot Vliegen in de le Kamer te hooren toevoegen: „Uw partij is historisch, een materealisti- sche, de onze daarentegen een idealis tische". Dan krijgt de spreker het over actu- eele onderwerp: Bezuinigen. Wie te genwoordig wil toonen met de politiek op de hoogte te zijn, behoeft slechts te zeggen: „We moeten bezuinigen!" Het is echter de vraag, waaróp men wil bezuinigen! In reactionaire kringen wil men de sociale hervormingen stop zetten, of alleen de meest noodzakelij ke invoeren. De meest logische bezui niging wil men echter niet aanvaarden. Wanneer wij 'aldus spr.. zeggen, dat er bezuinigd moet worden op de militaire uitgaven, dan heet dat, dat zulks niet kan. Is het niet treurig, dat wij elk jaar maar weer meer aan dien oorlogsgod offeren, dat wij dit jaar een oorlogsbegrooting hebben, die 40 millioen hooger is dan in 1919? en dan de beruchte vlootwet nog! Als wij spreken over socialisatie, wil men daar in reactionaire kringen even min iets van weten. En toch, welk een enorme bezuinigingen zou socialisatie ons brengen! Aan het slot van zijn rede, richtte spr. zich tot de vrouwen. Men heeft wel gezegd, dat wij met 't Vrouwenkies recht ons een kat in den zak gekocht hebben. Spreker heeft echter vertrou wen in de vrouwen. Hij gelooft zeker, dat de vrouwen, evenals de mannen, „vooruit" willen. En daarom zullen zij den 5en Juli stemmen op nummero één van de roode candidaten-lijst: Jan Duys. Er waren Dinsdag j.l. heel wat belangstellenden opgekomen om in Ho tel de Weyman den heer Van Meurs het woord te hooien voeren over: „Vooruit of terug". De spreker heelt ons heel wat voorbeelden genoemd, waarin we vooruit en zeker niet terug moesten. Om te beginnen" ten opzichte van de werkeloosheidsverzekering. Momenteel zijn er in ons land duizen den werkeloozen, die gaarne willen BINNENLAND. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het handels informatiebureau van VAN DER GRAAF Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 9 Juni in Nederland uitgesproken 56 faillissemen ten tegen 33 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 9 Juni 1922 1188 faillissementen tegenover 884 ove hetzelfde tijdperk van hei vorige jaar. Zitplaatsen in de treinen. De Spoorwegmaatschappijen zijn wette lijk verplicht, aan elk hoofdstation in eiken vertrekkenden passagierstrein voldoende compartimenten van een bepaalde klasse, voldoende ruimte in die kiasse en vol doende ruimte voor alleenreizende vrouwen in damescoupées beschikbaar te houden. Tijdens den oorlog en daarna heeft de regeering de Maatschappijen van die ver plichting ontheven, zoodat men het toen maar moest nemen naar het viel. Nu einde lijk, 3' j jaar na het einde van den oorlog, heeft de regeering, naar de „Prov. Groninger Crt". meldt, die ontheffing ingetrokken, Georganiseerd overleg Loodswezen In de onlangs te 's-Gravenhage gehouden vergadering van de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg loodswezen is o.m. besloten, den minister van marine te werken, doch er niet toe in de gelegen- i advisee, ^n, het restifueeren van reisgelden, beid worden gesteld. Een troost, maar Hoor hef Hik aan «rhenen Hie hii cwm ges dan epn schrale, is het, dat ook in an deie landen duizenden werkeloozen jschepen, te laten vervallen, door intrekking gevon en worden. Onze cookomsüge j van den 2en zin van artikel 62, lid 8, van rdoor hét rijk aan schepen, die bij slecht -!weer uitgaande hun loods niet kunnen ont- regeering zal den werkeloozen aan hun lot kunnen overlaten. Wat we aan deze regeering "-widen hebben, kwamen wij bij haai- optreden niet aan den weet. Haar program zei' ons niets dan: Het kan regenen, het kan mooi weer zijn, misschien is liet bij ons heelemaal geen weer!" Om de regeering tot spreken te dwing m wa ren de bekende en beruchte November dagen van 1918 noodig. Toen zijn er za ken tot stand gekomen, waar Ruys de Beerenbrouck c.s. zeker nooit va'n ge droomd hadden. De heeren waren nog democratischer dan democratisch. Ze zetten een gezicht, alsof ze zeggen wil den: „Maar wie zou daar nu teg< n zijn!" Het optreden van Minister Aal- berse zou een klap in 't gezicht zijn van de S. D. A. P. Hij toch zou wetten in voeren, die ons van woede zouden doen bersten. Hij zou den 8-urigen ar beidsdag niet via den 10-urigen, zooals wij, doch regelrecht invoeren. Thans blijkt, en Bomans heeft het reeds lang geleden gezegd, hoe van harte gemeend al deze sociale maatre gelen zijn. Er wordt reeds over gespro ken de 48-urige werkweek in te voeren, met het recht deze in den zomer uit te breiden tot éen 62-urige werkweek. De anti-revolutionaire partij met Co- lijn aan het hoofd kan ook cle uitver koren partij niet wezen. Colijn met zijn olie-politiek voert ons land in de oor logspolitiek. De conferentie van Genua heeft ons doen zien welk een voorna- met [iet algemeene reglement op den ïoodsdienst 'Het zangersfeest te Haarlem Ter gelegenheid van het twintig-jarig be staan van den Bond van Arbeiders-Zang vereenigingen in Nederland js in het park van het Brongebouw te Haarlem een mid dag- en avondfeest gehouden, waaraan een 14-tal vereenigingen uit Noord-Holland deel namen. Gezamelijk voerden ze onder leiding van Frans Rigter, directeur van „De Stem des Volles" te Amsterdam een zestal propa- ganda-Liederen uit, die uitnemend slaagden De massa-zang van de duizend kelen maakte een sterken indruk, Daar tusschen traden de vereenigingen afzonderlijk op en zongen met mindere o meerdere verdiensten een keuze-lied. Ver geleken bij vorige muziekfeesten toonde deze demonstratie, welke door duizenden bijgewoond werd, aanmerkelijken vooruit gang in de prestaties der Arbeiders-Zang vereeniging. 't Was een dag van succes voor den jubileerenden Bond. J. T. C r e m e r. De heer Cremer bevestigt dat hij den wensch heeft te kennen gegeven niet meer voor een herbenoeming als Eerste Kamerlid in aanmerking te willen komen, zulks in verband met zijn leeftijd reden waarom hij ook bedankt heeft als administrateur van de Suez-kanaal Maat schappij. De heer Cremer werd in 1884 gekozen tot lid van de Tweede Kamer, welke functie hij waarnam tot 1897, toen hij benoemd werd tot Minister van Koloniën, welk ambt de heer Cremer bekleedde tot 1901. Van 1901 tot 1905 maakte hij daarna weder deel uit van de Tweede Kamer. Van 1907 tot 1912 was de heer Cremer President der Ned. Handel Maatschappij. binnen met ruim 10.000 K.G. levensmid delen en 5000 K.G. kinderkleeren. Het Alg. Com. doet hierbij een beroep op alle Burgemeesters, Wethouders en Onderwijzers, deze actie te steunen. Van laatstgenoemd jaar af heeft hij zitting Met nadruk wordt aan allen die als lid van de Eerste Kamer. In deze periode daarvoor in aanmerking komen ver viel het verblijf van November 1918 tot Mei j zocht in de plaatsen waar onze Sub. 1921 van den heer Cremer in WashingtonCom. niet opgericht zijn het initiatief als gezant aldaar. DE WERKZAAMHEDEN VAN HET ALGEMEEN COMITÉ TOT STEUN aan de HONGERENDEN IN SOWJET- RUSLAND. tot een dergelijke actie te willen nemen Men stelle zich hiervoor direct in ver- binding met het Alg. Com. afd. Kinder- I pakketten, Schoolstraat 26, Utrecht. i GRATIS-ADMISSIE ingevolge beschikking van de Arr.-Rechtbank te Haarlem, dd. 29 Nov. 1921. Dank zij het onvermoeide werk vanj jn den jare jgoo twee en twintig, den de duizenden, die uit medegevoel met j Twin tigs ten Mei, ten verzoeke van ELISA de Russische bevolking zich tot taak:BEÏH ENGELHART, echtgenoote van hebben gesteld behulpzaam te zijn bij Freerk de B WOnende te Velserooid, het lenigen van den hongersnood, is gemeente Velsen, ten deze domicilie kiezende het Algemeen Comité er m geslaagd te Haarlem aan de Wilhelminastraat No. 13, tot op heden circa f 300.000 m te zame- ten kantore van den advocaaten procureu Mr. M. van Toulon van der Koog, die door eischeres tot procureur wordt gesteld en als zoodanig voor haar zal occupeeren, heb ik Arie van den Bosch, deur waarder bij de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, wonende te Haarlem en aldaar kantoorhoudende aan de Jansstraat No. 8. AAN len Als terrein van werkzaamheid heeft het Alg. Com. in overleg met het Aus- lands-Comité de districten Kazan en Tscheljabinsk gekozen. In Kazan staan de keukens, waar onder deskundige leiding de gansche bevolking 2 maal per dag wordt gevoed. In Tscheljabinsk staan de Kindertehuizen, waar onder leiding van de Hollandsche verpleeg- LKEERK DE BEER, echtgenoot van sters Zr. Langenberg en Zr. Barneveld Elisabeth Engelhart, laatst gewoond heb de kinderen, die 't ergst geleden heb- bende te Velseroord, gemeente Velsen, ben, gevoed en verpleegd worden. doch thans afwezig en zonder bekende Van onze Delegatie ontvingen wij d.d. woonplaats, mitsdien mijn exploit doende 20 Mei, uit Moskou het volgende tele- door aanplakking van een afschrift dezes gram: en van na te melden stukken aan de Moskou, 20 Mei. Levensmiddelen cn hoofddeur van de vergaderplaats der alle verdere zendingen voor Tschelja- Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, en binsk allen behouden aangekomen. Met aa" het huis der gemeente te Velsen, ter- de arbeid in de Kindertehuizen is voor wijl gelijke afschriften door mij deurwaarder enkele weken begonnen. Honderdvijf- zÜn overgegeven aan den E A. Heer tig kinderen verdeeld over 4 tehuizen Officier van Justitie bij gemelde Rechtbank worden verpleegd. Door de inrichting hoor wien het origineel van dit exploit van bijzondere eetlokalen worden daar- met „gezien" is geteekend, terwijl eindelijk enboven nog duizenden kinderen ge- dit exploit zal worden geplaatst in de voed en zoo goed mogelijk verpleegd „IJmuider Courant" en gekleed. De nood is evenwel zeer BETEEKEND groot en verdere hulp dringend nood-; een vonnis door de Arrondissemenfs. zakelijk. Duizenden kinderen en moe- Rechtbank te Haarlem op 18 April 1922 ders in Tscheljabinsk en millioenen gewezen, waarbij aan eischeres verlof is arbeiders en boeren brengen hun inni- verleend, den gedaagde bij een tweede gen dank aan de Hollandsche bevol- openbare dagvaarding op te roepen king voor de \lugge en goede hulp. Voorts heb ik,deurwaarder, exploit doende, In totaal werd door ons naar Rus- land verzonden: l1/2 millioen K.G. rog- als boven, den gerequireerde gemeel, 12000 K.G. vetten, 15000 K.G. j GEDAGVAARD tarwemeel voor het Kindertehuis, 8000 1 0m ^'1nSCla,?' den Sept. 1922 des K.G. levensmiddelen voor het Kinder- voorjniddags *e 10 UUJ te verschijnen ter tehuis, 25000 K.G. levensmiddelen in erechtzi tingder Arrondissements-Rechtbank hoofdzaak kindermeel, 800 volledig HaaBem, gehouden wordende in het stel nieuwe kinderkleeding voor de f a s van Jusll"e aan de Jansstraat No. 81, Kindertehuizen, 10000 K.G. ingezamel-s aldaar' de en verstelde kinder-, vrouwen- entlNDE manskleeding. Voorts de noodige medi-]^,. a"^zlf:n Ereerh de Beer, echtgenoot van camenteu on verbandstoffen. Elisabeth Engelhart, den 8sten April 1917 In Juni zal er wederom per s.s. de gemeenschappelijke woning te Veiseroord „Orontes" een transport van uit Rot- heeft verlaten terdam vertrekken, inhoudende: I Aangezien sedert geen bericht is inge. 300.000 K.G. roggemeel en 250 kisten komen, waaruit van zijn aanwezen of over- en balen ingezamelde levensmiddelen hjden blijkt; en kleeren. Hartroerende betuigingen j Aangezien genoemde Freerk de Beer be- van dankbaarheid heeft het Alg. Com hehoorende tot de bemanning van de Visch- van de bevolking van Kazan en Tschel-;ian IJmuiden 82, met welk schip hij op 8 jabinsk ontvangen die 't hierbij over-'APril 1917 Ult 'Jmuiden is vertrokken en brengt aan de werkers en gevers in dat °P 18 APril 1917 op de kust der Noord- Nederland. De berichten uit Rusland spreken evenwel niet alleen van dankbaarheid, maar- zijn tevens smeekbede om vol te houden minstens tot ria den, nieuwen oogst. Ook de smeekbeden brengen wij aan de werkers en gevers in Nederland over, en wij kunnen erbij voegen dat dien die hebben medegewerkt om dit resultaat te bereiken, nogmaals diep zee is in de lucht gevlogen Aangezien sindsdien geene berichten van het schip noch van hem zijn ingkomen Aangezien er sedert het vertrek van ge noemden de Beer meer dan 3 jaren zijn verloopen en er dus termen bestaan, om aan eischeres vergunning te verleenen een ander huweliik aan te gaan en te verklaren, dat er ten opzichte van haar echtgenoot rechtsvermoeden van overlijden bestaat en zij verlof gevraagd eh bij het beteekende in hun zak moeten tasten willen wij vonnis bekomen heeft om den gedaagde deze smeekbeden kunnen vervullen, bij openbare degvaarding op te roepen De eenmaal verleende hulp die nog Aangezien op de eerste dagvaarding noch verre van voldoende is, te moeten ver- de gedaagte noch iemand van zijnentwege minderen zou iets vreeseüjks zijn, en is verschenen, waarop bij het ten deze be de tot dusver verleende hulp bijna teekend vonnis verlof is verleend tot het waardeloos maken. De bevolking in doen eener tweede oproeping op den voet deze streken zou dan alleen enkele en de wijzeals bij de voormelde beteekende maanden later sterven. Het Alg. Com. beschikking bepaald doet daarom 'n krachtig beroep op de j Mitsdien ten aangewezen dage in persoon Nederlandsche bevolking het in staat of door iemand van zijnentwege van zijn te stellen het eens begonnen werk voort 'aanwezen te doen blijken, bij gebreke waarvan te zetten. De postwissels en cheques door eischeresse, zal worden geconcludeerd, groot en klein moeten weer toestroo- dat bij vonnis worde verklaard, dat er ten men anders is het niet mogelijk. Zen- aanzien van den gedaagde sedert den 8sten dingen worden ingewacht bij het secre- April 1917 rechtsvermoeden van overlijden tariaat, Schoolstraat 26, Utrecht, Post- bestaat en haar verlof worde verleend een rekening 47570. ander huwelijk aan te gaan. Kosten rechtens. Voor heel Nederland heeft het Alg. De kosten dezes zijn: f 6.80 Com. een kinderpakketten-beweging Red. en expl. f 1.50 georganiseerd, de bedoeling is, de Ne- schrijfloon f 2.40 derlandsche kinderen iets voor de Rus- afsfand f 2. sische kindertjes te laten doen. Overal Visa waar de Sub-Comité's werken, wordt aan den Burgemeester of aan den Wet houder van Onderwijs gevraagd een "f 0.90 f 6.80 »Gez'ervcn afschriften overgenomen door daarvoor speciaal uitgegeven vlug- ^ns. Va,n ]U;>dt'e de Arrond!sse- schriftje te laten verspreiden. De kin- ™en*STR"bt9bank 16 Haar'em °P hede" deren worden daarin opgewekt een 20 Mei 'y22- pakketje met duurzame levensmidde-(get-) noyer. len (de soorten worden genoemd) van (ge*-) A. van den Bosch*, de centen uit hun spaarpot te makep j Deurwaarder, en aan het plaatselijk adres in te leve- Gratis geregistreerd te Haarlem 22 Mei ren. Als attractie krijgen de kinderen 1922, deel 30, folio 114, verso vak 2, een meestal een gratis bioscoopvoorstel- blad, geen renvooi, ling of iets dergelijks. De ontvanger In Utrecht kwamen 12000 pakketjes) (get.) onleesbaar.

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 5