ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Verschijnt Woensdags Zaterdags No. 67 Woensdag 21 Juni 1922 7e Jaargang Abonnementsprijs: fl.per 3 maanden, franco per post f 1.35 Abonnementen worden aangenomen aan het Bureau en bij de Agenten. Tot plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie bureau P. F. C. ROELSE, IJMU1DEN. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Uitgave van de N. V. UITGEVERS Mij. „IJMUiDEN" ADRES VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL Willemsplein 11 Telefoon 153 IJmuiden DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. De Administratie. VOORUITBETALING Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij slechts 15 Cent per regel. VOOR ADVERTENTIES Vrijdags na 4 uur ingezonden wordt geen plaatsing in het Zaterdagnnmmer gegarandeerd OFFICIEEL. DIENSTPLICHT. Oproeping van verlofgangers in werkelijken dienst. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat de in het verlofgangersregister dezer gemeente ingeschreven verlofgangers, hieronder vermeld, bij dezen worden opge roepen, om zich op den datum en voor den duur, achter ieders naam aangegeven, krachtens art. 42, 2e lid der Dienstplicht wet in werkelijken dienst te begeven. Wilhelmus Johannes Versteege, Lichting 1921, Zeemacht, Helder, aan boord van Hr. Ms. Wachtschip, 15 Augustus, acht dagen. Verdere inlichtingen zoowel nopens de reis als nopens het aanvragen van ver goeding kunnen gevraagd worden ter gemeentesecretarie tusschen 10 en 12 uur voormiddags. Velsen, 15 Juni 1922. De Burgemeester voornoemd, R1JKENS. DIENSTPLICHT. Herkeuring, lichting 1923. De Burgemeester der gemeente Velsen maakt bekend, dat de 3e Herkeuringsraad voor ingeschrevenen voor den Dienstplicht, lichting 1923, der gemeente Velsen, door wie herkeuring is aangevraagd, zal zitting houden op 23 Juni 1922, voormiddags 10 uur, te Haarlem, in het Gebouw „de Doelen" Velsen, 17 Juni 1922. De Burgemeester voornoemd, RIJKENS HINDERWET. Burgemeester en Weihouders der Gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis, dat de verzoeken van De N. V. Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken, te's-Graver- hage, om op hel perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, Seclie A No. 930, 931, 614 en 630, te mogen oprichten twee Hoogovens met bijbehoorende windverhit- ters enz., giethallen en een electrische cen trale, door hen is toegestaan. Velsen, den 2 Juni 1922 De Coöperatieve Verbruiks- en Productie Vereeniging „De Eendracht," te Wijkeroog, om op het perceel, kadastraal bekend Ge meente Velsen, Sectie H. No. 4080 plaatse lijk bekend Burgemeester Weertstraat, Wijk L No. 36, hare bakkerij te mogen uitbreiden Jac. Moot, te IJmuiden, om op het perceel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, af- deeling IJmuiden, Sectie L No 1027 plaatse lijk bekend Middenhavenstraat, Wijk C No. 24, een ijscreamfabriek te mogen oprichten, door hen zijn toegestaan. Velsen, den 15 Juni 1922. Burgemeester en Wethouders voorn., de Secretaris, de Burgemeester] Th. J. Wijnol dy Daniëls. Rijkens. VAN DEN WACHTTOREN. De oorlogsindustrie. Herhaaldelijk is van Amerikaansche zijde aan Europa verweten, dat ons sterk verarmd werelddeel nog altijd blijft doorgaan schatten te besteden voor legers en vlooten, dus voor toe komstige oorlogen. Die critiek komt volstrekt niet alleen van menschen, die den oorlog zedelijk als een kwaad verwerpen, van voorstanders van ont wapening. Voor een goed deel wordt alleen gelet op het finantiëele vraag stuk. Amerika is schuldeischer van Europa. Europa is arm en kan niet be talen, maar gaat door zoo royaal mo gelijk zich te bewapenen en bewerkt, dat zijn schuldeischer naar zijn goeie geld kan fluiten. Dat wekt in Amerika groote verontwaardiging. Welke belangrijke plaats de oorlogs industrie nog in de wereld inneemt, kan blijken uit den strijd om de olie, die ook in de internationale politiek zich zoo duchtig doet gelden. Een staat heeft met het oog op een mogelijken oorlog evenzeer olie als kruit noodig. Alle nieuwe oorlogsschepen worden met olie gestookt. Het paard is in d>in oorlog bijna geheel door den motor ver drongen: het geweldige wapen in de lucht moet ook met olie gesmeerd wor den. Iedere staat tracht er daarom na, om in oorlogstijd voor olie van anderen onafhankelijk te zijn en in eigen olie behoeften geheel te kunnen voorzien. In de oorlogsjaren is ook de gewel dige beteekenis der oorlogsindustrie gebleken. Een groot deel der nijverheid werd immers voor oorlogsdoeleinden omgebouwd. Tot vrouwen en kinderen toe werkten aan de productie van aller- lei oorlogsmateriaal. De oorlog is ook gemoderniseerd door de machine. Enorme kapitalen steken in de oorlogs industrie en in vredestijd staat ze niet stil, maar werkt met het oog op de toe- f komst. Frankrijk vreest, dat de Duit- i sche oorlogsindustrie zich in Rusland i zal gaan nestelen en daar werken, wat in het vaderland verboden is. Het is i gebleken dat het wapenkapitaal dooi' middel van de pers en connecties met regeeringskringen meermalen de vol- j keren tegen elkaar opzet, om een oor- i log uit te lokken. Want oorlog betee- kent drukke leverantie en beste zaken. Terwijl thans zonder uitzondering in eiken tak van nijverheid geklaagd wordt en de malaise heerscht, is in Venlo een nieuwe industrie gevestigd en bezig zich sterk uit te breiden. Het is een industrie voor het vervaardigen van optische nstrumenten specaal voor oorlogsdoelenden: veldkijkers, afstand meters, peroscopen enz. Door de vre desvoorwaarden is de Duitsche oor logsindustrie bijna geheel stop gezet. Ook het vervaardigen van optische in strumenten voor oorlogsdoeleinden, waarin de bekende fabriek van Zeiss te Jena specialiteit was, werd verboden. Zij is nu overgebracht naar ons land, waar allerlei fabrieksgeheimen uitge werkt kunnen worden, die ander.- waardeloos zouden zijn geworden. De Venlosche fabriek is snel gegroeid en kan thans groote orders uitvoeren, liet aantal arbeiders zal vermeerderd wor den, zoodra de nieuwe fabrieksgebou wen gereed zijn. Er werken thans voor namelijk bekwame vakmannen uit de fabriek van Zeiss. Er zijn reeds peris copen gemaakt voor onze marine en er wordt gewerkt aan belangrijke bestel lingen voor het Japansche en Spaan- sche leger. Andere landen plaatsten er ook reeds orders, zoodat deze industrie wel tot grooten bloei zal komen. De bur gers van Venlo hooren nu en dan aller lei vreemde talen op hun straten spre ken en zien allerlei vreemdelingen, on langs zelfs Japanners in hun midden, i Men heeft in de magazijnen dezer in dustrie zeer zuivere en kostbare len zen en prisma's voorradig, waarvan de waarde millioenen bedraagt. De En tente schijnt de verhuizing, dezer oor logsindustrie uit Duitschland naar ons land goed te vinden. Onze regeering is in elk geval erin gekend. Wij zijn niets trots op deze aanwinst. Vernuftige in- I strumenten, die wetenschap en men- schelijk nut zouden kunnen dienen, worden hier gemaakt, om in den oor- WITTE KRUIS. Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, bet noodlidmaat- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een der wijkzusters en tevens gebruik van ver- pleegmateriaal. Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. F. de Liefde, Lagerstraat 14 te Velseroord. log dienst te doen en elkander beter, sneller, meer afdoend te kunnen ver nietigen. We gunnen die eer aan een ander. Duitschland-Frankrijk. Er zit een bittere wrok in Duitsch land tegen Frankrijk en een groote' angst en haat in Frankrijk tegen Duitschland. Een ooi-log tusschen deze beide staten schijnt in de toekomst haast wel zeker. Frankrijk houdt een geweldig leger op de heen met het cog op dit gevaar. In Duitschland zijn er velen, die graag naar en over de gren zen willen snellen, als er kans is met Frankrijk af te rekenen. Gelukkig zijn er ook stroomingen van vriendschap en verzoening in bei de landen, die in den laatsten tijd steeds sterker worden. Een zwaluw maakt nog geen lente. Maar in den win ter ziet men in het geheel geen zwaluw en als dit kleine vogeltje er eenmaal is, blijven de zachte en schoone dagen ook niet lang meer uit. Met bijzonder veel vreugde hebben we gelezen van een sa menkomst van Duitsche en Fransche socialisten en pacifisten in het gebouw van den Rijksdag te Berlijn en de woorden van vrede en welwillendheid daar gesproken. Terecht werd er daar op gewezen, dat men de publieke opinie niet moet zoeken in de groote dagbladen van Ber lijn en Parijs. Die snuiven wraak en moordlust, zijn inhanden van nationa listen, maken groot gerucht, maar ge ven slechts van een klein cleel der na tie het gevoelen weer. De meerderheid vooral op het land, zoo verzekerde men aan weerszijden, wil niets liever dan rust en arbeid en stemt in met den eisch: Nooit weer oorlog. De meerder heid van het Duitsche volk, zoo werd ook getuigd, erkent den plicht, om de verwoestingen in Frankrijk te herstel len en de schadevergoeding te betalen. De Fransche geleerde Prof. Basch sprak eerst in het Duitsch en verklaar de, dat het demokratische Frankrijk geen oorlog wil. Er moet een brug kc men over den afgrond, die de beide vol keren thans scheidt; zijn eene zuil moet wezen de macht der arbeidende klasse, de andere de samenwerking tusschen de Fransche en Duitsche mannen dei wetenschap. Hij eindigde zijn welspre kende en toegejuichte rede met den op roep: Nie wieder Krieg! Franschen ert Duitschers noemden elkaar hier vrienden. De Fransche socialist Renau del eindigde met zijn beste wenschen uit te spreken voor de ontwikkeling der Duitsche republiek. Als een uiting van een beteren geest en verhouding tusschen de beide naties is deze vergadering zeer ver blijdend. PLAATSELIJK NIEUWS. tengewoon zal zijn achten wij zeer proble matisch. De nachtdienst toch wordt uitgeoefend door een klerk en een besteller, wier werkkrachten vermoedelijk met f4500 per jaar betaald worden. Wanneer men daarbij nog rekent ver lichting en verwarming, dan komt men tot een bedrag van pl.m. f5000. Moet deze som het staatsbudget redden? Wanneeer het kantoor des nachts gesloten is zullen de telegrammen van de binnengekomen schepen niet meer direct verzonden kunnen worden en dus de belanghebbenden bij de lossing teAmster-, dam niets kunnen doen om des morgens op den gewonen tijd met de lossing te: beginnen. Vooral voor kolenbooten, die altijd „hurry up" varen is dit van belang. Bij de opening van het kantoor zuilen zich de telegrammen ophoopen en de expeditie daarvan zal geruimen tijd in beslag nemen, zoodat de belanghebbenden IJMUIDEN. Het Post- en Telegraafkantoor te IJ m u i d e n. Een berichtgever van het „Hbld." alhier schrijft Uit een oogpunt van bezuiniging over wegen de autoriteiten sluiting van het telegraafkantoor alhier gedurende den tijd van 11 uur des avonds tot 6 uur des morgens. Wanneer dit voornemen tot uitvoering komt krijgen wij den tijd van ongeveer twintig jaren geleden terug. Of de bezuiniging bovendien zoo bui bij een des avonds om half twaalf binnen gekomen schip den volgenden morgen ongeveer acht uur kunnen weten, dat hel schip is binnengeloopen. Kon men deze belanghebbenden per, telefoon bereiken, dan zou een deel der bezwaren zijn opgelost. Doch de telefoon- dienst alhier wordt door denzelfden tele-> graafambtenaar bediend. De nachtaansluiting j der telefoon, waarvoor men zoo duur; betalen moet, zal bij sluiting dus ook wel| opgeheven worden. Tot staving der mededeeling over 't; geringe nachtverkeer zond de directeur; van het telegraafkantoor alhier aan dei Kamer van Koophandel een staatje vani ontvangen en verzonden nachttelegrammen j over de tijdvakken 1—10 Aug. 1921 en) 110 Januari 1922. Het heeft den schijn j alsof men met opzet de minste weken) heeft uitgezocht, want in eerstgenoemd; tijdvak kwam slechts één en in het tweede tijdvak in het geheel geen passagiersschip des nachts binnen. We leven in een tijd, dat getracht wordt, zooveel mogelijk vaste lijnen naar Amster dam te krijgen en blijkbaar met eenig succes, want in den laatsten tijd zagen wij al weer verschillende vreemde lijn-booten hier passeeren. Hoe men dan het plan kan opvatten een belangrijk deel van handel en scheepvaart, dat zijn toch de telegraaf- en telefoondiensten, gedurende een aantal uren buiten bedrijf te stellen, lijkt ons een raadsel. Ook de dagbladpers, zal van deze sluiting nadeel ondervinden. Thans kunnen de scheepvaartbeweging en eventueel belang rijke berichten nog tot op het oogenblik van afdrukken worden getelefoneerd. Dat zal dus eveneens tot de onmogelijkheden gaan behooren. De Commissaris van politie te Nijme gen verzoekt bekend gemaakt te worden met naam en woonplaats van den onbe kenden drukker van de in omloop zijnde rente-coupons der 6 pCt. geldleening groot f 600.000 ten laste van de R. K. kerk v. d. H. Nicolaas te Amsterdam. Deze coupon zou betaalbaar zijn bij het kerkbestuur en de firma Everard te Amster dam en Haarlem. Eveneens wordt verzocht mededeeling van naam en woonplaats van den vervaar diger van het stempel, waarvan een gedeelte op de achterzijde van den coupon is afge drukt. Dit stempel is eivormig ter grootte van een kievitsei met dikke buiten- en dunne binnenranden. Het randschrift luidt „Civilem ecclesiae" en „St. Nicolai", terwijl in den binnencirkei een kruis is afgebeeld. Vrijdag is te Haarlem aanbesteed het uitvoeren van verfwerk aan de Rijksge bouwen gelegen in de Breesaap en op het Siuiseiland alhier. Raming f 2600. Ingekomen waren 9 biljetten, waarvan 2 ongeldig. Ingeschreven was als volgt W. J. v. d. Ham, Velsen, f2500; Schoo- neveld, Katwijk a. Zee, f 2450; H. Does burg, Utrecht, f 2397 J. Lindhout en de Waard, IJmuiden, f 2372; S. Goldsteen, Haarlem, f 2147; J. P. Faure, id., f2100; B. A. Dammers, IJmuiden, f 2075. Vrijdag werden wegens openbare dronkenschap gearresteerd D. D. en W. H. alhier. Deze hebben krachtdadig verzet gepleegd, zoodat de uniformjas van een agent geheel werd verscheurd, terwijl zijn vulpenhouder stuk geslagen werd. Ook Zondagavond werd verzet gepleegd en wel door J. S., die eveneens wegens dronkenschap werd ingerekend. Zondagavond vroeg de caféhouder W. uit de Visseringstraat politie-assistentie, omdat eenige Deensche bezoekers het nogal lastig maakten. Het waren matrozen van het Deensche politievaartuig Diana, liggende aan den oeristensteiger alhier, die door de politie aan boord gebracht werden. De bemanning der 12 voetsjoüen, die zal strijden tegen Engelschen en Belgen in een serie „International Dinghy Races" te Burnham, per yacht „Beatrys" van IJmuiden. naar Harwich. 13 Juni. Dinsdagmiddag in de havan van IJmuiden: Met de vertrekvlag in top, ligt het 20 tons scheepje gereed om 10 jonge menschen, waaronder 4 kloeke vrouws persoontjes, naar Neerlandsche overzeesche buren te brengen. In de kajuit hokt de bende bijeen. Ja cob, de schipper, een stoere knaap, met een leuke blondharige kop, zit harmonica te „trekken"de heele troep zingt, fluit mede Er heerscht een echte scheepskajuit- stemming. Het wachten is op dtn kompasstefler, die eindelijk en ten lange leste tegen half vijf komt opdagen. Wij gooien los en de motor brengt ons naar een goed vrijstaan de Due d'Alve, waar 2 maal omheen ge zwaaid wordt, terwijl de steller de verschil lende koersen controleert„Het was wel noodig", bemerken wij. Wanneer nu zoo de laatste hand gelegd is aan het „zeeklaar" maken van de „Beatrijs", wordt de kompasman aan wal „gegooid" en wij vertrekken. Zakdoekgewapper op den wal, zakdoekgewapper bij ons (de mijne is pas nieuw, stuift een beetje.) 't Is half zes. De zeilen „groot zeil met 2 reven, want al is het weer nog zoo kalm, voor nachtvaren altijd zeilminderen, fok en kluiver" worden geheschen de motor wordt stopgezet en heel zoetjes „drijfsijst de schuit voort. Het beetje wind, dat er nog is, komt uit het N.W. Tuschen de pie ren moet nog een slagje opgemaakt wor den. Buiten de pier gekomen ruimt echter plotseling de wind tot N.N.W., zoodat wij den brulboei gemakkelijk kunnen aanleg gen, temeer daar de eb ons in de Noord drukt. Te 6 uur Greenwich tijd passeeren wij den brulboei en koersen van hieruit W. ten Z. op „Outer Gabbard." De wind ruimt tot N.O., maar blijft zwak. Gedurende de eerste wacht wakkert hij aan tot een ma tigen bries. Alles gaat naar lens. De „hondenwacht" gaat in met de log op 211 3 mijl. Tijdens deze wacht steekt de wind meer en meer op en wordt de zee hooger, doch wij kunnen best wat „blaas" gebruiken. Alleen de lucht kan ons niet bijster bekoren, maar daar de barometer geen kuren vertoont, en vast op 759 staat en blijft staan, zal het zoo'n vaart wel niet loopen, Als de „morgenwacht" naar buiten komt met slaperige oogjes en suffe houdinkjes, zorgen de Noordzee-zwiep-spelters" er we! voor, dat die oogjes drommels gauw weer helder kijken, en de sufheid der houdink jes ook spoeding verdwenen is. Tijdens de ze wacht valt op te merken, dat de wind niet van richting veranderd, echter veel krachtiger geworden is. De zee is hol. De „Beatrijs" houdt zich prachtig en kan het water gemakkelijk den baas blijven. Toch wordt het weer langzamerhand zoo slecht, de wind zoo stormachtig, dat besloten wordt het derde rif te steken. „Alle hens aan dek," en werken mannen als paarden De schipper, aan het roer, houdt vlak voor de wind af, de overige mannen, onder lei ding van den captain, kruipen naar voren het is vasthouden, of anders over boord hel zei! wordt gestreken, en met veel moei te en inspanning „het slingert als de hel" is na een half uur de taak volbracht nu nog weer hijschen „een, twee Heilie IJMU1DER COURANT Jngexondc mededeelingen 40 ets. per regel AdTertenties vuu 1 t en m 5 regels f 1. iedere regel meer 20 ets. Compact gezette advertenties van I t en m 5 regels fl.S5, iedere regel meer ets Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbeta ling, van 1 tot en met 5 regels f0.75, iedere regel meer 15 ets Rij niet con ante betaling worden de gewone prijzen berekend Advertenties «adres bureau *an dit blad' 10 ots. extra; voor bezorging van op advertenties ii gekomen brieven wordt iC ets. in rekening gebracht Bovenstaande regelprijzen worden met 5 ets. verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente eisen i

IJmuider Courant | 1922 | | pagina 1